BUiTENLANDSCH OVERZICHT r,FMFNf,n NÏFÏ TW<s CAROL'S INTRIGUE. PILSOEDSKI'3 HOOGE SPEL wolkbreuken in de v. s. DE ZAKELIJKE BEDRIJFSBELASTING. HILU VVj fllillil'Siiilill -Ui, li HAARLEM'S DAGBLAD ZATERDAG 5 NOV. 1927 De brief aart de partijleiders. Hoe lang kan hij het volhouden? T BELANGRIJKSTE NIEUWS. In dit stadium ran de Roemeensche kwestie was het wel tactisch om ever te gaan tot het publïceeren van den brief dien Carol aan Manoilescu voor de hem gezinde partijleiders had meegegeven. In de eerste plaats omdat Carol wel zoo verstandig is geweest om in dien brief ruimte tnsschen de regels open te laten voor de dingen waarop het eigenlijk aankwam en in de tweede plaats omdat die brief bij zijn aanhangers op dit oogenblik zeker een sympathieken in druk meet maken. De oppervlakkige in houd van den brief is daarop gebaseerd. War tusschen de regels staat is immers toch niet voor de massa bestemd, is slechts voor de leiders bedoeld. Inmiddels heeft Carol met dat deel van den brief afdoende bewezen dat hij zich direct in laat met de intrigues tegen de regeering Bratianu. Practisch gesproken komt de Roe meensche zaak neer op het verzet te gen het bewind Bratianu, welke laatste neigingen vertoont tot het dictator schap. Hooger spel dan Bratianu. speelt de echte dictator. Pilsoedski die den Poolschen landdag en den Senaat naar huis stuurde oaida: deze instituten wei gerden de begroeting te accepteeren. Deze begrooting was een duister geheim. E-;-r- uiterst beknopt brochuretje, waar in met millioenen Zloty's gegoocheld wordt, maar waarin nergens een ophel dering omtrent het gebruik dier Zloty's wordt gegeven. Geen wonder dat het volk en de ge- heele cppositie-oers in hooge mate ont stemd is ever dit optreden. Zelden toch werd het parlementarisme zóó in 't oog loopend tot een aan fluitteg gemaakt. Pilsoedski heeft wel zijn stoutste stuk- Je uitgehaald, maar 't is zeer de vraag of de onversaagde het op den langen duur kan bolwerken tegen den berg van ontevredenheid dien hij opgewor pen heeft. Trouwens hij zal om der wille der consequentie wel verplicht zijn om in deze dictatoriale lijn door ie gaan. Immers bij het eerste hat beste blijk van zwakheid dat hij zal geven, zal zijn zaak verloren zijn. F. A. De in- en uitvoer verboden. De conferentie-Colijn voor de afschaf fing van de in- en uitvoerverboden, heeft volgens 't Hbld. de le lezing van 't ontwerp-conventie geëindigd na een heeten strijd over de uitzonderingsbe palingen, die sommige staten erin wen- schen te zien opgenomen. De conferen tie heeft helaas geen weerstand geboden aan het Roemeensche verzoek om een uitzondering voor den uitvoer van ruwe petroleum uit Roemenië toe te staan, zij het dan ook met ex platonische ver klaring van de Roemeensche delegatie, dat dit uitvoerverbod niet langer dan noodig gehandhaafd zal worden, en dat rekening zal worden gehouden met de belangen van de aangrenzende staten. Energieker toonde de conferentie zich gelukkig ten aanzien van de uitgebrfeide lijst van uitzonderingsbepalingen, die Tsjecho-SIowakye zich zou willen zien toegekend en die C-o' ijn de zeer rake op merking ontlokte, dat de conferentie van af dat oogenblik zou ophouden een conferentie voor afschaffing van in- en uitvoerverboden ie zijn en zou ver anderen in een conferentie tot invoering van zulke verboden. Gezien den heftigen tegenstand, dien de betreffende verlangens van de Tsje- choslowaaksche delegatie in de con ferentie vonden, werd deze resolutie ingetrokken. Enkele tijdelijke uitzon deringen werden oegestaan. Naar het B.T.A. nog bericht, aan vaardde de conferentie een uitzondering voor de Ver. Staten, wat betreft den uitvoer van heliumgas. De vlaggen- en de diamantwet. De Senaat heeft de vlaggewet in twee de lezing aangeuamen. De atmosfeer was gespannen in verband met de verwach ting, dat dr. Malan zich zou uitlaten met betrekking tot zijn interview in .Ons Vaderland" van 1 November, waar de Britsche elementen aanstoot aan nebben genomen. Dr. Malan waarschuwde bij "net debat de leden van den Senaat te gen het schenken van vertrouwen aar. dagbladberichten. De Volksraad heeft de wet op de edel gesteenten behandeld. Hij heeft alle amendgmenten, ccor den Senaat inge diend, verworpen en het wetsontwerp naar den Senaat teruggestuurd. Prof. Francois in de commissie voor de co dificatie van het int. recht. De volgende vijf juristen zijn door den voorzitter van den Volkenbond uitgenoo- digd, zitting te nemen in de commissie ter voorbereiding van de conferentie tot codificatie van het internationaal recht, die in 1929 door den Raad te 's-Gra- venhage zal worden bijeengeroepen. In de eerste plaats het hoofd van de afdee- iing Volkenbondszaken aan het Nederl. depart, van Buitenl. Zaken prof. mi. dr. J. P. A. Francois, verder de Engelsche jurist Cecil Hurst, de Fransche hoog leeraar Jules Basdevant, de" Chileensche rechtskundige adviseur Carlos Castro Luiz en de Italiaan Pilotti. Deze commis sie heeft tot taak, voort te bouwen op de werkzaamheden, die reeds zijn ver richt door de codificatiecommissie van den Volkenbond en rekening houdende met de besluiten van de geleerde ge nootschappen tot bestudeering van het internationaal recht, een gedetailleerd program voor de bedoelde conferentie uit ts werken. De drie onderwerpen, die door de Volkenbondscommissie alsmede door de staten rijp worden geacht voor de conferentie tot codificatie, zijn: de naturalisatie, de territoriale wateren, en de aansprakelijkheid der staten voor schade op hun gebied aan vreemde per sonen of eigendommen toegebracht. Er is in de staten New York en New England groote schade veroorzaakt ten gevolge van wolkbreuken, Te Ver mom, dat het meeste heeft geleden, zijn vier personen omgekomen: de materiee- le schade wordt er op verscheidene hon derdduizenden dollars geschat. De spoor diensten zijn onderbroken en vele steden rijn gedeeltelijk onder water gezet. In den staat Massachusetts werden ver scheidene bruggen vernield; terwijl naar men meent twee personen werden ge dood. Nader wordt gemeld, dat tengevolge van het noodweer verscheidene rivieren buiten haar oevers zijn getreden. Totnu- toe zijn er 17 dooden; de schade bedraagt vele millioenen dollars. KORT EN BONDIG. De historische Westminster Abbey. Engelands beroemdste bouwwerk, schijnt niet langer geschikt te zijn als basiliek voor de illustre afgestorvenen. Er zijn thans twee plannen tot restauratie van den „tempel der onsterfelijken" inge diend. Onder de stroomrail van den Long Island-spoorweg nabij Massapequa (bij New-York) zijn honderd dynamietpa- tronen gevonden. Merkwaardig hierbij is, dat reeds drie treinen over de gevaarlijke plek waren heengeraasd zonder dat een der patro nen tot ontploffing is gekomen. Dank zij de oplettendheid van een ci pier is een aanslag verhinderd op de federale gevangenis te Leavenworth in den staat Kansas (VB.). De bedoeling was met binnen de gevangenis gesmok kelde nitroglycerine de muren rond het gebouw op te blazen en aldus den weg voor een uitbraak en masse voor de gedetineerden vrij te maken. Het stoffelijk overschot van Prins Friedrich Karl van Pruisen, die als vliegenier in het Duitsche leger in 1917 sneuvelde en achter de Britsche linies te St. Etienne-de-Rouvray begraven werd, is opgegraven en wordt in Duitsohland ter aarde besteld, De prins was zoowel aan den toenmaligen Duit- schen keizer als aan den koning van Engeland geparenteerd. Aan het gebouw van den burgerlijken stand te Bonn is thans de aanteeke- ning van Prinses Victoria von Schaum- burg-Lippe en den Russischen emi grant Zoebkof publiek afgekondigd. In de buurt van den Adm. .uijlerweg, in Amsterdam-West, >s vreugde De hekken van de HaarlemscLe tram zijn verdwenin en in 't midden der straat rijden thans ook de tramwagens van lijn 13. De Regeering wenscht geen afschaffing. PLAATSELIJKE ACTIE GEWENSCHT. Ongeveer een maand geleden zond de Middenstandscentrale voor Haarlem en omliggende gemeenten aan den ge meenteraad van Haarlem een adres, waarin aangsdrogen werd op afschaffing van de Zakelijke Belasting op het Be drijf. Het vraagstuk van de afschaffing van deze in industrieeie kringen zoo gehate belasting is hiermede weder urgent ge worden. Industrieeie middenstanders en Groot-industrieelen blijven unaniem strijden tegen deze gemeentelijke be lasting. De „Kring van Werkgeverscentralen", die de werkzaamheden van het Natio naal Comité tegen de Zakelijke Be drijfsbelasting heeft overgenomen, tracht geregeld contact te houden met de .palatselijke afdeelingen van het Na tionaal Comité. Zij acht het van groot belang, dat plaatselijk niets wordt na gelaten om tot afschaffing van deze belasting te komen, daar uit opmer kingen over de begrooting 1928 wel ge bleken is, dat de regeering nog niet be reid is om tot afschaffing over te gaan. In het voorloopig verslag van de Tweede Kamer over de Staatsbegrooting 1928 werd bij het leveren van critiek op de belastingplannen der regeering o.m. gezegd: „Sommige leden betoogden, dat indien de regeering het bedrijfsleven wil te hulp komen, andere belastingen zouden moeten worden opgeheven, of verlaagd Zoo zou de zakelijke bedrijfsbelasting moeten verdwijnen en aan de gemeente uit 's Rijks kas gedurende eenigen tijd een vergoeding moeten worden gegeven voor het verlies van de opbrengst der belasting". De minister van financiën blijkt met dit denkbeeld niet zeer ingenomen te zijn In zijn memorie van Antwoord bij de Tweede Kamer ingezonden op 27 October, zegt hij: „De zakelijke bedrijfsbelasting is geen 'Rijksbelasting. Zij is in de Gemeente wet ingevoerd op advies van de Staats commissie van 1903. Zij heeft in ver scheidene gementen aanstoot gegeven is daarom hier en daar ingetrokken, en het zou wel het toppunt van on rechtvaardigheid zijn, om nu in de ge meenten, die haar niet hebben inge trokken er bij de wet een eind aan te maken onder schadeloosstelling van die gemeenten. Afgezien nog van het feit, dat hiermede op het vraagstuk der financieele verhouding zou worden vooruitgeloopen". Hieruit blijkt opnieuw, dat de tegen woordige regeering het vraagstuk niet los wil maken van het vraagstuk der financieele verhouding tusschen Rijk en Gemeenten. Reeds bij verschillende andere gelegenheden was trouwens ge bleken, dat onze regeering niet zonder meer tot afschaffing der zakelijke be lasting op het bedrijf wenschte over te gaan. Merkwaardig is een opmerking uit het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer over de Begrooting voor 1928 van het Departement van Binnenland- sche Zaken, die wy eenige dagen ge leden reeds vermeldden en die luidt: „Men vroeg of de minister niet bereid zou zijn, te bevorderen, dat in de Ge meentewet een bepaling worde opgeno- m enin den geest van artikel 209 der •Invaliditeitswet, waarbij den patroons zou worden verboden de zakelijke be drijfsbelasting op de arbeiders te ver halen". Hieruit blijkt weer, hoe de handha ving van een onbillijke wet noodwen dig een nasleep van andere onbillijk heden met zich brengt. Bovendien past iedere gemeente deze belasting op eigen wijze toe. wat tot onbillijkheden moet leiden, bij vergelijking van de verschil lende gemeenten. De Vereeniging van Industrieelen en Handelaren „De Lakhaven" te 's Gra- venhage zond op 28 October ji. een adres aan den Raad dier gemeente, waarin op definitieve afschaffing der zakelijke bedrijfsbelasting werd aange drongen. De adressante herinnert er aan, dat door B. en W. van Den Haag ernstig overwogen werd, om by de begrooting voor 1928 de zakelijke bedrijfsbelasting af te schaffen, maar, dat zij hiertoe geen vrijheid konden vinden, omdat er geen andere middelen waren om het gemis aan belastingopbrengst te compenseeren. Nu echter de gemeente 's Gravenhage een aanmerkelijk voordeel te beurt valt, door een voor die gemeente gunstige oplossing van het geschil tusschen Rot terdam en Den Haag over de ver deeling der opcenten van de dividend en tantième-belasting meent de Ver eeniging „De Laakhaven", dat het argu ment van B. en W. is komen te ver vallen. De vereeniging brengt voorts onder de aandacht van B. en W., dat de zake lijke bedrijfsbelasting in kringen van handel en industrie wordt beoordeeld als een grof onrecht, dat door utili teitsargumenten niet gemaakt kan wor den, tot recht. De wet van 30 Decem ber 1920, die aan de Gemeente de be voegdheid gaf tot deze heffing, werd in gegeven door de groote financieele moei lijkheden van verschillende gemeenten, toen elk middel om deze financiën in in evenwicht te brengen gerechtvaardigd scheen. TerwUl tientallen millioenen guldens per jaar uitgegeven worden voor werkloosheidsbestrijding, hetgeen de productiekosten in he land belast, worden fabrikanten en handelaren voor het feit, dat door hun bemiddeling tien of meer arbeiders in hun onderhoud voorzien, besraft met een extra-belasting als moesten hun asociale neigingen be teugeld worden. In deze wonderlijke gedachtengang is het logisch, dat by de stijging van het aantal arbeiders ook een strengere straf wordt opgelegd. Adressante noemt de belasting een averechtsche appreciatie, van de be- teekenis van handel en industrie voor een gemeente, en de hoofdgrief, naast tallooze kleinere: het belasten van het geven van werkgelegenheid. De Vereeniging brengt onder de aan dacht, dat het aantal gemeenten, dat deze belasing heft. steeds geringer wordt en daarmee de onbillijkheid stygt tegen over industrieën in gemeenten waar deze heffing wel plaats vindt. Van de 1081 gemeenten in Nederland wordt deze be lasing nog slechts in 70 gemeenten ge heven. In verschillende gemeenten wred zij in de jaren 1925 en 1926 afgeschaft, omdat men de onbiliykheid inzag. Een afdoende principieele verdediging op rechtsgronden is ook nooit gegeven, be toogt adressante, alleen op utiliteits- gronden. Laat een gemeente, die niet voldoende inkomsten heeft haar ver hoogde uitgaven dan brengen ten laste van allen, en niet van enkelen, juist omdat zy de bronnen van bestaan ver schaffen aan velen. Adressante herin nert eraan dat de stand der industrie hier te lande verre van gunsti is, en komt tot de conclusie, dat een gemeente zich moet onthouden van een belasting waarvan de onredelijkheid en onbillijk heid thans vrijwel algemeen wordt er kend. De handel en industrie heeft dus het recht te vragen, dat thans eindeiyk tot definitieve afschaffing van deze hatelijke belastinf worde besloten. Zoowel te Haarlem als te 's Graven hage is de plaatselijke actie dus weer begonnen, Ei!' - mm ®:-'::«ii!iiii!i!iii2ir:j Japansche fantasie omtrent auto's. ïr. de straten van Tokio heeft men on langs groote affiches aangeplakt, die zich als volgt tot de automobielen rich ten: .„Automobiel, gij zt schoon, gy rijt snel en gy zyt machtig. Maak echter geen msbruik noch van uw schoonheid, noch van uw snelheid, noch van uw macht Denk aan uw zwakkere broeders, de hond, het paard en den voetganger. De hond is bang voor uw banden, die hem kunnen vermorzelen. Wees zoo goed en laat voldoende ruimte over, op dat hy passeeren kan. Het paard heeft een afkeer van ont ploffingen, rook en benzienlucht. Zorg er voor. dat hij daar niet te veel last van heeft. De voetganger is het minste bij u in te'.. Heb toch medelijden met hem! Hij zal misschien morgen automobilist zijn" kwestie van etikette. Wanneer je in Amerika de voor schriften van goede tafelmanieren wilt :r. acht nemen, dan moet je, na een stukje vleesch gesneden te hebben je mes neerleggen en je vork in de rech terhand nemen. Deze gewoonte heeft het voordeel, dat de Amerikaan zich niet schuldig maakt aan de zonde, zyn mes naar zijn mond te brengen. D:t lijkt niet erg belangrijk, maar hoort welk een familiedrama het heeft ontketend. Op den eersten dag na zyn huwelijk verklaarde een zekere heer Charles Bucker te Los Angeïes, dat hij zich met de bovenomschreven gewoon te niet kon vereenigen en dat hy zijn eigen systeem: mes in de rechter, vork in de linkerhand, zou blijven volgen. Zijn jonge vrouw wenschte zich aan de etikette des lands te houden en ja renlang bleef het paar over deze strijd vraag twisten, zonder iets verder te komen. Tenslotte, na 37 jaar huwelijks leven. verzocht mevrouw Bucker haar eer.:genoot de zaak nu eens eindelijk te laten rusten. Zij achtte 37 jaar te lang om over eenige zaak te biyven twisten. De heer Bucker echter stemde hierin alleen toe, op voorwaarde, dat mevrouw zijn gewoonte zou aannemen. Hetgeen zij op haar beurt weer styf- koppig, weigerde. Waarna de heer Bucker in woede losbarstte, het echte lijk huis verliet en daarin niet terug keerde. De' rechter vereenigde zich met me vrouw Bucker's opvatting, dat van nie mand verwacht kan worden, dat zy zich schikt in een onlogische regeling en veroordeelde by de echtscheiding den heer Bucker tot betaling van een ruim bedrag voor onderhoudskosten. Parlementslid- caricaturist Een der Labour- afgevaardigden voor Schotland in het Britsche Lagerhuis is een talentvol caricaturist. Hij doodt den tyd in de landsvergadering, wan neer die tijd vervelend is en dat komt nogal eens voor met vlugge schets- oefeningen op de gezichten van zijn medeleden. Men zeg: dat verscheidene afgevaardigden rond zyn zitplaats ko men neuzen om zich van het teeken- werk, op losse velletjes schrijfpapier, op enveloppen en de blanke bladzijden van ofücieele papieren uitgevoerd, meester te maken. Uit mededeelmgen die Mr. Mac Laren, parlementslid-caricaturist, over zijn hobbie heeft gedaan, kan blij ken dat het maken van een caricatuur niet zoo vlug gaat als het lijkt. In over eenstemming met de onthullingen, die caricaturisten wel eens geven, blykt uit Mac Larens mededeelingen dat aan het snelle neerschrappen van de portret charge vele uren nauwkeurige waarne mingen van het sujet vooraf moeten gaan. Van wijlen Phil May, een der bes te zwart-en-wit teekenaars die Enge land ooit heeft voortgebracht, is gezegd dat hij een hoofd wel een dozyn malen schetste voordat hij aan de teekening, die moest duren, begon. Mac Laren acht de caricatuur van groot nut in het openbare leven. Politici houden er van omdat zij in zekeren zin van veel open baarheid moeten bestaan. Zij hebben liever een stekende caricatuur dan geen. De caricaturist bestudeert voortdurend gezichten. En indien men MacLaren mag gelooven dan heeft die studie dit gevaar voor een caricaturist met een strijdgeest dat hij een afkeer kan krijgen van menschen, met wie hij nooit een woord heeft gewisseld maar waar aan hij in gezichtstrekken kan zien, dat zij onaangenamen individuen zijn. Het levendigste gezicht in de lands vergadering is volgens dezen caricaturist dat van Lloyd George. Het verraadt snel stemmingen en men kan er al vooraf op aflezen wat hij zal gaan zeggen. Het onbewegelijks te gezicht is dat van den Premier, dat alleen wat lichte ontstel tenis vertoont wanneer zyn Kanselier van de Schatkist doordraaft. Maar het onverstoorbaars te gezicht van allen is dat van den socialistischen intellectueel Sidney Webb, wiens eeuwigen vagen glimlach, volgens de woorden van Mac Laren, geleend schijnt te zyn van een Oostersch afgodsbeeld: dezelfde on peilbare onbewogenheid. Marconi over de radio. Volgens Guglielmo Marconi, den uit vinder der draadlooze telegrafie, die thans met zijn jonge bruid, de vroegere Contessa Christina Bezzi Scala, te New York vertoeft, is de dag niet ver meer, dat er draadlooze telegrammen gezon den zullen kunnen worden met een snel heid van 2000 woorden per minuut. Het Marconi-„fceam system" d.i. het zenden in een bepaalde richting, is bij labo ratoriumproeven reeds gebleken in staat te zijn een duizendtal woorden per mi nuut te presteeren. Even voor dat het schip met Senator Marconi aan boord New York bereikte, liet deze den mar conist 250 woorden per minuut seinen naar en ontvangen van Italië. Deze snelheid was mogelijk ondanks de af stand, die volgens experts de langste verbinding was van een schip met de kust, die ooit door de draadlooze tot stand is gekomen voor een bericht van welke lengte ook. Marconi zei, dat, toen hy voor het eerst met een draadloos toestel experimenteerde, nu 30 jaar ge leden, hij nooit gedroomd had, dat de draadlooze in korten tyd zoo'n enorme vlucht zou nemen. Hij lachte om de plompe machine, die hy in 1897 voor Koningin Victoria van Engeland de monstreerde en over het toestel, dat twee jaar later gebruikt werd om de loop van de internationale zeilwedstry- den mede te deelen. „Myn stoutste verwachtingen zijn overtroffen", zeide hij, sprekende over het zenden van fotografieën, de televisie en den gewonen omroep. Amerika staat volgens hem aan de spits, wat betreft het experimenteeren met alle toepas singen der radio. „Het beamsysteem", voegde de uit vinder er aan toe, „is de beste métho de om belangrijke berichten te verzen den, en om door middel van een korte golflengte direct contact met een be paalde plaats te verkrijgen, daar het de grootste zekerheid verschaft". Gratie verzocht. De „Ligue des Droits de l'Homme" heeft by de regeering om gratie verzocht voor een zekeren Louis Normand, oud soldaat. Deze werd in Mei van dit jaar door den krijgsraad tot tien jaar dwangarbeid veroordeeld wegens desertie in Juni 1917. Normand streed in den oorlog tegen de Bulgaren. In Juni 1917 werd een post. die hij in de buurt van Monastir moest bewaken, verlaten ge vonden. De militaire autoriteiten waren van oordeel dat Normand naar den vyand was overgeloopen, en veroordeel de hem bij verstek ter dood. Normand wis uit Bulgarije weg te komen, meldde zich bij zijn regiment, waar men deze veroordeeling blijkbaar volkomen was vergeten, aan. diende verder, vestigde zich, na de demobilisatie als electricien en trouwde. Hij wist niet dat hij inder tijd ter dood veroordeeld was, totdat na tien jaar, zijn zaak nog eens voorkwam en de krijgsraad hem veroordeelde. Normand verklaart niet gedeserteerd te zijn, maar door de Bulgaren gevan gen genomen. Aulodienst door de Sakara. Het resultaat van de reeds geduren de een periode van verscheidene jarn gedane studie-reizen met auto's door de woestijn is de instelling van een regel- matigen autodienst, die zal loopen door den Sahara tusschen Colomb-Besjar en den Niger. De Compagnie générale transsaha- rienne zal deze lijn exploiteeren. De dienst zal loopen gedurende zes maan den per jaar, van October tot April, gedurende welk jaargetijde de reis niet al te bezwaarlijk is. De automobieldienst loopt van Colomb-Besjar. kopstation van den Zuid-Oraneeschen spoorweg, tot. Gao aan den Niger. Dat is een belang rijk bevolkt en druk bezocht administra tief centrum. Men vertrekt van Colomb- Besjar den eersten van de maand en trekt door de woestyn in vier étappes, onderbroken door een rust van vier-en- twintig uur. De geheele duur is zes da gen. De terugreis heeft plaats van den 20sten tot den 25sten der maand. De prys is bepaald op 2500 frank, terwijl elke reiziger recht heeft op 35 kilo ba gage. De walvisch. Op het eiland Baba by Karatsji kwam gisterochtend een troepje visschers aan, die een walvisch naar land sleepten. Hij was 30 voet lang en woog, naar schat ting, 20.000 Eng. ponden. De visschers verhaalden dat zij vier dagen met den walvisch gevochten hadden. Hij was op 15 myl van Karatsji in hun net geraakt en had er zich in vastgewerkt. Hoe meer hij moeite deed, om er uit te komen, hoe meer hy er in verstrikt raakte, maar toen probeerde hy hun schuit te doen kantelen. De visschers vochten dag en nacht dapper met het monster en werden tien myien ver in een andere richting meegesleurd. Ten slotte kre gen zij versterkingen, en op den ochtend van den vijfden dag kon de walvisch door 50 man in booten de haven van Karatsji binnengesleept worden. Na een worsteling van een etmaal slaagden 80 tot 90 man er in, het dier op het strand te krijgen. Na bouillonblokjes- Likeurblokjes. Het is een chemist van de Berlynsche Universiteit gelukt, aethyl-alcohol in vasten vorm te brengen. Vroeger was het alleen mogeiyk, alcohol te gelati- neeren door toevoeging van collodium, zeepen. schellak, nitro-cellulose enz., waarbij dan natuurlijk de chemische en physiolog'sche werkingen dezer toege voegde stoffen de bruikbaarheid van den alcohol tot voor verbrandingsdoeleinden beperkten. By de nieuwe uitvinding daarentegen wordt gebruik gemaakt van een chemisch neturalc, absoluut onscha delijke stof, die reuk noch smaak heeft en dit is het voornaamste in water oplosbaar is. De vaste alcohol ziet er uit als ijs, en blyft tot 50 gr. Celsius in dezen toestand. Door het toevoegen van water lost deze substantie op tot een heldere verdunde alcohol. Het is zelfs mogelijk, aan den alcohol vóór de gelatineering bepaalde smaak- of reuk-essencen toe te voegen. Zoo kan men eau-de-cologne, parfums, cosmeti sche, pharmaceutisch en anti-septische preparaten vast laten worden. Door de absolute onschadelykheid van het nieuwe preparaat bestaat thans ook de mogeiykheid, drinkbaren alcohol in vasten vorm te brengen, zoodat wü' nu spoedig naast de bekende bouillon-blok jes ook likeurblokjes, borrelpastilles, port y vermouth-tabletten, bitter-koebjes, en wie weet zelfs champagne in vasten vorm zullen kunnen krijgen. Een drankverbod in het jaar 1678. Reizigers, die tusschen 1700 en 1800 door het Duitsche graafschap Rietberg kwamen, berichtten allen, dat de bevol king voor haar ellendigen maatschappe- lijken toestand vergetelheid zocht in het overmatig gebruik van brandewyn. Maar ook reeds in de zeventiende eeuw was dit euvel sterk verbreid, getuige een procla matie van graaf Frans Adolf Wilhelm van Oost-Friesland en Rietberg De hoogee boete van tien goudgulden (voor die dagen een kolossaal bedrag) bewyst wel welken groeten omvang de drank zucht in die dagen aangenomen Rad. Geholpen zal deze „drooglegging" waar schijnlijk wel niet hebben. De proclama tie luidt, woordeiyk vertaald: ..Overmits het ons voorkomt, dat van korenbrande wijn in dit graafschap zulk een overma tig gebruik gemaakt wordt, dat daardoor niet alleen hoogst schadeiyke dronken schap, maar ook allerlei kwaad en in- convenienten ontstaan voor diegenen, die hem drinken tot hunne eigene scha de, zoo bevelen wy eiken onzer onder danen hierby strengeiyk, genoemden brandewyn voortaan niet alleen niet meer te koopen, te verkoopen en te ge nieten, doch tevens geenen van naburi ge plaatsen te halen, in het land te ver koopen oi' te vervoeren, en dat een iegeiyk die op het plegen van deze fei ten betrapt mocht worden, een boete zal betalen van 10 goudgulden, hebbende wy alle onze knechtén opdracht gegeven hierop naarstiglijk acht te slaan. Ge daan den XVII September 1678.

Haarlem's Dagblad | 1927 | | pagina 10