HAARLEM'S DAGBLAD BEURSKRONIEK. ZATERDAG 10 DEC. 1927 ZESDE BLAD Voortzetting van het streven naar kartelvorming in Europa. Rubbernieuws. Diversen- De Amsterdamsche Beurs. Amsterdam, 8 December Geheel in de lijn der internationale Strooming. die gericht is op een stabill- seering van prijzen en productie in aller lei takken van industrie, is de samenwer king. waartoe de Fransche en Duitsche chemische industrieën dezer dagen ge komen zijn. Een dergelijke samenwerking van twee ex-vijandelijke landen mag wel als een bijzonder verschijnsel aange merkt. Men heeft nu opgericht het Fransch-Dultsche Chemische Kleurstof- fenkartel. Daarbij is het Fransche pro ductiequotum vastgesteld op 15000 melr. ton, waarvan 10-000 voor binnenlandsch gebruik en 5000 voor uitvoer. Men be schouwt de Engelsche concurrentie niet alleen van weinig gevaar doch men hoopt zelfs met de Engelsche industrie ook tot samenwerking 13 kunnen gera ken. De aan het kartel deelnemende maatschappijen zijn de S A. des Matiè- res Colorantes voor Frankrijk en de I. G. Farben Industrie voor Duitschland. Andere overeenkomsten, op het gebied van kunstmest, enz. zijn aanhangig. Al dus weeft zich door geheel Europa een dichtvertakt net van internationale be langen, die niet alleen een basis vormen voor rationeele productie en stabiele prijzen, doch tevens een waarborg te meer voor den vrede. De gunstiger stemming voor rubber der laatste weken werd weer versterkt of liever: op peil gehouden door het feit, dat de Lcndensche voorraden In de vorige week weer waren afgeno men, terwijl men nog meer bemoedigende factoren wist aan te voeren, als bijv aankoopen van het Continent (behalve de Amerikaansche aankoopen). vooral uit Hamburg. Dit werd verklaard door be ngrijke aankoopen van Rusland, dcor bemiddeling van Hamburg, ten be hoeve van het aangevangen autobusver- keer in Rusland. Verder maakt men zich hoe langer hoe minder bezorgd over het gevaar der concurrentie van synthetische rubber, daar men gelooft dat indien deze al kon worden geproduceerd, de fabri kanten van rubberartikelen nog heel wat tijd noodig zullen hebben, om de kat uit den boom te kijken en er genoeg vertrouwen in krijgen om er gebruik van te maken. Bovendien verwacht men in de komende weken een verdere afneming van de rubbcrvoorr&den te Londen. Eenlgszins vaag blijven de berichten omtrent het resultaat der Cubaansche suiker conferentie, In Berlijn moet colo nel Tarafa weder na het onderhoud met de V.I.S P.-menschen te Amsterdam volledige overeenstemming met de andere Europeesche producenten heb ben bcrqlkt en er is een conventie tot stand gekomen. Of en hoeveel de ver schillende landen hun productie en ex port zullen beperken, Ls niet bekend. Al leen zal Cuba voor de campagne 1928 zijn productie van 554 op 4 millioen ton terugbrengen. Het gerucht gaat, dat Mexico welks belastinginkomsten enz. voor 1925 op 280 mill. pes. geraamd worden, waarvan 50 pCt. noodig is voor de buitenlandsche schuldendienst een leening van een Amerlkaansch syndicaat zou krijgen van 200 mill., waartegenover dit syndicaat de controle zou verkrijgen over de Mexicaansche Staatsbank gedurende 25 jaar De leening zou afgelost worden u:t de douane-ontvangsten. Aan emissies werden nog aangekon digd 2 millioen eert. v. gew. aandeelen v. d. Bergh's fabrieken, tegen 175 pCt., verder 1-440.000 4'A pCt. obl. Apel doorn en een 6 12 pCt leening van 4 1/2 mill, gulden van de Métallurgique du Hainaut De grondtoon van de Amsterdamsche beurs was vrij gunstig te noemen, in de meeste afdeelingen prijshoudend tot vast. Doch de handel bleef zeer beperkt, aangezien geld duur blijft, zelfs neiging tot verder oploopen vertoont. De pro- löngatiekoers liep zelfs op tot 5 14 pCt. Banken kwamen, wat de binnenlandsche aangaat, op ongeveer het vorige niveau af. cultuurbanken een puntje hooger, op de gunstige cultuurverwachtingen. In de industrieele afdecling toonde Philips zich vast, en kon c.a. 15 pun ten monteeren tot boven de 500. De me- dedeeling, dat In één maand tijd het aantal arbeiders steeg van 10.000 op 11.000 maakte een goeden indruk en toonde aan. welk een expansie dit be drijf ondergaat. Flauw waren Jurgens en v. d. Bergh, maar speciaal Jurgens De gelegenheid tot omwisseling van Jurgens en v. d. Bergh-aandeelen in Margarine Unies was iets, dat de beurs niet prettig opnam, hetgeen in een koersdaling resulteerde. Het bericht dat de nieuwe N.V. Margarine Unie een aanzienlijk belang verwierf bij een bul- tenlandsch margarine-concern (waar schijnlijk een Zweedsch) oogstte niet dien bijval, dien men ervan kon ver wachten. Men had bijzonderheden ver wacht en daarom begaf men zich In bespiegelingen omtrent de geheimzinnig heid der financieele politiek der marga- rine-heeren. Het publiek toonde zich daardoor gereserveerd. Margarine Unies boetten ook in. Jurgens kwam per saldo een punt of 6 lager af op 238- Oliewaarden zeer stil. In Koninklijke ging af en toe iets om. op vorige prijzen. Rubbers de laatste dagen, onder in vloed van het dure, geld, ook stil. Doch de grondtoon bleef vast èn zoo kwamen de koersen meestal eenige punten boven het vorige peil uit. Scheepvaarten verwaarloosd en vrijwel onveranderd. Suikers voor H.V.A. en Java Cultuur een paar punten hooger, overigens meestal goed prijshoudend. Aanvankelijk ging er hier nog wel iets om, bij vaste stemming. Doch later kromp ook hier de affaire in. H.V.A. keert 15 pCt. (onv.) interim uit. Tabakken, die na geruimen tijd ver waarloosd te zijn geweest, vorige week opleefden, bleven zeer vast van toon. met koerswinsten van per saldo 10 tot 20 punten. Waar de handel in andere afdeelingen heel stil was. kwam het hier soms nog wel tot levendige affaire. De aangevoerde tabak moet van zeer goede kwaliteit zijn, vooral voor Oostkust en Sencmbah. Men heeft dan ook over het het algemeen goede verwachtingen voor de voorjaarsinschrljvingen. BEURSMAN, LETTEREN EN KUNST. HET TOONEEL. LA COMPAGNIE DU VIEUX COLOMBIER L'ILLUSION. Wanneer Copeau ons had willen be wijzen, dat de illusie van het toon eel nooit door overdaad van decors en schit- tereude aankleedïng maar enkel door spel en regie moet komen, dan had hij dit nooit beter kunnen doen dan met zijn opvoering van LUlusion! Hier een eenvoud van decors, die tot het primi tieve toeging. Enkel wat grijs-blauwe doeken en daartusschen in het midden een klein vierkant toonesltje met rechts en links trappen en twee lichtbakken, dat was alEn toch, hoe volkomen werd in dit bijna simpel decor de sprookjes stemming bereikt Het was alles in de opvoering van een fijnheid, een teerheid en een poëzie, die voortdurend bekoorde en boeide. De illusie was volkomen. Misschien nog het meest aan het slot, toen de „Colombes". zengende wegtrok ken. wuivend tot de dorpelingen, die achter bleven. Hoe licht en teer. hoe ragfijn was dit tooneeltje! En van welk een volmaakte eenheid! En hoe prachtig deed in die groep de figuur van Copeau met dat bezielde gezicht, de kunstenaar, die leeft in zijn droomen en zijn scheppingen alleen! Eenvoud tot het uiterste toe en toch voortdurend de sfeer van het sprookje op het tooneel getooverd. dat was voor mU het wor.dcr van deze wel zeer bij zondere regie. Voor „De Blauwe Vogel van het Geluk" waren 30 doeken en meer dan 100 verschillende costuums r.oodig om de illusie van het sprookje op te wekken. Hier naderden wij bijna tot het bekende: „Het tooneel stelt voor een „bosch". een ..kasteel", een „dorp" uit den tijd van Shakespeare en met dit weinige en simpele werd niet minder bereikt Met één zoo'n opvoering heeft Oopeau ons van de juistheid zijner theorieën, overtuigd. Heel deze opvoering was evenals van „Der ewige Jude" een meester stuk van regie! Hier was een volkomen opgaan van allen in het geheel. Wij werden niet als verleden week bij het Habima Theater ontroerd en meege sleept door geniaal spel, wij werden ech ter steeds bekoord door lichtheid en fijn heid van bewegen en actie. Het was spel van flonkerende fantasie, een regie van groote voornaamheid. Een tooneeltje van ongekende charme bijvoorbeeld was de ontmoeting van de boeren en de tooneel spelers met dien dans zoo vol gratie en toch zoo „dorpsch" der drie boerin netjes. En hoe vol van prachtige details was het eigenlijke „sjoel der illusie" tus- schen den proloog en den epiloog! Hoe boeiend Calixts en Mélibée, hij. spontaan, krachtig, gezond, zij aristo cratisch, teer. verfijnd, doch beiden van een even ongerepte, heerlijke jeugd! Hoe knap in hun tegenstelling Parmeno en Sempronio, de slechte en de goede maar zwakke genius. Welk een gruwzame, groteske figuur was de oude Célestine, de koppelaarster met een masker, dat nu en dan aan Hubert la Roche deed denken. En hoe voortreffelijk ook was zij ln haar actie, beter dan in haar dictie, die het woord voor ons vrij wel onverstaanbaar deed zijr.. al bewonderden wij dan ook de scherpe en doordringende volkomen bij deze „entremetteuse" behoorende stem. En wat wist de regie met schijnbaar de eenvoudigste middelen soms veel te bereiken. Ik donk hier aan de kaart spelende groep met de rookende Cé lestine En aan dat zeldzaam suggestieve tooneeltje. van het liefdesduet tusschen Calixte en Melibée met als een sombere dreiging de lugubere groep op den ach tergrond. Hoe volkomen paste ln het sprookje Lazikhuzan» vol fantasie zoo wel in zijn bewegingen als ln zijn ver schijning! En tot welk een obsessie werd het slot met de zwarte engel op gevoerd. Van het spel heb ik voortdurend volop genoten, meer dan van het stukl De opzet was voortreffelijk en de proloog schonk vooral ook door de zeldzaam bezielde voordracht van Copeau een groot genot Maar het eigenlijke stuk bleek voor drie bedrijven te weinig in houd te hebben. Wanneer men van het „spel der illusie" één groote acte des noods twee kleine bedrijven had ge maakt, zou het een zeer mooi geheel zijn geworden. Nu was het naïeve mid dengedeelte te lang. Het was wel opmer kelijk. dat het „spel der realiteit" vooral aan het slot alleen werkelijk Nóg «en afbeelding van den „dirigent der toe komst". den Rutslschen Ingenl-.ur Theremin, voor zijn myiterieus toestel. Hier ziet men de apparaten waarmede de toonsterkte wordt ge- rogeld. ontroerde. terwijl de opvoering toch subliem genoemd mag worden. Het programma gaf niet de namen der spelenden. Zij waren enkel „colombes", die te zamen „la compagnie du vieux Colombier" vormden Is dit niet een prachtig bewijs van zelfverloochening van deze artlsten? Toch wil ik hier twee namen noemen: Suzanne BLng, die in het voor- en na spel zoo etherisch de comedienne en in 't sprookje was grooter tegenstelling denkbaar? zoo huiveringwekkend de koppelaarster speelde. En dan Jacques Copeau. de kunstenaar, die het geheel had bezield en ons sterk trof door zijn voornaam spel, zijn mooie stem en supe rieure dictie. Met luide bravo's en klaterend applaus heeft de volle zaal Copeau en zijn wak keren troep aan het slot geestdriftig ge huldigd. Verleden week het Habima- Theater, gisteren La Compagnie du vieux Colombieral bleef de schouw burg verder tot het eind van het jaar gesloten, dan nog zouden wij voor deze maand twee kruisjes kunnen plaatsen. J. B. SCHUIL-. WIJ zijn geen kinderen meer. Mijn enthousiasme voor de voorstel lingen, die de buitenlanders ons brach ten, mag mij niet de werkelijk goede op voeringen van onze eigen gezelschappen doen vergeten. Daarom herinner ik hier nog eens aan mijn verslag van „Wij zijn geen kinderen meer" welk stuk' zoo'n succes behaalde en Zondag voor de tweede maal in onzen Stadsschouwburg wordt gegeven. J. B. S. MUZIEK. orgelbespeling en koraal uitvoering in de geref. kerk aan den klorpersingel. Met aangename indrukken zijn we van deze uitvoering huiswaarts gekeerd. Vre dig oprijzend uit zijn rustige omgeving, die in het getemperde avondlicht een patriarchaal dorpje aan dsn zoom der stad gelijkt, doch het geheel door zijn slanke lijnen beheerschend, staat het. kerkgebouw aan den Kloppersingel, bij dag door zijn toren, bij een avond als dien van gisteren door zijn veelkleurige, zacht verlichte vensters als een baken, een lamp voor onzen voet. En wie daar binnen treedt, hij moge ais ik een leek op het gebied der bouwkunst zijn, zal aanstonds bewonderen op hoe gelukkige wijze hier de moderne bouwstijl aan de eischen van het .protestantsche bedehuis is aangepast, hoe harmonisch de lijnen van kansel en orgel zich bij de architec tuur van het geheel aansluiten, hoe heerlijk de verlichting ls Zóóveel valt daar te prijzen dat.we haast de ernstige leemte vergaten, wier bestaan tot de muziekuitvoering van gisteren aanleiding gaf, en waarvan men dan ook binnen niets bespeurt: de toren heeft nog geen klok! De secretaris van het buurtcomité, dat in deze leemte voorziening wil tref fen, de heer W Eggink, lichtte óns by den aanvang der bijeenkomst over den stand van zaken in. na gemeenschap pelijk psalmgezang, waarna onze stads- organist. de heer George Robert, het muzikale deel van het progT3mma open de door de voordracht van de Toccata. Adagio en Fuga in C. die hij op een der laatste gemeentelijke orgelconcerten speelde. Het wilde mij toeschijnen alsof de organist, wellicht door het zich min der vertrouwd gevoelen met het instru ment. zich tot eenige gejaagdheid in zijn spel liet verleiden, wat ook in het 3de Koraal van César Franck op te mer ken was Tcch deed hij in dit prachtige werk door met zorg en smaak gekozen combinaties verschillende goede eigen schappen van dit orgel duidelijk uitko men; een minder goede is dat men in de kerk de werking van het mechaniek voortdurend als een reeks hinderlijke bij geluiden waarneemt. Dit is natuurlijk vooral by zachte registreering "net geval. De klank van de Prélude van Cléram- bault, een niet zeer belangTijk stuk, werd er merkbaar door gestoord. Het uit oude Kerstliedjes samengestelde Offer- toire van Daliier is al evenmin zeer be langrijk; meer interesse kunnen nog de Koraaivariaties uit de 6e Orgelsonate van Mendelssohn wekken, al reikt diens kunst ook niet tot de hoogte van die van Franck. In de, trots haar eenvoud geniale vier stemmige zetting van Bach zong een klein koor onder leiding van den heer D Hogenblrk Sr, den bekenden voorzit ter der Chr. Oratorium Vereeniging, eenige koralen, waarbij enkele strijkin strumenten ondersteunden. De zang was zuiver en klonk vrij goed, hoewel door het absolute ontbreken van weerklank in de kerkruimte even aan den drogen kant, (wat omtrent het orgel ook te constateeren viel), doch ik had ze liever a capella of met orgelbegeleiding ge hoord: de hooge discant der violen werkte niet gunstig op de klankkleur. Over 't algemeen schijnen de klank verhoudingen dezer kerk mU toe gunsti ger voor het gesproken woord dan voor den zang te zijn. Met het gemeenschappelijk zingen van Gezang 180 vs. 1 werd deze byeenkomst gesloten. Het batig slot zal denkelijk liet klokfonds niet onbelangryk hebben aan gevuld, zoodat we vertrouwen dat ook de penningmeester met aangename in drukken huiswaarts ging. KAREL DE JONG. BERIJDEN VAN DE RIJKSWEGEN. MET PAARDEN MET SCHERP NIET GEOORLOOFD? Het gebeurde dezer dagen, terwijl de we gen spiegelglad waren, dat een der ryks- wegwerkers, op last van den hoofd-op- zichter van 's Rykswaterstaat, op den ryksweg tusschen Beekbergen en Loenen eenige voerlieden (melkryders) bekeur de die hun paarden van scherp beslag hadden voorzien, waardoor z.i. de weg werd geschadigd. De melkryders moes ten met hun paarden den weg verlaten en konden huiswaarts keeren. Het proces-verbaal werd opgezonden doch de ambtenaar van het O. M. bij 't kantongerecht te Apeldoorn, mr. baron van Speyart van Woerden, achtte der- geiyke zaken niet vervolgbaar. De we gen zyn er, oordeelde hy om gebruikt te worden en behooren dan in een toestand te verkeeren. dat zU gebruikt kunnen worden. By voorkomende gladheid be staat er bij paardentractie geen ander- middel dan de dieren van scherp te voorzien om ze voor vallen te behoeden. Bij invallende dooi blijft het gewoon- ïyk nog eenigen tijd glad, terwijl boven dien vorst en dool soms om het uur afwisselen. Kan het procédé van den kunstweg niet tegen scherp beslag, dan moet maar r.a3j ander worden omge zien. Een niet alledaagtche foto van da bekende fllmactriee Lya da Putti, gemaakt op het batcon van Haar hotel te PtrIJt, waar zij thans op doorreU naar Amerika vertoeft xus, professor Theremin, heeft een zeer merkwaardig toestel nitgedr.cht, n hij door handbewegingen in de nabijheid van het toestel muziek ontlokt, lingen die de bewegingen in den ether veroorzaken worden door bet toestel in geluidsgolven omgezet. NOG EEN SCHEVENING. SCHE LOGGER VERGAAN? DE ZEEAREND VERMIST. Te Scheveningen maakt men zich ongerust ever het lot der bemanning van de Sch. 276. de Zeearend. Het schip dat den 26 October is uitgevaren, is thans byna zes weken op zee. Het is het laatst gepraaid op den 20 Novem ber. De laatste twee weken is het niet meer gezien. Bekend is het dat het schip met den laatsten storm de ge'neele vleet heeft verloren. Vermoedelijk is het toen omgeslagen en in de diepte verdwenen. Aan boord waren dertien man. j VERBOUWING AMSTER DAMSCHE STADHUIS. HALF MILLIOEN MEER DAN RAMING. In het Amsterdamsche Gemeenteblad verscheen een voordraoht van B. en W. tot het toestaan van een crediet van een half millioen gulden voor de ver bouwing van het Stadhuis. De kosten van deze verbouwing waren geraamd op één millioen gulden, welk bedrag des tijds door den Raad is gevoteerd. Het crediet blijkt evenwel met een half millioen gulden te zijn overschreden, waarvoor thans de goedkeuring van den Raad zal worden gevraagd. EEN VERIJDELDE OVERVAL. OF EEN EIGENAARDIG COMPLOT? Donderdagmiddag kwam een ongeveer 43-jarige man in het café-hotel-restau- rant Coomans aan de Hcofdsteeg te Rotterdam, die dringend d en directeur te spreken vroeg. De man vertelde hem, dat er een plan was gemaakt om den zelfden avond nog in het hotel een overval te doen. in de loge van den kas sier. Een Italiaan, de 25-jarige W. B., die al eens is veroordeeld wegens hotel- diefstallen, had het plan beraamd en aanvankelijk zou de man. die het plan nu kwam verraden, hem helpen. B. had zoo deelt de N, R. Crt. mede kennis gemaakt met een werkster van het hotel en van haar had hij een en ander gehoord over de situatie in het hotel. Zoo was hy o.a. te weten geko men, dat de boekhouder, die zyn kamer heeft naast de loge van den kassier, om 6 uur naar huis gaat, dat aan de an dere zyde van de loge welke op de eerste verdieping is gelegen een on gebruikte kamer ligt, dat de kassier en de directeur, die zijn kamer naast die van den boekhouder heeft, tegen achten gaan eten en dat op dat uur ln den regel, de andere kamers welke uitko men op de gang. waarop de loge uit komt, ook verlaten zijn, zoodat dat uur voor een overval heel geschikt zou zijn. Bovendien waren B. en de man, die nu den directeur op de hoogte kwam stellen zekere I tot driemaal toe in het hotel geweest om persoonlijk poolshoogte te nemen. I. had spijt gekregen en kwam daar op de plannen verraden. Uit vrees voor B. zou hy evenwel des avonds toch meegaan als de Italiaan zijn plannen ten uitvoer wilde brengen. De directeur stelde de politie met het geval op de hoogte en dadeiyk werden rechercheurs er op uitgestuurd. Enkelen werden in het hotel op post gezet; de overige begaven zich naar een café aan de Kruiskade, waar I. en B. altijd bij elkaar kwamen. Om kwart voor acht verlieten beide mannen het café gevolgd door cie politie mannen. zy begaven zich regelrecht naar het hotel aan de Hoofdsteeg. Via de biljartzaal gingen de mannen naar den vleugel, waar de loge van den kas sier is. In de gang. dicht by deze loge, hebben de rechercheurs Ingegrepen en beide mannen aangehouden. Bij fouilleering werd op I. een geladen revolver gevonden. Hy deelde mee, dat hy het wapen had meegenomen. uit angst voor den Italiaan, die hem ernstig had bedreigd, voor het geval hy hem in den steek zou laten. De Italiaan is opgesloten, maar zou, naar wU vernemen, vermoedeiyk heden morgen weer in vrijheid worden gesteld. In deze zaak moet men rekening hou den met de mogeiykheid van een com plot, waarby de aangever in overleg met den z.g. dader heeft gehandeld. met het oogmerk voor zyn mededeellng een belooning te ontvangen, welke hy dan later met zyn medeplichtige zou hebben gedeeld. DE RIJWIELBELASTING. GEEN VERDERE VERLAGING, Naar aanleiding van de opmerkingen der vaste commissie uit de Tweede Kamer voor de belastingen over het ontwerp van wet tot wijziging van de rUwielbelastingwefc deelt de regeering mede. dat ze wenscht vast te houden aan den voorgestelden begindatum van het belastingjaar, zijnde Augustus. De regeering stalt zich echter voor de ge legenheid tot het verkrygen der be- lastingmerken voortaan te openen in het midden van Juli. Een der leden van de commissie vroeg zich af, of de voorgestelde verlaging wel gewenscht moet worden geacht, daar zil de schatkist op het verlies van een millioen gulden 's Jaars zal komen te staan, terwijl zy voor de belastingplich tigen slechts de geringe vermindering brengt van 50 cent per jaar. Anderen daarentegen oordeelden, dat een verder gaande verlaging dezer belasting ge wenscht is. De meerderheid der commis sie kon zich hiermede niet vereenigen. Elijkens het antwoord der regeering bestaat er voor een verdere verlaging geen aanleiding. DE UTRECHT5CHE GASDIRECTEUR. BINNENKORT ONTSLAG TE WACHTEN. Naar Het Volk verneemt ls de com missie van Beroep, die het voorstel tot eervol ontslag aan den directeur van de Utrechtoche Gasfabriek te onderzoe ken had, met haar arbeid gereed geko men. Zyn wij juist ingelicht, aldus het blad, dan moet de Commisie van Beroep zich met het verleenen van oneervol entslag aan den heer Bruinwo'.d Riedel accoord hebben verklaard en kan zijn ontslag dus binnenkort worden tegemoet gezien. ARRESTATIE AAN BOORD VAN NED. SCHIP. WEGENS VERDENKING VAN MOORD. Een N.T.A.-tel gram uit Le Havre dd. 9 December meldt: Toen het Nederfandsche stoomschip „Vlieland" voor de reede van Doeala (Kameroen) lag, zou een neger aan boord van een prauw, die geregeld tus schen het schip en de kust voer, gedood zijn. Op bevel van het Afrika ansche parket begaf speciale politie zich aan boord van de „Vlieland" by de aankomst te Le Havre en ging over tot de arrestatie van drie leden der bemanning. Men weet niet. wat hun aandeel is in het drama. Twee andere leden der bemanning van Duitsche nationaliteit werden nog ondervraagd. het eerste ijsslachtoffer Te Winschoten is het 12-jarig zoontje van den bankwerker Van L. door het ijs gezakt en verdronken. KOOTWIJK IN AMERIKA GEHOORD. SUCCES VOOR KORTE GOLF. ZENDER. Dezer dagen is het radio-laboratorium van de Ryksielegraaf er ln geslaagd vla den kortegolf-te! efoonzender te Koot wijk verbinding te verkrijgen met het station voor radioproefnemingen van de Burgess Battery Company te Madi son in de Vereenlgde Staten. Door ge- j noemd station werd radioteiegrafisch geantwoord. Omtrent deze verbinding, welke even eens de aandacht van de plaatseiyke per» aldaar trok. schryft een der daar verschynende bladen o.m.: „Two-way radio communication between Madison and Kootwyk, Holland, a distance of sulghtly over 4000 miles, was established to-day by the Burgess Amateur radio station. The communication, believed to be a record, lasted for more than an hour and a program of voice and mu sic was distinctly heard." Het Burgess-station, 9 X. H. werkte met ongeveer 500 Watts op pl.m. 21 M„ de Kootwljksohe zender P. C. L. L., met 40 kilo wa to op 18 M.

Haarlem's Dagblad | 1927 | | pagina 20