HAARLEM'S DAGBLAD GEMENGD N3EUWS BUITENLANDSCH OVERZICHT HET ST. ANTONIUS ZIEKENHUIS TE VELSEN. FEUILLETON Het Huis met den Pijl FLITSEN EEN RUSSISCHE TRAGEDIE EN EEN RUSSISCH BLIJSPEL. DE LAATSTE ONTWAPENINGSCONFERENTIE EN DE AMERIXAANSCHE VLOOT. MAANDAG 21 NOV. 1927 TWEEDE BLAD Een bezoek aan de nieuwe inrichting. De ingang van bet gebouw. In het gebouw van de voormalige Tuchtschool aan den Zeeweg te Velsen Is sedert vele maanden een leger arbei ders aan het werk om dit gebouw, dat voorheen diende om jeugdige boefjes weer in het rechte spoor te brengen en als bruikbare jongens aan de maat schappij terug te geven, te verbouwen tot een inrichting, waar de medische wetenschap, gesteund door liefderijke handen, haar schoone taak zal vervul len. om genezing te brengen aan de genen die door ziekte zijn getroffen. Het was voor den architect den heer Brüning te Haarlem een moeilijke taak, om het oorspronkelijk gebouw, dat als Eoovele rijksgebouwen uit het beruchte Btijllooze tijdperk alle architectonische schoonheid miste, te verbouwen tot een Inrichting van een geheel andere strek king en dat in een tijd, waarin zelfs de doorsneê-Nederlander, die de moderne architectuur der laatste jaren heeft lee. ren kennen en waardeeren. ook aan het uiterlijk van een gebouw elschen is gaan stellen. Het spreekt vanzelf, dat het bouw werk, dat thans zoo goed als voltooid is, niet is kunnen worden een gebouw, dat kan bogen op een sierlijken stijl In hoofdzaak is het oude uiterlijk gehand haafd, met name het middengebouw en de beide aan het voorplein liggende woonhuizen, die thans bestemd zijn voor woonhuis van den geneesheer-directeur en tot zusterhuis. De vleugels en eenige andere détails ziin gemoderniseerd uit den herbouw te voorschijn gekomen en opgetrokken in een stijl, die zich aan past aan dien van het hoofdgebouw. Teneinde een goed geheel te verkrij gen, zijn de vleugels naast het midden gebouw afgebroken, hetgeen noodzake lijk was omdat de vloeren in deze vleu gels belangrijk lager lagen dan in het hoofdgebouw. Het aldus verkregen voor gedeelte heeft een lengte van 82 M. Van het oude gebouw is verder de ge- heele Noorderzijvleugel afgebroken. Deze Vleugel, opnieuw opgetrokken, is bijna geheel bestemd voor de operatiek. Hier in bevinden zich o.a. eenige operatie- Balen, de kraamkamer, enz. Verder is fc dezen zijvleugel, de polikliniek, die rechtstreeks van buiten door een apar- ten ingang te bereiken Is. De bezoe- kers van de polikliniek worden zoodoen de geheel apart gehouden, hetgeen voor de rust in het gebouw natuurlijk van groot belang is. De zuiderzijvleug^ die weinig verandering heeft ondergaan, bevat op den beganen grond vier zalen voor Jongens en mannen en op de le verdieping eveneens eenige zalen. In den achtervleugel gelijkvloers vindt men de keuken-afdeellng. Op de verdieping van dit gedeelte van het gebouw zijn de ka pel en de slaapzaal voor de dienstmeis jes. In deze achtervleugel is de ver dieping op dezelfde hoogte van het oude gebouw gehandhaafd, zoodat de gang der le verdieping van het hoofd gebouw aanzienlijk hooger ligt dan de verdieping van den achtervleugel. Met het oog op de kosten heeft men er van afgezien, dit deel van het gebouwen complex op gelijke hoogte te brengen als het hoofdgebouw. Het binnengebouw bevat op den be ganen grond de kamer van den genees heer-directeur en op de verdieping een ziekenzaal voor meisjes. Als men door de vestibule van den hoofdingang het gebouw binnentreedt, ziet men rechts van de vestibule de portierskamer. Daarachter, dus eveneens in den rechtervleugel ligt de kamer der moeder-overste. Links van de vestibule zijn een ontvangkamer en een spreek kamer. Verder bevinden zich gelijk vloers ter rechterzijde van den ingang de donkere kamer, het laboratorium en eenige klassekamers en aan het uiteinde van de gang een grootere zaal. Ter lin kerzijde van den ingang zijn naast eeni ge theekeukens de kinderafdeeling en de quarantaine-afdeeling voor kinderen. In deze zeer modern ingerichte afdeeling staan in afzonderlijke boxen 7 kinder bedjes, alle van elkaar en van buiten gescheiden door dikke spiegelruiten en ijzeren deuren. De verdiepingen In het hoofdgebouw bereikt men door twee trappenhuizen, verlicht door vensters met glas in lood. In één der trappenhuizen is een per sonenlift aangebracht. Op de eerste ver dieping van het hoofdgebouw zijn vijf klassekamers met rechts daarvan een theekeuken en een patientenkamer en links een badkamer, een klassekamer en een zaal 3e klasse met 17 bedden. De tweede verdieping van het hoofd gebouw bevat de slaapvertrekken, ter linkerzijde voor de religieuze-, ter rech terzijde voor de leekezusters. Deze slaap kamers hebben een oppervlakte van on geveer 3 bij 4 M. Veel zorg is besteed aan de vloerbe dekking. De gangen zijn betegeld, ter wijl de meeste zalen zijn voorzien van een vloer van houfcgraniet. De verwarming geschiedt zoowel door stoom als door heet water. Ten be hoeve van de verwarmingsinstallatie is een nieuw ketelhuis gebouwd, waarin zich tevens de waschinrichting bevindt. Vermeld dient nog te worden, dat on der den achtervleugel, nadat de kapel daarop reeds was opgetrokken een groote provisiekelder Is gebouwd. Zooals men kan begrijpen leverde deze kelderbouw vele technische moeilijkheden op, die men echter op verdienstelijke wijze heeft weten te ondervangen. Stuk voor stuk zijn de fundeeringen van dezen vleugel, die tot ongeveer 1 M. onder den beganen grond doorliepen, benedenwaarts uitgebouwd. Naar wij vernamen, zal het gebouw over eenige dagen door den bisschop van Haarlem, Monseigneur Callier worden ingewijd. De ingebruikneming zal, naar het ons wil voorkomen, nog wel eenigen tijd duren. De zijgevel van het ziekenhui». Naar het Engelsch van A. E. W. MASON. 61) Jim kon hem niet uitleggen dat hij hem hoofdzakelijk dit verzoek deed om dat Betty er zoo op gesteld was haar vriendin te redden. Hij begon over het schandaal, dat het gevolg zou zijn van zulk een rechtszaak. „Dank zij Boris Waberski is er al zoo veel publiciteit aan gegeven", vervolg de hij. „Juffrouw Harlowe heeft toch al genoeg verdriet gehad, zou ik zoo den ken. Waarom moet zij tegen haar vrien din getuigen in een rechtszaak, die tot geen enkel resultaat kan leiden? Beseft u dat niet, monsieur Hanand? Ik heb wel eenige ondervinding van zulke ge vallen en ik verzeker u dat geen enkele Jury een beklaagde kan veroordeelen op zulke geringe bewijsgronden. Zelfs de parels zijn niet gevonden en zullen ook nooit gevonden worden. Neemt u dat maar van mij aan. monsieur Ha nand. Nooit zullen ze gevonden worden! Hanand trok een la van de tafel open en nam er een houten doosje uit, waar- fa» sommige fabrikanten honderd siga retten verpakken. Hij schoof dit over de tafel heen naar Jim toe. Er rammelde iets in het doosje. Jim greep er ver schrikt naar. Hij twijfelde er geen oogen blik aan of Betty zou veel liever haar parels heelemaal verliezen dan haar vriendin Ann Upcott' te zien ondergaan. Hij deed het doosje open. Er zaten wat ten in. Tusschen de waten lag een prachtig parelsnoer van volmaakt gelij ke parels van een eigenaardige rose kleur, die zelfs voor een leek op dit ge bied bijzonder aantrekkelijk waren. „Het zou correcter geweest zijn als ik ze in een lucifersdoosje had gevon den", zei Hanand. „Maar ik zal er mon sieur Bex op wijzen dat lucifers en si garetten tenslotte nauw aan elkaar ver want zijn. Jim zat nog teleurgesteld naar de pa rels te kijken toen Moreau aan den an deren kant van de tusschendeur tikte. Hanand keek weer op zijn horloge. „Ja. het is elf uur. We moeten gaan. De auto is vertrokken van het huis van madame le Vay". Hij stond op uit zijn stoel, legde de parels weer in de watten en sloot ze weer in de lade. Jim Frobisher zag de kamer niet meer. Hij zag een groot, verlicht huis, en een meisje, dat uit een raam klom, een donkere mantel over haar glinsterende japon aantrok en de donkere oprijlaan afholde in haar dans schoentjes, tot de plek waar er een auto Mevrouw Zoebkof. Zaterdagmorgen om halfbwaalf ls, zoo als reeds kort gemeld, prinses Viktoria van Schaumburg-Lippe getransformeerd in een eenvoudige mevrouw Zoebkof. Op het raadhuis te Bonn is het burgerlijk huwelijk voltrokken, aldus de Tel. In den vroegen morgen stond het nog niet volkomen vast. dat de plechtigheid zou doorgaan, daar belangrijke documen ten nog ontbraken. Zij kwamen echter in den loop van den morgen aan. Toen de laatste formeele moeilijkheden over wonnen waren, werd het bruidspaar daarvan in kennis gesteld, dat toen op den vastgesteïöen tijd per auto aan het raadhuis aankwam. Daar een der Keulsche bladen het be richt verspreid had, dat het huwelijk voltrokken zou worden, had een groote menschenmenigte zich voor het raad huis verzameld. Het publiek bleef echter volkomen kalm en onthield zich van alle teekenen van afkeuring. Een nieuwe vertraging had plaats, daar een der getuigen nog niet aanwe zig was. Ook hij verscheen eenter na eenig wachten. De plechtigheid verliep snel. Even na twaalf uur verliet het echtpaar Zoebkof het stadhuis en begaf zich naar het paleis Schaumburg. Hier werd aan een kleinen kring var. gasten een lunch gegeven, waaraan ook de ge tuigen en de moeder van den bruidegom deelnamen Van de familie van de bruid was niemand aanwezig. Het is de wensch van het echtpaar, dat het huwelijk kerkelijk bevestigd zal worden en wel volgens den ritus van de Grieksch-orthodoxe kerk, waartoe Zoeb kof behoort. Dit zal waarschijnlijk van daag geschieden. Granaat tegen de gevangenis In het artillerie-park aan den oost kant der stad Sofia, was een stuk zwaar geschut, dat bij veld-oefeningen was gebruikt, toevallig nog geladen, toen die kanonniers het naar het park terug brachten. Een schot ging bij ongeluk af en de granaat sloeg tegen de centrale gevange nis, die zich in het tegenover gestelde gedeelte van Sofia bevindit. Een soldaat werd zwaar, een andere licht gewond. De schade aan die gevangenis aangericht is onbeduidend. In het gebouw werd niemand gekwetst. Ondier de gevangenen en het gevangenis-personeel ontstond een paniek. Ingenieurs die arbeider vJorden. Ook Denemarken lijdit onder een over productie van de hoogeschool. Er Loopen een paar honderd ingenieurs rond, die geen werkkring kunnen vinden. In ar ren moede heeft thans een 50-tal zich als gewoon arbeider in groote onderne mingen laten aannemen. Er is daartoe een speciale overeenkomst noodig ge weest, zegt het HbLd., met de vakor ganisatie der arbeiders, welke haar toe stemming tot de aanstelling der inge nieurs gegeven heeft mits zij niet voor lager loon (sic!) dan die arbeiders zelve werken, lid warden van de vakvereeni- ging en de daaruit voortvloeiende ver plichtingen op zich nemen. De Vereeni- ging van Ingenieurs heeft zich verant woordelijk gesteld, dat zij deze verplich tingen zullen nakomen. KORT EN BONDIG. Moses, de voorzitter van den Senaat te Washington, is gepolst over een even- tueele candidatuur voor het president schap der republiek. Hoewel Moses zelf daar niet aan wil, heeft hij zich bereid verklaard een candidatuur-Hoover te steunen. Te Baltimore heeft aan boord van het stoomschip John Luckenbach een ont ploffing plaats gehad op het eerste dek waar werklieden doende waren met een acetyleenbrander vlak bij een benzine tank. Er is één man gedood; vier zijn gewond en van een weet men dat hij overboord gegaan is. Het is nog niet bekend of er niet meer slachtoffers zijn. Uit Palmira, in Mexico, wordt ge meld, dat bij een aanval van bandieten op een trein, daar in de buurt, achttien Mexicaanscne soldaten en één officier zijn gedood. Volgens een ander bericht zouden de bandieten achttien passagiers hebben gedood en twee-en-dertig man van het gewapend escorte van den trein. VAN HAARLEM'S DAGBLAD No. 1057 HET MIDDAGDUTJE Baby wordt wakker uit zijn mid dagdutje vraagt zich af of hij het gebrul- I kelijke signaal zal geven om de l familie te doen toesnellen besluit om nog wat te wachten het is hier lekker stil zonder al dat geren om hem heen bovendien moet een baby af en toe gelegenheid hebben om de vele problemen, die hem bestormen, rustig uit te denken ook is 't niet ongrappig om te hoo- i ren hoe de familie elkaar tot stil te maant en op de teenen loopt, terwijl hij al lang wakker is Hoor! Pappie krijgt een uitbran der omdat hij een deur te hard dicht slaat nu luisteren zij aan de deur om te hooren of hij er wakker van ge worden is moeder vertelt aan tante Martha hoe prettig het is, dat hij zoo lang slaapt, de familie van vaders kant zijn allemaal zulke slapers en baby speelt tevreden met zijn vingertjes terwijl de familie zorg vuldig op de teenen blijft rond gaan {Nadruk verboden). De steden, de dooden en de levenden. T BELANGRIJKSTE NIEUWS. Trotzky. 't Is de jonge Sovjet republiek eigen lijk niet kwalijk te nemen dat zij zich af en toe vergist. In het fascistisch Italië is het niet anders, 't Is een quaestie van 1 e e r e n. De beide regeeringen van deze antipoden gaan nog maar zoo kort school. Geen wonder dat zij zich nu en dan belachelijk* maken in hun jeugdigen overmoed. Een staaltje van een komische vergis sing waaraan een tragedie ten grondslag ligt. levert Rusland dezer dagen. De oppositie in de party is „uitgezet" en zal zooals wy onlangs uitvoerig uiteenzetten eerst thans met man ear macht en langs ondergrondsche wegen de scheuring in de partij trachten te be werkstelligen. Trotzki. Zinowjef en an dere grooten die nu getuimeld zijn van hun hooge zetels zijn gedegradeerd tot de rangen der samenzweerders. Wacht Siberië hen? Men beweert dat Trotzky een gevangene in zijn huis is. (Zoo was het ook in den tijd van den Czaar). Dit is de tragedie van den grooten voorganger, die verguisd wordt. De hu moristische kant, die de Stalinisten feitelijk in al hun kleinheid en angst vertoont, is deze: De steden die her doopt zullen worden, zullen in den ver volge niet meer den naam mogen dragen van een nog levenden grooten leider uit het Sovjet-kamp. De steden Trotsk (Trotzky) Zinowjefsk f Zinowjef) zijn nu voor de tweede maal herdoopt en- genaamd naar den gestorven Dzjer- zjinksky (den dictator van de beruchte Tsjeka) en naar een anderen beroem den doode. Trotsk heet nu Krasnoar- minsk en Zinowjefsk is nu genaamd: Dzjerzjinsk 't Zou ook wel een beetje gek zijn als steden den naam van „vijanden der republiek" kregen. Toch zijn er symptomen tn deze Russische comedie die den slimmen toeschouwer verdacht moeten voorko men: symptomen die na iedere groote revolutie opdoken. Symptomen van in nerlijk verderf, van vrees die schuilt achter een dictatoriaal harnas. De re geering Stalin zal een terreur moeten gaan uitoefenen (voor zoover zij dat al niet doet) om zich te kunnen handha ven. De uitersten raken elkaar: wat in Italië openlijk en met succes be leden wordt, geschiedt verkapt in Rus land, zooals vroeger, in den tijd der Czaren. Met alle ellende, intrigue en angst. P. A. De ontwapening en de Russen. De secretaris-generaal van den Vol kenbond heeft zoo juist een telegram uit Moskou ontvangen, meldende de samenstelling der Russische delegatie naar de zitting der voorbereidende ontwapeningscommissie, welke hier 30 November onder voorzitterschap van jhr. L-oudon zal byeenkomen, lezen wij in het Hbld: De delegatie omvat niet minder dan dertien personen, welk aantal oneven redig groot is voor een betrekkelijk korte en weinig belangrijke zitting, die vermoedelijk slechts vüf dagen zal du ren! De Russische delegatie staat onder leiding van Litwinow, plaatsvervangend volkscommissaris van buitenlandscha zaken; verder zijn leden de volkscom missaris van onderwijs Loena/tsjarski en Oegaros, lid van het presidium van den centralen raad van beroepssyndi caten. Secretaris-generaal der delegatie is Boris Stein, die ook reeds in Mei te Genève was tijdens de economische wereldconferentie. Voorts zal de dele gatie vergezeld zijn van twee vertegen woordigers van het Russische Telegraaf- agentschap Tass. Tegen Pilsoedski. De Krakausche Kurier meldt, dat men te Lemberg een samenzwering tegen het leven van maarschalk Pilsudski op het spoor is gekomen. De in deze zaak be trokken personen zouden leden zijn van het Hallerverbond, een militaire organi satie. die vyandig tegenover Pilsudski staat. De leider der organisatie zou hebben getracht een kassier van een bank te bewegen Pilsudski te vermoor den. De kassier, hoewel een hartstoch telijk nationalist, waarschuwde de poli tie. De leider der organisatie, die intus- schen naar Warschau was gevlucht, ls daar gevangen genomen; verdere arres taties worden verwacht. Amerika's vloot. Terwijl president Coolidge als zijn verwachting te kennen heeft gegeven, dat de Amerikaansche vloot met eenige kruisers zal worden versterkt, werd op het Witte Huis herhaal, dat het mis lukken der coi.f eren tie te Genève geen invloed zal hebben op het vlootbouw- program, dat de president de volgende maand aan het Congres zal aanbevelen. Wij lezen nog in de Tel. hieromtrent: Voorts werd verklaard, dat Coolidge het resultaat der conferentie van Ge nève in dit opzicht ais volkomen, nega tief beschouwt, daar Amerika zijn bouw- program reeds had vastgesteld en het slechts eventueel gewijzigd zou hebben, wanneer met Groot-Brittannië en Ja pan een overeenkomst tot beperking der bewapening bereikt zou zijn. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cents per regel. onder de boomen stond te wachten. „Misschien is de auto niet vertrok ken", zei Jimplotseling vol hoop. Mis schien is er een ongeluk mee gebeurd. De chauffeur kan wel te laat zijn ge komen. Honderd en een dingen kunnen er gebeurd zijn!" Met zulk een zorgvuldig bedacht en gereputeerd plan? Neen, beste jongen. Hanand nam een revolver uit een kast en stopte die in zijn zak. „Laat u die parels zoo maar in de la van de tafel liggen?" vroeg Jim. We moesten ze eerst naar het bureau van politie brengen", „Deze kamer wordt bewaakt. Het ls hier volkomen veilig", antwoordde Ha nand. Jim probeerde het nog op een andere manier. „Wy zullen Ann Upcott nu niet meer op den tweesprong kunnen opwachten", redeneerde hij. „Daarvoor is het te laat. Het is over elven, zooals u zegt, een eind over elven. En vyf-en-dertig minuten op een motorfiets 's morgens beteeke- nen vü'ftig minuten in een auto des avonds, vooral wanneer de weg slecht is" „Wy zijn niet van plan om Ann Up cott op het kruispunt tegen te houden", antwoordde Hanand. Ky vouwde de kaart op en legde hem op den schoor steenmantel. „Ik waag veel, weet u", zei bA) zacht jes. „Maar Ik moet well En neen ik kan my niet vergissen". Toch stond zijn gezicht ernstig en bezorgd. Terwijl hij Jim aankeek kwam er opeens een andere gedachte bij hem op. „Tusschen twee haakjes", zei hij. „De gevel van de Notre Dame?" Jim knikte. „Het bas-relief van het Laatste Oor deel. Wy zyn er naar gaan kyken. Wij vonden de manier, waarop u uw opinie te kennen gaf, een beetje grof". Hanand bleef een paar seconden naar den vloer kijken. Toen zei hy kalm: „Dat spyt me". En hy vervolgde: „U zei daar: wy?" „Mademoiselle Harlowe en ik', legde Jim uit. „O ja. natuurlijk. Daar had ik aan moeten denken" en weer riep hy on rustig uit: „Het moet dat wel zijn! Neen. ik kan me niet vergissen. In ieder geval is het nu te laat om het nog te veranderen". Moreau klopte voor den tweeden keer op de tusschendeur. Hanand sprong overeind. „Ja", zei hy. „Neen uw hoed en uw stok monsieur Frobisher! Mooi! Is u klaar?" en plotseling werd het licht in de kamer uitgedraaid. Hanand deed de tusschendeur open en ze gingen de voorkamer in een slaapkamer, dfe op het groote stations plein uit zag. In deze kamer was het I ook donker. NT^ar de luiken waren niet dicht en de lantaarns op het plein en de lampen van de Grande Taverne op den hoek wierpen lichtplekken op de muren. De drie mannen konden elkaar zien en in het half duister leek het Jim alsof de beide anderen doodsbleek zagen. „Danay kwam op zijn post toen ik voor het eerste klopte", zei Moreau. Pa- tinot is net naar hem toe". Hij wees over het plein heen naar het station. Er stonden een paar rijtuigen te wachten op den Parijsehen trein en er voor stonden twee als arbeiders ge- kleede mannen te praten. Een van hen stak een sigaret aan aan een stompje dat de ander hem voor hield. De man nen in de kamer zagen de sigaret aan gloeien. „De weg is vrij, monsieur", zei Mo reau. „Wij kunnen gaan'. En hy keerde zich om en liep naar de trap toe. Jim aïng hem achterna. Hy had er geen flauw idee van waar ze heen gingen, zelfs geen vermoeden. Maar hij was vreeselijk in de war. Alle hoop, die Betty en hy gekoesterd hadden, dat de heele geschiedenis snel en volkomen uit zou zijn, was vervlogen. Hij werd ook niet gerustgesteld toen Hanand zijn hand op zyn arm legde en hem tegen hield. „U begrypt dus goed, monsieur Fro bisher". zei Hanand met nadruk, ter- wyi zyn oogen sterk glansden in zyn bleeke gezicht „dat de Fransche justitie nu de leiding heeft. Er mag niets gedaan of gesproken worden waar door de politie in het uitoefenen van haar plicht gehinderd zou kunnen wor den. Aan den anderen kant beloof ik u wat u zoo graag wilde. Er zal nie mand gearresteerd worden op vermoe dens. Uw eigen oogen zullen de bewij zen zien". De twee mannen volgden Moreau naaf beneden en dc straat cp. HOOFDSTUK XXI. Het geheimzinnige huis. Het was een donkere, heldere nacht, stil en warm in de lucht en ontelbaar veel sterren aan den hemel. Het kleine gezelschap liep langs achterstraatjes en smalle steegjes de stad door. Danay liep voorop, Patïnot een dertig meter achter hen aan en Moreau aan den overkant van de straat. Toen ze eenmaal van het verlichte stationsplein af waren liepen ze langs dichte deuren en gesloten ra men van donkere huizen. Frobisheris hart klopte sneller. iy spande oogen en ooren in of hij nergens iemand kon vin den die hen bespiedde. Maar er stond nergegns iemand in een portiek en ze hoorden ook geen enkel geluid wat er op zou kunnen wijzen dat ze gevolgd JfWordt vervolgd.^

Haarlem's Dagblad | 1927 | | pagina 5