CENTRAAL GENOOTSCHAP VOOR KINDER- HERSTELLINGS- EN VAC ANTIEKOLONIES, VAN OUDE TIJDEN. HAARLEM'S DAGBLAD MAANDAG 5 DEC. 1927 Wat het Genootschap beoogt. Licht, lucht en zon de verweermiddelen tegen zwakte. Het leven in de koloniehuizen. De heilzame winterverpleging. Pieter Johannes Prinsen in de Plaatse, lijke Schoolcommissie. Over onderwijs en opvoeding. In ons kleine landje is een ontel baar aantal grootere en kleinere vereeni- gingen, welke vereenigingen alle vrij wel zonder uitzondering, overtuigd zijn alleen van haar bestaansrecht, maar en dit vooral, van haar bestaans- noodzakelijkheid. We willen deze opvat ting laten voor wat ze is en liever eens een oogenblLk onze aandacht bepa len, tot een van de beflangrijkste ge nootschappen, dat in Nederland zulk prachtig werk verricht. We bedoelen hier het Centraal Genootschap voor Kln- der-herstellings- c-n Vacantiekolonies. Een van de grondgedachten van dit Genootschap met zijn 357 afdeelingen is: „De Gezondheidskolonies zijn een mid del tot verhooging der volkskracht, een bolwerk tegen tuberculose, een leer school voor hygiëne en een geluk voor het kind". Immers eerst diun kan een volk zich in zijn volle energie ontwik kelen, wanneer het gezonde, krachtige zonen en doch teren heeft. Om dat ideaal zoo dicht mogelijk te benaderen, meet de ontwikkeling der volkshygiëne en volksgezondheid met kracht ter hand genomen werden en moet een der groot ste bedreigingen van ons geslacht, de tuberculose, zoo mogelijk' geweerd en anders in de kiem gedood worden. Zoo als men nu algemeen wel weet, is de tuberculose In aanleg een kinderziekte, die veroorzaakt wordt door besmetting met de tuberkelbacil. Een zeer groot procent der kinderen is besmet, maar gelukkig krijgen niet alle besmette kin deren de gevreesde ziekte, slechts de zwakkeren met weinig weerstandsver mogen, vallen als slachtoffer. De krachtigste verweermiddelen tegen de gevolgen der besmetting met de tu berkelbacil zfjn: licht, lucht, zon. een voudig en oordeelkundig voedsel, rein heid van lichaam en omgeving, gepaste afwisseling van spél, arbeid en rust. En het is juist in de hersteliingskolo- nies, dat deze verweermiddelen op de meest oordeelkundige manier worden toegepast. Een verblijf van een week of zes in een der huizen van het Genootschap doet dikwijls wonderen. De eerst zoo bleeke, nlappc, futlooze kinderen komen terug als gezonde fiksche rakkers met blozende wangen en Hinken eetlust. Er zijn na tuurlijk uitzonderingen en het komt ook heel dikwijls voor, dat de kuur her haald en nog eens herhaald en soms verlengd moet worden, maai- een feit is dat elk verblijf aldaar den kinderen een flinke dosis weerstand geeft om het volgend jaar, en misschien wel een l&ngeren tijd, weer door te komen. Vroeger bestond in de kolonidhuizen uitsluitend de zonierverplegingmaar in .de laatste jaren is men tot de ervaring gekomen, dat de winterverpleging in vele gevallen nog heilzamer werkt dan de zomerverpleging. Dit laat zich ge makkelijk verklaren, immers de ver weermiddelen tegen zwakte zij" in de eerste plaats we zeiden het reeds licht, lucht, zon en reinheid. In den zomer komt het zwakke kind van zelf veel buiten en geniet dus van deze eerste drie factoren, maar des winters durft moeder het teere poppetje niet in de kou naar buiten sturen „het is zoo vatbaar en hoest zoo gauiw, of heeft zoo gauw koorts!" Angstvallig wordt het binnen gehouden in dikwijls muffe, slecht geventileerde vertrekken. Van zich flink wasschen komt ook niet veel. het water is zoo koud. het aller noodzakelijkste wordt dus maar gewas- schen, het gezicht en de handen, maar verderbrr! te koud! Het kind kniest en verveelt zich, het wordt humeurig en de toch al geringe eetlust wordt nog minder. -Hoe verloopt nu de tijd voor het kind in de koloniehuizen? In de koloniehuizen worden kinderen van 614 jaar opgenomen. Ze worden in groepjes verdeeld van 15 a 16 kin deren. Elk groepje staat- onder leiding van een juffrouw, die gedurende het zes-weeksche verblijf de plaats van moe der vervult. Tegen zeven uur morgens wordt het in de ruime slaapzalen in de heldere bedjes al een beetje roerig, het loopt tegen den tijd van opstaan. Als om zeven uur de Juffrouw, die al om half zeven is opgestaan, binnenkomt, begint voor de kinderen weer een nieuwe, blijde dag. Het is reveilleOnder toe zicht van de juffrouw begint dan het geploeter en geboen. Ieder heeft zijn eigen waschkom, een handdoek, een wasc-hlapje, een voetendoekje, kam en schuier, een nagelschuier en een tan denborstel. Frisch en helder en goed verzorgd in hun nette schoone kleertjes gaan ze dan, groep voor groep met him leidster naar beneden naar de eetzaal, die langzamerhand vol raakt. Ieder weet zijn eigen plaatsje aan de tafel. Dan begint het gezamenlijk ont bijt. groote schalen met boterhammen worden leeggegeten en bijgevuld, een beker melk smaakt er lekker bij en als de dokter het nodig oordeelt, dan krijgen de zwakkeren kaas of worst of een ei bij hun ontbijt. Daarna gaan de grootere meisjes on der toezicht van de leidster de bedden opmaken, onderwijl spelen de kleineren wat bij het huis. Is dat werkje afge- loopen. dan wordt er nog een beker melk gedronken en trekken de groepjes er op uit. Is het weer goed, dan gaan de zee-huizenktnderen naar het strand en de bosch-huizcnkinderen naar bosch of hei. Is het minder goed. dan wordt een beschut plekje opgezocht of een rustdge wandeling gedaan. Als do kinde ren tegen twaalf uur thuis komen, is er honger in het land. Vlug worden dan de handen gewasschen en weer gaan allen gelijk aan tafel, waar het lekker toebereid eten, vleesch, aardap pelen. groenten en toespijs, alle eer wordt aangedaan. Na het eten. is liet veer de kinieren nocdig om te rusten In ie eerste dagen van hun verblijf, komt er van slapen niet veel, omdat ze het niet gewend zijn, maar het duurt niet lang-of ze genieten van him slaap je. Daar de kinderen nooit zonder toe zicht zijn, zit de juffrouw op de zaal. Ze zit kousen te stoppen voor haar zestiental, knoopjes of bandjes aan be zetten aan de kleeren enz. Het is geen kleinigheid het goed van zestien woel waters in orde te houden. Na het rusten gaan ze weer in de eetzaal een glas melk drinken met biscuit en dan gaat het er weer op uit tot om half zes de pap klaar is. Na de pap en ds boterhammen gegeten te hebben wordt er nog wat bij de plano gezongen; in elk der 9 koloniehuizen is nJ. een piano. Tegen 7 uur worden de kleintjes naar bed gebracht, en na een half uurtje gaan de grooteren. Zoo gaat de dag om en als 's avonds de geleidster voor zij naar haar eigen kamertje, dat op de slaapzaal uitkomt, gaat, nog eens even de ronde doet langs de bedjes van de haar toevertrouwde kinderen, dan mag ze zeker met vol doening op die blozende, rustige snoetjes neerzien, omdat die herkregen gezond heid ook voor een deel haar werk is. zult misschien zeggen, die dagver- deelir.g van dezen heelen dag buiten is goed voor den zomer, maar 's winters is in den regel het weer toch niet van dien aard, dat je zwakke kinde ren er maar uitstuurt! De zwakke kinderen worden er ook maar niet uitgestuurd, maar onder oordeelkundige leiding gaan zij uit en mocht het voor de zwaks ten. al niet raadzaam zijn den eersten* tijd buiten te komen, al heel gauw zijn ze zoo aangesterkt, dat de dok-ter, die iederen dag komt, toestemming geeft, dat ook zij met de kameraadjes naar buiten mo gen. Het komt zoo goed als nooit voor, dat de kinderen een hèèlen dag door het slechte weer thuis moeten blijven; een van die heel groote uitzonderingen was voor het koloniehuis Zwartendijk te Egmond aan Zee. Maandag 21 Nov. toen het in Egmond aan Zee nog guur der en kouder en gladder was dan in Haarlem. Maar moeten ze een dag thuis zijn, dan nog geen nood. In de ruime lichte, goed geventileerde speelzalen is overvloed van prettig speelgoed en mooie boeken staan in de boekenkasten, van vervelen is dus nooit sprake en mocht er al eens een zijn, bij wie de stem ming niet „je ware" is. dan weet de leidster hem of haar er wel uit op te halen. Dat de lichaamsverzorging in een der gelijk gezondheishuis -tot in dé puntjes verzorgd wordt behoeft geen betoog. De kinderen worden geregeld gebaad, de hoofden nauwlettend onder handen genomen en hun ondergoed moet altijd kraakzindelijk zijn. Onreinheid is een ding, dat niet mag voorkomen. De kin deren zelf voelen op den duur het wek- dadige en behaaglijke van een goed ver zorgd lichaam. Als men nu na gaat. hoe de gure win tertijd door het zwakke kmd meestal thuis wordt doorgeworsteld, dan springt dadelijk het heilzame van winterver pleging in het oog. Thuis zijn de ver diensten van vader in den winter dik wijls geringer dan in den zomer, de levensmiddelen worden duurder, voor brandstof en voor verlichting moet meer uitgeveven worden, de winter kleeren zijn liooger in prijs, dan de zomerk!eeren enz. enz., zood-at al zijn de inkomsten ge lijk, de uitgaven zooveel hooger zijn dat men het zwakke kind niet alles kan geven, wat het noodig zou heb ben. Het wordt thuis bij de warme kachel in de wat muffe kamer gehou den, dus behalve het goede kracht gevende voedsel, mist het ook nog licht en lucht en zon, het komt dus alles te kort wat het zoo brood- en broodnoodig heeft en wat het Koloniehuis het in zoo ruime mate kan geven. Het zal nu ieder duidelijk zijn, dat winterverpleging in heel veel gevallen nóg heilzamer werken kan dian de zo merverpleging. Met dit artikeltje beoogen we voorna melijk ouders van zwakke kinderen te doordringen van het nut van kolonie- huisverpleging voor hun zorgenkinderen. Velen is het wèl bekend, dat de kin deren daar 's zomers opgenomen kun nen worden, maar dat de winterver pleging sedert eenigen tijd ook besbaat, weten ze niet. Het Centraal Genootschap voor Kin- derherstellings- en Vacantiekolonies be zit uu reeds 9 prachtige groote ruime gebouwen in verschillende deelen van het land. aan zee. in het boseh, op de hei, waar plaats is voor een groot aan tal kinderen. We hadden het genoegen het kolonie - huis „Zwartendijk" te Egmond aan Zee te bezichtigen, waar we door den heer A. C. Bos. den administrateur van het Genootschap, op de aangenaamste wijze werden ingelicht. Behalve Zwartendijk met 170 bedden is te Egmond aan Zee nog Kerdijk, met 90 bedden. Verder zijn er het „Em- ma-Klnderhuls" te Wijk aan Zee met 00 bedden; „Ons Genoegen" te Oost- Voorne, 165 bedden; het „Zeehuis" te Bergen aan Zee, 90 bedden; „Huis Heel- sum" te Heelsum; „Rivierhuis" te De Steeg, 80 bedden; „Noorderhuls" te Nunspeet, 80 bedden. Ouders, die voor hun kind gaarne tijdelijke opneming in een der huizen zouden willen hebben, maar niet weten welken weg zij moeten inslaan, wenden zich tot de schoolarts, mevrouw Op 't EindeStolp en helpen naast hun eigen iedeaal, sterke gezonde kinde ren, het iedeaal van het Genootschap verwezenlijken: „Algcmcenc zorg voor liet zwakke kind". Het Rijk, de provincies en de ge meenten erkennen het groote nut van het Centrale Genootschap in den vorm van een mooi subsidie Noord-Ho!land staat, met nog drie andere provincies, aan de spits wat het provincie-subsidie betreft. M M. L. ST. NICOLAASFEEST „HET OOSTER- KWARTIER". Een goed geslaagd St. Nicolaasfeest heeft de Speeltuinvereeniging „Het Oos terkwartier" Zaterdagmiddag gehouden. Tegen half drie kwamen de 600 kinderen aan den steiger bij de Slachthuisstraat, om de boot af te wachten, waarmee St. Nicolaas naar Haarlem zou komen. Niet lang duurde het, of daar kwam hij aan. Voorop de stoomboot stond het paard, met den Sint er op, en Piet, de geldkist torsend er naast. De kinderen zongen „Zie ginds komt de stoomboot", en on der dat blij gezang kwam St. Nicolaas aan land. Zoo was de ontvangst van den kindervriend in Haarlem Met den Sint voorop, en daarachter niet minder dan twee muziekkorpsen. Harmonie Crescendo, en het Tramfan- farelcorps, ging het toen in optocht coor het Slachthuiskwartier, het Bavodorp, en het Amsterdamsche kwartier. Via Slachthuisstraat, Kruistochtstraat, Nagtzaamstraat en 2de Zuidpolderstraat werd de Amsterdamschepoort bereikt. Daarna leidde St. Nicolaas zijn kinder schare door de Spaarnwouderstraat en Veerstraten naar üe Groote Markt en ten slotte naar het gebouw St. Bavo, in de Smedestraat-Een groot aantal agenten zorgde er voor dat alles uitmuntend liep. De groote zaal van St. Bavo was gauw gevuld. De muziek speelde vroolijke mar- schen, de kinderen zongen, en de oude ren maakten de eerste tractatie klaar. Die bestond voor ieder kind een kren tenbroodje. Na zoo'n lange wandeling in de frissche buitenlucht werd daar na tuurlijk heerlijk van gesmuld. De voorzitter, de heer W. Klaren hield een welkomstrede. Toen kwam het groo te en lang verwachte oogenblik. St. Ni colaas kwam in de zaal. Dat was een gejuich een gewuif met handjes en mutsen, een blijdschap. Wie zou er bang zijn voor den goeden Sint? St. Nicolaas hield, toen hij op het po dium gekomen was een groote toespraak tot de kinderen, waarin hij het werk van hun speeltuinvereeniging zeer roemde, en hoopte, dat het gemeentebestuur nog wel 'n surprise voor de vereeniging mocht hebben.. Ook de muziek vond Sinterklaas heel mooi. Heerlijk vonden de kinderen het, toen St. Nicolaas in de zaal rond ging en ieder van hem "n hand kreeg.Vele kinderen werden vriendelijk toegespro ken. ook door Zwarte Piet, die lang zoo kwaad niet bleek, als "hij er uit zag. Toen verliet Sinterklaas weer de zaal, toege zongen door alle kinderen. Aan het ge juich kwam bijna geen einde, en het was heel moeilijk voor den voorzitter om stilte te verkrijgen, toen de heer W. G. Weier Jr., lid van de Nederlandsche Ver eeniging van Amateur-goochelaars .Hands Down" op het podium verscheen. De heer Weier verleende geheel belange loos zijn medewerking, en het werd zeer op prijs gesteld, dat zoo'n bekwaam en onderhoudend goochelaar voor de kin deren wilde optreden. Wat hij liet zien. was werkelijk frappant, en zijn causerie, die hij onderhand met de kinderen voer de was geheel in den toon van dit kin derfeest. De heer G. de Vogel begeleidde hem met goed pianospel. Na dit „Uitstapje in het land der droomen en Illusie", kwamen de ijverige - dames weer-binnen met de bladen, yol koppen chocola, en andere tractitie. De vele leiders en leidsters der vereeniging hadden een moeilijke, maar dankbare taak. De musici onder leiding van den heer H. W. Hofmeester gaven nog vel schillende nummertjes ten beste waaron der veel Sinterklaasliedjes, die flink mee gezongen werden. De heer A. Benno vertoonde eerige leuke films: De moderne Robinson Cru soe. Zoo is het leven. Een niefstukdrama en Goede Buitenlui. Allemaal heel aar dige kinderfilms. Daarna werd nog eens getracteerd en tenslotte kreeg elk kind een verrassing mee naar buis. St. Ni colaas heeft het Oosterkwartter wel goed bedacht. VERKEERSONGELUKKEN Te Haarlemmermeer. Zaterdagavond had een drietal wiel rijders eenigen tijd vertoefd in een wo ning aan den Kruisweg. Toen ze weder waren weggereden, had een hunner, de veekoopman H„ wiens lantaarn niet meer wilde branden en die de omge ving niet goed meer kon onderscheiden, het ongeluk door de duisternis mis leid in de Kruisvaart te rijden. Zijn kameraden stelden dadelijk alle po gingen in het werk om H., die tusschen het frame van z"n fiets bekneld zat, uit z'n levensgevaarlijke positie te bevrij den. Dit mocht na veel moeite gelukken, doch de man kon zich door bekomen kneuzingen niet meer voortbewegen en moest per auto naar zijne woning wor den gebracht, alwaar geneeskundige hulp werd ingeroepen. Te Haarlem. Zaterdagmiddag 2 uur wilde de 6-jarige P. B„ wonende in de Rozenstraat, de Groote Markt oversteken. Doordat hij van signalen van een auto schrok bleef hij plotseling staan en werd aangereden door een wielrijdster. De jongen viel en brak een been. Per auto is hij naar het St. Elisabeths gasthuis vervoerd. Zaterdagmiddag vier uur kwam een tram in aanrijding met een auto, door dat beide bestuurders elkaar te laat op merkten. »Beide voertuigen werden ern stig beschadigd, en de tram ondervond 20 minuten vertraging. VRIJZ. DEM. JONGEREN ORGANISATIE. Woensdagavond houdt de afd. Haar lem der V. D. J. O. in de Nijverheid een ledenvergadering. Na afloop zal één der leden voor den studiekring een inleiding houden over: „Het bioscoop- en dans-vraagstuk". ST.-NICOLAASFEEST W. A. C. Men schrijft ons: De door het bestuur van het Werk- loozen Agitatie Comité Zaterdag ge houden collecte voor het te houden St.- Nioolaasfeest op Zondagmiddag 11 De cember van 2—5 uur in liet Bronge bouw. is dank zij de milde giften der Haarlems: he Burgerij uitstekend ge slaagd. De opbrengst bedroeg in totaal 1 219.06 1/2. TERAARDEBESTELLING VAN JAN BUYSMAN. Zaterdagmorgen had te Koog aan de Zaan de teraardebestelling plaats van het stoffelijk overschot van den zoo droevig om het leven gekomen Jan Buysman, leerling van de Middelbare Technische School te Haarlem, die Disndag j.l. aan hét station alhier bij een poging om op den electrischen trein te springen, viel en kort daarop aan de bekomen zware verwondingen overleed. Een grocte schare belangstellenden had zich rondom de groeve geschaard, toen de met vele kransen bedekte lijk kist ten grave daalde. Van de M. T. S. was een drietal leeraren aanwezig, ter wijl vele klasse- en oud-klassegenooten aanwezig waren cm den overledene de laatste eer te bewijzen. De directeur der school, Ir. G. Hof stede, voerde namens het personeel het woord en zeide dat het hem een zware plicht was namens de M. T. S. een en kel woord te spreken. Sinds Jan Buys man op school kwam", aldus spr., „is er nooit een enkele klacht over hem ingekomen, of heb ik ook maar iets kwaads van hem vernomen. Al onze leerlingen zullen hiervan kunnen getui gen. Het was een moeilijke taai welke op zijn schouders rustte toen hij van de Ambachtsschool te Zaandam op onze school kwam. Hij moest hard werken en hij heeft het naar zijn beste weten en kunnen gedaan. Hij was nooit te laat, had nimmer onvoldoende en alle leer lingen weten, hoe zwaar dit is. Met zijn groote bescheidenheid heeft hij aange pakt. Hij was thans zoo goed als over de moeilijkheden heen en hem wachtte, menschelijkerwijs gesproken, een gcede toekomst. Ik twijfel er niet aan, of hij was ook een goede zoon voor zijn ouders. Mede namens het overige personeel, be tuig ik hier dat het ons groot leed doet dat Jan Buysman thans niet meer is". Hierop sprak een der leerlingen, A. Elzas, neg enkele woorden en zeide dat bij het tragische overlijden van dezen stillen en eenvoudigen jongen een groo te schok door de school 'ging. „Reeds dadelijk troffen ons de zorgelijke en ernstige trekken in dit jong gelaat. Maar deze aanblik heeft ons meermalen geprikkeld tot werkkracht. Wij zullen Jan zeker niet vergeten". Een der familieleden dankte hierop voor de betoonde deelneming. EEN ONMENSCHELIJKE VADER. Voor de rechtbank te Assen stond terecht A. S„ landbouwer te Lamgerak, verdacht van mishandeling van zijn zes jarig dochtertje. Verdachte heeft het kind, dat ongehoorzaam was geweest, eerst geslagen en daarna een heet strijkijzer eenige malen op het bloote lichaam van het kind gezet, waardoor de kleine brandwonden heeft bekomen. Het OM. eischte tegen verdachte, die niet was verschenen, 1 jaar gevangenis straf. OPENING KROON*s BEDDEN MAGAZIJN. Kroon's Beddenmagazijn dat Zater dagavond geopend werd ziet er frisch en degelijk uit. Het perceel Doelstraat 35 is zeer diep, zoodat achter de groote ruit ccn rijke sortecring bedden, matrassen, peluws, en andere attributen voor rust- zoekenden konden worden uitgestald. Achter den winkel is de werkplaats, waar de heer Kroon alle reparaties zelf uitvoert. Vrienden, familie en kennissen zonden veel bloemen. RIJWIELDIEFSTAL. Vermist wordt een heerenrijwiel, dat Zaterdagavond voor een café in de Dr. Leydssbraat neergezet was. EEN WETENSCHAPPELIJKE EXCURSIE. De bekende predikant, die de reis van n. M. 's „Sumatra" heeft mede gemaakt Ds. W. J. Engelberts, te Am sterdam, is voornemens op veler verzoek een wetenschappelijke excursie te lei den naar Egypre en Palestina. De ex- cuvsie zal in Februari os. plaats heb ben. SOCIALISTISCHE ONTWTKKELINGS- CLUB. Zooals dezen zomer reeds te Amster dam, werd Zondag ook te Haarlem een Socialistische ontwikkelingsclub opge richt. Het is ook haar doel aHe mogelijke vraagstukken te behandelen, welke het sociale leven raken. Voorloopig zullen de bijeenkomsten gehouden worden om de 10 dagen en wel den eerstvolgenden keer op Woens dag 7 Dec. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN Terug te bekomen bij: Bureau van politic Smedcstraat, dop van auto» naaf, tasch. grijze kinderhandschoen, 2 kinderportemonnaies met inhoud, pakje met sierspeld ten name van Mevr. Norel, Uit den Boschstraat 10 c-n vulpcnhonder; v. Rijn, Tuinwijk» laan 9, broche; Zcthof, Mr. Joosten» laan 3, bril; Stokman, Zuidpolderstr. 33. duimstok; N. Ottc, Koedicfslaan 58, grijze heerenhandschoen; A. Son» dorp. Zandvoortschclaan 126, glacé handschoen; M. Heinshcrgen, Kleine- Houtstraat 98, handschoen; v. I.eeu= warden, Harmcnjanswcg 115 rood, hond (terrier). Schccnlings. Bantam» straat 24. glacé handschoen; C. Möh» ringer, Hulststraat 40. grijze wollen handschoen; A. Engcman, Wijde Gel» dcloozepad, hond (Groenend aclcr); Kennel Fauna, Parklaan: grauwe hond. Menjtox. Schccpersstraat 37; Fransche herdershond; S. Tromp, Rc» pctiticzaal H.O.V.. in het Prove» niershuis, portemonnaic met inhoud. Schncijder, Wagenweg 13 zwart, por» tcmonnaic met inhoud; Gregorius. Barcndsestraat 39. portemonnaic met inhoud; P. J. van Schic. Hagcstra.it 32, pakje met sokken; Plaatskaartm» loket Station, portemonnaic met in» houd; W. Stolvoort, Middenweg 176, damesrijwicl; A. Visser, Kanaricstr. 94, reticule met inhoud; Hamers. Aelbertsbergstraat 19, rijwielbelasting merk in etui; J. van Berkum, Boe» resteeg 20 rood. rijwiclbclastingmerk; J. Ottcvanger, Ornjcboomstraat 161. rijwiclbclastingmerkS. Z<«in, Sacn» redamstraat 21. oud yc.'i; P. Klaassen, Bantamstraat S, zweep. Na de vergadering der Plaatselijke Schoolcommissie op Maandag 13 Fe bruari 1854 geopend te hebben herdacht de voorzitter met een enkel woord een der afgestorven medeleden „sedert ons laatste bijeenzijn", aldus vertolkte hij de gevoelens der commissie, „heeft de dood ons beroofd van ons geacht medelid den heer P. J. Prinsen. Een man, die om zijne grondige kennis en om zijne bui tengewone groote bekwaamheden, in het onderwijs zioh een welverdiende, een on- verwelkbre roem verworven heeft, en die door zijne langdurige betrekking tot onze Plaatselijke Schoolcommissie, in onderscheiden opzichten op het onder wijs op de scholen alhier den gunstig - sten invloed gehad en uitgeoefend heeft. Moge de naam van Prinsen steeds in gunstig aandenken blijven bij ons. die zijn gemis betreuren, daar wy van de vruchten zijner rijpe ondervinding hel dere inzigten en vaak nutige raadge vingen, verstoken zijn". Ook aan het graf van den overledene waren woordon gesproken, die ge tuigden van een diep gevoeld groot ver lies. Vrijdag 6 Januari was Prinsen uit zijn woning in de Jacobijnenstraat „op de stilst mogelijke wijze", zooals Haar lem's Weekblad meldde, begraven. Toch hadden zich bij de groeve verzameld vele ondermeesters en onderwijzers van hier en elders, en kweekelingen, die ge komen waren om hun leermeester en directeur de laatste eer te bewijzen. En hier waren het de heeren Deenïk, Mul der en Geerlings, die uiting gaven aan hetgeen alle aanwezigen gevoelden; met dezen doode is heengegaan een man van beteekenis, aan wien het onderwijs veel is verplicht en die daarom pijnlijk zal gemist worden. De beroemde man is niet meer, zeide men en het was heelemaal niet overdre ven hem zoo te noemen. Want Pieter Johannes Prinsen heeft èn als directeur der Rijkskweekschool voor onderwij zers èn als schoolopziener der grootsten invloed op ons onderwijs geoefend. Hij brak met het oude stelsel, zijn lees methode was nieuw en zelfs uit het bui tenland kwamen de mannen van het vak naar hier om de „methode-Prinsen" te leeren kennen. Hildebrand beweert wel, dat de Hollanösclie jongen met de leerwijze van Prinsen veel minder inge nomen was dan de Hollandsche school meester; maar hij dacht toch nooit an ders dan met dankbaarheid aan de voor treffelijke school in de Jaoobijnestraat; zoodat hij met deze opmerking zijn leer meester eert, en ertoe heeft bijgedra gen, dat de naam van „den prins der onderwijzers" nog niet vergeten is. Se dert heeft de eene methode de andere verdrongen, maar in de geschiedenis van het onderwijs behoudt Prinsen zijn naam en zijn leerwijze haar waarde. Het was in den afgeloopen zomer juist honderd en vijftig jaar geleden, dat hij. te Stolwijk, geboren werd. Het toeval herinnerde mij aan deze gebeur tenis en toen duurde het niet lang meer of ik was verdiept in de notulen van de Plaatselijke Schoolcommissie. Van deze commissie was hij bijna vijftig jaar lid geweest. Hier zou ik hem vin den in zijn betrekking tot hef plaatse lijk lager onderwijs, zijn geest en zijn invloed ontdekken in de handelingen en de genomen besluiten. De voorzitter roemde zijn heldere inzichten, zijn nut tige raadgevingen. En het notulenboek treedt hierover in bijzonderheden, die u meteen een indruk geven van den toestand van het volksonderwijs te Haarlem in de eerste helft der vorige eeuw. De genoemde commissie in ingesteld bij besluit van 29 Augustus 1816, als een gevolg der Publicatie van 3 April van hetzelfde jaar waarbij „bijzondere verordeningen zijn gemaakt aangaande het lager schoolwezen en onderwijs binnen dezen Lande". Zij verving 't col lege van Scholarchen, en telde onder haar eerste leden de heeren Abraham Rutgers, Adrlaan Locsjes Pz.. en Prin sen. Zij moest een schoolreglement ontwerpen en „voorts in 't generaal alles verrichten wat uit krachte van dusdanige commissie op den vastgestelden voet eenigszins gedaan zou behoren te worden". Wat dit beteekent zal uit het INBRAAK OP DE BARENESS ER - GRACHT. 650 gestolen. Zondagavond heeft men zich door mid del van een valschen sleutel toegang we ten te verschaffen tot- het perceel Bake- nessergraclit 29 bewoond door H. A. B. Een buffet in de huiskamer is gefor ceerd. 650 werd ontvreemd, benevens verschillende papieren. Ook een linnen kast is geforceerd, maar daaruit wordt niets vermist. Verder is men niets kwijt. De familie is den geheel en avond afwe zig geweest. NOG EEN RIJWIELDIEFSTAL. Tusschen Zaterdagmiddag half drie en Zondagmorgen 6 uur is een heerenfiets gestolen uit een ongesloten bergplaats op het terrein der gemeentereiniging. JUBILEUM J. DE HAAS. De heer J. de Haas herdacht Zon dag den dag, waarop hij vóór 25 jaar tot bestuurslid van „Ziekenzorg" werd benoemd. Deze dag is voor den jubilaris niet onopgemerkt voorbij gegaan. Des namiddags kreeg hij bezoek van twee leden van het dagehjksch bestuur en de waarnemende voorzitter van Zieken zorg (de voorzitter de heer D. J. Tork was nog door ziekte verhinderd). Zij feliciteerden den jubilaris en boden hem namens „Ziekenzorg" een souve nir aan, dat door den jubilaris dank baar werd aanvaard. SPAARNDAM. OFBRENGÊTT BAZAR. De bazar die vanwege het 35-jarig bestaan van .Het Witte Krt>". afdte- ling Spaarndam, gehouden is, heeft 300 gulden opgebracht. vervolg blijken. Als vergaderplaats werd haar aangewezen een vertrek in het Vergroote Proveniershuis. Latei- is yj verhuisd naar het Pand.. Toen Prinsen tot lid dezer Oommissie benoemd werd, stond hij in de onder, wijswereld reeds gunstig bekend. Boe renzoon, in de leer bij een timmerman, maar nu en dan gebruikt als hulpmees. ter of dorpsklerk, werd hij, twintig jaar oud, als ondermeester verbonden aan de stadsarmenschool te Schiedam. Onder leiding van het hoofd, een be kwaam man, oefende hij zich in de vereiselite vakken, zette na drie Jaar zelf een schooltje op, en ontving ia Maart 1801 zijn aanstelling als direc teur van de Kweekschool voor onder- wijzers van het departement Haarlem van het Nut. Aan deze kweekschool werd nu een leerschool verbonden, die. in 1801 met 42 kinderen geopend, ai vijf jaar reeds 100 kinderen herbergde, zoodat de school vergroot en een drietal kweekelingen als ondermeesters moes: aangesteld worden. Het ligt voor de hand, dat de sfedélij. ke regeering Wethouder der Stad Haarlem zeide men destijds op de krachten van dezen man beslag legde, en hem een plaats aanwees in de Schoolcommissie. Hij was een hervor mer, en aan hervorming had het onder wijs behoefde. Daarvan spreken de ge noemde notulen wel heel duidelijk. V» hetgeen hier op betrekking heeft ga i u het een en ander meedeelen, en zal mijn best doen niet af te dwaka op zijwegen, die ons in een der stads scholen zouden brengen tijdens eco bezoek van de prinses de weduwe van Willem V, die immers op het Pavil joen woonde. Zij het honderd gulden achter, waarvoor de kinderen getrak teerd moesten worden. Ik vermeld deze vriendelijkheid met genoegen Wille- mijntje was vrijgevig hoewel tot myn onderwerp in geenerlei i >and staat, en zal mij, zooals ik zeide in bet vervolg bepalen tot het- verhalen van hetgeen daartoe wel behoort. Wat vond de heer Prinsen bij zijn op- treden in 106 als lid der Schoolcoro- missie? Allereerst een groot aantal ma trassen-scholen. Een matresse-school v/as een school voor de kinderen van den kleinen man. Hoe stond het hier mee? „Wanneer wij in acht nemen", aldus verzekert een desbetreffend rap port, „hoe noodzakelijk het voor den menscli is, in zijn jeugd goed gevormd te zijn en hoewel de. allereerste indruk ken, zelfs bij zeer kleine kinderen, hier toe kunnen medewerken, dan komt het ons voor, dat de Matressenscholen bin nen deze stad in eenen slechten staat zijn, zoowel in opzigt tot per zonen als hulpmiddelen en loc alen" Wat was er dan goed aan deze in richtingen voor onderwijs? De onderwijs krachten zijn over het algemeen „geheel ongeschikt voor hunnen post. sommige door ouderdom, andere door te driftige gesteldheyd en te weinig kennis aan eene goede behandeling van kleine, kinderen". Hier ontbrak dus het eerst noodige: geduld, kennis tact, om van liefde niet te spreken. Ik hoor van slechts zeven uitzonderingen, vrouwen, die daarom met name worden genoemd: Jansje Hoogenbijl wil graag haai* onder wijs verbeteren en schijnt daartoe ook in staat; bij Anna Broeze „zou men cok met vrucht ter verbetering kruinen werken". Dit was al veel zeven van de vijf-en-twintig matrossen waren van goeden wil. De hulpmiddelen? Alles „op den ouden voet," te weten, geen dezer onderwijzeressen bezat een goed stel boekjes of letters. Een ergernis voor den heer Prinsen, den uitvinder der leesta fels, leesmachines en letterhoutjes! De lokalen? Niet anders dan „kleine, bij sommige zeer donkere vertrekken, was: de onaangename uitwasemingen bij het openen der deur, zich terstond doen kennen." Dit waren onthullingen, zouden wij zeggen. Toch geloof ik niet, dat hier geheimen werden geopenbaard. Men kende den toestand. Maar nieuwe in zichten waren noodig om daarin ver andering te brengen. H. E. KNAPPERT. HEEMSTEDE COMMIES TER SECRETARIE. De heer E. A. M. A. Steger is me' ingang van 1 Januari 1928 benoemd tot commies ter secretarie te Heemstede De heer Steger is thans werkzaam als ambtenaar ter secretarie te Eindho ven. ZANDVOORT. HET ST. NICOLAASFEEST TE ZANDVOORT. Aan het door de onderwijzers en on derwijzeressen georganiseerde St. Nico laasfeest nemen dit jaar de kinder® der openbare scholen en die van de Wilhelminaschool deel, terwijl de Chris telijke school aan de Brederodestraat en de RK. school hun eigen feest vieren. De bijdragen zijn zoo goed binnenge komen, o.a. gaf de Zandvoortsche feest commissie f 30. dat het Dinsdag voor de kinderen den geheelen dag feest Is- 's Morgens 9 uur gaat Sint Nicolaas en zijn knecht de kinderen der laagste twee klassen aan school afhalen, waar na ze in optocht naar Zomerlust trek ken. Daar geeft Williams uit Amsterdam een voorstelling met zijn poppenkast 's Middags van 13 uur treedt de heer Williams weer op voor de kinderen der 3de en 4de klossen. Van 4 tot 6 uur geven de onderwij zers en onderwijzeressen een opvoering van het kindertooneels tuk van Jan Ligt- hart: „Toch Timmerhout". Natuurlijk wordt in Zomerlust h« tracteeren niet vergeten, terv. Ijl cï lagere klassen in de scholen ook ixS iets krijgen.

Haarlem's Dagblad | 1927 | | pagina 8