i BUITENLANDSCH OVERZICHT PUROL de oppositie in rusland. raadsvergadering GEMENGD NIEUWS "scheepsberichten" HAARLEM'S DAGBLAD DONDERDAG 24 NOV. 1927 DE TOESTAND IN BELGlë. De bijgedraaide Christendemocraten. Wat zal haar lot zijn? T BELANGRIJKSTE NIEUWS. De Rechterzijde van Belgischen Senaat en Kamer is bijeengekomen en heeft zich naturlijk uitermate verblijd over de herstelde eenheid. Want de Christen democraten waren al te zeer geneigd met de socialisten samen te werken. Nu de partij twee ministers in het nieuwe kabinet heeft is de eenheid der rech terzijde voorlcopig gewaarborgd. Het gevolg van die plotselinge wel zeer gced verblaarbare meegaandheid der Chr. democraten is een motie van vertrou wen der rechterzijde in de Katholieke leden der regeering. Van Brussel voeren wy u naar Mos kou waar achter da coulissen groote Intrigues werden gevoerd en tragedies worden voorbereid. Met verwondering heeft men zich afgevraagd waarom de almachtige G. P OE. niet icgreeptj en Trotzky en zijn aanhangers kort en goed deden verdwijnen. Daar is wel n verklaring voor. In de eerste plaats genoten en genieten de leiders der oppositie een zekere mate van populariteit die stelselmatig dient te worden bestreden en ondermijnd al vorens men een aanslag op vrijheid en leven van de oppositieleiders kan wagen. Deze tijd schijnt nu genaderd. De aan hang der oppositie is echter nog groot. Wachtte men echter neg langer dan gaat het omgekeerde gebeuren. De op positie zcu uitbreiden cn voorgoed con- stitueeren. Men voorspelt nu dat op het eerst volgende congres der communistische partij (de volgende week) drastische maatregelen dit toch niet uit kunnen blijven zullen worden aangekondigd. Ar restaties. uitzettingen en verbanningen zullen worden toegepast. Het ziet er voor de leiders der afgescheurde partij in ieder geval slecht uit Doch met des te grooter energie zal de oppositie (die naar het schijnt reeds den vorm van 'n geheime wijdvertakte organisatie heeft aangenomen) haar actie voortzetten. F. A. Het nieuwe Belgi sche ministerie. Wy lezen in het Hbld.: Toen Van Overbergh, wiens reeds de portefeuille van binnenlandsche zaken was toebedeeld te elfder uur toch had bedankt, heeft Jaspar getracht zich nog met enkele persoonlijkheden uit de chris tendemocratische fractie -in verbinding te stellen. Reeds laat in den avond heeft hij nrof. Camoy kunnen bereiken die dan 'ook de beschikbare portefeuille heeft aanvaard. Voor Jaspars nieuwe kabinet is het zeker jammer, dat Van Overbergh ten slotte heeft geweigerd. Van Overbergh is dan toch een krachtige persoonlijk heid en ook op administratief gebied zeker de meerdere van prof. Carnoy. hoogleeraar in de Ocstersche talen aan öe universiteit van Leuven. Van prof. Carnoy kan geen krachtig beleid worden verwacht. Eerst sedert kort heeft hij het politiek terrein betre den. doch meer als amateur dan als po liticus. meer als ideoloog dan als socio loog. Hij is lid van den Senaat. Prof. Carnoy is. ofschoon van geboorte een Waal. Vlaamschgezind en zelfs lid der Vlaamsche Academie. In het Neder- landsch schreef hij enkele verhandelin gen, onder meer over den oorsprong van plaatsnamen in Brabant. De nieuwe minister van Justitie, Paul Emïle Janson. lid der Tweede Kamer is integendeel extremistisch Fransen ge zind, de man van het militair Fransch- Belgisch accoord en nu ce regeerings- criris eigenlijk vooral te wijten is aar. het feit. cat de Belgische generale staf. naar meer dan een meent, op aanstich ting van den Franschen staf zich tegen de vermindering van den militairen diensttijd heeft verklaard, is de toeken ning dezer portefeuille aan Janson van zeer opvallende beteekenis. De minister van spoorwegen. Lip pens geldt als een man van karakter: hij is oud-gouverneur van den Congo, betrokken in vele financieels zaken. De Christen-democraat Herman, oud onderwijzer, heeft zich steeds vooral met het syndicalisme in het Vlaamsche land bezig gehouden, waaraan hij zijn popu lariteit heeft te danken. Die populari teit zal nu wel. nadat de christen-demo cratie zoo spoedig haar program in den steek liet. in het Vlaamsche lar.d een knak krijgen, tot greoter voordeel van de socialisten en. de frontpartij. Want de samenstelling van de nieuwe regee ring van Jaspart wordt in Vlaamsche kringen niet met vreugde begroet. De ministers hebben den eed aan den koning afgelegd. Painlevé en Strese- mann's zoon. Vol enthousiasme schrijven de Engel- sche bladen over Painlevé. die niet als Fransen minister van Oorlog, doch als man van wetenschap Engeland bezocht, aldus de Tel. Vooral de „Daily Mail" weet allerlei kleine trekjes van Painlevé te vertellen en wijst op het verschil tus- schen den man, die een lezing houdt over „het absolute en relatieve", en den aardigen causeur, die op grappige wijze den strijd der atomen kenschetst. Fijn- gevoeld was het van Painlevé dat hij te Cambridge den zoon van Stresemann, die daar op hst oogenblik studeert. uit- noodigde de lunch met hem te gebrui ken en hem verzocht zijn vader de groe ten over te brengen. Ook de studenten van Cambridge zijn goed over den jovialen Frar.schman te spieken. De undergraduates stuurden Painlevé des avonds de uitnoodiging den volgenden morgen met hen te ontbijten. Painlevé, die in het universiteitsgebouw zat te werken, zette direct zijn hoed op. deelde mede, dat voor zijn ontbijt reeds elders werd gezorgd en bleef een uurtje lang te midden der jongelui. Coolidge. Sedert eenige dagen circuleert er door het geheele land een petitie, waarin pre sident Coolidge wordt verzocht zich in 1928 verkiesbaar te stellen. Blijkens een draadloos bericht uit Washington heeft Coolidge deze actie afgekeurd. Het woningvraagstuk. Gisteren heeft de premier Baldwin een deputatie ontvangen van vrijwel alle organisaties van huiseigenaren te Lon den. Het doel van het bezoek was er bij den premier op aan te dringen de be noeming te besooedigen eener commissie belast met het instellen van een onder zoek van het woningvraagstuk der ar beidersklasse in Londen en voorsteden, speciaal met het oog op de nieuwe plannen in zake den stedenbouw. Vol gens deze plannen zou de huisvesting anders geregeld worden teneinde de op- eenhcoping in de groote steden te ver mijden. Baldwin weigerde echter tot de sa menstelling zulk eener commissie over te gaan. daar dit de woningbouw in zijn voortgang zou belemmeren. KORT EN BONDIG. Het Msxicaansche Huis van Afgevaar digden heeft een bepaling aangenomen, waarbij de ambtsperiode voor den presi dent van 4 tot 6 jaar wordt verlengd. Het is dus waarschijnlijk dat het Calles- Obregon-régime nog minstens 7 jaar zal blijven bestaan, daar Obregon de eenige candidaat bij de presidentsverkiezingen De Brouckère heeft zijn ontslag inge diend als vertegenwoordiger van België in de ontwapeningscommissie te Ge neve. Te Lausanne is een internationaal instituut tot bestudeering van het fas cisme opgericht. Elke partijdigheid of politieke propaganda zal streng verme den worden. ZANDVOORT. (Vervolg) Geen honderd opcenten op de Vermogensbelasting. Verwor pen het voorstel van de heeren Elffers en Forrer betreffende het storten van reserves der bedrij ven in do gemeentekas. Alge- meene beschouwingen over de ge- meentebegrooting begonnen. Woensdagavond half acht werd de raadsvergadering van Zandvoort voort gezet. Voorzitter: de heer H. van Alphen, burgemeester. Aanwezig zijn weer alle leden. Aan de orde komt allereerst het voor stel van de heeren Elffers en For rer, om 100 opcenten op de Vermogens belasting te heffen, ingaande 1 Mei 1928. B. en W. adviseeren afwijzend. De heer Elffers verdedigt het voor stel. Nu de straatbelasting te Zandvoort is aangenomen, zou hü het billijk vin den om ten bate van de kleine inko mens evenveel opcenten af te trekken op de grondbelasting. De heer G u n t e r s meent, dat men menschen met vermogens zal afschrik ken om zich in Zandvoort te vesti gen. En de weinigen, die er zijn. zou den wel eens kannen vertrekken: dat zou bsteekenen de kip met gouden eieren slachten. Ook de heeren Koning. Fraen- kel en Geers kanten zich tegen het voorstel. De heer F r a e n k e 1 bestrijdt het zelfs met groote kracht. Het zal volgens hem een donkere bladzijde in de ge schiedenis van Zandvoort worden, als deze belasting wordt ingevcerd. De heer Geers merkt op, dat men nü reeds begrijpt, dat het invoeren van de straatbelasting verkeerd is geweest-, omdat men nu kleinen man met de heffing der grondbelasting tegemoet wil komen. De heer Molenaar bestrijdt even eens het voorstel. Hij meent, dat in Zandvoort een vermogensbelasting ab soluut geweerd moet worden. De heer Van d e r M ij zal ook tegen het voorstel stemmen. Hü is het eens met den heer Gunters. De heer Forrer verdedigt het voor stel. Hij herinnert er aan. dat ook in Blcemendaal. waar veel rijken der aar de wonen, een vermogensbelasting is in gevoerd. De heer Elffers meent, dat van wegjagen der vermogenden bij aan neming van zijn voorstel g?en sprake kan zijn. Hier wordt alleen tegemoet gekomen aan de menschen met lage inkomens. De juiste personen zullen aangeslagen worden. In het belang der gemeente acht de heer Geers het dringend noodig. ka pitaalkrachtige menschen naar Zand voort te trekken. Het gevaar, dat zy. die hier reeds wonen, zullen vertrekken bü invoering van een vermogensbelas ting, is lang niet denkbeeldig. Daarvoor verwijst spreker naar de annexatie van een gedeelte van Heemstede door Haar lem. De kapitaalkrachtigen, die vlak tegen Haarlem woonden, zijn nu verder in Heemstede of in Bennebroek' gaan wonen. De heer Molenaar zal, ook nadat hij de argumenten van de heeren Elf fers en Forrer gehoord heeft, tegen stemmen. Het afwijzend voorstel van B. en W. wordt in stemming gebracht en aan genomen met twee stemmen tegen, die van de heeren Elffers en Forrer. Reserves der bedrijven. De heeren Elffers en Forrer stellen voor, een wijziging te brengen in artikel 6 der verordening regelende het beheer van het gemeentelijk gas- en waterlei ding bedrijf. namelijk om, als de reserve hooger is dan f 50.000, het meerdere in de gemeentekas te storten. De heer Elffers verdedigt ook dit voorstel uitvoerig. Hij meent, dat de re serves der Zandvoortsche bedrijven tot meer dan gewone hoogte gestegen zün. HU bestrijdt de meening van hen. die zeggen dat de winsten aan de verbrui kers toekomen. De gemeenschap heeft ook diensten ingesteld, die aan de ge meente verlies berokkenen. Hij acht het dus niet meer dan billyk, dat ook even- tueele winsten ten bate van de ge meente komen. Art. 6 van zün voorstel wil hij echter zóó wijzigen, dat het cij fer der reserve voor de Waterleiding niet f 50.000, maar f 25.000 zal worden. De Raad moet dan elk jaar uitmaken, wat er gebeuren moet met de winst, die hooger dan dit bedrag zal zyn. "T-?t klem dringt spreker er op aan, dit voor stel aan te nemen. De heer Molenaar merkt op, dat het betoog van den heer Elffers blük- baar gegrond is op theoretische beschou wingen. Hy verklaart er zich tegen, dat de hooge winsten der bedryven verdis conteerd worden in de gewone middelen en waarschuwt er tegen om zelfs op het oogenblik zelfs maar een cent van de winsten af te halen. Practisch zou spreker het vinden, om de tarieven ln de zomermaanden te verhoogen. omdat in die maanden veel vreemdelingen mse zullen betalen. De heer Gunters bestrijdt het voorstel. Hy vindt het veel beter, om de tarieven lager te maken, teneinde een grooteren omzet te verkrijgen. Als lid der commissie voor de bedrijven advi seert spreker om het voorstel niet aan te nemen. Hy brengt een woord van hulde aan den heer Lentelink, voor de economische wijze waarop deze de be drijven beheerd heeft. Wat de heeren Elffers en Forrer willen, is volgens spre ker geen goede financieele politiek. De heer Geers verklaart, niet direct afwijzend tegenover het voorstel te staan.. Er moet worden aangestuurd op een grooter verbruik van gas en water. Daar moet steeds meer reclame voor worden gemaakt. Er moet nog een uitbreiding van de bedrijven plaats heb ben. Maar daarvoor is geld nccdig. De heer Fr a enk el is net eens met den heer Gunters. Men moet de groote verbruikers tegemoet komen, door de tarieven te verlagen. De heer Forrer verdedigt het voor stel. Hij merkt op, dat hy niet afwij zend staat tegenover een eventueel voorstel am de tarieven te verlagen, als dit noodig mocht blijken. De heer Druyf kan zich niet met het voorstel vereenigen. Als het gaat om de vraag belastingverhooglng of ta riefsverlaging, dan vreest hij, dat er van tariefsverlaging niets zal komen. Wethouder Zwaan is van meening. dat het voorstel een verkapte indirecte belasting be toekent. Als het wordt aan genomen, dan zou men voor het bouwen van een prise d'eau een leening moeten sluiten, wat aan het bedrijf niet ten goede zou komen. Prijsverlaging van producten brengt de bedryven tot bloei. In 1921 bedroeg het gasverbruik in één maand 14.213 kub. M.: over de zelfde maand in 19F7 bedroeg dit aantal niet minder dan ruim 123.000 Kub. M. Met aandrang adviseert spreker den raad. om het voorstel van de heerer. Elffers en Forrer niet aan te nemen, want dan zou men met de bedrijven op het dcode punt komen. De heer Elffers repliceert uitvoerig. De heer Siegers zou den raad eerst in principe willen laten uitmaken, of overheveling van de winsten der be dryven naar de gemeentekas gerecht vaardigd is of niet. De Voorzitter verklaart volko men aan de züde van den heer Gunters te staan. Als vermogenden zich hier willen vestigen, vragen zü niet eerst naar den prUs van water en gas, maar hoe hoog de belastingen zün. De heer Siegers stelt voor, het voorstel aan te houden en het tegelük te behandelen met het voorstel van de heeren Fraenkel en Druyf tot reorgani satie der bedryven. De heer Zwaan verklaart zich daar tegen. Dit voorstel is al zeven maal aangehouden: laat men het dan nu eindelyk eens afhandelen. Het voorstel «.-i aanhvcLng w -vdt. verworpen met 7 tegen 6 stemmen. Het vcorstel van de heeren Elffers en Forrer wordt verworpen met 10 tegen 3 stemmen, die van de heeren Elffers, Forrer en Padt. Ter voorloopige vaststelling wordt aan geboden de gemeenterekening over 192G met de rekeningen der bedryven. Naar aanleiding van eenige opmer kingen door sommige leden over de administratie der gemeentefinanciër., merkt de Voorzitter op, dat de ge meente Zandvoort in den ontvanger, den heer Speelman, een absoluut be trouwbaar ambtenaar bezit. De heer Elffers wenscht eenige opmerkingen in besloten zitting te ma ken. Besloten wordt, deze geheime zitting half elf te houden. DE GEMEEN^EBEGROOTING VOOR 1928. Te kwart vóór 10 wordt begonnen met het houden van algemeene beschouwingen. De heer Siegers herinnert aan den laatsten verkiezingsstrijd, die o.a. tot gevolg heeft gehad, dat ook de zooge naamde Volksparty haar intrede in den Zandvoortschen Raad heeft gedaan. Uitvoerig critiseert spreker de bestrij ding tusschen de heeren Fraenkel en Forrer in den verkiezingstyd. Hy be treurt het dat het potsierlüke element in den Raad gekomen is. Spreker houdt wel van een grapje, maar laat men het niet belachelijk maken als spreker of een ander lid meenen over de zedelijk heid of een andere ernstige zaak ie moeten spreken. HU verdedigt de hou ding van zich zelf en van den heer Molenaar in de jaren toen zij wethou ders waren en keurt het scherp af. dat eenige leden den heer Molenaar, die toch van vele dingen een grondige stu die heeft gemaakt, niet serieus willen behandelen. Ook vraagt spreker, waar aan hij het te wyten heeft, dat men hem bij de laatste commissiebenoemin gen niet waardig heeft gekeurd, lid van een der commissies te worden. Des te meer bevreemdde het hem. dat in de laatste raadsvergadering door B. en W. aan hem gevraagd is, lid van een paar commissies te worden. Het zal van het antwoord afhangen, of hU zich deze benoeming zal laten welgevallen. De heer Fraenkel meent, dat de VolkspartU een eerlUken verkiezings strijd heeft gevoerd. Haar propaganda- tijd is voor Zandvoort een aangename ty'd geweest. Het was een eerlUke, maar Amerikaansche stryd, zegt spre ker. Deze partU heeft de groote trom ge roerd, met het gevolg, dat er frisch bloed in den raad is gekomen niet al leen. maar ook dat de Zandvoortsche raad een flink stel wethouders heeft gekregen, die met den kranigen voor zitter zeker veel goeds tot stand zullen kunnen brengen. Den heer Siegers geeft spreker de verzekering, dat deze twee wethouders een eventueele motie van afkeuring niet zoo maar naast zich neer zullen leggen. Zy zullen dan we- Tracht U eens 'in te denken verzoekt een dagblad wat het teven zou zijn zonder auto's. Het antwoord is: Veel veiliger. Een neuzenkwestie. Er is de Amerikaansche filmindustrie vaak verweten, dat zij haar sterren zoekt uit jonge vrouwen en mannen mei schoone gelaatstrekken en zich niet of heel weinig om hun aanleg voor de tooneelspeelkunst bekommert. Afgeschei den van het feit, dat dit verwijt feite lijk niet aan het goede adres is. want elk volk heeft ook de filmindustrie die het wenscht en als die mooie film- poppen het meeste succes hebben, komt dat doordat het bioscooppubliek ze pre fereert en niet de regisseur afge scheiden daarvan gaat het verwüt ook niet altijd geheel op. Een der best be taalde Amerikaansche filmacteurs, Ben Turpin, is een der afzichtelijkste man nen ter wereld met zijn twee dwalende oogen en dan is er verder neg Louis Wolheim, mede een der duurste film spelers en waarschijnlijk de allerleelijk- ste man op dezen aardbol. Wolheim heeft een neus, die alle leelijkheïdsre- cords slaat. En over dien neus gaat dit verhaal. Hij bracht hem veel geld en succes in een tweetal films, zooveel succes, dat een filmonderneming een langdurig contract met hem sloot. Het contract was echter nauwelijks geteekend of Wolheim kreeg er ge noeg van altijd den aartsleelUkerd te spelen. Zijn ijdelheid kwam in het ge ding. Misschien was hy wel verliefd geworden en door zijn aangebedene uit gelachen. hoe het zij, op een goeden dag kondigde hij zUn voornemens aan om zün misvormden neus door een chirurgische behandeling te laten ver fraaien. Dat was 's mans recht zoudt u zeggen. Mis! Integendeel. De film- onderneming heeft het hem verboden, zoolang het contract duurt. Hy moet leelijk blijven, hoe leelijker hoe liever, want daarin zit zün filmwaarde, En wanneer Wolheim niet van zUn snoode plan afziet, zal de filmmaatschappij hem een proces aandoen en een hooge schadevergoeding eischen. En nu aarzelt Louis Wolheim tus schen zyn wensch om zün uiteriijk te verbeteren en zijn vrees om zün fi nanciën te verslechteren. Wij eters. Aan de Engelschen komt de eer toe, ons Hollanders ontdekt te hebben als de grootste eters ter wereld. Zy zyn er even verbaasd over geweest, want ze dachten dat de Duitschers die distinctie verdienden. Maar het ls niet waar, wy zyn het. De methode van onderzoek, die tot deze conclusie heeft geleid is even eenvoudig als afdoende. Zy hebben een voudig een statistiek gemaakt in een der grootste Londensche hotels. De Hollander, of zooals de Engel- sche ontdekker ons noemt, „de meneer uit het land van kanalen en klompen", eet niet zoo vaak als wij. maar hü haalt by elk van züntwee dagelijk- sche maaltüden zün schade in. Het gemiddelde Hcllandsche ontbüt bijv. zou. met zijn warme vleeschschotel en groote hoeveelheden kaas, best een Ergelschman tot diner kunnen dienen. Daar staan we nou, ontmaskerd als gulzigaards voor de heele wereld. En wat kunnen wü ertegen zeggen? Twee dingen. Ten eerste dat wy het feit, dat wy drie maaltüden daags plegen te verorberen, zorgvuldig geheim moe ten houden en ten tweede, dat het hoog tijd wordt, dat onze vrouwen ons eens een warme vleeschschotel en groote hoeveelheden kaas aan het ontbijt ge ven, want vele Nederlandsche mannen schünen deze zeer benüdenswaardige ga ven te ontvangen. Centrale verwarming van Parijs. De Parijsche gemeenteraad heeft ern stige plannen om in Parüs de stedelijke centrale verwarming in te voeren. Door een systeem van stoom- of heet water verdeeling wil men van uit een of meer centrales de huizen warmte verschaffen. De prefect der Seine wil beginnen met de „bewerking" van een groot gedeelte in het Oosten van Parys, waar een groot terrein voor proefneming beschikbaar is. Hij wil de onderneming aan een con cessionaris geven met voorbehoi:d van deelneming der gemeente. R;eds eenige groepen van groote gebouw te Parüs hebben een gemeenschappelyk verwar- mingssysteem. In de Ver. Staten en Duitschland bestaat in eenige steden de gemeentelijke centrale verwarming. De dief van het Gulden Vlies gearresteerd. Thans eindelyk is de dief gearresteerd van de juweelen en decoraties van ko ning Alfonso van Spanje uit het paleis te Madrid. De dader heet Victor Calvo Delvalle en was bediende in het paleis, aldus de Tel. De meeste gestolen voorwerpen, o.a. de fameuze keten van het Gulden Vlies, werden in een pandhuis teruggevonden. De pandhuishcuder verklaarde onver schrokken. niet vermoed te hebben dat de dingen van diefstal afkomstig waren. Toch droegen de meeste kostbaarheden het koninklük monogram. Het brutaal ste gedroeg deze heler zich in zijn on- schuldbetuiging, toen de Gulden Vlies keten ter snreke kwam. Vermoeden van diefstal? weineen. „hij kreeg zoo vaak zulke dingen in zyn zaak". Eenige cigarettenkokers zy'n te Sevilla in nachtkroegen, teruggevonden. De dief had ze daar ter betaling achtergelaten. Delvalle had zich van de opbrengst van het gestolene een prachtigen auto ge kocht, waarmee hü door het land reed. Een kans voor Adonis. Een vereeniging van jonge meisjes te Philadelphia i jonge meisjes die zich, blükbaar gruwelijk vervelen), is op het denkbeeld gekomen een schoonheidswed - strijd voor mannen te organisceren. Deze wedstrüd is open voor alle man nen tusschen 18 en 60 jaar. De presi dente heeft er de navolgende circulaire over de wereld ingezonden: Men overdrijft de belangrükheid van de vrouw veel te veel. Men behandelt haar met overdreven voorzorgen en geeft haar maar in alles toe. Daarom is het niet te verwonderen, dat zy' haar eigen verdienste te hoog aanslaan én onuitstaanbaar worden. Wanneer wü bereid zün de prestaties der mannen op elk gebied naar waarde te schatten, ba- hooren wij ook de physieke hoedanig heden van den man te waaröeeren. Breede schouders, krachtige spieren, klassiek profiel, schitterende oogen inderdaad het is hoog tüd dat de man nelijke schoonheid haar rechten her neemt. De deelnemers aan dezen wedstrüd kunnen zich bü het bestuur der zeer on dernemende vereeniging aanmelden en de winnaar zal, in het büzün van alle jonge meisjes, leden der vereeniging, worden gekroond. Hoe zün mannelijke vrienden hem na de kroning zullen ontvangen, wordt niet voorspeld, maar wy kunnen er ons een denkbeeld van vormen. Overigens lykt het een fameus idee voor vrügezellen, want het spreekt vanzelf dat slechts deze categorie zal durven inschrüven. En wij wachten met spanning op het bericht wie der meisjes na verwoeden strijd den Adonis-prijswinnaar zal weten te ver overen. Wij lezen van een getrouwde vrouw, die in een straalongeluk een pink zoodanig verwondae, dat dit lichaamsdeel moest worden at gezet. Een hard getag. als dit toevallig de pink was waar zij haar man om placht te winden. Een critiek oogenblik. Op een station bij Johannesburg is brand ontstaan in een spoorwegwagon, geladen met ongebluschte kalk. Het toe val wilde, dat aan dezen wagen aan den eenen kant e?n wagon met dynamietpa- trenen voor de minen was gekoppeld, aan den anderen kart een tankwagen boordevol petroleum. En tot overmaat van ramp was op het stationnetje geen enkele locomotief aanwezig om de wa gens van elkaar te halen. De brandweer zat met de handen in het haar, dorst geen water te geven, uit vrees dat daar door juist de vlammen zouden overslaan De geheele omgeving werd ylings ont ruimd, alle voorwerpen van waarde weg gedragen en juist toen de nood het hoogst was, arriveerde een locomotief. Een dappere kerel haakte de wagens met dynamiet en petroleum los, die één voor één werden weggetrokken en een groote ramp werd aldus neg bytijds voorkomen. (Tel.) ten, wat hun te doen staat. Het mag waar zün dat spreker humor in den raad heeft gebracht, dat vindt hü niiet erg. Integendeel, hy houdt van hjimor; lachen is gezond. Daar schudt de lever van en dat verdrijft het gal, want dat laatste moet niet in den raad komen. In tusschen belooft spreker ernstig, dat hü niettegenstaande zün humoristische woorden en zijn misschien humoristisch snuit alle zaken zeer serieux zal be handelen, ook als die door den heer Siegers worden aanhangig gemaakt. De heer Molenaar verdedigt zün 10-jarige politieke loopbaan in Zand voort, die hü nog geruimen tyd hoopt te kunnen blüven volgen. Hü durft, in tegenstelling met vele anderen ten op zichte van de financiën van Zandvoort een optimistisch woord te laten hooren; spreker is van meening. dat de finan cieele toestand tegenwoordig veel beter is dan die van 1923. Hij hoopte bü de behandeling der begrooting don raad er toe te kunnen krügen, om mede te wer ken teneinde van de regeering te ver- krygen, dat het commissariaat van po litie te Zandvoort zal worden afge schaft. Dat is voor deze gemeente te kostbaar. Een reorganisatie van den be wakingsdienst zal volgens spreker ln het financieele belang van Zandvoort zijn. Ook hü bespreekt het feit. dat hij bü de laatste commissiebencemingen niet tot lid van een der commissies is benoemd Hy vindt dat niet erg; „misschien komt dat" zegt spreker „door mün bruut optreden, maar ik tracht toch sliüd eerlijk te zün- Daarom verklaar ik dat lk op een eerlijke wijze zal blü ven strüden, al moet lk er aan toevoe gen dat ik desnoods met den duivel wil debatteeren, maar niet met een Judas!" Spreker houdt uitvoerige fi nancieele beschouwingeln en betreurt het nog eens. dat Dinsdagavond de straatbelasting in Zandvoort is inge voerd, wat hij niet in het belang der gemeente kan achten. Ook keurt hü de ruiling van grond af, die in ds zitting van Dinsdagavond is tot stand geko men. Te half elf breekt de heer Molenaar zijn rede af. om die heden Donderdag avond te vervolgen. De openbare raadsvergadering wordt verdaagd. De raad gaat daarna op het zooeven genoemde verzoek van den heer Elffers in geheime zitting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cent* per regel. winterhanden-wintervoeten schrale liepen-ruwe huid verzacht en geneest-^ Algorab, 22 Nov. van Rio de Janeiro naar Rotterdam. B.-Ayres naar Rotterdam. Andük p. 23 Nov. te VÏissingen, Ham burg naar Antwerpen. Abbekerk 22 November te Antwerpen, Australië v. Rotterdam. Arendskerk, 23 te Alexandria Austra lië n Rotterdam. Alcinous 23 November te Amsterdam v Java. Albireo 23 November van Amsterdam te Bissao verwacht. Alkmaar 19 November van Arica n. Iquique. Bengkalis 22 November te Calcutta v. Rangoon. Breda. 21 Nov. te Guayaquil van Amsterdam. Borneo, 22 Nov. te Port Said. Batavia naar Amsterdam. Cardiganshire 20 Nov. v. Astoria, Pa— cifickust n. Rotterdam, Drechteriand 22 Nov, 17 u. v. Rio Grande Dosul, Amsterdam naar Buenos Ayres. Edam, 22 Nov. v. New Orleans naar Rotterdam. EemdUk 21 nai, v. Los Angeles, Paci fic kust n, Rotterdam, Eemstraat 23 Nov. v. Amsterdam n. Hamburg. Flandria 22 Nov. v. Rio de Janeiro, B.- Ayres naar Amsterdam. Grijpskerk p. 23 Nov. VÏissingen, Bel- ra naar Antwerpen en Rotterdam. Grootendijk 23 Not. te Hamburg van Bremen. G-aroet, 23 Nov. v. Padang. Batavia n. Rotterdam. Johan de Witt, 22 Nov. te Sabang, Amsterdam n. B&tavia. Klipfontein p. 23 Nov. te VÏissingen Antwerpen naar Amsterdam. Kangean. 22 Nov. van Colombo, Ba- tabia naar Amsterdam. Karimoen 22 Nov. te Philadelphia, Ba tavia naar New York. Maasdam, 22 Nov. v.m. te Vera Cruz v. Rotterdam. Meerkerk, 23 Nov. te Madras, Br. In die v. Rotterdam. Moena 22 Nov. v. Port Swettenham n. Batavia. Nias 22 Nov. v. Port Sudan, Amsterdam naar Mombassa. Neldon, 23 Nov. te Amsterdam van Hamburg. Oberon 19 Nov. v. Auv Cayes n. P. Cortes. Oostkerk 23 Nov. te Rotterdam van Antwerpen. Poeldijk 22 November v. Buenos-Ayres naar Rotterdam. Prins der Nederlanden 22 Nov. te Port Said. Amsterdam naar Batavia. Rijperkerk 22 Nov. v. Beira n. Mo zambique. Rhea 23 te Amsterdam van Bremen. Scheldestroom 22 v. Lagos naar de Goudkust. Sumatra, 21 Nov. v. Port Natal n. De- lagoabaai. Saleicr, 22 Nov. van Port Said, Bata via naar Amsterdam. Soekaboemi st. 22 v. Gibraltar, Ba tavia n. Rotterdam. Scheikerk p. 22 Nov. Dungeness, Rot terdam n. B. Ir.dië Tjiliwong 22 Nov. te Eatavia v, Ma nilla. Texel, 22 Nov. v. Lagos naar Pc:t Harcourt. Tambora p. 23 Nov. 4 uur Finlsterre, Batavia n. Rotterdam. Zeelandia, 23 Nov. v. Rio de Janeiro, Amsterdam n. B.-Ayres.

Haarlem's Dagblad | 1927 | | pagina 12