DATUMSTUKJES EEN WIJKHUIS. DE GEMEENTEBEGR00TING. 45e Jaargang No. 13616 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Woensdag 9 November 1927 ABONNEMENTEN per w«ek f 0.27M, net geïllustreerd Zondagsblad f 0.32; per 3 maanden: Voor Haarlem en de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd Is (kom der gemeente) f 3.57J4. Franco per post door Nederland 3.87V». Afzonderlijke nummers f0.15. Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haariem en Omstreken f0.57^; franco per post f 0.65 ADVERTENTIEN: Van 1 tot 5 regels f 175; iedere regel meer 35 cents Reclames 60 cents per regel. BIJ abonnement aanzienlijk rabat. Twaalfstuivers-advertentiën van Vraag en Aanbod van 1 tot 4 regels 60 Cents per plaatsing, elke regel meer 15 Cents a contant; buiten het Arrondissement dubbele prijs. Directie, Redactie en AdministratieGr. Houtstraat 93, Post-Giro 38810 Telefoonnummers: Directie 13082, Hoofdredactie 15064, Redactie 10600 en Administratie 10724 en 14825. UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER Directeuren J. C. PEEREBOOM en P. W. PEEREBOOM HoofdredacteurROBERT PEEREBOOM Drukkerij: Z.B. Spaarne 12, Telefoon 10122, 12713 Bijkantooi voor Santpoort, Veisen. Velson-Noord, (Jmuiden, (Jmulden-Oost, Beverwijk, enz., enz. Driehuizerkerkweg 2, Veisen, Telefoon 621 DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN. EERSTE BLAD Onze Groentjes Kwartjes - Advertenties voor Vraag en Aanbod. Het is Woensdagmorgen en ONZE GROENTJES voor he nummer van Zaterdag 12 November beginnen alweer binnen te komen. Onze lezers begrijpen terecht, dat deze Advertenties (evenals trouwens alle andere) het best passen in een dagblad, dat meer dan 18000 Abonnés heeft en daardoor verieweg de grootste publiciteit verleent. Onze Groentjes zijn in den korten tijd van twee weken al ingeburgerd in Haarlem en Omstreken gtf Zendt dus Uw GROENTJE nu reeds in voor het num mer van Zaterdag 12 November a.s. Het kost maar één kwartje (tot 4 regels). Haarlem, 9 November Olympische Ruzie. De Olympische Spelen werpen haar ruzie-schaduwen reeds ver vooruit. Ik ben geen groot bewonderaar van deze instelling, ik geloof niet aan de inter nationale verbroedering, die zij heet te bevorderen, en mijns inziens zijn er maar kwee redenen waarom wij het houden ervan in ons land moesten bevorderen, De eerste is: ons prestige, de tweede: puur eigenbelang, bevordering van het vreemdelingenverkeer. Dat zijn twee punten van overwegend belang, en het eindelöoze gekrakeel vóór. tijdens en na de Spelen moeten we maar op den koop toe nemen. Op het moment vormen de Engelschen er het centrum van. Het Internationaal Olympisch Comité heeft vergoedingen wegens loonderving aan voetballers toe gestaan, hetgeen de Britsche voetbal deelneming schijnt uit te schakelen. In ae internationale sportwereld leg je je nooit bij het besluit van een meerderheid neer neen, je loopt kwaad weg en gaat misbaar maken om alsnog je zin door te drijven. Dat is ..mos". En de Engel- sc'ne amateurvoetballers poseeren meteen als puristen van het zuiverste water, van alle smetten vrij. Dit tot groote stichting van htm nationale stuiverspers, die nimmer ophoudt te verklaren dat Groot- Brittannië de heele wereld fatsoen en manieren en sportiviteit leert. De Daily Express, het populairste Londensche „penny-rag" heeft indertijd zelfs eens trachten aan te toonen dat de Engel schen „het uitverkoren volk" zijn. De heele wereld ziet in eerbiedige aanbidding naar deze superieure natie op. Dit is ik overdrijf heusch geen woord het gewone standpunt van de Britsche volks bladen met hun vele millioenen lezers, en u moet niet denken dat het niet aan vaard wordt. Verreweg het grootste deel der natie verkeert in dezen optimisti- schen geestes-staat omtrent eigen voor treffelijkheid. Natuurlijk gelooft het dus ook in de suprème zuiverheid van zijn amateurs. Laat ik u verzekeren dat daar niets van aan is. Het Engelsche voetbal-amateu- risme is geen haar zuiverder dan dat van de meeste andere landen. Er wordt even erg bij gemodderd met baantjes-op-kan toren voor goeie spelers, reiskosten-ver goedingen en de rest. Toen indertijd er herhaaldelijk sprake was van een invoering van het beroeps- spel in ons land hebben sommigen de theorie verkondigd dat die invoering het amateurisme zou zuiveren. Een heel aar dige theorie, maar wie de Engelsche toe standen kent, weet dat de practijk heel anders is. Zuiver amateurisme wordt trouwens niet gewaarborgd door statuten en reglementen, maar door den geest en de opvattingen die in den bewusten kring van sportsmen heerschen. Het is er net mee als met corruptie in de politiek, of in een ambtenarenkorps. Met wettelijke bepalingen kun je daar wel wat tegen in gaan, maar van uitroeien is geen sprake. Enfin, de Engelschen willen dus niet voetballen ter Olympische Spelen. En ook niet tennissen, niet roeien, niet boksen, misschien niet zwemmen, mis schien geen athletiek beoefenenen fin, ze willen zoowat niets. Want de ver goeding wegens loonderving, eenmaal toegestaan aan voetballers, zou nu ook wel eens voor de andere takken van sport kunnen worden veroorloofd. Het is niet zoo, maar 't zou best kunnen. Dit is natuurlijk juist, maar het treft mü als bijzonder opvallend dat de En gelsche sport-organisaties die de meeste kans op succes ter Olympische Spelen hebben in de eerste plaats de athle- ten het langst wachten met hun hei lige verontwaardiging in daden om te zetten. De kansloozen, voetballers en tennissers, waren er dadelijk en zonder aarzeling vóór om kwaad weg te loopen. Het is een beetje verdacht, maar 't past volkomen in de lijn van deze sportver- broederingsfestijnen. Naarmate de Brit ten minder succes in internationale ont moetingen behalen neemt hun animo om er aan deel te nemen in evenredig heid af. Dit is wel eenigszins mensche- lijk maaar 't komieke van de zaak is, dat zü 't altijd op andere motieven gooien en de wereld trachten diets te maken, dat het hun superieure sportiviteit is, en verder de duurte (de Engelschen zijn anders geen zuinig volk), die hen tot onthouding noopt. Waarvan de wereld niets gelooft, want het is al te doorzichtig. Maar de komedie der voortreffelijkheid moet beleefdheidshalve meegespeeld worden, en als gev^g ont staat eindeloos dispuut over amateurbe palingen. In 1932, als de Olympische Spelen te Los Angeles gehouden moeten worden, kan men dit vervelende punt loslaten en er zich op beroepen dat Amerika te ver weg is. Dat hebben eeni- ge Britsche sport-politici nu maar alvast verklaard, en 't is inderdaad een prach tig argument. Zelfs menschen met een goede kans zullen er voor wegblijven, of schoon niet veel. Want de werkelijke sterren onder de amateurs der wereld schijnen toevallig altijd de minste moei te te hebben om al dien vrijen tijd te vinden. Intusschen wil ik u wel voorspellen dat de algeheele onthouding van het Britsch Olympisch Comité bij de Spelen te Amsterdam niet afhangt van een al- gemeene permissie tot vergoeding van gedorven loon, of andere motieven van dien aard, maar alleen van de vraag of men tenslotte in Engeland dit malle fi guur zal durven slaan. Het lijkt mij niet waarschijnlijk, maar een krachtige na tionalistische superior!teits-veldtocht van Lord Rothermere. Lord Beaverbrook en de andere volksblad-magnaten zal wel licht den aftocht kunnen dekken. Wat ons verder nog voor spektakels te wachten staan eer onze gretige gasten ons de eer van hun bezoek zullen aan doen ka-n slechts vermoed worden. La ten wij 't rustig afwachten. Zelf hebben we al eenige min-of-meer krachtige ru zies omtrent den bouw van het Stadion, in het Olympisch Comité en tusschen dit Comité en de sportbonden beleefd. Er zal nog wel meer volgen. Tenslotte zal het historische moment aanbreken en de Groote Ruzie zelf los barsten. Blijkens opgedane ervaring kan op de waterpolo'ers (van wie elke inter nationale ontmoeting vrijwel een vecht partij is), wielrenners, voetballers en schermers' (deze laatsten alleen van eeni ge Zuidelijke naties) vrij secuur gerekend worden. De rest komt min of meer als verrassing. Alle kranten zullen er vol van staan, en hoe nuchterder wij deze dingen opvatten, des te meer zullen we erom lachen. Want gelukkig ont breekt de humoristische kant nooit, al thans voor hen die er gevoel voor heb ben. Als onze geachte en gewaardeerde bui- tenlandsche gasten tenslotte uit-verbroe- derd zijn, zullen zij terugkeeren naar hun haardsteden en op elkaar gaan na- schelden en waarschijnlijk niet het minst op ons. vanwege de fouten in de organi satie die zij nooit gemaakt zouden heb ben. Maar dat vatten we dan maar filo sofisch op. Je moet iets voor de aardige visite over hebben. De rest is gepraat over recettes, tekor ten en onverdiende nederlagen. Wat dit alles nog met het oorspron kelijke begrip Sport en met de origine van de Olympische Spelen te maken heeft? Ik laat het aan u over om dat voor uzelf precies vast te stellen. Maar laten wij hopen dat ons prestige er mee gehandhaafd wordt en ons vreemdelingenverkeer en onze buiten- landsche handelsrelaties er baat bij zul len vinden. Dan is het tenminste de moeite waard geweest, R. P. ONREGELMATIGHEDEN TE SOESTERBERG. PUBLICATIE VAN RAPPORT? Het lid der Eerste Kamer mevr. Pot huis—Smit heeft de volgende schrifte lijke vragen tot den minister van Oorlog gericht: Is het den minister bekend, dat in de pers wordt vermeld, dat het rapport inzake de onregelmatigheden bij de Luchtvaartafdeehng t-s Scesterberg is uitgebracht? Zal, wanneer dit?'juist is, de minister willen mededeelen, of en wanneer dit rapport zal worden gepu bliceerd? Stichting Ned. Herv. Kerk. Het wijkgebouw dat in de Molenaerstraat verryst. Vanwege de Ned. Hervormde Kerk wordt in de Molenaerstraat in het Kle verpark een wijkhuis gebouwd. Zooals bovenstaande teekening toont, wordt het nieuwe gebouw begrensd door de Noorderkerk (rechts) en de Noorder- school (links). In het wijkhuis komt o.a. een flinke zaal voor vergaderingen. Het huisje naast het eigenlijke wijkhuis bestemd voor de wijkzusters. De plannen zijn van den heer H. Kor- ringa, die ook school en kerk ontwierp, zoodat een passend geheel verkregen wordt. De bouw is reeds zoover gevorderd, dat de spanten voor de kap zijn geplaatst. EEN VRAAGPUNT. (Uit een beschouwing: Ministers zijn tenslotte net zulke menschen als wij.) Ministers (daar wrijf je je oog even bij) Zijn net zulke menschen tenslotte als wij. Nou dat is een krasse bewering; Je schrikt toch, hoe of je het dan ock bekijkt. Wanneer men je zegt, dat je sprekend gelijkt, Op 'n lid van 's lands hooge regeering. Je geestesoog ziet een tentoonstellingszaal, Een deftige heer, die in ernstige taal. En plechtig, de feestlijkheid opent; Je ziet hem weer elders met hoog-zijden hoed Door 't buigende vulgus profanum begroet, Omringd door een stadsbestuur loopencl. Je geestesoog dwaalt naar een deftig diner, Hij zit aan den disch op de eereplaats mee, Men toont hem alom reverentie; Het juichen der massa weerklinkt door de lucht, Bij 't dalen van 't vliegtuig dér IndiësyluCht, En vooraan staat hij Excellentie. Je geestesoog wijlt nu in 's lands parlement. Waar 't hem zonder zoeken weer daadlijk herkent, Alleen aan een tafel, hij isst-er; Hij rijst, er is Iblijkbaar iets plechtigs op til, De kamer, soms roerig genoeg, is nu stil, Het wocTd is aan hem den Minister. Maar spiedend nog immer ziet dan weer je oog. Veel goeds ongedaan, de belasting te hoog. Dan gaat het probleem je beklemmen Ministers zijn net zulke menschen als wij, Jawel, maar die uitspraak, moet die u en mij, Hoovaardig of nederig stemmen. DE SPEELPLAATS VOOR PAVILJOEN „WEL GELEGEN". VERZOEK TOT OPHEFFING. Bij den Raad is ingekomen een adres van den heer A. Bierens de Haan en anderen, allen bewoners van huizen aan de Paviljoenslaan Dreef en Kleine Houtweg, uitziende op de speelplaats voor het Paviljoen, met klachten over de speelplaats. Geklaagd wordt dat de toestand van de speelplaats aanleiding geeft tot tuch- telocze verhoudingen, die ieder jaar erger worden. Voorts daarover, dat ver schillende gedeelten van het terrein als voetbalveld worden gebruikt, zelfs tot laat in den avond hetgeen evenmin toelaatbaar is, aldus het adres en aan de aangrenzende bewoners vooral aan de Paviljoenslaan, door het onvermijde lijk geroep overlast bezorgt. Vervolgens geven adressanten te ken nen dat naar him meening, indien de speelplaats voor kleine kinderen aldaar moet blijven bestaan, zulks alleen dan mogelijk is, wanneer het spelen ge schiedt onder streng toezicht op bepaal de uren, hetgeen, zeggen zij, vermoede- lijK. niet uitvoerbaar zal zijn zonder dat daarvoor een bepaald terrein en dan vermoedelijk het daarvoor oorspronke lijk bestemde meer beperkte terrein voor het Paviljoen wordt omrasterd. Echter zal h.i. op den duur een omrasterd ter rein in een stadsplan tsoen niet op zijn plaats zijn. Verzocht wordt daarom den Raad andere speelgelegenheden aan te wijzen, de tegenwoordige op te heffen en al daar vóórdat de Olympische Spelen ve len naar Haarlem trekken, een bete ren toestand in het leven te roepen. B. en W. zeggen in het praeadvies het vologende Ongetwijfeld zijn wij met adressan ten van oordeel dat buitensporigheden ter plaatse moeten uitblijven. Het spe len door kinderen in een openbaai- park is op zichzelf echter geen euvel te achten. Het wil ons voorkomen, dat met eenig meerder toezicht kan worden be vorderd. dat op een behoorlijke wijze van het betrokken speelveld gebruik wordt gemaakt. Zü stellen daarom voor op het ver zoekschrift afwijzend te beschikken. MINISTER WASZINK 3 MAANDEN VERLOF. OM GEZONDHEIDSREDENEN. Belinfante deelt ons mede. dat de mi nister van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen, Mr. M. A. M. Waszink, om gezondheidsredenen op doktersad vies, drie maanden verlof moet nemen. Zijn werkzaamheden zullen worden waar genomen door den Minister van Binnen- landsche Zaken. ENORME BESOMMING VAN EEN TRAWLER. 4300.— IN 2 DAGEN: Men schrijft ons uit IJmuiden. De stoomtrawler Holland II vertrok Zaterdagmiddag ter visscherij. Maan dagmiddag kwam de trawler binnen met ongeveer 223 manden visch, waarbij 100 manden van den laatsten trek. De vangst, die Dinsdag verkocht werd, bracht niet minder dan f 4300 op. DE NIEUWE KENNEMERBRUG. DE AFDAMMING OPGEHEVEN Zaterdag schreven wij, dat de bewo ners van Schotersingel en Frans Hals plein en omgeving klaagden over den stank, die de afsluiting van den Scho- tersingel bij de nieuwe Kennemerbrug veroorzaakte. De wensch werd door ons uitgesproken, dat de afsluiting geen dag langer zou duren, dan met het oog op de werkzaamheden strikt noodzake lijk was. Dit is ook niet het geval geweest. Drie maanden geleden werd met het eerste grondwerk voor de nieuwe brug begon nen, twee maanden geleden eerst maak te men de afsluiting en pompte het wa ter weg tusschen de houten beschot ten en Dinsdagmiddag kon de afdam ming reeds opgeheven worden. Het met selwerk onder aan de pijlers is klaar, het hout is van den bodem verwijderd. Te half vijf haalde men eenige planken uit het beschot en het water stroomde met volle kracht naar binnen. Binnen twee minsten was de oppervlakte weer gelijk aan die buiten de afscheiding. Wanneer beide afdammingen wegge haald zijn, zal de stand ook wel grooten- deels verdwenen zijn. Men is nu bijna aan den bovenbouw van de brug toe. en over eenige maan den kan die klaar zijn, al is vertraging door vorst natuurlijk niet uitgesloten. AGENDA. WOENSDAG 9 NOVEMBER Schouwburg Jansweg: Nederlandsche Opera Haarlem, „Carmen", 8 uur. De Kroon, Groote Markt: Alliance Fran?aise. Lezing door den heer Marcel Bouteron over het onderwerp „Une an- née dans la vie d'Honoré de Balzac", 8.30 uur. Bioscoopvoorstellingen. Cabaret Modern: Dancing, Cabaret, Jazzband. DONDERDAG 10 NOVEMBER Stadsschouwburg: Het Nieuw Rotter- damsch Tooneel, dir. F. H. Tartaud, „Soldateneer", 8 uur. Noorderkerk, Velserstraat: Winter- lezing Dr P. Stegenga Azn., van Am sterdam over „Ibsen's drama De Kroon pretendenten", 8.15 uur. Rembrandt theater: Doorloopende bioscoop- en variétévoorstelling van 7 tot 9 en van 9.15 tot 11.15 uur des avonds. Cinema Palace, Groote Houtstraat: Bioscoopvoorstelling, 3 uur. Luxor Theater: Bioscoopvoorstelling 8 uur. Scala-Theater. Kleine Houtstraat: Bioscoopvoorstelling, 8 uur. Cabaret Modern. Dancing Cabaret. Jazz band. Met moeite zijn „de eindjes aan elkaar geknoopt". HOPELIJK GEEN BELASTINGVERHOOGING IN APRIL. In ons vorig nummer hebben wij me degedeeld, dat de gemeent&begrootimg voor 1928 aanstaanden Zaterdag zal ver verschijnen. Wij vernemen nu, dat het aan het ge meentebestuur veel moeite gekost heeft om „de eindjes aan elkaar te knoopen". Nad'at de voorloopige begrooting opge maakt was. bleek deze te sluiten met een belangrijk tekort. Toen is bij de direc teuren, bij de hoofden van dienst en al len die iets te maken hebben met het opmaken van becijferingen voor de be grooting, bij vernieuwing aangedrongen op de uiterste zuinigheid. In het college zijn de cijfers daarop bekeken. Naar ons thans uit goede bron verzekerd wordt, is de wethouder van financiën er alsnog in geslaagd, om de ontwerp-begTOOting zonder tekort te doen sluiten. Als de gemeenteraad de begrooting aanneemt zonder belangrijke wijzigingen, zou het percentage van de gemeentelijke inkomsten-belasting (1 1/2 pet. boven de 100 opcenten op de Rijks inkomstenbelasting) dat in April moet worden vastgestled, hopelijk onveran derd kunnen blijven. Naar ons werd medegedeeld heeft de Oommissie van Bijstand voor de Financiën zich in haar vergadering over de begrooting even wel minder optimistisch op dit punt ge toond dan de wethouder. De dezen zomer door den Raad aan genomen vermindering van de opcen ten op het Personeel tot 50, die de ge meentekas een ton of drie over het eerste jaar zal kosten en die op 1 Januari 1928 in werking zal treden, is in de ontwerp-begroofcing gehandhaafd. Wij hebben deze inopportune belasting verlaging scherp bestreden, en zyn ven meening dat de verdere ontwikkeling der gebeurtenissen de juistheid van ons standpunt steeds sterker bevestigt. Zal men straks in April, als de belasting opbrengst mocht tegenvallen, de even redige heffing op 2 brengen liever dan dat men nu nog die gewaagde vermin dering op de Personeels opcenten op offert? TWEE VERSCHILLENDE BESLISSINGEN. DRIE GULDEN VERDIEND MET EEN BRIEF. Vóór eenige dagen werd een ingeze tene betrapt dat hij met een vierwielig motorrijtuig zich niet hield aan de re geling van het verkeer, waarvoor hij van den agent van politie die hem be trapte een proces-verbaal ontving. Hem werd. zooals tegenwoordig voor derge lijke overtredingen de gewoonte is. een bonnetje overhandigd, vermeldende de overtreding en tevens de oproeping om te verschijnen op de zitting van het Kantongerecht. Nu is het evenwel ook mogelijk om vóór den verschijningsdatum zich te wenden tot den Ambtenaar van het Openbaar Ministerie bij het Kanton gerecht ten einde de voorwaarde te vernemen waaronder een strafvervol ging kan worden voorkomen. De betrokken persoon die bovenom schreven overtreding had begaan wend de zich ook persoonlijk tot den Amb tenaar met het verzoek op welke voor waarde hij van de strafvervolging vrij gesteld n worden, waarop hij ten antwoord ontving, dat dit kon geschie den hij een boetebetaling van f 8. De man vond dit bedrag veel te hoog en wees op den slechten tijd enz., doch het hielp hem niets: de Ambtenaar bleef bij de acht gulden en liet zich niet ver murwen. De bekeurde besloot nu schriftelijk de voorwaarde te vragen. Men kan zich zijn verbazing voorstellen toen hij als ant woord op zijn brief de mededeeling ont ving dat hij er met een boete van vijf gulden van af was. De man had dus met zijn brief drie gulden verdiend. Waarschijnlijk had de Ambtenaar, die elk geval op zichzelf beschouwt, zich toen hü een beslissing nam op het schriftelijk verzoek, niet herinnerd dat hij te voren bij een persoonlijk onder houd met den betrokkene een andere beslissing had genomen ten aanzien van hetzelfde geval. DE GROOTE STILTE. OP WAPENSTILSTANDDAG Namens het Internationaal Hoofd comité van de World Peace Union schrijft men ons: Hoewel de wereld verschoond bleef van groote oorlogen, blijft het vuur smeu lend onder de asch. En deze onrust zal blijven heerschen, zoolang de geest van verre niet in de harten der menschen leeft. Een internationale beweging is reeds enkele jaren werkzaam om op Wapen stilstandsdag, waarbij al de dooden in den grooten krijg worden herdacht, juist bij die stille plechtigheid tevens gedachten te wijden aan vrede over heel de aarde. Nederland# dat zich verleden jaaii bij deze beweging heeft aangesloten, heeft met geestdrift daaraan deelgeno men. De hoogs ten in den lande, nieuws- en vakbladen, periodieken, al lerlei vereenigingen, kerken en genoot schappen, politieke partijen, scholen, fabrieken, gemeentebedrijven, zaken- menschen, padvinders enz., en vele an dere particuliere personen gaven blijk van hun sympathie. In verschillende kerken werd den Zondag te voren van den kansel daartoe opgewekt. Wederom wordt thans tot u het ver zoek gericht om op 11 November a.s. den Wapenstilstanddag, des morgens om 11 uur, gedurende twee minuten sterk te willen denken aan vrede en de broeder schap der volken, opdat het gevaar van den oorlog verre moge blijven. ONOPLETTEND JAGER. LANDBOUWER IN GEZICHT GETROFFEN. Uit Varsseveld wordt aan d- "-1 ge meld: Terwijl de jager G. a. ;zig was op wild te schieten, lette hü er n:et op dat de landbouwer D. in de na- byheid op het land werkte. Deze werd door een schot hagel in het gezicht getroffen, waarbij een der oog en ern stig werd gewond.

Haarlem's Dagblad | 1927 | | pagina 1