McINTOSH EN HINKLER VERMIST DATUMSTUKJES ERNSTIG AUTO-ONGELUK TE HILLEGOM. 45e Jaargang No. 13624 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Vrijdag 18 November 1927 HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN per waek f 0.27H, met geïllustreerd Zondagsblad f 0.32; per 3 maandenVoor Haarlem III ADVERTENTIENVan 1 tot 5 regels 11.75; iedere regel meer 35 cents Reclames 60 cents per regel. BIJ en de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente) f 3.57^. Franco per post door Nederland I abonnement aanzienlijk rabat. Twaalfstuivers-advertentiën van Vraag en Aanbod van 1 tot 4 regels 60 Cents 3.87V». Afzonderlijke nummers f 0.15. Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem en Omstreken Ï0.57H. franco per post f 0.65 l|| per plaatsing, elke regel meer 15 Cents contant; buiten het nrrondissement dubbele prijs. Oirectle, Redactie en Administratie: Gr. Houtstraat 63, Post-Giro 38810 UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER Drukkerij: Z.B. Spaarne 12, Telefoon 10122, 12713 Telefoonnummers: Directie 13082. Hoofdredactie 16054, Redactie 10600 Directeuren :J. C. PEEREBOOM en P. W. PEEREBOOM Bijkantooi voor Santpoort, Valsen. Velson-Noord, IJmulden. IJmulden- Oost, •n Administratie 10724 en 14825. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Beverwijk, enz., enz. Driehuizerkerk w eg 2, Velsen, Telefoon 621 1 r DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN BLADZIJDEN. EERSTE BLAD Een Naam - Een Prijs - Een Datum De NaamOnze Groentjes De Prijs Een Kwartje De Datum 19 November Als gij vandaag Vrijdag 18 November een Groentje opgeeft aan het Bureau van Haarlem's Dagblad, Groote Houtstraat 93, wordt dat in het nummer van Zaterdag 19 November geplaatst. Ongerustheid. ONZE GRATIS-ONGE- .VALLENVERZEiCERING. TWEE UITKEERINGEN. In de laatste week kondèn wij weer tweemaal een uitkeering doen, n.1. een van f 35 aan den heer J. R. van 't Hof en een van f 35 aan den heer H. M. Hartman, beiden voor beenbreuk. Wij vestigen er nog eens de aandacht van verzekerden op dat ongevallen bin nen driemaal 24 uur na het ongeval ter kennis van de administratie moeten worden gebracht. Wordt een ongeval later aangegeven dan vervalt het recht op uitkeering. Polisaanvragen zijn te bekomen bij de bezorgers en by de administratie. AGENDA. Heden: VRIJDAG 18 NOVEMBER Stadsschouwburg: Ver. Rotterd.-Hof- stad-Tooneel: Opvoering van „Rivièra" 8 uur. Schouwburg Jansweg: Vereeniging Oost en West en Ned. Fabrikaat: De film van de Ned. Handel Maats. 8 uur. Gemeentelijke Concertza'al: Concert Dirk Schafer, 8 uur. Gebouw Haarlemsche Kegelbond, Tempeliersstraat 35: Bazar Brokken- huis des avonds van 7.30 tot 10 uur. Bioscoopvoorstellingen. ZATERDAG 19 NOVEMBER Stadsschouwburg: N.V. Het Schouw- tooneel .Daar liegen wfj ons uit" 8 uur Waaggebouw: Kunst zij ons Doel, Ten toonstelling van werken van Agnes Canta van 10 tot 4 uur. Rembrandt theater matinée des nam 2.30 uur en voorts doorloopende bioscoop en variété voorstelling des avonds van 7 tot 9 uur en van 9.15 tot 11.15 uur. Cinema Palace, Groote Houtstraat: Bioscoopvoorstelling, 8 uur. Luxor Theater: Bioscoopvoorstelling 8 uur. Scala-Theater. Kleine Houtstraat: Bioscoopvoorstelling, 8 uur. Cabaret Modern. Dancing Cabaret Jazz band. CYCLOON OVER WASHINGTON. Huizen beschadigd. VELE GEWONDEN. Door een hevigen cycloon is groote schade in de stad Washington aange richt. volgens mededeeling der politie voornamelijk in het Zuid-Oosten. Het is nog onmogelijk het aantal gewonden op te geven, doch naar gemeld wordt zyn de ziekenhuizen in de voorsteden over vol en voeren de ambulances steeds meer gewonden.aan. De cycloon ging vergezeld van zware regenvlagen en weerlicht. Auto's wer den omvergeworpen en boom en knapten af. In de nabijheid van een schoolge bouw, waarvan ten onrechte aanvanke lijk werd gemeld, dat het vernield was, werden de gevels van negen huizen ver woest (Tel.). DE TREINBOTSING BIJ RIJSWIJK. Gemeld wordt dat de commissie van onderzoek inzake de botsing van twee electrische treinen bij Rijswyk een 25- tal getuigen en deskundigen ?l1 hooren in haar openbare zitting, welke, zooals bekend, op 21 en 22 lezer in „Diligentia" fe Den Haag zal worden gehouden. DE NIEUWE SECRETARIS VAN HEEMSTEDE. DE HEER N. VOS BENOEMD. Tot gemeentesecretaris van Heem stede is Donderdagavond door den Raad benoemd, en dat met algemeene stem men, de heer N. Vos, hoofdcommies. Hij volgt den heer A. A. Swolfs, die we gens gezondheidsredenen eervol ontslag heeft gevraagd en verkregen, op 1 Januari a.s. in deze functie op. Wij gelooven dat de gemeente Heem stede met deze benoeming gelukge- wenscht kan worden. De heer Vos. die nu reeds veertien jaar lang als amb tenaar in haar dienst werkzaam is, kent de gemeente door en door, en is een man van grooten ijver en belangstelling in de openbare zaak en groote be kwaamheid. Een man bovendien die altijd recht door zee gaat, op wien men zich dus verlaten kan en in wiens aart5 het ligt om zijn medemenschen te L pen, met raad en daad ter zijde te staan en de voorlichting die zij zoo vaak van den ambtenaar noodig hebben op opge wekte en voorkomende wijze te geven. Bij zijn 12 1/2-jarig jubileum als Heemsteedsch gemeente-ambtenaar, 1 Juni 1926, hebben wy over hem in dezen zelfden geest reeds geschreven: de aanleiding die ons noopt tot een her haling doet ons bijzonder genoegen. In het kort zij herinnerd aan de voor naamste feiten uit de loopbaan van den heer Vos, die op 12 Augustus 1888 te Heilo geboren werd en dus thans 39 jaar oud is. Hij begon als volontair *sr gemeente secretarie van Heilo, werd daarna amb tenaar ten stadhuize te Alkmaar en nam toen een benoeming aan op het kantoor van de uitgeversfirma Samso" te Alphen, maar voelde zich spoedig weer aangetrokken tot de gemeente-ad ministratie en werd adjunct-commies le klasse te Velsen. Vandaar solliciteerde hij in 1913 met succes naar de functie van commies-redacteur te Heemstede, werd er op 1 December van dat jaar be noemd en kreeg spoedig promotie tot den rang van hoofdcommies. Hij werd verder ambtenaar van den Burgerlijken Stand, waarnemend gemeente-secretaris, secretaris van de commissies van Bij stand voor de Bedrijven en Openbare Werken (hetgeen hij alles nog is) en ten tijde van haar bestaan was hij ook se cretaris van de Werkloosheids- en Huur- commissies. Voorts is hy penningmeester van de vereeniging die den zwemvijver en het badhuis beheert, ontvanger bij de Ned. Herv. Gemeente, lid van de Oudercom missie en bestuurslid van da Ver. voor Vreemdelingenverkeer. Ook is hij lid van het hoofdbestuur van den Bond van Gemeente-ambtenaren en voorzitter van het Hulpfonds van di-n Bond. Haarlem, 18 November Het Steegje» Iedere groote stad heeft haar kranten kwartier, en het Amsterdamsche is de Pijpenmarkt. Langs een van de groote krantengebouwen loopt er een steegje naar de Spuistraat. Het is een nietig steegje, een gleuf tusschen hooge steenmassa's, niet meer dan een paar meter breed. Maar het draagt den weid- schen naam van Keizerrijk. Toen wij er dezer dagen doorkwamen in de journalistiek grijpen we altijd gaarne iedere .gelegenheid aan om het symbolische smalle pad der deugd te be wandelen rees vanzelf de vraag wie er wel over dit RJjk zou heerschen. „Hij", zei de fotograaf. Hij was een jeugdig typograaf, ver moedelijk een leerling in het vak, met een jolig Amsterdamsch snuit onder 'r> scheeve pet. Hij duwde een van die enorme rollen rotatie-pa/pier voort, waar van kranten gedrukt worden. De rol was „dubbel-breed", er. paste net zoowat in 't Keizerrijk kon er net door. Deze rol veegde een armzalige poes voor zich weg, die blazend de wijk nam, terwijl de jeugdige typograaf het popu laire lied „A little Spanish town" met buitengewone schelheid begon te fluiten en zijn gevaarte met toenemenden spoed op ons afrolde Wy moesten wel achter uit. Het Keizerrijk werd volkomen be- heerscht door dien jongen man. Nu is het een wonderlijke ervaring om uit een openbare straat verdreven te worden door je eigen dierbaarste vak attributen, vooral als het die van een concurrent zijn. Derhalve sprak ik wraakzuchtig: „Kiek hem!" De lens mikte, en de jongeman bracht zijn rol en zichzelf tot stilstand. Stel u een rechtgeaard Amsterdammer voor die niet blyft staan als hij een kiektoestel ziet. Toen het slachtoffer genomen was schoof hij zijn pet achterover, krabde zich achter 't oor en vroeg op klagely- ken toon: „Wat krège we nou? Wat mot dat nou? Wat heppu daar nou an?" „Een kiek", zei de fotograaf nuchter. „Waffoor isset?" „De krant". „O anders niet?" zei de leerling- typograaf opgelucht. En terwijl wij weken in een deuropening vatte liij zijn rol weer aan, en „A little Spanish town" weer op, precies op de noot waarbij ie verstomd was, en zette zijn weg voort. Wie zoo intiem met de grondstoffen der Openbaarheid vertrouwd is, vreest haar niet En dat is ook eigenlijk wel begrijpe lijk Als je dagelijks dergelyke rollen voortduwt, elk acht kilometers papier (dubbel-breed) bevattend, in het besef dat zij ieder een uur later met acht ki lometers zwarte letters en plaatjes be drukt zullen zijn en elk over duizenden gezinnen verspreid wordendan tob je niet meer over wat daar nou wel pre cies op zou komen te staan. Dan denk je: aanstonds een andere rol, en nog een, en nog een, en morgen weer, en overmorgen, steeds maar door. De Open baarheid wordt een eindelooze reeks ro tatie-rollen, voortgezeuld door het Kei- zerryk van het Mensc'ndom en slechts enkele magere poesen verschrikt opja gend Zij let er niet eens op. Zij heeft haast, haast, haast. zy rolt verder, naar een onbekend doel, dat zU nimmer be reiken zal Het is misschien een somber beeld, maar het hangt er van af hoe je 't op vat. Als die leeriing-typograaf de my thologie kende zou hy zich misschien vergelijken met Sysiphus, die gedoemd was om maar telkens weer een zwaren steen een berg op te rollen. En steeds als hy byna boven was faalden zyn krachten, buitelde de steen den berg af en moest hy weer opnieuw beginnen. Altyd maar weer opnieuw, door de eeuwigheid heen. Zulk een overweging zou den leeriing- typograaf naargeestig hebben kunnen stemmen. Maar ik geloof niet dat hy van de mythologie had gehoord. Hy ging te onbezorgd zyns weegs en floot te vroolyk van die kleine Spaansche stad. Sysiphus was verre van hem; ver- moedelyk dacht-ie aan zyn meisje en aan die buitengewoon-duistere en knusse bioscoop op den Nieuwendyk, waarin je voor den civielen prijs var- veertig cents twee fauteuils in de stalles kunt bezetten, en zeer schoone films niet zien omdat de liefde zooveel schoo ner is Op de Pypenmarkt, temidden der krantengebouwen, werd het restant van de symboliek der eindeloos-voortrollende Openbaarheid in het Keizerrijk der Menschheid mij .plots duidelijk. Dat stilhouden en uitwijken van onswas het geen gebaar van eerbied? Natuur lijk. Onderwerping aan die Machtige Vrouwe, wier nederige dienaren wy zyn: de Koningin der Aarde. Hulde aan dat groote en goede bezit eener moderne na tie: de VrUheld van Drukpers. Welis waar hadden wy den euvelen moed om haar halt te laten houden en haar te kieken. Maar dat is onze hopelooze on verbeterlijkheid. Niets aan te doen. Nu is alle symboliek steeds voor voort zetting vatbaar, en u zoudt my kunnen vragen: „Wat zou Mussolini gedaan heb ben als hy die rol was tegengekomen? Zou hy zyn uitgeweken?" Het antwoord is: „Neen, natuuriyk niet. Hy zou erop zijn gaan zitten, zooals hy de Itallaan- sche Pers onderdrukt". „Maar de leeriing-typograaf?" CU vergeve my dat ik uw vragen voor u stel). „Hy zou zich achter 't oor gekrabd hebben en gezegd: „Wat krège we nou? Wat mot dat nou? Wat heppu daar nou an?" En aangezien Mussolini zou blijven zitten zou hy 't opgeven en met zyn meisje naar de middagvoorstelling in de bioscoop gaan, en berusten 'n 't geval omdat het hem een schoonen tijd be zorgde". „Maar later?" „Later zou hij f""'"keeren en wee- tegen. de rol gaan duwen, en Mussolini zou vallen, achteroverZoo zal het tenslotte ook met hem afloopen". Dit is mijn slot. Zóóveel symboliek, en misschien nog veel meer, is er te halen uit een onnoo- zele, alledaagsche ontmoeting met een leeriing-typograaf in een Amsterdamsch steegje. R. P. WAAR? (Meer wanhopig dan ori gineel, roept eer artikelen- schryver uit: Waar zyi de meLjes van voorhee Waar zyn de meisjes van voorheen?* Hoe kun je dat nou vragen, Je ziet ze overal om je heen Je ziet ze alle dagen; Ga maar eens even met me mee, Die lunchroom ginder binnen, Daar zitten er al daadlyk tvee, Genoeg om te beginnen; Daar, kyk nu even naar de "tiaat, Daar zie j'er een chauffeeren, Maar kyk dan! nee, je bent te laat, Maar straks komt er wel wee* "n; En laat ons nu wat verder gaan, Je ziet er aanstonds velen. Daar ginder op die tennisbaan, Met enthousiasme spelen; En als je binnentreden kon, Of zien kon door de muren. Dan zag je ze in die salon, Aan 't bridgen, vele uren, En wil je ze vanavond zien, We gaan naar 't cabaret en Daar dansen er wel minstens tien, En rooken sigaretten; Myn waarde, waar of je ook loop', Je ziet ze er verschynen. Je ziet ze in de bioscoop, En op de sportterreinen; Je ziet ze in de restaurants, Je zag z' in vroeger dagen. Wel nooit in zulk getal als thans, Hoe kon je dat nou vragen, Wat maak je nu weer voor bezwaar. Je zegt, op wie ik wijs Is. Reeds een bejaarde vrouw, vier haar, Nog eerder wit dan grys is? Natuuriyk waarde, maar ik meen. Dat dat toch ook je vraag is Het is het meisje van voorheen, Dat Grootmoeder vandaag Is. F. GASU3. DE RIJKSMIDDELEN. VIJFTIEN MILLIOEN BOVEN 1926. In de maand October was de op brengst der Ryksmiddelen f 41.9 mil- lioen, tegen f 41.4 over October van het vorig jaar. Een twaalfde der raming is f 39.3 millioen. Over de eerste tien maanden van dit jaar was de opbrengst f 421.5 millioen, tegen f 406.3 over de eerste tien maan den van het vorig jaar en een raming van f 393,7. Tot de styging werkten alle posten directe belasting mee, het meest de ver mogensbelasting, die van f 7.7 tot f 9.4 millioen steeg. Achter bleven by 1926 de accijnzen op wyn en gedistilleerd, doch slechts tot geringe bedragen. a Mc. Intosfi. Hedenmorgen vroeg, toen het nog pik donker was, heeft zich in de Leidsche- sfcraat te Hillegom een ernstig drama af gespeeld. Vier studenten uit Leiden, die een dagje in Amsterdam uit geweest waren, gingen vanmorgen vroeg per auto naar Leiden terug» in gezelschap van een meisje uit Oegstgeest, als kapster te Amsterdam werkzaam. Ongeveer half vijf naderde het gezel schap Hillegom. Op het breedste gedeel te van de Leidschestraat aldus werd ons door de politie medegedeeld moet er met den auto, een Buick, wat ge beurd zyn, maar wat dat precies ge weest is,, kon vanmorgen neg niet wor den vastgesteld. Vermoedelijk heeft de bestuurder te veel links gehouden, waar door het rechter voorwiel tusschen de rails van de stoomtram en de bestra ting beklemd geraakte. Althans daar ter plaatse ls, blijkens de sporen op den weg, het wiel gebroken. De wagen schoof waarschynlyk doordat de bestuurder wegens den schok de macht over zijn stuur verloor, toen naar rechts en ver volgens weer naar links, waar hy mid den op de trambaan een geheele salto mortale maakte. De Buick kwam ten minste weer op de wielen terecht, maar met den voorkant in de richting van waar hij gekomen was. De bestuurder moet waarschynlyk zeer hard gereden hebben. Met de inzittenden was het droevig gesteld. By het omslaan waren alle in zittenden met het hoofd in de kap be kneld geraakt. Zy hadden dan ook allen ernstige hoofdwenden. Het meisje, mej. J. van Leeuwen, lag rechts voorover docd in den auto. Zy had een gapende hoofdwonde bekomen- De vier studenten waren allen uit den auto geslingerd. Het zyn de heeren J. L. Kusters, J, de Ruiter Zylker, J. K. H. A. Neuman (die bovendien een arm ge broken had) en Gevers, allen wonende aan den Oegstgeesterweg te Leiden. De student Kusters lag midden op den weg. hevig bloedend uit een wonde aan den slaap. Hy moet ook wel onmid dellijk ge docd zyn. Een controleur van de Haarlemsche Brockway Maatschappy, de heer P. G. van der Werff, die juist per fiets van Lisse kwam, was de eerste, die op de plaats van het. ongeluk arriveerde. Hy sloeg oogenblikkelijk alarm en waar schuwde de politie en een dokter. Die waren spoedig ter plaatse, evenals de Bert Hinkler. waarnemend burgemeester van Hillegom wethouder Balvers. De bloembollenkweeker Blom, die ln de villa „Vogelsanck" in de nabyheid woont, kwam spoedig naar buiten, even als een buurman. De heer Blom nam de drie gewonde studenten in zyn woning op, waar zij liefderijk behandeld wer den. Dr. Steenmeier verleende hun de eerste hulp. De lijken van mejuffrouw Van Leeuwen en van den student Kusters werden naar het St. Jozelfsgesticht te Hillegom vervoerd. Te half acht werd dc zwaar bescha digde Buick door een anderen auto naar een garage te Hillegom gesleept. Op de plek, waar het ongeluk plaats had, lag het bezaaid met glasscherven. Ook lagen er eenige bloedplekken. Ongeveer half negen werden de drie gewonde studenten, die doodsbleek za gen en nog diep onder den indruk wa ren, op advies van dr. Steenmeier per ziekenauto uit Lisse naar het Acade misch Ziekenhuis te Leiden vervoerd, om daar verder behandeld te warden. De politie stelt een onderzoek in. Tot zoover de byzonderheden die wy van den veldwachter C. Braas be Hille gom ontvingen. Verbalen van ooggetuigen. Zooals we reeds mededeelden, was de heer P. C. van der Werff. contro leur bij de Haarlemsche Brockway Maat schappij, de eerste, die op de noodlottige plek aanwezig was. Hij deed ons het volgende verhaal: „Ik was vannacht op een feestje te Lisse geweest en ging vanmorgen vroeg per fiets naar mijn woning te Hillegom. Ik was nog in een vroolijke stemming en floot een lustig deuntje. Het was pik donker en ijskoud. Plotseling zag ik vóór me in de Leidschestraat te Hille gom een donkere massa op de tram rails liggen en toen ik nog dichter bij kwam, zag ik tot myn groote ontzet ting eenige menschen op den weg liggen. Teen moet het ongeluk pas gebeurd zyn. Eén hunner wentelde zich neg even om en bleef toen roerloos op zyn rug lig gen. Hy bleek dood te zijn. Het was een heel angstig moment. Het was dood stil in die intense duisternis. Niemand van de gewonden sprak .een woord; er werd niet om hulp geroepen. Ze waren dus blijkbaar bewusteloos. Ik ben toen dadelijk hulp gaan halen. De dame lag Men begint zich in Londen ernstig ongerust te maken over bet lot der vlieger» Mcintosh en Hinkler, die Dinsdagmorgen in een Fokker ééndekker zijn gestart voor een lange-afstand=vlucht naar Indië. Hedenmorgen vroeg was te Londen nog geen bericht ontvangen van de vliegers. Zij hadden Vrijdagmorgen vroeg, Indische tyd, in Karachi moeten aankomen. Drama in de vroege morgenuren EEN STUDENT EN EEN MEISJE GEDOOD. DRIE STUDENTEN ERNSTIG GEWOND. De aan de bovenzijde geheel vernielde auto.

Haarlem's Dagblad | 1927 | | pagina 1