HAARLEM'S DAGBLAD TWEEDE KAMER. WOENSDAG 23 NOV. 1927 VIERDE SLAD DE MODERNE DANS door SANTOS CASANI. VI. WAARDOOR SLAAGT OF MISLUKT EEN BAL? Wanneer een bal slaagt Het dansen heeft tegenwoordig zulke afmetingen aangenomen, dat de man of ▼rouw, die niet danst, welhaast een uit zondering genoemd kan worden. Er is geen enkel teeken. dat deze populalrlteit zal gaan tanen, integendeel, nog steeds breidt zich de omvang van dit vermaak uit. en daarbij zal in de toekomst steeds meer rekening gehouden moeten worden met een factor, die van groot belang is. Hoe meer de menschen dansen, des te meer gaan zij aandacht schenken en eischen stellen aan de omgeving, waarin zij dansen. Naar gelang een danser bo ven het gewone peil uitsteekt en steeds meer op den voorgrond gaat treden, zal by of zij meer faciliteiten verlangen, hetzij thuis of in de danszaal, voor het dansen Dit is voor mij aanleiding ge weest om hier een paar 'wenken te ge ven voor gastheeren en gastvrouwen, en daarmede bedoel Ik niet alleen hen, die thuis een feestje organiseeren, maar ook degenen, die de leiding hebben van bals. of in dancings en hotels Om het dan sen tot een genoegen te maken gelden dezelfde voorwaarden voor 'DO zoowel als voor 40 paren. Het eerste punt, waar wij aandacht aan moeten schenken, is de vloer; de gastvrouw verkeert in dit opzicht vaak figuurlijk zoowel als letterlijk in een lastig parket, want zij kan in geenen deele wedijveren met de groote dan cings en hotels, die beschikken over pri ma parketvloeren, of, wat nog beter is. veerende dansvloeren. Thuis moet de gastvrouw zich altijd behelpen met den vloer van den salon of de eetkamer. Ook ln het laatste geval kan echter een zeer bruikbare vloer verkregen worden, in dien men maar zorgt, dat deze de juiste mate van gladheid heeft. Een goede dansvloer mag niet te glad en niet te stroef zijn. Een stroeve vloer bemoeilijkt het lichte glijden en brengt den danser er toe de voeten van den grond op te lichten, wat bij de tegen woordige dansen een grove fout is. Een te gladde vloer daarentegen veroorzaakt slippen en maakt zuiver evenwicht on mogelijk. De ideale vloer biedt dus ..hou vast", maar laat toch voldoende gele genheid tot een soepelen gang en licht glijden. Maar een 'maakte vloer is niet het eertlge criterium, waarnaar het publiek het genoegen en het comfort van het dansen afmeet. De band bijvoorbeeld is van evenveel gewicht. Bij de keuze van het orkest moet gelet worden op de grootte der zaal en het aantal paren Een band, die te luid speelt verstoort de sfeer en is hinderlijk voor de con versatie in de danszaal, en een band, die niet luid genceg speelt, om de mu ziek overal te hooren, is eveneens een ergenis. De hoofdzaak is echter, dat de band niet alleen dansmuziek speelt, maar ook muziek, waarop gedanst kan worden. Ieder goed danser zal u kun nen vertellen, dat de band zich niet al leen moet kunnen aanpassen bij het tempo, dat door het publiek gewenscht wordt, maar ook aan Fox Trot. Wals en Tango ieder een bijzonder cachet ver- Ieenen. als het ware moet kruiden. Wanneer een bal mislukt. Met een goeden dansvloer en goede muziek schieten wij al een eind in de richting; de derde voorname factor is de ceremoniemeester, of, bij kleine par tijen. de gastvTOUw. De goede ceremonie meester is alles voor iedereen. HU stelt de menschen aan elkaar voor. als hij ziet, dat dit noodig is; zijn oogen gaan over iedereen en alles, hij geeft de band aanwijzingen, hij heeft een open oor voor speciale verlangens en indien noo dig treedt hy" gestreng op tegen onge pastheden, al komen deze tegenwoordig uiterst zelden voor. De ceremoniemees ter houdt den gang en de stemming er in. kortom hij is de stille kracht achter de schermen, van wien het slagen cf mislukken van een bal afhangt. Tenslotte volgt hieronder nog een pro gramma, dat volgens mijn meening ideaal te noemen is voor een thé dan sant, een programma, waarvan iedereen, jong of oud, beginner of expert kan ge nieten: Foxtrot Foxtrot Wals Charleston Tango Foxtrot Yale Black Bottom WaLs Yale Tango Foxtrot Wals Yale Quick Foxtrot 22 November. De begrooting voor Binnenlandsche Zaken. Krank_ zinnigenzorg en het geval dat zich nooit herhalen mag. Onze blinden, De werkverschaffing. De afdeeling Binn. Bestuur werd Vrij dag nog afgewerkt. Vandaag is de derde afdeeling van de begrooting voor Bimi. Zaken, het Krankzinnigen wezen, aan de orde geweest. Om te beginnen, want het menu vermeldde neg veel meer. Eerst dus liet Krankzinnigenwezen. Begrijpelijk, dat „het geval, dat zich nooit herhalen mag" ter sprake is ge komen, het geval van de Haagsche da me. die volkomen ongemotiveerd, alleen omdat zy aan spiritisme deed. in een krankzinnigengesticht werd geïsoleerd. De heer v. d Heide begon te pleiten voor betere waarborgen, wanneer Iemand ln een krankzinnigengesticht moet worden opgenomen, betere waar borgen voor de juistheid van die opne ming. Hij verhaalde twee verhalen: een van een man, die te Bergen op Zoom op het station door vier marechaussées werd opgepakt en in een auto gestopt, zonder dat hij of zijn vrouw er iets aan konden verhei pen. De man werd in een krankzinnigengesticht geïsoleerd. Doch spoedig bleek het ongemotiveerde van den maatregel De man toch is na het ontslag langen tijd leeraar inr wiskunde geweest. Het tweede geval was het be kende uit Den Haag, dat we zooeven noemden. De heer v. d Heide nu wenschte ab solute zekerheid, dat er geen misbruik van macht zal worden gemaakt. En al wist hij. dat dc door hem genoemde ge vallen tot de zeer hooge uitzonderingen behooren, hij wenschte maatregelen, zoo dat er middelen zullen komen, waardoor een krankzinnige bezwaren bij den rech ter zal kunnen inbrengen. Ook de heer Gerhard pleitte het zelfde. Evenals de communist de Visser. Mevr. de Vries-Bruins, de s.-d. medica, stemde in met de gedachte van meer waarborgen dat achtte zij nooit ver keerd maar voor ongerustheid zag zü toch geen enkele reden: de medische 6tand is daarvoor waarborg. Mevr. Bak- ker-Nort bleek dankbaar voor de be reidheid van den minister om een par tieel e wijziging aan te brengen in de Krankzinnigenwet. De Minister toonde zich dankbaar voor de uitspraken van mevrouw De Vries-Bruirs. maar hij heeft geen ver dere toezeggingen gedaan, dan in de Memorie van Antwoord: hij is bereid met een partieele wijziging te komen, nadeel hierbij ls, dat de deskundi gen het over de oplossing niet eens zijn. In ieder geval: het overleg is gaande De heer Gerhard heeft voorts nog gevraagd de kosten voor armlastige krankzinnigen geheel als vroeger voor rekening van het Rijk te brengen. De minister acht dit niet mogelijk, niet alleen om flnancieiV redenen maar ook uit hygiënische overwegingen. Welke die zijn werd niet duidelijk. Drie afgevaardigden, de afgevaardig den Gerhard, de Visser en Bakker-Nort pleitten voor een andere regeling voor de blindenzorg, een andere regeling, dan die der werkverschaffing volgers het systeem van armenzorg: de blmde moet niet „dank u" behoeven te zeggen tegen liefdadige instellingen Zij moeten worden geholpen, door productieven ar beid voor hen te openen. De minister had uit het Voorl. Ver slag de juistheid van dezen indruk moet erkend worden niet den indruk gekregen, dat de blindenzorg in haar geheel aan de orde zou gesteld worden. Hij zou deze echter overwegen. Want de blinden hebben 's ministers sympathie. Langdurig is van gedachten gewisseld over de Rijkswerkverschaffing. De heer Sannes noemde verbeterin gen in de gemeente Schoterland nood zakelijk waar groote armoede heerscht. Een tragisch beeld schilderde deze s.-d. van de ellendige toestanden in woning en gezin. Hy achtte het stelsel, dat iemand eerst zijn spaarpenningen op maakt. voor hij met werkverschaffing wordt geholpen, uit den booze. Daar door immers zakt de energie. Wat in het Witteveen gebeurde, moet ook in Jubbega gebeuren: productief landwerk moet daar worden georganiseerd. Voor Drente is het geslaagd, thans moet ook voor Frieslar "s Z.-O.-hoek Iets word n gedaan. De heer v. d. Heide deed een goed woord voor meerder hulp aan Z.-O. Drente. En de heer Bakker sloot zich bij den heer Sanncs aan. Algemeen werd er over geklaagd ook door den heer Weitkamp. die ove rigens er voor waarschuwde de landar beiders bij de werkverschaffing niet achter te stelle?"" ij de stedelijke arbei ders dat men werkloozen niet aan I werk helpt, wanneer ze ook nog maar eenig bezit, hebben. Dat werd geacht een spannen van het paard achter den wa- gen. De heer Stenhuis stelde het werk- verschaffingsvraagtuk zeer algemeen. Hij zag het als werkloosheidsvraagstuk. Immers er moet gezocht worden naar duurzame existenties voor de werkloo zen. Hoe bouwen wij de vakkennis van werkloozen om? Niet alleen zeide hij moet het vraagstuk van de werkloos heid worden gezien als een financieel vraagstuk, maar bovenal als een sociaal vraagstuk Want het gaat hier ommen- s c h e n. die van het vervallen naar het pauperisme moeten teruggehouden wor den. Het gaat om menschen. hier past ontroering. Er moeten volwaardige staatsburgers worden geformeerd of op nieuw geformeerd. De heer Stenhuis bepleitte maatregelen tegen dumping dooi het buitenland, wanneer hulp doel matig ls. Omdat dit werkloosheid te gen houdt. De heer v. d. Heide klaagde over de fancy fairs. Hij achtte fancy fairs het feestvieren, het drinken van cham pagne, tot hst wegnemen van ellende immoreel en het effect ln de geholpen streken was dan ook moreel buitenge woon slecht zoo had hij geconsta teerd. De heer Schaper brak een lans voor hygiënisch toezicht in de keeten der te- werkgestelden en voor het droogleggen van de plassen bij Reeuwijk en Sluip wijk. De heer IJzerman wilde werklooze metselaars doen medewerken aan de restauratie van oude gebouwen, de hee: Van Voorst tot Voorst zag een natuur lijk werkverschaffingsmiddel in het ont wateren van door water benadeelde stre ken. de heer L. de Visser zag alleen uit komst ln een breede groep omvatten de rijkswet tot verzekering der werkloo zen. waarvan de kosten moeten worden gedragen door ..de werkgevers en doo: den kapitalistischen klassestaat". Had de heer Stenhuis betoogd, dat voor officieele werken het Nederl. Fa brikaat steeds moet voorgaan, zijn par tijgenoot, v. d. Waerden, groot voor vechter van vrijhandel, kon daarmede niet instemmen: de directe voordeelen mogen aantrekkelijk zijn, op den duur brengt het uitschakelen der internatio nale concurrentie niets dan economisch nadeel. .De hoeren Ebels en Bierma wezen den minister op nieuwe methoden van landaanw:nning, die aan de Nocrd-kust van ons land mogelijk zijn, gelijk zij in Slees wij k-Holstein zijn toegepast. Landaanwinning geeft uitermate pro ductieve werkverschaffing. De minister was in zijn antwoord heel kort. De heer IJzerman had voor het t- werkstellen van werklooze bouwarbei ders aan restauratie-werken gepleit. Nu minister Kan tijdelijk minister van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen is, zal hij zoo deelde hij onder luid ge lach mede een brief aan zich zelve over de mogelijkheid daarvan schrij ven. Minister Kan houdt nooit breede be schouwingen, veel houvast biedt hij nooit. En algemeene dingen? Daarmede bemoeide hij zich gisteren niet. Wan neer de heer Stenhuis de kwestie wat algemeen er bezag en op duurzame maatregelen aandrong, dan antwoord de de minister, dat het ontginnen van grond toch kapitaal brengt. Of die heer Stenhuis dat antwoord nu wel bedoeld heeft? De minister schijnt Schoterland blijk baar te willen helpen. Wat de kwestie betreft van het niet-te-werkstellan bij aanwezigheid van nog eenigen, zij het geringen welstand, wees de minister erop dat algemeene richtlijnen nu eenmaal noodig zijn, maar dat er overigens zeer sterk wordt geïndividualiseerd. Waarbij niet te formalistisch wordt opgetre den. Reeds is het overleg gaande over heel vele der door de Kamer genoemde wel ken. De nieuwe Holsteinisohe landaan- winnings-methode zal vanwege het de partement worden getoetst aan moge lijkheden en wenschelijkheden. Als 't eenigszins kan worden de werk 1 cozen zoo dicht mogelijk bij hun wo ningen te werk gesteld. Hoe de gronden, die door de Centrale werkverschaffing in cultuur zijn ge bracht, moeten worden bewerkt, is een vraag, die de minister onder het ooi wil zien, wanneer zij aan de orde komt hij kcos nog niet tusschen het groot bedrijf cn het klein-bedrijf. De grocte-stads-arbeiders stelde de minister vast. worden niet bevoordeeld boven de plattelanders. De 1 oenen moeten d3.arvan wijkt de minister ondanks het pleiten van den her.r Hi "mistra niet af in de werkverschaffing lager zijn dan in het particuliere bedrijf. Fancy fairs keurde de minister per soonlijk niet af. Morgen „Landbcuw" waarbij een niet te overzien aantal woordvoerders de landbouwbelangen zullen verdedigen Vanmiddag warden de beraadslagingen in de Kamer voor een gTOot gedeelte bijgewoond op de gereserveerde tribune V3n de Kamer door de leerlingen van de 5de klasse der Haarlemsche H.B.S. AVONDVERGADERING. Arbeid, Handel en Nijverheid Veel critiek op den minister. De meeat aangevallen figuur in het huidig kabinet is wel minister Slotema- ker de Bruine. Minister Slotemakcr dc Bruine. Zelfs nog voor zijn optreden werd hij niet gewaardeerd. Heeft de heer Mar- chant in de Vrüz. Dem. destijds niet minister de Geer geadviseerd, maar vast uittezlen naar een anderen minister van Arbeid. Telkens boort men critiek op den mi- nisier. Bij d? algemeene beschouwingen op de Ar'oeidsbegrooiing concentreert zich deze jaarlijks. En nu is het merk waardig, dat de critiek steeds feller wordt. Elk jaar sterker. Ditmaal was de critiek wel heel scherp. Het begon reeds, met den heer Ver aart. Deze eischte van den minister een oogenblikkelijken uitbouw van de toe passing der Arbeidswet. Omdat er geld genoeg vcor ls Niet een geleidelijke uit bouw, maar directe invoering van de volledige Arbeidswet. Immers, betoog de Prof. Veraart, we staan eerst aan het begin van -de omzetting der sociale dingen. Hij waarschuwt er togen cm de internationale conferentie als kapstok te gebruiken. Hij vroeg maatregelen en niet een afwijzen in de memorie van Antwoord van de wenschen der Kamer als „een verlanglijstje van min of meer belachelijke vragen". De heer Veraart wenschte niet zelve perspectieven te openen, hij kon thans geen opbouwende critiek leveren: daar voor leende zich de figuur van dezen minister met. Niet prettig, zoo'n uit spraak voor den minister! De heer Stenhuis maakte zijn rede nóg wat scherper. Zóó, dat de voorzitter tweemaal hem waarschuwen mess:, eenigszins gematigder woorden te ge bruiken. De sxi. geloofde, dat de minister de arbeiders al minder geven wil, en al meer van hen nemen wil. Des heeren Stenhuis' hart was vol bitterheid. Niet meer zag hij 's mi nisters plaats (als vóór zijn optreden) bij de arbeiders, maar bij de huiseige naren wier buidel hij vulde. De Ziek tewet? de arbeiders werden er slech ter van. Er ls een belofte van 48 uur voor alle arbeiders! En nu, wat komt er van terecht? Rechts en de minis ters: de heer Stenhuis noemda ze woordbrekers, het woord werd eenmaal gogeven. Den arbeiders ontbreken menschwaardige werktijden. En daaraan doet de minister niets. „Hij w-il niet, hij durft niet, hij kan niet, hij kent geen sociale ontroering" aldus de heer Stenhuis „ae minister ment n-et, hij profcasrt niet te mennen de wagen van zijn departement, hij heeft alle moeite zich aan den war.d vast te houden". De Kamer kan elk oogenblik den mi nister naar huis sturen, als de R.K. Staatsparty maar wil, stelde dezelfde spreker vast. Dan zou daar een demo cratisch kabinet, de huidige minister vervangen wrorden door een bewindsman die niet als deze nog altijd spreekt de heer Stenhuis een volslagen mis lukking is, niet alleen een orateur en niet een speelbal voor de reactionnairen. De heeren Kuiper en Smeenk waren veel zachter in hun oordeel, maar ook zij oefenden ernstige critiek. Ook zij meenden, dat de minister niet actief genoeg was, niet actief, waar het de uitbreiding betrof van de Arbeidswet, de uitbreiding van de arbeidsinspectie en in het toezichthouden op de Arbeids wet. Wanneer het den minister ernst is met zyn werk, dan moet hij naar eens naar de Kneuterdijk gaan en daar met de vuist op -tafel het geld voor uitbreiding der inspectie eischen meende ös R.K. arbeidersafgevaardigde. En de heer Smeenk drong den minister ook tot meer werk. Allereerst voor de verbindend-verklaring van het collec tieve contract. De heer v. d. Waerden bestreed der. minister waar deze van de verbindend verklaring vreesde, dat de loonen de prijzen zouden vastleggen, waardoor een onmisbare regulator uit het economisch leven zou worden weggenomen. Dat kan deze s.d.-ingenieu-r niet aannemen, om dat er voldoende correcties kunnen op treden bij elke contract-einde. De heer Bakker was de eerste, die naast den minister ging staan. Hij waar schuwde den heer Veraart voorzichtig te zijn met critiek, want van wat deze professor had willen prestearen (de economische bedrijfsorganisatie) zou met de eigen maat der critiek niet veel heel blijven. De economische moge lijkheden zag de hear Bakker nog niet zoo goed, dat uitbouw in volle breedte zou kunnen komen. Wanneer hij critiek had op den minister, dam zou hij meer een werken in de diepte wenschen dan in de breedte. De heer Kerstan men weet 't moet van sociale wetten niets hebben, van uitbouw zeker niet. Hij wil den arbeider niet afbeulen, maar de regeering moet letten op de concurrentie. De heer Kortenhorst ook verdedigde den minister. In het algemeen kon hy met den minister instemmen met zijn beleid. Slechts op het punt van het collectieve contract, meer in het bij zonder ter zake van de verbinderd-ver- klaring, verschilde hij van meening. Hy verdedigde de verbinderd-verklaring met den heer v. d. Waerden. En eriti- seerde prof. Veraart, zijn ïnter-fractio- ueelen tegenstander in economise hen zin. Laatste spreker was de communist de Visser, die de s.-d. poogde duidelijk te maken, dat ook wanneer zij een mi nister zouden aanwijzen, deze evenmin iets zou kunnen tot stand brengen. Daarvoor achtte hij noodig een verande ring der maatschappelijke machtsver houdingen, waartoe hij de s.d. opwekte. Overigens veel waardeering voor mi nister Slotemaker heeft ook de heer de Visser niet. De minister was in zijn antwoord niet weifelend. Hy beet van zich af. De Huurwetten, zoo ving hij aan. heb ik niet ingetrokken om ds huiseigena ren. maar om de duidelijk taal van de wet. Wat de verbint "d-verklaring van d; C. A. O. betreft, hier bleef de minister op zijn standpunt staan, dat hy de re gulator der prijzen, die door de loonen mede bepaald worden, niet wil uitscha kelen. Hoe dat ook zy de minister zal niet tot de verbinderd-verklaring over gaan. De critiek van den heer Veraart noemde de minister niet billyk. De heer Veraart zeide van dezen minister veel '.e hebben mogen verwachten, terwijl hij even te voren gszegd had van het hee'.e kabinet om zijn basis, niets te zullen verwachten. Is zijn houding jegens my dan goed? vroeg de bewindsman. De minister stelde vast niet te stu- deeren, maar te werken. Heel veel deed de minister in het licht der economische omstandigheden en hij citeerde neg eens het lijstje uit de Memorie van Antwoord. Nu vraagt men weer om uit breiding van de Arbeidsinspectie. Maar vergeet men niet-, dat ik aldus de minister een ton vroeg voor de T. B. C. en 1,4 ton voor de werkloozen. Wanneer men nu weet, dat door de so ciale verzekering elk jaar automatisch twee millioen uit 's lands kas wordt ge vraagd, dan begrijpt men hoe moeilijk het is nu dc uitgaven naar beneden moeten om de begrooting sluitend i te krijgen. Ds minister wees er op. dat hij ai'.cs doet om de arbeidswet gehand haafd te houden, dat hij ds ziektewet heeft voorgesteld, en dat hy de werk loosheids verzekering niet brengt, om dat hij nooit een uitvoerbare gedachte op dit punt heeft gehoord. Voorts is de minister met de unificatie bezig, waar van hij de hoofdlijnen duidelijk in het oog heeft. De minister meende dat hij heel veel doet en dat in zijn werk heel veel lijn In de repliek diende de heer Stenhuis een motie in. vragende onverwijlde in voering van de conventie van Washing ton ter zake van den Arbeidstijd. Over d;ze motie wordt morgen ge stemd. INTIMUS. DE STRANDING VAN DE „GEORGIA". BEMANNING GERED Het Nederl andsche stoomschip ..Georgia" dat hy Haighborough op het strand is geloopen. zcoals wij in ons vorige nummer meldden, is nu eendeels gezonken op een mijl afstand van het kustwacht-static-. Van Cromer. Het ar.dere deel z.t nog op hst strand vast. De vtffien leden der bemanning die nog op het schip waren, zijn gered. Omtrent de redding van de beman- nmg van de ..Georgia" wordt nog ge meld. dat de bestuurder van de motor lorrie, waarop vanwege het Engelsche ministerie van Handel een speciaal red- d ngsapparaat werd vervoerd, opdracht had gekregen alle snelheidsgrenzen des neods te overschrijden.Hy bracht daar bij e-n pistool mee. waarmee de red- dingslijn over een afstand van 150 yards kon worden weggeschoten. In dien tusschen tijd zijn vaartuigen Ln de nabijheid van de Georgia doend2 geweest olie op de golven te gieten om op deze wijze het reddingswerk te be vorderen. Veertig uur in doodsgevaar. In aansluiting op de mededeelingen van het Persbureau Vaz Dies. laten wij hier neg volgen wat de Londensche correspondent van de Tel. meldt Deze schrijft: De heldhaftige pogingen, om de be manning van de ..Georgia" te redden zijn met succes bekroond. De redding boot van Cromer bracht Dinsdagavond om 8 uur de vijftien mannen, die zich nog aan boord van het wrak bevonden, te Yarmouth aan land. nadat zij zich 40 uur lang aan de verschansing van het stukgeslagen -—schip hadden moeren vastklemmen, om niet door stortzeeën weggeslagc.i te worden. De mannen, die in het matrozenhuis zyn ondergebracht, waren volkomen uit geput door de koude en de ellende. Veertig uur hebben zij Ln doodsgevaar verkeerd zonder eten of drinken. Hun uitgeputte toestand liet geen lange verhalen toe. maar uit enkele kor te mededeelingen die door hen werden gedaan blijkt, dat de „Georgia" kort nadat het schip door den storm van Zondagnacht op de zandbanken van Hisborough geloopen was, in tweeën brak, waarna het achterschip met 16 leden der bemanning aan boord werd weggeslagen. De reddingboot van Cromer trachtte herhaaldelijk het wrak te bereiken, doch steeds werd de bcot door de hoogc zeeën teruggeslagen. Den geheelen nacht werden de reddingspogingen voortgezet door de reddingbooten van Cromer en Gorleston, doch tevergeefs. Dinsdagmiddag werd opnieuw een poging ondernomen. Een groote hoeveel heid olie werd in de buurt van het wrak op de golven geworpen; inmiddels was ook een torpedoboot uitgevaren, terwijl een auto uit Londen onderweg was met speciale vuurpijlen en redd.ngslijnen, die op verzoek van de kustwacht van Yarmouth met grooten spoed waren afgezonden. Toen de auto arriveerde was ds redding echter reeds volbracht. Ds boot van Cromer had de beman ning om ongeveer 4 uur van het WTak kunnen opnemen en de kapitein was de laatste, die verliet wat er nog van het schip was overgebleven. De 16 man die op he1 losgeslagen achterschip zijn weggedreven, konden door het Neder- landsche stoomschip ..Trent" aan boord worden gsnemen. De reddingsboot ven Gorleston nam hen later over en men verwacht deze geredden laat m den avor.ü te Yarmouth. DE MCORD TF VLAARDINGEN. EISCH 20 JAAR. Vcor de arrondissementsrechtbank te Rotterdam heeft zich te verantwoor den gehad de 25-jarige leswerkman J. P. van der Luide, die op 25 Augustus van dit jaar den portier Jan Bos van „De Vulcaan" te Vlaardingen zou heb ben doodgeschoten, omdat die portier hem geen werk kon geven. Het OM. waargenomen door mr. J. G. Holstein, heeft den verdachte ten laste gelegd moord. subs, doodslag, subs, zware mis handeling. den dood tengevolge heb bend. Verdachte verscheen snikkend voor de balie. Op de vraag van den presi dent jhr. mr. G. W. van Viersen Trip, of hij het misdrijf erkende, antwoordde de verdachte slechts met oen enkel „ja". Er werden zeventien getuigen ge hoord en uit hun verklaringen en die van den verdachte bleek, dat verdachte verminderd toerekeningsvatbaar meet worden geacht. De psychiaters zyn van oordeel dat men hier te doen heeft met een hoogere imbeciel. Door zijn psychi sche gesteldheid was het moeilijk voor den verdachte werk te krijgen. Naar aan leiding daarvan heeft hij aan de R.K. reclasseerir.g, onder wier toezicht hij was gesteld, dreigbrieven geschreven. Als ze hem niet hielpen zou het „het heele stelletje een kogel door het hoofd jagen". Bij „De Vulcaan" is verdachte meermalen om werk wezen vragen en toen hij op den bewusten c'ng weer geen werk kon krijgen (er werden nog een vijftigtal arbeiders afgewezen? heeft hy door het loket op Bos ge schoten. De president: „Moest Je Je daarom zoo boos op Bos maken?" Verdachte: ..Ik had wel eens hooren. zeggen: ze moesten d.e kerel maar dood schoten en toen heb ik het maar ge daan". Uit het verdere getuigenverhoor bleek, dat verdachte, die te Vlaardingen algemeen voor niet normaal wordt ge houden. als een goedaardige jongen be kend staat, d.e bu.tengemeen hard werkt. Het OM., requisitoir nemend, zeide dat het z.i. vast staat, dat men hier met een moord te maken heeft. Spr. acht verdachte buitengemeen gevaarlijk voor de maatschappij, temeer daar de psy chiaters niet kunnen verklaren, dat hij later niet weer tot dergelijke dingen zal overgaan. Een zware straf acht spr. hier noodzakelijk en daarorrr eiseht hij een gevangenisstraf voo: den lijd van twintig jaar. DE INDONES'SCHE STUDENTEN. GEVANGENHOUDING VER- LENGD. Dev Haagsche Rechtbank heeft deri termijn van gevangenhouding der ais verdacht van opruiing te 's-Graven- hrgc cn Leiden gearresteerde Indonesi sche s.udenten weder met 30 dagen ver lengd. MODERN GEKLEURDE PALING. De visscher G. Starrenberg te Lel den heeft in zijn fuiken een paling ge vangen d.e van buitengewone kleur :s, nl. goudgeel met paarse s tree pen. Het exemplaar is in leven gehouden INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cent» per regel. KA? COMMUNISTEN INDIë. IN GEVAARLIJKE SCHAKELS. Het is reeds geruimen tyd bekend» dat er schakels zijn tusschen de commu nisten in Nederland en Indië, schrijft het „Soer HtldMaar het is moeilijk de draden van het verkeer tusschen de extremisten hier en daar in handen te krijgen. Vele wegen staan hun open» vcoral door middel van scheepsvolk» wanneer dit tot de communisten behoort. Zooals wij reeds berichtten, werd te Soerabaja een afdeeling eener nieuwe communistische partij ontdekt: dc lei ders werden echter gearresteerd en bif, reorganisatie van dit lichaam vonden ook de nieuwe bestuurders den weg naar dc gevangenis. Het onderzoek leidde tot een zeer belangrijke ontdekking. Men begreep, dat er een Nederlander nauwe relaties met de nieuwe communistische organisatie onderhield. Deze man is sto ker aan boord van het s.s. „Karimoen", een bodem, welke in den z.g. Pacifie- dienst vaart, d. w. z. communicatie on derhoudt tusschen Nederland. Indië en Amerika. De man was echter uitgeva ren: hij bevond zich met zyn schip op weg mar Oost-Sumatra. Bij aankomst te Belawan heeft men uitgebreide boct- zcekingen gedaan op de „Karimoen". E11 verschillende papieren werden bij hem gevonden, welke voldoende aantoo- nen. dat men hier te doen heeft met een dier geheimzinnige schakels, welke de communisten over verschillende wereld- deelen verbinden. De man behoort poli tiek tot de teansportarbeidersfederatie te Amsterdam en is lid van de Inter nationale) R(oode) H(ulp), een zuiver r-tec—tetische organisatie. In zijn bezit werd ook een „Sinar In donesia" acugotroffen. De communist werd gehoord, maar hij ontkent kes- -iersdiensten voor de r:-uwe communis tische party te doen. Het spreekt van zelf. dat dé autoriteit er zorg voor draagt, hy zoowel in Amerika, waar heen l'ii thans op weg is. als in Neder land. zal vcrcte- gesignaleerd. In elk geval blijkt, hoe actief nog altijd de extremistische actie wordt gevoerd. SCHEEPSBERICHTEN Arendskerk 22. 14 u. v. Port Said, Syd ney naar Rotterdam. Bintanz. 21 te Manilla. Blitar 22 n m. v. Rotterdam naar Ba tavia via Antwerpen. Djambi. 22 te Soerabaya v New York. Brielle, 22 v. Rotterdam n. Hamburg. Flandria 21. 17 u. van Santos, Buenos Ayres naar Amsterdam. Giekerk 22 te Kaapstad v. Amsterdam Mod joker to. 20 v. Sabang naar Rot terdam. Nebraska 21 v Vancouver naar Rot terdam. Oldekerk 22 v. Tsingtao naar Sjanghai Japan naar Rotterdam. Palembang 22 te Adelaide v. Rotter dam. P. C. Hooft. 21 v Sabang, Batavia n. Amsterdam. Stadsdijk 20 v. Sabang. New York n. Batavia. Springfontein 22 v, East London naar Algoabaai. Tapanoeli, 21 v. Batavia naar New York. Tabanan. p. 22. 12 u. 50 m. Gibraltar, Rotterdam naar Java. Tjitaroem, 22 te Chlnwangtao v. Sjanghai. Vechtdijk. p. 21 Perim, Batavia naar New-York. Van Outhoorn p. 22 Perim. Rotterdam naar Batavia. Veendam. 22 tl m. v. Corunna, Rotter dam naar New Orleans. IJstroom, p. 21 Madeira, West-Afrika naar Amsterdam.

Haarlem's Dagblad | 1927 | | pagina 13