iTVfaclïinlosirs York HAARLEM'S DAGBLAD GEMENGD NIEUWS Tóf fee de Luxe Sport en Mackintosh's TOFFEES VULPENHOUDERS VULP0TLC_ 0. TH. DANTUMA ZATERDAG 3 DEC. 1927 VIERDE BLAD Nachtelijke uren in den dag. Men schat het verlies per jaar door vermorsing van brandstof, in den vorm van rook, op ten naastenbij veertig mil- lioen pond sterling. Dit ontzaglijk be drag zou men goed kunnen gebruiken om het bedrijf der kolenmijnen dat er erg naar aan toe is weer op de beenen te helpen. Het genoemde bedrag omvat, ook het verlies aan tijd, dat de gemeenschap lijdt wanneer het verkeer door ondoordringbare misten wordt op gehouden; en ook de schade, die rook en mist aan eigendommen, meer in het eigendommen, meer in het bijzonder gebouwen, toebrengen. Wie er in Londen prijs op stelt dat zijn huis er prettig en zindelijk uitziet moet het elk jaar op nieuw in de verf laten zetten en bo vendien een puiwasscher eenige malen per jaar een dagloon betalen. Niemand doet dit natuurlijk, omdat het veel te duur is; daarom zijn alle Londensche huizen vuil. De rook van steenkool heeft hier veel op zijn geweten. Ik weet niet of de deskundigen in het genoemde schade-bedrag ook hebben begrepen het verlies van gezondheid en j o i e de vivre, dat groot moet zijn in een mil- lioenengemeenschap die met roet en an der vuil bezwangerde lucht inademt en verstoken blijft van de leven en vreug de wekkende stralen der zon. Dit on derwerp dringt zich deze week in het hijzonder op omdat wij eenige malen midden op den dag in nachtelijk duister hebben verkeerd. November is ons dit jaar al bijzonder slecht gezind geweest. Wij hebben misten gehad die tot op het asphalt neerzakten en alle verkeer volkomen stremden, uren lang; en wij hebbe nmisten gehad, die zwaar be laden met roet hoog boven de stad hieven hangen en er als 't ware een deken over spreidden, die alle daglicht uitsloot, zoodat al het kunstlicht van huis, straat en voertuig moest branden. Er wordt hier sinds jaar en dag in drukwekkend gepraat en geschreven over de mistplaag. En men is sedert lang overtuigd dat rookbestrijding en -ver mindering de dringendste van alle sa nitaire hervormingen is. Nochtans is er zoo goed als niets aan gedaan. De blaam voor het bederf van de lucht door rook treft gewoonlijk de fabriek of de werk plaats, hetgeen niet billijk is. Want hoe wel de industrie meer steenkool gebruikt dan het huishouden heeft men toch kunnen nagaan dat de schoorsteenen der woonsteden vijf maal zooveel roet uitbraken dan die der fabrieken. Dit ligt 3n de omstandigheid dat fabrieksvuren steenkool grondiger verbranden dan huis kamervuren. De Engelsche pater fami- lias, en misschien nog meer de mater lamilias, die van zulke nieuwigheden-als gas, anthraciet- of electrische haarden niets willen weten en blijven zweren bij de „gezelligheid" van het open haard vuur (dat vaker smeult dan brandt, ka mers bevuilt en doorrookt en een slechte warmteverspreider is) houden vooral die hervormingen tegen die althans de misten blank' zouden houden, meer dag en zonlicht zouden brengen in de don kere dagen voor Kerstmis en meteen het mijnbedrijf door economischer exploi tatie van den .zwarten diamant" er misschien weer bovenop zouden helpen. Wanneer de flappers gaan stemmen. (Van onzen Londenschen correspon dent) De maatregel om het kiesrecht voor vrouwen naar beneden uit te strekken tot vrouwen van 21 jaar is door een deel der pers, dat de nieuwigheid niet wel gezind is de .vote for flappers" gedoopt. „Flappers" zyn jonge meisjes, nog niet zoo ver ontwikkeld dat zij een goed oor deel des onderscheids hebben. Vandaar dat de vijanden van den maatregel spre ken van kiesrecht voor „flappers", het geen een misprijzende qualificatie is. Maar Baldwin zal het ontwerp zeker we ten door te zetten. Het eerste gevolg zal zijn dat een nieuw kiezersregister zal moeten worden aangelegd, een werkje dat naar schatting een half millioen pond sterling zal kosten. Het nieuwe ontwerp zal worden genoemd in de troonrede bij de opening van de nieuwe parlementaire zitting, waarschijnlijk om streeks Februari van het volgend jaar. De nieuwe vrouwelijke kiezers zullen naar wordt verwacht voor het eerst haar stemmen kunnen uitbrengen in het najaar van 1929. De regeeringster- mijn van het huidige bewind eindigt omstreeks dien tijd. Met de volkstelling van 1921 als grondslag rekent men uit dat het aantal vrouwen tusschen 21 en 30 jaar (de nieuwe kiezeresscn) iets meer dan drie millioen zal bedragen. Iets meer dan de helft dezer vrouwen is werkloos of komt om andere redenen niet in aanmerking voor kiesrecht. Er is zooals men heeft gehoord veel meeningsverschil over den maatregel en over zijn mogelijken invloed op de ver houding der partijen. Het verzet aan conservatieven kant vloeit uitsluitend voort uit de overweging dat het jeugdig vrouwelijk kiesleger een grooten steun zal blijken te zijn voor „Labour". Er zijn aan den anderen kant vele Conserva tieven die den uitslag niet vreezen en redcnceren dat. vrouwen van nature con servatief zijn aangelegd en daarom de partij van het behoud en de grootste „vastigheid" zullen steunen. Een libe rale partïjorgar.isateur is van meening dat z'in partij g?cn plezier zal hebben var d-n maatregel; in indus'.rieele ge- b:e 'cn is zi'n opvatting, zullen de vrouop „Labour" stemmen; in land bouwstreken on de Conservatieven; de I beralen z""'en wei^'g nut van de „frrvT vote" hc'-l n. F.n de arbeiders- po' vlooven ook dat z'j in de nij- v-he.destreken er wel bij zullen varen He* meest waarschijnlijk is dat de pnrf jverhoudir.gen door de stemmen der Jonge vrouwen niet noemenswaard zul len veranderen. beiden vinden hartstochtelijke LIEFHEBBERS 14 Hoe Byrd naar de Zuid pool zal gaan. Byrd heeft verklaard dat hij. wanneer hfj m Augustus of September 1928 naar de Zuidpool vertv door vijftig of zes tig man zal worden vergezeld. De expe ditie zal drie vliegtuigen en ruim -10.000 Eter benzine medevoeren. Floyd Ben nett zal als onderbevelhebber der expe ditie optreden, terwijl luitenant Noville eveneens tot de leiders zal behooren. Tot dusver zijn twaalf mannen voor de expeditie uitgekozen. Byrd heeft voorts verklaard, dat zes Erkimo's den tocht zullen meemaken. Deze mannen uit het Noordpoolgebied zullen dan kunnen zien. of zij ook tegen het Zuidpool-kli- maat bestand zijn. (Tel.) Van een legioenair. (Van onzen Londenschen correspon dent). Vroeger hoorde men vaak verschrikke lijke verhalen over het leven en lijden van de soldaten in het Fransche vreem delingenlegioen. Gedurende en na den oorlog hield dat op. Maar nu schijnt de tijd weer rijp voor nieuwe geestelijke consumptie van dezen aard. Indien men het verhaal van een Schot, die Juist, na desertie uit !^t beruchte legioen, be houden te Abc en is aangekomen, mag gelooven dan ls deze strijdmacht aan haar oud karakter trou wgebleven. De man slaagde er in te ontsnappen in een stoomboot, die hem als verstekeling mee voerde van Noord-Afrika naar do Schot- sche kust. Een zeeman van zijn eigen ras aan boord, moest hem gedurende den overtocht door een ventilator voe den, want de vluchteling had zich diep In een ruim onder een lading stroo ver borgen. De 29-jarige man kwam te Aber deen aan in zijn verfomfaaide en vuile uniform: en het verblijf in het donkere scheepshol had het bruin, dat de Afrl- kaarische zen op zijn gezicht had ge bakken, nog niet doen wegtrekken. Zijn verhaal was dat hij na den grooten oor log. waarin hij als werktuigkundige bij de luchtvaart had gediend, naar Austra lië was gegaan, daartoe in staat gesteld door een officieel emigratiebureau. Het was hem daar blijkbaar niet voor den wind gegaan want een paar jaar later nam hij dienst als stoker op een boot naar Zuid-Afrika. Bjj aankomst daar werd hij afgdankt. Maar In verband met een zeemansstaking, die er aan den gang was. kon hU geen nieuw schip vinden. In zijn wanhoop ging hil naar den Fran- schen consul om te teekenen voor het vreemdelingenlegioen. „Als Ik had gewe ten wat mij wachtte", verklaarde hij nu. ..dan zou ik eerst verhongerd zijn". Hij werd naar Tunis gebracht waar hU cavalerist werd in het 1ste cavalerie regiment van het I.cgioen. Dat was in het begin van 1926. En de twee Jaren die volgden waren als een vrcescliJ'-.e nachtmerrie. De tucht is buitengewoon streng; zelfs de kleinste fouten worden gestraft met de zweep of met gevange- nisstraf. De soldij bedraagt 12 1/2 cent per dag en een pakje cigaretten en een doosje lucifers om de twee weken. Ook de voedscïversclmffing was karig. Het ZIJLSTRAAT 90 VD GR. MARKT WATERMAN SWAN 25 CAW KAWCCO WATERMAN EVERSHAR? Vraagt onze DANTUMA Zei vuiler met 14 Kar. gouden pen f 4.75 rantsoen bestond uit eer. half pond ma caroni en een half pond brood midden op den dag en een half por.d rUnt of witte boonen met een half pond brood 's avonds. Dat was alles. Deze Aber- deensche deserteur nam deel aan de!» veldtocht in Marokko tegen AM-el- Krim en zyn Riff-strijders. In een vinni- gen veldslag in de woestijn werd hij van zyn paard geschoten. Na herstel r.aiu hij deel aan. verscheidene schermutselin gen in de bergen en de vlakten. Hij vond de Riffianen een dapper en strijdlustig ras, slimme maar ridderlijke tegenstan ders. Blijkens de mededcelingen van dezen ontsnapte besl«3t een groot doel van het Legioen uit Duitschers. De offi cieren zijn meestal Fransch. met een paar Dutoschc en Russische cr door heen. Overigens bestaat de strijdmacht uit zulk een verbijsterend allegaartje van rassen en nationaliteiten dat alle bewoners der aarde er in vertegenwoor digd schijnen. Meer dan ooit is het oen vreemdelingenlegioen. Zaken van vaar de zijn er voor den bezitter r.iet veilig. Diefstal ondeT de legioenairs tiert hevig en op de geringste aanleiding, of zelfs zonder eenige aanleiding raakt men er onderling slaags. De kleurloosheid van dit soldatenbestaan in de woestijn en het ongerief waaraan allen zijn bloot gesteld verwoesten er in een ommwlen de zenuwen en de verdraagzaamheid. Russische schatten in Londen. Tachtig kostbare stukken ran Juwe lierskunst eens het eigendom ran hot Russische warenhuis, bevinden zich op het oogenbllk in een kluis van een Ju welierswinkel in de Londensche R-r-r.t Street, Een Londersch handelaar heeft ze gekocht van de Sovjet-regcering. De waarde der stukken wordt geschat op minstens 100.000 pd.st. Ze werden hst eerst in cogenschouw genomen, buiten Rusland, door deskundigen, die versteld stonden van de buitengewone schoon heid. De meeste stukken werden inder tijd gemaakt dcor Faberge. voor ver schillende leden der keizerlijke familie. Faberge was hofjuwelier en Ls thans op parool schatter onder de Sovjet. De koop kwam tenslotte In ParUs tot stand. D? verzameling omvat oa. ee nklok in diamar'. cn email uit het boudoir van de Tsarina; een met juweelcn bezet kof fertje van goud; een prachtig model van een draagstoel, dat het eigendom was van Catherine II cn dat haar voor stelt, zittend in den stoel en voortui- dragen door twee negers-dragers van goud: dit stuk heeft loopwerk dat. op gewonden, het model in beweging zet. Er Ls ook een Buddhr.beeld, gemodel leerd uit een groot stuk maragd, een stel minaturen van de dochters van den Tsaar: robUnen, safieren, handspiegels bezaaid met edelstecnen voltooien de col lectie. De Sovjet-regeering was zeer voorzich tig in haar onderhandelingen voor den verkoop. Aanvankelijk wilde zy de kost baarheden niet het land uit laten gaan en trachtte eij gegadigden te vinden door er photo's van te laten zien. Toen dit niet ging stemde zU er tenslotte in toe dat de stukken over de grenzen wer den gezonden. Alles geschiedde in d-op geheim; en de plaats waar de kooper tenslotte de stukken in oogenschouw kon nemen ls nimmer bekend geworden. MUSSOLINI WIL SLECHTS VREDE TUSSCHEN ITALIë EN FRANKRIJK. PARIJS. 2 December (VD. Draad loos). De Romcinsche correspondent van de „Excelsior" heeft een onder houd gehad met Mussolini. Deze ver klaarde zonder op eenige diplomatieke kwesties in te gaan. dat In dat geval van moeilijkheden tusschen Italië en Frankrijk de vriendschap tusschen beide landen op den voorgrond zal wor den geplaatst. Anders te handelen, zou voor beide landen zelfmoord beteke nen. De bewering, dat de Fransch'n in Italië slecht behandeld worden be lachelijk. MAARSCHALK PILSOED3KI.. GENèVE. 2 December. fVJD.) draad loos). Maarschalk Pilsoodskl zal Maan dagavond te Genèvc aankomen. De le den der Russische delegatie Ugaroff en Behrens vertrekken heden uit Gmève om naar Moskou terug te keer en. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cent* per regel. Woohcorth Building Metro-Polis steden geslagen- Zelfs die steden die zich in den nacht van het verleden in een nacht van de eeuwigheid grondvesten. In Le Petit Journal mag Jean Lecocq met recht verwonderd uitroepen: „Welk een voorbeeld van wat de koortsachtige activiteit van een volk vermag tot stand te brengen!" Het ls meermalen gezegd dat New- York eerder cachet van het vasteland, van Europa draagt, dan van Engeland of Amerika zelf. Er zijn in New-York ongeloofelyk veel Italianen en veel an dere zuiderlingen. Zij doen er natuurlijk mede uw eersten indruk over de gigan tische stad vormen. In de eerste plaats vallen natuurlijk New-York's immense af metingen op zoowel wat betreft in het algemeen, als in het bijzonder; de ge bouwen vooral die in de buurt van Wallstreet of Lower Broadway. De stra ten in New-York lyken alle op elkander. Zy zyn dan ook op eenige uitzonderin gen na geiyk. Twee dier excepties zyn. Broadway en Fifth Avenue. Broadway loopt van de zee, vele mylen ver, het eiland langs waarop New-York is ge bouwd. Fifth Avenue begint bii Wash ington Square een betooverende reli kwie van oud-New-Yorfc met statige hui zen uit het begin der 19de eeuw. en groene plantsoenen die een herinnering zijn aan den tyd, toen de Amerikanen nog op charmante rustige plekjes gesteld waren. Recht door naar het Central Park, loopt de Fifth Avenue, kruisend Broadway. Langzamerhand is Fifth Avenue de straat der milllonnairs ge worden. Doch de woonhuizen zijn daar thans over het algemeen gesloten. De wereldhandel heeft zich van die ruim ten meester gemaakt. De grootste, fraai ste hotels ter wereld zyn in deze straat gebouwd. Saint Regis, (het millionnairs- hotel) the Gotham, en the Plaza. Broadway is niet byster royaal ge bouwd. Vele gedeelten zyn zelfs nauw. Wy kunnen u, lezers in een couranten artikeltje niet een idee geven van ce grootheid van geheel New-York. Wij willen ons nu bepalen tot een onderdeel, dat nochtans een denkbeeld geeft van de ontzaggelijke machten die aan het tot stand komen van dit onderdeel ten grondslag liggen. Woolworth Building. Eens genoemd; De kathedraal van den handel. Het grootste gebouw van de wereld, het hoogtepunt in letteriyken zin van alles wat verbazingwekkend is in Broadway. Op den avond van den 24en April van het Jaar 1913 drukte president Wilson op een knopje in het Witte Huis. En 80.000 schitterende lichten, gloeiden in hetzelfde oogenblik op. rondom en in Woolworth Building. Dit was de opening van het grootste huis ter wereld, dat ooit opgericht is voor den handel. Het was een niet te vergeten avond. Een zee van licht vulde de 27ste verdieping, waar een enorm banquet werd aangericht waaraan alles wat maar eenigszins naam had en beroemd was in de Staten, deel nam. Woolworth Building is een insti tuut van den handel. Binnen haar mu ren zb'n tal van groote bankinstellingen gevestigd. Raden en „generale staven" van de grootste Amerikaansche indus trieën, vertegenwoordigers van de groot ste Amerikaansche Trusts. 12000 men- schen vinden in dit immense huis em- ploov. De benaming: „Cathedraal van den handel" is daarom ook zoo juist omdat Woolworth Building een gebouw is van grootsche en artistieke pracht. Een ar chitectonisch meesterwerk. Schooner dan de menscheiyke verbeelding het zich kon uitdenken. De Gothische ïynen en de Gothische ornamentiek zyn buiten gewoon impresslef. Bovendien zyn de verhoudingen van gebouw, bygebouwen en torens zoo zuiver en kunstzinnig uit gewerkt. dat men ran de straat af. niet eens beseft dat men voor het grootste huis van de wereld staat. Het gebouw ligt ten overvloede nog. In het hartje van de City. Midden in Me tropolis. Als een centrum van alle iy- nen die het webbe New-York vormen. Het ziet uit op drie hoofdstraten. Het heeft negen ingangen. Van den uitkijk toren af. 58 verdiepingen boven de straat, heeft men het wonderbaariykste uitzicht wat men zich denken kan. het sensationeelste panorama, over het com plex wolkenkrabbers in het hartje van de stad. Aan de voeten van den toren strekt zich de uitgestrekste huizenzee ter 1 wereld, uit. 8.000.000 zielen leven daar en krioelen daar door elkander. In het Noorden de City; met de Hudson en de Highlands. In het Oosten Long Island, en de Atlantische Oceaan, in het zuiden New-York's haven. Governor's Island, het Vryheidsbeeld, Staten Island. In het Westen weer een deel van de Hudson, uitgestrekt vlak land en bergachtige ter reinen omhelzende, aan één zyde Oos telijk NewJersey. Dat gezicht is hier de gigantische stad, daar het land en de een sensatie, een openbaring. Ieder jaar beklimmen meer dan 100.000 bezoe kers uit alle deelen der wereld, den grooten toren van Woolworth Building. 'n Ander wonder van dit paleis is zyn verlichting. Uitwendig ls de toren des nachts verlicht van de één-en-dertigste tot de zestigste verdieping. De lichtsterk te bedraagt20.000.000 kaars. 40 my len in zee is deze brandende toren te zien. Inwendig is het gebouw al even sprook jesachtig. In de eerste plaats dient de groote Gothische marmeren corridor vermeld te worden. Van Grieken, uit Skyros, werd het marmer gehaald. Het glasmozaïk is wat kleurenrykdom aangaat niet te beschrijven. Ongehoor de cyfers vertellen van de capaciteiten der dynamo's en motoren die noodig zyn om de machinerie in Woolworth Buil ding voor verlichting, verwarming, warmwaterleidingen, liften enz. op gang te houden. The Woolworth Blulding Safe Deposit Co.. zetelt in het benedengedeelte van het paleis. Daar is ook het zeer groote restaurant „The Postkellcr" in gevestigd. En wy zullen u verder maar niet ver moeien met een opsomming van de an dere instelling die een onderdeeltje van het paleis tot hun home gemaakt heb ben! Het probleem van het vervoer van pu bliek door het enorme gebouw is afdoend door middel der lift opgelost,. Er is een half minuten dienst die de 30.000 men- schen per dag door het huis verspreidt. (Dit zyn natuuriyk weer. de snelste, de sterkste, de geruischlooste, de mooiste liften van de wereld). De veiligheids maatregelen bij het liftprobleem uitge werkt zyn legio. Doch zelfs als alle con trolemiddelen den mensch in den steek lieten hetgeen in de practijk niet kan voorkomen en de lift zou vallen, dan nog zyn er factoren die ongelukken voorkomen. De schacht, de liftkoker ls nameiyk zoo gebouwd, dat indien een lift met groote snelheid valt, de lucht onder den bodem van de liftkooi zoo snel wordt samengeperst, dat de val van de kool gestremd wordt. Die luchtdruk neemt bij den val van den koker der mate toe. dat het heele zware lichaam van de lift, zonder aanmerkelyken stoot neerkomt Men heeft een proef ge nomen in dit opzicht. Men liet een liftkooi belast met 7000 pond van de 45ste verdieping naar be neden vallen. Alle controle- cn rem middelen werden dus uitgeschakeld. De geheele lading bleek by opening van de lift, op den bodem van de schacht, on beschadigd te zyn. En wat nog meer zegt: Het glas vol water dat men by de lading in de liftkooi had gezet was nog precies in den zelfden toestand. Geen druppel van den inhoud was verloren gegaan! Nog een andere interessante proef werd genomen. Zes kabels werden we gens drie-Jarigen actieven liftdienst „afgekeurd". Men wQde vaststellen welk Het grootste gebouw van de wereld door een arcade gezien. gewicht noodig was om deze afgedankt? kabels stuk te krijgen. Het bleek dat een belasting van 1G.COO Am. ponden noodig was om den kabel uit elkander te ruk ken. Voor de zes kabels beteekent dit 99600 ponden! Een lift mag niet meer dan COOO pond vervoeren, in Woolworth Building! Nu kan men zelf wel nagaan dat hrt breken van kabels uitgesloten is. En om compleet te zün moetan wy u nog noemen: De brandweerinstallatie in Woolworth Building, het hospitaal voor het personeel. Meer dan 79000 brieven gaan dageiyks door de liamden van de employés in het gebouw. Rrgelmatig zyn 1390 tclephoor.s in dit huls in actieven dienst. (Dat is meer dan in een stad van 20.000 Inwo ners gen-.eeniyk gebezigd wordt). Natuuriyk werden voordat dit mon- stergroote huis gebouwd werd ingewik kelde studies gemaakt omtrent iwnd- en bodemöruk. Curioslteitshalve willen wy hier slechts vermelden dat berekend is. dat een orkaan- met een snelheid van 200 myi per uur, gcén nadeeligen in vloed zou kunnen uitoefenen op de constructie van het gebouw. De stichter van Woolworth Building. Frank W. Woolworth begon aLs zaken man in eer. 5- en 10-cents bazar in 1879. Nu zijn er meer dan 1000 van zulke za ken in de Staten, behalve die in Canada en Groot-Brittannië. Mynheer Wool worth heeft den bouw van het grootste huls ter wereld alleen betaald, zonder leeningen te bchceven te sluiten. Nu hoeft u niets meer te vragen. Inmiddels ls men al begonnen aan den bouw van een wolkenkrabber die In grootte en hoogte Woolworth Building nog verre zal overtreffen. 104 verdie pingen hoog zal dat paleis worden. Een gezicht op het centrum van New-York van Woolworth Building af De grootste stad van de wereld. Want1 New-York heeft Londen achter zich ge laten. Als wy Tacitus mogen gelooven heeft Londen zyn oorsprong ver in het verleden. Lang voor onze jaartelling. En New-York is nog maar een drie honderd jaar oud. In 1623 ontstond New-York aan den mond van de Hudson op het eiland Manhattan. New-Avesne was de eerste naam der vestiging. New-Amster dam de tweede. Toen in 1776 de Engel- schen de baas waren in New-York telde de stad reeds 15000 zielen. In 1800 was dit getal gestegen tot 60.000 en in 1850 reeds tot 500.0G0. By het begin van deze eeuw bereikte het New-Yorksche Inwo nerstal reeds het cyfer 4.009.900. in 1910 groeide dit tot 5.000.000. Na de laatste telling heeft men uitgemaakt dat de reuzen-stad reeds 7 millioen 900 000 in woners telt. En sedert dien is het enorme aantal alweer minstens met anderhalf- millioen toegenomen. In de eeuwigheid is een eeuw een minuut eigeniyk, een niet in een begrip uit te drukken gering heid. Toch heeft in dit korte oogenblik New-York in belangrykheid alle andere Woolworth Building

Haarlem's Dagblad | 1927 | | pagina 13