BUITENLANDSCK OVERZICHT NOG EENS PARKER GILBERT NAAR DE VERBETERING VAN DE INT ECONOMISCHE BETREKKINGEN. HB"** HAARLEM'S DAGBLAD WOENSDAG 9 NOV. 1927 Eenige Duitsche meeningen. Het Britsche Lagerhuis bijeen. Chamberlain over China en Abessinië. T BELANGRIJKSTE NIEUWS. Een Duitsch blad, de Berliner Borsen Courier heeft een enquête ingesteld on der de leden van den Rijksdag om hun opinie te vernemen inzake de Duitsche financieele politiek en het memorandum van Parker Gilbert. Daar wij de laatste dagen onzen BerUjnschen briefschrijver zoowel als de Amerikaansche en Engel- sche pers over die politiek hier aan het woord hebben gelaten, nemen wij nu één en ander over uit meeningen in de Duit sche pers geuit. Het Centrum betoogde in de Berliner Börsen Courier zeer ter snede, dat indien op grond van het me morandum van Parker Gilbert buiten- landsche leeningen voor Duitschlana thans onmogelijk worden dit voor het Duitsche bedrijfsleven en dientengevolge voor de herstel betalingen noodlottig zou zijn. Dit is tenminste een opmerking die afgezien van haar juist- of onjuist heid, steek houdt. Scherpzinnige le zers kunnen meteen uit deze zinsnede opmaken dat de zegsman van het Cen trum. en passant laat voelen, dat niet Duitschiand's financieele politiek zor gen heeft gebaard maarwel de vlucht c ■-» het Duitsche bedrijfsleven tegen do verdrukking in, neemt. Een lid der Duitsche Volkspartij geeft c ren antwcord dat ondanks eenige spl mondigheid goed gevonden is, en een kern van waarheid inhoudt. Dit lid van den Rijksdag beweert na melijk. in de lo. plaats dat Duitschland voor de bespoediging van administra tieve en financieele hervorming, meer geld moet uitgeven, en in de 2o. plaats dat.... de deskundigen van het Dawes- plan de betalingscapaciteit van Duitsch land hebben overschaten de Duit sche behoefte aan kapitaal hebben onderschat. vervallen, wanneer Roemenië later geiee- kend zou hebben. Hetzelfde geldt voor Japan, dat tijdelijk uitzonderingsmaat regelen voor den uitvoer van rijst en kleurstoffen toegekend kreeg. Het Hbld. meldt nog het volgende: Tijdens de slotbeschouwing voerde de heer Wibaut nog he: woord om te wij zen op het volgens hem zeer gelukkig resultaat dat de conferentie heef: be reikt en dat tot uitdrukking komt in art, vijf der conventie, waarin de levens belangen der Staten minder ruim zijn geredigeerd dan in het oorspronkelijke ontwerp en in de bepalingen betreffende de arbitrage. Wibaut bracht hulde aan de Pransche gedelegeerde Serruys en den Duitscher Ernst Brandeler. die beiden tot het succes der conferentie hebben bijgedragen. Cohjn sprak, nadat neg de vertegen woordiger der Internationale Kamer van Koophandel een beschouwing had ge houden over de conferentie en Brunch de voorzitter van het Econ Volkenb. Co mité en afgevaardigde voor België, den voorzitter bedankt had voor zyn waar devolle leiding der besprekingen, zijn sluitingsrede uit. Hij deed daarin de beteekenis uitko men van het feit. dat meer dan dertig staten hier te zamen zijn gekomen om openhartig in publieke zitting den door hen genomen maatregel te bespreken en hij bracht hulde aan den geest van I vriendschappelijke samenwerking die de besprekingen geïnspireerd heeft. Colijn merkte daarna op, dat volgens de mee- 1 ning van sommigen d« conventie nog wel het een en ander te wenschen overlaat. Hoewel de beschaafde wereld overtuigd scheen, dat de in- en uitvoerverboden afgeschaft dienden te worden, bleek toen men de zaak meer op den keper be schouwde, dat het althans tijdelijk mo gelijk was eenige van die praktijken uit den weg te ruimen, doch anderzijds zijn de hoop en de zekerheid in de conventie tot uitdrukking gekomen, dat de belang rijke beperkingen die nog voortbestaan, ten slotte afgeschaft kunnen worden. Sprekende over de arbitrage, merkte Colijn op, dat, wanneer sommigen be treuren, dat de conferentie er niet in is geslaagd op dit technische gebied het be ginsel der integrale arbitrage definitief in te voeren, het niet twijfelachtig is, dat de afschaffing der in- en uitvoerverbo den ook vragen van politieken, humani- tairen en sanitairen aard opwerpt en de publieke opinie in sommige landen nog niet voldoende rijp is om het hun moge lijk te maken, arbitrage over deze pun ten te aanvaarden Colijn gaf dan daarna uitdrukking aan zijn zeer levendige hoop dat deze con ventie 't begin zal zijn van hervormin gen van veel gewichtiger omvang. Hij vestigde de aandacht op het feit, dat deze conventie de eerste mul tilaterale overeenkomst is, die de handelsbetrekkingen tusschen de staten regelt. Z-ij is de toepassing van een der beginselen der economische wereldconfe rentie. nl. dat van de economische on derlinge afhankelijkheid der moderne staten. De conferentie kan er dus aan spraak op maken in den geest der reso lutie der economische wereldconferentie en de verklaringen, die daarop in den Raad van den Volkenbond zijn gevolgd, te hebben gehandeld. De Nijldam en de Egyptische kwestie. Het Lagerhuis is weer voor een korte zitting bijeengekomen, waarin waarschijnlijk het cinema-ontwerp, dat betreffende de werkeloosheidsverzekc- ring en dat, waarbij reflectors op ach terwielen van rijwielen verplichtend worden gesteld, de belangrijkste zaken zullen zijn. Het Hbld. meldt nog: In het Lagerhuis heeft Sir Austen Chamberlain een verklaring over China I afgelegd, in antwoord op een vraag van sir J. Power, namelijk, dat het in het I De kern van dit antwoord is gelijk aan het principe van de mededeelingen van het Centrum. Duitschland heeft kapitaal noodig. Het moet zijn eigen herstel, (economisch herstel) grootsch kunnen opvatten...', dat zai de uitvoering van hetDawês- plan ten goede komen. Maar was het zóó wel de bedoeling van de ontwerpers van het plan Dawes? CHAL1APINE IN ZIJN GEBOORTELAND. De vermaarde Russische zanger als winter-sportsman in zijn slede; achter Chaliapine zijn kamerdienaar. Prins Leopold in den Belgischen Senaat. Dinsdagmiddag zijn beide Belgische Kamers voor het eerst na zestien we ken vacantie weer bijeengekomen, ge heel in overeenstemming met de grond wet. De agenda was van niet veel be lang, zoowel in de Kamer als in den Senaat werden de voorzitters en de le den van het bureau herkozen, in de Kamer dus Brunet en in den Senaat graaf 't Kind de Roodenbeke. In zyn openingsrede zeide de voor zitter Brunet onder meer aldus het Hbld.. dat hij wenschte, dat in het belang van het parlementaire stel sel zelf er grondige wijziging in de werwijze der kKamers zou wor den gebracht en zelf gaf hij een groot aantal wenken, die, volgens hem, zouden leiden tot een spoediger afwik keling van de hangende zaken en te vens tot gevolg zouden hebben, dat het aanzien van het parlement bij het pu bliek zou worden verhoogd. Verder spre kende over de aanhangige vraagstukken, zei Brunet, dat België eerst volledig zal zijn hersteld, als 't zeker zal zijn van zijn veiligheid en de weldaden van een hech ten vrede zal genieten, maar ook dit vraagstuk wenschte spreker behandeld te zien met eerbiediging van eens an dermans meening. In den Senaat heeft prins Leopold als senator den eed afgelegd zoowel in het Fransch als in het Vlaamsch. De prins werd door een deputatie van se naatsleden met den voorzitter van den Senaat aan het hoofd plechtig ontvan gen en naar zijn zetel geleid, waarop na een welkomstgroet van den voor zitter, de eedsaflegging plaats had. Prinses Astrid en haar vader prins Karei van Zweden, alsook tal van leden van het diplomatieke corps, onder wie de Nederlandsche gezant jhr. mr. Van Vredenburch, woonden de plechtigheid bij. De zetel van den prins bevindt zich achter de bank van de ministers, tus schen de liberale en de socialistische fracties. Boven zijn zetel is een kroon aangebracht Op den Franschen wel komstgroet van den voorzitter antwoord de de kroonprins in het Fransch, doch zooals gezegd, werd de eed in het Fransch en het Vlaamsch afgelegd. De geheele plechtigheid duurde amper tien minuten. De gansche omtrek rond het parlement was afgezet met politie ea gendarmes. Jantsedal en in Hankau nog zeer on rustig was. hetgeen b.v. bleek uit het feit, dat de Chineesche directeur van administratie die 't beheer had over de voormalige Britsche concessie te Han kau op 26 September naar Sjanghai was gevlucht om een arrestatie door het militaire gezag te ontgaan. Sindsdien hadden de overige Chineesche en Brit sche leden van den raad de administratie zonder directeur voortgezet. De vrachtvaart op den bo venloop van de Jangtse was by wijze van proef hervat en een nieuwe onaf hankelijke nationalistische regeering was in Kanton georganiseerd. Baldwin antwoordde op een vraag, dat een ontwerp om het vrouwenkiesrecht uit te breiden, niet voer Kerstmis zal worden ingediend. Op een vraag omtrent den voorgestel- den Nijldam bij het Tsanameer ant woordde Sir Austen, dat hij daarom trent geen officieel bericht had ontvan gen, maar dat hij aan Sarwat Pasja, den Egyptischen premier, het Britsche standpunt hieromtrent had uiteengezet. Baldwin heeft in het Lagerhuis offi cieel verklaard, dat de commissie van onderzoek, die in Britsch-Indië van verschillende dingen studie zal maken bestaat uit: Sir John Simon, voorzitter, burggraaf Burnham, Lord Strathcona. de heer Steven Walsh, majoor Attlee. majoor Cadogan en kol. Lane Fox Hij zeide dat de taak der commissie ver licht zou worden als de wetgevende raad van Indië een uit Brltsch-IndiCrs bestaande commissie zou benoemen, d:e aan de Britsche commissie die zaken zou voorleggen, welke onderzoek ver- eischen. Hy zou ook gaarne zien, dat de provinciale raden hetzelfde aecen. a:s de commissie het rapport heeft uitge bracht en dit door de regeeringen van Groot-Britannië en Britsch-Indië wordt onderzocht, zal het de taak der regee ring zijn, die voorstellen bij het parle ment in te dienen. Het parlement zou verzocht worden een gezamenlijke com missie uit de beide Huizen te benoe men. die de voorstellen zal bestudeeren. Naar men weet. was de samenstelling der commissie reeds eenige dagen ge leden bekend; zij werd toen naar Cal cutta geseind. Baldwin verklaarde in het parlement, dat hij niet kon zeggen hoe dit uitgelekt was. De in- en uitvoer- conventie door 18 landen geteekend. De conventie voor de afschaffing der ln- en uitvoerverboden der beperkingen is in de slotzitting door 18 staten ge teekend. Behalve de 15 staten, die reeds hadden verklaard bereid te zijn toe te treden, teekenden nog Nederland, Japan en Roemenië. Dit laatste land had een groot belang te teekenen wegens het door de conferentie erkende blijvende uitvoer verbod op ruwe petroleum. Dat zou zijn, Alle tribunes in den Senaat warén dicht bezet. Vele leden van rechts en links applaudisseerden bij het verschij nen van prins Leopold. Uiterst HnVs rees overeind, maar applaudiseerde niet. Alle ministers waren aanwezig, behalve de Broqueville. Prins Leopold zeide in zijn rede, na voor de woorden van den voorzitter te hebben bedankt, dat de monarchie zich, nu al bijna sedert een eeuw, de groot heid en de eenheid van België tot taak had gesteld. Het is mijn vurigste wensch verklaarde hij, die traditite voort tet zet ten Ik ben vastbesloten mijn land te dienen en my voor te bereiden voor de plichten, die mij wachten. «ierkuiut, waarbij schedels en doods. Een kapel van de begraaipiaats der Capucijnen in de Eeuwige Stad. Een hoogst eigenaardige beenderen worden toegepast. MACABER ROME. Lente in het Zuiden. ïn het Zuiden var. Frankrijk heerseht sedert een maend waarlijk lente-weer. lederen dag is het heerlijk zonnig en zacht, zcodat de plantengroei veel ver der is dan anders om dezen tijd. Uit Montpellier wordt gemeld, dat daar en in de omstreken boomen en struiken knoppen beginnen te vertoonen en hier en caar loopen reeds de seringen en de mimesa uit. Natuurlijk zijn de boeren en de tuinders met dit uitloopen in dezen tijd van het jaar mcar matig ongeno- men. Zij vreezen nachtvorst en kou Iaat in het -eizoen, die dan natuurlijk bij- *unaer groote schade *ou veroorzaken. De zakdoekenautomaat. De Engelschman heeft door de zak doekenautomaat weer eens een bewijs van zyn practische levensopvatting ge geven. In de straten van Londen zijn deze automaten thans geplaatst, die alle vergeetachtige en verkouden personen, die na de vijf-uur winkelsluiting in de city geer. vervanger voor hun op kan toor of thuis vergeten zakdoek kunnen koopen, in de gelegenheid stellen, tegen 10 penny een exemplaar aan te schaf fen. Sindsdien is de hygiëne van de Britsche neuzen aanmerkelijk toegeno men. „Vrienden van de Sovjet-unie" Donderdag vangt te Moskou een ..con gres van vrienden van de sowjet-unie" aan. georganiseerd door de Engelsahe. Fransche en Belgische arbeidersrleiega- ties, die ter gelegenheid van het Jubi leum der revolutie in Rusland vertoe ven. Aan het congres zullen meer dar. 1500 buitenlandsche gedelegeerden deel nemen. De dam in den Blauwen Nijl. Vanwege de Amerikaansche White Engineering Corporation wordt thans, naar Reuter uit New-York meldt, erkend dat op het oogenblik nog geen contract met de firma is geteekend voor den aan leg van een stuw in den Blauwen Nijl. De firma is echter met de Abessinische regeering tot een nauw omschreven ac- coord over de voorgestelde concessie ge komen. Een koning en pagekopjes. In heel Amerika wordt te koop geloo- pen met een „boodschap van koning George V van Engeland", waarin men een uitspraak meent te lezen omtrent het netelig probleem van bobbed haar voor dienstbocenl Men verkondigt er nl.. dat de koning deze haardracht verboden heeft voor al het vrouwelijk dienstpersoneel op Buc kingham Palace en in de ar.dere konink lijke verblijven. Daarop heeft zekere miss Lucy Derricle-Swïnöells ui: Halethorpe in Maryland eens een briefje met ver zoek om inlichtingen geschreven aan koning George in persoon. En miss Lucy heeft zoowaar een op heldering uit Buckingham Palace ont vangen, van kolonel Clive Wigram, uit naam van Zijn Majesteit: „In antwcord op uw brief van 10 Oct., waarbij ingeslo ten twee alinea's uit een dagbladartikel over: „Het koninklijk verbod van pa- gehaar" wil ik u hierbij doen weten, dat er geen waarheid hoegenaamd gelegen is in het verslag dat u te Zijner Majes- teit's aandacht hebt gebracht''. Daarmee kunnen de vrienden van overzee het voorloopig doen. De 10-jarige herden king der revolutie en de oppositie. Naar de Moskousche correspondent van de „Köln. Z." meldt, begon Maan dagmorgen om negen uur de groote pa rade voor president Kalinin. De voorzit ter van de Moskousche aföeeling van de communistische partij. Oeglanow. hield daarbij een rede. waarna Kalinin voor de regeering sprak, Boecharin voor de partij en een Iersche communist voor de Komintern; deze laatste wees na drukkelijk op de „oorlogsvoorbereidin gen van de kapitalistische wereld". Het Hbld. meldt verder: Het schitterende militaire schouwspel maakte een beteren indruk dan verle den jaar; de infanterie was nu gedeel telijk uitgerust met stalen helmen; de spanning werd nog verhoogd door de deelneming aan de parade van wildro- mantische ruiterscharen als vertegen woordigers van de Kaukasïsche en Ko- zakbenvolken, die in vliegende galop voorbii stoven. De matrozen en mitrail- leurafdeelingen op lichte boerenwagens, een uitvinding van den bendenaanvoer- der Macfcnow uit den tijd van den strijd tegen de boeren, wekten, evenals steeds, de grootste belangstelling. Achter de militaire afdeelingen volg den verschillende arbeidsregimenten in burgerkleeren. maar toch gewapend. Om elf uur begóta een reusachtige be tooging van de bevolking, die voorzien was van vele duizenden roode vaandels, plakkaten en caricaturen, die met bij zondere zorg waren uitgevoerd. Zoo werd bijv. een geweldig groote „kapitalisti sche draak" voorbijgedragen, een soort Januskop, die de gelaatstrekken vertoon de van Mussolini en Chamberlain. De ommegang duurde voort tot de duister nis inviel (volgens dezen, correspondent was het onaangenaam nat weer gewor den). De tribunes zaten vol buitenlandsche delegaties, partij- en regeeringsleiders. vertegenwoordigers van het diplomatieke korps, militaire attachés in bonte uni formen, afgevaardigden van Azatische staten. Aanwezig waren ook mevrouw Soen-Jat-Sen en mevrouw Borodin. De oppositieleiders, ook de vroegere opperbevelhebber Trotzki, bleven on zichtbaar. Slechts enkele plakkaten en opschriften doeiden op den inwendigen partijstrijd door oproepen tot eenheid. Door onbekende personen werden de bezoekers vlugschriften in de hand ge moffeld. waarin Trotzki en Zinowiew als leiders van de wereldrevolutie werden gehuldigd en waarin werd opgeroepen tot den strijd tegen het opportunisme en tegen rechts, tegen de rijke boeren, de bureaucraten, erz. Ofschoon de verspreiding van deze ge schriften geen indruk maakte, wijst de correspondent er toch op als eerste voorbeeld van de straatagitatie van de oppositie. Waarin anderen ons voor zijn. De huisdienst. die thans te Berlijn is ingevoerd, is afkomstig uit New-York, waar men hem heeft ingevoerd in ver band met het toenemende aantal gas- ongevallen. In New-York met zijn 7 millioen inwoners weerklinkt de uitroep „Hallo, huisdienst" ongeveer 20.000 maai en daarop volgen prompt 20.000 korte In lichtingen, raadgevingen, aanwijzingen, bezoeken van verpleegsters of installa teurs en 20.000 tevreden gezichten. Huisdienst is derhalve de permanente bereidvaardigheid van practici tot hulp verleening aan huisvrouwen, die zichzelf niet weten te redden. Te Berlijn Is men nu nog verder gegaan, en daar is de huisdienst ook beschikbaar, wanneer een groep huisvrouwen, een kransje, een vereeniging, een school of wie ook bij een samenkomst een kleine demonstra tie van practische hulp in de huishou ding en nieuwe huishoudmethoden wenscht, in het bijzonder van die, waar bij het gas een hoofdrol speelt. De huis dienst is er voor iedereen en de leden zijn meest vrouwen, die dus een nieuw, vrouwelijk beroep bij uitnemendheid hebben. Een telefonisch oproep is vol doende en enkele minuten later is d« dame van den huisdienst ter plaatse, om snel en kosteloos de gastoestellen na te zien en met raad en daad by te staan, waar het geldt, wenschen en bezwaren tegemoet te komen. De mannequin in den trein. Een groote Britsche modefilm is op een denkbeeld gekomen, dat waarschijn lijk bij haar concurrenten weldra na volging zal vinden. Op een groote En- gelsche spoorlijn gaan mannequins in den trein rond, zeer discreet in reiscos- tuum en zij gaan hier en daar in de coupé's zitten. Een dame vergezelt ze, die prijs en soort van de costumes aan de reizende dames, die de mannequins bewonderen, mededeelt. Deze manne quins hebben een gereserveerde coupé en verwisselen gedurende de reis meerma len van kleeding. Werklooze vrouwen. In verband met de sterke stijging van het percentage vrouwen in het corps werkloozen te St. Petersburg, heeft de gouvernementeele vakvereenigingsraad besloten, dat in 1928 75 pet. van de vrij komende functies door vrouwen moeten worden ingenomen. Tevens is een her registratie van de vrouwelijke werkloozen gelast, teneinde uit te maken, welke vrouwen in de moeilijkste omstandighe den verkeeren en derhalve het eerst voor werk in aanmerking komen. KORT EN BONDIG. De gescheiden vrouw van prins Eitel Friedrich van Pruisen, prinses Sophie Charlotte (een dochter van den vroege- ren groothertog van Oldenburg) heeft zich verloofd met den voormaligen kapi tein der politie von Hedemann. De commissie van 25 van het Oosten- ryksche bondspersoneel heeft besloten de regeering de eischen van het perso neel te overhandigen, die o.a. een sala- risverhooging van 17.5 procent omvat ten. De revolutionnaire militaire raad heeft besloten, te Moskou een „centraal leger buis" te stichten, dat den naam „Froen- ze-huis" zal dragen. Het nieuwe gebouw (uit de berichten blijkt niet duidelijk, welke eigenlijk de bestemming er van is), zal op 23 Februari 1928 den tien den verjaardag van het roode leger geopend worden. De Engeische onderzoekingsreiziger Alfred Murray is na een verblijf van een jaar in het binnenland van Brazilië te Montevideo teruggekeerd. Van den En- gelschen onderzoekingsreiziger Fawcett is nog geen spoor gevonden. Naar de avondbladen melden zijn in de Litausche plaats Wirballen 18 jonge communisten gearresteerd, die beschul digd worden te hebben deelgenomen aan een complot tegen de Litausche regee ring. Een hunner, die ontvluchten wil de, werd neergeschoten.

Haarlem's Dagblad | 1927 | | pagina 12