Die HOEST - HAARLEM'S DAGBLAD VOOR DE LUISTERVINKEN verzwakt Uw BORST ABDU5IR00P AKKER'* Voorde Borst ZATERDAG 19 NOV. 1927 VIJFDE BLAD Onze Radio Rubriek. Hallo! Hallo! Zeer belangwekkende proeven betreffende temperatuurs- invloed op genereerende kris taldetectors. Het artikel van deze week is in hoofd zaak gewyd aan de beschrijving van de proeven van O. Losser, een Russisch ge leerde, welke proeven beschreven werden in Wireless World, waaraan dan ook dit artikel werd ontleend Het onderstaande is voor ditmaal speciaal bestemd voor de meer onderlegde amateurs en als bij zonderheid diene, dat deze proeven thans door schrijver dezes worden voort gezet Het onderstaande is dus in dit geval als eene inleiding te beschouwen. Sedert de aandacht gevestigd is op het gebruik van kistallen als oscillators en versterkers, zijn verdere nasporingen gedaan, die in 't bijzonder gewijd zijn aan een onderzoek hoe het oscillatie- proces wordt' tot stand gebracht. Het is waarschijnlijk uit artikelen, die reeds geplaatst zijn, gebleken, dat men het denkbeeld is toegedaan, dat gene- reeren wordt veroorzaakt door een mi croscopische boog. die voorkomt op het punt aangeduid met io in Fig I. Fig. I. Krommen, die het geleidingsver mogen aantoonen van een zinciet-staal- draad detector met verschillend toege paste potentialen en by afwisselende temperatuurstoestanden. De Kromme bovenaan en de derde van boven worden verkregen met de positieve van den toc- gepasten stroom naar de staaldraad, ter wijl de tweede en vierde verkregen wer den met de positieve naar de zincict- de'ector. De vijfde en zesde Krommen toonen geen verandering in geleidvcr- mogen met stroomverdraaiing. De electroden van dezen boog zijn evenwel niet witgloeiend, en de tempe ratuurstijging op het contactpunt gaat de 100 graden C. niet te boven. Weer terugkomende op de boven Kromme en Fig. L hebben er slechts kleine ontla dingen bij de contactpunten plaats, die de buiging veroorzaken van de karakte ristieken Kromme van een rechte lijn uit Met het oog op het verkrijgen van een beter begrip van de bewerking van con tactdetectors zullen we dit vraagstuk als volgt verdeelen: 1. De invloed van de temperatuur op het genereerend contactgedeelte. 2. De uitwerking van de temperatuur- afname, teweeggebracht door uitwendige verhitting. 3. De coëfficiënten van Kristalweer- Btand veranderen bij verschillende tem peraturen. 4. De graad van licht teweeg gebracht bij de contacten van den carborundum detector. 5. Idem van de contactplaats van een genereerende zincietdetector, 6. De golf vorm van de genereerende oscillaties. 7. De karakteristiek van genereerend tinsteen I. De invloed van de temperatuur op bet genereerend contactgedeelte. Een serie Krommen in de karakteristiek zijn opgenomen met het genereerpunt op verschillende temperaturen, terwijl de hitte van buiten wordt aangevoerd welke aanwees, dat de contacten van een gene reerende detector, werkelijk zeer zwak worden verwarmd. Er bleek duidelijk uit deze Krommen, dat de genereer-eigenschappen van het oontact aanzienlijk veranderden naar mate de temperatuur tot 60 graden steeg, en men merkte ook op, dat de ne gatieve weerstand verminderde. Een an dere eigenschap, die werd opgemerkt was, dat verschillende resultaten verkre gen werden, terwijl het kristal in een afkoelenden toestand verkeerde. De serie curven, zooals in Fig. I aan gegeven, werden verkregen met Kristal contacten. die op verschillende tempe raturen werkten. Het kristal, dat ge bruikt werd om deze curven te maken, bestond uit een contact tusschen een staaldraad en een model van zinciet, terwijl de richting van de toegepaste stroom over het contact omgekeerd werd. II. De uitwerking van de temperatuur teweeggebracht door uitwendige verhit ting. De curven die dit aangeven, wanneer warmte wordt geproduceerd, door uit wendige middelen worden aangegeven in fig. n. Fig. II De uilwerking van hitte toege past door geleiding van den staaldraad wordt aangeduid in de twee onderste curven. De curven gemerkt O werden Verkregen met de aangebrachte positieve potentiaal naar de staaldraad en de punten gemerkt x met stroom in de te gengestelde richting. De ramingschaal wordt vergroot, vergeleken met Fig. I en de curven worden slechts genomen naar een punt, dat gelijk staat met i o (F>. I). Bij dit voorbeeld werd het verwar mingstoestel op een.gen afstand van het zmcietkristal geplaatst, terwyl de hitte geleid werd naar d-e contactpun ten door de stalen veer, die ook als con tact dienst aced. Daar de hitte in dit geval de contac ten hoofdzakelijk bereikt door den staal draad. wordt een temperatuurafneming verkregen van den draad naar het kris tal. De karakteristieke werking onder normale omstandigheden, wordt door de twee bovenste curven gegeven en de beneden curven geven het resultaat aan dat door uitwendig toegepaste warmte wordt verkregen en geleid naar het con tact door den staaldraad. De deelen der karakteristieken naar het punt 10. worden alleen aangegeven, daar dit de kromme vereenvoudigt en tot een duidelijker begrip voert tot het verkrygen van de graad van ongelijk heid. De ongelijkheid van de positieve kromme in vergelijking met de nega tieve verandert in tegengestelde richting als een temperatuurshelling uitwendig tot stand wordt gebracht. Als het contact gelijk verwarmd wordt, dan heeft deze ongelijkheid niet plaats. De ongelijkheid kan ook als volgt wor den verklaard. Als de punt van den metaalcontact- draad niet van buiten verwarmd wordt, dan bereikt die een temperatuurs- verhooglng als gevolg van het Joule-ef fect, gedurende de bewerking van den detector. Daarom is de thermische uit zending vanuit dit punt, wanneer dit als kathode dienst doet, niet zoo groot als die van een kristal, die als kathode dienst doet en verwarmd wordt tot een grootere hoogte tengevolge van de ge ringe warmte geleidingseigenschappen van het kristal. Indien men nu, door middel van uit wendige verwarming een temperatuur helling over den detector maken van het contactpunt naar het kristal, zal 't duidelijk zijn, dat de karakteristiek in de tegengestelde richting moet verande ren, want daar de punt meer verhit wordt, zal de thermische uitzending grooter zijn dan wanneer hij als katho- the werkt. BU sterkere stroomen (op Fig. n meer dan f milliampère) ver andert het karakter van ongelijkheid niet. daar het Joule-effect reeds zóó groot is, dat het effect, dat het voort brengt de overhand heeft. De noodzakelijkheid om het draad- punt te maken, maakt het voor de ka thode noodig dat een grootere nega tieve weerstand wordt bereikt. Dit wordt verklaard door verschillende warmte eigenschappen van de punt en het kris tal, die een kleinere thermische uitzen ding teweegbrengen. Het gewone detectie-effect kan ook gedeeltelijk worden verklaard door de verschillende kathode en anode verwar ming van den contact detector. Later meer hier over. Haarlem, 18 November 1927. JOHN. D. AUKES. VRAAG: Wilt u mij een schema doen toekomen om een bruikbaar plaatstroom apparaat te kunnen maken. ANTWOORD: Zie voor het volledige plaatstroom-schema rubriek van 15 Oc tober jl. plaatsruimte laat niet toe, schema's te publiceeren, welke reeds in vorige nummers geplaatst zijn. VRAAG: Heeft u een spoelenlijstje voor een 3-lamps-to es tel Anro-sche- ma. (4 spoelen). ANTWOORD: Voor Hilversum in volg orde. spoelen, 100, 150, 200 en 35 van 900, 1300 M. Voor Huizen, Daventry en Parijs, spoelen 150, 250, 300 en 100 van 1200, 2000 M. Voor korte golven, spoelen: 25, 35, 50 en 75 van 200, 600 M. Antwoord aan den heer J. H. H. Het door u geteekende schema heeft verschillende fouten o.a. de aansluiting van Det. en H F lamp is niet juist. I. Is dit een goed toestel? Het schema is wel goed als u die foutjes nog eens nakijkt. Het is een zeer gewone Komam- ontvanger. II. Is het selectief genoeg? Indien goed gemonteerd dan ja. m. Vraag betreffende condensator. Neen. maakt niets uit. IV. Welke lampen? In volgorde A 442, A 415, A 415, B 405. V. Bertreffende de golflengte. Van 40—3000 M. golflengte. VRAAG: Kunt u mij ook een werk- teekening of een schema van een ver beterde kristal-ontvanger zenden? Hierbij het gevraagd verbeterde krls- alschema. Dit is een inductief gekoppel de ontvanger. Deze ontvanger is zeer selectief en geschikt om storende sta tions uit te stemmen. ANTWOORD aan mevr. L. J. S.—J. Dit behoeft geen reden te zijn om van de radio af te zien. Waar de directie der N. Z. H. T. M. alles in 't werk stelt om deze storingen te voorkomen, zult u thans geen hinder meer ondervinden en door plaatsing van een condensator van 3 m.f. in de aardleiding zult u er to taal geen hinder van hebben. Raad u dus aan een toestel te beproeven en een trouwe luistervink te worden. VRAAG: I. Kunt u mij eenige adres sen opgeven van administraties bijvoor beeld van V. P. R. O. en de Ned. C. R. V.. N. O. V. enz.? II. Is te Huizen een uitzendstation ge vestigd? Zoo ja, hoe luidt het adres? ANTWOORD: I. Reeds beantwoord in de Radiorubriek van Zaterdag 12 No vember. II. Te Huizen is een zendstation. Wend u hiertoe tot Pastoor Perquin, voorzit ter K.R.O. te Amsterdam, welke één der hoofdleider» is. ARMENIë. LEZING DS. KRAFFT BONNARD. In de Waalsche Kerk hield Vrijdag avond Pasteur A. Krafft-Bonnard uit Genève een lezing over Armenië. De bijeenkomst werd georganiseerd met den steun en onder patronaat van de afd. Haarlem der Vereeniging voor Vol kenbond en Vrede, en stond onder lei ding van ds. F. Ch. F. Krafft. predikant der Waalsche gemeente, die op de ge bruikelijke wijze opende. Ds. Krafft Bonnard begon met een overzicht te geven van de groote poli tieke problemen, in het Nabije Oosten. Hij toonde een kaart, waarop te zien was, hoe dichtbij Armenië eigeniyk is. De inwoners zyn geen Aziaten maar van origine Europeanen. Het is een oud land en het volk heeft steeds moeten lijden door de ligging, jchen de Mohamme- daansche rijken. Het land heeft een mooie geschiedenis, de Christelijke gods dienst werd er de nationale godsdienst. De beschaving, die al zeer oud is, stak gunstig af bij de Barbaarsche zeden der omringende volkeren. De Armeniër moest immer strijden voor zijn onafhan kelijkheid, zijn vrijheid en zijn geloof. Voor dit kleine volk moet men sympa thie hebben. De Armeniër is intelligent en een groot werker, alcoholisme kent hij niet, het familieleven houdt hy in hooge eere. Reeds In zijn Jeugd ken merken den Armeniër wilskracht en zin voor onafhankelijkheid. Dit bergvolk, dat veel lijkt op de Zwitsers is eerbied waardig en belangwekkend. Het heeft een prachtige literatuur, een beroemde architectuur. Het volk heeft zijn origi naliteit, zijn taal en zijn geloof behou den, temidden van onbeschaafde vol keren. Ds. Krafft-Bonnard zette uiteen, hoe het kwam, dat de Armeniërs zooveel te lijden kregen. Een der oorzaken was, dat men in Europa begon met de Turken te verdrijven. Armenië was het eerste land, dat de Turken in Azië bij him binnendringen ontmoetten. De Christe lijke Armeniërs en de Mohammedanen vormen een schrille tegenstelling. Het vernietigen van den Christen-staat was den Turken een heilige plicht, en de Turken hebben daarom het koninkrijk der Armeniërs verwoest. De Armeniërs hebben veel geleden, maar de schuld daaraan moet niet bij de Turken ge zocht worden, maar in Europa en Ame rika, de Armeniërs zijn niet de slacht offers van de Turken, het zijn onze slachtoffers, aldus spr. Een Fransch staatsman, pro-Turksch overigens, heeft eens gezegd, dat de Armeniërs de pion nen zijn van het politieke schaakspel, die men gebruikt als men niets anders of beters te doen weet. De Armeniërs waren nauw betrokken bij alle conflic ten, die ontstonden in het Nabije Oos ten. De mogendheden, die belangen heb ben in die streken zagen hun voordeel in een onordelijken toestand, omdat het makkelijk is in troebel water te visschen en hielpen Armenië niet. De groote fout van de Armeniërs was, hun vertrouwen in de mogendheden. In den wereldoor log kozen de Armeniërs de zijde der Entente, en velen zijn gesneuveld ln de Fransche of Engelsche gelederen. Dat party kiezen voor de geallieerden was een reden voor de Turken om Armenië te gaan verwoesten. In Mei 1915 werd het besluit daartoe genomen, en de volgende jaren waren vreeselyk. Ds. Krafft-Bonnard beschreef de gruwelen, die de Turksche troepen bedreven. 150.000 kinderen moesten gered worden door Europeanen, die naar dezen chris- tenstaat gezonden waren. Na den wapenstilstand werd een klei ne Armeensche republiek gesticht. Daar by vroegen de Armeniërs den geallieer den om steun, maar ook hierin werd hun vertrouwen beschaamd. Men liet hen in den steek. De Europeesche sta ten kwamen tot een politiek van „Tur- cophilie"; vooral van Engelsche zyde werd Turkye de hand boven het hoofd gehouden, omdat Engeland groote be langen had in het Nabye Oosten. Het egoïsme van de Europeesche'staten ver drong de Armeensche belangen. Mustafa Kemal, maakte van de gele genheid gebruik om nieuwe aanvallen te doen op Armenië. De roep om steun vond geen gehoor ln Europa en Ameri ka, integendeel steunden de Europeesche ryken Mustafa Kemal met munitie. De vernietiging van Armenië werd hiermede voltooid. Een oase van kunst en be schaving in het barbaarsche land werd uitgeroeid. En dat is onze schuld, om dat wy geen hulp geboden hebben, al dus spr. Thans is er geen Armeensche natie meer. Toch zyn de 150.000 kinde ren er nog. die gered werden, en waar van velen naar Genève kwamen, en daar opgenomen werden, en verzorgd door de Ligue Internationale Philarménlenne. En overal in de wereld verspreid wonen nog Armeniërs, die eens wederom de natie zullen vormen. Spr. schetste de vreeselyke positie, waarin de kinderen, die alles verloren hebben verkeeren, en vertelde van zyn ervaringen met de zeer intelligente Armeensche jeugd. Dezen kinderen moet hun vaderland weerge geven worden, wy hebben de hoop. dat de Roemeensche natie leeft, en wil le ven. Ons wacht dus een groote taak. De Volkenbond kan geen invloed uitoefenen op Turkye en Sovjet-Rusland, die geen lid van dien Bond zyn, en dus voorloopig weinig hulp bieden. Spr. zette uiteen, dat de kerk hier een taak te vervullen heeft, en wekte op om haar by dit werk te steunen. Hier mede eindigde ds. Krafft-Bonnard, die vice-president .is van de Internationale Associatie voor het Nabije Oosten, zyn interessante rede. Ds. F. Ch. Krafft sloot de byeenkomst met gebed en zang. PERSONALIA. Te Leiden is bevorderd tot arts de heer M. B. Jonkergouw. UITBREIDING Ten behoeve van de N.V. Chemi» sche Wasscherij, Ververij,, Machi» nale Tapijtreiniging, Haverschmidt Klajc. (Brouwersvaart Nos. 74. 84), is door den bouwkundige H. G. Schol» ten aan den aannemer J. B. Kroon van Diest opgedragen: het ver» cn bijbouwen van de ververij, inteeken» lokaal, expeditie, etst. INDISCHE FILMAVOND. De besturen van de afdeelingen Haar lem der vereenigingen „Oost en West" en „Nederiandsch Fabrikaat" hebben hun leden Vrydagavond in den Schouw burg aan den Jansweg een aangenamen avond bereid waarvoor dan ook zeer veel belangstelling bestand, ook gelukkig by de Jongeren; de schouwbutg wa« stamp vol. Nadat de voorzitter der afdeeltag Haarlem van „Oost en West" namens belde besturen met een kort woord den avond had geopend, werd als eerste film die van de Suikeronderne ming „Wonopringgo" vertoond, die in zicht gaf in het geheele suikerbedrijf van de grondbewerking voor den rietaan- plant af, vla het snijden van de riet stengels, het machinaal breken en per sen, tot de expeditie van de afgewerkte suiker. Na deze Interessante film werd een korte pauze gehouden, waarna Mr. J. Huges, voorzitter van de afdeeling Arn hem van „Oost en West", een kwartier kreeg om mededeel ingen te doen betref fende de groote Indische Tentoonstel ling die te Arnhem in Juni en Juli 1928 zal worden gehouden. De heer Huges verstaat de kunst om ln weinig tijd veel te zeggen. Op een ge zellige manier vertelde hy van dé ten toonstelling, die op „Zypendaal" zal ge houden worden. Hy gewaagde van de groote medewerking van het Kol. In stituut te Amsterdam, ondervonden en ook van den steun van vele particulieren, die schil temde collecties afstaan. De Katholieke zoowel als de Protestante zending stellen belang in de tentoonstel ling; de planters van Deli bouwen een paviljoen, waarin diorama's worden ge schilderd; zy zorgen ook dat er een Batakwoning op de tentoonstelling te zien zal zyn. De My. „Nederland" en de Holl. Lloyd helpen. De Gouverneur- Generaal heeft zeer veel belangstelling voor de plannen en heeft gezorgd dat een volledige collectie cultuurgewassen kan geëxposeerd worden. Men zal er kunnen zien batikken, stroovlechten, ivoordraaien, zilversmidswerk maken door Inlanders. Er zal een volledig Indisch restaurant zyn en de bezoekers zullen kunnen genieten van Indisch tooneel- spel, gemelang, krontjong-muzlek. Het Javaansche element neemt deel op ver schillende manieren. Suriname en Cu rasao zullen met een paviljoen ver tegenwoordigd zijn. Zeer waarschijn lijk zullen negerinnen uit Curasao hoe den komen vlechten. Minister Koningsberger heeft zich be reid verklaard de tentoonstelling te openen en de firma Philips te Eind hoven zorgt voor de draadlooze overbren ging van de openingsrede naar den Gouverneur-Generaal en van het ant woord van Indië's „onder-koning". Toen werd de zaal weer donker ge maakt en werden nog twee films afge draaid: die van het afschepen /an de suiker by de N.V. Afscheep en Com missiezaak vJi. J. F. Esser te Passaroean en ten slotte een rolprent van de Thee- onderneming Pematang Siantar (S. O. K.), directie: de N.V. Ned.-Indisch Land- Syndicaat. Evenals de suikerfilm gaven ook deze beide films een uitstekend beeld van hoe daar in onze Oost in de cultures wordt gewerkt. Zeer voldaan gingen de aanwezigen huiswaarts. ASSOCIATIE VOOR LIJK BEZORGING. De Associatie voor Lijkbezorging houdt 21 November een ledenvergadering in 't Blauwe Kruis. In he jaarverslag wordt aan het 5- jarig bestaan herinnerd. „Het is 5 jaren geleden, dat een fcleLn aantal mannen, getroffen door het leed dat, behalve in moreele bebeekenis, ook nog geldelijk aan nabestaanden en overblijvenden werd berokkend middelen beraamden om daaraan een einde be maken, om daardoor tevens meer den ergerlijke toestanden Ln het begrafenis- bedryf te doen ophouden. Als enkeling was elk hunner onmach tig. vereend scheen er wel kans op sla gen, ofschoon zy zich de vele en velerlei moeiten niet ontveisden. En ziet, in betrekkelijk korten ty'd werd de gedachte in een daad omgezet werd de „Associatie", zooals zij zou heeten, als het ware uit den grond ge stampt. Met niets begonnen, zonder geld, zonder leden. Thans na vyf Jaren van noesten arbeid, hebben wy 2352 leden en een kapitaaltje van f 4720.82. Zegt dat iets? En ongetwyfeld zyn wy nog niet aan het einde van onzen groei, nog steeds niet geheel volwassen. Elk jaar vermeer dert ons ledenaantal. Bedroeg de toe neming in 1926 reeds 248, in 1927 is die 349 leden geweest. In het boekjaar 1926—1927 zyn 95 begrafenissen uitgevoerd, waaronder 5 verassingen. In totaal is daarvoor f 15.986.81 betaald". GEVONDEN DIEREN EN VOOR WERPEN. Terug te bekomen bij: H v. Hooff, Gr. van Wiedstraat 18, damesarmbandhor loge. K. Schoorl, v. 't Hofstraat 63, man chester buisje. Vogelzang, GrooteHout straat 24. damesbeursje met inhoud. J. Kwïener. Olycanstraat 28, buikbank. T. Overveld, Nieuwe Kruisstraat 11. lieren etui met inhoud A v. Hamersvt.d, A. L. Dyserinckstraat 13, heerenhorloge. G. Cornet. Gr. Willemstraat 12. hond. Bur. van Politie, Smedestraat. bruine hand schoen. zweep. J. Molhoek, Eikenstraat 22. grijze dameshandschoen. Kennel „Haerlem", Wilhelminalaan: gele hond, gebracht door Visser, Zandvoortschelaan 38, zwartbruine hond, gebracht door v. d. Peyi, Hendrik Rozenlaan 47. Trekhond Kennel ..Fauna", Parklaan: grijze kat, gebracht door Majoor. Teylerplein 33. gryswitte kat. gebracht door v. d. Steen, Paul Krugerkade 27. A. Beumer, Eiken straat 3. sigarenkoker Harreveld, Rip- perdapark 13. dameshalsketting. Geukers Palmstraat 15, mand met bloembollen. D. Middelbeek, zyistraat 8. portemon- naie met inh. A. Beumer, Eikenstraat 3. kinderportemonnaie. A. Pieke. Damiate- strr.at 14. rozenkrans in étui. B Ilorsc- lenburg, Bloemertsteeg 8, fantasiering T. Scheerling, Bantamstraat 23, zwëep. B. Goedhart, Wald. Pyrmontstraat 54, ■aafcj» met rolletje zljdi INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 1 CENTS PER REGEE Hoedt D toot het in nemen »»d zoo it- M»mde hoestatillen- de middelen, die terdooeende en du schadelijk* stoffen bevatten. Akker'» Abdijsiroop stilt den hoest door er de oorzaak ran wet t' nemen en het adem- kalintsortaan te ver sterken. Zij is teheel onschadelijk en werkt lock zeer krachtig. Gy verzwakt Uw borst en Uw luchtwegen onherroepe lijk. wanneer Gij dien hardnekkigen hoest nog langer duldt. Aamborstigheid is nog een van de „onschuldigste" kwalen, waaraan Gij U blootstelt en ernstiger gevolgen hangen U als een zwaard boven het hoofd. Zeg niet. dat er voor Uw hoest geen kruid gewassen is. zoolang Gij nog niet Akker s Abdijsiroop hebt gebruikt. Akker's Abdijsiroop oefent tot In de meest verborgen schuil hoeken Uwer ademhalingsorganen haar heilzame werking uit door er de ziektekiemen te dood en en het vastzittende slijm op te lossen. Wanneer Gij vandaag nog begint gedurende eenigen tijd geregeld de versterkende Akker's Abdijsiroop te nemen, krijgen Uw ademhalingsorganen hun oude veerkracht terug. Uw hoest wordt dadelijk gemakkelijker. Uw ademhaling ruimer. Gij zult U roeds na enkele dagen aanmerkelijk beter gevoelen, waarna Gij in korten tijd Uw hoestbuien geheel kunt kwijtraken, Overal verkrijgbaar la koker» van 1.50. 2-75 es 450 „DE LICHTHOEVE" TE SANTPOORT. Zuster Verkerk, de penningmees» teresse van „De Lichthoeve". Kwee» kerslaan 1317 te Santpoort, heeft ons weer een lijst van giften in geld en natura gezonden, met verzoek om die weer in ons blad te verantwoor» den. waaraan we natuurlijk gaarne voldoen. Evenals zoovele andere goede en nuttige instellingen in Haarlem en Omstreken verdient ook ,,De Lichthoeve", waar zooveel arme verlaten kinderen een vriende» lijk tehuis vinden en waar ook vele kraamvrouwen en andere patiënten zulk een voorbeeldige en liefderijke behandeling vinden, de warme be» langstelling van allen, wier hart voor dc hulpbehoevende menschen klopt. Elke gift, hoe klein ook maar ook gaarne heel groote zal met groo» ten dank worden aanvaard, want daar is ontzettend veel noodig. Voor» al nu Sint Nicolaas, het kinderfeest bij uitnemendheid, in aantocht is, wordt op groote mildheid gehoopt, want ook op ,,De Lichthoeve" zou# den de zusters niet gaarne dit feest onopgemerkt voorbij willen laten gaan. Behalve van een dikke boter» ham houden ook daar de kinderen van speculaas en borstplaat. Vooral moeders zullen begrijpen, wat het zeggen wil, om 55 kinderen en eeni» ge kraamvrouwen voortdurend van voedsel en kleeding te voorzien. Wie dus de zusters met een gift wil ver» blijden, verricht een hoogst nuttig en dankbaar werk- Nu zijn weer de volgende giften binnengekomen: Familie K., Limmen, 1; K. 250; N. N. te Santpoort, 150; de heer en mevr. F., Padang Brandang (Ned- 0.»I.) 5; Mevr. De J., Santpoort, 1; „Opoe van der H." 0 25: mej. Schreutelkamp, Zeist, 10; C. B., Utrecht, 5; Ned. Bond tot Kinder» bescherming. Den Haag. 92.16; me» vrouw B., Alkmaar, 250; Kostei van de R-K. kerk Driehuizen. van N. N., 1; Fam. van Br., Haarlem, maandelijksche gift, 250; Mevr. J. Santpoort, 1-75; mej. O.. Bodegra» ven., 2.50; mej. N. f 1; S. 1: mej. K., voor de verpleging van M. S-, 25; Van K. V„ bijdrage voor zo» meruitstapje kinderen, 0.50; S., te Bloemendaal, jaarlijksche gift, 2.50; Mevr- K.P., Ede, 10; Sch., Haar» Icm, 1; de heer en mevr. K„ Am» sterdam, 10; de heer en mevr. G., Zeist, 10; mej. M„ Rotterdam, 250; N. N- 0.75. Mevr. H.—B. Santpoort, jaarlijksche gift. 250. Totaal 217.91. De volgende giften in natura kwa» men binnen: Mevrouw B,. Ermelo, een mooie sprei, om te verloten; mej. E„ klee» ren; mevr. V>N.. ziekenhuissartikelen als sprei, drinkschuitjes, enz. enz. en een prachtig gummi waterbed, dat dadelijk in gebruik is genomen. De geheele zending was buitengewoon welkom; zuster v. d. L., Haarlem, mooie zending kleeren; mevr. M. van L. S-, Santpoort, twee manden heerlijke peren; N.N., pak kleeren; N. N. mantels en jasjes; Mevr. F., Haarlem, kleeren en kindermantel* tes; N- N., mantels en kleeren, twee wollen vestjes voor de zusters; mevr. B. de H., pakje kleeren; N. N„ Sant» poort, kleeren en speelgoed; Mevr. B. Santpoort, mooie ligstoel; mevr- V., nieuwe wieg; Mevr. N., Haarlem zending kleeren; Mevr. Van de V.. Heemstede, wieg en kleeren; Mevr. T- v. B., Bloemendaal, mooie kleeren, schoenen en speelgoed; U., Haarlem., wagentje cn kleeren; Mevr. V., te Santpoort, kinderkleeren; Mevr. de C-S„ Bloemendaal. mooi speelgoed; G., Zeist, groote zak appelen; Dames Van de V., Scheveningen, zending mooie wol, vijf en veertig paar zwar» te en bruine wollen kousen, alles ge» heel nieuw; Mevr. F.E., Zandvoort, mooie wollen dassen; mevr. W.S-. Haarlem, kleeren en hoeden; Mevr. Van der F.G. Bussum, kleeren en koekjes; Mevr. T., Bussum, kleeren «o speelgoed- LANGS DE STRAAT Speelgoed. 't Heeft pas geregend en over bet natet asphalt van de Kalverstraat schui felen de twee menschenstTOomen, zooals sinds jaar en dag: één stroom Dam Munt en één Munt-Dam, die elkaar aan den zelfkant raken. Nu tegen Sinterklaas vooral, lokken de winkels met smaakvolle etalages vol kleur en ook vol licht, want het 1» vroeg donker in dit somber jaargetij de en telkens maken zich menschen utt den stroom los om een korteren of lan- geren tyd voor een winkelraam te gaan doorbrengen. Een speelgoedwinkel heeft al een bij zonder aantrekkeiyke uitstalling ge maakt. Op blinkende rails loopt een trein èH maar in de rondte op den bodem van de étalagekast en daarboven beweegt zich een hangende helder verlichte tram, be mand met eenige elegant gekleede dar mes, en heeren ook maar aldoor voort, Op den achtergrond staat links een mo len met wieken waarin kleurige lampjes gloeien, in volle werking en rechts is een yzeren gevaarte opgesteld, dat aan een vuurtoren doet denken, (want bovenin gloeit een groot rood licht), en waarin langs een spiraalvor mige goot roode, witte en groene ballen steeds maar zonder ophouden, het laag ste punt zoeken om daarna weer langs mechanischen weg naar den top van den vuurtoren getransporteerd en in de rutschbaan gedeponeerd te worden, waarlangs ze dan weer benedenwaart» „rutschen". Vóór de groote winkelruit krioelt het van elkaar verdringende toeschouwers. Het geheele trottoir by den winkel is bezet. Zoodra iemand, na zich verzadigd te hebben aan den schoonen aanblik van de beweeglijke speelgoedwereld, weer in den stroom van Kal vers tra ters wordt opgenomen, neemt een ander zijn plaats in en is het even een ge drang als by de vestiaire van een schouwburg of concertzaal by het uit gaan. Een heel mooie meneer met een pracht van een grijzen ulster aan en een hoed van het nieuwste model op, lichtgele handschoenen los in de linker hand en een sigaret achteloos tussschen de lippen, staat al een heelen tyd te kyken. Telkens wil hij weggaan, maar telkens ook besluit hij nog even te biyven. „Verbaèzend aèrdig!" staat op zyn gezicht te lezen. Achter hem staart een oude heer naar den telkens in een „tunnel" weg- schietenden en dan even later weer te voorschyn komenden trein.Er speelt een flauwe glimlach om zyn lippen en het is alsof hy den trein eigenlijk niet ziet, maar beelden uit het verleden. Ze nuwachtig beknabbelt hy een eindje sigaar.... „Kom moeder!" zegt een oud. gebogen mannetje tegen zyn wederhelft en hy trekt haar aan de mouw. „We motte verder-op!" ..Nog effies!" 'smeekt het oudje en heel haar pienter, rimpelig gezicht straalt van kinderlijke vreugde. Als ze eindelijk met haar echtvriend wegsuk- kelt fcykt ze nog even om. Zoo genieten al die gróóte menschen daar van de wonderen der techniek uit de speelgoedwereld. Kinderen zie ik op het oogenblik niet onder de toeschouwers. Ja, tóch: „Och meneer", zegt een moeder tegen den Grijzen Ulster, wilt u even een beet je op zy gaan, dat myn kleine jongen ook wat zien kan?" En gewillig maken de „groote kinde ren" plaats voor den kleine die wie weet hoe lang al ln de achterste ry had staan hunkeren. Zijn moeder locdst hem tot vlak voor de winkelruit. J. a E.

Haarlem's Dagblad | 1927 | | pagina 15