SPANNING IN SOVJET-RUSLAND. STADSNIEUWS. HAANDAG NSDAGen 'OENSDAG, RWISBMIMEM LiiffFWAyWI DE VERLOVING VAN PRINSES VICTORIA. BIOSCOOP INGEZONDEN HAARLEM'S DAGBLAD ZATERDAG 5 NOV. 1927 Ingrijpende gebeurtenissen te wachten. Trotzki de vertegenwoordiger van anti-bolsjewistische krachten? Bereidt Trotzki een staatsgreep voor? De eind. stryd tusschen oppositie en regeering. (Dienst van de United Telegraph) (Byjx. dere correspondentie). Is het echter zeer onwaarschijnlijk, dat Trotzki slechts een figuur is in het van voorloopig onzichtbare anti- bolsjewistische krachten, toch heeft de officieuze mededeeling van de ontdek king van militaire toebereidselen blijk- 1 baar het geheim onthuld, dat tot dusver gedurende geheel den machtsstrijd in de communistische partij is bewaard ge bleven: het geheim, waaraan de opposi tie haar veiligheid heeft te danken. Zij heeft, ondanks alle sympathieën in partij de meerderheid van de bolsjewis tische bureaucratie tegen zich. vermoe delijk ook altijd nog de meerderheid van de arbeiders. Zij begaat vooral de fout er op te rekenen, dat haar bewijsvoering, haar dialectiek, haar ongebreidelde dikwijls genoeg gerechtvaardigde critiek op de compromispolitiek van Stalin het waarachtige communisme zal doen over winnen. Z-ij ziet niet of wil niet zien. dat het de Russische bevolking, de arbeiders klasse inbegrepen, thans niet meer aan komt op de handhaving van de oude revolutionaire principes, maar op rust en een behoorlijk leven en dat het Trotzkls- me slechts nieuwe onrust en onzekerheid brengt. Trotzki gelooft, dat de partij er nog is als voorvechtster van de revolu- tiormaire gezindheid, Stalin weet. dat d- partij alleen nog maar een uithangbord is, achter hetwelk het Russische leven zijn langzamen gang naar nuchterheid en verstand gaat en dat schenkt hem de macht. Maar geheel iets anders is vraag, aan welken kant de georganiseer de krachten van dit bolsjewistische staatswezen staan, wie de machtigste is, wanneer niet het „apparaat", d.w.z overtuiginglooze massa der in ambt en waardigheid geïnstalleerde creaturen van de toevallig heerschende clique, die toch bij het eerste kanonschot uit elkaar zullen loopen heeft te stemmen, maar wanneer het leger in actie komt, Trotzki geniet uit den tijd van zijn oorlogscom missariaat als schepper van het roode Iegar een aanzien, dat Stalin niet bezit, en de vraag draait hierom, of Trotzki het zal wagen, het leger in zijn discus sie met de partijmeerderheid te betrek ken. r;-; ui .riuiting van Trotzki en Zinowjew uit het centraal uitvoerend comité van de Russische communistische partij heeft de laatste mogelijkheid van over eenstemming tusschen de oppositie en de meerderheid vernietigd: de eindstrijd, d:o begin December op het partijcongres te Moskou zal worden gestreden, is be gonnen. De sprekers van de oppositie, of het de juist weer te Meskou aange komen Rakowski, dan wel de sowjetge- zant te Rome Kamenew, om van Trotzki en Zmowjew zelf niet te spreken, wor den eenvoudig door het rumoer van de anderen overstemd. Kamenew moet reeds de consequenties hebben aan vaard en zich san Stalin hebben onder worpen, Zinowjew houdt zich zeer ver dacht op den achtergrond. Trotzki daar entegen wil niet capïtuleeren. maar schijnt een ellendig einde de voorkeur te geven boven een eindelooze ellende. Nadat PreoöaschenskL Lenins trouwste medewerker, nadat Wujowitsj uit de par tij is geworpen, om re zwijgen van de tientallen minder op den voorgrond ge treden leiders, moet naar alle waar schijnlijkheid ook Trotzki dit lot nog deelachtig worden. De regie van Stalir. heeft zeer handig gewerkt en de partij met Trotzki's volledige uitbanning reeds vertrouwd gemaakt. De resoluties, die uit de afgeiegenste deeien van' den sovjetstaat in de hoofdstedelijke bladen gedurende de laatste weken verschenen, hebben onmiskenbaar een „vonnis over den leider van de oppositie geëischt". Thans heeft Stalin dezen eisch geaccen tueerd doordat hij Trotzki niet alleen van geheime propaganda in den boezem van de partij, maar als het ware van verstandhouding met de contra-revolu tie buiten de partij beschuldigt. Wat de Fransehe communist Vaillam-Coutu- rier dezer dagen in de „Humanité" heeft medegedeeld, is werkelijk sensa tioneel: Trotzki's organisatie moet met „witte-gardisten" doorspekt zijn geweest, die een militaire omwenteling zouden hebben voorbereid. Stalin zou er zich op voorbereiden, geheel het actenmateriaal tegen de oppositie te publiceeren en deze publicatie zou de arbeiders van geheel de wereld hevig aandoen Trotzki en Zinowjew echter was op de onthulling van deze feiten „alle kleur uit het ge laat geweken". Wij zouden, tot het bewijs van het te gendeel is geleverd, aan deze sensatio neels onthullingen geen geloof wülen schenken. Zelfs indien de een of andere witte-gardisf' de oppositie was binnen geslopen, dan is hét toch belachelijk aan een gewapende actie te denken, die ongeveer een monarchistische dictatuur zou willen in het leven roepen. Daartoe heeft Trotzki zijn organisatie stellig te vast in handen. Maar het is zeer ka rakteristiek voor de sitjiatie dat Stalin tot dergelijke beschuldigingen zijn toe vlucht neemt. Men kan daaruit reeds afleiden, hoe gevaarlijk de uitsluiting van de beide oude bolsjewistische hel den" uit het centraal uitvoerend comité voor de regeering van Stalin kan wor den, hoezeer zij de opwinding in de partij vreest en tracht te temperen. Echter, Stalin speelt een gewaagd spel en' men heeft eenigszins het gevoel, dat zijn molens thans wel sneller, maar toch ook veel minder zeker malen! Slaagt Trotzki er in. zich van de recente beschuldiging vrij te pleiten, dan moet zijn aanzien des te grooter worden. Dat Trotzki dit prestige nog altijd bezit, wordt niet al leen getuigd door zijn buitengewonen strijdlust, de maatregelen van de regee ring Stalin-Eoecharin getuigen het in veel ruimere mate en het jubileumsma nifest van Leningrad is een uiting van radeloosheid die zich van de zoogenaam- NOORD-HOLLANDSCTTE SCHEEPS- De onthullingen over een voorgenomen militairen staatsgreep schijnen ten min- ste te bewijzen, dat het leger niet ge heel meer buiten de partijtwist staat, dat het in een of anderen vorm reeds bij den strijd is betrokken en dat Trotzki zeker is van zijn zaak. Men heeft gesproken van bonapartistische plannen van Stalin, Trotzki heeft deze beschuldiging in den strijd geworpen, maar het ziet er thans weer naar uit, alsof hij zelf met zulk een militairen staatsgreep coquetteert en Stalin provo ceert, alsof hij zijn uitsluiting uit het centraal uitvoerend comité heeft ver oorzaakt, om sneller het openlijke con flict en den eindstrijd ie forceeren. Trotzki, die eens op een kritiek uur var. den bolsjewistischen staat heeft gedreigd dat de bolsjewisten, indien het tot hun vernietiging zou komen, de deuren ach ter zich voor geheel de wereld hoorbaar, zouden dicht werpen, zal zeker niet zon der strijd het tooneel verlaten, wanneer het om zijn eigen ijdelen en heersch- zuchtigen persoon gaat en dus mag men thans, nu de lawine in beweging is ge raakt en niets meer den eindstrijd kan tegenhouden, er op rekenen, dat de vol gende weken een stroom van alarmee- rende berichten uit sowjet-Rusland zul len brengen. (Nadruk verboden) W. J. de meerderheid jegens de oppositie heeft meester gemaakt. Met dit manifest t nog eens een poging gedaan, de opposi tie te verzoenen, immers een deel van naar eischen is thans tot regeerings- pregramma gepromoveerd. De afreke ning met de leiders van de oppositie juist op de dagen van het jubileum te verplaatsen scheen zoo absurd, dreigde het feest zoo te schaden, dat dit jubi- leumsmanifest, dat klinkt als een ver zoek aan de tegenstanders, reeds drie weken voor men het had verwacht, is openbaar gemaakt. En wat was het antwoord? Trotzki heeft voor de belof ten van Stalin alleen hoon en spot over; hij ziet vooral in de aankondiging van den zevenurendag een demagogisch kunststukje jegens de arbeiders en hij heeft blijkbaar zijn aanvallen juist op dit punt hervat, om geheel de politiek van Stalin als schadelijk en belachelijk, te brandmerken. Het is Stalin dus niet ge lukt. een zij het ook slechts tijdelijke en schijnbare verzoening en kalmeering te bereiken, hij ziet, dat het jubileum toch reeds in discrediet is, en dus draait hij de zaak om. Thans is het er Stalin niet rr.eer om te doen, de uitsluiting van Trotzki en Zinowjew tot na het feest te verdagen, maar omgekeerd de uitslui ting te voltrekken, om het jubileumfeest, gereinigd van alle ketterdom, te kunnen vieren en dat verklaart het overijlde van de- rechtspraak en het ongebreidelde van de aanklacht. i VERBANDBANK. In de Vrijdag gehouden buitengewone algerr.eene vergadering van aandeelhou ders waren vertegenwoordigd 186 aan deden. uitbrengende 99 stemmen. De per 1 September 1927 overgelegde balans werd met algemeene stemmen goedge keurd. waarmede geconstateerd werd dat de Vennootschap van rechtswege in liquidatie verkeert. De voorgestelde wijze waarop de liqui datie zal geschieden werd emt algemeene stemmen goedgekeurd. De directeuren werden tot liquidateuren benoemd, on der toezicht van commissarissen en in overleg met de oemmissie van advies uit de aandeelhouders welke benoemd was in de algemeene vergadering van aan- delhouders gehouden op 31 Mei 1926 en met de Centrale Trustcompagnie als vertegenwoordigster van de pandbrief- houders. DE VOLTCOIïNG DER KATHEDRAAL. Het weekblad Sfc. Bavo meldt, dat de collecte Zondag in de verschillende R.K. kerken van Haarlem en omgeving ge houden voor de voltooiing van de Kathedraale kerk aan de Leidschevaart totaal heeft opgebracht f 5544. Van en kele kerken moet nog een opgaaf in komen. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN k 60 CENTS PER REGEL. Subkow, de Russische danser. Dienst van de United Telegraph. (Bijzondere correspondentie.) Luior Theater. In dit theater wordt een programma vertoond dat wel in den smaak zal vallen en veel belangstelling verdient Er worden weer twee mooie hoofdnum mers vertoond die elk afzonderlijk een bezoek aan het Luxor Theater ver dienen. Als eerste hoofdnummer draait „Het Kamermeisje van het Palace Hotel", met in de hoofdrol de bekende film- aotrice Betty Balfour. Vermakelijk is de geschiedenis waarop een ouden pro fessor een zonderlinge erfenis ten deel valt, maar Betty, die ook in het vorige pension van den ouden heer de dienst bare was, zorgt ook nu voor hem en maakt dat hij niet gecompromitteerd wordt. De zeer armoedige Betty wordt aan het slot de vrouw van den direc teur van het Palace Hotel. Een groote verrassing is het ook als men den ouden heer bij een wiegje ziet zitten en daar.... maar neen dat vertellen we niet. Het was vermakelijk. Het tweede hoofdnummer „Schmink en Klatergoud", geeft ons een beeld uit het variété-leven, met al zijn pracht en praal, maar ook met zijn wangunst en de groote macht van den impressario De rol van dezen mijnheer wordt uit stekend vervuld door Werner Kraus. De verdere hoofdrolvertolkers zijn Marcella Albani, Sandra Milowanoff, Charles Vare' en Alphons Fry land Het gegevene is in het kort deze: Een revuester za! de hoofdrol vervullen in een nieuwe revue, maar omdat zij de liefde van den impressario niet beantwoordt, be werkt hij dat een ander deze rol zal vervullen. Als de diva hem een bezoek brengt om hem zijn handelwijze te ver wijten wordt Brooks gedood en nu krijgt zij later toch de rol. Men begrijpt dat dit slechts heel kort de inhoud is. Wat ook vooral de aandacht trekt, is het goede spel in dit nummer en het prachtige ballet dat gekleurd is opge nomen in de Moulin-Rouge. Ook dit gedeelte is interessant. Een nummer om van te genieten. Ook de wekelijksche Pathérevue bevat weer veel interessants en het Luxor- Nieuws brengt ons weer eerst naar de mijnen in Limburg en vervolgens maken we een wereldreis en krijgen daarvan verschillende actueele gebeurtenissen e zien. Tot slot van dit gedeelte weer wat voor de dames, n.l. de Mode. Alles bijeen een programma dat heel veel belangstelling verdient en dat gaarne aanbevelen. RembrandbTheafer. „De lachende Echtgenoot", is de naam van de hoofdfilm, die deze week in het Rembrandt*Theater draait. Deze film is getrokken uit de «eensche operette „Der lachende Ehemann'maar wat handeling be» treft, lijkt het meer een Amerikaans sche film. Ottokar Bruchner, een rijke margarinefabrjfkant houdt har? telijk veel van zijn wouwtje HeLla. Hella houdt wel van haar man. maar ze voelt zich toch door hem onbegre» pen. Zij denkt zich romanschrijfster, en Ottokar kan haar in haar hoogere inspiraties niet volgen, hij leest liever brochures over margarincunclanges, dan boeken over vrouwen met uube» grepen zielen. Ter eerc van de echt* scheiding van den heer en mevrouw Basewitz, geeft dat gelukkige paar een vroolijk feest. Daar Ottokar en Hella daar niet verschenen zijn, ver* wittigt Etelka, de gewezen mevr. Basewitz, Ottokar er van. dat zij met haar gasten het slot van het feest bij hem komen vieren. Het 'ordt een gezellige fuif, waarbij Etelka zich wat te veel met Ottokar bemoeit en Hella een der gasten, graaf Selztal, reden geeft te gedooven, dat zij hem bijzonder aardig viaidt. Er komen allelci verwikkelingen uit voort, die vooral voor Hella en Ot» tokar pijnlijk zijn daar zij au fond zoo heel veel van elkaar houden. De hcc* Ie geschiedenis eindigt op het kan= Cinema Palace. Een dol programma! Twee hoofdnummers: „De dolle trein' en „de dolle Lola". En gaat u nu een dezer dagen maar eens uitmaken, het dolst is: de trein of Lola! Wij W2gen er ons niet aan. Wel willen wij noteeren dat in het eerste hoofdnummer Monty Bankes zichzelf overtreft, zoowel op hot gebied van dolheid als van acrobatie. Op en aan een trein die Al maar doorsuist met een vaart om er wij blijven in den stijl dol van te worden haalt hij allerlei huiveringwekkende toeren uit en hij trekt er gezichten by, die on betaalbaar zyn. De komische kracht van dat kleine kwieke kereltje is derdaad buitengewoon. En dan Lilian Harvey als de dolle Lola! Of ze nu optreedt als Spaansche, vol vuur en geraffineerdheid èn kwa jongensachtigheid of als Hamburgsche burgermansdochter, vol snoezige zedig heid, zü is altyd even bekoorlijk en haar stiefvader en zyn compagnon, de theaterdirecteuren, hadden waarlijk al den onzin en al de dolheid van deze Ufa-amusementsfilm niet noodig om het hoofd er by kwyt te raken. Zy raken dan op het eind ook inderdaad en doende in de war. zóó dat zy hun eigen stiefdochter en verloofde niet meer her kennen. Gaat het zien, gaat het zien! Het is dol en vermakelijk. Wat zegt u: kunst? Nou ja Altyd kunst, nietwaar, toujours per- drixDat kan je ook wel eens te machtig worden Je wilt ock wel eens alleen-maar-lachen ln. de bioscoop. Welnu: daartoe is thans in de Cinema alle gelegenheid. Oók om het aardige teekenfilmpje dat we nog toekregen. Scala-Theater. Het gezelschap Joop Seegers komt al tyd met heel korte stukken, maar niet temin zeer goede. „Kom je mee eten?" duurt een uur, en gedurende dien tijd wordt er flink gelachen. De eigenaar digs rol van de ..Tante uit Hawaï" wordt door Joop Seegers uitstekend gespeeld. Het is niet een rol, die van buiten ge leerd kan worden, maar waarin het aan komt op den persoon van den speler. De beide dames gaven ook amusant spel. De refreinen werden spontaan meege zongen. De hoofdfilm is „Circus Buly" een circus-verhaal in 10 acten. In de hoofd rol treedt op de bekend speler Harry Piel. Het is de gewone geschiedenis. Een circusdirecteur wordt vermoord en Harry Piel werpt ach op als zyn WTeker. Hy heeft de gewone beproevingen te weer staan, wordt in boeien geslagen en komt onder een op hem neerdalend pla fond, met het bekende gevolg, dat hy er op 't nippertje onder uit weet kruipen. Toch altyd nog even spannend. Leeuwen en tygers zijn de metgezellen van Harry Piel. Een tyger wordt zijn beste vriend, die hem helpt de moor denaars te ontmaskeren. De beelden welke, die vriendschap weergeven zijn wel de mooiste uit de film. Daartusschen de circustafereelen, met de weerzinwek kende dressuurvertooningen. Alles zeer knappe filmtechniek en hoogst span nend. De heer Pardo had weer voor goede begeleidingsmuziek gezorgd. Het programma staat dus op hoog peil. TREINVERTRAGING. Toen Vrijdagmorgen de trein van 9.03 uit Haarlem naar Amsterdam zou ver trekken, kon hy door een of ander de fect (verondersteld wordt dat er geen spanning op de draad stond, maar hier naar heeft nog een nader onderzoek plaats) niet op gang komen. De passagiers zijn uitgestapt en met den trein van 9.17 doorgereisd naar Am sterdam. Even na het vertrek van dezen trein was het defect opgeheven en kon ook de eerste trein naar Amsterdam vertrek ken. „Jacob van Lennep". Woensdag 9 November zal in den Stads den toor van advocaat Rozenrood, speci» schouwburg de internationale tooneel- aliteit in echtscheidingen, maar op een zeer originecJe manier, zoodat de paartjes die bij hem komen om te scheiden, als gelukkige echtparen ver» trekken. Het is een leuke opgewekte film. Zes Amerikaansche Schoonen, op het ropgramma ..The American Beauties" voeren op 't tooneel mooie elegante dansen uit die bijzonder vlug en gracieus gedanst worden, waar» voor the Beauties hartelijk werden toegejuicht. Als extra variétcmummer ,,De drie Verars"„ draacbacteurs, eigenlijk zijn het maar twee draad»acteurs, maar wat deze twee te zien geven, dwingt bewondering af. Zij voelen zich op den dunnen draad thuis, als u en ik op den begancn grond; ze dansen een Charleston en maken kniebuigingen, zelfs legt meneer Vera zich op den draad in zijn volle lengte en laat me» vrouw over zich heen kuieren. Het evenwichtsgevoel van deze menschen moet enorm zijn. Ook zij mochten veel verdiend applaus verwerven. tvedstrijd van de tooneelvereeniging „Jacob van Lennep" geopend worden met het optreden van het dilettanten- tooneel-ensemble ,X>e Vrye Club" uit Amsterdam, die zal opvoeren het bly- spel in 3 bedrijven De Hanebaik door Joh. W. Broedelet. onder regie van me vrouw Jo M. de Jonge-Ploegman. Dinsdag 8 November zal de werkende kring van „Jacob van Lennep" te IJmui den opvoeren hat tooneelwerk ..De Koekoek" van Jan Fabricius in tooneelwedstrijd van Varia aldaar. DS. A. J. MULDER. TOESTAND ZEER ERNSTIG. Naar De 9l.andaard verneemt, is de toestand van onzen oud-stalgenoot ds. A. J. Mulder, Geref. predikant te Bus- sum, die in het Kerv. Diaconessenhuis te Amsterdam verpleegd wordt, zeer ernstig. Er is afgezien van operatief in- grijpen. De romantische verloving van de 62- jarige Duitsche prinses Victoria, de zus ter van ex-keizer Wilhelm met den 23- jarigen Russischen beroepsdanser Alexander Subkow is niet de eenige in teressante gebeurtenis in het leven van de prinses. Haar eerste liefde had een meer po litieke tint dan deze. De jeugdige vorst Battenberg, de verdreven lieerscher van Bulgarije, maakte Victoria naarstig het hof; het begin vormden politieke over wegingen, het einde was een innige liefde. Alexander Battenberg was nau- weiyks dertig jaar oud. maar zag des ondanks terug op een groot verleden. Door Czaristisch Rusland als heerscher over Bulgarye aangesteld, had de eer zuchtige vorst zich later meer naar Oostenrijk en Engeland georiënteerd en teen hy Oost-Roememë met Bulga rije vereenigde nagelaten vadertje Czaar met deze manipulatie in kennis te stellen. Daardeor viel Battenberg by Czaristisch Rusland in ongenade, welks basis op den Balkan in dien tyd Bulgarye was; het zette een samenzwe ring tegen hem op touw en noodzaakte hem in het jaar 1336 a* te treden. Bat tenberg stelde alle mogelyke pogingen in het werk om zyn troon terug te krygen. Hy was vast besloten zelfs ten koste van een oorlog weer zyn intrede in Sofia te doen. zyn vriend schap jegens Oostenryk documenteer de hij door zyn intrede in het Oosten- ryksche leger. De vriendschap van Duitschland en Engeland wilde hy met één slag verwerven door het huwelyk met prinses Victoria von Hohenzollem, een kleinkind van Koningin Victoria van Engeland en dochter van Keizer Friedrich I. Friedrich, een ziekelijk man, verklaarde met dit huwelijk ac- coord te gaan en de officieele verloving volgde. Deze wekte hot is nu veer tig jaar geleden een zoodanige sen satie, dat Europa bijna in oorlogsver- wikkelingen zou zyn gestort. Oostenrijk mobiliseerde in Galicië, Rusland con centreerde al zijn strydkrachten aan de Galicische grens en er had maar wei nig aan ontbroken, of ook Duitschland was in dit conflict met de wapenen be trokken. De wereld stond aan den voor avond van een grooten, onafzienbaren oorlog. Terwijl Alexander Battenberg en Vic toria von Hohenzollem alle toebereid selen maakten voor de bruiloft, speelde zich achter de coulissen van de hooge politiek een heftige stryd af tegen dit huwelijk. Bismarck was de heftigste te genstander tegen dit huwelijksplan. Wijl echter zelfs hy, alleen, niet sterk genoeg was, om dit familie-fait-accompli te la ten vervallen, verbond hy zich met den broer van Victoria den lateren kei zer Wilhelm II, destyds vermoedelijke troonopvolger. Wilhelm, nog een gloeiend bewonderaar van Bismarck, geloofde onvoorwaardelijk aan hem en volgde hem blindelings door dik en dun. De kanselier echter liet den „draad naar Rusland" niet doorbreken en vermeed een oorlog, die in een wereld-oorlog zcu zyn ontaard. Hy sloot, zonder Oos tenryk daarin te kennen, met Rusland een verdrag met dezen inhoud: Duitsch land schaart zich ln geval van oor log aan de zyde van den aangevallene; dus aan de zyde van Rusland, wanneer de „bondgenoot!' Oostenryk de aan valler zou zyn. De geheime clausule omschreef: het huweiyk met Battenberg mag niet tot stand komen. Achter Battenberg stond evenwel het Weensche hof. Ook het Engelsche Hof stond tegenover dit huwelyk niet on vriendelijk. Toen later de ernstig zieke Friedrich keizer werd, begonnen Bis marck en Wilhelm hun stryd openlijk te voeren. En toen tegen het einde van zijn hondera-daagsche heerschappy En gelsche en Duitsche professoren aan het ziekbed van den aan keelkanker wegkwynenden Keizer debatteerden over de noodzakelykheid of de overbo digheid van een operatie, brachten Bis marck en Wilhelm den van zyn krach, ten beroofden heerscher er toe, de ver loving te ontbinden en Victoria verliet, nadat zy schier de Helena van een Europeeschen oorlog was geworden, met de smart van teleurgestelde liefde t* het hart het tooneel van de wereldgw schledenis. Toen vorst Battenberg twee jaar later een kleine provinciale tooneelspeelster tot vrouw nam, troost te men de prinses, doordat men haar aan den vorst van Schaumburg-Lippe uithuwelykte. Het waren de gelaatstrekken van den Russischen beroepsdanser, die Victoria aan Battenberg herinnerden. Had Bat. tenberg zyn knevel afgeschoren of zou Subkow er een laten groeien, dan zou den de beide mannen als tweelingbroers op elkaar hebben geleken. Ook vorst Battenberg had Russische opvoeding genoten en Subkow heet evenals hy: Alexander! Wie fa Snbkow? Over den toekomstigen zwager van den ex-keizer schryft „Svenska Dag- bladet": „De jeugdige Rus, die nu de zwa ger van den ex-keizer zal worden ziet ondanks zijn jeugd terug op een tame- lyk bewogen leven. Deze man Is hoogst waarschijnlijk identiek aan een jongen Rus, die in de jaren 19221924 coowtl in Stockholm als in andere Zweedschi plaatsen heeft gewoond en daarna spoorloos ls verdwenen. Of hij een wenk van de Zweedsche autoriteiten heeft gekregen, dat zyn aanwezigheid niet gewenscht was, kon niet worden nagespeurd, maar uitgewezen werd hij in ic-der geval niet, ofschoon hy be hoorde tot de categorie Russen, wier aanwezigheid niet gaarne werd ge zien. Op welke wijze Subkow, indien hij werkelijk zoo heet. naar Zweden is gekomen, is niet nader bekend. Maar op een dag, vijf jaar geleden, dook hij plotseling in Stockholm op en had papieren, die getuigden, dat hij Alexander Zoubkoff heette. Dat hij naar Zweden is gegaan berust o.a. op de omstandigheid, dat hij daar fa milieleden heeft. Zijn moeder moet Zweedsche zyn en lid zyn van een bekende patriciërsfamilie. Genoeg, de jongeman ging naar Zweden en had geen middelen van bestaan Zijn voor naamste bezigheid te Stockholm was deze: willige ooren te vinden voor al zijn Bolsjewisten-verhalen uit Rus land en in het bijzonder, van zijn verliezen en die van zyn familie te vertellen. Gelijktijdig kregen zijn toehoorders een niet verkeerd te be grijpen wenk. dat zcrowel hy persoon lijk hulp ncodig had als dat een fi- nancieele basis ter bestrijding van het Bolsjewisme zou kunnen worden ge legd. De Jonge Rus met het sympa thieke optreden slaagde er tenslott® in, een jeugdige Stockholmschd voor zijn persoon te interessccren en het kwam tot een verloving. Deze eindig de echter, toen de man begon, in een gezelschap te verkeer en, dat hem waarschynlijk den weg had gebaand naar de Zweedsche gevangenissen, in dien hy niet voorzichtig genoeg was geweest, te juister tijd uit Zweden te ontsnappen. Wat Zubkow na zijn ver trek uit Zweden deed. kon geen van zyn Zweedsche kennissen mededeeien, zeker is echter, dat hy iets ouder is, dan in de berichten over zyn verloving met prinses Victoria is vermeld. HU zal 27 of 28 jaar oud zijn. (Nadruk verboden). UITGAAN. C. O. V. „Requiem" van VerdL Men schrijft ons: De Christelyke Oratoriumvereeniging zal haar eerste concert in dit seizoen geven op 15 en 16 November, onder lei ding van den heer George Robert. De generale repetitie die als gewooniyk voor publiek toegankelijk is wordt gehouden op 15 November, de uitvoering zal zyn op 16 November. Beide keeren in de Gemeentelijke Concerteaal. Uitgevoerd zal worden „Requiem" van Verdi, een werk dat reeds eerder te Haarlem werd uitgevoerd, doch nu voor het eerst op het programma van de C. O. V. voorkomt. Verdi's „Requiem", prachtige bloeiende muziek, dan oplaaiend en gloedvol als het temperament van den zuiderling, dan weer van een teerheid, die stil maakt en ontroert, oefent een magische aantrekkingskracht uit op den muzi- kalen mensch. Daar bovendien de concerten van de C. O. V. de laatste jaren weer in het centrum der belangstelling staan, kan verwacht worden, dat zeer velen, heteaj bij vernieuwing, of voor het eerst, de uit voering van Verdi's „Requiem" zullen bijwonen. LICHAMELIJKE OPVOEDING. De afdec-ling Haarlem van de vereeni- ging van leeraren en onderwijzers in de Lichamelyke Opvoeding houdt heden een ledenvergadering in hotel ,Lion d'Or". Na afloop (9 uur) zal de heer F. Duvergé een causerie houden over: „Het mechanisme en vitalisme in de lichame lyke opvoeding". Verschillende autoriteiten op onder wijsgebied zijn tot bywoning uitgenoo- dlgd. PERSONALIA. Aan de Technische Hoogeschool ts Delft is geslaagd voor het ingenieurs examen, voor civiel ingenieur de heer C. J. Tuyn te Haarlem. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopie den !nzender niet teruggegeven. „ARBEID ADELT". De jaarlijksche bazar. Binnen enkele dagen, op 9 én 10 November e.k., zal de afdeeling Haarlem van de Ned. Vrouwenveregniging .Ar beid Adelt" haar Jaarlljkschen bazar houden in het gebouw van den Kegel bond, Tempelierssbraat 35. Voorwerpen van allerlei aard, kunstig ontworpen en dikwijls artistiek uitgevoerd, worden ten toongesteld: maar ook eenvoudige, nut tige en weinig kostbare voorwerpen zul len er te vinden zyn. Wie het depót Groote Houtstraat 119 kent, weet dat er op handwerk gébied telkens nieuwe snuf jes vervaardigd worden. Het is nu ruim 50 jaar geleden dat de vereeniging „Arbeid Adelt" werd opge richt, toen er nog niet aan gedacht werd dat meisjes en vrouwen uit beschaafden stand zelf ln haar onderhoud konden voorzien. Zij hielp dezen aan een af zetgebied voor nuttige en fraaie han denarbeid. De tyden zyn sedert veran derd. Voor wie in haar Jeugd een goede opvoeding heeft gehad staan vele wegen open om een werkkring te vinden. Daarnaast blijft echter nog altyd een groot aantal vrouwen die buiten het ge bied der vrouwelijke handwerken geen middel van bestaan kunnen vinden. Men denke aan hen die thuis moeten blij ven ter verzorging van familieleden of die zelf de noodige gezondheid missen voor geregeld werk buitenshuis, en aan nog zooveel ouden van dagen voor wie vaak het leven zoo heel moeilyk is. Deze categorie is grooter dan men op- pervlakfkig denkt, en voor deze is „Arbeid Adelt" een groote steun. Mcgen dus velen dezen bazar bezoe ken en door hun aankoopen de ver eeniging in staat stellen weer veel werk uit te geven. De aandacht zy er nog op gevestigd dat de vereeniging sedert een aantal jaren jonge meisjes by de opleiding voor een beroep of vak steunt.

Haarlem's Dagblad | 1927 | | pagina 20