BUITENLANDSCH OVERZICHT GEMENGD NIEUWS DE „OPSTAND" IN HET ENGELSCHE LAGERHUIS BALDWIN'S POSITIE. DE PROVINCIALE BEGROOTING. BURGERLIJKE STAND SCHEEPSBERICHTEN. fmIwSIS HAARLEM'S DAGBLAD VRIJDAG 18 NOV. 1927 Het naspel. De critiek der bladen. T BELANGRIJKSTE NIEUWS. denheid zich op andere, op handiger wyae had moeten manifeste eren. Vrage men zich tenslotte af wat het resultaat van dit kabaal zal zijn. Moc- donald heeft aangekondigd dat hij een prctestmotie tegen de regeering zal in dienen. Di: is natuurlijk een motie van wantrouwen tegen Baldwin. Daar de miinkwestie een nationale kwestie is, (de regeering heef: door het verleenen van subsidie het bedrijf naar zich toe- gehaaid) is de positie van den premier de ongeoorloofde middelen van La bour ten spijt er zwakker op gewor den. Eenige bladen zeggen onomwonden dat Baldwin zelf had móeten antwoor den. omdat de motie van de Labour-af- ge vaardigden regelrecht tegen hem ge richt was. Het is dus onwaarschijnlijk dat de ctfgemeene stemming zich voor een aanzienlijk deel tegen de regeering zal keeren. F. A. Oekrajieners en de politie. Ts Maniawa bij Stanislau hebben bot singen plaats gehad tusschen het Ckraiiensche deel 'van de bevolking er. de politie Daarbij werd het gebouw van de politiewacht in brand gestoken. De politiebeambten konden zich slechts met moeite redden en moesten naar een op 7 K.M. afstand gelegen dorp vluch ten. Berst nadat versterking voor de politie was aangerukt, kon de orde wor den hersteld. Het politiebureau en een ander gebouw brandden totaal uit. Er hebben arrestaties plaats gehad. De ..opstand" in het Engelsehe Lager huis, die Woensdag door Labour is ont ketend® en zijn wederga in de geschiede nis van hei- E-ngeische parlement van de laatste 12 jaar niet heeft, had nog een vermeldenswaardig naspel In de zitting van Donderdag wendde Macdonald zich onder duidelijke teeke nen van afkeur der conservatieven tot den premier, met ds vraag of deze »og van plan was Labour te woord te staan over den toestand in de mijnindustrie. Men kan zich Indenken wat het ant woord was. De regeering is cm der wille van haar prestige natuurlijk verplicht om Labour verdere uiteenzetting bij monde van Baldwin te weigeren. En Baldwin merkt dus op Macdonald's vraag rustig op: ,Z>e houding der regeering ten aan zien van de steeckoröindustrie, zou gis teren volledig uiteengezet zijn door den minister van Handel, als zich toen de bekende incidenten niet hadden voor gedaan. Onder deze omstandigheden kan ik niet beloven, nóg een gelegenheid voor debat over deze kwestie te zullen geven". De Labour Party beweert dat zij het tumult heeft georganiseerd ctndac zij mededeeling had ontvangen, dat Baldwin in geen geval persoonlijk uitleg zou ge ven. De regeering daarentegen beweerde dat de kans dat de premier Labour ts woord zou hebben gestaan, indien eT geen georganiseerd verzet was te baat genomen, groot is geweest De Engelsehe b*3den keuren over 't algemeen zender onderscheid de bandeloosheid van de Labour-afgevaardigden af. Doch vele bladen zien met ons in, dat er wel dege lijk reden tot ontevredenheid over de tactiek der regeering mocht bestaan, doch dat die gerechtvaardigde octevre- De Sultan van Marokko overleden De sultan van Marokko is Donderdag morgen te half tien overleden. Moeley Yoesseff was sedert 1912 sul tan, na den troonafstand van zijn bree der Moeley Abd-eQ-Hafid. Moeley Yoesseff is 45 jaar geworden. KORT EN BONDIG. Te Berlijn zijn leden van recht-sche organisaties in botsing gekomen met communisten. De politie moest ingrij pen. Dertien personen werden gearres teerd. Op den weg nabij Podgoritza werd d< regeerïngskoerier Alesjkowitsj door een chauffeur van het ministerie van ver keerswezen vermoord. De koerier had een groot bedrag aan geld bij zich. De Fransche minister van buitenland- sche zaken Briand heeft een onderhoud gehad met den Griekschen gezant te Parijs Politia. Het verluidt, dat het onderhoud be trekking had op de hervatting van de onderhandelingen tusschen Frankrijk en Griekenland over een handelsverdrag. Uit Tokio wordt bericht, dat in plaats van den tot sovjet-gezant te Parijs be noemden gezant Dowgalewski, de plaats vervangende voorzitter van den Ocst- Chineeschen spoorweg Lasschewiw tot sovjet-gezant in Tokio zal worden be noemd. .loEZCNDEN MEDEDEEL1NGEN a 60 Ct*. per regel. Rykow over het Roode Leger. Rykow, wiens beteekenis in de Sovjet- Unie met den dag greoter wordt, heeft na de parade van het Petcrsburgsche garnizoen voor het Winter Paleis een redevoering gehouden. Hij roemde de heldendaden van het Roode leger en zijn verdiensten voor de revolutie en sprak de overtuiging uit, dat het leger ook in de toekomst het Sovjet-regime zou blijven verdedigen. Aan het slot van zün rede, aldus het Hbld., zei hy het volgende: „In de tien jaren is de Unie gegroeid; ook het Roode leger is ge groeid en sterk geworden. Indien de vijand de vreedzame ontwikkeling van onzen socialistischen opbouw zal ver storen, dan zal het Roode Leger, samen met mülioenen, tientallen mOlioen ar beiders, de imperialistische legers van ons grondgebied verdrijven en zijn roem ruchtige roode vaandels over de gren zen van ons rijk brengen". Voor het eerst heeft het hoofd van de sovjet- regeering openlijk gespreken over de mogelijkheid van een veroveringsoorlog van het Roode Leger. De „Izwestia", aan welk blad wij deze mededeeling onfclee- nen, begrijpt ten volle de beteekenis van deze verklaring van Rykcw. Men is zoo licht geneigd te zeggen: „STER-TABAK is een naam- artikel en kan gemakkelijk ver kocht worden Doch weet gij wel. waaraan STER-TABAK haren goeden naam dankt? Aan het feit. dat elk pijpjeSTER- TABAK even heerlijk smaakt als het vorige en dat elk pakje dezelrde.geurige. rijpe.lichtepijp,. tabak bevat als het opgerookte. De naam NIEMEIJER op tabak is als de keur op het goud: Over de belastingverlaging. WANNEER NED. FABRIKAAT VÓÓRGAAT. Verschenen is de Memorie van Ant- woord van Ged. Staten op het afdee- lingsverslag der Provinciale Staten aan gaande de Provinciale Begrooting voor den dienst 1928. Wij ontleenen daaraan het volgende: De belastingverlaging. Hoezeer dankbaar voor de hulde, hun voor het financieel beleid gebracht, meenen Gedeputeerde Staten er ander maal de aandacht op te moeten vesti gen, dat alleen het batig saldo van de rekening over 1925 hen in staat heeft gesteld, thans een voorstel tot verlaging der belastingen te doen. Dit saldo was tengevolge van verschillende buiten gewone omstandigheden abnormaal hoog en met aan zekerheid grenzende waarschijnlijkheid kan worden gezegd, dat een zoo hoog saldo in de eerstko mende jaren niet meer zal voorkomen er. dat het saldo van de rekening ove> 192C, boe-vei alt icr ?ecr aanzienlijk zal zijn. loch tennüste f 500.000 minder zal bedragen dan dat van de rekening over te25. Gezondheids-zorg. Gedeputeerde Staten vonden reeds verscheidene malen gelegenheid als hun re meening te doen blijken, dat de taak der Provincie ten aanzien van de open bare gezondheidszorg geen andere is. dan het verleenen van steun in bijzon de re gevallen aan de gemeenten, to' wier arbeidsveld de zorg voor de volks gezondheid te zamen met het Rijk in de eerste plaats behoort, en aan verschil lends corporaties, die zich bepaalde tak ken van de gezondheidszorg hebben aangetrokken. Het gevolg van dit standpunt is, dat een speciaal onderzoek naar alles, wat op het gebied van de gezondheidszorg in de provincie gebeurt, niet op den weg van Gedeputeerde Staten ligt en dat in den regel kan worden afgewacht, totdat voor de behartiging van eenig belang de steun der Provincie gevraagd wordt. Of steun zal wórden verleend, en zoo ja. in welke mate en op welke wijze, moest in elk afzonderlijk geval naar de om standigheden worden beoordeeld; het stellen van algemeene regelen dienaan gaande zou met het uitgangspunt dei- provinciale bemoeiing bezwaarlijk te vereenigen zijn. Maatregelen ter bestrijding van be smettelijke ziekten zijn niet in overwe ging, evenmin als het verleenen van bij dragen ter verbetering van de melkvoor- ziening. Zou op dit gebied de steun van de Provincie gevraagd worden, dan kan worden nagegaan, of er termen zijn dien steun toe te zeggen. Hetzelfde geldt ten aanzien van de zuigelingen- en kin derbescherming in de steden. Wat be treft de kinderbescherming in de steden moge worden opgsmerkt, dat de provin- oiale bijdragen aan kinderhersfellings- en vacantiekclonies in het bijzonder aan de kinderen in de steden ten goede komen. Tuberculosebestrijding. Ten aanzien van de tuberculosebe strijding kan worden medegedeeld, dat wel is wear tengevolge van de provin ciale regeling tot het verleenen van bij dragen in de kosten van verpleging v2n on- en minvermogende tuberculose-lij- ders verschillende gemeenten dezen tak van gezondheidszorg hebben ter hand genomen, doch dat blijkens de in gekomen aanvragen om bijdragen over het jaar 1926, nog lang niet alle ge- meenten zich voor dit doel uitgaven hebben getroost. Voor zoover deze ont houding niet het gevolg was van de ge lukkige omstandigheid, dat er in de ge meente geen on- of minvermogende pa tiënten waren, in wier zorg moest wor den voorzien, zal de reden der onthou ding wel meestal zijn geweest -gebrek aan inzicht in het belang van deze aangelegenheid of aan bereidwilligheid de gemeentelijke geldmiddelen voor de verpleging van tuberculosepatiënten be schikbaar te stellen. Gedeputeerde Sta ten zijn van oordeel, dat de provinciale steun niet ontoereikend kan worden genoemd, indien men uitgaat van het beginsel, dat het hier in de eerste plaats eene zaak van de gemeente geldt en indien men voorts in aanmerking neemt dat het aan de provinciale bij drage gestelde maximum in bepaalde ge vallen kan worden overschreden. Wel zijn Gedeputeerde Staten van meening, dat er, gezien de resultaten van de beide jaren, gedurende welke da provinciale regeling werkte, voor eenige verruiming van cle in die regeling stelde grenzen aanleiding bestaat. Een daartoe strekkend voorstel zal binnen kort aan de Staten worden gedaan. Ge deputeerde Staten geven in overweging de bespreking van deze gelegenheid tot de behandeling van dit voorstel op te schorten. Nederlandsch Fabrikaat. Hoewel Gedeputeerde Staten, waar mogelijk, gaarne de ïTederlandsche Nij verheid steunen, sluiten zij zich toch in het algemeen aan bij de leden die van meening zijn, dat de tijdsomstan digheden niet meer van dien aard zJjn, dat bij het doen van bestellingen „aan de Nederlandsche industrie tort et a travers de voorkeur moet worden gege ven". Niet elk prijsverschil tusschen het buitenlandsche en het binnenlandsche fabrikaat behoeft indien het eerste het goedkoopste is, ertoe te leiden, dat de order naar het buitenland gaat, doch bij prijsverschillen van beteekenis mee nen Gedeputeerde Staten, dat er bijzon dere redenen moeten bestaan om aan het duurdere binnenlandsche product boven het goedkoopere buitenlandsche de voorkeur te geven. Bij de bestellingen door de bedrijven wordt ook de zooeven aangegeven ge dragslijn gevolgd, waarbij intusschen re kening gehouden moet werden met de omstandigheid, dat de bestellingen van het waterleidingsbedrijf in hoofdzaal op buizenmateriaal betrekking hebben, dat in Nederland niet wordt vervaar digd. De orders vcor het Electriciteits- bedryf worden zoowel in het binnen land als in het buitenland geplaatst; in de eerste tien maanden van het jaar 1927 bijvoorbeeld is door dat bedrijf in het binnenland v: f 261.750 en in het buitenland voor f 303.640 aangekocht. Nu het Provinciaal bedrijf zelf geen energie meer opwekt, hebben vanwege dat bedrijf geen aankcopen van kolen meer plaats. VELSEN Geboorten: M. E. SintenicSchoor! zoon. H. Smedingde Boer, dochter; M. J. WiegmanHoveling, dochter; 11. W. C. Lwoml'ommerin, dochter; T. SchipperKcnsen dochter; T. Kcu= senScnipper, dochter; J. Kikkers Waagmccstcr, dochetr; A. Nabben— van Vuren, dochter; G. tliihl>Kwaad, zoon; A. M. SchippersSchoo. d. J. BruisschaartBoon, zoon; A. van LeeuwenAfiourtit, dochter cn zoon; A. Chr. TcmpclaarLanbreck. zoon; M. A. C. PostVos, zoon. Overleden: E. Beute, wede. van J. Kok, 77 j. C. W. Kramer, echtgen. van H. Veldman, 34 j. L). Suijs. zoon van Th. Buijs cn W. Stigter, 1 jaar; A. LI. Ardiaansen, echtgen. van K. Zinkwcg, 58 jaar- A. den Bakker, cchlgcn. van J. ltetter, 72 jaren. ZANDVOORT Geboren: Cornelis, zoon van M. C- Draycr en J. Zwaan; Dolores, doch* ter van E. van Beck en J. G. A, Oranje; Maria Catharina Dlisabcth. dochter van H. Th. van den Berg en C. M. Mensc; Antonius Jacobus, zoon van A. van den Berg en N. A. Th. Janssen; Louis, zoon van L. van der Myc en J. S. Kampman. Ondertrouwd: M. Lootsteen cn M. Lootje; E. van Soolingen cn W. izezottek. BLOEMEND AAL Ondertrouwd: I. Spruijt en J. C, Bouwman. Getrouwd: J. B. Opdam en A. J. Stam. Overleden: E. Brambach, 52 j. A. W. Jacometti, 70 j. W. van Voss, 69 j (overl. te Haarlem). ARR.-RECHTBANK. UITSPRAKEN. G. M. D., wonende te Wormer, appèl overtr. Motor- en Rijwielwet; vrijge sproken. J. K., varensgezel, wonende te iJmui- den, thans gedetineerd, diefstal; negen maanden gev.straf met aftrek van prev. hechtenis o.v. Arendskerk passeerde 17 Nov. Perim, Sydney naar Rotterdam. Baarn, 15 Nov. van Corral naar Co- loso. Bennekom, 17 Nov, van Amsterdam naar ChilL Billiton, passeerde 16 Nov. Perim, Beira naar Rotterdam. Gaasterland 17 Nov. 17 u. van Am sterdam naar Antwerpen. Gelria, 17 Nov. 14 uur van Southamp ton, Amsterdam naar Buenos-Ayr es. Heemskerk 16 Nov. van Zanzibar naar Tar.ga. J. P. Coen, 19 Nov. 5 uur van Bataria te IJmuiden en 19 uur te Amsterdam verwacht. Jacatra, passeerde 15 Nov. Sagres, Bataria naar Rotterdam. Jan van Nassau, st. 15 Nov. van Bar bados naar Trinidad. Manoeran, 17 Nov. van Genua, Bata via naar Amsterdam. Merauke, passeerde 17 Nov. Suez, Rot terdam naar Batavia. Poseidon, st. 14 Nov. van Kingston Ja, naar Jacmel. Ridderkerk passeerde 17 Nov. Perim. Rotterdam naar Bombay. Rondo, 16 Nov. van Hamburg naar Brempn. Simon Bolivar, passeerde 17 Nov. 13 uur de Azoren, Amsterdam naar West- Indië. Stuyvesant, 16 Nov. te Havre, W.- Indië naar Amsterdam. Waaldijk, passeerde 17 Nov. 19 uur Ouessant, B.-Ayres naar Rotterdam. BWHwau fmm Lr". M Een vrouw schrijft ergens, dat zij ais echtgenoot een man zou wtuen hebben die knap van uiterlijk is, veel geld heeft, van sport houdt, onderhoudend ui gezelschap is cn gevoel voor humor heeft. Dit is geen echtgenoot, maar een ernstig gevat van polygamie. Balcon neergestort. Bij een bezoek van den bisschop van Barcelona aan een school tot opleiding van onderwijzeressen stortte een' der balcons van het gebouw op straat, lezen wij in de Tel. Hierbij werden acht meis jes ernstig gewond. De bisschop zelf kwam er als door een wonder ongedeerd af. Hy was namelijk juist een oogen- blil. te voren even blijven staan. Indien hij was doorgelccpen, zou het balcon op'hem gevallen zijn. Over vernietigde schilderijen. Het bekende proces, dat de schilder Camoin, te Parijs, tegen eenige kunst- koopers en den verzameia-ar en auteur Francis Carco begonnen was, is thans met een vonnis geëindigd, schrijft de Tel. Het betrof, gelijk men zich zal her inneren. het volgende: „Camoin had be merkt, dat verschillende van een vijf tigtal doeken, die hij eenige jaren ge leden als ..onvoldoende" had verscheurd en in den vuilnisbak geworpen, als „ech te Camoins" weer in den handel en bij CaTco terecht waren gekomen. Het bleek, dat een bedelaar de lappen had gevonden, ze op de „Marché aux Puces" aan een liefhebber verkocht, die ze liet restaureeren en ze in omloop bracht. Camoin is toen een actie tot schadevergoeding begonnen, omdat hij meende, dat het door een kunstsnaar vernietigd werk. vernietigd behoort te blijven en het weder-tev-markt-brer.gen van zulk werk den prijs der andere doe ken drukt. Camoin heeft voorshands zijn proces begonnen. Carco is door de rechtbank veroordeeld tot betaling van 5000 francs schadevergoeding aan den schilder. Dit betreft nog pas vier doeken Lloyd's. (Van onzen Londenschen correspondent) Lloyd's de grootste verzekeringsmarkt van de wereld, verlaat in het voorjaar haar kwartier in het gebouw van de Ko ninklijke Beurs op he: Bankplein in de Oity waar ze de laatste handerd- vijfrig jaar gevestigd is geweest. Wat verder naar het Oosten, in Leadenhall Street, is het nieuwe huis van Lloyd's bijna gereed. Het kost bijna twee mii- lioen pond sterling. Het begin van deze wereldvermaarde onderneming was een onaanzienlijk koffiehuis, niet ver van de plek waar thans het nieuwe gebouw staat. Mr. Lloyd, de waard, hing er ge regeld aan den wand mededeelingen op betreffende zeevaart, ten behoeve van zijn gasten, die veelal zeskapiteins wa ren. Dat was het begin van Lloyd's scheepvaariberichten. In dat koffiehui: werd ook de kiem gelegd voor het mach tige scheepsverzekeringsbedrijf dat men t.nmi mei den naam vereenzelvigt. Dat is 230 jaar geleden. Gedenkstuk ken van dien tijd en van den greed der onderneming zijn zorgvuldig bewaard en krijgen een eereplaats in het nieuwe gebouw. Ook de oude gebruiken en tra dities van ds onderneming gaan mee raar het nieuwe huis. Ds assuradeuren zitten in boxen, in vortfl overeenkomende met die van de cude koffiehuizen van de City. In de nieuwe omgeving zullen de boxen ook zijn. tczz: in plaats van mahoniehout is teakhout het materiaal waarvan zij zijn vervaardigd. In die bezen worden door ds leden van Lloyd's risico's gedekt, eiken dog. tot bedragen van millioer.en ponden. Een der instel lingen is een ..k2mer dor verschrikkin gen". Het is een soort alkoof waar een aankondig in gsbord is opgehangen met berichten over schipbreukelingen, onge lukken. inbraken, luchtvaarteongeluk ken enz. Ook dat wordt in 'net nieuwe gebouw in stand gehouden. De klok van de Luttae zal voortga mi nieuws aan te kcr.dlgm van schepen, good en slecht nieuws. Eén slag kondig: slecht nieuws aan, twee s'agen beteekenen dat een schip behouden in een haven is aange komen. Diepe stilte volgt op het luiden van de klok( die een reHquie is van een der noodlot: g:te verzekeringen ooi', door Lloyd's aangegaan, die van specie en goud in baren, lading van het oorlogs fregat Lutine, op weg naar Hamburg in 1799. De Lutine leed schipbreuk en ver ging met de heele bemanning op één r.a. Alleen het roer en de klok konden zestig jaar later worden geborgen. De voorzitter van Lloyd's zit in een steel, die van het hout van dit Lutine-roer is gemaakt. De .kapiteinskamer" is ook een historische instelling, uit den tijd toen de kapiteins vaak eigenaars waren van hun schepen en naar Lloyd's kwa men om schip en lading te verzekeren. In deze dagen ziet men er zelden kapi teins; en de kamer wordt nu gebruikt voor koffiekamer. Menschen, rommel en vuil. (Van onzen Londenschen correspondent). De CSty van Lenden is ongeveer esn vrerfcaarte mijl gred® Men spreekt ten minste altijd van de .square mile" van die City. Er is misschien geen plek op de wereld, waar zich lederen dag zoo veel menschen ophoopen als in den vierkanten mijl. Nóettemrin is er geen zir.delijker stadsgebied in heel Londen. Dat pleit bijzonder sterk voor den reini- gór.gsdiensfc in dat deel van de stad. Eencynisch persoon meet eens heb ber. gezegd dat de eer.e helft van het menschóom werkt aan de -npnrimfog var. den rommel en het vuil, dl? de an dere helft heeft gemaakt. HU bedeelde het r,.:t alleen is.terlijk maai' ook fi guurlijk. De taak van de dienaren van wet, kerk en de medicijnen zag hy als een reinigingsdienst. Maar in het zui ver stoffelijke geldt de opmerking ook; en het opruim ingswerk is waarlijk niet tot den vuilnisman beperkt. De taak van de huisvrouw is vooral het huis schoon te maken van otof, vuil en snip pers, die wij er zelf hebben gebracht. Talrijke beroepen en bed ry ven brengen r.'ete voort cn houden zich uit sluitend bezig mot werk dat de wereld bewoonbaar most houdtn. De werk kracht die wordt aangewend om b.v. de Oity van Londen schoon te houden, is enorm. Men leeft er zoo dicht op elkaar dat stopzetten van den reiniging, dienst1 al was het maar gedurende een kort oogenblik, snol en verschrikkelijk zcu worden gevoeld. Men moet zich eens indenken wat er zou gebeuren indien men eens in den oorlog tegen het vuil verslapte. De hardste stryd wordt gestreden in en om de groote markten, de vischmarkt van Billingsgate en de vleeechmarkt van Srnilhfield. Eet is van het hoogste be lang dat het voedsel der bevolking ge vrijwaard biyft tegen aanraking met vuil. En juist waar voedsel wordt ver werkt en behandeld, zUn de straten het vuilst. Zoodra die markten haar dage lijkse he functie hebben verricht komen de sproeiwagens aanzetten om ze en de straten random onder water te zetten. Men laat het water ©enigen tyd staan omdat daardoor het vuil losweekt. Dan komen de motorveegwagens, die met één langen veeg een glanzend schocne baan maken. Meer zulke banen volgen, totdat al het vuil -.'an de straat weg is. Mannen met lange schijven rub ber aan duwstokken helpen mee om het vuil zoo snel mogelijk in de riool- putten te doen verdwijnen. Dan komt die sproeiwagen nog eens langs en de mannen met de bezems van rubber gaan nog eens over de straat. De Ol'ty-stadsreir.igiing gebruikt wa terslangen van enorme lengte, die op pootjes staan en worden voortgetrokken en aldvs op monsterachtige duizend- pcoter. gelijken. T§gen d-e kracht van den waterstraal, die uit d-e slangen komt. is weinig vuü. here het ook mag zijn aan gebakken. bestend. Alleen d. er lijk vet, da: in en om de vleesclimarkt van Billingsgate ligt, biedt weerstand aan de waterstralen en moet met sterke zuren worden verwUderd. Het is het koppigste vuil van de stad, dat zich als een cn- verwóeotbare laag vastzet op het asphalt en de stccnen bestrating en dat alleen dóór chemicaliën overwonnen kan worden. De cyUr.dervormige borstels' der motor- vsajmachhte3 moeten elke week worden vernieuwd en een sic si van honderd paarden, d e goed werden ge:leid. meer worden onderhouden voor het vervoer van vuil. DU kleine siukje City-stad al leen brengt per dag 18.000 KG. vuilnis op. Nieuwsbladen vormen het leeuwen aandeel huisvuil (omdat er /.-org men schen wonen) lr.. He. is over het geheel „schcon vuil", samengesteld uit die dagbladen, doozen, stroo en an dere emballage. Op een plek aan den zuidelijken oever van de rivier, ter hoog te van de westelijke Cïtygrens storten de vuilniswagens hun vrachten in schui ten. die de rivier afzakken naar een vuilnisbelt in Hornchurch. Het is een onbevredigende manier om zich van vuil nis te ontdoen. Verbranding is te duur om het te kunnen bekostigen. Lilian Braithwaite als zelfzuchtige moeder. 'Van otnzen Lon.djsn.sehen correspondent) Heel Engeland is het er jaren lang ever eens geweest dat Lilian Braithwaite de gevierde actrice ,jz. nice woman" is. Dat idee is ontstaan omdat haar ver schijning op het teer.eel even bekoor lijk als nobel is, omdat zij een bijzonder mooie stem heeft en omdat zij zoo goed als altijd „mooie" rollen heeft vervuld. Ik herinner mij haar weliswaar als de feeks Catherine in Shakespeare's The Taming of the Shrew. Maar wij weten ook dat die feeks tenslotte veel liever is dan de zoo lief-bescheiden Bianca in het zelfde stuk. Maar nu speelt Lilian de zelfzuchtige moeder in het Amerikaansche stuk „The Silver Cord", waarin moeder-,,liefde" zelf 'net geluk der kinderen cneischt omdat ze iet eiken prys wil voorkomen dat zij da meisjes var. hun keuze trou wen. Mei die rol heeft zy het publiek van de notie dat zij „a nice woman" is, genezen. Want. al moet hat u vreemd toeschijnen, er zijn hier klaarblijkelijk schouwburggangers, die de actrice zoo zeer vereenzelvigen met haar rol, en den acteur met de zyne, dat zy in hun ge voelens geen c-nderscheid maken tus schen het een en het ander. Lilian Braithwaite heeft onthuld dat zij stapels brieven krUgt van menschen, die haar in de rol hebben gezien. Een er van, van e?n vrouw, vertelde hear dat de schrijf ster eiken avond bad dat zij mocht worden gestraft. Eer. van Miss Braithwaite's kennissen, die de voorstelling in de stalles bij woonde, kwam na afloop haar vertellen dat het 'misschien maar beter was in dien zü die rol niet te lang bleef ver vullen. De kennis had een dame in de buurt hcoren zeggen: „Ik heb een vrien din die haar kent en die haar zoo schattig vindt, maar zy kan onmogelijk een aardige vrouw zyn". Lilian Braithwaite Is verheugd over dezen toestand. Want zU Is naar zij zegt het spelen van „mooie rollen" al lang beu. Een criticus verklaart van de modernc dichters, dat er althans genoeg vuur in hun verzen is. Misschien, maar te weinig van hun verzen zijn in het vuur. Een nieuwe opera onderneming. (Van onzen londenschen correspondent). Sir Thomas Beecham, de bekende di rigent die Engeland een nationale opera wil verschaffen, schijnt in zijn voorne men te zullen slagen. Hy heeft een „rijkscperabond" in het leven geroepen, met led en-inschrijvers die tien shilling per jaar betalen. Daarvoor krygen zU het recht op voorrang en verminderde entreeprijzen voor de opera's, die Sir Thomas in Londen en zes groote pro vinciale steden voor liet voetlicht wil brengen. Het begin van de inschrUving is een flink succes geworden, zoo zeer dat het kantoor van den Bond al ter stond extra personeel moest aanstel len cm alle aanvragen te behandelen. Verscheidene menschen schreven voor veel meer in don de vastgestelde tien shilling. Bedragen varieerend van 10 tot 1 kwamen binnen. Het is weinig twUfelachtig dat deze nationale opera er, nu de steun zoo heugelijk is, zal komen. Men herinnert zich wellicht van vroegere uitlatingen dat Sir Thomas Bonham sterk tegen radio-muzlek ls ge kant. Hij heef tl dan ook reeds te kernen "te ven dat hij geeneens van «vn is de opera's, die hy zal geven, beschikbaar te stellen vcor den radio-omroep. „On der de bestaande mechanische omstan digheden", zslde hij, „schept het uitzen den van ernstige muziek door middel van radio een zeer onaangenaam geluid; dit schaadt de zaak der echte muziek in plaats van een zegen to zyn"

Haarlem's Dagblad | 1927 | | pagina 6