VOOR DE LUISTERVINKEN A, Weill - Bontwerker De nuttigste St. Nicolaas Cadeaux DE MODERNE DANS HAARLEM'S DAGBLAD ZATERDAG 3 DEC. 1927 INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a «0 CENTS PER REGEL. Onze Radio Rubriek, Hallo! Hallo! Een zeer populaire verkla ring. Hoe de dctcctorlamp werkt in een ontvangtoestel. Draaggolf, modulatie, roos- terstroomen. Vervolg. Laten we nu den stroom van elec- tronen beschouwen. Die worden naar de plaat in de lamp getrokken en kun nen een electrischen stroom voortbrer. gen. want in de slot-anaJyse zün ze niets anders dan kleine hoeveelheden van een electrischen stroom. De plaat heeft altüd een positief potentiaal. Dat wil zeggen, er is een verschil in den electrischen' druk tus- .schen plaat - en gloeidraad der lamp. Deze toestand wordt gehandhaafd door de hoogspanningsbattery. welker positief draadeinde aan de plaatpen der lamp is bevestigd. w/c. ar Indien we nu Pig. II bekijken, zien we het verschil van potentiaal.Er is verschil van potentiaal tusschen den boven- en den benedenbak. Indien de kraan wordt geopend In de pijp die van den bovenbak naar den benedenbak leidt, dan zal, er een stroom water vloeien. Dit ver schil tusschen hun druk en de neiging van het water om van boven naar be neden te vloeien, wordt een potentiaal verschil genoemd. Het heeft niets te maken met de hoeveelheid water in de bakken of de lengte en wüdte van de verbindingspijp. Het is slechts een vast stelling van den druk tusschen hen on derling. De positieve plaat der lamp, trekt al tijd de negatieve electronen naar zich toe. Als ecter het rooster, (dat is het spiraalachtige deel om de gloeidraad) negatief wordt gemaakt, dan stoot het de electronen terug. Deze aantrekking bij ongelijke potentialen en terugstoo- ting tusschen gelijken is eenvoudig een feit, het welk zal moeten worden aan genomen. Het is een feit dat dit altijd zoo gebeurd. Als nu het rooster negatief gemaakt wordt, dan stoot het de electronen af en dditdoor vermindert de stroom, aie er heen wordt gevoerd van de plaat naar de gloeidraad. Met andere woor den, het rooster is net als een verkeers agent of met een andere vergelijking., kunnen wij het noemen een zeef, die den loop der electronen controleert, dus wordt het rooster negatief gemaakt, dan zal er zeer weinig stroom van de plaat naar de gloeidraad gaan, wanneer het daarentegen positief wordt ge maakt. dan helpt de positieve lading de kleine electroden van de gloeidraad en maakt daardoor, dat er veel meer stroom door de lamp gaat. Om het op een andere manier uit te leggen, een zeer kleine verandering ln de spanning van het rooster der lamp zal een zeer groote verandering teweeg brengen in den stroom van den plaat kring. Deze eigenschap van de lucht ledige lamp is hetgeen het zoo waar devol maakt voor de radio-ontvangst. We kunnen de oneindig kleine veran deringen nemen in de spanning die bij de antenne inkomt van den verafgele gen zender en ze op het rooster van de lamp als 't ware inplanten en er ver scheidene malen evenveel stroom van do plaat uithalen. Natuurlijk komt de energie die bij de plant eruit genomen is, van de hoogspanningsbat terü die aan de lamp bevestigd is. doch het mooie hiervan is. dat we kunnen zorgen, dat het binnenkomende Signaal de door gang van den plaatselijken stroom door de lamp controleert. Dat is nu datgene, wat de lamp zooveel beter doet zijn, dan de kristaldetector. By de laatste is de eenig beschikbare stroombron, die, van het afgelegen eindstation Nu komen wij een beetje dichter bij de kwestie van het opvangen van het signaal, zooals die van het zcnstatlon wordt uitgezonden. Wij hebben gezien dat de stem door ruimte wordt overge bracht op den zeer snel 06cilleerenden of hoogrequenten stroom, die altijd ln dezelfde frequentie trilt er. begrijpen hoe bij de kracht van deze oscillaties gezorgd wordt, dat deze varieert in overeen stemming met de altijd veranderende stemfrequentie op z'n vlugst veel lang zamer is dan de draaggolf. Wij hebben verder ontdekt, dat als wü de een of andere methode kunnen vinden, waarby wy den zeer snel oscilleerenden draagstroom kunnen pakken en als we de draaggolf wegne men, wy slechts de verandering veroor zaken ln zUn te passeeren kracht en dat wy dan het programma kunnen hooren, dat voor de microfoon op het zend station wordt gebracht. WU hebben gezegd, dat de lamp het binnenkomende signaal van de antenne opneemt en door het vermogen van het rooster beheerscht het den grooten stroom, die door de lamp gaat totdat deze precies werkt als het binnenko mende signaal Met lette op fig. III. Bij A wordt de draaggolf getoond, zonder eenige stemfrequentie er op en komende ln de lamp. Men merke de kic.nc oscillaties op, op het rooster. Die L- V/VW gaan naar den plaatkring in precies den zelfden vorm als ze bij c rooster binnen kwamen, uitgezonderd dat ze naar ver houding veel sterker zijn. Alzoo geeft deze grafische voorstelling de lamp weer in de rol van versterker. Straks hier over meer. Neem nu 't tweede geval by B. In den plaat kring hier, hebbenwe een grooteren stroom, die precies den stroom volgt, die bij het rooster wordt ingevoerd. Bo. ven den plaatstroom, dien we zullen aan. merken als een werkeiyken stroom is er een tweede lijn, die als gemiddelde of middencoraponent wordt aangemerkt, dat Is liet effect, dat de doorgaande stroom heeft op de telefoon in den kring met de plaat en de hoogspanningsbat- tery. Nu hebben deze werkelijke en gemid delde stroom een voornaam aandeel in de gelijkrichter-werking van de lamp. Door den gemiddelden stroom kunnen we de muziek hooren. Indien wij van den werkeiyken stroom moesten afhangen, dan zou de eenige oplossing zijn, het gebruik van een kristal of iets dergelijks. We gaan nu weer terug naar de lamp. Zoodra de gloeidraad door een of andere stroombron wordt verhit, ontstaat er stroom door de lamp. Deze stroom heeft een zekere waarde en biyft het zelfde, zoo er geen verandering komt in de polariteit van het rooster. Is dit wel het geval, hetzü door een bin nenkomend signaal of door mede een battery in den kring le plaatsen, dan verandert de stroom loopende van gloeidraad naar plaat wel. Door een grootere positieve span ning op het rooster te zetten. krUgen we tot op een zeker punt steeds meer stroom. Door een grootera negatieve span ning op het rooster te plaatsen, zal de stroom tot op een zeker punt steeds verminderen. Deze stroom wordt dan ook veelal in teekening gebracht bij wUze van curve of kromme en men noemt dit de karakteristiek van de lamp of kort weg de lampkarakteristiek. Nu zien wü dat er altijd een stroom door de lamp gaat, als de gloeidraad verhit wordt. Wanneer het signaal op het rooster inwerkt, dan verhoogt of vermindert het eenvoudig dezen stroom die in sterkte precies in verhouding staat tot het signaal. Dit is de re den, dat het diagram van den plaat- stroom in Fig. IH boven de draadiyn is geteekend. in plaats van er op. zoo als het geval is met het binnenko mende signaal. Men kan zien dat de trillingen ge- lük zijn in het afgebeelde geval bij Fig III B zoowel in den plaatkring als ln den roosterkring. Waar dit nu het geval is, is het on- mogeiyk de trillingen te hooren. Het eenige effect dat de telefoon bereikt. Is langzame veranderingen in den ge middelden stroom, die uit de hoog spanningsbatterij wordt getrokken. (Wordt vervolgd). Haarlem, 2 Dec. 1927. JOHN D. AUKES. VRAAG: Heeft u voor my een een voudig schema over een 1-lampstoestel met 1 of 2 koptelefoons. ANTWOORDZie hiervoor het schema in de rubriek van 26 Nov. J.l. Dit is bij uitstek geschikt voor u en behoeft maar zeer weinig te kosten. VRAAG: 1. Hoe moet ik een kristar- datector maken? 2. Welke is de titel van het boekje waarin de kristal-ontvanger het beste beschreven staat? 3. Kan men met zoo'n kristal-ont vangtoestel Hilversum en Huizen hooren? ANTWOORD: 1. Een kristal-detector kunt u als volgt maken. Voor den kristal houder neemt u een klein metalen dopje waarin u het kristal b.v. koper- piriet, e.d. in vast soldeert en plaats dit op een klein plankje. Hiertegenover plaatst u een reepje eboniet waarin u een metalen hefboompje monteert, zoo danig, dat dit hefboompje in alle rich tingen kan draaien, ook naar voren schuifbaar. Aan 't einde hiervan soldeert u in veerende vorm een zilverdraadje en klaar is de kristal-detector. Eenvou diger doet u wanneer u er een kant en klaar koopt, deze kosten pl.m. 60 cent. 2. Vademecum van J. J. Lichten- vcld. 3. Ja. zeer goed. ANTWOORD aan den heer F. J van Olderen te Amsterdam. U gebruikt waarschünlijk voor de detector-lamp een te hooge ancdespannlng. Tevens zult u uw transformatoren moeten veranderen. Deze zUn nu juist niet van de beste kwaliteit, waar het hier ten zeerste op aan komt en dan een zeer critische neg roosterspanning toepassen. Ik vermoed wel. dat het onheil voorkomen is. VRAAG: Kunt u mü een schema voor een 4-!emps radiotoestel doen toe komen? ANTWOORD: Een zeer goed en selec tief schema is gepubliceerd in de ru briek van 5 November j.l. een werk- teekentng hiervan is over eenige weken verkry^baar. Barteljorisstraat 26-28 Telefoon 10604 Repareer en - Vermaken - Zuiveren van Mot door SANTOS CASANI. DE IDE.1LE DANSPARTNER. Qu H \0 geschikt voor alle leeftijden De menschen dansen omdat zij het prettig vinden, en aangezien het nu eenmaal onmogelijk is, om „solo" te dansen, zonder partner, is de kwestie: Wat is een goede danspartner? Hoogst belangrijk. Het is tegenwoordig niets on gewoons meer. als een paar iedere ge- Iegenhe.d met elkaar danst cn het lijdt geen twijfel, of dit systeem bevordert dikwyis den styi der dansers. Er is ech ter ook een schaduwzijde: beide part ners zullen licht geneigd raken, achte loos te gaan dansen, zoo goed kennen zij eikaars passen en wanneer het ge beurt, dat zij eens met een ander moe ten dansen, dan blijkt, dat noch hü noch zij als ideale danspartner fungee- ren kan. Maar afgescheiden daarvan is het zoeken naar een idealen partner alle moeite en ondervindingen wel waard, als hü of zü eenmaal gevonden is; en met de bedoeling eenige dezer moeiiyk- heden bij het zoeken te verlichten, wil ik hier eenige punten aangeven, waar mede de zoekenden misschien hun voor deel kunnen doen. In de eerste plaats moet het meisje zes a acht centimeter korter zün dan haar partner. De laatste kan clan ge- makkeiyker leiden en het meisje kan toch nog over zijn schouder zien. Dan moeten beide partners eenig be grip hebben van de hoofdfiguren van eiken dans en het voornaamste daarbij Is, dat zü dezelfde passen kennen, voor al bü Tango en Yale. Js dit niet het ge val dan gebeuren er ongelukken en bel de dansers, al zün ze beiden nog zoo perfect, zouden wel een zeer ongunstig VIIL oordeel over eikaars kwaliteiten vormen. De ideale vrouwelijke partner weet, dat wat de dansvloer betreft, Adam nog heerscher is. Misschien is dat wel de reden, waarom mannen van middelba ren leeftijd zoo graag dansen De reden echter, waarom de man sou- verein is, ligt in het feit, dat hij moet sturen, en het meisje moet zyn aandui dingen precies opvolgen, ook warm- er zij zelf veel beter danst dan haar part ner. Zy moet weerstand bieden aan de verleiding haar eigen passen te maken, of zelf de richting te willen aangeven; want indien zij dit wel doet, ontstaat er onherroepelijk een chaos, met een hoofd letter C. Iedere man. die pretendeert een ideale danspartner te zün. moet in staat zijn zijn aanduidingen zuiver te geven niet met zün rechterhand achter den rug van zün partner, maar door de beweging van zün eigen lichaam en dit gaat van zelf, wanneer hü haar maar op de juiste wüze vast houdt; zün rechterhand eeni ge centimeters onder het schouderblad van zijn danseuse. Bü de juiste houding mag hij zich niet krampaohtig aan haar -vastklamptn. zcoals men zoo vaak ziet. Ik vertel mün leerlingen; dat zü hun rechterarm moeten houden alsof die van hout was, bevestigd met scharnieren en schroeven, om een steunpunt te vormen voor het meisje. - Dc enthousiasten De ideale danseresse De ideale danseuse van haar kant moet de Juist gegeven aanduiding direct aanvoelen en opvolgen. Niets is verve lender voor ccn meisje, dan een beleefd verzoek van haar partner te moeten aanhooren om te probeeren hem te vol gen. Geen perfect danseuse zal zoo ach teloos dansen, dat zoo'n verzoek noodig is. De ideale danspartner, die wü zoeken, pronkt niet met zün. eigen bedrevenheid ten koste van zijn gezellin, noe goed hU ook danst. Hij grüpt haar niet vast en draait haar rond alsof ze een zak met kolen was. Hü behandelt haar met die onpersoonlyke beleefdheid, die een der voornaamste kenmerken van den werke lijk correcten danser is. Hü stuurt voortreffelijk: hü botst niet met zün dame tegen andere paren op. om dan weer verder te gaan met een half verstaanbaar „sorry". Hü weet de juiste snelheid te bewaren iets, dat tusschen haakjes van evenveel belang is, by het dansen in een stampvolle bal zaal, als bij het rüden van een auto op een drukken verkeersweg. Hy kent de etiquette van de balzaal en becritlseert geen andere dansers en vooral, hij overdrUft niet in de uitvoe ring van welken dans ook. Hij is niet opvallend in zijn gedrag, en hü ls even beleefd tegenover andere dansers als te genover zün dame.... Gesteld nu. dat we de twee Ideale danspartners by elkaar hebben: hun respectieve'.üke lengtes zyn volmaakt, hun kennis van de passen van eiken dans evenzoo, hun gedrag is correct kortom op hun stijl en techniek valt let- teriyk niets aan te merken, dan vormen zü op een factor na een volmaakt dans paar. Welke is die factor? Zij moeten elkander sympathiek zijn. Sympathie is heel moellük te deflnlee- I ren. Het is zeker geen „grande passione" heeft met het hart niets uitstaande; het is het elkander begrüpen en waar- deeren van twee menschen, die iets ver richten. wat geoefendheid vereischt. Het beste idee kan zich eigenlyk vor men bij een double tennismatch tus schen experts. Ieder partner voelt als het ware, wat de ander voornemens is te doen en de twee harmonieeren door dat ieder zyn of haar taak precies ver vult. Dat moet ook de ideale danspartner kunnen doen: de ander geheel aanvul len. En daarvoor is wcderzUdsche sym pathie een eerste vereischte. VEREENIGING „HAERLEM". LEZING VAN DEN HEER A. A. KOK. Voor de leden der Vereeniging „Haer- lem", hield Vrüdagavond in liet ge bouw De Hoofdwacht, de heer A. A. Kok, architect en secretaris van den Bcr.d „Heemschut", een lezing met lichtbeelden over het onderwerp: „De middelen tot verheffing van het ste denschoon." Spr. zette uiteen dat drie dingen noodig zün: lïthoud van wat aan schoon held aanwezig is, strijd tegen schoon- heldsvemieling en het in eere herstel len van wat bedorven is uit onwetend heid of winstbejag. En dan is er na tuurlijk het maken van het geheel nieu we. Voor het behoud van schoonheid doet de Vereeniging Hendrick de Keyser zeer veel; zij koopt wat anders verdwijnen zou. Door verkeerde raadsbesluiten, die blijk geven van weinig piëteit, ver dwijnt veel dat juist een plaats voor kunstliefhebbers en buitenlanders aan trekkelijkheid verleent. Spr. herinnerde in dit verband c.m. aan het slcopen van de Dobbelsceentjes in onze stad. Veel oude kerken worden vaak, zooals de spreker, wiens spreektrant geken merkt wordt door Amsterdamschen hu mor, het uitdrukte „verprutst". Kien dempt en asphal teert maar. zonder re kening te houden met de groote waarde van het at er voor de schoonheid van een stadsbeeld. Voor oude kerken heeft men in som mige. plaatsen al zeer weinig eerbied. Gelukkig is er in vele gemeenten nu een monumentenverordening, zoodat daar niet alles maar verminkt en af gebroken kan worden. „Heemschut geeft gaarne inlichtingen betreffènde hot ir. elkaar zetten van zulk een ver ordening. Lcelyke reclames ontsieren vaak het stadsbeeld: de reclame-verordening te Amsterdam heeft al veel goed werk ge daan. Een gemeentebestuur dat wijs beleid toont zal eerst een wegen- en bebou wingsplan laten maken (op zichzelf reeds een zeer moeilijk werk) door iemand die met den plaatselijken toe stand goed op de hoogte is; daarna komt eerste de eigenlijke bebouwing. De wilde bebouwing aan de grens der'stad meet worden tegengegaan. Het nieuwe dat gemaakt wordt is vaak zeer leelük. omdat zooveel on- deskundigen bouwen. Men copdeert maar wat, zonder begrip en zoo ont staat dikwyis een wanstaltig monster. In de groote steden is dan ook een schoonheidscommissie dringend nood zakelijk. kleinere gemeenten kunnen zich altüd om advies tot „Heemschut" wenden. Hierna vertoonde spr. een lange serie zeer fraaie lichtbeelden, vooral veel van oud-Amsterdam en van gevels en ge bouwen te Amsterdam en elders, die door hem zün gerestaureerd. Ook toon den eenige lichtbeelden aan, hoe men niet moet restaureeren en ook hoe men niet moet bouwen. De '"oorzl'ter, de heer Vincent Loos- jes, sprak in zUn dankwoord den wcnsGh uit dat er spoedig te Haarlem een schoonheidscommissie zal komen. NED. HERV. GEMEENTE. Belastinggelden voor dc vrijzinnige organisatie. Indertyd hebben kerkvoogden en no tabelen der Ned. Herv. Gemcen.e te Haarlem zich bereid verklaard, het be lastinggeld der vrüzinnige lidmaten aan de vrüzinnige organisatie af te dra gen. Dit voorbeeld is toen gevolgd door Heemstede, Bloemendaal cn Beverwyk. Thans vernemen wy da', ook Haarlem Noord (voormalig Schoten) ccn derge lijk besluit genomen heeft. DE GASDIRECTEUREN. Te Wormerveer. Naar aanleiding van een gedane waag antwoordde, zoo meldt Het Volk, de voor zitter van den gemeenteraad te Wor merveer, dat naar aanleiding van publi catie in de pers, namens B. en W. een brief was gericht aan den gepensioneer den gasdirecteur Labrüns te Borculo, en aan de diverse firma's, die destijds aan Wormerveer leverden. De resultaten van dit onderzoek zullen ten spoedigste aan de gas-commissie en aan tien raad wor den kenbaar gemaakt. Te Edam. In de vergadering van den gemeente raad van Edam :s een voorstel van een der raadsleden om den heer Van der Stel te hooren in een comité-generaal in tegenwoordigheid van den heer Ovens aangenomen met 8 tegen 5 stemmen. Te Harlingen De Tel. meldt: By de behandeling van de gemeente- begrooqting heeft de gemeenteraad van Harlingen na langdurige discussie be sloten het subside aan de vereeniging van gasfabrikanten te schrappen. Te Bolsward. Te Bolsward zal volgens besluit van den gemeenteraad een commissie van onderzoek worden benoemd naar de han delingen van den tegenwoordigen en den vorigen gasdirecteur. PREMIES VOOR BEKEURINGEN. VERBOD TOT AANNEMING. Naar aanleiding van vragen door het lid der Tweede Kamer, de heer W. van der Sluis aan den minister van Justitie gesteld, omtrent het uitloven van pre mies aan politic-personeel door de Jacht vereeniging „Deventer en omstreken" voor het maken van bekeuringen we gens jachtovertredingen, heeft thans de minister den ryksveldwachters schrifte- lyk medegedeeld, dat het hun voortaan verboden is, zulke belooningen of pre mies aan te nemen. HOE IS DAT MOGELIJK? Te Serooskerke, bij Middelburg heeft een vrouw haar vierjarig kind, dat des naöht r.iet zuidelijk was, als straf in oen teil koud water gedompeld en het een volgenden keer des nachts in een kolenhok gestopt, waar het alleen door het medelüden van een dienstbode een warme stoof kreeg. Ook moet zy het kind, dat des nachts nog al woelig was en anderen kinderen de dekens aftrok op een plank hebben vastgebonden. Po litie en justitie stellen een nader onder zoek in. ARNHEMSCHE ORKEST- VEREENIGING. In financieele moeilijk heden. GAAT EEN LEENING UIT GEVEN. De Arnhemsche correspondent van de Tel. schrüft: Naar wü van he' bestuur vernemen, verkeert de Arnhemsche Orkestvereni ging in ernstige moeilijkheden. Dcc.r de verliezen op de exploitatie van 1925 en 1826 en een vermoedelijk verlies ever 1927 heeft de ongedekte schuld bij den bankier een dusdanigen omvang aan genomen, dat geen verdere gelden voor het doen van betalingen kunnen worden opgenomen. Het bestuur is reeds ge- ruimen tüd doer.de de middelen te ver ruimen en en de uitgaven te beperken Het laat zich dan ook aanzien, dat in de komende jaren niet langer met een tekort behoeft te worden gewerkt. Intus- schen moet in de behoefte aan kasmid delen worden voorzien. Daarom is be sloten tot uitgifte van een 3 pet lee ning, groot f 25.000, met opioopsnde af lossingen Sn vier-en-twintig j?.ar te del gen, aanvar.ser.de einde 1928. De lee ning zal verdeeld zün in stukken f 509 en f 100. Reeds zün, zoo vernemen wij, belangrüke toezeggingen ontvangen. Wordt deze leening volteekend. dan ver trouwt het bestuur. dat ln verband met de verder genomen maatregelen de toekomst van het orkest, dat een on misbare factor mag hoeten van het cultureele leven van het Oosten des lands, verzekerd zal zijn.

Haarlem's Dagblad | 1927 | | pagina 6