BUITENLANDSCH OVERZICHT rit L <GEROXI~ i DE OPPOSITIE IN SOVJET-RUSIAND. MUSSOLINI UET YOEGO-SLAVIë 2 MAANDEN WACHTEN. LONDEN IN UITBUNDIGHEID EN IN WIJDING. SCHEEPSBERICHTEN. BURGERLIJKE STAND fl 40.— VAN DEN ARBEID. HAARLEM'S DAGBLAD DINSDAG 15 NOV. 1927 Krachtiger en gevaarlijker dan men wel zou denken. Het Feest van den Lord Mayor. DE TWEE MINUTEN STILTE. T BELANGRIJKSTE NIEUWS. Tijdens de viering van den tienden verjaardag van de Revolutie in Rusland is door de organisatoren van het feest de innerlijke strijd goed camou- f.eerd. Trotzky is tijdens de pret on zichtbaar gebleven evenals zijn opposi- tiegenooten. En de al- of niet uitsluiting van deze heeren is hangende gehouden. Toch kan xnen uit de gedragslijn van het Cen trale Comité opmaken dat de oppositie met voorzichtigheid aangepakt moet ■worden. Anders was deze zaak niet zoo lang slepende gebleven. Duidelijk blijkt dat het Centrale Comité, niet goed weet hoe er mee aan te moeten. Hieruit kan men de gevolgtrekking maken dat de oppositie zich 'n zekere mate van popu lariteit beeft gewonnen, waarmee de regeering niet gaarne zou contrasteeren. Het eenige wat het Centrale Comité kon doen u-as een stelselmatige perscam pagne voeren tegen Trotzky en zijn aan hangers. Geld, en drukletters die er vcor te koop zijn, zijn immers altyd goede strijdmiddelen gebleken, waarmede de massa zich laat bedotten. Bovendien werd natuurlijk ieder openlijk verweer van de tegenstanders in de couranten, onmogelijk gemaakt. Thans bereikt ons een telegram waarin het Centrale Comité van de Commu nistische partij officieel mededeelt dat de communistische organisatie van alle bij de Cnie van Sovjetrepublieken aange sloten republieken zich voor de uitzet ting uit de partij van Trotzky hebben verklaard. Het protest van Kamenew tegen die uitzetting werd van de hand gewezen, en als represaille zullen Ka mer3 w en Radek zelfs Trotzky's voor beeld moeten volgen! Het feit dat ..Het Centrale Comité" deze verklaring aflegt zegt genoeg. Ksmenew de opposant, die liet waagde het voor Trotzky op te nemen, zal óók uitgezet wordeiulmmers Kamer.ew's geste bewijst dat er géén eensgezindheid heerscht over het probleem Trotzky. Die eensgezindheid is natuurlijk o:or het Centrale Comité gedecreteerd! Deze geforceerde stemming van een heid en broederschap zal vreemde uit komsten opleveren. P. A. Verkiezingen in Beieren. - Overwinning voor links. Wil lezen in de Tel.: Bij dc gisteren gehouden verkiezingen voor de burgerschap var. Bremen hebben de sociaal-democraten 80,000 stemmen op zich vereenigd tegen 66.000 bij de vorige verkiezingen. De communistische candidaten verwierven 19.000 stemmen hetgeen een winst van 3000 stemmen beteeken t. In de nieuwe burgerschap beschik ken de democraten en sociaal-democra ten, die beide naar de vorming eener groote coalitie streven over 60 van de 120 zetels. Van de economische partijen hebben de huis- en grondeigenaars het er goed afgebracht; zij hebben het aan tal hunner mandaten in de burgerschap van 8 op 9 verhoogd Aan de eveneens gisteren gehouden verkiezingen voor den Hessischen Land dag nam nog geen 50 procent der stem gerechtigden deel. Het resultaat was een belangrijke winst der drie partijen van Weimar (sociaal- 1 democraten, democraten en Centrum) die in den nieuwen Landdag over 38 zetels beschikken tegen slechts 25 in den vorigen Landdag. De sociaal-democraten .verloren twee zetels aan de communis ten. terwijl de Duitsche Volkspartij één zetel verloor. Het slechtst brachten de Duitsch-Naiionalen het er af. Van hun zes afgevaardigden keeren er slechts drie in den nieuwen Landdag terug. Ook de verkiezingen voor den Volksdag van Danzig brachten een groote over winning voor links met name voor de sociaal-democraten, die van de in totaal uitgebrachte 183,000 stemmen er 62.000 op zich vereenigden. In vergelijking met de verkiezingen van November 1922 be- teekent dit een stijging met 22.000 stem men of rond 50 procent. Dientengevolge zullen de sociaal-democraten in den nieuwen volksdag over 42 zetels beschik ken tegen 30 mandaten in den vorigen Volksdag. Daarentegen slonk de com munistische fractie van 11 tot 8 manda ten. Tegenover de groote overwinning der sociaal-democraten staat een bijna even groote nederlaag der Duitsch-Nationalen die van hun 33 zetels er niet minder dan 8 moesten afstaan, waardoor de partij opgehouden heeft de sterkste fractie in den Volksdag te zijn. Het Centrum wen 3 zetels en beschikt dientengevolge thans over 18 mandaten. De Poolsche groepen beschikken te zaaien over 3 zeiels. De Völkischen zijn geheel verpletterd: van hun 7 afgevaardigden keeren er slechts 2 in den nieuwen Volksdag terug. Joegoslavië en Mus solini. - Gespannen verhouding Van welingelichte zijde verneemt de Tel., dat de Joegoslavische minister van Buitenlandsche Zaken Mannkowitsj van Parijs rechtstreeks naar Belgrado zal terugkeeren. Van de bijeenkomst me; Mussolini, waartoe zooals bekend het voornemen bestond, zal dus niets komen Mannkowitsj wordt Dinsdag te Belgrado terugverwacht. Heden had hy. evenals de Joegoslavische gezant te Pa rijs, een onderhoud met president Dou- mergue. In een onderhoud met persvertegen woordigers verklaarde Marinkowitsj, dat een bespreking met Mussolini op het oogenblik geen doel zou hebben. In de laatste maanden streefde de Joegosla vische diplomatie er ndar. aldus de mi nister, met Italië een vriendschapsver drag tot stand te brengen in den geest van het verdrag met Frankrijk. Musso lini heeft echter den Joegoslavischen ge zant te Rome ruim twee maanden op een audiëntie laten wachten. Het initia tief moet thans van Italië komen, ein digde Marinkowitsj. Naar de Zwitsersche bladen uit Val- lona vernemen, zijn naby die stad en bij Durazzo Italiaansche oorlogssche pen aangekomen. Sedert eenige dagen kruisen Italiaansche oorlogsschepen voor de Albaneesche kust. AAP DOODT BATAKSCH KIND. De .,Deli Crtverneemt, naar Aneta uit Medan seint, dat in een Batakschen kampong, nabij de Gouvernements-on- derneming Majang, een Lampcngaap een anderhaLf-j arig kir.d dood beet, ter wijl de moeder op een afstand van vijf tig meter, op een ladang werkzaam was. j De veldpolitie legde den aap neer. Londen 10 November. Van begin November reeds hadden de kinderen van de straat met roet of verf op de gezichten en als het kon een gemaskerde pop op een bak met wielen cr ons aan herinnerd dat Guy Fawkes Day in aantocht was met hun deun: Remember, remember The Fifth of November! En op den vijfden November zelf stak de jeugd, braaf geholpen door onhandi ge papa's het vuurwerk af waarmee de zooveelste verjaardag van Guy Fawkes snoodcomploc cm het Parlement op te blazen nog geregeld wordt gevierd. Dit luidruchtige feest is gisteren weder door een groo:e gebeurtenis gevolgd in de ge schiedenis van de eerbiedwaardige City, nl de investituur en feestelijke omme gang van den nieuwen Lord Mayor, als steeds een gelegenheid waar half Lon den voor uitloopt en die dat dan ook rijkelijk verdient. In vroeger jaren en men behoeft er nauwelijks vijftien jaar voor terug te gaan was de Lord Mayor's Show maar al te vaak een janboel. Thans daarentegen is het een optocht, die met al haar kunstenmakerij toch van een heel wat hooger gehalte is. Morgen de herdenkingsdag van den wapenstilstand loopt weer Londen vol, niet om feest te vieren, doch om op gepaste wijze uiting te geven aan de weemoed, die de bevolking, welke zulke groote offers bracht in den oorlog, be kruipt op dergelijke herinneringsdagen. Ik heb vroeger reeds geschreven van den overweldigenden indruk, die men gevoelt, wanneer in de drukste straten van een wereldstad op den slag van elf geleidelijk alle verkeer stilhoudt en elk geluid versterft, iedereen onbeweeglijk blijft met ontbloot of gebcgen hoofd en een lange twee minuten zwijgend alleen blyft met zijn gedachten. Het is zoo ontroerend, die doodsche stilte na ver storven rumoer, dat men een brok voelt in zijn keel en zijn oogen voelt vochtig worden. Ik heb het meegemaakt bij de Cenotaaf, waar de Koning in zwijgende hulde aan de „glorierijk gevallenen" een krans legt en in Oxford Street of eenig ander druk punt, waar ik mij toevallig bevond of van het terras van mijn club, vanwaar men trams en taxi's en men- scher.drommen geleidelijk tot stilstand zag komen en steeds was de stemming dezelfde, de ontroering groot. Maar bij de Cenotaaf, waar reeds in White hall een uur te voren is afgezet en geen rollend verkeer wordt toegelaten (be halve dan de beroemde ouderwetsche motorbus van ..Old Bill", die in Frank rijk transportdienst had gedaan en nu slechts eenmaal per jaar in functie wordt gesteld om invalieden naar de Cenotaaf te brengen) is de stilte minder kenmer kend, minder aangrijpend haast dan in de openbare straat, die tot elf uur nog in Volle beweging was en plotseling vooral door het stopzetten der motors doodstil wordt om r.a twee minuten ge leidelijk haar bedrijvigheid weder te hervatten. Er is een groot contrast tusschen die herdenkingsdag en het groote feest van den Lord Mayor van gisteren. Het was koud. het had 's nachts hard gevroren, maar er was weinig wind en de zon scheen zoo feestelijk, dat het menschen- menigten naar buiten lokte van nog veel grooter afmetingen dan men anders ziet. En het moet gezegd dat de menschen ditmaal een heel aardig schouwspel te zien kregen, vry van de anders zoo vaak onsmakelijke zegewagens met figuranten van zoo alledaagsch voorkomen dat zij door de omstanders meer werden uit gelachen dan toegejuicht. De Dick Whittington-wagen met aan den eenen kant de. Dick, dien wij zoo goed ken nen uit de Kerstmispantomimes op den mijlsteen met een heel makke kat en aan den anderen den grooten Richard Whittington, Lord Mayor van Londen, brooden biedend aan de armen van zijn stad. Dc nieuwe Lord Mayor, Sir Charles Batho, die zeer nauw betrokken is by de seheepsvaartbeweging in de City. had om die reden een groot deel van de processie aan de scheepvaart en het zeewezen gewijd, altyd een zeer popu laire gedeelte van de optocht. Interes sant waren de wagens waarop de Easten Telegraph Company het leggen van de telegraafkabels onder den Atlantischen Oceaan in beeld bracht, het eerste kabel schip van 1866 en hét laatste van 1926, welke gevolgd werd door een demon stratie van de werking van de draad- looze telegraaf. Hier zag men op de brug van een stoomboot een ernstigen marconigraaf in zeeofficiersuniform op en neder stappen. Van een boot op de volgende wagen komt eensklaps het S.O.S.-sein en in een ommezien is hij aan zyn toestellen In de weer. het sein op nemend. de ontvangst erkennen en terugseinen en alarmsignalen zendend naar de officieren van zyn boot. Dit was een werkelijk zeer belangwekkende ver tooning, die zich afspeelde in de weinge seconden die de wagen in het langs gaan nam. Het gilde der Farriers (hoefsmeden) toonde een smidse in volle werking, ook een aardig tableau en de mandenma kers hadden stapels manden op hun wagen en aantrekkelijke rieten stoelen terwijl het gilde der uithangborden schilders de historische stelling bleken aan te durven hun bedrijf terug te brengen, niet naar de Romeinen, maar naar de Egyptenaren van 3000 j. v. Chr. Een altyd gewilde vertooning is de reddingsboot, ditmaal bemand met zee robben van Lowestoft, het Gemeene- best van Australië en de Orient-lijn ga ven een keurig model van captain Cook's beroemd schop Endeavour met een klei nen captain Cook met staartpruik bij de mast Een vuurtoren en lichtschepen van het Havenbestuur van Londen voltooiden de aardige Show, die met haar vijftien muziekkorpsen, haar troepen matroosjes van de opleidingsschepen, padvinders en de speciale eerekorpsen van de City een keurig geheel uitmaakte. Het zwaarte punt van de stoet ligt intusschen tegen alle graviteitswetten in achteraan, waar na tal van galakoetsen met gildemees- ters en andere Citynotabelen eerst de koets komt van den aftredenden Lord Mayor en daarna de gouden koets van den nieuwen. Voor wien meer werd gejuicht, den uiterst poulairen Sir Ronald Blades, die heden de teekenen van zijn waardigheid aan zyn opvolger had overgedragen of Sir Charles Batho, dien men nog niet kent maar die de aanmoediging der be volking te ontvangen had, valt niet te zeggen, maar het is zeker dat Sir Ro nald, die een zeer succesrijk jaar achter zich heeft, ruim zijn deel kreeg van de hulde. In den avond volgde als immer het groote en belangrijke banket in de Guildhall, waar volgens traditie de Pre mier de eeregast is en waar met ver- scheiden andere leden van het Kabinet, .ook de Ambassadeurs en Gezanten bij het Hof van St. James en een zeer groot aantal andere vertegenwoordigers van het openbare leven in dit land aan deel nemen. De Premier houdt bij deze gelegen heid altijd een belangryke politieke rede en die van heden maakte op dien regel geen uitzondering. Het meest in drukmakende van wat hij zeide was de verklaring, dat Groot Brittanje zich al geheel bereid verklaarde de Sovjet re publieken met dezelfde geest van vriendschap en goeden wil te bejegenen als die welke doorstraalde in zijn ge- heele buitenlandsche politiek, zoodra dezie van hun kant wilden voldoen aan de gewone eischen van den internatio nalen omgang, nl. zich niet meer te mengen in de inwendige aangelegenhe den van dit land en zich van kuiperij en vijandelijke gezindheid tegen Engeland elders in de wereld te zullen onthou den. Lord Mayor's Day is een typisch Lon- densch feest, meer nog dan de viering van den beruchten vijfden November, want de Lord-mayor is de hoofdma gistraat van Groot Brittanje's belang rijkste City en de samenzweerder Guy Fawkes had het tenslotte niet op Lon den zoozeer gemunt als op de regeering van Engeland en de ontdekking van het complot en wat eraan annex was golden Ensfland en Londen veel meer Jan dan Londen alleen en worden dus in geheel Engeland met kwasie-brandsta pels voor Guy Fawkes en symbolisch- bedoeld vuurwerk herdacht. XYX. Alcinous, 12 v. Alexandrië, Batavia n. Amsterdam. Crynssen, 13 te Hamburg v. Bre men Drechtdijk 11, 23 u. 59 m„ 1025 mijl Z. West van Fastnet, Vancouver naar Liverpool en Rotterdam. Edam, 12 n.m. v. Tampico naar New Orleans. Johan de Witt, p. 12 Perim, Amster dam naar Batavia. Kangean, 12 v. Batavia naar Am sterdam. Koningin der Nederlanden. 13 te Ba tavia v. Amsterdam. Lcchmonar 12 v. Cristobal, Paclfickust naar Rotterdam. Modjokerto, 12 v. Batavia naar Rot terdam. Nykerk, 13 te Dar-es-Salaam v Zan- zigar. Rijndam 12. 1 u. 8 m. 350 mijl Z. West van Valentia, Rotterdam naar New- York. Salawati. 13 te Sabang v. Amsterdam naar Batavia. Samarinda, p 14 Gibraltar, Rotter dam naar Australië. Spaarndam 12, 18 u. 58 m„ 1250 mijl West van Valencia, Tampico naar Rot terdam. Stuivesant, 15 te Plymouth verwacht W.-Indië naar Amsterdam. Tasman 13 te Melbourne v. Singapore. Tjimanoek, 12 v. Chinwangtao naar Dairen. Volendam. 15, 6 u. voorgaats van den N. Waterweg verwacht, New York naar Rotterdam. HILLEGOM Ondertrouwd: J. J. Voge! cn C. E. BJaauwberg; C. Jansen cn M. B. v.- Tiggelen; H. G. van Teylinge 1 cn A. H. Engel; R. Hartkamp cn J. Ver» beek. Getrouwd: P. G. de Groot en C. A. J. Rusman: J. H. Hensing en C. J. Goddijn; C. P. Weyers en J. M. Got» demans: W. Frijlink cn I. van Biezen- Bevallen: A. v. d. Wevdenv. d. Laan z. VELSEN Geboorten: M. E. SintenieSehoorl z. H. Smedingdc Boer d. J- M. WiegmanHoveeling d. H. W. C. BlomPommcrcn d- T. Rcnsen Schipper, 2 d. Ondertrouwden: J. de Boer en T. Boschklopper; J. Porck en Th. Ha» meelink; H. Th. M- Leeman cn M. D. v. d Schuyt; J. B. Klauwers cn W. Bosch: B. H, Loke en M. Broek; J. Krijger en J. v. Croonenborg. Gehuwden: A. L. dc Pauw en A. Krug: Th. Kramer en J. M. C. Jan» sen; Th. J. de Vlieger en C. Jansen; IT. J. Steenhagen cn A. M. v. d. NVaal; J. Goos en G. Veldman; D. Munster» man en A. Stam. HAARLEMMERLIEDE EN SPAARNWOUDK Ondertrouwd: K. Mostert en H. van der Woudc. Getrouwd: E. Rombout en M. L. van de Velde; L. J. Bous en F. Bran» dcenburg. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN i 60 Cent* per regeL 4-deelig Theeservies 'n roenschenleeftijd garantie 1 Door model en kwaliteit een welkom geschenk. 44 CONTRACTACTIE IN BOUW BEDRIJVEN. Naar de Volkskrant verneemt worden besprekingen tusschen partyen over de vernieuwing van het landelijk contract voor de bouwbedrijven geopend. De eerste conferentie zal te Amsterdam worden gehouden. CONTRACT IN DE BROUWE RIJEN. Door de samenwerkende fabrieksar beidersbonden is het contract met den bond van NederLandsche brouweryen, dat 1 Februari 1928 afloopt, opgezegd, meldt de Volkskr. De wyzigingen, welke door arbeiders worden gewenscht, zuilen aan de werk gevers worden toegezonden, waarna de besprekingen hierover kunnen worden geopend. STAKING TE ENSCHEDE, By de confectiefabriek der firma Cats te Enschedé is Maandag een staking uitgebroken. Van het uit pl.m. 225 per sonen bestaand personeel hebben onge veer 190 het werk niet meer hervat. De leiding van de actie Is in handen van de vier samenwerkende arbeidsorganisa ties (de moderne, de R.K.. de Chr. en de Syndic, vakvereenigingen)De eischen ziin 15 pCt. loonsverhooging, uitkeering bij ziekte, een week vacantie met be houd van loon en betaling op de erkende christelijke feestdagen. ACTIE BIJ DE ROBAYER. Heden, Dinsdagavond, zal onder lei ding van het Bestuur van den Alg. Ned. Bond van Handels- en Kantoorbedien den afdeeling Amsterdam het personeel van de Rotterdamsche Eankvereeniging te Amsterdam vergaderen. Door den voorzitter zal de toestand der Bank wor den besproken, terwyl voorts de arbeids voorwaarden een onderwerp van be raadslaging zullen uitmaken. Het ligt in dc bedoeling voorstellen tot loonsver hooging en herstel van de extra maand salaris die vroeger gegeven werd, in te dienen. Iemand die in zijn rechterhand een wichel roede bezit. Men meldt uit Berlijn aan de N. R. Ct Te Mi'inchen zijn dezer dagen interes sante proeven genomen voor hst vinder, van ertsen, kolen en olie en wei met de hulp var. den heer Harry Salomon, ge wezen Nederlandsch consul te Ziirieh, wiens rechterhand naar we reeds hébben gemeld de eigenschappen van de zoogenaamde wichelroede moet be zitten. De heer Salomon moet namelijk in staat zyn zonder hulp van instru menten met zijn rechterhand de plaats aan te vijzen waar ertsen enz. te vin den zijn. De heer Salomon vertelde in een pers- gesnrek dat ertsen kolen en olie een electrische uitstraling bezitten die bij door de aarde heen kan waarnemen door een bijzondere siddering in een of meer vingers. Het is net alsof de vingers in slapen. Naar gelang de stoffen, die zich in den bodem bevinden zijn deze sid- denngen minder of meer sterk. Bevin den zich ertsen in den bodem, dan zijn het de vingertoppen die inslapen; koper maakt trillingen door den ringvinger tot in de hand, bij goud r.cemt de heer Salomon een zachte trilling van alle vingers waar, bij zilver zijn de trillingen veel sterker en wel voornamelyk in den pink. bij kolen trilt de geheele hand er. voornamelijk de bal naby den duim. Bij olie zijn de waarnenrngen van zeer bij- zonderen aard. De heer Salomon voelt can stoot en tusschen ringvinger en pink en de daarop voorkomende vingertop pen. Hij verzekert aldus niet alleen dc plaats waar zich ertsen enz. bevind:n te kunnen aam-, ijzen, maar ook de dichtheid der voorraden te kunnen vast stellen. De proeven zijn genomen in tegen woordigheid van *c-n aantal deskundigen die vervolgens een 22 bladzijden groot rapport hebben vervaardigd, waarin ze de bewegingen, van de hand nauwkeurig hebben omschreven. De proeven die o.a gedaan zijn in het Duitsche Museum, zijn schitterend geslaagd, waaruit blijkt, aat de heer Salomon zelfs radium dat in een omtrek van 3 meter geheel was geïsoleerd, kon ontdekken. Opmerkelijk is wel dat de heer Salo mon niets van geologie weet. Hy heeft philosophic en psychologie gestudeerd. Hij is van 1918 tot 1926 consul te Zürich geweest en heeft toen ontslag uit zijn functie genomen om zich aan zijn studie te kunnen wyden. Voor hij zich in Zwitserland vestigde heeft hij 7 jaar in het Verre Oosten en 2 jaar in Amerika vertoefd. Met zyn jongste proefnemingen houdt hij zich sinds drie weken bezig. Het ligt in zyn bedoeling zich naar Jena te be geven om zich daar in verbinding te stellen met de firma Zeisz. teneinde te trachten zijn bijzondere begaafdheid met instrumenten te toonen.- Hij acht het namelijk niet uitgesleten de gewaar wordingen g van zijn hand met behulp van instrumenten te registreeren. Vrouwelijke hotelratten. Sedert drie jaar zocht de recherche in tal van Europeesche landen naar twee „dames" aldus de NJR.Ct. die in voorname hotels afstapten en er hun slag sloegen. Zij waren steeds ele gant gekleed, hadden overvloed van ba gage bij zich en betaalden prompt hun hotel-rekeningen.... maar altyd met het geld van andere gasten. Daar de twee dames er heel aantrekkelijk uitzagen behoefden zij meestal niet lang op ken nismaking met heeren te wachten, die dan later merkten dat hun portefeuilles, beurzen en kostbaarheden verdwenen waren. Doorgaans werden de zakkenrolsters niet vervolgd, dmdat de bestolenen (bij voorkeur zochten de dames getrouwde mannen als slachtoffers) geen rucht baarheid aan het gebeurde gaven. Nu zyn de dieveggen eindeiyk te Eerlijn in den val geloopen. Een harer had weer een hotelgast, die ditmaal on getrouwd was, een portefeuille afhan dig gemaakt. De man deed, ofschoon het gestolen bedrag vrij gering was. 110 Mark aangifte welke tot aanhouding van de twee dames heeft geleid. Bei den, de 32-jarige Ilelene Halm en de 35-jarige Selma Schellam, zijn geschei den vrouwen. Zij hebben reeds bekend en ever hun avontuurlijk leven tal van byzonderheden vertelt. Soms reisden zij samen, dan weer afzonderlijk, maar in dat geval kwamen zy elke maand bijeen om elkaar met het verhaal van wat zij hadden uitgehaald op te vroolij- ken. Duitschland en Locarno. In een bijeenkomst van de Duitsche volkspartij te Halle heeft minister Stressmann een rede gehouden, waar in hij verzekerde dat het geheele Duit sche volk achter de politiek van Lo carno staat. Met die politiek is een be stendiging der bezetting van Duitsch gebied evenwel niet te vereenigen. Levend verbrand. In het Oost-Gallicische dorp OelitsJ- rsof liep een kind met een brandende lamp door een schuur, waardoor deze in brand geraakte, schrijft de Tel. Het vuur greep met razende snelheid om zich heen en had in een oogwenk 31 van stroodaken voorziene woningen in lich te laaie gezet. Vijf kinderen kwamen in de vlammen om. Tevens gingen de ge heele oogst en een groote hoeveelheid vee verloren. Zijn straf. Te Kiel gooide een stoker, die aan geschoten thuis kwam en daarover ru zie kreeg met zyn \touw haar uit een raam van de derde verdieping op straat. De ongelukkige werd doodelijk gewond opgenomen. De stiefzoon van den woestaard ging den dader te lijf en gaf hem zoo'n ge ducht pak slaag, dat de stoker met zware hoofdwonden naar het ziekenhuis is gebracht. Luchtvloot-parade. Op het vliegveld bij Moskou heeft, ter gelegenheid van het revolutie jubi leum een parade der luchtvloot plaats gehad Een 200-tal militaire vliegtuigen defieerden voor volkscommissaris Wo- rosjilof. die vergezeld was van de gene raals Kamenef en Toechatsjefki. Woros- jilof hield bij deze gelegenheid een re devoering welke, volgens de Roel, een sterk militairistisch karakter droeg. Huis der industrie. Te Charkof is men thans bezig met den bouw van een ,.huls der industrie", dat het grootste huis der sovjet-unie zal worden Het huis zal 14 étages bevatten. een hoogte hebben van 70 M. en een inhoud van 64 000 M3. De kantoren van verschillende industrieele organisaties, tezamen ongeveer 7500 man personeel tellende, zullen er in worden onderge bracht, aldus de NJR.Crt, Toezichtslooze kinderen. Volgens de Izwestia is hst euvel der tcezichtslooze kinderen te Moskou thans geheel geliquideerd; de laatste 900 on verzorgde kinderen zijn dezer dagen in inrichtingen ondergebracht. De opgave, die de Moskousche sovjet zich verleden jaar had gesteld, namelijk om het ge noemde euvel volledig overwonnen te hebben ter gelegenheid van het revolutie jubileum is daarmede volvoerd. Banditisme. Volgens een draadloos bericht uit New-York hebben tweehonderd bandie ten een aanval gedaan op de Mexicaan- sche stad Aquilpam. Zy staken alle openbare gebouwen in brand en plun derden tal ran woningen, waarbij zij vele inwoners om het- leven brachten. Toen er regeeringstroepen ter plaatse verschenen, ontstond er een gevecht, waarbij veertig der bandieten werden gedood. De anderen wisten te ontkomen. (Tel.) Vijf-maal ter dood veroordeeld. De rechtbank te Weiden in den Bo ven Palts heeft den boer Karl Muller wegens moord in vijf gevallen (hy had zyn eerste vrouw haar twee kinderen, haar vader en het kind uit zyn tweede huwelijk met arsenicum uit den weg geruimd) vijfmaal ter dood veroordeeld Zijn vrouw, die wegens medeplichtig heid terecht stond is wegens gebrek aan bewijs vrygesproken. KORT EN BONDIG. Te Glatz in Silezië heeft de rechtbank een 23-jarige weduwe tot zes jaar tucht huis veroordeeld, omdat zij haar min naar had geholpen, haar zoontje van anderhalf jaar te vermoorden. De mar., die later in het huis van bewaring zelf moord heeft gepleegd, had hei kind met een bfjl bewusteloos geslagen, waarop de vrouw het in het vuur wierp. Later, toen zy oneemgheid met lmar minnaar kreeg, had zij hem wegens moord aan geklaagd. In een ijzer gieterij te Königshülle kreeg de arbeider Them alia een grcot blek gloeiend ijzer op den voel Door de pyn raakte hij bewusteloos en viel voorover op het gloeiende blok. Toen men hem vond was zijn lichaam reeds geheel verkoold. Naar de Temps aan de Tribuun ont leent, heeft de prefect van Chieli de charleston en de blackbottom verboden voor alle openbare danszalen in zUn pro vincie, uit overweging dat deze dansen indruischen tegen de zsdeiyke- en de - noonheidsgevoelens der natie B j r brar.d in een familiehotel te Chicago zijn acht vrouwen en kinderen om het leven gekomen en dertien ge wond. De vlammen baanden zich een weg door den liftkoker, ten gevolge waarvan dc logeergasten op de derde étage geen uitw eg meer hadden.

Haarlem's Dagblad | 1927 | | pagina 6