Hl FLITSEN HAARLEM'S FEUILLETON Het Huis met den Pijl DAGBLAD VAN TWEE KASTEELEN. VAN HAARLEM'S DAGBLAD No. 1059 BUITENLEVEN Wanneer je na 's Zaterdagmiddags je tuintje volkomen van blaren te hebben gezuiverd, 'sZon- dagsochtends ontdekt dat de wind alle blaren uit de ongeharkte tuinen van je huurlieden bij je heeft overgewaaid. fNadruk verboden). De holle verlatenheid. WOENSDAG 23 NOV. 1927 Dezer dagen heb ik een kort bezoek gebracht aan twee oude kasteelen uit onze nabije omgeving: Marquette en Assumburg. Zij liggen aan weerszijden van het tuindersdorp Heemskerk, en kele kilometers ten Noorden van Bever wijk- In de middeleeuwen was dat nu zoo vredige, landelijke oord een brand punt van strijd tusschen de Hollanders en de West-Friezen, en de Hollandsche edelen hadden daar een heele reeks burchten- Van den duinrand tot de Wijker Meer waren dat: de Vlotter, Marquette (toen nog het Huis Heems kerk, want het kreeg zijn Franschen rream pas in 1612), Poelenburg, Riet- wük, Assumburg en Harlhem. Er resten er nog twee, en het eenige tniddeleeuwsche dat Marquette nog be- rit is de wonderlijke ronde toren met peervormigen top, die heelemaal niet past op het 18e eeuwsche huis met zijn rijen hooge, smalle ramen. Wel herin nert de structuur nog aan den ouden bouw, er is een zijvleugel dwars tegen t hoofdgebouw gezet, zoodat het geheel een wonderlijk onlogisch effect maakt. Vroeger moet er wel een goed geheel zijn geweest toen het groobe „rondeel", een rond steenen fort, er nog toe be hoorde. Maar dat is al sinds eeuwen verdwenen. Wel kan men er de ligging nog duidelijk van onderscheiden, ook door het beloop van de nog steeds be staande slotgracht. Marquette is niet voor het publiek toegankelijk en het ligt zoo ver van den openbaren weg, gemaskeerd bovendien door zwaar geboomte, dat weinig men- echen het oude huis ooit anders dan op afbeeldingen gezien zullen hebben. Er zijn veel stormen over dit huls ge gaan, ook nadat het,- in 1257 gesticht, leerst aan de Heeren van Heemskerk, daarna, aan de Van Strijen van Zeven- bereen's en de Van Berghen's en (in de 16e eeuw) aan de graven van Aremberg had toebehoord. Karei de Ligne, graaf van Aremberg verkocht het in 1610 aan Daniel de Hertaing de Marqeutte, een Henegouwsch edelman die zijn eigen heerlijkheid van de hand had gedaan en Hollanderwerd. Hij kreeg gedaan dat Naar het Engelscb van A. E. W. MASON. 63) De kamer was licht en sierlijk gemeu beld; het eenige groote meubel was een mooie, massieve kast met dubbele deuren, die in een inham naast den schoorsteen stond. Aan de wanden hin gen een paar waterverf schilderijen en spiegels met vergulde lijsten en kande laars. Een groote kristallen kroon hing aan het plafond, een Empire schrijftafel stond bij het raam en langs den muur tegenover den schoorsteen stond een rustbank met kussens. Dit had Frobis- her allemaal gezien toen het licht weer uitging. Hanand deed de deur van de kamer weer dicht. Toen ze op de gallery stonden fluister de Hanand: .Hier bij een van deze ra men kunnen we ons goed verbergen. Hier zal zeker wel geen licht gemaakt worden omdat er een van de luiken los hangt. Nu moeten wij goed opletten en heel stil zijn. Ze gingen in de schaduw staan naast het raam met het kapotte luik. Vaa^. zagen ze de binnenplaats en de groote koetspoort aan het einde van den muur en ze wachtten; Jim Frobisher was in zulk een geweldige spanning van angst en verwachting dat iedere seconde hem DERDE BLAD de naam veranderd werd en liet zich beleenen met de nieuwe Hollandsche heerlijkheid Marquette. Maar het bezit bleef maar een halve eeuw aan de familie de Hertaing. Toen werd Marquette bij veiling verkocht aan Petronella van Wassenaer. die er weinig mee kon aanvangen en het tenslotte liet.... verloten. De winner van den hoofdprijs had evenwel liever contanten misschien was er een lastig spook in 't huis, of leverde de heerlijkheid te weinig op en het middel hielp dus niets. In 1717 kwam Marquette aan een Amsterdamsche patricische familie, de Van Rendorps, en de vóórlaatste bewo-" ner was Jhr. Mr. Hugo Gevers van Mar quette, die kort voor den Europeeschen oorlog overleed. Zijn weduwe bleef het Huis nog bewonen tot 1925, maar nu staat het sinds twee jaar leeg, behalve dan dat er een bewaarder met zijn vrouw in gehuisvest zijn. Het vriendelijke geleide van den ge meentesecretaris van Heemskerk, den heer Van Benthem, gaf mij de gelegen heid om even het te bezoeken. Het is nog vrij volledig gemeubeld, maar alles is met hoezen en lakens overdekt. De blinden zijn gesloten in al die statige zalen en kamers, en als ze geopend wor den en 't helle licht ineens binnenvalt zie je dadelijk de ravages die het vocht al begint aan te richten in die groote ruimten waarin sinds twee jaar niet ge stookt is. Van de prachtige behangsels hangen hier en daar 1 lappen omlaag, meubels en gravures toonen ook lee- lijke verschijnselenEn toch ïs het alles zoo mooi in de lijst van dien 18en eeuwschen Franschen stijl die het ge- heele inwendige beheerscht. Maar het is wel volkomen uit onzen tijd, en het kost je moeite om je voor te stellen wie er nog behagen in zou vinden om een dergelijke eenzame State te bewonen, welke jonge vrouw er nog levensvoldoe ning zou kunnen vinden in deze plech tige eenzaamheid. Buiten schrijden een drietal statige pauwen voort, en ook zij schijnen tot het verleden te behooren. Wij hebben enkele prachtige antieke een uur toescheen en hij zich verbaasde hoe de anderen zoo onbewegelijk konden blijven. De eenige ademhaling die hij hoorde was die van hem zelf. Na een poosje legde Hanand een hand op zijn arm en greep hem steeds ste viger vast. Hoewel hij volkomen stil bleef staan was het duidelijk dat Ha nand ook zeer opgewonden was. Want een van de deuren in den muur ging geruischloos open. Een heel klein eindje maar en toen ging hij weer even ge ruischloos dicht. Maar er was iemand binnen gekomen zoo stil en zoo vlug dat Jim gedacht zou hebber, dat hij het zich verbeeldde als er midden op de deur niet een donkerder plek zichtbaar was geworden. Er stond daar iemand die er een minuut geleden nog niet was even zwijgend en stil als de crie man nen op de galery. Plotseling liep Ha nand op zijn teenen naar het donker ste plekje, ging op zijn hurken zitten en nam zijn horloge uit zijn zak. Hij sloeg er zijn jas om heen en liet een onder deel van 'n seconde "t licht van zijn zak lantaarn op de wijzerplaat schijnen. |Iet was nu vijf minuten over twaalven. .Het is tijd", fluisterde hij terwijl hij weer op zijn plaats kwam staan. „Nu goed luisteren!" Er ging een minuut voorbij, en toen nog een. Frobisher trilde, zooals een man trilt, wanneer een fotograaf hem zegt dat hij doodstil moet zitten. HU had een gevoel of hij vallen zou. Toen hoorde hij in de verte een geluid en dadelijk werd hij kalmer. Het. was het kabinetten en kisten bewonderd en zijn toen heengegaan, vrij haastig, met iets als opluchting. Want in de stille verla tenheid van zoo'n huis met zijn onder gaande Fransche weelde en zijn som bere geslotenheid leeft toch nog iets. en Je wilt dat iets- liever niet storen. Het is oud en heeft verdriet. Het droomt van het verleden, van een romantiek die is ondergegaan en van een werkelijkheid die ls gestorven. In Assumburg leeft daarentegen niets meer. Het is nog een kasteel, vervaar- lyk groot en imposant en kaal, en troos teloos leeg. Het staat daar, omgeven door zyn breede slotgracht, van alles beroofd, in een kale vlakte. Alleen het voorplein een oude oranjerie en een boerderij behooren er nog toe. Sinds zestig jaar is het onbewoond. Vroeger stond het middenin de bosschen. maar die zyn gekapt, en van de prachtige ligging rest niets meer. Toen Jhr. Mr. H. Gevers van Mar quette stierf liet hU Assumburg na aan het Rijk, dat blijkbaar niet weet wat het er mee moet aanvangen en het maar leeg. laat staan. Waartoe zou het ook moeten dienen? Misschien voor een historisch museum, maar daarvoor ligt het wel wat te ver uit de bevolkings centra. Tochwie weet. De belang stelling in de historie, in de romantiek en de bekoring van het oude is in onzen tyd herlevende, en als het geld weer eens wat ruimer begint te vloeien voor zulke doeleinden zal er misschien nog wel eens een initiatief in dezen geest worden genomen. Er zou. met veel kos ten. iets zeer buitengewoons van ge maakt kunnen worden, en het kasteel ligt aan den verbreeden hoofdweg van Beverwijk naar Assendelft en Uitgeest, die al gedeeltelijk geasphalteerd is en een prachtige auto-route zal worden. Misschien zal daardoor de publieke be langstelling voor dit oude kasteel ook wel weer gaan stUgen. Het is voor ieder toegankelijk en de bewaarder, die in de boerderij woont, verstrekt u den enor- men sleutel waarmee de hoofddeur moet worden geopend. Maar verder gaan zün bemoeiingen meestal niet; hU is geen historie-vereerder zooals die concierge van het Muider Slot die met zoo'n holle stem zoo indrukwekkend en plechtig van Hooft, Maria Tesselschade en Roe mer Visscher weet te galmen. Hij inte resseert zich meer voor de hedendaag- sche werkelijkheid van zijn boerenbe drijf. De vierschaar op het binnenplein van Slot Assumburg. Het Rijk verwaarloost het kasteel niet. Er worden1 eLk jaar herstellingen aan verricht. Maar het is totaal leeg. Ik kam mij niet herinneren ooit zoo'n groot ge bouw te hebben bezocht dat zoo hope loos-kaal was en zoo grondig van alles ontdaan. Er is geen stukje behangsel, geen brokje spiegelglas, geen laipje gor dijn meertin te vinden. En je gaat maar voort, door eindolooze reeksen zalen en gangen, langs tallooze trappen, door ik weet-niet-hoeveel kelders. Af en toe raak je den weg volkomen kwijt en moet even zoeken om weer in 't goede spoor te komen. Er zijn mooie oude schouwen, en er staat in deze zeven tig a tachtig kamers en zalen één meubelstuk. Dat hoort er niet: hot is een oude schrijn werkers-tafel. Door het raam waaronder die geplaatst is. kunt u op een kilometer afstands een kleine verhevenheid in de weilanden zien. Een nietig heuveltje. Daar stond eenmaal het kasteel Harlhem waarnaar misschien onze stad genoemd is. Assumburg dateert ook uit de der tiende eeuw. Het werd eerst bewoond door Willem van Velsen. later door Jan van Rietwijk en kwam toen al in bezit van het nobele geslacht Van Assen delft. later Deutz van Assendelft, welks nazaten het met een korte tusschen- poos waarin er andere bewoners waren tot in de vorige eeuw hebben be woond. De laatste was een mevrouw Willink die omtrent 1868 op hoogen leeftijd stierf, en na haar dood was er een veiling van den geweldigen inboeldel van het kasteel, en van de tallooze kost bare schilderijen en antiquiteiten, die dagen duurde en Heemskerk in hevige opschudding bracht. De oudste bewoners weten er nog van te vertellen. geluid van een motorfiets en het kwam dichter en dichter by. Hanand had dus gelijk gehad, daar raakte hU meer en meer van overtuigd. Toen voor hem alles nog verward en duister was, had Ha nand de zaak al begrepen. Maar wat wist hij nu? Die vraag kon Frobisher nog steeds niet beantwoorden en terwijl hij zich in allerlei gissingen verdiepte voelde hU zich plotseling opgelucht Want het geluid van de motorfiets was opgehouden. Er was nergens iets van een motor te hooren. Die late reiziger was zeker door Dyon heen gereden. In zyn opluchting stelde hy zich al voor hoe de man langs den weg vloog, en plotseling verdween dat plezierige visioen en kwam er een vreemd gevoel in zUn keel. Want de deur ging nu ver der open en toen weer dicht en de mo torfiets met den zyspanwager. stond op de plaats. Meer dan honderd meter ver in de andere straat had de motorrijder zyn motor uitgeschakeld. Hy had nog vaart genoeg om den hoek om en de binnenplaats op te rijden. De man. die de deur gesloten had. liep naar hem toe toen hU afgestapt was. Samen lichtten ze iets uit den zijspanwagen en legden het op den grond. De eerste man hield de ceur weer open. de wielrijder bracht zyn motor naar buiten, de deur ging dicht en de sleutel werd in het slot om gedraaid. Er W3s geen woord gespro ken en cecn overbodige beweging ge maakt. In een paar seconden was alles gebeurd. De man wachtte bij de deur en even later hoorden ze in een andere In vroeger eeuwen moeten er groot - schefestijnen op Assumburg zijn ge vierd. En er hebben de telgen van zoo vele nobele geslachten in geleefd, geno ten en geleden. Maar hun tijden zijn voorbij, en zelfs de sfeer waarin zij geleefd heb ben heeft het kasteel verlaten. Het is koud en dood. beroofd van alles. Toen wij het verlieten heeft het ons vrijwel onverschillig gelaten. Waarom? straat de motor weer aanslaan. De taak van den motorwielrijder was afgeloopen. Jim Frobisher vroeg zich af waarom Hanand hem liet gaan. Maar Hanand had voor niemand anders oogen dan voor Sen man die achter was gebleven en het groote pak op den grond by den muur. De man liep er heen. bukte zich, raapte het blijkbaar met inspanning op en stond toen rechtop met het pak in zUn armen. Het w as een vormeloos, lang en zwaar ding. Dat konden de drie mannen daar boven zien. maar meer niet. De man daar beneden liep naar de deur. zonder geluid te maken en Ha nand trok de beide anderen weg van het raam met het gebroken luik. Het was nog maar net bijtyds. De man stond al met zijn last op de galery. Blijkbaar was de voordeur niet op slot geweest. Geruischloos liep de man naar de dubbele deur. waarvan Hanar.d straks de helft geopend had. Hij bleef er voor staan, drukte er met zyn voet tegen en de beide helften van de deur gingen naar binnen toe open. Hy verdween in de kamer. Maar het vage licht was even op hem gevallen en hoewel zU geen idee hadden wie hU was, zagen ze alle drie dat hU 'n zwaren zak droeg. Nu zou Hanand toch wel optreden, dacht Frobisher. Maar dat gebeurde niet Zij hoorden den man nu allemaal, maar niet zijn voetstappen. Z; hoorden het schuren van zijn kleeren langs de meu bels; toen kwam er een zacht, bijna on Vreemd, want Marquette deed dat geenszins. Iemand zei iets over de groote v aarde aan hout en andere ma terialen die er nog bU afbraak uit Assumburg te halen zou zijn. En het hinderde mij niet; ik vond het heel ge woon. Van Marquette zou hij zoo'n op merking nooit gemaakt hebben. Dit is iets vaar het mysterie van oude kasteelen. R. P. BLOEMBOLLENCULTUUR MOGELIJK IN DUITSCHLAND. HYACINTHEN LEVEREN MOEILIJKHEDEN OP De Tel. schrijft: Nu in ons land op vele plaatsen proe ven worden genomen omtrent de mogc- lUkheid van bloembollencultuur buiten het van ouds bekende geestgrondgebied. is het wel interessant een oordeel over de mogelijkheid van cultuur in het bui tenland te vernemen. In ..Der Blumen- und Pflanzenbau" wordt de vraag of bloembollencultuur In Duitschland kans geeft op goede resul taten. beantwoord met: „Ja, als w*U ten minste van hyacinten afzien. HlerbU blijft dan echter onbeantwoord of het loont, zelf de bollen te kweeken. Dat zal vaar de prijzen afhangen, welke voor Hollandsche bloembollen betaald moe ten worden. Tegen de tegenwoordige prijzen is het beslist loonend. Voor den aankweek van tupen komen in de eer ste plaats diep losgemaakte, vochtige zandgronden in aanmerking, zooals we ze In HoLstein en ook in Hannover vin den. Voor narcissen is een zwaardere grond te prefereeren. Dat wij onze bollen gedeeltelijk zelf kunnen kweeken, bewijzen de resultaten in Holstein verkregen. wUl de daar ge kweekte bollen voor de trekkerU zeer goed bleven te ziln. In verband hiermede ls het van be lang. dat door kweekers in Wesermundc en omstreken een vennootschap gesticht is tot het kweeken van bloembollen TREIN OP VERHUISAUTO GEREDEN. De trein, die Dinsdagmiddag om 3.20 uit Baarn vertrok, is bij den onbewaak- ten overweg aan den Veldweg te Soest, op 'n verhuisauto van de fa. Haks te Baarn gereden. In de vrachtauto za ten drie personen, die over den weg wer den geslingerd en wonder boven wonder geen letsel bekwamen. De auto werd to taal vernield. De locomotief van den trein ontspoorde en kantelde om, terwijl de machinist en de stoker er bijtijds uit konden springen. Het treinverkeer op het traject Baarn—Utrecht ondervond daardoor ernstige vertraging. Te 7 uur was de weg weer vtU. doordat men de locomotief, die op de rails lag. op zijde had geschoven. Uitzicht uit Assumburg. hoorbaar geluid, alsof hU zijn vrachtje op de rustbank legde: toen verscheen hU weer in de deuropening, met leege han den. zijn hoed diep ln zijn voorhoofd gedrukt en een witte vlek waar zUn ge zicht moest zUn. Maar zelfs in het don ker zagen ze zijn oogen schitteren. .Hu zal het gebeuren", zei Frobisher bij zichzelf en hU verwachtte dat Ha nand te voorschijn zou komen en den man aanhouden. Maar ook dezen man liet Hanand gaan. Hy sloot de deuren weer en ver dween van de galerij. Zij hoorden de buitendeur niet dicht gaan. maar on verwacht hard klonk het geluid van metaal op steen, binnen in het huis. Zelfs Jim Frobisher begreep dat de on bekende de buitendeur op slot had ge daan en den sleutel door de brievenbus naar binnen had gegooid. De drie man nen kropen weer terug naar hun raam. Ze zagen den man de binnenplaats oversteken, de helft van de koetspoort open maken, naar alle kanten uit kij ken. en verdwijnen. Weer tikte er een sleutel op de steenen. De sleutel van de groote deur was er onder door gescho ven of getrapt, en lag nu op de binnen plaats. Plotseling sloegen de klokken het kwartier. Tot Frobisher's verbazing was het kwart over twaalven. Tusschen het oogenblik waarop de motorwielrij der de binnenplaats opkwam en nu wa ren er precies vijf minuten voorbU ge gaan. En behalve de drie mannen, was er niemand in het huis. Of was er wel iemand Want Hanand was naar de deur van de kamer toegeloopen en had die open gedaan; en in die donkere kamer hoor den ze een zwak geluld, als van een le vend wezen dat zich met moeite bewoog. Naast Jim Frobisher uitte Hanand een zucht van verlichting. Het scheen dat er iets gebeurd was waarop hU nauwc- Hjks had durven hopen: iets waarvoor hij heel bang geweest was. a-as blijkbaar niet gebeurd. Vlak na dien zucht hoor den ze een scherp geluld het los springen van een veer. het wegschuiven van een grendel. Hanand trok vlug de deur dicht en de drie mannen gingen achteruit. Er a-as iemand In die kamer gekomen, op de een of andere manier. Vanuit den hoek van de galerij, waar ze zich verborgen hadden, zagen de drie mannen de groote deur heel langzaam naar binnen draaien. Er verscheen iemand op den drempel en stond be wegingloos te luisteren en na een l>aar seconden liep er iemand door de galerij naar het raam. Het was eer. meisje, dat zagen ze aan den omtrek van haar hoofd en haar hals. Tot groote verbazing van hen alle drie kwam er een tweede gedaante naast haar staan Ze keken beiden door het raam naar de binnenplaats. Er was niets te zien waar uit ze konden opmaken of de nachtelijke bezoekers geweest war.-n of nog niet waren gekomen. Een van hen fluisterde: ..De sleutel!" (Wordt vervolgd.). Marquette en Assumburg. Marquette. Slot Assumburg.

Haarlem's Dagblad | 1927 | | pagina 9