BUITENLANDSCH OVERZICHT DE ACTIE BER BELGISCHE SOCIALISTEN. DE BELGISCHE KABINETSCRISIS OPGELOST. SPORT EN SPEL DE OLYMPIADE 1928. LUXE DOOS V.ROSSEM'S TABAK SCHEEPSBERICHTEN HAARLEM'S DAGBLAD WOENSDAG 23 NOV. 1927 Om den korten diensttijd. Jaspar geslaagd. - 4 Katholieken, 4 Li beralen, 2 Chr.-Democraten. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN i 80 CENTS PER REGEL.. ARR'S OUTBROOD i edel als goud. Het worut bereid uit de edelste graanproductei T BELANGRIJKSTE NIEUWS. t Is zoo goed als zeker dat Jaspar reeds geslaagd is in zijn poging to: het samenstellen van een nieuw kabinet. Morgen zal de Koning zonder twijfel goedkeuring hechten aan den vorm van het nieuwe ministerie. Het zal waarschijnlijk 4 Conservatieve Katho lieken, 4 liberalen en 2 Christen-demo craten bevatten. De socialisten zijn dus uitgestooten. En thans zal 't nieuws kabinet ongestoord vocrloopig zijn plan nen kunnen uitwerken ten aanzien van den militaire diensttijd, de begrooting. en de uitvoering van greote werken 1) De socialistische linkerzijde heeft sieh inmiddels natuurlijk niet onbe tuigd gehouden. In partij vergadering werd de houding van de afgetreden ministers goedgekeurd. Bovendien werd het sein gegeven tot een alge- meene en krachtige landelijke propa ganda voor het verkrijgen van een diensttijd. Daarbij deed zich het zon derling geval voor dat Hubin, n bekend lid der linkerzijde verklaarde aan die propaganda niet te kunnen mesdoen, omdat hij een diensttijd van 6 maan den niet lang genoeg vindt! Bovendien nam de socialistische ka merfractie een motie aan waarin na tuurlijk de bezwaren van de socialisti sche ministers tot uiting komen Hiermede is deze cris:s even snel opge heven als dat zij or.;stond. Voorlocpig althans- Er dient nog te worden afge wacht of de houding der socialisten ir de Kamer succes zal hebben. Nu zij het echter zonder de medewerking var. de Chris ten-democrat en moeten deen is hun kans aanzien.'jk verminderd. F. A. 1) Het nieuwe kabinet ziet er ais volgt uit: Katholieken: Jaspar, Premier van Koloniën; De Broqueville, Landsverdediging; Houtart. Financiën; Baels, Openbare Werken. Liberalen Hymans, Buitenlandsche Zaken; P. J. J. Jansen. Justitie. Vauthier, Kunsten en Wetenschap pen: Lippers. Spoorwegen en Verkeerswe gen. Christen-democraten; Keymans, Nijverheid en Arbeid; Carnoy, Binnenlandsche Zaken. Duitschland' s toe komst. - Rede ven Stresemann. In aansluiting met een zitting van het centraal bestuur der Duitsche Volkspar- tij sprak dr. Stresemann Sn een open bare vergadering, aldus het Hbld. Hij zei- de dat Duitschland en Europa nog lang niet voor een afgeslotc-n ontwikkeling stonden en dat zij een verderen ideeën strijd voor den boeg hadden. Wij staan, zco zeide Stresemann, in een ontwikke lingsproces, waarvan het einde niet is te zien. dcch men moest zich afvragen öf de orde van zaken van thans duur zaam was. Waar men het oog heenwend- de zag men onbekwaamheid en onopge loste problemen, terwijl men de trekkin gen beleefde van esn revolutionnair tijd perk. Niet met grooie woorden en rede voeringen. doch met den nuch teren ar beid van allen kon men zich een weg door dazen chacs banen. Stresemann behandelde vervolgens den financieeien toestand van Duitsch land en de critiek van den agent voor de herstel-betalingen op Duitschlands fi- nancieele politiek, waarbij liij een waar schuwing uitte tegen talrijke verschijn selen in het Duitsche economische leven, die bij duizenden indruk wekten als zou Duitschland een rijk land zijn, te ra-ijl het in werkelijkheid arm was.' Strese mann wees op de noodzakelijkheid van een gunstiger positie van Duitschlands handelsbalans. Het overtreffen door den invoer van den uitvoer, gelijk totnogtoe het gevel was, was in de toekomst niet mogelfjk. Vóór de ontwape ningsconferentie. Briand heeft aan den Qu&i d'Orsay den Nederlandse hen gezant Jhr. Louder ontvangen, met wien hij geconfereerd heeft over de aanstaande byeenkoms. der voorberendende ontwapeningscom missie. wearvar. jhr. Loudon voorzitter is. aldus de Tel. Omtrent de Fransche delegatie zijn geen bijzondere mededeelingen gedaan, doch algemeen wordt aangenomen, dat deze onder leiding van Paul-Boncour zal staan. Het naderen der conferentie heeft to' veel besprekingen er. commentaren aan leiding gegeven. De Fransche houding met betrekking tot de ontwapening is welbekend, en de nauwe samenwerking, die tusschen Paul-Boncour en Briand bestaat, is een garantie voor de hand having dezer politiek te Geneve. Twee factoren echter beschouwt men als aan wijzingen dat de conferentie, welke bij eengeroepen is om een program vcor de veiligheid en ontwapening op te stellen niet slechts enkele dagen zal duren, zooals aanvankelijk verwacht werd toen de aankondiging werd gedaan. De eerste factor is de aanwezigheid der Sovjet-delegatie. Het bericht, dat Rusland deel zal nemen aan de zitting, xs hier met vrij veel achterdocht ont vangen en de later gevolgde verklarin gen van Litwinof hebben daar geen verandering in gebracht. De andere factor die de Fransche aandacht- vraagt, is de crisis in België, als gevolg waarvan, zocals men wfeet. De Broukère niet zal deelnemen aan de conferentie. De valsche Tsjerwon' jets en Deterding. Naar aanleiding van de berichten in de Duitsche pers verschenen, als zou men op de bureaux van de Royal Dutch te Londen op de hoogte zijn ge weest van de plannen tot uitgifte der valsche tsjerwonjets-biljetten en als zou sir Henry Deterding zich hebben ingelaten met de plannen tot politieke vrijmaking van Georgië heeft de Tel. zich tot den heer Deterding gewend. Deze verklaarde dat de desbetreffen de berichten van a tot z gelogen zijn „Indien iemand ooit mij met dergelijke voorstellen zou zijn aangekomen, zeide hij, dan zou ik hem vierkant de deur hebben uitgeworpen, Deze lasterlijke aantijgingen moeten beschouwd worden als een onderdeel van de campagne, d e de Sovjets tegen mij en mijn maat schappij voeren, ten einde het stand punt, dat wij ten opzichte van den aankoop der gestolen Russische olie in nemen. verdacht te maken. Ik kan hier niet sterk genoeg tegen protesteeren. Met- den meesten aandrang herhaal ik. dat van al deze berichten geen woord waar is. Het is eenvoudig belachelijk om het voor te stellen alsof vertegen woordigers der Britsche regeering naar aanleiding van deze voorstelling van za ken stappen by ons zouden hebben ge daan. H.ervan is mij absoluut niets be kend." KORT EN BONDIG. Een nieuwe telefoouverbind'ne tus- chtn Mexico en Canada is g opend met het wisselen van groeten tusscaen pre sident Calles en Lord Willingdon, den gouverneur-generaal van Canada. Ook in Duitschland heeft de ijzel om vangrijke stovingen in het verkeer ver oorzaakt. Uit Midden-Duitschland wordt sterke sneeuwval gemeld. Te Parijs is een zuster van Clemen- neau gestorven die ooi: een hoogen leef tijd heeft bereikt. De oude dame is ze ven-en-zeventig jaar oud geworden en overleed ar.n d: gevolgen van een ope ratic. De Noorsche rendering heeft besloten ook den t igenwoordigen naam van de stad Frederiksha'.d van 1 Januari af weer te veranderen in den historisch-n naam Halden. Uit Mad- id wordt gemeld dat er te Qvi9do een brug is inges'ort juist teen er een lijkstoet over heen was getrokken. De lijkwagen was reeds aan den over kant, maar verscheidene personen die in den stoet gingen zijn te water geval len en voor een deel ernstig gewond. INGEZONDEN MEDEDEFL1NGEN a 60 Cents per regel. ST. NICOLAAS-CADEAU^ INHOUD: Milo en Poorters Toeback f 1 70 en f 1.20 PER DOOS DE TSJECHEN Uit Praag: wordt aan de N. R. Ct. ge meld: De voorzitter en de secretaris van het Tsjecho-slcwaaksch Olympisch Comité zyn van hun reis naar Amsterdam te ruggekeerd en hebben het comité verslag van hun bevindingen uitgebracht. Besloten is. dat de Tsjechen samen met de Duitschers en Oostenrijkers in een hotel in Zandvoort zuilen wonen. Om tegemoet te komen aan den wensch om ook in Holland zooveel mogelijk de zware Tsjechische meelspijzen te kun nen genieten, waar de Tsjechen zeer slecht buiten kunnen, zal de expeditie de kokkin van den Tsjechisch:n ponsul te Amsterdam te harer beschikking krijgen. De bijeenkomst van het comité werd bijgewoond door den voorzitter van den Tsjechlschen voetbalbond, den heer Pelikan. Deze deelde mede, dat de bond defmitief besloten had van het zenden van een voetbal elftal naar de Olym pische Spelen af te zien. Deze weigering werdt gemotiveerd met het standpunt van het Internationaal Olympisch Comité ten opzichte van de vergoeding van loonderving, met welk standpunt Tsjeclio-Slowakije zich niet kan vereenigen. Bovendien zijn de kos ten te hoog. dan dat de bond ze kan be strijden. De deelneming. Italië berichtte nu ook officieel, dat het met 200 deelnemers aan de Spe len hoopt deel te nemen. De kaartenverkoop. Binnenkort zullen de prijzen der plaatsen tijdens de Olympische Spelen bekend gemaakt worden,- evenals de wijze van uitgifte. De training der zwemmers. Toezegging werd gekregen van de Bataafsche Petroleum Maatschappij en van het Marine Etablissement om van 10 Juli tot Augustustus 1928 uitsluitend gebruik te mogen maken resp. van de zweminrichting „Obslt" en de marine zweminrichting, ten behoeve der trai ning van de buitenlandsche deelnemers. Dc huisvesting der deelnemers. Sedert de laatste opgave venden nog huisvesting: Portugal in Hotel Suisse. Amsterdam Kalverstraat en de Zweedsche schermers boksers en deelnemers aan de Moderne Vijfkamp in Hotel Polen, Amsterdam, Kalverstraat. f Nog meer drijvende hotels. In aansluiting aan vorige berichten kan worden medegedeeld, dat uit Noor wegen nog een tweede boot zal komen, n.l. de Arabic, het 16.786 ton metende schip van de Red. Star Line, die gechar terd is door de bladen Bergens Tidcnde te Bergen en Tidens Tegn te Oslo, aan boord, waarvan1QGJ Noren naar Am sterdam komen. Pers en Propaganda. Aanvragen voor perskaarten werden tot op heden uit de volgende landen ontvangen: Duitschland, Finland, Gr. Brittannië. Hongarije, Letland. Luxem burg. Noorwegen, Oostenrijk, Spanje, Turkije. Ver. Staten en Zwitserland. Het propaganda-materiaal voor de overzee- sche landen is geheel verzonden, ter- wij! dat, bestemd vcor Europa, onder weg is. Gymnastiek-demonstraties. De Tsjechische Sokols zullen deelne men aan de Gymnastiek-demonstraties. Attachés. De volgende attachés werden nog be noemd Frankrijk: G. Baron Tindal, Bantam. Bussum. België: P Timmermans, Ripperda- park 37, Haarlem. Peru: C. Boissevain. Mauvestraat 2, den Haag. Chili: C. A. W. Hirschman, Nic. Maes- straat 67, Amsterdam. Zweden: C. Holmberg, p a. L. Han- nell, Visschersdam 5. Amsterdam. Ilct Kunsttournooi. De navolgende landen berichtten reeds, dat zij zeker, of nagenoeg zeker aan het kunsttournooi zullen deelne men: Amerika, Belglc, Denemarken, Duitschland, Engeland, Frankrijk. Ita lië. Luxemburg, Polen, Spanje, Zwitser- lande, Portugal en Hongarije. De beide laatstgenoemde landen zullen echter glechts in beperkte mate deelnemen. KRACHTSPORT. INTERNATIONALE WEDSTRIJDEN Ter voorbereiding der as. Olympiade heeft de Ned. Krachtsportbond gemeend de Nederlandsche worstelaars in de gelegenheid te stellen, om zich met buitenlanders te meten, teneinde een zoo dragelijk mogelijk figuur te maken op de a.s. Olympiade te Amsterdam. Daar de Nederlandsche athleten ever het algemeen technische worstelaars en zeer gevreesde tegenstanders kunnen zijn. heeft het bestuur gemeend de bes te ploeg uit Europa hierheen te halen, opdat onze athleten meer ervaring op internationaal gebied kunnen opdoen. De voorzitter de heer Linden, is er in geslaagd om de Hongaarsche ploeg, welke kampioen van Europa 1926/1927 is, hier te lande een tournooi te laten maken, met als eerste ontmoeting, te Haarlem en wel op Zaterdag 3 Decem ber in de groote zaal van het Bronge- bouw, onder leiding van den District bord Amsterdam en Omstreken. De Nederlandsche ploeg bestaat uit G. Brdorf. kampioen van Noord-Hol land '27. bar.:, gewicht. W. Ma^op, kamp. v. Nederl. '27 veder gewicht. J. Theesing, kamp. v. Nederl. '27 licht gewicht. D. Vis, kamp. v. Nederl. '27. M. A. ge wicht. J. Heim, kamp. v. Noord-Holl. '27 M.B. gewicht. D. Korver, kamp. v. Noord-Holl. '20, zwaargewicht. Als kamprechters zullen fungeeren de heeren G. J. B Looman en W. J. Le- loex, terwijl als nog een derde kamp recht-ei- door de Hongaren wordt aan gesteld. Deze ploeg is wel een der sterkste van Nederland; z;j bestaat uit veelbeloven de jonge krachten, die een feilen strijd zullen voeren om een nederlaag te ont komen. De ploeg staat thans ln haar geheel onder leiding der oefenmeesters, die de deelnemers zullen aanwijzen vcor de a.s. Olympische Spelen. DAMMEN. NED. DAMBOND. Het bestuur van den Nederl. Dam- bond vergaderde te 's-Gravenhage. In de eerste plaats is te vermelden het toe treden van Beverwijk en IJmuiden tot den Haarlemsehen Districtsbona. Om trent den wedstrijd om den meestertitel werd besloten, da: deze zal aanvangen half December met 14 deelnemers. De wedstrijd van het persoonlijk kampioensohap van Nederland zal ge houden worden in December. Betreffende het Olympisch Dam- toumooi 1928 werd medegedeeld, dat voor de te houden verloting de konink lijke goedkeuring werd verkregen en dat de organisatie daarvan berust in handen van den heer J. W. van Darte len te Heemstede, secretaris-penning meester van de commissie voor de verlo ting ten bate van het Olympisch Dam- tourncoi. In principe werd besloten de deelnemers daarvoor aan te wijzen door nationale voor-wedstryden, waaraan nog enkele deelnemers door uitnooai- gingen kunnen worden toegevoegd. Abbskerk p. 22 Nov. Vlissingen, Australië n. Antwerpen en Rotterdam. Alcinous p. 22 Nov. Prawle Point, Ba'tavia n. Amsterdam. Andijk, 22 Nov van Hamburg naar Antwerpen. Airendskerk p. 21 Nov. van Suez, Sydney n. Rotterdam. Alcyone p. 21 Nov. Finisterre, Rot terdam n. Buenis Ayr es. Billiton 21 Nov. v. Port Said naar Marseille. Beira n. Rotterdam. Bacchus 20 Nov. te New York van W -Inriie. Ba ral: 20 Nov. v. Cristobal naar Guayaquil. Djember 21 Nov. te Boston, Bat-aria n. New York. Drecbtdijk 21 Nov. van Southampton Paolflckust n. Rotterdam. Eemdijk 21 Nov. te Los Angeles, Har bour n. Rotterdam. Grotlus 22 Nov. van Amsterdam n. Batavia. Gaasterland p. 21 Nov. 22 u. Ouessant Amsterdam n. Z.-Amerika. Gemma 22 Nov. van Sjanghai, Rotter dam n. Japan. Gelria 21 Nov. van Lissaibon, Amster dam n. Buenos Ayres. Grootend ijk 22 Nov. van Bremen n. Hamburg. Helder 21 Nov. van Hamburg naar Amsterdam. IJstroom IC Nov. van Konakry naar Amsterdam. IJselkerk 21 Nov. van Madras. Robter- dam n. Calcutta. Jan van Nassau st. 20 Nov. v. La Guaira n. P. Ca-bello. Jncatra 22 Nov. te Rotterdam van Batava. Kota Radja p. 22 Nov. 10 u. Suez, Rotterdam n. Batavia. KotaTnten p. 22 Nov. 7 u. Suez, Rot terdam n. Ba-tavia. Merauke p. 22 Nov. Perim, Rotterdam n. Batavia. Nijkerk 21 Nov. te Beira van Mozam bique. Pardo 19 Nov. te Portland', Padfic- kust n. Rotterdam. Rhea 21 Nov. van Bremen naar Ham burg. Randfontsin 22 Nov. te Rotterdam van Kaapstad. Bilderdljk 22 Nov. van Port Said n„ Algiers, Rangoon n. Rotterdam. Schiekerk 22 Nov. van van Rotterdam n. Calcutta. Springfontein 21 Nov. te East Loeder, van Amsterdam. Soemba 21 Nov. van Leith, Amster dam n. Java. Saleier 21 Nov. v. Suez, Batavia n. Amsterdam. Tam bora 21 Nov. 13 u. van Tanger, Batavia n. Rotterdam. Veendijk 22 Nov. te Rotterdam van Hamburg. Veendam 21 Nov. n.m. van Santander Rotterdam n. New Orleans. Zijldijk 21 Nov. te Pernambuco, Am sterdam n. Buenos Ayres. BJ3IIll!!l!i';:iii!iM|i||l|i'!l!l'l|i| :!!ll|l'il!IIWinili!l||i||iH'!!l!Hn In het Engelsche graafschap Somerset zijn in October rijpe aardbeien geplukt, het komt ons voor, dat dit het beste was, om er mee te doen. Een soort waarheids liefde. Twee ondernemende jongelui hadden te Berlijn een zaakje opgezet en over tuigd van den komenden bloei zich al vast een motorfiets op afbetaling aange schaft. Toen na zes maanden het zaakje failleerde en de verkooper zijn motor fiets terugeischte was deze zoek. ,,Wij hebben ze verkocht" verzekerden de fir manten en herhaalden dat ook voor de politie. Zij stonden wegens verduistering te recht. Toen bleek echter dat de fiets niet verbocht, doch ergens in een schuur verstopt was. De rechtmatige eigenaar kreeg haar dus terug en de beklaagden werden vrijgesproken. Toen de rechter hun vroeg waarom ze nu pas de waarheid zeiden en de politie hadden voorgelogen, antwoordde een van hen: „Voor de politie sta je niet onder eede". De ander gaf met een nadrukke- lijken hoofdknik te kennen dat hij het daarmee roerend eens was. Een tragedie. Einders kind. Voor de Parijsche rechtbank speelt zich een trieste gschiedenis af, zegt de TeL. die het naspel is van den ..zelf moord" van den vermaarden Franschen filmkomiek Max Linder en zijn vrouw. Linder en zijn vrouw lieten een baby van eenige maanden achter, thans drie jaar oud, en de voogdij over dit wichtje wordt thans in rechten betwist. De broer en schoonzuster van Linder, de heer en mevr. Leuvielle, eischen het drie jarig meisje op van mevr. Peters, moe der van mevr. Linder De komiek, wiens huwelijk voor beide partijen een afgrijselijke marteling moet geweest zijn, heeft, toen hij zijn wan hoopsdaad beging, een testament achter gelaten, waarin h zijn broeder tot voogd over zijn dochtertje benoemde. Deze be schikking is later aangevochten aan de hand van het testament van mevr, Lin der. waarin zijn bewerende herhaaldelijk door haar man te zyn bedreigd, vcor onvoorziene gevallen de voogdij over haar kind opdraagt aan haar moeder, met uitdrukkelijke uitsluiting van de fa milie van den man. Paul-Boncour, die voor de fam Leu vielle optreedt, betoogt dat het testa ment van den man hier der. voorrang heeft, omdat mevr. Linder het eerst ge storven is, in de uren tot Max Linder's dood dus de vader de zeggenschap over het kind had en na zijn overlijden dan ook zijn beschikking gelden liet. Millo- rand, die voor de andere partij optreedt, baseert zich op het feit, dat de eerste familieraad al dadelijk mevr. Peters met de voogdij heeft belast. Wat hij niet kan. Lord Derby, de 62-jarige vroegere mi nister die ook van 1918 tot 1920 gezant in Frankrijk is geweest, bood prysbekers aan een vereerüging van gymnasten te Liverpool aan. Hij hield er een toespraakje bij. waar in hij zeide: „Ik heb in geen vijftig jaar mijn teenen aangeraakt en ik ben groen van jaloerschheid geworden toen ik zag hoe gemakkelijk deze gymnasten het kunnen". Lord Derby bedoelde natuurlijk het aanraken van zijn teenen bukkend en met gestrekte beenen. Over bananen. De Londensche bladen melden, dat de bananen in Engeland thans even goed koop zijn als voor den oorlog, dank zij een invoer op grocte schaal van Brazi- lianasche bananen door de British Banana Company. Zij worden in het groot voor prijzen omgezet die het mo gelijk maken ze in het klein te verkoopen voor zes stuivers, negen stuivers en een shilling het dozijn, al naar de hoeda nigheid. Zij gelijken in vorm en geur op de bananen van de Kanarische Eilanden en in Covent Garden is ten gevolge van de concurrentie de prijs van bananen uit West-Indië reeds gedaald. Een verzoening. De Vorwarts vertelt als historisch het volgende geval, dat in een klucht ct ope rette geen kwaad figuur zou maken, zegt de N.R.C. Een provinciaal uit een 50 K M. van Berlijn teiegen dorpje was naar de groo te scad getogen om er zaken af te doen. Hy liep al gauw een aardig meisje tegen het lijf, dat voorgaf typiste te zijn en het misschien ook wel was. 's Avonds gingen de twee gezamenlijk uit en de daarop volgende avonden weer. De bui tenman was niet karig met zijn geld en het meisje kreeg heel wat opschik van hem ten geschenke. Den derden avond waren beiden ten slotte aangeland in een stil cafétje te Treptow, waar bijna uitsluitend verliefde paartjes hun toevlucht zoeken. Daar ontdekte de buitenman plotse ling.... zijn jong en knap vrouwtje, dat er even hard als hij zelf zat te vryen. De menschen, die even later de woor denwisseling tusschen man en vrouw op straat bijwoonden, kregen waar voor hun geld. verzekert de Vorwarts. Maar opeens vielen de twee elkaar snikkend in de ar men cn kort daarop reden ze in een huurauto naar een hotel. De meisjes Arnaud. Wij lezen in de Tel.: Niets tragischer dan hot lot der twee kleine meisjes Arnaud, die nad2t- haar ouders waren vermoord door do Chleulis (Marokkaansche rooverstammen) waren ontvoerd en nu zijn losgekocht. Sinds haar terugkeer te Rabat, waar zij bij een luitenant en zijn vrouw zijn onder gebracht. zijn zij totr.al overstuur:de onf roering der verstreken weken is den kleinen te sterk geweest, zij herinneren zich niets, huilen maar en stamelen on samenhangende woordjes. Broksgewijs heeft men een en ander uit haar gekregen. Zy woonden, daar ln de bergen, in de tent van Ben Daoel, den bandiet, die haar ouders had ver moord zij werden verzorgd door zijn moeder, sliepen op oude kleeden vol on gedierte; aten koeskoes en brood; dron ken melk en ondervonden niet bepaald een wreede behandeling. Zy werden in Arabische kleeren gestoken, die. toen men ze er te Beni-Mellal weer van ont deed. letterlijk krioelden van 't onge dierte. Dc ontvangst zou echter zoo gced zyn. als de arme kleinen slechts konden droomen. In as kamer te Beni-Mellal waren jurkjes, schoenen, hoeden en peppen voor ze gereed gelegd. De meisjes 'zij zijn vijf en vier jaar) stonden eerst beduusd; daarna waren ze uitgelaten van blijdschap, die zich in kreten en geschrei uitte. De aanwezigen waren diep onder den indruk. Na een nacht rust werden de kleinen uit Beni Mellal naar Rabat gebracht. Onderweg moest men, ten gevolge van het noodweer, te Ben-Ahmed overnach ten. De kindertjes genieten thans veel aandacht van mevrouw Steeg, de echtge- noote van den gouverneur-generaal. Op de hellinge.n van den Mont Blanc. In een rapport, dat Léon A use her bij den Nationalen eccnomischen raad heefi ingediend wordt medegedeeld, dat ln het jaar 1913 en er is geen reden te i er- onderstellen. dat sindsdien het aantal i~ verminderd 400.000 toeristen de Fransche hellingen van den Mont Blanc bezocht, 275.000 de Italiaansche en 350.000 de Zwitsersche. Aannemende dat edere toerist in het gebiPd van don berg een som van 50 goudfranken voor vervoer, hotel enz. uitgeeft, dan heeft de Mont Blanc in 1913 meer dan 51 milüoen goud-franken opgebracht Schouwburg' en bioscoop bezoek in New-York. New-York is een wereldstad, alles gaat er op reusachtige schaal; en de getallen, die men in New-York vermeld vindt, treffen altijd weer. En zoo zal men zich zeker verbazen over het feit. dat voigens den betrok ken ambtenaar voor de vergunningen op de publieke vermakelijkheden Wil liam F. Qiu'glet eiken dag in dc we reldstad 1.500.000 menschen de bios coop of den schouwburg bezoeken. Er zijn te New-York 'bedeeld is Groot-New-York, dus niet enkel Man hattan. rhaar ook Brooklyn. Bronx, enz.) 208 schouwburgen en 580 bioscopen. De schouwburgen kunnen 338.225 menschen bergen, de bioscopen samen 520-7-38. Daar de meeste schouwburgen ook irat:-( nés geven en alle bioscopen, drie of vier maal psr dag hun programma afdraaien rekent men dat de schouwburgplaatsen iederen dag 1/3 maal bezet zijn, de bioscoopplaatsen 2 maal. Dat geeft dan ongeveer het aantal löOO.O/O. Toch lijkt het verbluffend veel.. Zelfs indien wij aannemen dat Groot New- York 6.000.000 inwoners heeft, zou het toch onmogelijk zijn aan te nemen, dat der dag een kwart van de bevolking „uit gaat". Het bezoek moet dus voor een groot deel komen van de neefjes uit de provincie, de boertjes van buiten, en de handelaars op zakenbezoek; maar het blijft toch onwaarschijnlijk veel. (N.R.C.) Lenin's hersenen. Piof. H. W. Vogt, uit Berlijn, heeft onder communisten te Moskou mededcc- 'ingen gedaan over het voorloopige on derzoek van de hersens van Lenin, aldus de N.R.Crt. Dit onderzoek geschiedt te Moskou, in een laboratorium, daar daar. toe speciaal is ingericht met Duitsche machines, volgens de methode van de zen professor, en het duurt nu reeds twee jaar. De methode is gebaseerd op het on derzoek van het zenuwweefsel der her senen. Bij vergelijking van de preparaten uit ae hersens van Lenin (waarvan er 34.COO gemaakt zijn), met die van gewone men schen, bleek dat de pyramidale weefsels bij Lenin veel sterker ontwikkeld waren; ook de korrelweefsels waren veel grooter en helderder. Hierdoor verklaart prof Vogt het groote combinatievermogen van Lenin; ook zijn zin voor de werkelijk heid en de controle van ontvangen in drukken stenden zeer hoog. De gewaar wordingen en indrukken, die op één plaats werden ontvangen, werden verbe terd en aangevuld door een heele rij se cundaire waarnemingen. Op deze wijze Hel is een eigenaardig verschijnsel duf vrouwen hun mannen steeds aansporen om een nieuwen hoed te koopen en dat het omgekeerde bijna nooit voorkomt. verklaart prof. Vogt de grondtrekken van de geestesgesteldheid van Lenin, zyn genialiteit, zijn vermogen spoedig den weg te vinden in samengestelde kwesties en zyn groote activiteit. Zijn mededeelingen zyn gepubliceerd door dr. Semaschko, den volkscommis saris voor het gezondheidswezen. Een erfenis„je". Een Wolffbericht meldt, dat volgens de ..Konstanzer Zeitung" een te Kon- stanz werkzame verkoopster, officieel be richt heeft ontvangen dat zij een be drag van acht millioen Nederlandsche guldens heeft geërfd. Een in Neder- landsch-Ind>; gestorven familielid liet ongeveer veertig jaar geleden een aan zienlijk vermogen na. Al dien tijd is om dit geld een proces gevoerd, dat thans ten gunste van de familie van den over ledene is beslist. Daardoor krijgt deze thans het tot acht millioen Nederland sche guldens aangegroeide vermogen van dc-n erflater, dat in tienen zal wor den verdeeld. Over een brand. F:- is brand uitgebroken op den wasch- zcleer van het Mommsensanatorium te Berlijn. Ofschoon de brandweer reeds enkele minuten na de oproeping in actie was, nam de brand een zoodanigen om vang aan. dat men vreesde voor het in storten der bovenste verdieping, zoodat men de zieken in hun bedden naar de drie lager gelegen etages vervoerde. Ten gevolge van den krachtigen wind sloeg de brand over naar het dak. dat totaal werd vernield, evenals de zolders cn het geen zy bevatten. Eerst na twee uur hard werken was de brandweer het vuur meester

Haarlem's Dagblad | 1927 | | pagina 16