BUITENI ANDSCH OVERZICHT DE ROEMEF.NSCHE BOERENPARTIJ CONTRA VINTILLA BRATIANU. CHAMBERLAIN EN LITWINOF BEREIKEN GEEN OVEREENSTEMMING DE FRANSCHE FILM. 'n„Cad8na HAARLEM'S DAGBLAD DINSDAG 6 DEC. 1927 Nog geen overeenkomst. Bescherming van het nationaal produc' ONDOENLIJK. (Van onzen Parijschen correspondent). T B KLANKRIJKSTE NIEUWS. Keferen wij voor een oogenbKk Genève den rug toe, om ons te wenden naar Roemenië, waar het conflict tengevolge vair don dood van Joanel Bratianu nog niet is opgelost. VentilLa Bratianu, de broeder, die tot nu ministed van finan ciën was, werd gekozen in de plaats van Joamel zoowel om als president op te treden van de Roemee nsche Liberale partij als om het premierschap waar te nomen van het tusscflientijdige kalbi- not. Vintille Bratianu is niet desterke man, zooals Joanel dat was. Bovendien is de stemming niet meer zoo algeheel «ben gunste van de liberale partij, die indertijd in Joanel Bratianu den leider zag. Van toenemen de corruptie In het Roemeensohe rijk, toenemend geïntrlgeer na den dood van den koning om den jongen knaap die thans koning is, hebben de partijen der oppositie geprofiteerd. Zij zijn in om vang sterk toegenomen. Vooral de boe renpartij. Die van Mamiu. Deze was al een te machtige persoon lijkheid om gepasseerd te worden. En met het verzoek tot samenwerking be wees Vintilla reeds zijn gedeeltelijke machteloosheid. Maniu heeft daar han dig gebruik van gemaakt. Hij weigerde botweg. En motiveerde zijn weigering op den eisch dat een nieuw palement gekozen zou worden, waarin de nationale volksmeening zich zou weerspiegelen Vintilla weigerde op zijn beurt. Heeft dus dezen slag verloren. Want hy deed een poging tot toenadering die van de hand werd gewezen. De liberale partij blijft nu zonder machtiging der andere partijen verder rogearen. De boeren partU blyft ontbin ding van het parlement eischen. Zij zal ongetwijfeld inniger gaan samenwerken met de nationalisten onder prof. Jorga. 't Is zeer de vraag of Vintilla Bratianu zich zal weten te handhaven. Voor Carol die wacht, tot men hem roept is de toestand gunstiger geworden Er zal zooveel niet behoeven te gebeuren of „mon" roept hem. P. A. De Volkenbonds zitting. - Het programma. Vaz Dlas seint ons: De Raad van den Volkenbond is te elf uur bijeengekomen. Zooais gewoonlijk was de eerste zit ting geheim, ter vaststelling van de agenda en ter behandeling van een aan tal administratieve kwesties en perso neelszaken van het secretariaat-gene raal. Op de door het secretariaat-generaal gepubliceerde agenda voor de openbare zitting van den Volkenbondsraad staan de Russisch-Armecnsohe vluchtelingen verzorging, de oplumhandel, het rapport van de commissie ter bestrijding van den handel in vrouwen cn kinderen, het rap port van de conferentie in zake de op heffing van de in- en uitvoerbelemme- ringen, het rapporti nzake de codifica tie ran het internationaal recht-, een ICiflITBWF Vrijwillige bacillen' offers. Er wordt niet alttjd eunstig geoor- deeld over de Amerikaansche jeugd, maar hun gebreken zijn toch vaak niet anders dan „les défauts de leurs quali- tésTe Chicago is dezer dagen geble ken, dat de Amerikaansche jeugd wel degelijk tot mooie daden in staat is. Twaalf jonge mannen en meisjes uit de millionairskrlngen stelden zich daar beschikbaar voor het nemen van serum- proeven. Snobisme speelde ternauwer nood een rol, daar hun namen niet be kend gemaakt werden. Dokter George F. Dick van het Mc. Cornick instituut voor infectie-ziekten werkt met zijn vrouw, Dr. Gladys Dick, sedert jaren aan de bestrijding van bel roos. Voor eenige jaren ontdekte rilt echtpaar een serum tegen roodvonk, dat thans algemeen wordt toegepast. Bij zijn roodvonkonderzoekingen maakte Dr. Dick gebruik van de diensten van eenige opofferende lieden, op wie hij met zijn serum experimenteerde. Hij be hoefde slechts een oproep te plaatsen in de couranten, cn zijn laboratorium werd overstroomd met menschen, die zich vrijwillig te zijner beschikking stel den. Er meldden zich veel meer personen aan. dan Dr. Dick noodig had, maar hij noteerde ze alle, om bij een volgende gelegenheid van hun aanbod gebruik te kunnen maken. Nu verkeerden Dr Dick en zijn echt- genoote by hun belroos-onderzoekingen onlangs in de noodzakelijkheid, met proefnemingen op menschen aan te van gen. Dr. Dick schreef aan de vroegere sollicitanten, die zich allen weer be reid verklaarden tot het gevaarlijke ex periment. Een dozijn van hen werd uit gekozen en in den hals met belroos- klems tof ingespoten. Het resultaat der rapport over de regelingen, getroffen tusschen den Volkenbond en de onder zijn auspiciën staande internationale instituten en ten slotte het rapport van de commissie uit den Raad over een snellere tenuitvoerlegging van de bepa lingen van het pact van den Volkenbond. Van Engelsche zijde wordt aan de Tel. nog het volgende medegedeeld. Reeds gisteravond had de Fransche delegatie de Russische delegatie in over weging gegeven, bij de Engelsche delega tie officieel om een ontmoeting tusschen Chamberlain en Litwinof te verzoeken. Nog in den loop van de late avonduren had Paul Boncour een onderhoud met Litwinof over deze aangelegenheid zon der dat evenwel van Russische zijde een officieele stap bij de Britsche delegatie werd ondernomen, daar men aan Russi sche zijde nog steeds met een weigerend antwoord van Chamberlain rekening hield. Litwinof ontving van Briand opnieuw het advies een behoorlijk geformuleerd verzoek aan Chamberlain te zenden. De ze officieele stap der Russische delegatie had plaats. Sinds gisterenavond zouden tusschen de Engelsche en Fransche delegaties be sprokingen hebben plaats gehad, die, na overleg met de regeering te Londen, zou den hebben geleid tot het aanvaarden door Chamberlain van het Russische verzoek. De conferentie tusschen Cham berlain en Litwinof zal dus plaats heb ben dank zij de bemiddeling en de mede werking der Fransche delegatie. Chamberlain-Litwinof. - Geen overeen stemming. De Britsche minister van Buitenland- sche Zaken, Chamberlain, ontving Maan dagmiddag even na 2 uur in hotel Beau Rivage den leider der Russische delega tie Litwinow. Vóór zijn. bezoek aan Chamberlain verklaarde Litwinow, dat er vele vraagstukken zijn, die hij met Chamberlain wenschte te bespreken. Het belangrijkste achtte hy evenwel de toekomstige betrekkingen met Engeland. Over het onderhoud tusschen Cham berlain en Litwinow dat tot half vier duurde, werd door de Engelsche delega tie een communiqué gepubliceerd dat naar uitdrukkelijk werd medegedeeld, in overleg met de Russische delegatie was vastgesteld en als volgt luidde: „Daar Litwinow Sir Austen Chamber lain om een onderhoud verzocht had, vond hedenmiddag in hotel Beau Riva ge een bijeenkomst plaats. De bijeen komst bood gelegenheid voor een vrije gedachtenwisseling over de betrekkingen tusschen de regeering van de Unie van Sovjetrepublieken en de Britsche regee ring. Het was evenwel niet mogelijk in de besprekingen een basis voor overeen stemming te vinden". Uit absoluut gezaghebbende bron, zegt de Telegraaf nog het volgende te kun nen medeelen: Sir Austin Chamberlain zeide na de inleidende beleefdheidsfrases het volgen de tot LitwinofDe deur voor onderhan delingen met Engeland staat voor Rus land steeds open. Dat weet men in Rus land ook en daaromtrent kan hij. Cham berlain, Litwino' niets nieuws mededee- len. Men weet echter ook te Moskou, wat proefnemingen was zeer verrassend. De belroos-kiemstof veroorzaakte bij de proef-personen tonsillitis of ontsteking der amandelen. De huid toonde echter geen enkel spoor van beiroos. Dr. Diclc houdt het voor bewezen, dat bepaalde vormen van keelontsteking niet anders dan belroos zijn. Hij verklaarde tenslot te, dat een paar honderd inwoners van Chicago, waaronder schatrijke, zich voor zijn volgende proefnemingen had den aangeboden. Olifant en pinguin. Gedurende langen tijd was de oli fant de geliefde mascotte, daarna werd hij verdrongen door de pinguin. maar thans heeft de olifant op waardige wijze wraak genomen. Een geheel volk heeft zich onder zijn bescherming gesteld. Een prachtige witte olifant van Siameesche afkomst is zoojuist te Bangkok aange komen en te zijner eere heeft men een week lang te Bangkok groote feesten ge vierd. Het bezit van een witten olifant voorspelt namelijk een tijdperk van voorspoed en welvaart. Deze heilige oli fant is de derde, die men in veertien jaren ontdekt heeft. De geschiedenis van een helm. Voor zes Jaren vond een Engelsch- man, Crook genaamd, op den zolder van een armen Spaanschen boer een ouden verroesten ridderhelm. De En- gelschman wilde het ding als curiosum wel hebben en bood eV I pd. st. voor De beer was zeer verheugd, dat hij don helm zoo voordeelig van de hand kon doen en stemde toe. In Londen aangekomen werd de helm voor 100 pd. st. hel eigendom de vaste basis moet zijn voor een her vatting der betrekkingen tusschen En geland en Rusland. Engeland kan zich niet tevreden stellen met een stopzet ting der Russische propaganda in En geland, welke Engeland overigens vol komen ongevaarlijk acht. Het kan zich ook niet tevreden stellen met een pact van non-agressie in het Oosten van Europa. Het belangrijkste punt voor Engeland is, aldus Chamberlain, dat toegezegd wordt, dat de anti-Britsche bolsjewisti sche propaganda In Azië zal ophouden, en wel inzonderheid niet alleen in China, maar ook in Afghanistan en het Noordwesten van Britsch-Indië. Het is ook niet mogelijk, zoo ging de Britsche minister van Buitenlandsche Zaken voort, dat de Sovjet-regeering voortgaat zich achter de Derde Inter nationale te verschuilen en beweert, dat zij op deze geen invloed kan uitoefenen. De Engelsche regeering heeft voldoende documenten in handen, oa. cheques, welke door de Sovjet-regeering ter dek king van de propagandakosten der Der de Internationale in Azië zijn uitgeschre ven en onderteekend. Deze propaganda is volgens interna tionale opvattingen absoluut een vijan delijke daad, welke vóór den wereldoor log aanleiding zou zijn geweest tot een oorlogsverklaring. Het gematigde optre den der Engelsche regeering behoedt voor een dergelijken stap, doch er is voor de Engelsche regeering geen mo gelijkheid aanwezig, de betrekkingen met Rusland te hervatten, zoolang Rusland deze propaganda niet staakt. Wanneer de Russische regeering zou kunnen be sluiten. deze vijandelijkheden te staken, dan staat, zooals gezegd, de deur voor onderhandelingen te Londen of elders steeds open. Sir Augustin moet vervolgens nog te kennen hebben gegeven, dat in geval een dergelijke overeenstemming zou wor den bereikt, de Engelsche regeering te gen het geprojecteerde Engelsche crediet van de Midland Bank aan Rusland ten bedrage van vijftien mClioen pd. st. gsen bezwaar zou maken. Het is duidelijk, dat Litwinof van deze mededeelingen slechts kennis kon ne men en daarover eerst te Moskou rap port moet uitbrengen. Hij keert Dinsdag om elf uur 's morgens via Berlijn naar Rusland terug. De beslissing in zake de Britsch-Russische kwestie zal dus te Moskou moeten rallen. Verdrag Parijs- Rome. Voordat hij naar Genève vertrok, hetrt Briand gisteravond met den Italiaan- sohen gezant een overeenkomst geslo ten. waarin door de Fransche en Ita- liaansche regeeringen wederkeerige ga ranties worden gegeven met betrekking tot de positie van haar onderdanen in het andere land. Deze overeenkomst, aldus de Telegraaf, is voorloopig, in af wachting van het sluiten van een con ventie in officieelen vorm, waarvan het doel zal zijn aan de Fransche onderda nen in Italië en aan de Italianen in Frankrijk gelijke rechten en privileges te geven, als die welke zij in hun eigen land zouden genieten. Een dergelijke conventie is nog nooit tusschen twee landen gesloten. Zij" is van groote Betee- kenis. vooral voor Italië, nu zich bijna een half millioen Italianen op Franschen bodem hebben gevestigd. De voorloopige overeenkomst is onge twijfeld voor Italië van meer waarde dan voor Frankrijk; men verwacht bo vendien, dat zij er toe zal bijdragen de Italianen te doen beseffen dat Frankrijk het goed met hen meent. De Fransche pers heeft groote instemming met de overeenkomst getoond, die zij als een uitstekenden eersten st'ap beschouwt naar betere betrekkingen met Italië en als inleiding tot belangrijker onderhan delingen. van een rijken verzamelaar, die echter niet veel verstand van antiquiteiten had. Twee jaar lang bleef de helm in het bezit van den verzamelaar, totdat 1*. ij gevonden werd door den beroemden an tiquair S. J. Whawell. Deze ontdekte, dat de helm uit het jaar 1470 afkom stig was en was bereid hem voor 950 p.st te koopen. Een half jaar geleden stierf Whawell en de helm kwam voor 1450 pd.st. in het bezit van de firma Sotheby, tot groote vreugde van Whawell's erfgena men. De nieuwe eigenaars hadden ech ter geen plezier van hun koop. Zij kon den er niet in slagen den helm van de hand te doen, totdat tenslotte een rijke' Amerikaan hem zag en terstond 3900 pd. st., den prijs, die ervoor gevraagd werd, betaalde. Beide partijen waren tevreden: de firma Sotheby, omdat de helm zoo veel opgebracht had en de Amerikaan sche milllonnair, omdat juist een helm uit de 15de eeuw aan zijn verzameling ontbrak. Roofoverval. Een bend ie tens treek, die aan Amerika doet denken, heeft plaats gehad bij een mijn te Klein Rosseln bij Saarbrücken. Twee beambten van het bureau der mij nen van Wendel begaven zich naar de mijn Wilmin om er de nachtploeg uit te betalen. Zij waren vergezeld van den nachtwaker dezer mijn die op zijn schou ders twee kistjes droeg met het uit te betalen loon, bijna 300.000 francs. Bij den ingang losten een drietal mannen plotseling eenige revolverschoten op den nachtwaker die ineenzakte en kort daar op overleed Zijn beide metgezellen wier pen zich cp den grond en bert vit-vcord- den het vuur met hun revolvers, deer. konden niet beletten dat de bar.cLctcr. zich van het geld meester maakten en er mee de vlucht namen. BESCHERMENDE MAATREGELEN. VERZOEK VAN CONFECTIE- FABRIKANTEN. Dezer dagen hebben confectiefabri- kanten te Amsterdam en Rotterdam zich met een adres tot de Tweede Kamer gewend met het verzoek de in voerrechten voor hun producten, dames mantels en japonnen, in verband met de dumping van het buitenland, be langrijk te willen verhoogen. In 't adres wordt uitvoerig uiteengezet waarom het mogelijk is, dat voornamelijk de Duit- sche Industrie naar Nederland kan ver- koopen en niet omgekeerd. Dit wordt toegeschreven aan het uniform tarief van 8 procent op den invoer, terwijl de :*Vo?rrechten in Duitschland belang rijk hocger zijn. MAKELARIJ. Door den Ned. Bond van Makelaars in Vaste Goederen, Hypotheken en Assu rantiën wordt aan de Kamer van Koop handel adhaesie gevraagd voor een adres door den Bond gezonden aan den Mi nister van Justitie in welk adres ge vraagd wordt, het beroep van den make laar bij de wet zóó te regelen, dat in derdaad vakbekwame en daarmede te vens betrouwbare personen tot de make laardij worden toegelaten. Het Bureau der Kamer stelt voor. geen adhaesie te betuigen aan dit adres, omdat het een vrijgeven van het ma- kelaarsberoep verkieslijk acht boven het beginsel der bestaande wet. Tevens stelt het Bureau voor, niet te voldoen aan het verzoek van den Bond. om aan een vei-tegenwoordiging der Ka mers van Koophandel in de aan te stel len examencommissies, welke examens aansluiten bij een cursus van den Bond, mede te werken, omdat zulk een vertegenwoordiging het Bureau onge- wenscht lijkt. HOTEL-, CAFé- EN RESTAURANT- PERSONEEL. De afdeeling Haarlem van den Bond van hotel-, café- en restaurantpersoneel in Nederland houdt een openbare ver gadering op Donderdag 8 December. Als spreker treedt op de heer J. C. B. v. Hilst, Bondssecretaris, met het on derwerp „Wat staat den Vakgenooten binnenkort te wachten?" ABRI OP HET EERSTE PERRON? In de vergadering der Kamer van Koophandel van 4 October gaf de Commissie voor Verkeer en Vervoer als haar meening te kennen, dat het haar niet wenschelijk voorkwam, een ver zoek te richten aan de directie der Ned. Spoorwegen, een wachtkamer op het le perron aan te brengen. Aan de commissie werd verzocht, na te gaan, of er aanleiding bestond, bij da directie aan te dringen op het aan brengen van een abri. Thans deelt de commissie aan de Ka mer mede, dat zij daartoe geen aanlei ding vindt, omdat naar haar meening de Kamer zich heeft te onthouden van het uitoefenen van aandrang ter ver krijging' van een. zij het dan niet ge heel onncodige. dan toch een uiterst geringe beteekenïs hebbende uitbreiding of wijziging van een overigens bevredi genden toestand. SOCIËTEIT „VEREENIGING" Het bestuur van de Sociëteit ..Vereeni- ging" heeft aan de leden bericht dat op Vrijdag 9 December een bridgewedstrijd wordt gehouden en op Zaterdag 17 De cember een kienparty om wild. Op Donderdag S December wordt een biljartséance gegeven door den heer Koehof. HAARLEMSCHE POSTZEGELBEURS. Gedurende December zal des Vrijdags ln 't gebouw van den Haarl. Kegel bond, Tempeliersstraat, de Haarlem- sohe Pcstzegelbeurs gehouden worden. Miss Bennice Ponton. Miss Bernice Ponton is een bijzon dere vrouw; zij kan een geheim bewaren Bovendien is zy privé-secretaresse van President Coolidge op het Witte Huis en een eerste kracht steno-typiste. Hel is duidelijk, dat zij de strengste éeheimhouding in acht moet nemen, want niemand weet beter dan zij de plannen van den President. De Ameri kaansche journalisten, die om hun taai. heid bekend zijn, hebben dan ook hun onvermoeide pogingen om Miss Ponton te interviewen, tenslotte moeten opge ven. Bernice Ponton behoudt een hard nekkig stilzwijgen. Probeert men in den loop van een ge sprok al eens iets van haar los te krijgen dan weet zij de conversatie heel handig op een ander interessant onderwerp, zooals bijvoorbeeld het weer of de mode, te brengen. Het eenige, wat zij van Cal vin Cooiidge wil zeggen is, dat hij een goede patroon is. die maar een gebrek heeft: hy gebruikt te groote woorden, wat de steno-typiste steeds noodzaakt een woorden boek te raadplegen. Iets over knevels, Tydens de Revolutie en een veertig tal jaren daarna is het mannelijk sieraad de knevel in Frankrijk het voorwerp geweest van een aantal merk waardige ordonnanties, waarvan \vy er hier eenige laten volgen. De eerste verordening stamt uit Februari 1792 en heeft betrekking op het dragen van kne vels in het leger. Het is verboden, den knevel met pommade te bewerken of hem met de punten naar boven te dra gen Een ordonnantie uit Juni van dat zelfde jaar liet alleen aan de grena diers het recht, een knevel te dragen. Er zijn ongetwijfeld mooie en goede Fransche filmen. Zelfs heel veel en wc gelooven niet dat iemand ter wereld dat zal betwisten. De Fransche film is over het algemeen goed verzorgd tot zelfs in de details en bij tientallen kan men de goede acteurs en actrices tellen die hun beste krachten hebben gegeven aan het verfilmen van een of ander klassiek werk. Maardat is niet voldoende. zelfs niet voor hier, waar het publiel: ook wel iets anders wil en waar men vooral veel houdt van die monsterregie waarin de Amerikanen en de Duitschers meesters zijn. De statistieken ook hebben uitgewezen, dat in geen land ter wereld zooveel naar bioscopen wordt gegaan als juist ln Frankrijk en daarom alleen al is men op het buitenland aangewezen om zich van de noodige rolprenten te voorzien. Een ander verschijnsel is dat de Fransche film moeite heeft om er in het buitenland in te komen. De kun dige regisseur van ,.De Gebochelde" Jean Kemm heeft me eens verteld dat hij met dit werk de grootste moeite heeft gehadom het in het buitenland ge plaatst te krijgen. En toch zal ieder moeten toegeven, die dit werk heeft ge zien dat het niet hoeft onder te doen voor menig stuk made in Germany of in de States. Maar hoe dit ook alles zij en wat er aan ten grondslag ligt doet er minder toe maar er is actueel een crisis in Frankrijk en daarom is men op het idee gekomen om deze interessante industrie in bescherming te nemen In bescherming tegen buitenlandsche con currentie. In de bureaux van een Duitsche film maatschappij die haar kantoren op den boulevard des Italians heeft, hebben we een Amerikaan ontmoet die in hevige mate vertoornd was. En hij heeft ons verteld waarom. Ik kom zoo juist uit Amerika, ver telde hij, om de invoer van Amerikaan sche fiimen in Frankrijk te vergemakke lijken en ik zal genoodzaakt zijn om met de eerste de beste boot onverrichter zake terug te keeren. Frankrijk wil voortaan de buitenlandsche productie ccntrolee ren. Stelt u voor dat er gisteren op het ministerie van Onderwijs en Kunsten een vergadering heeft plaats gehad van de vertegenwoordigers van Fransche film huizen en van filmauteurs en dat men er ernstig over heeft gesproken dat er eigenlijk in Frankrijk al veel te veel bui tenlandsche filmen zijn. Een vertegen woordiger van den minister was er bij tegenwoordig. Gelooft u niet dat ze een beetje ge lijk hebben? hebben we met opzet ge vraagd om hem verder aan het spreken te krijgen. Wat zou mer. in Frankrijk doen wanneer de buitenlandsche filmen wor den geweerd? Vertelt U het mij maar: dan kunnen de meeste bioscopen wel de deuren dicht gooien en er dancings van maken. En wat is het resultaat van die besprekingen? Dat de heeren eerst hebben vast gesteld wat men onder Fransche film moet verstaan. Ten eerste: de auteur van de film moet Fransch zijn. Ten tweede: de regisseur Fransch; ten derde: de operateurs Fransch; de studio Fransch en in Frankrijk; de maatschap pij die de film lanceert Fransch; de directeur van de maatschappij Fransch; minstens vijftig procent van de acteurs en actrices Fransch. Ja't is misschien niet prettig voor u maar er zijn dan toch nog de toestellen al het materiaal dat uit het buitenland mag komen De zelfde commissie heeft vastge steld dat er in het vervolg ook een half- Fransehe" film bestaat d.w.z. een film die niet beantwoordt aan alle hierbo ven genoemde eischen. Maar als ik me niet vergis heeft men het zelfde toch ook in Duitschland gedaan om daar het nationale product te beschermen tegen al te groote buiten landsche concurrentie welke vooral uit uw filmland kwam. Gedeeltelijk. In Duitschland stond men ruil toe van een heel klein Duitsch DezDez permissie werd in het jaar Deze permissie werd in het jaar XIII weer uitgebreid tot de geheele cavele- rie, uitgezonderd de dragonders. In Juni 1822 staat de minister van oorlog maarschalk Victor, het recht om een knevel te dragen toe aan de officie ren van alle wapens en aan de man schappen der infanterie, voorzoover zij behooren tot de grenadiers, de karabi- niers en de voltigeurs. Tenslotte stelt Maarschalk Soult den knevel in 1832 zelfs verplichtend voor alle militairen. Men ziet, niet alleen de vrouwelijke mo des veranderen! De Mode. Met de Kruistochten brak in West- Europa eigenlijk het eerste mode-tijd perk aan. De Kruisvaarders importeer óen toen namelijk de Byzanlijnsche kleeding, die spoedig de sty've linnen kleeren van dien tyd verdrong. Een tweede mode zag het licht tijdens het verblijf der Franschen in Italië, onder Karei vm en Lodewijk XH. Ook het verblijf van vreemdelingen in Frankrijk, zooals bijvoorbeeld Catharina de Medicis droeg bij tot de verspreiding der Ita- liaansche mode. Het huwelijk van Anna van Oostenrijk, de dochtefl van den Spaanschen koning Philips III, met den Franschen vorst Lodewijk XIII bracht het Spaansche costuum in Frankrijk in zwang, waarna de Spaansche dracht vrij spoedig in geheel beschaafd Europa al gemeen werd. Prinses Palatine, de tweede vrouw van den broeder van Lo dewijk XIV, „lanceerde" in 1676 het bont, dat de vrouwen om hals en schouders dragen, en dat in Frankrijk nog ..palatine" heet. filmpje tegen een groot Amerikaansch product. Terwijl men in Frankrijk dat juist wil voorkomen. De commissie wil alleen toestaan dat zeven buitenland sche filmen worden geruild tegen één Fransch product. Zeven is voor jullie te weinig en voor ons in Amerika is één Fransche film te veel. Daar zit hem nu juist de kneep. En nog iets anders. Ik neem nu aan dat alleen Amerika dan die zeven buitenlandsche producten zou mogen leveren. Wanneer wordt in dien zin een de finitief besluit genomen? Spoedig zal de tekst klaar zijn. Maar men heeft nog iets anders over het hoofd gezien. En wel het plan Dawes Meneer, houdt opgaat U er nu ook al de politiek bij haden No Sir.maar als men dergelijke belangrijke dingen zoo'n belangrijke in dustrie maar als een onderonsje denkt te kunnen behandelen dan moet men ook aan alles denken: En ziet hier: vol gens het plan Dawes mogen de Duit schers ook filmen als betaling leveren. Ach. dat zal alles wel terechtko mendan gaat U naar Nederland, naar Zwitserland en Beig.ë om daar een afzetgebied te vinden. Pardonom maar alleen bij Bel gië te blijven: daar hebben ze al voor drie jaar een algemeen contract met Duitsche huizen afgesloten We zuilen nu dien Amerikaan, die zich in zijn zaken benadeeld ziet maar verder alleen laten mopperen. Maar, hetgeen hij ons heeft verteld is toch belangrijk genoeg om er even over na te denken. Meer en meer, gisteren was het voor de auto's, vandaag voor de filmen, denkt men er in Frankrijk te moeten komen door de nationale producten in bescher ming te nemen. Het zou ons veel te ver voeren om dit probleem hier uitvoerig te bespreken en er de voor-(?) en nadeelen van op te sommen. We mogen er dan ook mede volstaan te constateeren dat deze ongezonde bescherming nooit anders dan naüeelige gevolgen heeft opgeleverd en dat we thans met schrik en be7en zien dat andermaal een product zoo wordt .vertroeteld" om enkelingen tijde lijk te verrijken. Want op den duur wreekt zich die protectie. Niet dadelijk hier, maar vooral in het buitenland. Frankrijk maakt momenteel een eco nomische crisis door welke juist het di recte gevolg is van die uitsluiting en afsluiting welke men zelf opricht. Het is de gevaarlijke redeneering dat men er alleen wel kan komen, ook zonder het buitenland. Daardoor hebben de prijzen ook geen maat gehouden met de prij zen van de buitenlandsche producten en de export heeft daardoor een gevoeligen knak gekregen. En een zelfde verschijn sel gaat zich thans voordoen met de Fransche filmindustrie die floreerde, die tijdelijk misschien voor de ondernemers nog meer zal flor eer en, maar die dan onvermijdelijk een crisis, een gevaarlijke crisis zelfs tegemoet gaat. En dat gaat ons meer ter harte dan de jammerklacht van den Amerikaan die dat moeten we wel toegeven een helder inzicht in zaken heeft. Parijs, November. HENRY A. TH. LESTUr C TON. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cents per regel. presenteeren is de „eerste steen legging" voor 'n gezellige sfeer! Amerikaansche humor. In een Pullmanrijtuig vraagt een rei ziger aan den neger, die hem bedient: Wat denk je van de prohibitie? Beter prohibitie dan heeiemaal niets te drinken! (Judge) KORT EN BONDIG. Te Parijs is. naar V. D. meldt, overle den de heer Albert Clemenceau, een broer van Georges Clemenceau, HU was tijdens de Dreyfuszaak een der verdedi gers in het proces-Zola, Prof. von Maller, buitengewoon hoog leeraar te Berlijn, die in zijn colleges de Joden en de republiek had aangevallen, is in zyn functie geschorst Volgens een bericht aan de „B z am Mrbtag" is den echtgenoot van prinses Victoria, Zoebkov, in Godesberg een on geluk overkomen. Hij is met zijn motor fiets over den kop geslagen en ernstig gewond. Hij is naar het ziekenhuis over gebracht. De Stahlhelmleider Seidt is uit de Duitsche Volkspartij, waarvan hij een der stichters was. getreden, om, zooals hy het noemde, politiek vrij te staan. Naar uit Lenden wordt gemeld, be vindt zich lie: „Suranr.e". met 621 passagiers eau boord, op weg var. Manil- ia naar Amoy, in nood. ;^i ^fsugsuRiPDi iTiiiir! fn

Haarlem's Dagblad | 1927 | | pagina 8