HAARLEM'S DAGBLAD BIJ DE CHINEEZEN IN KATENDRECHT. f I /fe, SPORT EN SPEL DE OLYMPIADE 1928. 0. TH. DANTUMA VULPENHOUDERS VULP0TL00DEN HANDELSBLAD VRIJDAG 25 NOV. 1927 DERDE BLAD Een Rotterdamsche Hemelsche Rijk. kolonie van 't Aan Rotterdam's Linker Maasoever ligt Katendrecht. Het is een eiland, om sloten door de havens en de rivier. Vroe ger was het een vredig, landelijk dorpje, maar sedert 't in 1892 door de gemeente Rotterdam geannexeerd werd is het to taal verzwolgen door die geweldige hul- zen-agglomeratLe die de moderne Maas stad vormt. Van oud-Katendreoht rest niets meer. Het is een stadswijk, en dan nog wel een heel typische. Want van de vijf duizend menschen die het bevolken be hoort een groot aantal tot vrijwel alle naties der wereld. De meesten wonen er maar tijdelijk, zy hebben afgemonsterd van vreemde schepen en maken hun op gespaarde gage op. zy wonen in kost huizen en doen in 't beste geval niets, en vaak niet veel goeds. Er zijn Dult- schers en Engelschen by, en Italianen, Spanjaarden, Skandinaviërs, Russen, Letlanders, Arabieren, Grieken, Tsjecho- Slowakenenfin, noemt u zelf maar verder op. Het is een internationaal ge zelschap van allerlei kleur. En de Chi- neezen domineeren erin. Katendrecht telt op 't moment zes a zevenhonderd Chineezen, en twee jaar geleden waren er zelfs twaalfhonderd. Zy bevolken groo- tendeels de Delistraat en het Deliplein. Er wonen er ook nog een aantal ln de Atjehstraat en de Veerlaan. En zy vor men een wonderlijke kolonie, vol ondeug den maar ook niet zonder haar goede Zijden zooals ik by mijn bezoek ge merkt heb. Dit bezoek werd mogelijk gemaakt door de welwillendheid van Rotterdam's burgemeester, Mr. Dr. J. Wytema, vroe ger gemeentesecretaris van Haarlem, die de politie opdracht gaf om mij hulp en voorlichting te geven. Vroegere expedi ties in de Chineezenbuurt van de Lon- densche havens hadden my geleerd dat de „Ohinks" van 't bezoek van onbeken de Europeanen niets moeten hebben, en dat je eenvoudig nergens binnenkomt als je niet wordt begeleid door iemand die de situatie en de menschen precies kent. Dat werd dan ook dadelijk bevestigd door den inspecteur van politie J. Haze- winkel, hoofd van de sectie Katendrecht, die ons op het bureau van de Centrale 'Recherche, aan 't Haagsche Veer, ont ving. Een opgewekte jonge man, met die beslistheid en tevens gemoedelijkheid in zyn optreden die het publiek vertrou wen geven in de politie. Ik begreep al dadelyk dat deze inspecteur niet zonder reden op die bijzondere post gezet was, en zag later hoe hij met zijn merkwaar dige internationale gezelschap omsprong. Door tact en rustig optreden wordt de orde in Katendrecht gehandhaafd, en dat met een minimum aantal agenten. Er zijn er maar vier geregeld in surveil lance, en tot voor drie weken waren 't er maar tweeGenoeg", verklaart de inspecteur, en zijn hoofdagent beaamt het met overtuiging. Die hoofdagent wachtte ons op, toen we per auto arriveerden op het Deliplein en in een donkeren hoek, by de gewel dige loods van de Holland—Amerika Lyn, uitstapten. De aankomst moest een beetje onopgemerkt blyven, want anders zou 't wellicht een al arm eerend en in- dnik maken zooiets als een politie- rsid. En daar hadden wij niets aan. Het Deliplein Is kaal en leeiyk, en van de aangrenzende Katendrechtsche stra ten kan ik niets beters zeggen. Waarom heeft me ndie Indische namen overal al- tyd gegeven aan nieuwe buurten met rechte straten en goedkoope, styilooze huizen, zonder beplanting en zonder eenige' bekoring? Waarom niet liever aan villaparken met veel bosch heesters en 's zomers veel bloemen? Katendrecht's bebouwing getuigt 1 een kwarteeuw geleden, toen er geen Styi was. U kunt het u dus wel precies voorstellen. Het Deliplein is een kale vlakte, met aan de eene zyde zoo'n huizenrij, waar in etteiyke winkeltjes en „boarding- houses" met Chineesche- en andere op schriften, en aan den overkant die reus achtige hangar, geweldig hoog en som ber en eindeloos lang. 't Plein was maar zwakjes verlicht en we zagen eerst den hoofdagent niet. die plots uit het Niet opdoemde, salueerend aan de martiale helm die de Rotterdamsche agenten nog dragen. „Zullen we maar beginnen by Chan Chin?" opperde de inspecteur, en ik vond het best. ,Een respectabel man, en ontwikkeld ook. Hij is hier de apothe ker. dat is te zeggen: de drogist. Ver koopt kruiden, en zoo.... Gaat u maar mee". Chan Chin Het was een heel kalm begin. Een keu rige winkel, kraakzindelyk, Nette toon bank, met een groote Hollandsche weeg schaal. Ryen vierkante laden ln een stelling, en rijen glazen potten op plan ken, net als in onze nationale drogist winkels. Maar overal Chineesclie op schriften. wy werden er hoffelijk ont vangen door een gezetten Chinees met een breed gelaat en ondoorgrondel ijken glimlach, die Chan Chin bleek te zyn Hy hield er een heelen staf op na van kleinere en smalle zonen des Hemelschen Ryks, allen voorzien van ondoorgronde lijke glimlachen. Er waren ook klanten, zy zaten overal zoo'n beetje verspreid en hadden blykbaar geen van allen iets te doen dan vagelijk grinniken. Je kreeg het gevoel dat zy allemaal een zeer doel bewuste bezigheid hadden gehad vóór wy binnenkwamenmaar ik heb daar geer bewijs voor. Dit bleken allen Canton- Chineezen te zyn, de meesten commu nisten, vereerders van wyien Soeh-Yat- Sen, wiens portret in ieder huis hangt. Ik trachtte hen te vergelyken met on zen Lou de Visser, en Wijnkoop, en Van Burink, den lawaaischopper van den Rotterdamschen Raad, en vond geen en kel punt. Alleen onze Haarlemsche stads- oommunist, de heer Peper, ontwikkelt wel eens dienzelfden ondoorgrondelijken glimlach, maar er zit .minder achter, geloof ik. Wy mochten t benedenhuis bekijken, en er was niets interessants aan, be halve in de keuken, waar twee doode inktvisschen en een collectie morsdoode krabben en krabbetjes, van allerlei soort, boven 't fornuis bungelden. Dat deed wat vreemd aan, maar inktvisschen schynen erg lekker te zyn. Een kokkie stond er ondoorgrondelijk te glimlachen, en had ook weer niets anders te doen Ik dacht: Wij hebben ze bepaald ge stoord in de een of andere goedige sa menzwering, en ze weten niet zoo gauw een nieuw onderwerp. Een Hollander zou dadelijk op verdacht-luchtigen toon over het weer beginnen. Alle Chineezen in Katendrecht zyn Shanghaiers of Oantonneezen. „Pe- klngers", die een heel andere taal spre ken, komen niet voor. En met deze heer en moet je Je onderhouden in Engelsch. Ze spreken de variëteit die men steenkolen-Engelsoh noemt, en we ten daarvan een heeleboel woorden niet. Het zyn voornamelijk diegene die het antwoord samenstellen op vragen, zy liever onbeantwoord laten. Maar ik begon met den heer Chan (u weet dat in het Chineesch vóór- en achternaam net omgekeerd zijn) een gesprek over zyn afgrijseiyk-moedlyke landstaal, toen leefde-n-ie wat op. Het moet een vreemdeling van normale intelligentie ongeveer drie Jaar studie te koeten eer hy zich met het Chineesch spreken wat redden kan, en dan is van schrijven nog weinig sprake. Chan Chin haalde er zyn dictionnaire by, die eenige millioenen van zyn nationale hiëroglyphen scheen te bevatten, en zei dat je dat alles uit je hoofd moest leeren. Het leek my vol komen onmogelyk. Iedere teekening stelt een bepaald woord of begrip of deel van een woord voor, en ze zyn erg gec pliceerd. „You write something", zei de inspec teur. Chan Chin nam een penseel, vol bracht er eenige sierlijke gebaren mee die vermoedeiyk een soort ritueel zijn, doopte het in een soort zwarte water verf op een schoteltje, plaatste het lood recht op een stuk papier en schreef in ongeveer een minuut tyds het volgende: ben? Ik weet het niet. Vele zijn dé Raadselen van de mannen des Hemel schen Ryks. Wij besloten met een kiek van den patroon. Natuuriyk. Maar de politie was zeer verbaasd dat Chan zoo grif toe stemde. De Chineezen hebben een hekel aan fotografeeren, bang voor hun eigen consul, die geen visa meer wil geven als wat ongerechtlgs biykt, en dan kunnen ze niet meer varenDe vo rige fotograaf die hier kwam was bijna slaags geraakt toen hy kiekte. De in specteur had den woedenden Chinees nog maar net bytijds vastgegrepen Maar Chan Chin ging plechtig naast zyn toonbank staan, met een Chinee- sche weegschaal die maar één schaal tje heeft, hetgeen misschien een commu nistisch symbool is in de hand. Eerst legde hy etr zorgvuldig wat kruiden op. Toen flitste het magnesiumen met een vloog de winkeldeur open en storm den twee van de vier surveilleerende agenten van Katendrecht naar binnen. Wat gebeurde er in Chan Chin's huis?. Maar de vraag werd niet eens voltooid, zy zagen hun chef, stopten en salueer den. „t Is ln orde, hoor", glimlachte de inspecteur. Weg waren ze alweer. Een goeie beurt was 't intusschen voor de Rotterdamsche politie. Ze loopen daar op Katendrecht met hun oogen en ooren wijd open En dat zal ook wel degelijk noodig wezen. Toen wy vertrokken was van t heele stelletje alleen Chan Chin nog maar over. De anderen waren allemaal wegge slopen, een voor een. haast zander dat 't je opviel.... Leong Hop houdt een speelhuis. Het is kaal en onguur. Er staan groote ron de tafels, en het wemelt er van Chinee zen. Sommigen hebben holle. Ingevallen gezichten en diepliggende brandende oogen. Dat zyn de tuberculose-iyders, die veel voorkomen. Anderen staren Je vreemd aan en er is huiveringwekkende strakheid in hun gezichten, iets van een doodenmasker dat nog niet af is. sterft iets in. Ik heb slachtoffers van cocaïne en morphine gezien, en begreep. Hier was 't opium. Die kerels vermoor den zichzelf, langzaam maar onvermij delijk.... Uit smalle oogspleetjes loerde Leong Hop ons overal na, en was er telkens weer by als iets ons scheen te interes seeren. Hy glimlachte en deed beleefd, maar loerde en sloop mee. Hij had een oudachtig, gerimpeld gezicht en kende veel meer Engelsch dan-ie wou weten. Deze Chineezen haten overigens de gelschen. Zy haten hen zóó sterk dat ze zelfs niets Britsch meer willen koopen, niet eens Engelsche sigaretten rooken. Het speelhuis houdt er een loterij op na. Tweemaal per dag, dat is 730 maal in een jaar, is er trekking. Telkens wor den er tachtig loten van twintig cent verkocht, en hier volgt een reproductie van zoo'n lotery'briefje. Het nummer komt er later pas op. '*4r t Chan Chin's handschrift De Chineezen schrijven van boven naar beneden, en beginnen rechts van 't papier. Ik toonde groote belangstel ling, hetgeen Chan Chin blykbaar aan genaam trof, want hy bood mij met een buiging een sigaar aan. Daarop legde hy uit dat de tweede regel van rechts „Hoi land, Rotterdam" beteekende, de derde Ling Li Yun (den naam van een van zyn buren) en de vierde zyn eigen naam. De eerste, dus de meest rechtsche, bleek een hopeloos geval. Het was blijk baar zóó bloemrijk, zoo diep van begrip pen, zoo karakteristiek-Chineesch, dat het in steenkolen-Engelsch niet kon weergegeven worden. Chan Chin kwam niet verder dan „The worldwhole worldyes, but more.... China, Hoi land, Englandtogether....". „Internationale vriendschap" opperde de inspecteur, maar dat was het ook niet. Communisme evenmin. Iets veel bloem rijkere. Chan Chin begaf zich nu steenkolen-Hollandsoh, waarvan alleen de hoofdagent iets snapte. Het heele stelletje glimlachte ineens veel breeder. Die hoofdagent, met het typische uiter- lyk van 'n brigadier van de Rijksveld- waoht, een dikken zwarten snor en een barsch gezicht onder z'n helm, was wel het meest volkomen contrast met zoo'n kleinen, stillen, sluipenden, gelen Oos terling. Maar ze schenen hem allemaal bizonder graag te mogen, en lachten om alles wat-ie zei. Als de deurwaarder hun moeilijk maakt met een belasting- dwangbevel. een document waarvan ze natuuriyk niets begrijpen, of als ar moei- ïykheden met den huisbaas komen, wa gen ze raad aan dien hoofdagent. En als hil zogt: „Allright you pay", ver trouwen ze 't onvoorwaardelijk, en beta len. Dat heeft de inspecteur my verze kerd. Waarom? Lykt hy misschien op Confucius, of is er in zijn scherpen blik iets van Soen-Yat-Sen, die ook wel dwars door hen heengekeken zal heb tK\*s$k At 't't 'K H (*i. k A A fc ik aft, tm Het Loterijbriefje De truc is nu om in die veelheid van Chineescbe letterteekens er twintig aan te strepen. Heb je de goeie twintig, dan kryg je den hoofdprys van tweeduizend gulden. Ik heb het niet laten uitreke nen, maar my lykt 't een kens van één op een millioen. Ik vroeg Leong Hop of-ie al vaak die tweeduizend gulden had betaald. Hy glimlachte sluw schudde 't hoofd. Waren er ook klei nere prijzen? Yes. there wereWel ke?Zijn Engelsch liet hem weer in den steek. Om de grootste ronde tafel speelden ze Mah-jongg, dat ze als „Mah-dzjok" uitspreken Met steenen, net zooals wy het deden toen 't een paar jaar geleden even in de mode was. wy hebben er geen van allen ooit iets van gekend. Dit ging tienmaal zoo vlug, en veel rusti ger. Niemand vergiste zich ooit ln zoo'n bloempotje of een draak, of was te laat met pong, chow of kang. Aan een andere tafel werd „pal kow" gespeeld met een soort domino- steenen van groot formaat. Wy hebben er aandachtig naar gekeken en 't leek, naar de gebaren en snelle herhalingen te oordeelen, een erg eenvoudig spel Maar meer kon je er niet uit op maken, want van dat Chineesch is geen woord te begrijpen en die Oostersche gebaren taal is een heel andere dan de Europee- sche, gaat bijna heelemaal onbegrepen langs je heen. Trouwens, toen wy wat lang keken begonnen de kleine, lendge gele kereltjes met de Hollandsche winterjassen en de groote gekleurde sportpetten weer weg te giyden Eén voor één, heel stilletjes. soodat 't haast niet opvielDe een na den ander streek z'n winstje op het leek heel weinig, een hoopje cen ten en 2Y3 centstukken en sloop heen. Sommigen naar buiten, anderen door een zydeur of achterdeur. De meesten waren weg voor je 't gemerkt had. „Why do they go?" vroeg ik een ouden Chinees, een van de weinigen die gi*y: haar had, en hij glimlachte in rimpels en zei, zacht hoofdschuddend „No sawy' (,,ik begrijp u niet"). Dat hebben wij heel wat malen ge hoord. Het is hun stopwoord, en hun slotwoord tevens, als die blanken maar blyven vragen. No sawy. Wy gingen heen, naar het restaurant van Juen Wo en de slaapstee, gezegd boardinghouse, juister gezegd opiumho. van Tow Jou, en de Arabieren van Mo hammed Aref, en anderen. Dit interessantste deel van den tocht bewaar ik voor een tweede artikel, voor morgen. R. P. PROF. A. SLDERSHOFF OVER ONVATBAARHEIDS- LEER. HET VACCINEVRAAGSTUK TOEGELICHT DOOR EEN EXPERT. Voor de afdeeling Haarlem van den Nederlandschen Bond voor Ziekenver pleging hield Donderdagavond Prof. Dr. H. Aldershoff, directeur van den Ryks- serologischen Dienst te Utrecht een voordracht over: „Onvatbaar heidsl eer en hare toepassingen." Prof. Aldershoff merkte in den beginne op, dat het eigeniyk juister is te spre ken van mindere vatbaarheid dan van onvatbaarheid. De laatste bestaat in den waren zin des woords eigeniyk niet, behalve dan voor enkele ziekten der dieren, die de mensch niet kan krygen. Het is een bekend verschynsel, dat by epidemieën niet ledereen ziek wordt die besmet is, maar dat er bacillen dragers zyn. Typhus en diphterie ba cillendragers zyn er zeer vele. In de eerste plaats menschen, die de ziekte al eens doorgemaakt hebben en ten tweede menschen, die door steeds kleine hoeveelheden smetstof te dragen op na- tuurlyke wyze geëntzyn. Zoo zyn er verschillende soorten van onvatbaar heid, te onderscheiden in aangeboren en verkregen onvatbaarheid. De eerste is een z.g. actieve onvatbaarheid, d. w. z. de persoon, die Immuun ls, maakt de beschuttende stoffen zelf. De passief on vatbare krygt de stoffen toegediend, b.v. door inspuiting. Een uitzondering vormen de menschen, die aangeboren passief onvatbaar zyn. Dat zyn eigen lijk alleen de jonge kinderen, die by de geboorte van de moeder de schut- stoffen meekrygen. Daarom hebben de besmetteiyke ziekten zoo weinig vat op de kinderen onder het half jaar. Onvatbaarheid kan ook verkregen worden, en wel op natuurlyke en op kunstmatige wyze. Op natuurlijke wijze door ziekte of verborgen besmetting (de bacillendragers). Deze onvatbaarheid is dus altijd actief. De kunstmatig ver kregen immuniteit is actief zoowel als passief. Het eerste wordt zy door het inbrengen in het lichaam van smetstof (entstoffen of vaccins). Een kleine hoe veelheid ziektekiemen, verzwakt of ge dood, wordt toegevoegd. Deze kiemen zyn zoodanig behandeld, dat zy den mensch niet meer ziek kunnen maken, maar behouden hebben de tweede eigen schap om den mensch immuun te ma ken. Verder gaf Prof. Aldershofl ver schillende uiteenzettingen over de op lossende werking van sera, ten opzichte van bacillen. Na deze theoretische beschouwingen wydde Prof. Aldershoff eenige opmer kingen aan de practyk. De voorlooper van alle actieve immuniseeringen was de koepokinenting van Jenner. Thans is het °°k mogelijk voor roodvonk diphterie actief te immuniseeren (en ten), terwyl passief immuniseeren, (in spuiten met serum), reeds lang toege past werd. Ten slotte sprak Prof Aldershoff over het actueele vraagstuk van de inen ting tegen de pokken. Spr. noemde het tragisch, dat dit oude beproefde en goede middel ons in den steek laten heeft. Afdoend is thans gebleken, dat de inenting tegen de pokken scha delijke gevolgen kan hebben, en een ont steking in de hersenen (encephalitis postvaccinalls) veroorzaken kan. Na een week treden de verschynselen by de kinderen op, op den tienden dag ko men zy in heviger mate terug. Van 134 gevallen ln Nederland zyn er thans 42 sterfgevallen, de andere kinderen ge nazen en zullen waarschynbjk geen nadeelige gevolgen van de encephalitis meer ondervinden. Is de pokstof nu in eens zoo gevaar lijk geworden?, vroeg spr. Er ls niet be. wezen, dat dit onmogelyk is. Plaatse- ïyk treedt encephalitis post-vaccinalis sterk op. Is er niets iets bykomstigs? Is de ziektekiem van encephalitis niet geslopen in de entstoffen? Heeft het konyn waarop geënt wordt er schuld aan? Spr. meent van niet. Het is echter mogeiyk, dat in de nabyheid van de slachtoffers kiemendragers zyn. Veel feiten wyzen daarop. De zaak is nu nog niet opgelost en voor den tyd van drie jaar zal de vaccinatiedwang afgeschaft worden. Spr. is van meening, dat zoolang geen pokken dreigen een voorbehoedende en ting, die gevaar oplevert niet gehand haafd mag worden. Afgezien van de po litieke en religieuze bezwaren gelooft spr., dat die dwang nooit populair was, of zou worden. Misschien kan wel een andere bestrydingswyze gevonden wor den. Spr. meent, dat geen regeering wel ooit de dwang meer zal instellen, en hoopt dat ook niet. Hij is voor vrij- willige enting, en gelooft Ln het succes daarvan, omdat de vrywillige entingen voor roodvonk' en diphterie ook veel succes hebben. Als de nood aan den man komt, kan dan nog altyd gedwongen enting voorgeschreven worden, en dan zullen de menschen zich ook gaarne daaraan onderwerpen, al is er het risico van encephalitis aan verbonden. Na afloop hield Prof. Dr. G. C. van Walsem nog een korte toespraak, waar in hy er op wees, hoe groot expert Prof, Aldershoff in deze zaken is, en zeide, dat aller oogen thans in Nederland op hem gericht zijn, omdat m^n van hem een oplossing van het probleem ver wacht. Dr, W. Beyerman bedankte den spre ker en sloot de vergadering. UITGAAN. Gem. Concertzaal. Zondag komen „De Kluchtspelers" weder een opvoering geven en wel van de nieuwe klucht „De getemde Feeks", of „De twee Boemelbaronnen", waarbij het publiek zich niet minder zal amu seeren als Zondag j.l. by „George wil wel". Deze komieken die de kunst verstaan het publiek uren te doen lachen, zullen ook Zondag de lachspieren weer in be weging brengen. De hoofdrollen worden gespeeld door Dirk Janse, Joh. de Boer en mevr. Mien Fa assen—Braakensiek (de feeks). INGEZONDEN MEDEDEELINGEW a 60 Cents per regel. DE ENGELSCHE WORSTELAARS KOMEN. Naar de TeL uit Londen verneemt, heeft de Egnelsche Worstelbond defini tief besloten een team Brltsche worste laars naar de Olympische Spelen te Amsterdam af te vaardigen, onder voor waarde, dat de Internationale Federatie in dien tusschentijd niet besluit om vergoeding wegens loonderving toe te staan. De positie van Engeland tegen over de Olympische Spelen zal thans de finitief uiteengezet worden op de ver gadering van het Britsch Olympisch Comité op Maandag as. INTERNATIONALE CONFERENTIE. In Den Haag is onder leiding van oud-Minister Treub een internationale conferentie gehouden ter voorbereiding van de Olympische Spelen. Aan het Hbld. ontleenen we hierover het volgen de: Bijeen gekomen waren ruim honderd vertegenwoordigers van buitenlandsche spoorwegmaatschappyen, groote scheep- maatschappyen, groote reis- en ver- keerebureaux, vereenigingen, werkzaam op het gebied van sporten, en voorts vertegenwoordigers van tal van binnen- landsche en buitenlandsche dagbladen. Een zeer internationaal gezelschap was om elf uur tegenwoordig, toen prof. Treub met een toespraak de conferentie opende. Er waren Franschen, Duitschers, Engelschen, Zwitsers, Hongaren, Oos- tenrykers, Zweden, Noren, Denen en Italianen. Ieder kon spreken ln een der drie talen, welke hy beheerschte en werd in die taal beantwoord, zoodat herhalin gen vrywel onnoodig waren, wijl ieder der. aanwezigen, behalve zyn eigen taal, ook een der andere talen sprak. Prof. Treub herinnerde in zyn welkomstwoord aan de groote taak, welke ons land vol gend jaar wacht. Hy vertelde, dat wy, door de vervulling dier taak, duurzame vriendschapsbanden met reizigers uit vreemde landen hopen te leggen. Verschillende onderwerpen werden uitvoerig behandeld. Algemeen en herhaaldelijk werd ter conferentie de wenschelykheid uitge sproken, dat bezoekers voor de Olym pische Spelen géén Nederlandsch visum zouden behoeven te betalen. Een verte genwoordiger der HolL Amerika Lyn deelde mede, dat, sinds de Duitsche re geering het visum voor Amerikanen had afgeschaft, het bezoek van Ameri kanen aan Duitschland méér dan ver dubbeld was. Onafhankeiyk van de Spelen behoorde Nederland het voor beeld der Duitschers te volgen, hetgeen een daad van wijs beleid zou zyn, van groot voordeel ook voor ons land. Voor Amerikaansche studenten, die vaak met groepen van 1000 rondreizen, maakt een visum van 10 -dollar wel degelijk een punt van overweging uit. De conferentie stemde geheel met dit betoog in. Baron Krayenhoff zegde po gingen by de regeering toe. Baron Krayenhoff deelde os, mede, dat de hotelhouders te Amsterdam uit drukkelijk hebben verklaard, dat z\ geen extra pryzen zullen berekenen. De heer Van Hanja, voorzitter van „Hore- caf", beaamde dit. Men achtte verder de Verspreiding van groote reclamebiljetten door heel Europa zeer noodzakelyk. Een Duitsche vertegenwoordiger me de, dat hy en zyn Duitsche collega's in de Duitsche pers de menschen nog niet aanraden konden te komen, integendeel hun komst moesten afraden, omdat om trent de huisvesting nog zoo goed als niets vaststond. Zoowel de heer Ver woerd als anderen weerspraken daarna de zienswyze, dat er niets gedaan zou zyn. „De heele organisatie ligt op papier gereed", zei de heer Verwoerd, en prof. Treub kwam geruststellend tusschen bei den met de verzekering, dat wy, Neder landers, wel langzaam zyn, maar ais t er op aankomt toch zorgen, dat alles puik in orde is. Zoo zal het ook nu gaan zoo verzekerde hy den ongerusten op posanten. HOCKEY NOORD--HOLL HOCKEYBOND Het programma voor Zaterdag ver» meldt alleen den wedstrijd Concor» dia 2M.H.C. 3. Dc Musschen zullen er wel in slagen de beide puntjes uit Amsterdam mee te nemen. BILJARTEN. OM DEN TURMACsBEKER Heet tournooi om bovengemelden beker is Donderdagavond in het clublokaal van de biljartvereeniging ,„Ha rfliem^NooTd1", .oaifé Van, Trigt, geopend. Namens het bestuur van den Ned. Biljartbond heeft de consul voor het ressort Haarlem, de heer De Foeljae» ger, op verzoek van de organdseeren» de vereeniging een kort openings! woord gesproken. Hij bracht hulde aan de club „HaarlemsNoord" ovor de getoonde activiteit op biljartgebied en aan de spelers voor de bereid- willigheid om voor de Haarlemsche biljarfcliefhebbers hun groote kunst op dit gebied te willen demonstree* ren- Hij twijfelde er niet aan, of dit tournooi zou een goede propaganda zijn voor de Haarlemsche biljartsport. Hierna ving de eerste partij aan tusschen Rudelsheim (B.V. „Amster» dam") en Waag, eveneens van de B.V. .Amsterdam". In het begin loopt Waag uit met kleine series van 14, 17. 22 en 19. Blijkbaar moet Rudelsheim nog aan het vreemde materiaal wennen. Even later maakt hij dan 26. 32 en 98. waardoor zijn achterstand in een voor1 sprong is veranderd. Doch ook Waag laat zich niet uit het veld slaan en maakt 19. 20, 32 en 74, waardoor hij een heel eind is ingeloopen. Daarna maakt Rudelsheim uit met den stand 300 om 251 in slechts 19 beurten, ge» middelde 15.78. De tweede en laatste partij ging ZIJLSTRAAT 90 b/D GR. MARKT WATERMAN SWAN 25 CAW KAWECO WATERMAN EVERSHARP Vraagt onze DANTUMA ZelfvuIIer met 14 Kar. gouden pen f 4.75 tusschen Waag en De Leeuw (B.V* .,H. E. T.E.IJ."). houder van dea beker. De Leeuw is een vlug en en» thousiast speler, die er blijkbaar alles op zette, om winnaar te zijn. Series van 25. 44, 21, 119 bezorgden hem de zege, hoewel Waag het hem waar» lijk niet gemakkelijk maakte. Met series van 24, 31, 24. 34, 17 enz. volg* de hij zijn tegenstander op den voet. De groote prestatie van De Leeuw was hem te machtig. Hiervoor had hij een welverdiend applaus van de toeschouwers in ontvangst te namen. COMPETITIE TI. B. B. In klasse C hebben gespeeld „Ex» celsior" en „Haarlem»Noord" in het clublokaal van eerstgenoemde veree* niging. De uitslag was: Cornet (Haarlem- Noord) 100 tegen Nan (Excelsior) 63 in 27 beurten. Edam (Haarlem Noord) 77 tegen Krouwel (Excelsior) 100 in 3 beurten. Hunting (Haarlem»' Noord) 52 tegen Looy (Excelsior) 100 in 29 beurten. Wesseling (Haarlem- Noord) 70 tegen Bohm (Excelsior) 100 in 38 beurten. „Excelsior" behaalde dus 363 ca» rambolcs en „H aarlem-Noord" 299- SCHERMEN. HOLLANDERS IN DUITSCHLAND. Uit Berlijn wordt aan de Tel. ge meld: Op het internationaal scherm tournooi te Offenbach was in de zesde voorronde de nederlaag van den Nederlandschen floretkampioen Kunze een verrassing. In de tusschenronden werd de Nederland- sche schermer Doorman geslagen. DAMMEN. KAMPIOENSCHAP VAN HAARLEM EN OMSTREKEN. Woensdagavond had in het clublo kaal der damclub „Haarlem" de huldi ging en simultaanseance plaats van den kampioen van Haarlem en omstre ken H. W. Zitman. Door 16 spelers werd aan deze séance deelgenomen. Te 10 uur onderbrak de heer H. A. van Aibs, voorzitter der damclub -Haarlem", de séance om den nieuwen kampioen te huldigen en tevens de prij zen uit te reiken, die in den afgeloopen kampioenswedstrijd en groepenwedstry- den zyn behaald. Hulde werd gebracht aan den schenkers van de vele fraaie extra fraaie prijzen. Daarna werd de séance voortgezet. De simultaanspeler won 10 partïjeri en verloor 6 partijen tegen F. W. Kna- pe, R. Harfegerink, J. Singeling, J. C. van Waard, C. Gastelaars en G. A. Otto- Hnl. SPEELTUIN „HET OOSTERKWAR TIER". Een St. Nïcolaasfeest. Evenals vorige Jaren organiseert de Speeltuinvereeniging ,Het Oosterkwar- tier" een St. Nicolaasfeset voor de kin deren der leden. Dit feest zal plaats hebben op Zaterdag 3 December 's na middags 2 uur. De kinderen gaan in optocht van de Amsfcerdamsche buurt naar het feestgebouw St. Bavo. St. Nicolaas komt per boot en landt aan den steiger voor de Slachthuisstraat en gaat te paard voorop in den stoet. Een tweetal Haarlemsche muziekcorp sen verleent medewerking. Het feest zelf wordt opgeluisterd door den heer W. G. Weier Jr. lid van de Ned. Vereen. Tan Amateurgoochelaars „Hands down" en den heer A. Benno die een kinderfilm zal vertoonen. De medewerking geschiedt geheel belangloos. Alles bijeen belooft het een mooi feest te worden. Het bestuur herinnert er aan. dat as. Zaterdag 26 November de laatste inschrijvingsdag is, en wel 's middags van 24 ln de school Karo- llngenstraat. Het bestuur maakt van deze gelegen heid gaarne gebruik om een beroep te doen op de stadgenooten om dit feest, als ook het vele andere werk der ver eeniging te steunen, waarvoor bijdragen in eiken vorm, gezonden kunnen wor-, den aan den heer J. J. C. OphuiJsen, Adriaan de Jongestraat 35. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cents per regel. Geeft uwe advertenties op ter plaatsing in het HET algemeene GROOTE dagblad der beschaafde kringen. ALLE soorten advertenties worden zonder prijsverhooging aangenomen 22 bij het Bijkantoor Handelsblad (Wensing's Alg. Advert.-Bureau) TEMPELIERSSTR. 32 Telefoon 10209

Haarlem's Dagblad | 1927 | | pagina 9