Tèheum atieh, HAARLEM'S DAGBLAD ZATERDAG 5 NOV. 1927 VAN OUDE TIJDEN. Schooten en gehugten. De oplossing. Partijen konden het niet eens worden over de wijze en tijd van voordracht en benoeming ter vervulling van de pos ten van Schout en Secretaris in de nieuwe gemeente Schoten en gehuchten. Want hierom ging het. De stad Haar lem als eigenares der heerlijkheden Schoten. Schoterbosch, Hoogerwoerd, Zuid- en Noord-Akendam stond in deze tegenover den heer Abraham Vorster- man van Oven, eigenaar der heerlijk heid Zanen, zoo voor zichzelf als voor den heer Hendrik Hooft Graafland, eigenaar der heerlijkheid Schoter-Vlie- land. Er zijn in den loop der tijden belang rijker vraagstukken opgelost. Ons lijkt dit geschil, uit de verte gezien, al heel nietig, en als wij het van naderbij be schouwen. wordt het weinig gewichtiger. Voor den heer Van Oyen stond de zaak erhter heel anders. Hij was vele jaren achtereen schout geweest. In 1795 had hij zich uit het openbare leven terug getrokken om „stil en geretireerd'' te gaan leven. Maar in 1811 had men hem verzocht andermaal het schoutsambt op zich te nemen. of. zooals het toen heette, „marre" te worden. Niemand was hiervoor te vinden, omdat aan dezen post wel veel last en onaangenaamhe den. maar geen voordeden verbonden waren. Toch had hij zich de benoeming laten welgevallen, „uit menschenüefde, op verzoek van den gewezen schout en verscheidene inwoners, en daar. rykeliik een agtste der grond van de geheele gemeente in mijn bezit zijnde, het mij niet onverschillig was, wie hier in den franschen tijd Maire wierd. en omdat ik wierd gedrygt, dat, als ik weigerde* men een franschman zoude benoe men". Ziehier een mengeling van hooge en minder hooge motieven, hiaat alle krachtig genoeg om den ouden man voor den aandrang te doen zwichten. Hij had zich voor het algemeen belang opgeofferd, slechte tijden doorgewor steld. Zou hij nu aftreden om plaats te maken voor een schout, dien het Haar lem zou gelieven te zenden 1 Nu alles geregelder gaat en er weer voordeelen te behalen zijn? Bovendien was hij .in verscheidene betrekkingen gekomen", hij kon nu niet heengaan, of hij zou „ver scheidene persoonen beledigen en be- oadeelen". Wie dit alles bedenkt, zal gemakkelijk begrijpen, dat de heer Van Oyen zijn zaak belangrijk genoeg achtte om er voor te strijden. Maar ook, dat partijen het niet spoedig eens werden. Het ging er tenslotte om. wie baas zou blijven. Als hij den heer Graafland, die te IJselsiein woont, verslag doet van een bespreking, die hy met den president burgemeester van Haarlem gehouden heeft, heet het: „veelen aanmerkingen wierden gemaakt en gezogt de mag- in handen te krijgen, alles heb ik tragten te doen verijdelen in 's Hage etc., wat mij gereuseerd is en daarna alles liet lopen, wijl de magt nu in handen had". En de heer Graafland van zijn kant zegt zich erover te verheugen „dat on danks de menigvuldige tegenkantingen, wij eindelijk door uwe standvastigheid in het handhaven van onze regten, wij hierin gezegenpraald hebben en dus öe beheering van onse heerlijkheden ons toegekend is". Die zegepraal was behaald met de hulp des konings, de hulp van „onze regtvaardige Koning", zcoals vader Wil lem een- en andermaal wordt genoemd. Want tot hem hadden partijen zich ge wend met het verzoek, of „alle voor schreven Heerlijkheden, welke thans on der de benaming van Schoten en ge huchten, ééne gemeente uitmaken, van elkander mogen gescheiden worden en tot drie afzonderlijke gemeenten ge- bragt of anders, dat alsnog mogt wor den gepermitteerd, dat twee verschil lende Schouten en Secretarissen, over deze gecombineerde gemeenten wier den aangesteld". Twee schouten? Dat ware hier toch zeker één teveel geweest, voor twee schouten was hier geen plaats. Ook in Den Haag dacht men er zoo over, en na op allerlei gelet en vele deskundigen gehoord te hebben, deelde de Koning mede, dat hy geen termen had kunnen vinden cm op zijn vroegere besluiten terug tskomen. Uw heerlijkheden zijn te onbelangrijk, te dun bevolkt; het be zwaar voor de ingezetenen, dat uit een afscheiding zou voortvloeien, te groot de heerschappij van twee regeerders on bestaanbaar met de tegenwoordige ver ordeningen en beginselen. Zoo oordeel de de koning en hij moest partijen „de conciliate hunner reseptive belangen aanbevelen". Toch deed hij iets meer. gelukkig want nu voorkwam hij een Schotensche beroerte. De koning trad als middelaar op en stelde voor „de eventueel te doene voordragten ter vervulling eener vacature, welke nu allereerst aan de stad Haarlem zal aankomen, te doen ge schieden beurtelings en in eene billijke evenredigheid, naar mate van de be volking en het getal der ambachtheer lijkheden". Dit voorstel, van 5 April 1818, viel in goede aarde; het diende tot grondslag van het „accoord". dat ten slotte den vrede herstelde. Er zou intussehen nog heel wat water door het Spaarne vloeien, voor het zoo ver was. Allereerst moest de bevolking der verschillende staatjes vastgesteld worden, een volkstelling, een „telling der zielen" was dus vereischte. In Zanen leefde slechts één man, die men tot dit werk geschikt achtte, de heer en assesser Piet Van der JOugt. Nu wilde het toeval, dat deze vertrouweling, juist toen hij zijn arbeid zou beginnen onge steld werd. Mitsdien moest de telling uitgesteld worden. Teen geviel het, dat zich te Zanen een gezin vestigde, even nadat Plet er, die Inmiddels zyn gezondheid herkregen had, met zijn telling gereed gekomen was. Dit beteekende, dat „de stadsbe langen daardoor zouden leiden", en daarvoor wilde de heer Van Oyen wa ken. De kwestie, waarop ik niet verder inga. gaf aanleiding tot eenig geschrijf en veroorzaakte eenig oponthoud Liever dan langer stil te staan bU dit en andere intermezzo's, deel ik u den uitslag der volkstelling mede. Daar uit kan de belangstellende lezer opma ken, wie voortaan het meerendeel der schouten zou benoemen, en hoe belang rijk de bevolking ter plaatse is toege nomen. Volgens betrouwbare gegevens telde: Schoten 139 zielen. Zuid-Akendam 84 zielen. Noord-Akendam 7 zielen. Hogerwoerd 11 zielen. Schoterbosch 7 zielen. Schotervlieland 48 zielen. Zanen 19 zielen. Haarlem beschikte dus over 248 van de 315 zielen die de geheele gemeente Schoten en gehuchten rijk was. heeren van Oyen en Graafland hadden samen 67 onderdanen. Zoo eindigde de strijd over de voor drachten der schouts- en secretaris ambten. Ieder kreeg zijn beurt. Haar lem veertien maal tegenover Zanen eenmaal. Maar wat nood! Het recht had zijn loop gehad en de eer was ge red. H. E. KNAPPERT. UIT DE OMSTREKEN. VELSEN. BENOEMING ONDERWIJZERS. Ter benoeming van een onderwijzer aan de o.l. school D te IJmuiden dragen burgemeester en wethouders voor: 1. J H. Habe-ts. onderwijzer op wacht geld te Kerkrade 2. J. Hoogeveen, idem te Amsterdam en aan de o.l. school J te IJmuiden 1 J. Hoogeveen, 2. J. H. Habets. STEUNVERLEENING. Aangezien van het op de begrooting 1927 voor ondersteuning van werklooze arbeiders uitgetrokken bedrag van f 12000 reeds f 11.480.83 is uitgegeven en het nu nog beschikbare bedrag niet voldoende is voor het resteerend deel van het jaar. heeft de betrokken Raads commissie verzocht het toegestane be drag met f 3000 te verhoozen. In overeenstemming met het advies der commissie van bijstand van de fi nanciën stellen B. en W den raad voor. alsnog een bedrag van f 3000 voor het aangegeven doe! beschikbaar te stellen. BEZOEK VAN DEN MINISTER VAN WATERSTAAT. Vrijdagmiddag bracht de Minister van Waterstaat het toegezegde bezoek aan IJmuiden. De minister was vergezeld van de heeren Ir. Rosenwald. administra teur. Ir. Gelinck. hoofdingenieur-direc teur en Ir. Redeker, hoofdingenieur van den Rijkswaterstaat. Van de geboden gelegenheid om bil dit bezoek aanwezig te zijn maakten, van de zijde van het gemeentebestuur, ge bruik de wethouders de heeren Nijssen en Tusenius en de secretaris de heer Hofstede. Voorts waren nog aanwezig de heer Dolleman, voorzitter van ÏJmuidens- blcel en de heer Schneiders, directeur van het Staatsvisschershavsnbedrijf. Per boot begaf het gezelschap zich naar den steiger bij de semaphore en vandaar te vcet, langs de Westzijde van de haringhaven, tot het sinteiped en over dit sintelpad naar het strand. Ter plaatse, en vervolgens in het direcliege- bouw, hebben de vertegenwoordigers van de gemeente en de voorzitter van IJmui- dens Bloei den minister trachten te overtuigen van het dringend noodzake lijke om terug te komen op de afwijzende beschikking op het verzoek van Burge meester en Wethouders, om aan de ge meente toestemming te verleenen tot den aanleg van een straatweg, in plaats van het bestaande sintelpad. De minister heeft met zeer veel belangstel ling den toestand opgenomen .en er be staat gegronde hoop dat de Minister en zijne adviseurs overtuigd zijn, dat een betere verbinding naar het strand achter de zuidpïer, mogelijk en noodzakelijk is. Van deze gelegenheid werd tevens ge bruik gemaakt, om met den Minister o.a. te spreken over los- ep laadplaatsen aar. het Noordzeekanaal in Velsen, de oever verbinding in IJmuiden en spoorweg aanleg aan de zuidzijde der Visschers- haven. Na afloop van het bezoek aan het strand brachten deMinister en de heeren Rcsenwaid, Gelinck en Redeker onder leiding van den heer Schneider nog een bezoek aan de Rijksvischhallen en de visschershaven. Om 5 uur vertrokken de bezoekers weer naar Den Haag. IJMUIDEN EEN MISLUKTE SLEEPREIS. JJ. Zaterdag ontmoette de stoom trawler „Olga" IJM. 20 van de Expol- tatie Mij. „Noordzee" op ruim 250 mijl van de haven van IJmuiden denNoorschen motorschoener Borg II, thuisbehoorende te Aalesund en op weg van Gothen burg naar Dover met een lading mijn- stutten. Daar de schoener veel averij had en niet meer kon manoeuvreeren, nam de Olga de 9 opvarenden over. Den volgenden dag, dus J.l. Zondag gingen drie man n.l. de stuurman en 2 ma trozen op de Borge II over en maakten een sleeptros op den schoener vast. De Olga sleepte daarop den schoener naar IJmuiden. Donderdagavond arriveerde het convooi voer IJmuiden. Het zou de Olga echter niet mogen gelukken den INGEZONDEN MEDEDEELINGEN CENTS PER REGEL. HULP B!J VELE ZIEKTiSIM door Pastoor HEUiVlAIMN'S nieuwe geneeswijze. Pastoor Heumann's nieuwe Genees wijze is heden niet alleen in Nederland, maar ook in alle overige Cultuurstaten der wereld bekend. Zulks is zonder meer Ibegrijpelijk, wanneer men overweegt, dat reeds vele honderdduizenden patiën. ten hulp bij onderstaande ziekten door haar gevonden hebben. Dergelijke successen worden vanzelf sprekend bekend, omdat deze door dc ge lukkige patiënten verder verteld worden en zij op deze wijze overal publiceeren, hoe goed hun Pastoor Heumann's genees, middelen geholpen hebben. Het is nota* riëel bevestigd, dat tot heden meer dan 150000 dank: en erkentelijkheidsbetui gingen ingekomen zijn. Beter zou men de zoo groote verspreiding en popularitiet an Pastoor Heumann's geneesmiddelen niet kunnen illustreercn. „Kwelt U zich niet langer!", zoo wilde men aan alle lijders toeroepen, die het tot heden achterwege lieten Pastoor Heu mann's geneesmiddelen te gebruiken. Al het andere, in lu-t bijzonder de vele waar; devotie raadgevingen en alle origineele recepten van Pastoor Heumann zijn in het boekPastoor Heumann's nieuwe Geneeswijze te vinden. Ieder lezer, die dit voor iedereen orimis- 'bare bock neg niet bezit, ontvangt het geheel gratis en zonder zich tot iets te erplichten. Men behoeft alleen zijn adres op te geven (briefkaart is vcèdocnde) aan L. HEUMANN Co. Staalkade 4, Amsterdam, C. 43 50.000 BOEKEN GRATIS Het boek bevat o.a. eene nauwkeurige beschrijving van de volgende kwalen met opgave van dc meest werkzame recepten: Aambeien Aderverkalking Asthma Blaas-: en Nier; (ziekten Bloedarmoede, (Bleekzucht Breuken Bronchiaal- (catarrh Gal- en Lever- ziekten Hoesten Hoofdpijn Jicht 104 Kwaad bloed Maag: en inge wandsziekten Open beenen Rheumatiek Uitslag Verkoudheid Verstopping Waterzucht Zenuwlijden, schoener in veilge haven binnen te bren gen. want juist vóór de pier werden beide vaartuigen door den opkomenden vloed strandwaarts gedreven. De drie opvarenden van den schoener, inzien de het groote gevaar waarin rij ver keerden, staken vuurpijlen af, hetgeen voor de sleepbooten Hector en Stentor van Bureau Wijsmuller aanleiding was, om zoo spoedig mogelijk naar buiten te varen. Ook de reddingboot werd ge reed gebracht Het mocht de sleepboot Stentor gelukken, verbinding te ver krijgen met den in nood verkeerenden schoener en dit vaartuig behouden bin nen te sleepen, terwijl de Hector den stoomtrawler, die eveneens in een ge vaarlijke positie was geraakt, zeewaarts sleepte. De bemanning van de Borge II werd ondergebracht in het Koning Willems huis. Voor den IJmuidenschen stoom trawler beteekent deze reis een groote schadepost. Want niet alleen bekwam hij onderweg ernstige schade, doch bo vendien zag hij zijn buit in het ge zicht van de haven verloren gaan, door dat een sleepboot van Bureau Wijs muller het op sleeptouw genomen vaar tuig in veilige haven moest brengen, waarbij nog komt, dat de trawler met weinig visch aankwam en de schade, op- geloopen door het sleepen zeer waar schijnlijk door de assurantie niet zal worden vergoed. BLOEMENDAAL. PROTESTANTENBOND. De afd. Bloemendaal van den Protes tantenbond hield Vrijdagavond hare jaarvergadering in het Bondskerkje aan den Pofcgieterweg onder leiding van den heer J. C.-de Wys. Voor aan de werkzaamheden werd be gonnen, herdacht de heer De Wys in wel sprekende woorden de overleden be stuursleden Jacob Nienhuys en Dr. A. Rutgers van der Loeff. Den heer Nien huys, die door zijn gift den bouw van de kerk heeft mogelijk gemaakt, den heer Rutgers van der Loeff, het trouwe be stuurslid, den krachtigen medewerker en raadgever. „Wij zullen u niet vergeten en hebben den zin van uw leven ver staan", eindigde spreker. De heer Tinholt bracht het jaarverslag uit. Het afgeloopen vereenigingsjaar is een goed jaar geweest; het kerkbezoek is toegenomen, een grooter orgel is aan geschaft; een dameskoor opgericht: er zijn 26 predikbeurten gehouden; het aantal leden is tamelijk constant. Mevr. De Clercq-Stcop bracht het fi nancieel verslag uit, waaruit bleek, dat het boekjaar sluit met een tekort van 318.20. Tot nieuwe bestuursleden werden be noemd mevr. Volkertsraa en de heer Gunning. De heer Hilbrands werd benoemd tot afgevaardigde ter algem vergadering. ^ESTHETISCHE CHIRURGIE. DE GESPANNEN GELAATS HUID. In onzen door stormachtlgen drang naar jeugd beheersdhten tijd, waarin men het wonderlijke schouwspel be leeft, mannen, die op den drempel van den bejaarden leeftijd staan, Charleston te zien dansen en matrones met knie- vrye rokken en polkakoppen te zien rondwandelen, is de aandacht van de artsen met verdubbelden ijver gecon centreerd op het probleem der verjon ging, dat van oudsher geleerden, zoo wel als charlatans heeft aangetrdfcken Ondanks de successen, die Woronoff met zijn vermaarde operaties behaalde, maakte het gecompliceerde en het kost bare van het prccedé. dat dit voor de groote massa onbereikbaar was. Maar zonder al te veel moeilijkheden is daarentegen de zoogenaamde „aethetasche Chirurgie" in staat, de schade, die de tijd in het menschelijk. in het bijzonder ir. het vrouwelijk gelaat aanricht, tot staan te brengen en de tijd schijnt niet ver meer te zijn. dat men geregeld zon der veel ophef den chirurg zal bezoe ken, om verschillende defecten met regelmatige tusschenpoozen te laten verwijderen, zooals men tegenwoordig den tandarts op gezette tyden met een bezoek vereet t In een onlangs verschenen geschrift vertelt een Fransche dokteres, me vrouw Dr. Suzanne Noël, over haar er varingen op dit gebied, waaraan zij zich sedert 1912, echter met een stagnatie van vier jaren gedurende den wereld oorlog, heeft gewijd. Het boekje, dat getiteld is „La chirurgie esthetique et son róle social" vertelt spannender dan menige roman van menschenlevens, die door verwijdering van eenige rimpels, plooien of gezwellen in andere banen werden geleld. Kan men beweren, dat een iets langere neus van Cleopatra geheel de wereld een ander aanzien zou hebben gegeven, dan is het des te begrijpelijker. dat het lot van den mensch individueel, in het bijzonder van de vrouw, in sommige gevallen van eenige retouche van de gelaatstrekken kan afhangen. Men vergist zich echter wanneer men zou veronderstellen, dat de chirurgische behandeling alleen voor salonleeuwinnen van beteekenis is, die haar jeugdige frischheid en bekoorlijk heid wenschen te verlangen. De chirur- ge wijst op het belang van haar procédé voor werkende menschen. daar er helaas in verschillende beroepen, in het bij zonder in die van representatieven aard voor oude lieden weinig kans is om een aanstelling te krijgen. Men hecht al leen waarde aan jonge, nog niet ver bruikte werkkrachten en rimpels, plooi en slappe trekken, tranenzakjes onder de oogen, zijn voor vrouwen, die wer ken tenminste even gevaarlijk als voor kunstenaressen op het tooneel. schrijfster maakt melding van mannen zoowel als van vrouwen, voor welke physiek verval gelijk stond met werk loosheid en die door de behandeling in staat werden gesteld, hun beroep onge hinderd voort te zetten. En waaruit bestaat de behandeling? Uit de huid van het gelaat, die met de jaren ruimer en rimpeliger wordt, snijdt men een oveibodig stuk weg, de wondranden worden aaneengehecht en daardoor wordt de straffe spanning be reikt, die uitsluitend de jeugd eigen is. De instrumenten, die voor de ope ratie noedig zijn, heeft mevrouw dr. Noel zelf bedacht en de toch reeds kleine wonde wordt handig onder het haar verborgen, zoc-dat zij melding kan ma ken van een patiënte, die des namid dags werd geopereerd en des avonds een receptie bij het Servische gezantschap bezocht! Locale anesthesie maakt de operatie tot een kinderspel, de wond wordt ook volgens een speciale methode gehecht en een enkele interventie is voldoende om bij vrouwen tusschen 30 en 40 jaar de frischheid van hals kin en het gebied van de jukbeenderen en de slapen te hersteilen. Een gevaar dreigt, namelijk de mo gelijkheid, door het spannen van de ge laatshuid den stand van de oogen op Chineesche wijze te veroorzaken, maar mevrouw dr. Noel verklaart, deze klip te kunnen ontzeilen. De foto's in het boek, die door den fotograaf van een ziekenhuis te Parijs zijn gemaakt, be vestigen de gunstige verandering van de patiënten. Maar de dokteres is eerlijk genoeg om den beperkten duur van deze verjonging toe te geven. Haar mes is geen tooverstaf, die eeuwige jeugd kan schenken. De operatie kan de uitwer king van den tijd wel corrigeeren, maar niet te niet doen. De huid, die ver welkt en slap is geweest, zal het op nieuw worden. Lachen en schreien, leed en blijdschap griffen weer onverbidde lijk him teekens in het menschenge- laat en het oogenblik moet onherroepe lijk komen, dat dezelfde oorzaken weer dezelfde gevolgen hebben. Dan moet men opnieuw een beroep doen op den aesthetischen chirurg! Maar waarom zou men met onver mijdelijke, het definitieve oud worden niet trachten uit te stellen zoolang het gaat? Zou men deze vertraging over bodig willen noemen, dan zou men goed kunnen beweren, dat het overbodig is, bij ziekte medischen raad in te win nen, daar men toch eens zal moeten sterven! Zcolang het der menschheid niet wil gelukken, het geheim van de eeuwige jeugd te doorgronden, dat mis schien voor latere geslachten zal wor den ontraadseld, moeten wij, voorloopers ons maar tevreden stellen met de tijde lijke verjongingen, die de aesthetische chirurgie ons belooft. SPORT EN SPEL HOCKEY HOLLAND—DUITSCHLAND. As. Zondag vindt binnen de muren van het Stadion deze wedstrijd plaats onder leiding van de heeren Schiff (Ne derland) en Lane (Duitschland). De volgende teams komen om 2.30 uur in het veld: Holland: Katte, de Waal, Treslong, Ankerman, Duson, Eilers. Ras, Jannink, J. v. d. Hagen. v. d. Veen, Ka Iff. Duitschland: Wollner, Weiss, Müller, Lcckemann, Haverbeck, Sprengel, Haag, Inner, Woeltje, Lieckfeld. Freckmann. De beide vorige ontmoetingen in Maart 1926 te Amsterdam en in April 1927 eindigde beide in een 2-1 en 3-1- nederlaag voor de oranjehemden. Het Duitsche team is een minder sterk elftal, dan dat tegen Oostenrijk ge lijk speelde, maar is voor de toekomst veel belovend. Spelers als Theo Haag en Woeltje zijn echter reeds geroutineerd in het spelen van internationale wed strijden. Holland stelt daar tegenover een elf tal, dat bijna geheel het volste vertrou wen geniet van hockeylievend Neder land. De Hockeysport lieeft hier de laatste twee jaren veel vorderingen ge maakt. Het Engc-lsche spel hebben de meeste spelers nu wel in hun macht. De push-stroke en de scoop, vroeger geheel onbekend, zijn nu slagen, die men b.v. Tresling, Duson en Ankerman ge regeld ziet doen. Heeft dus de achter hoede voldoende techniek om het tegen Duitschland op te nemen, bij de voor hoede is dat nog geenszins het geval. Als we van voorhoede spreken, bedoe len we meer speciaal de linksbuiten plaats. Deze plaats eischt een zoo groote technische vaardigheid met den stick, als nog geen speler hier te lande bezit Ditmaal is Visser 't Hooft gepasseerd en krijgt Kalff een kans. We gelooven niet dat „the right man on the right place" is. Alls bij elkaar echter mogen we con- cludeeren dat de kansen gunstiger staan dan ooit het geval geweest is. Spelert onze nationalen met het groote enthousiasme van vroegere in terland wedstrijden dan is er een kans op een Hollandsche zege en in ieder geval op een gelijk spel. Moge het zoo zijn! Er dient nog vermeld, dat de Duit- schers. die eerst heden Zaterdagavond om 11 uur arriveeren. Zondagmorgen een bezoek zullen brengen aan het nieuwe Stadion. KORFBAL. DE WEDSTRIJDEN VOOR ZONDAG. Er zit schot in de competitie! Het overgroote deel der vastgestelde wedstrijden kon doorgaan. Slechts één Zondag in October bracht 'n speelloozen dag voor korfbaL Ook voor morgen weer een flink pro gramma. Haarlem I, nog ongeslagen, krijgt bezoek van K.V.K.V. uit Alkmaar. De Alkmaarders zijn vocrr de Haarlem mers geen onbekenden; zij zullen het hun niet gemakkelijk maken. Als Haar lem echter haar gewone spel speelt en eens meer tot succesvol doelen komt, dan wordt de serie overwinningen mor gen niet afgebroken! Behalve Ulysses, dat thuis tegen Koog Zaandijk n uitkomt en daar de han den meer dan vol aan zal hebben, spe len de andere twaalftallen uit Hercules II—S.V. kon voor de Santpoorters wel eens een overwinning worden of één puntje opleveren. D.E.V. IIHaarlem n is voor de Haarlemmers een prettige wedstrijd, dien ze na een harden strijd wel eens uit het vuur konden slepen. Advendo I gaat naar Conoordla. dat indertijd met Ulysses korte metten maakte. Na het eerste punt, dat Adven do verleden week behaalde, zullen er nu wel meer volgen. Tegen Concordia zal wel flink aangepakt moeten wor den. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cents per regel. spit in den rug. gewrichtspijnen. Om m tv Ujrrjuen. Spirosai-oplossing vul! ten volle en met succes den weldadigen invloed van de inwendig ta gebruiken Aspirin-Tabletten aan. DE TOEKOMST VAN „IJMUIDEN-NOORD". Nieuwe industrieën en nieuwe havens. MOEILIJKE PROBLEMEN VOOR DE GEMEENTE VELSEN. Onze correspondent te IJmuiden schrijft Het is nog steeds de visschery en wat daarmee verband houdt, die voor IJmui den de grootste bron van inkomsten op levert. Maar thans kan vrijwel met ze kerheid worden aangenomen dat de tijd niet ver meer is. dat het industrie- en havenbedrijf zich zoo zal ontwikkelen, dat het visscherijbedrijf, waaraan IJmuiden in de eerste plaats z'n op komst heeft te danken, zoo al niet over vleugeld, dan toch geëvenaard zal wor den door het moderne grootbedrijf, dat zich bezig is te ontwikkelen en dat z'n oorsprong heeft gevonden met de vesti ging van de ijzenndustrie. Alleen reeds door dit bedrijf, dat zich in de weinige jaren van zijn bestaan tot een wereld- bedrijf heeft ontwikkeld is een scheep - vaartbeweging ontstaan van groote be teekenis. De aanzienlijke aanvoeren van erts en steenkool en de verscheping van ruw ijzer, hebben een scheepvaartbewe ging in het leven geroepen, die IJmui den tot een der belangrijkste havens na Amsterdam en Rotterdam heeft ge maakt. Het rijk beschikt ln de Breesaap over een terrein van ongeveer 200 H.A., waar in thans reeds de Amsterdamsche Bal last Mij. bezig is overeenkomstig voor- loopige plannen gravingen te verrichten, die moeten worden beschouwd als voor bereidingen voor verderen havenbouw. Alhoewel deze plannen zich in een dus danig stadium bevinden, dat vaste lij nen nog niet kunnen worden aangege ven, schijnt het vrij zeker, dat een groo te industriehaven zal worden aangelegd langs het in wording zijnde bulten-toe- leidings kanaal van de nieuwe sluis. Deze havens zullen voor de scheep vaart gunstiger gelegen zijn dan eenige andere haver, in ons land. Wat de diep te betreft, zullen ze voor de grootste zeestoomers bereikbaar zijn. Maar wat van buitengewoon groote beteekenis is, is dat deze havens in rechtstreeksche verbinding staan met de Noordzee. Slui zen noch bruggen behoeven te worden gepasseerd, wat deze havens een voor sprong bezorgt boven de Amsterdam sche havens, geen moeilijk bevaarbaar snelstroomend water als de Nieuwe Wa terweg behoeft te worden opgevaren. Zooals reeds eerder in dit blad werd gemeld, Is er reeds een drietal aanvra gen van zeer belangrijke ondernemin gen by het rijk binnengekomen, w.o. de Bataafsche Petroleum Mij., die van plan is haar geweldig bedrijf van den Water weg naar IJmuiden over te brengen. Ook de andere aanvragen zijn van bui tengewoon belang, zoodat een snelle ontwikkeling van dit deel der gemeente te verwachten is. De gemeente Velsen komt tengevol ge van het een en ander voer vele moeilijke problemen te staan. Want er moet niet uit het oog worden verloren, dat dit deel van de gemeente door z'n eigenaardige geïsoleerde ligging tus schen de gemeente Wijk aan Duin en het Noordzeekanaal op allerlei gebied moeilijk te „cultiveeren" is. In de aller eerste plaats is daar het vraagstuk der vestiging van vele honderden arbeiders, die bij de op te richten bedrijven tewerk zullen worden gesteld, alsmede van de meer kapitaalkrachtige geëmployeerden en last not least van de patroons of di recteuren. De eerstgenoemde categorie zal zioh uit den aard der zaak het liefst in de gemeente vestigen. Om de andere groepen binnen de gemeente te houden zal de gemeente wat moeten doen. De mogelijkheid van het stichten van een villapark in de nabijheid van hei in dustriegebied, binnen de gemeente Vel sen dient ernstig onder de oogen te worden gezien. Maar vóór alles dient te worden opgelost het vraagstuk van de oeververbinding, opdat IJmuiden- Noord op een gemakkelijke manier van IJmuiden uit te bereiken is. De toekomstige situatie bekijkende, zien we, dat de verbinding te vcet haast onmogelijk wordt. Want als we het drie voudige sluizcnstelsel zijn gepasseerd, komen we voor een vierde belemmering nl. het spuikanaal, dat zal worden aan gelegd tusschen de nieuwe sluis (sluis III) en de haven der hoogovens, loo- pende van de thans reeds bestaande berghaven in Oostelijke richting tot nabij de spoorbrug en welk kanaal zal moeten dienen voor den afvoer van den toekomstigen IJselmeer-boezem. Of het gemeentebestuur van Velsen de moeilijkheid van deze kwestie wel voldoende onder de oogen ziet? Wel is er door den raad een commissie be noemd. die zich met deze zaak zal heb ben bezig te houden, maar deze com missie is nog steeds sluimerende. Ver gissen wy ons niet. dan moet zy haar eerste vergadering r.cg houden. Gemak kelijk zal haar taak niet zijn, maar des te grooter de dankbaarheid, die zij zal oogsten, indien zij er in mocht slagen, een practische oplossing te vinden. Naar onze meening zal men het ln de toekomst niet zonder een paar veerdien sten met afvaarten cp vaste tijdstippen kunnen stellen. Eén dezer diensen zou een verbinding moeten onderhouden tusschen den Zuidelijken kanaaloever en Sluis III. met als aanvangspunt de Ca- sembrootstraat(halte Electrische Spoor), eventueel de bootsteiger te IJmuiden. Een andere, eveneens onmisbare veer dienst zou moeten worden opgericht van een der steigers in het'buiten- toeleldingsk-anaal van sluis I (oude sluis) naar den Noordelijken oever van het buitentcele idingskanaal van sluis ni (nieuwste sluis). IJmuiden Noord en IJmuiden (Zuid) zullen binnen korten tijd door een machtig stelsel van sluipen, kanalen en havens van elkaar gescheiden zijn. Het belang van deze beide onderdeelen der gemeente Velsen, dus ook der gemeente zelve, eischt dat er naar wordt gestreefd de afstanden te overbruggen. In figuur lijken zin natuurlijk.

Haarlem's Dagblad | 1927 | | pagina 6