HAARLEM'S DAGBLAD UIT OOSTENRIJK. EEN SINT NICOLAAS- AVONTUUR. MAANDAG 5 DEC. 1927 TWEEDE BLAD (Van onzen Weenschen correspondent) Sint Nicolaas in Oostenrijk. De afzichtelijke pKrampus"- „Nikolo" als beschermheilige van de Donauschippers. De Sinterklaasmarkt rondom den Stephansdom te Weenen. Weenen, begin December. Sint Nicolaas Is In Oostenryk niet luik een groot familiefeest als het in Holland is. In Oostenrijk wordt even als in Duitschland Kerstmis veel meer gevierd, hoewel men in de laatste jaren toch ook wel eenige aandacht aan „Ni kolo", zooals de goede Sint hier genoemd wordt, schenkt. „Nikolo" heeft echter geen neger bij zich als knecht, maar wordt vergezeld door een afschuwelijken zwarten duivel, met akelige, stekelige, inktzwarte haren over zijn geheele li chaam. met twee kleine bokshoomtjes op zijn hoofd en een lange roode tong, die als 'n vlammend-roode slang voort durend uit zijn mond hangt. Het is een afzichtelijk gedrocht, dat, wanneer men het onwezen des nachts alleen op straat zou tegen komen, u beslist een dood schrik op het lijf zou jagen, vooral daar deze duivel een vervaarlijke roede in de hand houdt net als onze zwarte knecht van Sinterklaas! en bovendien aan een zijner armen of beenen een naargeestig-rammelende ketting heeft hangen. „Krampus" wordt deze zwarte duivel hier genoemd, hij is het schrik beeld van alle kinderen, die niet braaf zijn geweest, want hij komt hen met zijn roede slaan of wel hij neemt hen mee naar onbekende oorden, vanwaar zij wellicht nooit meer naar het ouderlijke huis zullen keeren. In Tirol heerscht het geloof, dat deze zwarte duivel op een schimmel rijdt en daarom leggen de kinderen hooi en ha ver naast de schoentjes, die zij des avonds net als de kinderen bij ons, bij den haard en bij de deur plaatsen, in de hcop, dat „Nikolo" een geschenk in die schoentjes zal leggen, en in de hoop, dat de booze „Krampus" vriendelijker gestemd zal worden door de goede ga ven voor zijn paard. De groote menschen zetten dan een glas „Schnaps", een ste vige borrel, daarnaast, opdat de bis schoppelijke „Nikolo" in den kouden winternacht een warm gevoel in zijn maag zal krijgen. In enkele streken van Opper-Oostenrijk en in het lanc* Salz burg stelt men zich den „Krampus" als zulk een afschuwelijk en afzichtelijk wezen voor. dat hij geen menschelijke gedaante meer heeft, doch de vormen aangenomen heeft van een leelijken. zwarten, stekelharigen bok, .Habergais" ST. NICOLAASFEEST. BOND VAN NED. ONDER WIJZERS. Tot tweemaal toe deed Zaterdagmid dag St. Nicolaas, vergezeld van zijn knecht Piet zijn intrede in de gemeen telijke Concertzaal. Het was tijdens de feesten die de Bond van Ned. Onder wijzers had georganiseerd voer de kin deren der eerste klasse van een aantel scholen. De goede Sint hield de kinderen aardig bezig. En de kleinen antwoordden met vrijmoedigheid op de vragen die hij him stelde. Toen de Sint op het podium was gekomen, daarop door eenige der kleine kleuters begeleid, zongen die kin deren een paar liederen. Piet, die ple zier er in had, vroeg of er niet onder de kinderen waren, die hem een kusje wilden geven. Dadelijk kwamen er uit de zaal daaraan voldoen. St. Nicolaas, die er aan herinnerde, dat de Bond nu voor den twintigsten keer het feest gaf en dat er dus van een geheeten. In het Burgentend en in een deel van Stiermarken is dit zelfs een we zen van vrouwelijk geslacht geworden, de „Pudelmutter" genaamd. Groote cadeaux, zooals de Holland - sche kinderen van St. Nicolaas krijgen, ontvangen de Oostenrijksche hinderen op den 5en December niet. Hoogstens een paar appels, noten, koekjes en wat suikergoed. De kinderen van de schip pers op den Donau zetten des avonds van koek gebakken scheepjes voor de deur, die den volgenden morgen dan met lekkernijen zijn gevuld. „Nikolo" is de beschermheer van alle schippers, want hijzelf heeft indertijd toch de stormende zee geboden tot be daren te komen. Daarom bidden de Do nauschippers he maan. Vaak hangen zij een afbeelding van hun patroon aan de brug van hun schip. Vaak ook dra gen de schippers op den Donau een amulet met het portret van den heili® gen „Nikolo" aan een koord om den hals. In bijna alle dorpen, waar hoofd zakelijk schippers en visschers wonen, is de kerk aan „Nikolo" gewijd, zooals o.a. te Urfahr, dat aan den anderen kant van den Donau vlak tegenover Linz ligt. Een plaatsje in de zoogenaamde Stru- dengau heet zelfs Sankt Nikola. Merkwaardig is het, dat in den loop der tijden „Krampus" eigenlijk den bis- schoppelijken Nicolaas meer en meer heeft verdrongen. De afzichtelijke „Krampus" is hoofdpersoon geworden en zyn beeltenis ziet men veel meer in suikerbakkerwinkels en in „Kondito- reien" dan dat van den goeden Sint. Rondom de indrukwekkende Stephans dom te Weenen worden in het begin van December tentjes en kramen opge stegen, waarin men allerlei lekkernijen kan koopen. Men treft hier „Krampus- sen" aan, die uit koek zijn gebakken, ofwel uit gedroogde pruimen en rozijnen bestaan. Ook zijn het soms poppetjes of uit watten en haren en Uzerdraad, die mandjes op den rug torschen, die met allerlei heerlijkheden zijn gevuld. Dat verzoet veel van den afgrijselijken in druk, dien het gedrocht aanvankelijk maakt en zoo vinden de Oostenrijksche kinderen, die zulk een „Krampus" ca deau krijgen, dat de zwarte duivel er boozer en suechter uitziet dan hij eigen lijk is!! II jubUeum sprake was. meende dat de commissieleden wel een onderscheiding hadden verdiend. Piet moest de com missieleden uit de zaal halen.. Op het podium kwamen de heeren J. Panman. L. van Prooijen, Jac. Stolp. L. J. Munnik, S. Doek en mej. A. Melchior, die zich zeer verdienstelijk hebben gemaakt met de voorbereidende maatregelen tot de feesten. Die allen werden door Sint gecompli menteerd. Sint spelde die commissie leden op de borst een enorme Droste- flik, zeggende dat ze nu waren wat men noemt „Ridder in de Orde van de Droste flikken". Natuurlij ging daarop een luid gejuich op. Daarna ging Sint met zijn knecht de zaal rond. Ten slotte zongen de kinderen hem een afscheidslied toe. Na het ver trek van St. Nicolaas en zijn knecht werden de kinderen op speculaas, mop pen en borstplaat onthaald. Elk kind kreeg tevens een papieren zakje om het lekkers er in te doen. Nog meer verrassingen volgden. Al len ontvingen ook een stuk speelgoed, de meisjes allen poppen. Een woord van hulde mag «*er we! eens gebracht worden aan de onderwij zeressen en aan de andere datnes die de poppen zoo fraai aangekleed hebben. De poppen zagen er inderdaad aHersnoe- zigst uit Nog kregen de kinderen eQt een lucht ballonnetje en aan het einde van den middag werd voor hen nog de Poppen kast vertoont. Welvoldaan over den aardigen mid dag gingen de kleinen ordelid huis waarts. Ditmaal waren ook de ouders in de gelegenheid gesteld het feest bij te wonen. Zooals gezegd, wegens het groote aan tal kinderen moesten er twee feesten plaats hebben. Tijdens het eerste feest gaf de secretaresse van de plaatselijke commissie van toezicht op 't lager onder wijs, mej. M. C. Berdenis van Berle- kom, blijk van haar belangstelling: het tweede feest werd voor een groot gedeelte bijgewoond door den heer G. H Weustlnk. inspecteur van het L. O. ONZE KINDERRUBRIEK. HET JAARL1JKSCH ST. NIKOLAASFEEST. Wat hebben de jeugdige deelnemers en deelneemsters aan onze Kinderru briek ook Zaterdagmiddag weer genoten op het St. Nikolaasfeest, dat de directie van ons blad ieder jaar voor hen geeft, na afloop van de St. Nikolaastentoon- stelling in onze Tijdingzaal. Ieder jaar wordt het aantal abonnés en daarmede ook het aantal kinderen dat aan de Rubriek deelneemt groo- ter. Zooals de laatste jaren gebruike lijk is werd het feest gegeven in den Stadsschouwburg, die verleden jaar al flink bezet maar nu nog veel voller was met jeugdige gasten, velen onder geleide der ouders. Nauwelijks waren de deuren geopend of de jonge schouwburgbezoekers" stroomden binnen: stalles, parquet, par terre, balcons en loges waren spoedig ge heel ingenomen, zoodat velen zelfs een plaats „op het schellinkje" moesten zoe ken. De tweede directeur var. ons blad, de heer P. W. Peereboom. kon dan ook met veel genoegen het feest openen. Spr. herinnerde aan het buitengewoon succes dat ook dit jaar de St. Nikoïaastentoon- stelling weer gehad heeft omdat tal van kinderen daarvoor de voorwerpen hebben geleverd'.zoodataan honderden kinderen van een achttal instellingen weer een gezellig St. Nikolaasfeest kan bereid wor den. Er was dus alle reden om met op gewektheid het jaarlijksch feest voor de „rubriékertjes" te vieren. Mevrouw Dora Schramade, uit Rot terdam, hield verder de kinderen op een allergezelligste en beschaafide wijze bezig. Het programma werd geopend met de steeds bij de jeugd geliefde poppenkast. Ja, niet meer de aloude poppenkast, met Jan Kteassen en Katrijn, maar een ge moderniseerd poppentheater, dat even wel toch oefc de jeugdige toehoorders ten zeerste deed meeleven. Wat hadden zij een schik in het sprookje van ..De ge laarsde kat", dat hier werd voorgesteld en in de avonturen van Hans en de ka', en de verdere dieren die „in popvorm' ten iooneele kwamen: de olifant, de muis, de hond en het konijntje. Luid applaus natuurlijk na elk bedrijf! Daarna kwam de redactrice van onze Kinderrubriek, mevrouw Blomberg Zeeman ten tooneele Zy ook gewaagde van het mooie werk door de rubrlekers voor de kinderen in de ziekenhuizen en andere Inrichtingen gedaan en dankte allen voor hun medewerking. Mevrouw Blomberg zou mevr. Blomberg niet ge weest zijn. als zij hieraan niet een aar dige St. Nikolaasvertelling had vastge knoopt, op voor de jeugdige toehoorders zeer boelende wijze voorgedragen. Toen was weer de beurt aan mevrouw Schramade om de kinderen verder pret tig bezig te houden. Zij trad nu als buik spreekster op met haar ondeugende pop „Hein" en deed dit op werkelijk originee- le en verdienstelijke wijze. Wat hadden de kinderen een schik in het brutale, eigenwijze kereltje dat zulke rake ant woorden kon geven! Tot slot vertoonde mevr. Schramade nog eenige goocheltoeren die natuurlijk ook veel succes hadden, niet het minst omdat telkens een of meer der jeugdige gasten er bij betrokken werden en mee mochten „tooveren". Hiermede was de welgeslaagde mid dag geëindigd. Zooals gebruikelijk te kregen de ru- briekers tot 16 jaar die aan de St. Nlkolaastentoonsteling hadden medege werkt, nog een „lekkere" en een blij vende verrassing. NED. HERV. KERK. VOORZITTER COLLEGE VAN TOEZICHT. Het Provinciaal College van Toe zicht op het beheer van de kerkelijke goederen en fondsen van de Hervormde Gemeente in Noord-Holland heeft tot voorzitter van het College benoemd het lid P. de Grient Dreuk te Edam, in de plaats van den heer C. Wildschut, die wegens drukke werkzaamheden bedankt had. Tot afgevaardigde naar het Algemeen College is benoemd de heer K. Zijp Jr., te Abbekerk en tot diens secundus de heer mr. G. C. W. van der Peen de Lille te Alkmaar. GEVONDEN DIEREN EN VOOR WERPEN Terug te bekomen bij J. Mooi. Zuid- Brouwersstraat 2. bontkraag. H. v. d. Peet, Heercnsingel 95. pakje bonnen. Wallekers, Kampervest 29, bril in étui. H v. Rooi, Lange Lakenstr, 8 rood, prui- kemakersgereedschaj. J. Balbiaan, Tuge- 1 astraat 50. bruine kinderhandschoen. C. Holstein. Hulststraat 49. blauwe kin derhandschoen. A. Servaas. Klooster straat 43. bruine dameshandschoen. G Alders. Jan Steenstraat 39. witte dames handschoen. C J. Burggraaf, Hage6traat 38, glacé handschoen kennel „Fauna", Parklaangrijze hond, gebracht door J Tepneobroek. Gierstraat 60. gele hond gebracht door Holl Auto Centrale. Jans- weg 15. Grijswitte kat. gebracht door Balk, Scheepmakersdijk 45. Witte kat, gebracht door Kors. Pres. Steijnstraat 135. Grijze kat. gebracht door Elseneris. Scheeperstraat 12. Bur. van Politie Sme- destraat, medaillon met 2 portretten en gekleurd houten model. W. Lammers Leidschevaart 38 d. kinderportemonnaie. G. Brugging, Roosveldstraat 52. jongens pet, N. Willemse, Pres. Steijnstraat 135, portemonnaie met inhoud. W. C. Snoek, Rozenprieelstraat 52 rd., pakje met pan toffels en schort. De Wilde. Brandt- straat 7. kinderportemonnaie. G. Wiels- ma, Reitzstraat SO. rijwielbetestingmerk met klem. P. van Driel. Aelbertsbergstr. 10, rijwielbetestingmerk. Fa. Misset. Hee- rengsingel 141 (houthandel), rolletje stof. P. Rotteveel, Kloosterstraat 51 zw„ ring met sleutels. Helder, Cederstraat 20 buigtang. Bur. van Politie, Smedestraat zwarte tasch met inhoud. De Bruin, Oosterhoutlaan 5. bruine tasch met in houd. H. H. de Vos, Oostvest 84, ledige vischmand. door CONST DE RAYMOND. Toen de statige huisknecht van het kasteel „Heuveraethe" de schuimende pint bier aan de lippen bracht, zag hU, dat een vreemdeling de gelagkamer van „Den rijzende Man" binnenstapte. Hij scheen een langen tocht achter den rug te hebben, en zag er vermoeid en hongerig uit; een zwerver blijkbaar, te oordeelen naar de schunnige jas en hoed, die hij droeg. De huisknecht nam hem nauwkeurig waar. beschouwde hem met meer aan dacht. dan hij, als een zich voelend lste bediende van een kasteelbewonend voornaam geslacht, gewoon was te be steeden aan dergelijke minderwaardige wezens. Want die zwerver zou hem wellicht van dienst kunnen zijn in de functie, waarvoor zijn heer hem had bevolen iemand te zoeken, namelijk om dezen avond als Slnt-Nicolaas te verschij nen in de zalen van het kasteel. In vo rige jaren had daarvoor telkens een der bedienden gefungeerd, doch Ka relt je. het zoontje van den baron, was thans op een leeftijd gekomen, dat hij zich niet meer liet verschalken door een be diende. die door hot gewiekste adellijke zoontje subiet zou worden herkend. Geen der dorpelingen had zdCh er echter voor laten vinden, ieder was de opdracht te gewichtig, niemand durfde het aan, al was er ook een „tientje" mee te verdienen. Daarom die vreemdeling, hij moge een zwerver zijn. scheen betere dagen te hebben gekend, dat was aan zijn manie ren te bemerken, zou zeer waarschijnlijk geschikt en genegen zijn de rol van kin dervriend te vervullen ln de Bisschops- kleeding, welke reeds op het kasteel aanwezig was. De vreemdeling had gaarne toege stemd en beloofde tijdig aanwezig te zullen zijn. Ofschoon hij zich de richting, waarin hij het kasteel zou kunnen vinden, nauwkeurig had laten aanduiden, bleek het, toen hij op stap ging. dat hij in deze streek tamelijk goed bekend moest zijn, er reeds eerder was geweest blijk baar. Dit was ook zoo. De zwerver had hier eertijds een ge vestigde positie en een goeden naam gehad, doch zijn zorgelooze levens opvatting en luehtige natuur hadden hem parten gespeeld. Vooral toen om die redenen het meis je waarvan hij zielsveel hield, de verlo ving had verbroken, was hij meer en meer afgedwaald, steeds dieper gezon ken. Op zekeren dag was hij uit het dorp verdwenen en sindsdien had men hem nooit meer teruggezien. Men geloofde algemeen, dat hij niet meer in leven was, en hij werd vergeten. Doch zooals een misdadiger geneigd is terug te gaan naar de plaats van het misdrijf, zoo was het hem plots een behoefte geworden het oude dorp, zijn vroegere woonplaats, op te zoeken. En nu had hij onmiddellijk na zijn aankomst hier die eigenaardige op dracht gekregen. Hij gnuifde er van. zoo gemakkelijk had hij in de laatste tien jaren geen tien gulden kunnen verdienen. Na zijn aankomst op het kasteel mocht hij eerst een heerlijk verfris- schend bad nemen In de kamer der bedienden, om zich daarna in een zij vertrek van de hall te kunnen verklee- den. Toen hij den kleurigen. met goud af- gezetten mantel omgeworpen en de mo ther op zijn prachtig gegrimeerd hoofd geplaatst had. en hij statig met de bis schopstaf door de hall schreed, op weg naar de salons, gevoelde hij zich vol komen in zijn rol. En bij zijn binnen treden in het •schitterend verlichte ver trek. met de luxueuse omgeving, rijk en elegant, was hU ln houding en gebaar weer de man van standing, had hij zijn ffvwrwrsiv afgeschud. Zijn stoiu, ofschoon .v- schor door or.-.bering en alcoholmisbruik. klonk toch nog eexdgsalns sonoor en voornaam De gastheer ontving hem. terwüle van zijn prestige tegenover het kleden de. argwanende zoontje, zeer beleefd en voorkomend, en presenteerde een glas parelende champagne. Een warme gloed doortintelde den ouden Sint bij het drinken van dien Go den drank, waarvan hij den smaak sinds lang was vergeten. Elven daarna kwam mevrouw binnen om eveneens getuige te zijn van het genot en plezierhaar kind verschaft, door de komst van den braven Heilige. Of het nu was door de plotselinge overgang naar de broeiwarme salon, of door het soliielijk geledigde glas met den ongewonen drank, of door wat anders, doch liet was een feit. dat Sint- Nicolaas zich opeens niet lekker ge voelde. En hoewel hi| zijn uiterste best deed de functie zoo goed mogelijk te blijven vervuilen, kon hij het met bol werken, hoeveel moeite hij ook deed ach te herstellen. De gastheer vond het echter al welle tjes en gelastte een bediende den ouden Sint terug te brengen naar het kleed vertrek, waar hem zijn loon kon worden uitbetaald. Door de koelere hall in die kamer gekomen, was de Sint weldra ln orde en weer geheel de oude zwerver. Toen. op het punt te vertrekken, had hU het zonderlinge verzoek tot den hute knecht gericht» gaarne voor zijn heen gaan. mevrouw eens te mogen spreken Mevrouw zou wel niet weigeren, hij had zoo'n dringend verzoek. Enkele minuten later vernam hU in de hall korte, zachte klik pasjes: mevrouw trad binnen. ZU keek min of meer vreemd ln de schun nige kleeding van deaen man. den voor namen Sint van daareven te moeten weerzien.Daama blikte ze naar zijn go- laat, en een kort moment keken ze ei kander doordringend aan. Toen schrikte mevrouw gewckög en stamelde: Jij?... Henri.... Ben JU het? Ja. Anna!.... Ik ben het. ant woordde de zwerver. begrijp je nu, waarom ik daar net niet meer in staal was in mijn rol te blUvenik herkende Je onmiddellijk. Mevrouw a-as uiterst zenuwachtig, beefde van het hoofd to: de voeten. En., wat wil Je nu. Henri?— Moei ik... moet ik Je geld geven? De zwerver haaldo de schouders op en lachte bitter. Geld? antwoordde hU. och!... waan- om?.... Geld.... daar schijn je goed ln te zitten. Anna!.— Je hebt 't wèl ge troffen.... Beter dan dat Jc met mij was getrouwd, lachte hU sarcastisch. O. maar wat kan ik dan voor Je doen? vroeg mevrouw, uiterst nerveus^ je zult toch niet. Stel Je gerust Anna, van mij juI Ja geen last meer hebben... Ik verdwijn weer.... en thans voor goed!.... Laat dat blUven. Anna! vervolgde hU droef, toen hij zag dat mevrouw haar gouden beursje voor den dag haalde, als je me iets schenken wil... geef me dan... too, ik smeek je er om., geef me dan één kus... een afscheidskus voor altijd! Toen hU met zUn verwilderde baard haar wang had beroerd, gevoelde hij zich onbekend gelukkig. Even daarna had mevrouw hemzelf uitgelaten en stond hU buiten de rijk gebeeldliouwde. zware, eiken deur. op straat, waar natte sneeuwslierten hem om de ooren sloe gen. Hij zette de kraag van zijn kaal en run demietje omhoog, weldra siepelde de papperige sneeuw door zijn afgesto ten lekke schoenen. Hij stapte wat ste viger aan. Dezen nacht zou hij ten min ste een dak boven zUn hoofd hebben. Maar stommeling die ik ben mompelde hU. daar hob 'k mc waarach tig vergoten mUn tientje als hono rarium in ontvangst te nemen Vooruit! Dan vannacht maar weer ln een hooiberg! En hU stapte van hel dorpspad af en sloeg den breeden straatweg ln. die voorde naar een duistere en onbestemde verte. Russische werkloozen Spionnage. Dse centrale raad der Russische vak toonden houdt zich naar de sovjet-bla den melden, bezig met de uitwerking van een wetsontwerp met betrekking tot de steun verleening aan de werkloozen. Het nieuwe ontwerp zal o.m. de bepaling in houden, dat alle vakarbeiders, die lid van den bond zUn, recht zullen héb ben op permanenten werkloozensteun in geval van werkloosheid, onafhanke lijk van den duur der werkzaamheid die aan de werkloosheid is voorafgegaan. Voor de niet-bondsleden en losse arbei ders worden Iets minder gunstige bepa lingen voorgesteld, die echter toch een verbetering bij den thans geldenden toe stand inhouden. Nieuw is ook de be paling, dat toevallige arbeid, door werk loozen tegen belooning verricht, niet in aftrek van den steun zal komen, in dien die werkzaamheid niet meer dan 8 dagen per maand of twee dagen pei week bedTaagt. Diefstallen in Londen Te Londen Is weer een buitengewoon sterk staaltje van diefstal voorgekomen. Terwijl vier politie-agenten in de buurt van de firma Robert ln de Brampton- road aanwezig waren, kwamen twee mannen in een kleine auto aanrUden en hielden voor deze zaak stil. Ze spron gen uit de auto. liepen op de winkelruit toe en vernielden deze met een bijl. Op het geluid van rinkelend glas, kamen de politieagenten toeloopen. maar de mannen zsgen nog kans twee bont jassen en een aantal sjaals ter waarde ven 60 pond uit d? etalage te grijpen weer in hun auto te springen en in cazende vaart te verdwijnen. Andere politie-agenten werden gefloten, maar de auto ontkwam him. Een groot aantal diefstallen op klaar lichten dag. zoowel als des nachts heeft de firma Harrede bewogen, een speciale bewakingsdienst in te stellen met politie honden. De bewakers moeten op be paalde tyden in verschillende afdeeüin- gen een signaalapparaat in beweging vrengen, gebeurd dit dus niet op het vastgestelde oogenblik, dan weet de cen trale afdeel ing, dat er iets aan de hand is. Smokkelarij en vindingrijkheid. De Amerikanen staan bekend als vin dingrijk, en zeker als hot er op aan komt, wetten te ontduiken. Te Los Angeles stond ergens een enorme, met balken beladen vrachtauto. Daar deze wagen gedurende vele uren onbeheerd bleef, werd de aandacht der politie gewekt, en deze ging de lading eens wat nauwkeuriger onderzoeken. Het bleek dat de balken bestonden uit kunstig aan elkaar gelijmde blokjes hout van niet meer dan tien centimeter door snede. In het midden van een der zij kanten weid een geheime deur ontdekt, die toegang gaf tot een waar paradijs voor dranksmokkelaars. De aanwezige voorraad whisky en likeuren was ruim schoots voldoende om geheel Los An geles onder tafel te krijgen. Deze ont dekking scherpte blUkbaar den speurzin der politie, wan-t dienzelfden dag ont dekte zU nog twee smokkelaarsauto's Een daarvan was vooralen van een zeer moderne rookverspreider. die haar in weinige oogenbiikken door een dicht rookgordijn aan het oog ran haar ver volgers wist te onttrekken. De andere zag er uit als een officieele zieken auto, met bet opschrift ^Besmettelijke Ziekten", en twee begeleiders in Roode Kruisuniform, d:c men tot dusverre inge heel Californië met de meeste voor komendheid had behandeld. Dit laatste herinnert aan een voor korten tUd in Detroit ontdekte truc, waarbij de smokkelaars de wagens der stadsreiniging op bedriegelijke wijze hadden nagebootst, waarmede zij on gehinderd groote ladingen alcohol door de straten vervoerden, om die 's nachts op de belt af te zetten. Het bedrog werd echter ontdekt door het onwaarschijn lijk groote aantal vuilniswagens, dat langzamerhand in Detroit de ronde deed. Frankrijk en Italië. Een Geneefsch correspondent van de Information meent, dat de Raad van den Volkenbond den moed moes', heb ben Mussolini ln zijn midden te noodi- gen, ten einde bepaalde misverstanden op te ruimen, zegt de N. R. Ct. Torre, de voorziier van de begrotoingsoommis- sie ln de Italiaansche Kamer en rap porteur omtrent het met Albanië geslo ten verdrag. verwUt Briand in de Stampa slechts in vage termen over de verhouding tot Italië gesproken te heb ben. De Fransche politiek heeft zich. vol gens Torre altijd vijandig tegenover de Itallaansche behoeften getoond, zoowel in Abessinië. als in Tanger. Midden- Europa en in de Middellandsohe zee. Met het Fransch-Zuid-Slavische ver drag zou Frankrijk weer alles gedaan hbben om Italië dwars te zitten: de Fransche leiders zouden de behoeften van het nieuwe Italië inzake politieke geestelijke, oeconomische en ethische eiscben miskennen: zoo lang dit hen be heerscht is een entente met Frankrijk volgens Torre bijna onmogelijk. De Tevere walgt van de schijnheilig heid dezer ormoozele discussie: wat wil len de Fransche bladen, vraagt het blad, met hun oorverdoovende vriende'ljk- heden; waarom trappen de Fransohen van goeden wille niet hun regeerders weg die Italië periodiek krenken en slldus de belangen van Frankrijk schaden? Chineesche verdraagzaamheid In den Noord-Westelijken hoek der Tartarenstad te Peking bevinden zich drie zeer uibeenloopende religieuse bouwwerken: een Boeddhistische en een Lamaistischc tempel, benevens het hei ligdom van Confucius. De Boeddha-tem pel kenmerkt zich door zijn massale afmetingen, en het heiligdom van Con fucius trekt de aandacht door zijn een voud en nuchterheid, maar het merk waardigste van de drie is de Lama- tempel. Deze tempel Yung-ho-yung ge naamd, was in de 18e eeuw het palels van den kroonprins Kian-lung. Bij zUn troonsbestijging als keizer schonk Kian- lung het bouwwerk aan de Mongoolsche geestelijkheid waarover hU ook den scepter zwaaide. Het opvallende van dezen tempel is nu. dat hij bestaat uit een rij zalen, waarvan een deel voor «er. Boeddhistlschen, de overige voor den Lamaïstischen dienst bestemd zUn. Op vallend is het. dat alle pagoden ont breken. Voor den Ingang der eerste zaal bevonden zioh twee prachtige bronzen leeuwen. In deze zaal. die voor den Boeddhadlenst bestemd is. troont deze godheid, omringd door acht koningen als wereldbeschermers. In het Lamaïsti- sche deel van den tempel staan de beel den der goden, die door dien godsdienst erkend worden, zooals de Heigod. de Pa radijsboeddha en de Doodsgod. In de grootste zaal bevindt zich tenslotte het 25 meter hooge beeld van den Boeddha der Toekomst. Loenatsjarski en de pet. Naar de Roel verneemt, is volkscom missaris Loenatsjarski op de reis naar Gcnève nog op Russisch grondgebied het slachtoffer geworden van een treinroof. Hem is namelijk in den trein zijn bever muts ontstolen, zoodat hU op een gege ven moment in zeer ongunstig weer zonder hoofddeksel op hot open perron van een Poolseh grerastataon stond. De stationschef is daarop zoo goed geweest den volkscommissaris zijn pet af te staan, met welk hoofddeksel Loenats jarski, niet zonder eenige hilariteit te verwekken onder zUn medepassagiers, is doorgereisd tot het eerstvolgend spoor- wegknooppimt, waar hU voldoende op onthoud had. om een stationsbesteller in de stad een nieuwe muts voor hem te laten koopen. Cocaïne. Sinds eenigen tijd werden door een firma te Biel in Zwitserland dagelijks talrUke monsterpakketten verzonden be stemd voor Sjanghai en Mexico. Ten slotte werd een der pakketten geopend. waarbU de inhoud uit cocaïne en heroïne bleek te bestaan. De leden der smokkelaarsbende zijn gearresteerd. Spionnage. Te Londen is wederom een spionnage- zaak voor den magistraat in Bowstreet geweest. Thans blijkt, dat de vreemde mogendheid, waarvoor gesptormeerd werd. Rusland is. Het blijkt, dat de Britsche onderdaan Mac Cartney ge tracht heeft den Er.gelschman Monk land over te halen, hem zekere inlich tingen te verschaffen en de Duitscher Hansen heeft hieraan meegeholpen. Monkland verwittigde de autoriteiten, die hem zeiden aan Mac Oartney'6 wen- schen gevog te geven. Alle betrokken personen waren met een nummer aan geduid en er was een brief van den ongenoemde aan Mac Cartney, die zeide, dat Monkland hoog betaald zou worden en dat hU een som ineens kon krUgen als hU de gewenschte inlichtin gen gaf. KORT EN BONDIG. Zaterdag is een personentrein in een dichten mist op het station Mecrane bU Dresden te ver doorgereden en in bot sing gekomen met een stootblok.De trein reed met met groote snelheid. Twee en twintig personen werden gewond. Naar aan de bladen wordt gemeld, hebben de onderhandelingen inzake dp spoorwegstaking te Dresden tot overeen stemming geleid. Het werk wordt her vat. Een Britsch militair vliegtuig is bij Solenfield neergestort. De bestuurder en de waarnemer werd gedood. Gemeld wordt, dat thans door den. moord op twee Britsche ambtenaren en vijftien leden der ir.landache politie de leider der opstandelingen. No'.oe gehee ten, en een aantal zUner volgelingen u gearresteerd. De hevige reger.s van de laatste we ken hebben in Westelijk New-York groote moeilijkheden veroorzaakt. Ver scheidene rivieren zUn bulten haar oevers getreden, waardoor velen da" - - loos zUn geworden. Vooral het geb.1 om Syracuse en Jamestown hebben veel van het water te lijden. Et heerscht een vinnige koude.

Haarlem's Dagblad | 1927 | | pagina 5