BUITENLANDSCH OVERZICHT DE OPPOSITIE IN RUSLAND. MANOILESCU'S VRIJSPRAAK. DE MODERNE DANS GEMENGD NIEUWS LETTEREN EN KUNST. HAARLEM'S DAGBLAD WOENSDAG 16 NOV. 1927 DERDE BLAD De beteekenis van de uitsluiting. Hoe de regeering zich er uit redde. door SANTOS CASANI. T BELANGRIJKSTE NIEUWS. Om ons overzicht dat wij de laatste dagen van den toestand in Rusland ge geven hebben volledig te maken komen wij nog even terug op de uitzetting van Trotzky, Zinowjew, Kamenew, Rokofsky en nog een tiental andere bekende Bols- jewiM, uit de communistische partij. De laatste telegrammen melden dat de Sovjetregeering de uitzetting in of- ficlëele publicaties heeft uiteengezet. De redenen hebben wij reeds uitvoerig be handeld. Hiermede is oogenschynlijk een be langrijke Moskousche periode afgehan deld. Oogenschünlijk, want inderdaad en hiermede willen wij onze beschouwin gen voorloopig besluiten krügt eerst nu de oppositie moreele kracht. In den kring van de partij was de oppositie een deel van de partij in contra mine; die slechts met geoorloofde middelen tegen het Executief Comité mocht optreden. Toen de oppositie buiten haar boekje ging werd zü geroyeerd. Doch de tegen stand zal hiermee geenszins gebroken zün. Integendeel. Juist nu zal de oppositie met verdub belde energie aan het werk gaan. en trachten een tegenpartij in de partü te stichten. Men vraagt zich daarom met eenige verwondering af waarom de uitvoerende macht niet krachtiger maatregelen heeft genomen. Of zün die reeds genomen? Want wy zyn zeer slecht ingelicht over het lot van Trotzky en Zinowjew. Met verwondering zal men gelezen hebben dat Manoilescu is vrygesproken. Met 3 tegen 2 stemmen. Voor buiten staanders is het niet goed mogelijk deze vrijspraak te motiveeren. Immers over het algemeen dacht men dat Bratianu nu eens een goed voorbeeld wilde stel len. In den loop der laatste weken is ech ter aan het licht gekomen, dat de re volutie die men Carol, Koningin Maria, de Boerenpartij en eenige officieren, in de schoenen schoof, meer van een on benullig intrigue-tie dan van een in scène gezetten opstand had, waar alleen Manoilescu en Carol iets mee te ma ken hadden. Bovendien is bij de terechtzitting ge bleken dat Carol, Avarescu, en lieden zooals Manoilescu en Teodoru (de ge arresteerde zeeofficier die in het bezit was van een tabaksdoos waarop gegra veerd was: „Leve Koning Carol II") zich nog in een aanzienlyke mate van populariteit mogen verheugen. Toen Manoilescu's complot dus 'n der- gelyk onschuldig karakter kreeg, heeft men het beter gevonden, om der huidige regeering den schijn te geven van „Zie jullie wij zijn genadig, omdat wü de Carlisten niet behoeven te vreezen". Dit was eigenlü'k ook de handigste manier om zich met een uitspraak ge grond op 3 stemmen vóór en twee te gen, udt een netelige positie te redden; om aldus dezen storm in het glas wa ter te bezweren, F. A. Over Manoilescu's vrijspraak. Zooals WÜ al meldden de krygsraad heeft Manoilescu met drie tegen twee stemmen vrygesproken. In de TeL lezen wy nog hieromtrent: In de gehouden zitting van het pro- oes-Manoilescu verklaarde de auditeur militair, dat Carol's terugkeer naar Roe menië en zijn opneming in den regent- sohapsraad langs wettelyken weg onmo gelijk is. .Manoilescu hééft derhalve een revolutie voorbereid, doordat hy voor Carol's terugkeer naar Roemenië heeft gewerkt", luidde de conclusie van den auditeur-militair. Vervolgens nam als verdediger van Manoilescu de oud-premier Averescu het woord, die verklaarde, dat niemand Carol's terugkeer naar Roemenië kan beletten. Hij betoogde vervolgens, dat Manoilescu volkomen gelük had gehad, zijn dagboek in code te schrüven, aange zien particuliere correspondentie in Roemenië geopend en telefoongesprek ken afgeluisterd worden. Hijzelf, Averes cu, had door tusschenkomst van be klaagde brieven verzonden. Men kan, zoo zeide hy. prins Carol niet verbieden, dat hy over den toestand in zyn vader land onderricht wil zün en dat hy zich terecht over Roemenië's toekomst be zorgd maakt. „Men kan hem daarom toch geen sa menzweerder noemen. Indien Manoilescu een samenzweerder is, ben ik het ook. Ik verklaar op deze plaats, dat ik mü zeer bezorgd over de toekomst van Roemenië maak. De koning telt nog slechts zes jaar en wy moeten dus nog twaalf jaar wach ten, alvorens hy den meerderjarigen leeftijd heeft bereikt. En dan moet men zich nog afvragen, of een achttienjari ge rijp genoeg is. om het bewind in handen te nemen", riep Averescu uit. En ironisch voegde hü eraan toe, dat de premier Bratianu zelf in staat van beschuldiging gesteld behoorde te wor den, aangezien hy als eerste twyfel aan de duurzaamheid van den regentschaps- raad had gekoesterd. Anders, zoo be toogde pleiter, zou hy indertüd niet den afgevaardigde Balit naar Parüs hebben gezonden, teneinde Carol te verzoeken, zijn troonsafstand door een nieuwe ver klaring te staven. Vervolgens deed pleiter sensationeele onthullingen over een geheim gehouden reis van wijlen koning Ferdinand naar Parüs en een geheime bespreking met zün zoon in het vorig jaar. Alleen hü- zelf, Averescu, droeg van een en ander kennis. Later zeide de koning hem, dat Carol niet voorgoed in ballingschap zou blijven. „Maar de kwestie van zijn te rugkeer is niet zoo eenvoudig op te los sen", meende de koning. Derhalve heeft de koning zelf met Carols terugkeer naar Roemenië rekening gehouden verklaar de Averescu, en er kan geenerlei be zwaar tegen bestaan, dat Carol regent wordt. Indien Manoilescu inderdaad een samenzweerder zou zün, zou ik hem niet verdedigen Professor Jorga constateerde in zün pleidooi, dat het proces niet tegen Ma noilescu, doch tegen prins Carol wordt gevoerd en dat men met het vonnis niet Manoilescu, maar Carol wil treffen. Om half één werd de zitting tot half vier verdaad, waarna de pleidooien tot na acht uur werden voortgezet. _Om acht uur werd de zitting opnieuw, thans voor een uur, verdaagd. Daarna zou nog de leider der Boerenpartij, Michalaclie spreken, waarna Manoilescu en de audi teur-militair het laatste woord zullen hebben. De Commissie voor Britsch-Indië. - Be' spreking in het Hoo- gerkuis. In het Hoogerhuis heeft Birkenhead het wetsontwerp betreffende de instelling eener commissie voor Britsch-Indië in tweede lezing ingediend. Hij memoreerde in zijn toelichting het feit, dat oor spronkelijk de bedoeling was, dat na een periode van tien jaar een commissie zou worden benoemd welke een onder zoek zou instellen naar de gemaakte vorderingen en aan het parlement me- dedeeling te doen betreffende de resul taten. Hij legde den nadruk op het feit, dat geen enkele omstandigheid er toe kan leiden, om nu stokstijf te bly'ven vasthouden aan die periode van tien jaar Daarom was ook overeengekomen, dat een zoodanig tijdsverloop moest verstrü- ken, dat de mogelijkheid bestend voor hen, dae met onderzoek waren belast, om zich de noodige gegevens te verschaffen. Birkenhead deelde mede, dat van vele zü'den aandrang op hem is uitgeoefend, om de instelling van een dergelijke commissie te bespoedigen. Naar spr.'s meenkig hebben zich evenwel geen aan wijzingen voorgedaan, welke erop zou den kunnen wijzen, dat het oogenblik waarop deze verzoeken tot dusver bin nenkwamen, gunstig gekozen was. Wat de mogelijkheden tot slagen be treft, zeide Birkenhead, dat hü in De gouverneur van Bombay. Gedurende de jongste reis van den gouverneur door het Zuidelijk gedeelte van het district Bombay hebben buiten gewone berichten de ronde gedaan om trent een complot, dat op touw was ge zet om zijn trein te laten verongelukken of een bom te werpen. Inlichtingen in betrouwbare kringen te Bombay wüzen er echter op dat er geen gewicht moet worden gehecht aan de bewering nopens een complot tegen den gouverneur. Er wordt op gewezen dat er geen arrestaties hebben plaats gehad en dat de voorzorgsmaatregelen die werden genomen geenszins zonder precedent waren. De afgedankte Poolsche landdag. Naar de ,,Glos Prawdy" meldt, heeft de staatspresident reeds het decreet ge- teekend, waarbü de Poolsche landdag op 28 November wordt gesloten. De zit- tingstüd zal, in tegenstelling met anders luidende berichten, niet worden verlengd en er zal geen zitting meer plaats heb ben. Verder verluidt dat op 28 November ook de datum der nieuwe verkiezingen zal worden bekend gemaakt. De Amerikaansche Vereeniging. Uit Washington wordt aan het „Ber liner Tageblatt" gemeld: De „Amerikaansche Vereeniging" deelt mede, dat zü er in geslaagd is ter gelegenheid van haar in Mei a.s. te Cleveland te vieren eeuwfeest de voor naamste Europeesche staatslieden als sprekers te doen optreden Stresemann, Briand, Chamberlain, Seipel, Paderewski Nansen en Titulescu hebben hun deelne ming reeds definitief toegezegd. De bij eenkomst zal gelegenheid verschaffen tot openbare behandeling van alle groote problemen. gëemëndeelé de bemoedigende tenden- zen onderschat, welke zich gedurende de laatste .twee, drie jaar din Indaë hebben voorgedaan. Müns inziens, zeide spr., is men zich in Indië seeds sterker bewust geworden, dat politiek vam non-coöpe ratie niet veel büval verdient temvül evenmin zich de meenimg kon vestigen, dat zü. die niet wenschen samen te werken in dien geest van de thans bestaande constitutie hun zaak gewon nen hebben door op spoed aan te drin gen, op een oogenblik, dat deze consti tutie opnieuw aan een onderzoek wordt onderworpen. Ongetwüfeld is er in de laatste twee, drie jaren een groote ver andering in Indië merkbaar geweest, en zün de betrekkingen belangrijk verbe terd. Tenslotte zeide Birkenhead het als zün plicht te beschouwen, om nauw keurig na te gaan, hoe men in Indië staat tegenover die voorstellen van die re geering doch vandaag wilde hü zich ertoe bepalen voor het Huis aan te tocnen, dat het oogenblik, dat door de regeering is uitgekozen het geschiktst was. Hy geloofde dan ook, dat deze meening, dat het juiste oogenblik was aangebroken om het probleem der con stitutie, op te lossen, het probleem waar de Britsche staatslieden van vele ge- geslachten mee te kampen hebben ge had, door alle drie partüen van het ♦Huis wordt gedeeld. Lord Olivier, sprekende namens de Labour-partij zeide het wetsontwerp te zullen steunen zich evenwel betreffende de procedure en de samenstelling van de commissie het recht voorbehoudende om te dezer zake haar standpunt nader te bepalen. De vroegere onderkoning van Indië, Lord Reading, deelde mede, dat de libe rale partij haar goedkeuring hecht aan het wetsontwerp. De regeering zoo zeide hij heeft wüs gehandeld en heeft inderdaad getoond dat zü verlan gend is, de meening van de Indische po litici te vernemen en ook om uitvoering te geven aan de in Indië gekoesterde wenschen wat betreft de bespoediging van de instelling der commissie. Het was uitsluitend in het belang van Indië dat de regeering tot dit besluit is gekomen. Indien die Indiërs de inzichten van de re- geering zouden begrüpen vervolgde Reading zijn redie, en als zü zouden we ten, dat hun alle gelegenheid zal wor den gegeven om hun opvattingen ken baar te molten, dan zou de tegenstand tegen de samenstelling der commissie minder zyn. Het wetsontwerp werd daarna in tweede lezing afgehandeld. Louise de Bettignies. Te Rijsel is een monument onthuld ter nagedachtenis van Louise de Bet tignies, die in den oorlog vele Fransche en Engelsche soldaten heeft geholpen om door de Duitsche linies te vluchten. Tijdens de bezetting van Rijssel door de Duitschers heeft Louise de Bettignies met een groep meisjes en mannen mili taire inlichtingen aan de geallieerden verstrekt. Talrijke malen is zij als gids opgetreden voor soldaten die uit het be zette gebied naar België wilden komen. In October 1915 werd zy door de Duitschers gearresteerd en te Brussel ge vangen gezet. In Maart 1916 werd zij ter dood veroordeeld, maar het vonnis werd niet geëxecuteerd. Zij werd naar Keulen overgebracht waar zy in 1918 in de gevangenis stierf, 34 jaar oud. Maarschalk Foch en generaal Wey- gand woonden de onthullingsplechtig heid bü. Een bruiloft. Het huwelijk van prins Xavier van Bourbon-Parma, oom van koning Boris van Bulgarije en broer van ex-keizerin Zita, met Madeleine de Bourbon-Busset, de dochter van graaf en gravin Georges de Bourbon-Lignières, waarover een te legram reeds heeft bericht, vond plaats in de oude historische kerk te Ligniè- res, bij Bourges. aldus de Tel. De bis schop van Bourges leidde de plechtig heid. De koning van België, vertegen woordigd door prins Louis de Bourbon, was een der getuigen van den bruide gom. Ex-keizerin Zita was voor deze gelegenheid overgekomen uit Lequeito in Spanje. De bruid droeg een lange robe van wit satün, waarover een loshangende hofmantel met oud-Engelscbe point- lacé, een familiestuk. In het haar droeg zü het geschenk van den prins, een prachtig diadeem van diamanten in den vorm van de „fleur de lys". De prins was in uniform van Bel gisch kapitein der artillerie met het grootcordon van de Leopoldsorde en an dere decoraties, die hy tydens den oor log won. Alles bijeengenomen telde de Britsche strijdmacht in 1914 ongeveer 320-000 man tegen verleden jaar. met inbegrip van de 30-000 officieren en manschap pen van het nieuwe dienstvak der mili taire luchtvaart nog slechts 284.000. Aan het einde van den oorlog bezat Groot- Bribtannië de grootste luchtvloot ter we reld; thans is zü verminderd tot een zoo onbeteekenende sterkte, dat alle drie politieke partüen van oordeel zy'n, dat de verdediging in de lucht versterking behoeft. Groot-Brittannië bezit thans 750 vliegtuigen voor ds eerste linie; de grootste luchtmogendheid van Europa echter, en de minister verklaarde deze vergelijking te kunnen maken zonder gevaar voor een misverstand, daar Groot-Brittannië gelukkig op den besten voet staat met Frankrijk, bezit er 1350- Zonder zich daarom over andere lan den uit te spreken, concludeerde minis ter Hoare uit deze cüfers, dat Groot- Brittannië bij het beperken van zün be wapening veel verder is gegaan dan eenige andere groote mogendheid van Europa. Cc'les en de V. S. Volgens „onthullingen", gepubliceerd ja de bladen van Hearst, zou de bur geroorlog in Nicaragua, die verleden jaar tot de gewapende interventie van de Ver. Staten had geleid, zün gefinan cierd met geld, dat op last van presi dent Call es was uitbetaald aan zijn vertrouwensman Pedro Zepeda, De be dragen moesten door Zepeda worden be steed voor den aankoop van oorlogstuig, bestemd voor de „liberalen" in Nicara gua. De bedoeling van Calles met een en ander zou zijn geweest, de pro-Ame- rikaansche regeering in Nicaragua een beentje te lichten De bladen van Hearst publiceeren de brieven in facsimilé. Zij zün in het Spaansch. Het heet dat zü ontvreemd zijn uit de archieven in Mexico (stad) Waarschijnlük zal de Mexicaansche re geering doen, wat men in zoo'n geval doet, en zeggen dat het valsehe stuk ken zijn. Maar zy'n zij echt? Het feit, dat op deze brieven zoowel de handteekening van den President van Mexico als het Hexicaansche zegel voorkomen, doet de echtheid betwijfelen. Als men zich met zulke ondergrondsche machinaties af geeft, gaat dat gewoonlijk ieta voor zichtiger toe, zegt de N. R. Ct. Men zal wel spoedig meer hooren over het geval. KORT EN BONDIG. De tocht te voet van de kerk naar het kasteel geschiedde onder een waren sneeuwstorm. Twee van de drie broeders der bruid zü'n in den oorlog voor Frankrijk ge vallen. De familie de Bourbon-Lignières stamt af van Pierre de Bourbon, den neef van koning Lodewük XI. De eilanden in het Lago Maggiore. Het Hbld. maakt melding van den verkoop der beide eilanden in het Lagio Maggiore nabü Locarno, welke wegens belastingschulden der voormalige bezit ster door de rechtbank te Bellinona was gelast. Volgens een gerucht zouden zü door ex-keizer Wilhelm, volgens een ander door den violist Max Hubermann zün aangekocht. Het blükt, dat wü te recht aan de juistheid dezer geruchten hebben getwüfeld; kooper der eilanden is baron von der Heydt, de eigenaar van het kurhaus Monte Verita bü Ascona in de buurt van Locarno, die er 330-000 francs voor heeft betaald. Hü zou voor nemens zijn er een particulier sanato rium te vestigen. Een mysterie. Te Hayfield in Derbyshire is een 31- jarige herbergierster in haar woning vermoord gevonden. Haar waren ver scheidene zware hoofdwonden toege bracht terwy'l met een mes haar hals was doorgesneden. Het merkwaardige van dezen moord is echter dat de zeven deuren die tot de herberg toegang ge ven gesloten waren, zoodat men niet kan begrijpen, hoe de moordenaar er in geslaagd is te ontsnappen. De echtge noot van de herbergierster was niet thuis toen de moord moet hebben plaats gehad en moest aan de buren om een sleutel vragen, die op een der deuren van de herberg past, om toegang tot zijn huis te krijgen. De politie heeft in- tusschen een man in verband met den raadselachtigen moord aangehouden. V De vaak te snelle muziek verleidt de dansers tot aen Charleston. voor het publiek of In besloten, kring moeten wel bedenken, dat het dan- publiek niet alleen uit jonge menschen bestaat. Integendeel, het meerendeel van mijn eigen leerlingen, vooral die der sterke sekse, zün de eerste jeugd reeds gepasseerd en voor hen biedt het snelle dansen geen enkel genoegen. De Fox Trot met zijn verschillende va riaties is voor menschen van middelba ren leeftüd de ideale dans, en wat de jeugd ook zegt, voor hen alleen zou het tempo reeds gematigd moeten worden. Met zün uitgesproken beweging in voorwaartsche richting; zün gemakke- lüken gang en een rhythme, dat zelfs den heftigsten tegenstander der mo derne dansen in de verleiding brengt, zich op den vloer te wagen, is het geen wonder, dat de Fox Trot favoriet is by de minder ambitieuse dansers aan den eenen kant en bü degenen, die zijn va riaties willen uitvoeren aan den ande ren kant. Wat deed Groot- Brittannië voor de ontwapening? De Britsche minister van Luchtvaart sir Samuel Hoare, sprak in een rede zijn voldoening er over uit, dat zoovelen die geheel verschillende denkrichtingen zün toegedaan, al hun krachten inspan nen voor het beletten van oorlogen in de toekomst. Hü verklaarde dat de Britsche regeering vast besloten is alles te doen om de zaak der beperking van de bewa pening te steunen en de medewerkin; van andere naties ter bereiking van dit doel te verwerven. De Tel. schrijft nog: De minister gaf vervolgens een verge- lüking tusschen de Britsche strijdmacht van thans en die van vóór den oorlog. In Augustus 1914, zoo zeide hij, bezat Groot-Brittannië 44 slagschepen; in Juli 1927 waren het er nog slechts 12- In Augustus 1914 had het tachtig krui sers, thans nog slechts 37; in Augustus 1914 183 torpedojagers, thans nog slechts 98. Het aantal officieren en man schappen der vloot bedroeg voor den oorlog 145.6)0. terwy'l er verleden jaar het laatste tydstip waaromtrent opgaven beschikbaar zijn nog slechts 100.7C0 waren. Het leger telde in 1914 174-500 officieren en manschappen; verleden jaar bedroeg dit aantal 151-100. De Zuid-Slavische gezant te Sofia heeft den Bulgaarschen minister van buitenlandsche zaken Boerow doen we ten, dat den Bulgaarschen journalisten niet zal worden toegestaan naar Zuid- Slavië te komen tot het büwonen van het studentenproces te Skoplje. De re den hiervoor wordt niet opgegeven. Op Sicilië is een dievenbende van 28 man door de politie overrompeld en in arrest gesteld. Volgens de laatste opgave telt de fas cistische militie op het oogenblik 8074 officieren.. 251-387 soldaten tegenover 7103 officieren en 211-000 soldaten het vorig jaar. Uit Peking wordt aan de Daily Te legraph" geseind, dat de boycot, die de zer dagen te Kanton tegen de Britsche goederen weder werd afgekondigd, is geëindigd. Maandagmorgen is in Chili een hevi ge aardschok waargenomen, die vijftien minuten duurde. De schok was bijzon der hevig in de Andes, vooral in San Juan en Mendoza. Treedt binnen in welke balzaal ge maar wilt, ga naar een dancing, let op uw vrienden wanneer er thuis een dans je geïmproviseerd wordt, en gij zult zien dat de Fox Trot het gemakkelük wint van alle andere dansen. Maar de Fox Trot, dien ge dan ziet is wel een heel verschillende van de ruwe jazz- dans, die In 1914 te Londen zü'n intrede deed en een enorme opschudding te weeg bracht onl>.r de dansers der oude school, en dat, naar mijn meening, met reden. Want de Fox Trot was teen in derdaad nog niet „fashionable", met zün in passen en muziek te opvollend neger element. Van jaar op jaar verminderden deze symptonen echter, en in 1924 werd de Fox Trot officieel op concoursen er kend als standaarddans. Tegenwoordig bezit de Fox Trot een aantal „helpers" andere dansen met hetzelfde rhythme, maar verschillende figuren, als de Charleston, in mindere mate de Black Bottom en de Yale Blues. En ofschoon deze nakomelingen, die vaak gemakkelijker te interpreteeren zün dan de Fox Trot zelf, hun stamva der wel eens verdringen, heerscht deze laatste tcch achtig. Dit is vooral het geval bü dansers, wie de jaren min der geneigd maken tot ingewikkelde fi guren, maar die houden van de gemak- kelü'ke passen en het prettige rhythme van den oorspronkelüken Fox Trot. Dit brengt mij op een punt van groot gewicht. Tot voor anderhalf jaar werd de Fox Trot gedanst in een tempo van 48 maten per minuut en hierdoor had den de dansers de gelegenheid de pas sen zuiver uit te voeren en nauwkeurig te letten op elk onderdeel der bewe gingen. Maar in den laatsten tijd schij nen de bands het noodig zijn gaan achten de Fox Trol sneller te gaan spelen, waarvan het resultaat vaak een Fox-galop is. Dit is verkeerd voor den dans zelf en voor degenen, die hem uit voeren; de meeste dansers vermüden echter de moeilijkheid door te gaan charlestonnen, als de bands te snel spelen. Af en toe echter ik geef toe dat het zeer zelden gebeurt vertra gen de bands hun tempo, en dan meest al wel in die mate, dat het te lang zaam wordt voor den Fox Trot, maar waarvoor in de plaats dan weer de Black Bottom met succes kan worden uitgevoerd, Zy, die zich belasten met het organi- seeren van een danspartij, hetzij Calais-Cairo vice versa. December zal ons een nieuwe ge beurtenis brengen in het wereldverkeer. Geen nieuwe luchtvaartlü'nen, of auto mobielwegen ditmaal, maar uitbrei ding van het „gewone" spoorwegnet. Met uitzondering van een stukje tus schen Europeesch en Aziatisch Turky'e en een reis per auto van zes dagen in Syrië, zal de heele reis van Calais naar Cairo in luxueuse slaapwagens gemaakt kunnen worden. In den beginne zal de reis ongeveer zes dagen duren, maar later zal dit wel tot vü'f dagen inge krompen kunnen worden. De route gaat door elf landen, en biedt een zeer ge varieerd overzicht over een groot deel van Europa. Engeland, Frankrijk, Zwit serland, Italië, Joego-SIavië, Bulgary'e, Turky'e in en buiten Europa, Fransch Syrië, Palestina en Egypte passeeren de revue. Het traject Tripoli-Haifa (Syrië) dat nu nog per auto afgelegd wordt, zal eerlang wel vervangen worden door een spoorweg. Brïtsch kapitaal is daarvoor aanwezig. De rest van het traject wordt geëxploiteerd door de „Wagons Lits". Iemand die de reis doet ziet de steden Londen en Calais. Parüs, Lausanne, Milaan, Venetië, Triest, Zagrez, Belgra do, Sofia en Stamboel. Hij komt in Adana, Aleppo, en Tripoli, Beyruth en Haifa. Ludd, Cantara en Cairo zün de laatste plaatsen. Jammer, dat de helft van de reis slapend gemaakt moet wor den. De plannen van Wilhelm. In tegenstelling met het bericht in het Hbld. omtrent den mogelijken aankoop door ex-keizer Wilhelm van een eilandje in het Lago Maggiore. méldt een Ber- lünsche berichtgever van dat blad, dat de vertegenwoordiger van het Huis Ho- henzollern te Berlün het gerucht tegen spreekt, als zou de ex-keizer voornemens zün in de nabüheid van Locarno een villa aan te koopen. Van een eilandje schijnt dus al heele- maal geen sprake te zijn. De heeren Musici. De Fox Trot is niet moeilijk te inter preteeren, ofschoon hü in dit opzicht nog overtroffen wordt door den Char leston; er is leven en beweging in; hy" is gemakkelük te dansen; hij stelt geen zware eischen aan de beenspieren, om dat hü gedanst wordt op den bal van den voet, zooals alle moderne dansen trouwens, en tegelijkertijd biedt hij den goeden danser de gelegenheid zijn of haar bedrevenheid in het correct uit voeren van een eenvoudigen dans te toonen. HET TOONEEL. GERHARD HAUPTMANN VOERMAN HENSCHEL. De opvoering van Voerman Henschel gisteravond in onzen Stadsschouwburg was aangekondigd als een gala-voor stelling ter viering van den vijf-en- zestigsten verjaardag van Gerhard Hauptmann. Zü stond „onder de auspi ciën" .van de afdeeling Haarlem van Het Nederlanösch Tooneelverbond en wei-d „ingeleid" door den heer Leo Strausz. Een met bazuingeschal aangekondig de feestvoorstelling dus, waarvoor men zelfs al was het dan ook tevergeefsch een „comité" heeft willen vormen! Ach, wie van de 50 of 60 aanwezigen die gisteren in de zaal waren, zal van het feestelijke iets gemerkt hebben. O zeker, het kleine tafeltje met het groene kleed stond veer het gordijn en de heer Leo Strausz'vertelde iets zonder veel samenhang over Hauptmann en las enkele fragmenten uit ,Die versunkene Glocke" en ,Die Wéber" maar het deed alles meer denken aan een sterfhuis, waar de enkele belangstellenden fluiste rend spraken en de heer Strausz den be minden doode in een „laatste woord" herdacht. Men had dit alles kunnen voorzien. Had Louis de Vries nu werkelijk ver wacht, dat één Haarlemmer naar den schouwburg zou trékken om den vijf- en zestigsten verjaardag van Gerhard Hauptmann te vieren? Zelfs geen Duit- scher in Haarlem ja zelfs geen Duitsch leeraar heeft er zich warm voor gemaakt. Zy geloofden het wel! En waar waren de leden van het bestuur van het Tooneelverbond. die Haupt- mann's jaardag meende te moeten her denken? Misschien zaten zü met „De Wevers" gisteravond bü de kachel thuis of beneden in de koffiekamer z-ijn ver jaardag te vieren, maar bij de voorstel ling van Henschel héb ik er geen een gezien. „Idealist und grosser Schauspieler, Pionier, auch des Deutsehen Drama's der Gegenwart" heeft Gerhard Haupt mann Louis de Vries bü zijn vijf-en- twintig jarig jubileum genoemd en wü werden er deze week in een artikel nog eens expres aan herinnerd! „Idealist en groot tooneelspeler"wie zal dit in Nederland niet met Hauptmann eens zijn? Maar „pionier, ook van het Duit sche drama van den tegenwoordigen tijd?" Men zegt in feest- en toost- stemming wel eens meer iets, dat men moellük later verantwoorden kan, zelfs al heet men Hauptmann. Louis de Vries zal er zelf verbaasd over hebben ge staan toen hy die woorden las en mis schien gezegd hebben: „Jongen, jongen, ben ik dat allemaal?" Toch Ijjkt het my verstandig èn voor Hauptmann èn voor de Vries om nooit meer ons Nederlanders aan die woorden te her inneren! Wij bezitten nog zoo iets als nuchter verstand en critischen geest. Waarom ik deze schijnbare onaange name dingen na het fiasco van deze door het bestuur van het Tooneelver bond geprotegeerde voorstelling schrijf? Omdat ik deze heele „herdenking" zoowel van Louis ds Vries als van het Tooneelverbond laat ik het nu maar ronduit zeggen „apenkooi" heb gevon-

Haarlem's Dagblad | 1927 | | pagina 9