STADSNIEUWS. GED. STATEN OVER DE BEDRIJVEN. PROVINCIALE BONTMANTELS FL 59" Tabletten HAAKT.EM-S DAGBLAD WOENSDAG 23 NOV. 1927 Voor verdere verlaging electriciteitstarieven moeten bedrijfsresultaten 1927 worden afgewacht. DE AANVANKELIJKE VOORDEELEN VAN DE P. E. G. E. M. VOORALSNOG GEEN VERLAGING WATERLEIDINGTARIEF. Verschenen Is de Memorie van Ant woord van Ged. Staten op het Alge meen Verslag der afdeelingen van de Provinciale Staten omtrent de •.•oor drachten van Ged. Staten tot vaststel ling der balans en verlies en winstre kening over 1926 en van de begrooting der inkomsten en uitgaven voor 1928. respectievelijk van het Provinciaal Elec- triciteitsbedryf en van het Provinciaal Waterleidingbedrijf. Ten aanzien van het Provinciaal Elektriciteits bedrijf. Merken Ged. Staten op. dat het ook hun verheugt dat het bedrijf zijne moei lijkheden te boven is gekomen, zoodat de directie en de Raad van Toezicht het voorstel konden doen ds sedert 1922 uit oe provinciale kas ontvangen bijzon dere bare van 240.000 voortaan ach terwege te laten. De pogingen cm ge meenten. die een te laag tarief beta len. tot het aannemen van een meer bil lijke houding tegenover het bedrijf te bewegen zullen worden voortgezet. Ten aanzien van de vraag of tot ver dere tariefsverlaging moet worden over- gegaan en zoo ja. welke afnemers dan het eerst vcor verlaging in aanmerking komen, nemen Ged. Staten het stand punt in. dat thans eerst omtrent de re sultaten van het jaar 1927 zekerheid moet worden verkregen. Dit eischt een voorzichtig? bedrijfspolitiek. Ged. Stater, stellen zich voor cm, wanneer de uit komsten over 1927 hun bekend zijn. na der te overwegen in hoeverre in ver band met bet bedrag, dat voor storting in net reservefonds beschikbaar za! moeten zijn. m volgende Jaren een ver mindering van het saldo toelaatbaar kan worden geacht en welke som dien ten gevolge aan opbrengst van verkoch te energie zal kunen worden gederfd. Het oordeel omtrent de vraag welke tarieven het eerst verlaagd moeten wor den. wenschen Ged. Staten zich op dit ocgenbhk nog voor te behouden. Zeker zullen hi. op den duur der laagspan- ningstarleven nog eer. verdere verlaging moeten endergaan, doch Ged. Staten zullen nader onder he# oog moeten zien of de tariefsverlaging terstond voor alle afnemers en volgens dezelfde grondsla gen zal moeten tot standkomen. Daar bij zal dan tevens de vraag ter sprake komen in hoeverre de gemeenten, die destijds vrijwillig afstand hebben ge daan van een voordeelig contract en in tarlefsverhocging hebben toegestemd, a! dan niet reeds aanstonds voor tariefs verlaging in de termen rallen. Uitvoerig betoogen Ged. Staten dat zij niet kunnen toegeven, dat de stukken die de Staten hetzij van hunne zijde, hetzij van die van liet provinciaal eiec- trlciteitsbedrijf bereiken geen voldoend inzicht geven in de werkzaamheden en de ges'.ie van het bedrijf. Omtrent de P. E. G. E. M. deelen Ged. Staten mede, dat in de ver houding tussehen de Provincie en de N.V. P. E. G. E. M. nog eenige onzeker heid bestaat, omdat de voorgenomen in breng der centrales nog niet heeft plaats gehad in verband met enkele bezwaren, die de Minister van Waterstaat, wiens toestemming ingevolge de Rijksconcessie voor de Provincie daartoe wordt ver- eischt. aanvankelijk tegen den inbreng der provincsale centrales heeft geop perd. Overwogen wordt in hoeverre aan deze bezwaren tegemoet gekomen kan worden en Ged. Staten stellen zich vcor daaromtrent binnenkort met- den mi- nisver in overleg te treden. Zij hebben geen aanleiding te ver wachten dat van den inbreng niets za! kernen, maar koesteren integendeel het vertrouwen de bezwaren der Regeering te kunnen ondervangen, zoodat deze be reid zal blijken hare medewerking als nog te verlesnen. Daarna zal tot den daadwerkelijke inbreng der Centrales kunnen worden overgegaan en zullen ook de personeelsverhoudingen nader kunnen worden geregeld. Ir verband met de gestelde vraag en met beschouwingen opgenomen in een geschrift der Ned. Maats, voor Nijver heid en Handel geven Ged. Staten te kennen het tot dusverre niet te betreu ren, dat de Provincie aan de totstand koming der N.V. P. E. C-. E. M. heeft medegewerkt en den stroom van die vennootschap heeft betrokken. „Ongetwijfeld", zeggen zij, „heeft de door de Provincie gevolgde gedragslijn haar gedurende de eerste jaren groot voordeel opgeleverd en nog gedurende de Jaren 1922 en 1923 was de kostprijs per K.W.U. van de Centrale Noord la ger dan het gemiddelde voor vier der Centrales, in het geschrift door de Maat schappij voor Nijverheid en Handel ver spreid. In de jaren 1924 en 1925 waren de uitkomsten voor de centrale Noord tengevolge van verschillende omstandig heden ongunstiger. Eer. voorname ro! speelde daarby het feit dat de Centrale grcotendeels in de moeilijke oorlogsjaren is gebouwd. „Bovendien was zij aanvankelijk in hoofdzaak ingericht cp het verstoken van minderwaardige brandstof: de wij ziging in de marktpositie der kolen na den oorlog maakte bet dientengevolge noodlg door veranderingen der stookin richtingen de economie te verl'.oogen Dit Ls zooveel mogelijk geschied, doch de aan deze maatregelen verbonden moei lijkheden hebben inmiddels haren in vloed op de uitkomsten in die jaren 1924 en 1925 doen gelden. Intusschen waren de uitkomsten in die jaren toch niet in (h- mate ongunstiger dat daardoor het voordeel der voorafgaande jaren ls ko men te vervallen. Sedert gaat de kostprys per KWU. der Centrale Noord weder in eene da lende lijn; bovendien moeter. Gedepu teerde Staten er op wijzen, dat eene ver ge'ijking met andere, nieuwere Centra les in zooverre geen juiste maatstaf voor de beoordeeling der bedrijfsresub taten oplevert, dat bij het geregeld voortschrijden der techniek te verwach ten is. dat eene nieuwe centrale van de meest moderne machines en hulpinrich tingen voorzien, economischer zal wer ken dan eene centrale, welke reeds een tiental jaren geleden werd gebouwd. De eisch, dat eene Centrale van den om vang van de Centrale Ncorö steeds eco nomischer zal werken dan welks Cen trale ook mag dus niet worden gesteld Bovendien naken mogelijke verschil len in de wijze, waarop de admmistratie wordt gevoerd, het maken van vergelij kingen als deze steeds gevaarlijk. De N.V P. E. G. E. M. is er te3 over gegaan electrische energie van de Hoog ovens te betrekken, omdat zij van oor deel was. dat het economisch niet ver antwoord was de dcor de Hoogovens in den vorm van hoogovengassen beschik baar gestelde energie, die zich voor de electrlciteitsopwekktng leende, verloren te doen gaan. Dientengevolge is de P- E. G. E. M., hoewel haar deze levering van de Hoogovens, in verband met haar onregelmatig karakter; voor de oplossing van verschillende technische moeilijkhe den plaatste, met de Hoogovens in ver binding getreden en is de levering tot stand gekomen. De pry's is zoodanig vastgesteld', dat de overeenkomst voor de P. E. G. E. M. althans geen nadeel heeft opgeleverd". Wat aangaat het Provinciaal Waterleiding bedrijf verklaren Ged. Staten dat ze met voldoe rung vernamen uit het verslag dat het vertrouwen hetwelk bij hun College in de toekomst van het bedrijf bestaat door de Provinciale tSaten wordt gedeeld. Daarnaast acht bet College het volko men begrijpelijk dat op verdere uitbrei ding van de besnoeiing van het bedrijf werd aangedrongen en de aandacht ge vestigd werd op streken en wijken die uit een commercieel oogpunt bezien niet rendabel waren. Weliswaar zeggen zij. zal vermoedelijk indien het werkplan, dat het bedrijf zich had gesteld, ten uitgeyoer gelegd zal zijn meer dan SO pet. der bevolking, welk percentage op eene raming van er.kele jaren geleden is gebaseerd, bereikt wor den, maar ook Gedeputeerde Staten achten het aan de beschikbaarstelling van goed drinkwater verbaden hygië nisch belang van zoodanig gewicht, dat de mogelijkheid van verhooging van het bedoelde percentage hun voorkomt de overweging zeker waard te zijn. Intus- schen za! daarby. gelijk Gedeputeerde Staten reeds verleden jaar in antwoord op eene opmerking van gelijke strekking in ver verslag over de begrooting voor 1927 hebben medegedeeld, aan den eisch eer.er commerciëele bedrijfsvoering moe ten worden vastgehouden. Blijkt dat eene uitbreiding hare kos ten niet dekt, dan achten Gedeputeerde Staten het niet verantwoord haar niet temin ten laste van het bedrijf uit te voeren. Zou biyken, da: groote hygië nische belangen in dergelijke gevallen de uitbreiding toch vorderden, dan zou daarin voor Gedeputeerde Staten slechts aanleiding kunnen beste an aan ce Sta ten vcor te stellen, al dan niet met medewerking der belanghebbende ge meente. door het verleenen eener bij drage uit de provinciale kas het be drijf tot die uitbreiding in staat te stellen. Waar de uitvoering van het aangeno men werkplan tot dusverre nog niet is voltooid en alle aandacht dus in de eer ste plaats op die voltooiing gevestigd is geweest, zijn thans bij Gedeputeerde Staten nog geen plannen omtrent de eventueels voorziening van n :t-renda- beie streken in voorbereiding. Geen tariefsverlaging. Wat het tarief betreft sluiten Ged. Staten zich zond vco-behoud n by die leden, d;e vooralsnog voor verlaging geen aanleiding vinden. Het is nimmer de bedoeling geweest, zoo doen zij op merken, dat het bedrijf winst zou ma ken maar daartegenover mag ander zijds de eisch werden gesteld, dat de bedrijfskosten door de afnemers worden gedekt. Vooral nu het thans geldende tarief geenszins te hoog kan worden ge noemd, zijn er geen termen, door eene bijdrage uit de provinciale kas eene kunstmatige tariefsverlaging te bevorde ren. Wanneer het bedrijf op den duur overschc' .en zal gaan opleveren, die niet voor versterking van zijne financieele pesitie behoe- ;n te worden bestemd, zal eene verlaging der tarieven in overwe ging genomen kunnen worden; thans is 'het oogenbük daarvoor nog niet aange broken. Ook eene tariefsverlaging in het bijzonder ten aanzien van arbeiders woningen achten Gedeputeerde Sta'.on niet mogelijk. Zij zou in strijd zijn met het bij het bedryf geldende tarie'sys- teem en de algemeene tariefsverlaging slechts vertragen. Voorts deelen Ged. Staten nog mede. dat op 31 December 19io de zuivere re serve van het bedrijf bedroeg f 223,050.79 Daartegenover kemt op dc balans nog een fictief bezit voor van f 1.145.793.91, waarop tot dusver slechts 181.417 is afgeschreven, zoodat nog een bedrag van f 964.376.91 voor extra afschrijving op zoo kort mogeiyken termijn In aan merking komt. Zij herinneren er vervolgens aan dat van 1 Juli af in werking is een nieuwe regeling volgens welke voor boerderijen en andere bedrijfsdoeleinden op gemak kelijker voorwaarden water beschikbaar worde gesteld. Vooral de klein-industrie, waaronder het landbouwbedrijf, en de zuivelindustrie een belangrijke plaats innemen, zijn naar hiyi meening door den yorenbedoelden uit een oogpunt var. tariefsverbetering ingevoerden maatre gel zeer gebaat. Tenslotte deelen Ged. Staten nog me de, dat. onvoorziene omstandigheden voorbehouden, de uitgestrektheid en de toestand de brongebieden van het be dryf van dien aard zUn. dat voor de naaste toekomst inderdaad over vol doend water wordt beschikt om in de toenemende behoefte aan drinkwater te voorzien. De bijzondere aandacht van Ged. Sta ten is er op gevestigd, dat de voer de stichting en ce inrichting van bet nieu we administratiegebouw toegestane cre- d ie ten niet zullen worden overschreden Zy vvben derive thans geen reden te verwachten dat nog eer. aanvullend crediet noodig zal zijn. HET PROVINCIAAL WEGENFONDS. Zorg voor behoorlijke ar beidsvoorwaarden Wen- schelijkheid van Rijksweg AmsterdamÏJmuiden. Proefneming met wegbedek- king. Verschenen is de Memorie van Ant: woord van Ged. Staten op het Algemeen Verslag der afdeelingen van de Provin ciale Staten aangsande de begTooting van inkomsten en uitgaven van het We genfonds dienst 1928. Ged. Staten deelen daarin mede. dat zy zich voorstellen ook ïr. volgende ja ren de uitvoering van het in 1925 vast gestelde wegenplan zoo krachtig moge lijk te bevorderen. Ook zij stellen er prijs op naar zij verklaren, dat by de uitvoering van provinciale werken be hoorlijke arbeidsvoorwaarden in acht genomen worden. Zij hebben daarom reeds geruimen tyd geleden bepaald, dat in de bestekken der Provincie, be halve de Algemeene voorschriften vcor de uitvoering van werken onder beheer van het Departement van Waterstaat, ook de bepalingen der landelijke collec tieve arbeidsovereenkomst voor de bouw bedrijven toepasselijk zuilen worden verklaard. Ook wat de evenfieele huis vesting betreft, wordt dientengevolge met de belangen der werklieden ernstig rekening gehouden. Daar vertrouwd mag worden, dat de Regeering van de wenschelykheid om bii de verbeteringen van den Rijksweg Amsterdam—Haarlem spoed te betrach ten ten volle overtuigd zal zijn, vinden Gedeputeerde Staten geen aanleiding hunnerzijds stappen te doen om die verbeteringen in een vlugger tempo te doen geschieden. Het juiste tracé van den op het Rijks wegenplan voorkomenden weg Amster dam—Velsen is aan Gedeputeerde Sta ten niet bekend. Daar intusschen in de' vergadering der Staten de aanleg van een zcodanigen weg steeds op grond van de verkeersbelangen is bepleit, mag er cp werden gewezen, dat die belan gen door den aanleg van den geprojec- teeraen weg zeker zullen worden gebaat, en nog meer zullen worden bevorderd, indien de weg wordt doorgetrokken tot ÏJmuiden, aangezien dan de gewenschte verbinding van Amsterdam met de uit gebreide sluis-, haven- en industrieter reinen aan den mond van het Noordzee kanaal wordt verkregen. Het verleenen van steun voor het ver beteren of onderhouden van wegen die niet op het wegenplan Ingevolge de Wegenbelastingwet voorkomen, is een punt, dat ernstig onderzoek vergt. Uit de opbrengst der wegenbelasting mag zoodanige steun niet worden gegeven; artikel 38 der Wegenbelastingwet laat daaromtrent geen twyfel open. Het we gennet, dat wel op het wegenplan is op genomen, bevat de wegen, waarbij het doorgaand verkeer met motorrijtuigen in ce eerste plaats belang heeft. Wil het voor dat verkeer echter geschikt zijn, dan zullen n^g belangrijke verbeteringen moeten worden aangebracht, zoodat reeds uit dien hoofde, voor zoover de wegen ook op het in 1925 vastgestelde plan voorkomen, in de eerstvolgende ja ren zeer belangrijke offers van de pro vinciale kas zullen worden gevraagd. Gedeputeerde Staten vinden daarom geen vrijheid de vraag of. behalve Voor deze wegen, die naar hunne overtuiging het eerst voor verbeter^ig In aanmer king komen, nog golden voor niet op het wegenplan voorkomende wegen be schikbaar gesteld kunnen worden, be vestigend te beantwoorden zonder dc: daaromtrent een nader onderzoek is in gesteld. Zocdanig onderzoek zal, in ver band met de verschillende vraagstuk ken welke er bij onder het oog gezien zullen moeten worden, zeer omvangrijk moeten zijn. Hoewel te zijner tijd voor het instel len er van wel eenige aanleiding zal kunnen bestaan, meenen Gedeputeerde Staten dat eerst voldoer.de ervaring zal moeten zijn opgedaan omtrent den in vloed, welke door de werking der We genbelastingwet op het geheele vraag stuk van liet wegenbeheer wordt uitge oefend. De verkeerscapaciteit van den Rijks weg HaarlemDen Haag, zal aanmer kelijk toenemen, indien de in uitvoering zijnde verbeteringswsrken aan dien weg zullen zijn voltooid; voorts zal die weg belangrijk worden ontlast, zoodra de op he; Rijkswegenplan voorkomende verbinding Amsterdam—Den Haag door den Haarlemmermeerpolder zal zijn tot :and gekomen. Wanneer het in de toekmst noodzake- Ulk zal zijn. de verbinding van Den Haag naar Haarlem en bet noordelijk deel van Noordhoiland te verbeteren, zal dit naar het oordeel van Gedepu teerde Staten tot de taak van het Rijk be hoor en. zoodat het niet op den weg van de Provincie ligt den weg langs de Leidsehevaar'. die daarvoor op Noord- hollandsch gebied trouwens minder ge schikt is. voor doorgaand verkeer in te richten. De eventueeTe aanvulling van het pro vinciaal wegenplan met daarop thans nog niet voorkomende wegen zal ter sprake kunnen komen. wanneer dat plan. gelyk in de vergadering der Sta ten van 18 October j! namens Gedepu teerde Staten is toegezegd, in het vol gend jaar andermaal aan de orde zal worden gesteld, nadat aan de belang hebbenden gelegenheid zal zijn geschon ken opmerkingen en wenschen ter ken nis van Gedeputeerde Staten ta bren gen. Proefneming wegbe- dekking. De proefneming, waaromtrent in het verslag nadere inlichtingen worden ge vraagd, had betrekking op een steenslag wegdek, waarin voor vulling in plaats van klei of leem een mortel is toege past, bestaande uit een koudvloeïbare asfalt-emulsie (sproeifalt) vermengd met grindzand, rivierzand en duinzand en in byzondere gevallen eene geringe hoeveelheid cement, waarby de verhou ding der materialen onderling zoodanig ls gekozen, dat een zoo dicht mogelijk mengsel wordt verkregen. De steenslag en deze mortel worden in een eenvou- digen mortelen gemengd, op den weg uitgespreid en daarna vastgewalst; na voldoende verstyving van het wegdek wordt daarop eene slijtlaag aangebracht van warme asfalt met basalt-, porfier- of granietzand. Doordat de bewerking eenvoudig is en daarby onder byna alle weersgesteld heden kan worden doorgewerkt, is een dergelijk wegdek goedkooper dan de overige gebruikeiyke asfalt- en teer- steenslagverhardingen. Omtrent de meest wenschelijke weg- bedekking voor de primaire provinciale wegen bestaat nog geene gevestigde mee ning; van het bovenbeschreven systeem zal ongetwijfeld met succes gebruik ge maakt kunnen worden voor de niet al te drukke wegen: toepassing daarvan op de wegen, waarop een zeer intens verkeer verwacht wordt, is niet geraden, zcolang de ervaring zich niet over een lang tijdvak uitstrekt. Voor de zeer drukke wegen zal derhalve gebruik ge maakt moeten worden van systemen, die elders bewezen hebben tegen zwaar ver keer bestand te zijn. Zoolang de by besluit der Staten van 21 December 1926. No. XXXI vastge stelde verordening houdende beperi" bepalingen betreffende het maken van uitwegen naar en het bouwen langs pri maire wegen de Kcninkhike goedkeu ring nog niet heeft verkregen, zijn Ge deputeerde Staten tiiet bevoegd een bouwverbod te leggen. Intusschen wordt met de bij den aanleg der wegen be trokken gemeentebesturen regelmatig' overleg gepleegd, teneinde de ontworpen provinciale wegen te doen passen in de gemeentelijke uitbreidingsplannen Hier door wordt bereikt, dat de toestandko- ming van die wegen dan verder mede wordt beheerscht door de bepalingen van de Woning1,vet. die een bouwverbod wel ker.t. VERWARMING ELEC TRISCHE TREINEN. VERBETERING AANGEBRACHT Naar aanleiding van ingekomen klachten over de dikwyis te hooge tem peratuur in de electrische treinen, heeft de directie der Spocr.vegen bepaald, dat de verwarming der rU'tuïgen voortaan moet worden geregeld naar de weersge steldheid. De hoofdconducteur regelt in overleg met den wagenvoerder de ver- wanning. HET G. E. B. DE TOENEMING VAN HET iEBRUIK IN GROOT-HAARLEM De begrooting voor het Gemeentelijk Eiectriclteitsbedrijf voor 1928 wijst als eindcyfer aan 2.471 100.37. Voor 1927 was dit geraamd op 2.229.570,83. Een vermeerdering dus van bijna 21/2 ton. De omzet van electriciteit is in Groot- Haarlem dan ook veel grooter. De afneming door particulieren wordt geraamd op ƒ1.297.290 (1927: ƒ962.100). Bovendien nog door particulieren die bijzondere overeenkomsten gesloten hebben ƒ421.750 (1927: ƒ315.500). De opbrengst van den stroomverkoop aan de N. Z. H. T. M. en E. S. M. wordt geraamd op ƒ182.325 (1927: ƒ171.000). De tram betaalt voor 1.735.000 K.W.U. 512 cent. voor 1.785.000 K.W.U. 3 cent en voor 1 530.000 K W.U. slechts 2 cent per K.W.U. De gemeente Haarlem neemt af van het G.EB. straatverlichting ƒ18.000, ge meentegebouwen 4000. gasbedrijf ƒ4000, Slachthuis ƒ11.375. Voor de rijksgebouwen wordt voor 13.000 stroom geleverd. Aan Heemstede zal vermoedelijk 1.100.000 K.WU. geleverd worden voor ƒ33.000 cf 3 cent per K.W.U. Geschat is. dat het G.E.B. in 1928 22.290.000 K.W.U. van de P.E.G.E.M. zal inkoopen regen 1.6 cent per K.W.U. In 1926 is 19.849.750 K.W.U. ingekocht. Het G.E.B. zal 5n 1928 aan de ge meentekas betalen voor afschrijving 347.000, die op den kapi taaldienst ge bracht worden. 100.000 zal in de gemeentekas ge stort worden voor het hebben v -.n kabels in gemeentegrond (voor 1927; 74 600) 74.600; De winstuitkeering aan de gemeente is, zooals wij reeds mededeelden, voor geraamd op 714.852,93, waarvan ƒ34.852.03 in het reservefonds zal wor den gestort. Voor 1927 was de winst op ƒ526.000 geraamd, over 1926 heeft de winst (492 806.10 bedragen. Over 1927 is evenwel ƒ75.000 geraamd ••oor storting 'n het reservefonds. Op den kapitanldlenst is 331.000 uitgetrokken voor aanleg en uitbreiding van hel kabelnet en andere buitenge wone uitgaven. ENGLISH ASSOCIATION. LEZING VAN MR. ARTHUR STRATTON. Voor de leden der afdeellng Haarlem van de English A'ssociatlon ln Holland, hield Dinsdagavond in de Kleine Ge meentelijke Concertzaal Mr. Arthur Stratton een lezing met lichtbeelden over het onderwerp: ..English Domestic Architecture of the XVIIIth century and later." Bacon, zoo herinnerde de lecturer, heeft eens gezegd, dat hulzen gebouwd worden om in te wonen en niet om naar te kyken.In de 18e eeuw werd te gen dezen regel vaak gezondigd. Het was m Engeland de eeuw van de rede en van welvaart, de eeuw van het in tellect, maar zonder poëtisch gevoel Men hechtte aan conventie en hoofsche manieren en het geheele land was door drongen van een geest van materialis me. Dit alles weerspiegelde zich in de ar chitectuur van de eerste helft dier eeuw. Er werd een groot aantal groote hui zen gebouwd, eigenlijk paleizen, in na volging van den Itallaanschen bouw stijl uit die dagen (ofschoon die zich voor het klimaat van Engeland niet leende) waarbij aan het uiterlijk alle zorg werd besteed maar het innerlijk, ofschoc- vol pracht en praal, niet ge zellig, niet „huiseiyk", aandeed. Pope zeide van die gebouwen terecht dat het huizen, maar geen woningen waren. Die gebouwen met hun groote hallen in ku bus-vorm. met hun portico's en koepels mogen statig en indrukwekkend zijn geweest, zy waren koud als de zielen der menschen die er ln woonden. De zeer mooie lichtbeelden illustreer den de uiteenzettingen van den spreker V/ij kregen veel werk van Sir John Van- brugh te zien, onder andere het doo; dezen gebouwde paleis dat het dank bare Engelsche volk den Hertog van Marlborough aanbood toen hij op ver schillende slagvelden gelukkig had ge streden. Sir John Wood bouwde veel te Bath en legde zich toe op het bouwen van rijen huizen, alle volgens hetzelfde plan. De eenvoudiger, kleiner huizen, uit dien tyd waren aardig van buiten en gezellig en gebruikeiyk van binnen. In de badplaatsen werden veel huizen gebouwd met ronde voorgevels. Na de pauze behandelde spr. de ja ren 17601820. Er openbaarde zich toen veel belangstelling in de Griekschc ar chitectuur en zoo werd de Engelsche fyner, lichter; men bouwde niet meer d:e zware steenmassa's uit de eerste helft der eeuw. maar legde zich toe op een sierlijken, slanken bouwstijl. Sir Wilkam Chambers bouwde Somerset House te Londen, waar ook de Scho! sche gebroeders Mac Adam veel geld verdienden. Zij zorgden ook voor een sierlijke inrichting van het inwendige der woningen en besteedden veel zorg aan de meubileering. Na hem kwam Nash. die tal van hulzen zette in het West End van Londen; hij was de eerste die de gepleisterde muren toepaste en aan hem is het daarom te danken dat Londen op veel plaatsen nog niet vui ler is dan nu, want de gepleisterde mu ren zyn gemakkelijk schoon te houden en „op te knappen". Nash was ook de architect, die Buckingham Palace in 1825 moderniseerde. Ook dit tweede gedeelte der lezing werd verduidelijkt door fraaie licht beelden. De voorzitter der afdeeJing Haarlem van de Association, de heer C. B. A. Proper, sprak een hartelijk woord van dank tot den heer Stratton. Het aantal toehoorders bij deze lezing was niet groot. DE STRAATVERLICHTING WAAROM DE GASLANTAARNS VROEG BRANDEN. Den laatsten tycl kwamen bij het Gasbedrijf herhaaldelijk vragen en op merkingen binnen van burgers, die meenden, dat er te kwistig zou wor den omgesprongen met gas, omdat de straatverlichting zoo vroeg ontstoken werd. Naar aanleiding daarvan deelt de di recteur van het Gasbedrijf, de heer J. A. A. Ochtman ons mede. dat er geen reden is om zich ongerust te maken over te weinig zuinigheid met gas voor de straatverlichting. Inderdaad worden den laatsten tijd de lantaarns vroeger ontstoken dan gewoonlijk, maar- dat is slechts een tijdelijke maatregel en heeft een technische reden. Indirect is het een gevolg van de uitbreiding der gemeente. De gasfabriek meet nu aan den kant van Heemstede het gas ver der brengen, dan vroeger, és druk op he*, buizennet meet dus cok grooter zijn. Nu was het tot nu toe gewoonte om een half uur voor het geheel denker was d? straatverlichting te ontsteken. Om dezen tijd van het jaar valt dit tijdstip echter samen met den tijd, waarop het gasverbruik in de meeste gezinnen ook in eens grooter wordt, omdat het middageten gekookt moet worden. Zou men nu tegelijkertijd, dat ln zoovele huizen het licht opgaat, de straatverlichting ontsteken, dan was er geen druk genc-eg in de verre stads- deelen, zooals. b.v. Bosch en Vaart. Daarom is men er toe overgegaan om de straatverlichting thans een halfuur vroeger te ontsteken als gewoonlijk, zoodat de gasdruk geleidelijker verdeeld wordt. Intusschen zal men het bezwaar blij vend ondervangen, door het aanbrengen van wydere leidingbuizen naar de verre stadsgedeelten. EEN NIEUWE STER. Behalve de reeds gemelde ontdekking van een nieuwe komeet in he ster renbeeld van ce Visschen is op de Hatn- burgsche sterrenwacht in den nacht van 18 op 19 November om 12 uur door professor Schwassmann en dr. W-aeh- mann by een fotografische h-em-elopname tussehen den Stic-r en Orion, ten Noor den van de ster der derde grootte Lambda van Orion, een nieuwe ster van de tiende groote ontdekt. Het nieuwe sfcerrebeeld bevindt zich ongeveer op de grens van den Melkweg, in welks bereik dc beide novae staan. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN k 60 Cent# per regel. RUIME SORTEERINö IN ALLE NIEUWE BCNT500R.TEN EN PR'JZEN VANAF VANAF - DE PROVINCIALE ZIEKENHUIZEN. GEEN OPHEFFING VAN ZIEKENHUIS TE MEDEMBLIK. Verschenen is de Memorie van Ant woord van Ged. Staten op het Alge meene Verslag der afdeelingen der Prov. Staten omtrent de begrootingen voor 1928 en de rekeningen over 1926 der Pro vinciale Ziekenhuizen nabij Santpoort, Bakkum, en te Medemblik, alsmede be treffende de voordracht tot vaststelling van de provinciale bijdrage in de ver- pleegkosten van armlastige krankzinni ger. over 1928. Het volgende is daaraan ontleend: De vraag, of de salarissen van de ge- neesheeren herziening behoeven is in het College van Gedeputeerde Staten ook reeds van andere zijde ter sprake gebracht. Bij dit College maakt die vraag een punt van overweging uit. By het brengen van wyziging in bepaalde salarissen dient echter groote omzich tigheid betracht te worden, aangezien zoodanige wyziging veelal niet mogelijk is zonder de juiste verhoudingen in de schalen van het Salarisreglement te ver storen. In hunne mededeelingen van 24 Juni 1925 naar aanleiding van de rapporten van de bszuinigingscoiomissie voor de Provinciale Ziekenhuizen gaven Gede puteerde Staten te kennen het voors hands niet gewenscht te achten een heid in de leiding van de drie gestich ten te bevorderen door eenzelfde lid van hun College tot Voorzitter van de beide Commissiën van Bestuur aan te wUzen. Gedeputeerde Staten staan nog op het zelfde standpunt. In verband met de werkverdeeling in hun College geven zij er de voorkeur aan den tegenwoordige» toestand te bestendigen. Overleg tus sehen de beide Voorzitters is steeds mo gelijk, terwijl over belangrijke aangele genheden de beide Commissiën van Be stuur gemeenschappelijk vergaderen. Naar de meening van Gedeputeerde Staten kan er geen sprake van zyn de opheffing van het Ziekenhuis te Me demblik in overweging te nemen. Wel iswaar zal de verpleegruimte. waarover de Provincie de beschikking heeft of in de eerstkomende jaren zal verkrijgen, voorloopig voldoende zijn om in de be hoefte te voorzien, doch in verband met de voortdurende toeneming van het aantal krankzinnigen, moet het Provin ciaal Bestuur veeleer op vermeerdering dan op vermindering van verpleegruim te in de komende jaren bedacht zUn. En al mag worden ondersteld, dat die ver meerdering door uitbreiding van be staande of stichting van nieuwe parti culiere inrichtingen gevonden zal kun nen worden, er is geen reden voor de verwachting, dat het Ziekenhuis te Medemblik eerlang overbodig zal wor den. Ged. Staten ontkennen niet. dat de zorg voor de verpleging van krankzin nigen op vele gemeenten een swaren, in sommige gevallen een te zwaren last leg:. Zij sluiten zich echter aan bij het gevoelen van die leden, die de meening uitspraken dat hierin geen reden kan gelegen zijn dien last voor een belang rijk deel voor rekening van de provin ciale kas te nemen, te minder, nu door de Staatscommissie voor de financieele verhouding tussehen het Rijk en de ge meenten deze aangelegenheid binnen de sfeer van de toekomstige regeling dezer verhouding gebracht is. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN k 60 C-'nis per regel. fafluenza, luchtpijp-kafarrb volgen vaak op een verwaarloosde, lichte verkoudheid. zijn in alle gevallen beproefd gebleken en bestrijden bovendien met succes, hoofd- en kiespijn, pijn in de lede maten, neuralgische pijnen enz. Men vrage de echte Aspirin-Ta- bletten in de origineele verpakking „ftayel", kenbaar aan den oranje band en het Bayerkruis. Priji /-s-s 75 rf#. 3 BAYER KAJ WEIGER NAMAAK OF LOSSE TABLETTEN 43

Haarlem's Dagblad | 1927 | | pagina 6