BUITENLANDSCH OVERZICHT GEMENGD NIEUWS HAARLEM'S DAGBLAD DINSDAG 8 NOV. 1927 DE AMERIKAANSCHE PERS EN GILBERT'S MEMORANDUM. CAROL'S INTRIGUE. LLOYD GEORGE CONTRA CHAMBERLAIN. T BELANGRIJKSTE NIEUWS. Vandaag vinden onze lezers in dit glimmer 'n artikel van onzen Berlijn- schen correspondent over de Duitsche financieele gestie na den oorlog. Deze bespreking is met het oog op het me morandum van Parker Gilbert wel actueel. In de commentaren die Engel- sche en Amerikaansche persorganen op 't eemgszins sensationeele memorandum geven schaart men zich aan de zijde van den agent-generaal. De Amerikaansche bladen zijn algemeen van oordeel dat Duitschland te royaal is, te veel leent en niet solide genoeg is. In beurs- kringen heeft de mededeeling dat men van officieele zijde te Washington heeft verklaard dat de prioriteit van alle Da- wes-betalingen wel degelijk in het oog moet worden gehouden zonder twijfel invloed gehad, hoewel men het toch als onvermijdelijk beschouwt dat de Duit- sche fondsen op de New-Yorksche beurs in koers zullen dalen. Ander belangrijk nieuws komt uit Boekarest. Manoilescu is gehoord. Hij deed de opzienbarende mededeeling dat Carol niet van plan was om tegen de regeering in opstand te komen, doch dat hij slechts heeft willen ijveren om in den Roemeenschen regentenraad op genomen te worden. Voor hen die tus- schen de regels door kunnen lezen is het onderscheid tusschen het één en het ander niet groot. Integendeel De re- gentschapsraad is de eerste sport van den ladder der intrigue die tot de om verwerping der regeering zou hebben moeten leiden. Inmiddels is er weer volgens ge ruchten een Roemeensch officier ge arresteerd die in het bezit zou geweest zijn van zeer compromittante brieven van Carol. De officier was met'n auto uit Parijs gekomen, doch zou bij de Roe- meensche grens in den val geloopen zijn. en onder strenge bewaking naar Boekarest zijn vervoerd. Tenslotte vestigen wij de aandacht van onze lezers op de rede die Lloyd George aam een lunch te Londen heeft gehouden. Hij heeft daar een zeer feilen aanval op Chamberlain gewaagd en zich daarover moreel aan de zijde van Lord Robert Cecil en van de revolteerende kleine naties gesteld. Lloyd George heeft Chamberlain zonder er doekjes om te winden, d. w. z. ongenadig de waarheid gezegd, vooral ten opzichte van de laatste voorbereidende Ontwapenings conferentie. En niet ten onrechte onzes inziens! Eén van Lloyd George's klinkende zinsneden luidde: „Laat Chamberlain het voorbeeld van Briand volgen die de vredesduif naar Washington zond." Men is echter sceptisch wat Sir Austen betreft.Aan den anderen kant stemt het blijde dat er mannen als Lord Robert Cecil of Chelwood en Lloyd George zijn. F. A. Maandag was het 10 jaar geleden dat het bolsjewistisch bewind zich van Rusland meester maakte. Een vogelvluchtfoto van het bolsjewistisch bolwerk Moskou. Nieuwe ondergrondsche treinen. (Van onzen Londenschen correspondent) De eenige stagnatie waaraan de dienst der ondergrondsche spoorwegen spora disch lijdt ontstaat wanneer het werk in een centrale in het ongereede raakt of als er iets hapert aan de lijnen. In de ontwikkeling van het stelsel, zijn ver betering. zijn vernieuwing, heerscht nim mer stagnatie. Het is een der aantrekke lijkheden voor den ondergrondschen rei ziger dat zijn oog telkens op iets nieuws en iets beters valt. Van dag tot dag, jaren lang. is er altijd een of ander kar wei aan een gang. In vele gevallen kan al dit werk worden gedaan zonder het publiek last te veroorzaken. Indien de mogelijkheid bestaat dat werkers en pu bliek elkaar over en weer hinderen dan wordt het werk in den nacht 'een kor ten nacht voor de Underground) ver richt. De reizigers ontvangen het gerief van nieuwe gangen of rollende trappen zooara ze in het ruwe gereed zijn. De afwerking, zooals wandbekleedmg met tegels, geschiedt altijd onder de oogen der jagende Underground-klanten De stad kan haar ondergrondsch verkeer niet missen, geen dag en geen avond. Het ge mis zou hopelooze verwarring en onduld baar ongerief stichten. Daarom worder. alle plannen voor nieuw werk onderge schikt gemaakt aan den eisch dat de dienst norma.'voortgang moet hebben. Eenige jaren geleden werd de oudste on dergrondsche "lijn geheel vernieuwd; het werk omvatte o.a. vergrooting van een lang stuk tunnel, opdat ruimere wagens er in zouden kunnen rijden. De reizigers die van den spoorweg gebruik maakten, merkten nauwelijks dat er werk aan den gang was. En op een goeden dag stap ten de reizigers aan hun station Ir. nieu we wagens en reden zij door een nieuwen tunnel. Nu verneemt men echter plotse ling dat deze politiek van geleidelijke ontwikkeling het doel niet volledig heeft gediend. Want de maatschappij heeft juist doen weten dat zij ingrijpende ver anderingen gaat aanbrengen die om streeks 2.500.000 pond sterling zullen kosten Hoewel wij in den loop der laat ste jaren telsens nieuwe wagens op de lijnen hebben zien verschijnen is het voornemen thans al het rollend mate riaal af te danken, de motoren der mo torrijtuigen door nieuwe te vervangen en nieuwe electrische installaties aan te brengen in de gebouwen der centrales. De verwachting is dat het werk twee jaar zal duren De oude eisch. den dienst voor het pubiiek intact te houden, blijft na tuurlijk bestaan. Daarom zullen de trei nen per stuk worden vernieuwd. De werkplaatsen van de maatschappij zijn voor het doel vergroot, terwijl men reeds een tijdelijke fabriek er naast heeft op gericht. De maatregel is een gevolg van sto ringen in het stelsel, die den laatsten tijd veelvuldiger voorkomen en er op wij zen, dat het oude rellend materieel niet bestand is tegen het werk dat er van wordt gevergd. Dat laat zich wel begrij pen Met het toenemend passagiersver voer moet men in de drukke uren vaak 150 menschen stoppen in wagens met 43 zitplaatsen. De treinen moeten dus lan ger en sneller worden en de rijtuigen ruimer. Vreeselijk auto-ongeluk In het Westen van Berlijn reden een particuliere auto en een taximeter in volle vaart op elkander. In de taxi za ten de 63-jarige predikant Suin de Sou- riemard en zijn vrouw. Ze werden op slag gedood, de chauffeur werd zwaar ge wond. De particuliere auto werd slechts licht beschadigd. Het staat nog niet, vast wie voor het ongeluk verantwoordelijk is. Dr. Suin de Soudemard bevond zich met zijn vrouw op weg naar de kerk, waar de gemeente tevergeefs op hem wachtte. Na eenigen tUd werd van den kansel het ontstellende nieuws ter ken nis van de gemeente gebracht, waarop deze na kort gebed de kerk verliet. Het verongelukte echtpaar laat 6 kinderen achter waarvan nog 5 de school bezoe ken. Lloyd George valt Chamberlain aan. Lloyd George heeft Maandag in de Aldwych Club, bij een lunch hem aan geboden zeer scherp geantwoord op den aanval van Sir Austen Chamber lain van veertien dagen geleden om trent het sluiten van den vrede. Hij trad volgens het Hbld. uitvoerig in bij zonderheden en viel Chamberlain aan over diens politiek inzake 't ontwape- ningsvraagstuk en keurde met name af, dat Sir Austen deze quaestie niet rond uit en openlijk besprak, maar weer de oude methoden der geheime diplomatie trachtte in te voeren. Hij zeide, dat Chamberlain van de hoogte van den Olympus zijn verklaringen aflegde en het zeer kwalijk nam als gewone ster velingen hem dan vragen durfden stel len. ..De opstand van de kleine naties" in de jongste Volkenbondsvergadering te Genève toont wel aan, dat zulk een positie onhoudbaar is geworden. Reuter seint nog over deze rede. dat Lloyd George verder verklaarde, dat, tenzij Europa voortging op den weg van Locarno naar arbritage en ontwape ning. de oorlog onvermijdelijk was. HU beschuldigde de geallieerden de plech tige belofte, die zij aan Duitschland en de andere vroegere vijandelijke landen betreffende de ontwapening hadden ge geven, niet te hebben gehouden. Duitschland en de andere ontwapen de vroegere vijandelijke landen hebben, zeide Lloyd George, gezamenlijk onge veer tweehonderd tot driehonderd dui zend niet al te goed uitgeruste soldaten, terwijl öe geallieerde landen er nog tien millioen hebben. Zij hebben die millioenen met geen enkele divisie, met geen enkel eskader van vliegtuigen en met geen enkele batterij kanonnen ver minderd. Wilna en Galicië tot voorbeeld ne mende verklaarde hij, dat. zoolang ge bieden geannexeerd werden zonder toe stemming van den Volkenbond of van den gezantenraad de wereldvrede ge vaar zou loopen. Lloyd George zeide ook nog. dat de verdragsbepalingen ter bescherming der minderheden met voe ten waren getreden. Él Rooklooze brandstof. (Van onzen Londenschen correspondent) Een carbonisatie-inrichting in Zuid- wales is er in geslaagd een rooklooze brandstof voort te brengen uit allerlei steenkoolsoorten. De hoop is hier nu le vendig dat dit succes een oplossing aan de hand zal doen voor het steenkool probleem in Engeland, dat, zooals men weet hierin bestaat, dat de ko- lendelverij zichzelf niet meer kan be druipen. De nieuwe brandstof komt op ongeveer 18 gulden per ton en wordt in de omgeving, waar ze wordt vervaar digd. met een hoeveelheid van 250 per week aan particulieren verkocht. Voor- loopig schijnt me-n de „ricoal", zooals het product is gedoopt, alleen voor huis houdelijk gebruik te maken. Het voor nemen is nu uiteraard verscheidene fa brieken over het gansche land verspreid en meer in het bijzonder nabij kolen mijnen op te richten, opdat de produc tie spoedig hoog genoeg zal zyn om alle huishoudens te voorzien. Het pro ces, da*, de brandstof voortbrengt, dankt men aan de geduldige onderzoekingen van dr. Ulingworth, een natuur- en scheikundige, die jarenlang naar een procédé voor voortbrenging van rook looze brandstof heeft gezocht. De fa brikanten beweren dat Londen zijn misten zou kwijtraken indien hun brandstof overal werd gestookt.. Maar dat is wat optimistisch Wel zou men de vuile misten, waarom de stad zoo berucht is, zien verdwijnen; maar de witte mist niet. Maar het is al een groot voordeel van de brandstof dat ze huizen schoon houdt, vooral plafonds, en dat schoorsteen en niet meer behoeven te worden geveegd. Het economisch voor deel is voorts dat stofkool en kolenstof, die in de mijngebieden als onbruikbaar verwaarloosd moet worden, even goede grondstof is voor de vervaardiging van „ricoal" als goede kwaliteit kolen. In een ton steenkool gaan ongeveer 200 M3 NEDERLANDSCHE STU DENTEN TE PARIJS. DE STICHTING VAN DEN HEER PREYER. Reuter meldt uit Parijs, dat Maandag morgen jhr. Loudon daar de acte teeken- de, waardoor de schenking, verleden jaar door den heer Preyer gedaan voor de oprichting in de „cité universitaire" van een gebouw, bestemd voor Neder- landsche studenten te Parys. wordt aan vaard. De berichtgever van het Hbld. te Parijs seinde nog: De rector van de Sorbonne met den gezant jhr. Loudon, hebben in het ka binet van eerstgenoemde de schenkings- acte onderteekend, waarbij de oprich ting in de cité universitaire voorzien wordt van een huls voor Nederlandsche en Nederlandsch-Indische studenten, die te Parijs hun studies willen komen vol tooien. Het huis, waarvoor de plannen door den architect Dudok zyn ontworpen, zal ongeveer honderd studenten kunnen herbergen. Het begrip „student" wordt in den ruamsten zin genomen, zoodat daaronder ook zU vallen, die muziek of andere schoone kunsten beoefenen. Hoewel de benoodlgde fondsen nog niet geheel zijn bijeengebracht hoopt men dat dit binnen afzienbaren tUd het ge val zijn zal, zoodat de onderteekening noodig -om de schenking-Preyer voor- dit doel niet te doen vervallen, kon worden verricht. AL VROEG BEDORVEN. EEN „DETAILHANDELAAR". BU een engros-zaak in toiletartikelen aan den Singel te Amsterdam, was. zegt het Hbld., een jongeling van 18 jaar werkzaam. Deze jongeman heeft kans gezien uit de voorraden kammen, sier spelden enz. telkens kleine partUen weg te nemen. Dat wil zeggen, het begrip klein is betrekkelijk. Uit de groote voorraden viel de vermissing van een paar pakjes met kammen en van enkele kaarten spelden niet dadelijk op, maar in korten gas. 70 L. brandolie en 8 L. benzol. De onderneming, die „ricoal" wint. zegt dat zij al die producten redt en ge bruikt. Ze produceert de rooklooze kolen op groote schaal en draagt op deze wy- op groote schaal an draagt op deze wij ze aanzienlijk bij tot de verbetering van levensomstandigheden, niet het mir.st omdat ze de lucht rein helpt houden en de zon gelegenheid geeft haar gezond- heidbrengende stralen over het mensch- dom te laten schijnen. Aanslag op een fascis tisch partij-secretaris. De dader neergeschoten. Het „Neue Montagblatt" meldt uit Ro me, dat de communist Rivalto te Forli op straat op den fascistischen partij secretaris Samarini verscheidene revol verschoten heeft gelost, die echter geen van aile doel troffen. De dader nam de vlucht en bleef onderwijl op zijn ach tervolgers schieten, zoodat een formeel vuurgevecht ontstond, dat eerst een ein de nam toen het een politie-agent ge lukte Rivalto neer te schieten. Het nieuwe Shakespeare- theater in Stratford. (Van onzen Londenschen correspondent) Het is er nog niet. Er is zelfs nog geen steen voor het doel naar Stratford vervoerd. Maar het benoodigde geld komt nu snel in. Alle Shakespeare- minnaars in de wereld zullen verheugd zijn te vernamen dat de jonge Rocke feller £50000 heeft geschonken voor het Amerikaansche fonds voor het nieuwe „Shakespeare Memorial Theatre", dat op de plaats van het verbrande in Stratford on Avon moet verschUnen. Rockefeller heeft voor het Engelsche tUd had de jongeman zich toch voor enkele honderden guldens toegeëigend. Hy bracht het verduisterde niet naar een opkooper. doch hij dreef een detail handeltje Een jongen, die nog geen 18 jaar oud is. was hem behulpzaam. Tot in Helder had de jongeman zijn „af zetgebied". Ten slotte zü'n zijn misdrijven aan het licht gekomen. Hij is gearresteerd en in zijn woning is een huiszoeking gedaan. Doozen vol met spelden, kam men, poederdoosjes enz. zijn gevonden. DE CORRUPTIE IN DEN HAAG. De Residentiebode doet gelijkluidende mededeelingen als die welke in Het Volk gedaan worden. Het blad zegt ver der, dat B. en W. in de zaak een on derzoek instellen en voorts dat een hoofdopzichter van het gasbedrijf door B. en W. reeds voorloopig is geschorst, evenals een ambtenaar van de water leiding en van het electriciteitsbedryf. Verwacht kan worden, aldus het blad verder, dat reeds in de eerst volgende vergadering van den raad al thans in geheime zitting, van de resul taten van dit administratief onderzoek mededeeling zal worden gedaan. Wanneer dit voorloopig onderzoek is afgeloopen zal de zaak in handen van de justitie worden gesteld. VIER PROCESSEN-VERBAAL TEGE LIJK. Een venter in potlooden uit Leiden, die geen vergunning had om te Noord- wijk te venten en dit toch deed, trad hierbij zóó brutaal tegen de burgerij op, dat men zich bij de politie beklaag de. De politie slaagde er echter niet in hem op heeterdaad te betrappen. Eeni gen tijd later werd hij echter verbali- seerd wegens het rijden met een rijwiel op een voetpad. Tevens bleek zUn rij wiel niet voorzien van een belasting plaatje. Met het tweede verbaal werd het rijwiel in beslag genomen. Uit bal- oorigheid ging hij toen in een raamko zijn zitten, wat eveneens te Noordwijk verboden is. Toen hij aan een waarschu wing hierover geen gevolg gaf, volgde het derde proces-verbaal. Hij ging zich toen te buiten, trad het vloekverbod met voeten en., het vierde proces-verbaal volgde. 1 fonds een zelfde bedrag beschikbaar ge steld. Men heeft nu voor het doel reeds meer dan £200.000 bijeen, waarvan de èene helft door Engelsche, de andere helft door Amerikaansche inspanning is verkregen. Het nieuwe theater zal, als het oude maar op grootere schaal, niet slechts bestaan uit een theater maar ook uit een boekery, een Sha- kespeare-museum en een schilderijen zaal, noodig voor het onder dak bren gen en te kijk stellen van een prachtige verzameling boeken, reliquieën en schil derijen. In een jaar over den Oceaan. Een visscher te Surtainville aan de Fransche kust heeft zoowat een maand geleden een flesch gevonden, waarin een briefje stak. het verzoek aan den vinder inhoudend om aan juffrouw Barette te New-York kennis te geven van het vin den van de flesch. De visscher heeft dat gedaan en juffrouw Barette heeft hem geantwoord, dat de flesch op den 20en September van verleden jaar dicht bij New-York in zee geworpen van het stoomschip Homeric af De flesch heeft dus in ruim een jaar den Atlantischen Oceaan overgestoken. Tevens heeft Mic~ Barette den visscher tien dollar gez- - den. MAN TUSSCHEN DE RAILS GEVALLEN. DOOR TRAM GEDOOD. Zaterdagavond Is te Noordwijk naai- aan de Tel. gemeld wordt, de ruim 30- jarige Verlaan, gehuwd en huisvader, door de Noord-Zuid-Hollandsche tram overreden en gedood. De man, die in het woonwagenkamp thuis hoorde, kwam onder invloed van sterken drank met de tram mee uit Leiden en stapte by de halte „De Driesprong" te Noordwijk- Binnen uit. Hij struikelde en viel tus schen de rails, waar hU bleef liggen. Eenigen tijd later kwam een tram uit Noordwijk aanrijden. De bestuurder, die in de duisternis iets tusschen de rails zag liggen, meende eerst dat het een zak was en bemerkte te laat dat er een mensch lag. De man bleek na overrijding dood te zijn. WERKLOOSHEIDS VERZEKERING. NOODIG WETELIJKE REGELING. Onder de voorstellen, die In de verga dering van het R. K. Werkliedenverbond te houden op 13 en 14 December te Utrecht ;.an de erde zullen komen, is er een van den R.K. Bouwvakarbeiders bond om het Verbondsbestuur op te dragen bij de Regeering desgewenscht in overleg met de R. K. Tweede Ka merfractie, aan te dringen op wettelijke regeling van de werkloosheidsverzeke ring. Het verbondsbestuur zegt in zijn praeadvies, dat, ofschoon reeds her haalde malen op wettelijke regeling van de werkloosheidsverzekering is aange drongen, het bereid is dit nogmaals te doen, onder beding dat daarbij worde vastgehouden aan de eenmaal vastge stelde hoofdpunten: meer zelfstan digheid voor de kasbesturen (werkelijk zelfbestuur) en meebetaling in de lasten door de werkgevers. mmÊmÊÈHHMMÊm KORT EN BONDIG. De politie heeft in de Rua Palmira tweehonderd bommen in beslag geno men. In een paleis te Madrid is een groote diefstal gepleegd: tal van ridderorden, o.m. die van het Gulden Vlies, zUn ver dwenen. De diefstal werd ontdekt, toen men de ridderorden te voorschyn wilde halen in verband met de reis van ko ning Alfonso naar Italië. De pers mag niets over het gebeurde publiceeren. De politie heeft reeds een der vermoedelijke daders gearresteerd. Manoilescu wordt vervolgd onder be schuldiging te hebben samengezworen tegen den persoon van koning Michael en de wijziging van de constitutie van Jan. '26 te hebben willen te niet doen. Het proces zal 10 Nov. beginnen: waar :s nog niet definitief vastgesteld. Orkaan boven Kamsjatka. Volgens een bericht uit Wladiwostok heeft boven Kamsjaika opnieuw een or kaan gewoed. Dientengevolge is een Rus sisch oorlogsschip gezonken, van welks bemanning slechts 14 koppen gered kon den worden. Verder zouden negen vis- schersschepen met Koreaansche beman ning vergaan zijn. Pr officieele cijfers inzake de jongste volkstelling wijzen op een bevolking van 700.000 zielen voor> Konstantinopel. De Nationale Vergadering heeft met algemeene stemmen een motie van ver trouwen in het Kabinet aangenomen.

Haarlem's Dagblad | 1927 | | pagina 12