BOVRIL HAARLEM'S DAGBLAD TENTOONSTELLING VAN BEDRIJFSAUTO'S. STADSNIEUWS Opgewarmde Schotels VRIJDAG 25 NOV. 1927 VIJFDE BLAD Auto voor renpaarden-vervoer. Open voor ontlading. Beter dan aan de tentoonstelling van luxe automobielen lean men aan die van bedrijfswagens, die nu ln Londen aan den gang is, zien hoe ons bestaan in al zijn openbaringen meer en meer „vermotort". Er zal nauwelijks een ar tikel van dagelijksch gebruik meer zijn, dat op zijn weg naar ons huis niet auto heeft gereden. De melk van de koe komt binnen bereikbaren afstand van den stadsmensch in een motortank wagen die 10.000 L. kan bevatten; ze komt van ver aangereden in een cylinder van staal, van binnen met glas bekleed. De krenten en rozijnen, de boter en de kaas, het vleesch en de visch in uw provisiekast zijn er aange land op de vleugelen van den motor. Indien uw huis al ter plaatse is ver rezen en vorm heeft gekregen, het ma teriaal er voor is aangevoerd op lorries met zes wielen, die mans genoeg zijn vrachten van 20 ton in één dag over een afstand van 175 K.M. te vervoe ren. Als er een verjaardag is en taartjes en ander lekkers prijken op het buffet, tien tegen een dat het lekkers benzine heeft geroken, al zult ge het er ook niet aan kunnen proeven. Ook de bloe men zijn per auto gekomen, de nieuwe kleeren, kousen en hoeden en de ge schenken. Het moet wel zoo zijn. Want deze „Commercial Motor Show" die tus- schen twee haakjes den bezoeker veel meer afwisseling verschaft dan andere soorten motor ten toonstellingen heeft lichte bestelwagens voor lichte waren als hoeden en bloemen, kruidenierswa ren en vleeschsoortenen er zijn zware sleepwagens voor baksteen, ijzeren bal ken, cement en steenkool. Dat is lang niet alles. Een Italiaansoh ingenieur, Pavesl ge naamd. heeft zijn eigen denkbeeld van hoe een tractor (of mofcorpaard) moet zijn in eenige Jaren van noeste vlijt uit gewerkt. Het denkbeeld staat hieT ver- stoffelijkt voor onze oogen ln een won derlijk voertuig met even ingewikkelde als monsterachtige wielen. Het is een j trekwagen die in lenden en leden ge- j broken schijnt te zijn maar toch zijn vracht of zijn sleep houdt, hoe bonkig ongelijk en ruw de grond ook mag zijn. waarover hij grommend voortkruipt. En als ge hem gelijken grond geeft zal hij zich gedragen als elke fatsoen lijke motorvrachtwagen die gaaf van lijf en leden is. De wielen zitten met bal-gewrichten vast aan de assen en draaien in de onmogelijkste standen. Bovendien bestaat het chassis uit twee universeel scharnierende deelen, dus een soort Siameesche tweelingen in het me- j chanische. Tenslotte zijn aan de wiel velgen stalen bladen gescharnierd die opgeslagen kunnen worden zoodat ze over de rubberbanden heen vallen; op die wijze verandert het wiel in een tandwiel, dat zich al draaiend aan den Slechisten grond vasthoudt. De pioniers der wildernis kunnen onbevreesd met zulk een machine onbekende en onbe treden paden gaan. Ontdekkingstoch ten in het donkerst Afrika moeten een vroolijk avontuur worden indien men ze onderneemt met dit Pavesi-motorpaard. Op het gezicht er van vluchten oli fanten, leeuwen en de wilde menschen; en de pioniers zullen zich geen baan behoeven te maken met schoppen, houw eel en en vuurwapenen. Het is maar J goed dat de heer Pavesi zijn monster aan de wereld heeft gegeven toen deze bereids op eenige vierkante mijlen na ontdekt was: anders zouden wij veel boeiende beschrijving van ontdekkings reizen hebben gemist; maar in de ach terlanden van Brazilië zal het nog goed beschavingswerk kunnen doen. De bedrijfstentoonstelling heeft me geleerd, dat wij in Londen, wat open bare voertuigen betreft, achtertijk zijn. Er is één plek in deze stad waar men alle typen motorbussen kan waarnemen; dat is het plem voor het Victoria- station. Er is een enkele zeswieler bij Maar ze kunnen in afwerking, in vorm. in snel heid en in laadvermogen niet reiken aan de omnibusmodellen die nu in Olympia te zien zijn. Het commercieele motor voertuig. elk op eigen gebied, heeft de laatste paar jaren in zijn ontwikkeling een groote vlucht genomen. Elke om nibus. die zichzelf respecteert, loopt tegenwoordig op zes wielen; en men voorspelt reeds dat haar nageslacht er aoht zal hebben. Niet alle Londenaars zullen met vreugde zien dat het open opperdek deerlijk in verval ls. AHe dub beldekkers op de tentoonstelling zijn overkapt; en de grootste van de soort neemt 1C4 passagiers op. In zulke „super"-bussen zullen ook „ueber- menschliche" conducteurs dienst moeten doen. vief ter been en snel in de kunst van kaartjes perforeeren. Al worden de bussen grooter, zwaarder worden zij niet. Het koetswerk wordt thans van lichter materiaal vervaardigd, soms dun plaat staal. soms triplex met een laagje staal of alluminium bedekt. Maar echte ver fijning ziet men in de chars-a-banc. Ik zag er een die in zijn afstandbord voorop pretendeerde dat hy tusschen Londen en Glasgow reed. Misschien zal hij het vroeg of laat gaan doen. Deze Lange-Afstand Parlour Car vertegen woordigt in zijn inrichting en afwer king echte reisweelde. Er staan twin tig enkelvoudige ruststoelen in, los van den vloer zoodat men ze naar willekeur' kan verplaatsen. Voor eiken stoel is er een klaptafeltje, een aschbak en een rek voor kranten en pakjes. De ven tilatie wordt geholpen door drie electri- sche waaiers. Een klok en een barome ter hangen aan den wand. Vooraan is een „cosy corner" ingericht, waar een electrisch haardje gloeit. Daar staat ook een kaarttafeltje voor hen, die genoeg mochten krijgen van het gezicht op de lachende velden van Buckinghamshire of op de bergen van Schotland- De vermaarde trolley-bus (de com binatie van bus met tram.) Een keurig Ingericht keukentje ont breekt natuurlijk niet, evenmin als een toiletinrichting met handwaschbak, spiegel en alle verdere toebehooren. Door middel van electrische bellen kan men in verbinding treden met den be stuurder en ander personeel; een radio- ontvangtoestel kan om beurten het oor van den reiziger streelen of zijn geest voeden. Een klein deel der tentoon gestelde motorkoetsen heet observatie wagens. Eenige rijen der achterzitplaatsen er in, nemen een verhoogden stand in, waarvoor het dak een glazen roefje heeft gekregen. Dit soort voertuigen heeft zulk een hoogen graad van vol maaktheid bereikt in comfort dat zij de Pullman-cars der spoorwegen over treffen. Men ziet de beste lederen be kleeding op luchtkussens. De wandbe- kleeding is van prachtig gevlamd sier- hout, Plafonds zijn in aanblik, zoo al niet in materiaal, gelijk aan gepleisterde plafonds met sierlijke relief-versiering. En een overvloed van goed geplaatste eleotrisohe lampen moet in den nacht van deze moderne reiswagens ware licht kasteel tj es op wielen maken. Van deze geurigheid naar den prac- tischen reisauto van den handelsreizi ger is een heele stap. Maar op hun wijs verdienen zij even veel bewondering. Ik zag er een die was voorzien van toon- kasten, laden, een lessenaar, waschge- legenheid en ligbed, een koets waarin de vermoeide handelsman rustig den nacht kan doorbrengen. Weer iets heel anders was de renstal op wielen, anders gezegd een auto, die twee renpaarden en hun verzorger vervoert. De wanden zijn ten behoeve der nobele dieren met dikke kokosmatten bekleed; er zijn ruiven in; de zijwanden kunnen neer gelaten worden tot den grond, en vor men dan een brug van kokosmat, waar over de dieren him element, de renbaan betreden. De tentoonstelling laat 70 verschil lende typen van bedrijfswagens zien, waarvan een klein deel afkomstig is uit Amerika. Frankrijk, Italië, België en Duitschland. De meeste wagens hebben benzinemotoren. Een deel der omnibus sen loopt electrisch op de wyze der electrische trams met beugels of trol lies. Een Fransche vrachtwagen kenmerkt zich door twee omvangrijke verticale cylinders aan elk der zijkanten vóór aan het chassis. Die wagen genereert het gas voor den motor door het stoken van houtskool (hout kan ook dienst doen). Ik meen me te herinneren dat een soortgelijk voertuig reeds eenigen tijd geleden door Nederland een propa ganda tocht heeft gemaakt. Een der oudste Engelsche fabrikanten gebruikt in een van haar chassistypen den ben zinemotor voor het wekken van elecfcri- citeit, die in tweede instantie door een electromotor voor de voortbeweging zorgt. Deze constructie, „petrol-electric" geheeten, heeft het voordeel dat ze den versnellingsbak uitschakelt. Sen modome relpwec^n op do „Cecr terdal Motos.- Show". TERAARDEBESTELLING MAJOOR BIESTRATEN. VEEL BELANGSTELLING Op de Aigemeene Begraafplaats aan de Kleverlaan had Donderdagmiddag de teraardebestelling met militaire eer plaats van het stoffelijk overschot van majoor J. Biestraten, in leven indee- lings-districtscomandant van Haarlem en tevens garnizoenscomandant. De belangstelling voor deze plechtig heid was zeer groot. Over 12 uur verliet de rouwstoet het Diakonessenhuis, waar majoor Bie straten overleden was. Een 25-tal bloem stukken dekte de baar, waarbij van het le, het 10e en het 3e regiment infante rie, van de officieren van het garnizoen te Haarlem, van het Dubbel Mannen- kwartet „Inter Nos" en van verschil lende particulieren. Bij de Infanteriekazerne aan den Koudenhorn, waar de rouwstoet I seerde, stond een eerewacht opgesteld onder commando van sergeant De Jager. Op het terrein van de voormalige Ca- valeriekazerne aan den Schoterweg. thans in gebruik bij den Motordienst, waar de vlag halfstok hing, werd de stoet verder geformeerd. Hier waren aanwezig de burgemeester van Haarlem, de heer C. Maarschalk; Jhr. O. van Len- nep, commandant van de Burgerwacht; de oud-garnizoenscommandant majoor G. A. de Reede; de heer Cassée, refe rendaris van de afdeeling Militaire Za ken ter Provinciale Griffie, een deputa tie van de Kaderlandstormvereenlging „Kennemc-'and" en tal van officieren en onderofficieren. Toen de lijkwagen vóór den ingang der kazerne reed. maakten alle officie ven en onderofficieren het militair sa luut. Voorafgegaan door het Politiemuzlek- corps, dat onder leiding van den heer Reinier van 't Hof treurmuziek speelde begaf de lange stoet zich nu te voet naar de begraafplaats aan de Kleverlaan. on der leiding van kapitein K. A. Röve- kamp, kapitein-commandant van de Schoolcompagnie van den Motordienst. De kist werd grafwaarts gedragen door 12 onderofficieren. Als slippendragers fungeerden de kapiteins Elderman, Kool haas Revers, Kloeke (van de Militaire Politie) en reserve-kapitein van Tete- ring. Op de begraafplaats w® aanwezig de Minister van Oorlog, de heer Lambooy. die als oud vriend van majoor Biestra ten de plechtigheid bijwoonde. By den ingang van de begraafplaats werd halt gehouden en loste een uit dertig man bestaand vuur pekton, veldtenue, onder commando van luite nant W. van Hulst, een salvo over de kist. Daarna ging de stoet weer verder grafwaarts. Toen allen om de groeve ge schaard stonden, loste het vuurpeleton nog een salvo. Het Dubbel Mannenkwartet „Inter Nos" zong vervolgens onder leiding van zijn directeur, den heer Nico Hoogerwerf „Ecce quomodo moritur". (Nog niet lang geleden had de overledene 't voor zitterschap aanvaard van het uitvoerend comité voor den in October 1928 te hou den Internationalen Zangwedstrijd ter gelegenheid van het tweede lustrum van genoemd kwartet). Onder diepe stilte werd de plechtige mannenzang door de talrijke aanwezigen aangehoord, de mi litairen met de hand aan de kepi. Hierna speelde het Politiemuziekcorps treurmuziek. In den neersjjpelenden regen voerden nog eenigen der aanwezigen kort het woord. Als oud vriend der familie sprak de heer Ritmeester, als vertegenwoordiger van den commandant van het veldleger sprak overste van Holthe tot Echten; voorts voerden het woord kapitein Gail- lard: de 2e luitenant Seyffardt. als af gevaardigde van het 9e regiment infan terie te Assen en de adjudant-onderof ficier Fortgens. namens de onderofficie ren van het garnizoen te Haarlem. Zij allen prezen het open, eerlijk ka rakter en het aangename optreden van den overledene. Namens de familie dankte kapitein Rövekamp voor de laatste eer aan den overledene bewezen. Hiermede was de indrukwekkende plechtigheid geëindigd. Voor foto's van deze begrafenis verwij zen wij naar de foto-pagina. STADSBIBILIOTHEEK EN LEES ZAAL. Aan de benedenzaal (couranten enz.) werden gebracht in de maanden Juli. Augustus en September onderscheiden lijk 3652. 3202 en 4515 bezoeken. Of het is tengevolge van de annexatie of door andere omstandigheden wordt niet ver meld. maar in de maand September is het aantal bezoeken grooter dan in de maand September van 1926. Toen was het 3041. De bezoeken die in de genoemde maanden werden gebracht aan de bo venzaal (boeken en tijdschriften) be droegen onderscheidenlijk 1213, 1173 en 1451. Eveneens een aanmerkelijke ver meerdering van het aantal bezoeken, vergeleken bij die gebracht in de maard September 1926. Toen was hot aantal bezoeken 1628. Er werden in de genoemde maanden uitgeleend onderscheidenlijk 7047, 5925 en 8000 boeken. In 'de maand September 1926 werden uitgeleend 7678 boeken. Hier dus1 slechte een gering vsracfcJL. BURGEMEESTER MR. DR. J. WYTEMA. HOE HIJ ZIJN DAGTAAK VOLBRENGT. De schrijver van „Onder de Men schen" in de N-R.Ct. heeft een onder houd gehad met den burgemeester van Rotterdam. Mr. Dr. Wytema. Mr. Dr. Wytema vertelde onder meer hoe hij zijn dagtaak verricht. Hij zeide: Ik begin 's morgens om half acht, met de kranten te lezen. Maar als ik dan ga ontbijten, is er onder 't kleeden al heel wat werk gedaan. Het beden ken, 't overdenken. Ik moet vandaag dien en dien ontvangen, ik moet een speech houden, wat zal ik zeggen? den vorigen avond heb ik een belangrijk rapport gelezen, belangrijke vraagstuk ken. bijvoorbeeld: de grensuitbreiding en straks, in de vergadering van B. en W., in welke richting moet ik dit of dat sturen? Dan maak ik mijn ochtendwandeling naar het Raadhuis. Want ik heb be hoefte aan beweging, en vooral aan buitenlucht. Daar heb ik vermoedelijk mijn gezegende gezondheid aan te dan ken dat ik op een boerendorp opgevoed ben. Ja, ik wandel dus 's morgens naar mijn werk, en gisteren kreeg ik nog een reprimande van den hoofdbode, omdat ik geen overjas aan had. Hij had au fond gelijk, 't was een koude ochtend. Maar als Je een heelen dag hoofdwerk hebt, heb je zoo'n opfris- sching van een wandeling noodig vóór je begint, en dan is er van allerlei, wat ik meteen eens wil gaan bekijken. Ik maak dikwijls een omweg om winkels te zien. Dat doe ik graag.... winkels waar mooie dingen van kunstnijver heid uitgestald zijn, schilderijen, bij Voorhoeve en Dietrich, bijvoorbeeld, kan ik tijden voor de uitstalkast staan om te zien welke nieuwe boeken er zijn ver schenen want om ze te lezen, daar heb ik jammer genoeg waarlijk geen moment meer voor over. Dan kom ik hier. Tweemaal in de week, Dinsdag- en Vrijdagmorgen, om tien uur vergadering van het college, en Maandag- en Donderdagavond, dus voorbereiding hiervan, verder twee maal in de week 's morgens algemeen spreekuur. Overigens stukken lezen, soms bergen stukken. En die ik krijg moet ik natuurlijk nauwkeurig doorwer ken. Gewoonlijk zijn er te veel en neem ik de rest 's avonds mee naar huis. Toch is het niet be verlangen, dat ik volkomen op de hoogte ben van de dui zenden stukken van B. en W. Maar van al wat in den Raad komt, moet ik na tuurlijk de portee kennen. Ambtelijke rapporten zijn wel eens wijdloopig, je krijgt een zekere flair om er uit te vin den waar 't op aankomt. Tot elf uur 's morgens, als ik niet in vergadering ben, houd ik mij hiervoor vrij. En de dagen dat ik dan geen spreekuur heb, houd ik geregeld confe renties met de hoofdambtenaren: den havenmeester, den hoofdcommissaris, den directeur van gemeentewerken van de reiniging, gas en electriciteit, de tele foon, den commissaris van den Hoek van Holland. Vervolgens komt de behan deling van de brieven aan de orde, die ik dicteer. De burgemeester vertelde voorts dat hij tal van uitnoodigingen ontvangt tot bijwoning van plechtigheden, tentoon stellingen, diner3 enz. Onlangs had ik, zeide hij in acht dagen tijd zeven diners en zes déjeuners te bewerken. Maar van wat de representatie niet onvermij delijk voorschrijft neem ik niets aan waar ik geen belangstelling voor heb. Gedrukte invitaties blijven onbeant woord. Een persoonlijke uitnoodiging is altijd een antwoord waard. De representatie kost mij veel tijd, veel avonden. En hier moet ik voor mijn overige werk zuinig mee zijn, zoodat ik mij in mijn uitgangen voor mijn eigen genoegen heel sterk beperken moet. Dat vind ik jammer. Ik houd veel van mu ziek, van mooie oude, klassieke muziek. Alleen de concerten van Mengelberg in den Doele sla ik nagenoeg nooit over. Maar ik houd misschien nóg meer van tooneel, al begin ik hierin kieskeuriger te worden En, in vertrouwen gezegd er zyn wel voorstellingen, filmen, die ik graag zou gaan zien. maar waar ik nu een maal bezwaarlijk heen kan gaan, omdat ik in Rotterdam burgemeester ben.AJs mijn vrouw en ik met onze vacanties in Brussel of Parijs zijn, kunnen wij dan ook weer andere indrukken op doen, die soms heel verfrisschend zijn. En dan ga ik nu en dan enkele dagen incognito naar Amsterdam, om een rustig en on opgemerkt overal rond te wandelen en van alles te zien: op het gebied van de machtige bouwkunst vooral, van allerlei andere interessante werken 's avonds in een bioscoop, in 't Centraal Theater, waar ik kalmpjes in de stalles en niet op het presenteerblaadje van mijn loge behoef te zitten, 's Zondags ga ik hier graag naar de kerk. De afleiding, de verkwikking, de vei ligheid van het vertrouwelijke familie verband.dat is de grootste steun in je leven. Daarom ga ik ook zooveel moge lijk thuis koffie drinken, om even in die andere sfeer te zijn. Daarna laat ik vlug den auto komen, om mij ergens heen te brengenga ik kijken in verschil lende richtingen in en om de stad. Waar het mij interesseert, druk ik op de bel, stap uit en wandel verder, door den bosch- en parkaanleg, by een woonwa genkamp, de bruggen, andere groote werken, huizen in aanbouwIk stap daar wel eens binnen, vraag naar de huren, maak een praatje. In werkmans buurten bel ik soms zoo maar aan. vraag aan de vrouw ik haar woning eens mag zien alles om op de hoog te te komen: op buiten- en binnenter reinen. Of ik ga varen. Nog deelde Mr. Dr. Wytema mede, dat hij des avonds na den maaltijd naar zijn ka-ier gaat, dan bot acht uur de krant leest en verder geregeld tot half éen i -nachts doorwerkt. Mijn groote geluk hier bij is, zeide hy mijn uitstekende gezondheid, waarvoor ik niet dankbaar genoeg kan wezen. Ik heb nooit last van mijzelf en zou iede- ren morgen wel zingende, kunnen be ginnenAl zijn er natuurlijk veel er gernissen. Vooral doordat volkomen zuivere, objectieve zaken zoo dikwijls door byovcrwegingen" bedorven worden. Maar ik laat mij hierdoor niet terneer tfaan. Daarvoor beo 3c te vast over tuigd van mijn eigen eerlijkheid en mijn oprechten wil om de belangen van Rotterdam in alles te bevorderen, al mag ik dikwijls falen, al mogen mijn krachten vaak te kort schieten, al weet ik zelf dat ik veel fouten maak, meer misschien dan anderendie hiervoor dan mogelijk minder gelegenheid heb ben. Trouwens, mijn collega's zijn bet er roerend over eens, dat het bur gemeesterschap wel een ondankbaar baantje is, omdat er altijd zijn, die al wat Je doet en hoe je het ook doet, af keuren en die het zelf steeds beter zou den hebben gedaan. De gemeenteraad. Ik zie u glim lachen. Maar ik vind die zittingen heel niet onaangenaam. Integendeel. Wilt u gelooven, toen met die reeks van eet- partyen, waarvan ik u sprak, vond ik het een verademing, dat ik na mijn laatste déjeuner raadsvergadering had. Al zijn er dikwijls moeilijke oogenblik- ken. Toch zou ik het zeer betreu ren als de wet ging bepalen, dat de bur gemeester niet meer voorzitter van den Raad zal behoeven te wezen. Want de Raad is het hoofd van de gemeente en als hij dien niet meer presideert, dan staat de burgemeester zelf hier bui ten...— BEVOLKING DER LAGERE SCHOLEN De statistische gegevens omtrent de gemeente Haarlem doen mededeelingen omtrent de bevolking der lagere scho len. De cijfers van het openbaar onder wijs zijn op dzn lsten der maand en die van het bijzonder onderwijs op den 16den der maand. Het volgende ls daaraan ontleend. Er waren bij het gewoon lager onderwijs (openbaar) in de maanden Juli en Sep tember onderscheidenlijk 6661 en 6763 leerlingen, bij het bijzonder in de maand September 7259 leerlingen. Voor het bij zonder wordt het aantal leerlingen in de maand Juli niet vermeld, wel in de maand Juni, toen het was 6900. In maand September ontvingen dus meer kinderen bijzonder dan openbaar onder wijs. Voor beide soorten van onderwijs waren in de maand September 1926 de cijfers onderscheidenlijk 5396 en 5494. Toen dus ook meer leerlingen op de bij zondere dan op de openbare scholen. Er waren in de maand September bij het openbaar vervolgonderwijs 438 en bij het bijzonder vervolgonderwijs 202 leer lingen. Er waren bij het uitgebreid lager on derwijs (openbaar) in de maanden Juli en Augustus onderscheidenlijk 326 en 362 leerlingen. Van het bijzonder onder wijs wordt alleen vermeld het aantal in de maand September. Toen was het tegen 315 in de maand Juni. De getal len ontloopen elkaar voor beide soorten van onderwijs dus slechts weinig. Er waren bij het buitengewoon lager onderwijs (openbaar) ln de maanden Juli en Augustus onderscheidenlijk 193 en 197 leerlingen, by het bijzonder in de maand September 76 tegen 64 ln de maand Juni. Er worden ook nog totaalcijfers ge geven. Daaruit blijkt dat de schoolbe volking in de maand September by het openbaar lager onderwys bedroeg 7760 en by het byzonder 7925. in de maand September 1926 waren deze cijfers on derscheidenlyk 6411 en 6013. ARR.-RECHTBANK. Mishandeling. Donderdagmiddag stond terecht J. S. uit Haarlemmermeer, die beschuldigd was in de gemeente Leimuiden M. Turk met een bierflesch op het hoofd te heb ben geslagen. Get. M. Turk deelde mede, dat hij met een zyner zoons een anderen zoon van hem was gaan halen, die by zijn meisje was, omdat hij bevreesd was dat ver dachte met zyn kameraden zyn zoon wel eens lastig konden vallen. Des mid dags reeds had verdachte een der zoons van getuige bedreigd. Toen get. onderweg was hoorde hy roepen: „Daar heb je ze". Get. had te gen zyn zoon gezegd: Laten we maken dat we weg komen". Maar verdachte had hen achterhaald en hem daarop met de bierflesch op het hoofd geslagen. „Zes weken was het vreemd in mijn hoofd", zeide get. „en de dokter die my heeft verbonden zeide tegen mij „had hy je aan den anderen kant van het hoofd geraakt dan had hy je hardstik- kedood geslagen". Get. deelde nog mede, dat verdachte waarschynlijk een veete tegen zijn zoons had omdat ze eens in een tegen verdachte aanhangig gemaakte zaak, die echter niet is vervolgd, tegen hem had den getuigd voor de politie. Het O. M vond de gepleegde mis handeling een ernstig feit. Het vorderde tegen verdachte 6 weken gevangenisstraf. UITSPRAKEN. W. J. M„ uitgever, wonende te Haar lem: Art. 240 W. v. S., 14 dagen gevan genisstraf o.v. A. v. d. P., groentenhandelaar, wo nende te Heemstede; Appèl overtr. art. 455 W. v. S." Vonnis kantonrechter Haarlem be vestigd. D. J. 6., reiziger, wonende te Am sterdam. Appèl overtr. Motor- en Ry- wielwet, f 30 boete subs. 10 dagen hech tenis o.v. TE VELLEN BOOMEN B. en W. bieden den Raad ter goed keuring aan een staat van te vellen boomen. Er komen de volgende boomen op voor: Een kastanje by de Herten kamp, die byna dood is; een beuk bij .Dreefzicht" die dood is; een beuk by „Dreefzicht" die slecht is; een eik in den Hout, die door storm beschadigd is; twee iepen in Bosch en Vaart die slecht zijn; een eik. by den Heerenweg, d:e zeer slecht is; een linde in de Span jaardslaan, die bijna dood is; twee beuken aan het Prinsen Bolwerk, die zeer slecht zyn; een wilg bij de Noor- derbrug, die zeer slecht is. Voorts wordt den Raad voorgesteld te bepalen dat in verschillende straten zocals Verspronckweg, Santpoorter straat, Ged. Schalkburgergraeht, Raad huisstraat. Zaanenlaan, enz. de boo men om den anderen zullen worden ver wijderd m «oo mogelijk rapteni, INGEZONDEN MEDEDEELINGOI a 60 Cent6 per regeL xallen nooit sma keloos x(jo al« Gg er wxt Bovrif in doe«. Bovril brengt den smiik weer terug. Een lepel rol bij Uw gestoofd of ge bakt vleesch of bjj pasteitjes geeft een groot voordeel tegen over de geringe la méér dan ankel Vleeachextrae». Eenlg Importeur: N.V. E. Os term sun A Co's Handel Mii-, Amsterdam. VEE IN DE WEIDE. OOK DES WINTERS? Er is altyd iets van poëzie verbonden aan het begrip „vee in de weide". Hoe veel Hollandsche schilders hebben niet koetjes geschilderd in de malsche. Hol landsche weiden en als we hooren: „het vee is weer in de wei!" dan denken wij aan lente en zonneschijn. Maar als we nu, met deze koude, de* nachts koeien hooren loeien in een na burige weide dan komt medelyden by ons als leeken op en met veront waardiging zeggen we: „Is dèt nu een temperatuur om dieren den geheelea nacht in te doen verbiyven?" En toch is er iederen winter biykbasr vee in de wei. Eiken winter bereiken de politie en de Vereeniging tot Bescher ming van Dieren klachten hierover. Niet alleen vinden de klagers het hardvoch tig van de eigenaars der koeien die uit winstbejag, om het wintervoedsel uit te sparen, de dieren maar buitea laten, met een zak, bij wyze van dek, over den rug, maar ook worden zij door het aanhoudend geloei gestoord in hun nachtrust. Wij informeerden bij de politie, waar men ons mededeelde dat er geen straf bepalingen of bepalingen der politiever ordening bestaan tegen het 's winter» buiten houden van vee. Intusschen was men ook by de politie van meening dat het getuigt van weinig medegevoel met de dieren, als men in dit jaargetijde de koeien des nachts aan strenge koude blootstelt, zooals nu weer, naar een abonné ons zeide, ge beurt met koelen op een weiland by de Westergracht, ln de buurt van de Ka thedraal. De heer J. Jongkind, dierenarts, wien wy ook om inlichtingen vroegen, deelde mede dat de menschen, die weten dat er 's nachts koeien buiten zyn met strenge koude, het beste doen de Vereeniging tot Bescherming van Dieren te waarschu wen. De Inspecteur der Vereenging gaat dan eens met den eigenaar praten en zoo komt men vaak tot overeenstem ming. Het buiten zyn in de koude zoo zeide ons de heer Jongkind nog, behoeft niet schadelyk te zyn voor de dieren. Het eene dier zal er tegen kunnen, het an dere niet. Ook is de eene wei meer be schut dan de andere. Elk geval moet op zichzelf beschouwd worden. Maar in ieder geval mogen de dieren geen honger ïyden. Ook om deze reden is het dus wenschelyk dat de In specteur den eigenaar eens bezoekt. Soms wordt dan door de Vereeniging wel eens wat hooi verstrekt. Intusschen moet men, zoo eindigde de dierenarts, niet gaan zeggen: „Stel je nu eens voor dat een m e n s c h een nacht in die koude buiten moest door brengenDie redeneering is te sentimenteel want dieren zyn nu een maal anders gebouwd dan menschen. Sommige paarden worden wel altyd bul ten gehouden en worden daar juist flink en sterk van. Weer anderen worden be nauwd als zy op stal staan en moe ten om die reden buiten blyven. GEMEENTELIJKE STORTINGS- EN OPHAALDIENST De cijfers medegedeeld in de Statis tische Gegevens omtrent de gemeen» Haarlem bieden aangaande dezen dienst het volgende beeld: Het gestorte bedrag was in de maan den Juli, Augustus en September on derscheidenlijk f 24372.99. f 22891.50 en f 21438.74. Vermoedelijk door verminde ring van inkomens wordt naarmate de winter nadert minder gestort. Het opgehaalde bedrag is in die maan den onderscheidenlyk f 63355.80, f 60282.72 en f 60103.08. Ook hier dus een geleideiyke vermindering. In de maand September 1926 bedroeg het gestorte bedrag f 20568.01 en het op gehaalde bedrag f 48566.54. Op den 15en van de genoemde maan den bedroeg het aantal aangeslotenen onderscheidenlyk 6831. 6838 en 6603. In de maand September dus een vermin dering van het aantal aangeslotenen. In de maand April, dat is dus voor de annexatie, was het aantal aangeslote nen 4931. In de maanden Mei en Juni was het onderscheidenlyk 6551 en 6810- CHR. SCHOOL AAN DEN DREEF Naar aanleiding van een ingekomen verzoek van het Bestur der vereeniging „Christeiyke Opleidingsschool voor Gymnasiaal en Middelbaar Onderwys en Inrichting voor M. U. L. O. te Haar lem", om medewerking door beschik baarstelling van de benoodigde gelden voor het aanbrengen eener electrische lichtinstallatie in het gebouw der by- zondere school voor gewoon en voor uitgebreid lager onderwys aan den Dreef 20, stellen B. en W. den Raad voer te besluiten de gevraagde mede werking te verleenen. Voorts stellen zij voor daarvoor te hunner beschikking te eirttea een bedrag van X 68$,

Haarlem's Dagblad | 1927 | | pagina 15