HAARLEM'S DAGBLAD BUITENLANDSCH OVERZICHT GEMENGD NIEUWS MAANDAG 12 DEC. 1927 TWEEDE BLAD ONTSPANNING TUSSCHEN POLEN EN LITAUEN. De vredestoestand afgekondigd doch uiteraard in den vorm van het conflict geen verandering. IN JANUARI ONDERHANDELINGEN TUSSCHEN BEIDE STATEN IN LETLAND, T RF.LANCRTJKSTE NIEUWS. iJlir. Mr. F. Beelaerts Tan Blokland. In ons vorig overzicht zetten wij triteen op welken gedachtengang Jhr. Beelaerts zijn pogingen als rapporteur in het geschil Polen-Litauen, hoogst waarschijnlijk zou baseeren. Deze ge dachtengang rustte op de idee, zoo als nu bekend is geworden, dat tusschen staten die lid van den Volkenbond zijn, geen oorlogstoestand mag heerschen. Uit den aard van de zaak kan de, via Jhr. Beelaerts door den Volkenbond gebrachte oplossing dan ook in den in- nerlijken vorm- van het conflict geen verandering brengen. Zij kon slechts of ficieel den oorlogstoestand doen ophef fen, en in den vorm van een op dracht aan beide twistende leden het initiatief nemen tot onderhande lingen. Toch moet men daarom niet de be langrijkheid van den plicht dien de Vol kenbond hier in den persoon van Jhr. Beelaerts had te vervullen onderschat ten. Immers er is in den toestand sedert de te Genève gehouden besprekingen wel degelijk een psychologische veran dering ingetreden. Polen en Litauen stonden met elkander op voet van oor log. Ter Geneefsche conferentie heb ben de heeren Zaleski en Woldemaras elkander vele hatelijkheden spontaan paar het hoofd geslingerd. Min of meer openhartig brachten deze afgevaardigden hun wederzijdsche grieven ter tafel. Polen reikte daarbij reeds de verzoenen de hand. De bekentenissen voor de groote heeren in Genève zuiverden de stemming in zooverre dat de Chineesche voorzit ter der vergadering het voorstel tot het benoemen van een rapporteur kan doen. Op Jhr. Beelaerts viel de keus. En deze heeft in goed één dag een rapport sa mengesteld en een conclusie getrokken, waarbij de vredestoestand werd afge kondigd. Ontspanning moest hierdoor ingetreden zijn. Aan de grensconflicten zal geleidelijk een einde worden ge maakt. En in een stad in Letland zullen reeds in Januari verdere onderhande lingen over belangrijke punten van ver schil tusschen Polen en Litauen worden aangeknoopt. Hoewel het duidelijk is dat eerst dan de verdere levensvat baarheid van het Geneefsche plan moet blijken, komt den Volkenbond toch de eer toe, eenige mogelijkheid om te geraken tot een beteren toestand, heeft geschapen. F. A. Vrede tusschen Polen en Litauen. Succes voor Jhr. Beelaerts. Wij lezen in het Hbld.. Het rapport van den heer Beelaerts over het Poolsch-Litausche geschil Zaterdagavond in een stemming van deftige feestelijkheid goedgekeurd. Om kwart over negen was de rapporteur het met beide partijen eens, waarop tegen half elf een spoed-raadszitting werd.bij eengeroepen teneinde maarschalk Pil- soedski, die onmiddellijk weer naar War schau terugreist, gelegenheid te geven tegenwoordig te zijn bij de vreedzame beslechting van het geschil. Aan de Raadstafel zaten verschillende raadsle den aan in rok, terwijl vele assistenten en raadgevers, eveneens in avondklee- ding. zich om hen verdrongen. Ook ln de zaal onder de journalisten was veel toi let gemaakt naar aanleiding van het es- caladefeest, dat vanavond in Genève wordt geïnaugureerd. Maarschalk Pil- soedski was aanwezig. Het rapport van den heer Beelaerts. dat door dezen ge heel zelfstandig is opgemaakt, komt tot de volgende conclusies: De Raad verklaart, dat een oorlogs toestand tusschen twee den van den Bond onvereenig-aar is met den g-cr: en de letter van het Bondspact. KU neemt acte van de plechtige verklaring var de vertegenwoordigers van Litauen. volgens welke Litauen verklaart zich niet langer in oorlogstoestand met Polen te bevinden, zoodat voortaan tusschen beide landen vrede heerscht. Tevens neemt de Raad acte van de plechtige verklaring van de Poolsche vertegen woordigers, waarbij dezen erkennen, dat Polen .de politieke onafhankelijkheid en territoriale integriteit van Litauen ge heel en al zal eerbiedigen. Voorts be veelt hij beide regeeringen aan, zoo spoe dig mogelijk rechtstreeksche onderhan delingen te openen, ten einde tusschen beide landen betrekkingen in het leven te roepen, die „la bonne entente dont la paix dépend" bevorderen. Voorts stelt de Raad aan beide partijen de goede zor gen van den Raad en zijn organen ter beschikking, om hun bij hunne onder handelingen behulpzaam te zijn en be sluit, dat ingeval van een grensincident de secretaris-generaal op verzoek van een der partijen den Raad zal bijeen roepen. ten einde den rapporteur in kennis te stellen met het voorgevallene en maatregelen te nemn, die noodzake lijk zijn voor een vreedzame beslech ting. Dit rapport werd door de Pco'sche en Litausche afgevaardigden met plechtige korte verklaringen geaccepteerd, waarna de Chineesche voorzitter van den ^aad zijn vreugde uitsprak over de gunstige beslechting van dit ernstig geschil. Zaleski, de Poolsche minister van Buitenlandsche Zaken, alsook Wolde- maras. de Litausche minister-president, spraken daarop woorden van warmer, dank uit aan het adres van den rappor teur voor zijn waardevollen arbeid, dien zij een activiteit noemden waarvan men zich moeilijk een voorstelling kon ma ken. Een merkwaardig moment was bet eek, toen de Poolsche er. de Litausche gedelegeerden, die elkaar de laatste da gen zooveel onaar.ger.aamheden hadden gezegd, elkaar bedankten voor de hoffe- iijkheid, waarmee zU elkander geduren de het laatste stadium der onderhande lingen hadden bejegend. De slotapotheo se werd nog ln beteekenis verhoogd doordat maarschalk Pilsoedski den Ll- tauschen minister-president Woldemaras de hand drukte. e secretaris-generaal Drummond heeft verklaard, dat men zonder den iirlani- hen rapporteur Beelaerts er nooit ingcslaagd zou zijn dit geschil op zoo vlotte wijze op te lossen. De figuur van den Nederlandschen rapporteur heeft, vooral bü de Litauers, van het begin af aan een gevoel van vertrouwen ingeboezemd. Zoo eint" ;de met deze bewogen Raads z'tting, die vanmorgen begon met een geheime vergadering en die thans met een openbare feestelijkheid zal besluiten een geschil, dat gedurende de laatste weker de gemoederen alhier ten zeer ste in beslag heeft genomen. De toestand in China. Reuter seint ons: Men gelooft, dat na verscheidene con ferenties met de leiders van de Kwomin tang Tsjang Kai-sjek wederom de func tic van opperbevelhebber van het natio nalistische leger heeft aanvaard, als hoe danig hij eenige maanden geleden is af getreden. Wang Tsjing-wei, die Soen Jat-sen op volgde als president van de Kwomin- tang. heeft zich bereid verklaard zich uit de politiek terug te trekken, indien zulks noodig is, om de kloof te overbrug gen, die in de gelederen van de Kwomin- tang is ontstaan door den staatsgreep op 17 November j.l. te Canton ondernomen door generaal Tsjang Fat-kwai. DE SCHIPBREUK VAN DE AGAWA. SAULT SAUNTE MARY (Ontario), 10 Dec. (Reuter). Van de bemanning van het schip Aagawa zijn 21 koppen omgekomen. Het schip leed schipbreuk doordat het tegen de rotsen werd gesla gen, nabij het eiland Manitoulin. Nog vier andere schepen op het meer van Ontario ziin omgekomen in den storm van de laatste dagen, maar of hier ook menscherdevens zijn te betreuren is tot nu toe niet bekend. Een deel van i den Motto d'Arblno, In de Zwlteereche Alpen. waart>4J hoe de bergrand versplinterd en afgebrokkeld la. BIJ verdere afbraak vreeet mon verwoeetlng van maar dan aen dorp. INTERNATIONALE TENTOONSTEL LING VAN BURGERLIJKE LUCHT VAART WASHINGTON 10 Dec. (N. T. A draadloos) President Coolidge heeft op een conferentie van burgerlijke lucht vaart het voorstel gedaan in Washington een internationale conferentie en ten toonstelling voor burgerlijke luchtvaart te organiseeren ter viering van den 25e verjaardag van dc eerste vlucht door den mcnsch uitgevoerd in een machine zwaarder dan de lucht. EEN UITZETTING PARIJS. 10 Dec. (B. T. A.) De Hu- manité meldt da; de secretaris der Kuo. mintang ln Europa, van den Minister van Buitenlandsche Zaken het bevel heeft ontvangen Frankrijk binnen 8 da gen te verlaten. Ten Noord=Oosten van Bellinzona ligt in de Zwitser»che Alpen de 5500 voet hooge Motto d'Arbino, welke berg dreigt af te brokkelen- Men vree»t voor ver woestingen, onder anderen in Bellinzona, dat wy hier boven, nog ongeschonden en in rust, afbeelden. VAN DEN ARBEID. ORGANISATIE VAN CHAUFFEURS In verband met de vraag, in welken vakbond de chauffeurs van autobussen, enz. thuis behooren. Is op aanstichting en onder leiding van het bestuur van de Internationale Transportfoderatle een bespreking gehouden tusschen de hoofdbesturen van de NederL Vereenl- ging van spoor- en tramwegpersoneel en van den Centralen Bond van trans portarbeiders. Het resultaat van deze besprekingen is, dat de volgende over eenkomst werd gesloten tusschen belde vakbonden: le. Chauffeurs ln dienst van tram bedrijven, met overwegend karakter van trambedrijf (vervoer over rails), worden georganiseerd door de Ncderl. Vercenl- ging van spoor- en tramwegpersoneel. Voor zoover thans aangesloten bij den Centralen Bond van transportarbeiders, zullen zij overgaan naar de Nederland- sche vereeniging. 2e. De Algemeene Transport-Onder neming wordt niet beschouwd als on derdeel van het spoorwegbedrijf, doch als een transportonderneming en be hoort als zoodanig tot het organisatie- terrein van den Centralen Bond Perso neel. dat zich bereids bij de Nederland- sche vereeniging heeft aangesloten, zal overgaan naar den Centralen Bond. 3e. De Nederlandsche Vereeniging heeft ten aanzien van de behandeling van chauffeurs-aangelegenheden hot recht van vertegenwoordiging in alle hiervoor aangewezen instanties van do Internationale Transport-Federatie. HAARLEMSCHE BESTUURDERS- BOND. Door den Haarlemschen Bestuurders- bond wordt hedenavond in het Gemeen telijk Concertgebouw een bijeenkomst gehouden voor de leden van dc aange sloten organisaties. Er zullen eenige films waaronder die van „Momenten uit de arbeidersbeweging" vertoond worden, verder zal de heer C. van der Lende, bezoldigde van het Nederlandsch Verbond van Vakvereenigingen, ooa propagandistische rede houden. CL De Fakir. To Chas, de Duitsche fakir, die in het sportpaleis te Stuttgart werd begra ven, slaapt nog steeds twee meter diep onder de aarde. Het hoofd van den fakir kunnen de nieuwsgieringen door een kleine opening ten deele zien. Enkel: bezoekers hebben hem Vrijdag avond gewekt, ze riepen hem door de opening bij zijn naam, zoodat ToChas ontwaakte en op de zich in zijn kist bevindende electrische belknop drukte. Toen een oppasser toesnelde, fluisterde To Chas „Roode Kruis" gevolgd door eenige scheldwoorden, maar viel onmid dellijk weer in slaap, zoodat men er van afzag hem uit zijn graf te bevrij den. Gisterenavond zou dit geschieden daar dan de vastgestelde tijd voor het verblijf onder de aarde verstreken was. De relletjes in Gross- wardein. De Duitsche bladen bevatten een reeks bijzonderheden over het optreden van de studenten van Boekarest te Grosswar- dein en Klausenburg. Volgens den cor respondent van de Vossische Zeitung zou de regeering buitenlandsche verwikke lingen verwachten, daar Hongaarsche, Amerikaansche en Enge'.sche staatsbur gers aangevallen zijn. De materieele schade, die door de studenten werd ver oorzaakt, zou een waarde vertegen woordigen van meer dan honderd mil- Hoen lei. De N. R. Ct. meldt nog: De trein, waarmee de studenten naar Boekarest terugkeerden, werd twee kilo meter van de hoofdstad door troepen tegengehouden. De soldaten doorzochten de wagens, waarin zich de studenten op hielden en vonden bij deze gelegenheid groote hoeveelheden zijden stoffen en kousen en andere voorwerpen, die te Grosswaxdein en te Klausenburg werden geroofd. De studenten protesteerden op luidruchtige wijze tegen het optreden van de troepen. Toen een sneltrein in de richting Boekarest aankwam werd deze door de studenten tot stilstand ge bracht; ze sprongen in den trein, waarop de soldaten de toegangen voor de wa gens bezetten; intuschen reed deze trein verder en werden de studenten als gevangenen naar Boekarest gebracht. De te Klausenburg mishandelde Ame rikaansche kapitein vertoefde daar als gedelegeerde van het christelijk studen tenverbond. De kapitein had gepoogd de Roemeensche studenten door een toe spraak tot bedaren te brengen, maar '^m werden de kleederen van het lijf gerukt en hij werd zwaar mishandeld. Te Kroonstad stopte een trein met stu denten gedurende een half uur en in dien tijd drongen de studenten een aan tal winkels en woningen binnen, die vernield werden. Te Kroonstad, waar slechts weinig Joden wonen, moesten Hongaren en Saksers het ontgelden. Heldenmoed. Aan het bed van den zeventienjarigen Edwin John Orchard te Clapton heeft eer korte plechtigheid plaats gehad Namens de Carneggie Hero Trust werd den knaap een zilveren horloge over handigd, wegens het feit. dat hij in zijn 1onge leven reeds zes menschen van den dood had gered. Orchard was twaalf jaar oud toen hy zijn eerste redding verrichtte in de Lea. Sinds dien ging hij zes keer „de rivier in" om in nood ver koerende kinderen te redden. Den 4en October 1927. toen wederom een kind in het water was gevallen, snelde Orchard, verhit van het voetbalveld, naar de Lea en sprong het water in. Hij liep daarbij een gevaarlijke ziekte op, die hem het leven zou kos ten. Een later draadloos bericht uit Lon den meldt, dat de moedige knaap reeds overleden is. ln armoede gestorven. In armoede is in het dorpje Hene gouwen overleden Nestor Wilmart, die 13 Jaar geleden berucht werd in ver band met een zaak van valschheid in geschrifte. Wilmart was toen gedele geerd commissaris van de Mij. Gent Terneuzen. Hij werd tot tien jaar ge vangenisstraf veroordeeld, doch werd wegens zijn goed verleden vóór dat zijn tijd om was voorwaardelijk in vrijheid gesteld. Bruiloft in nachtgewaad. De Transvaalsche Koloniale Staten, hadden zitting, aldus verhaalt ,X>e West" Er zou gesproken worden over het door de heeren Dragten en May inge diend ontwerp, tot wijziging der arbelds- verordening. Daarover is echter geen woord gesproken. De heer Dragten vond dat de Memorie van Toelichting vol doende duidelijk was. De heer Putscher stelde echter de aan wezigen schadeloos, door een allerver- makelijkst verhaal van een bruiloft in het perica district zou worden voltrok ken, maar de ambtenaar van den Bur gerlijken Stand die heelemaal uit Albina moest overkomen ongeveer twaalf uren te laat arriveerde. Dien tengevolge werden te middernacht be trokkenen opgeklopt, voor de voltrek king der plechtigheid, die dus. ln plaats van in bruidsgewaad, in nachttoilet werd gehouden. 'n Nieuwe schouwburg. Het nieuwe Piccadilly Theatre, dat op het oogenhlïk in aanbouw is en in de onmiddellijke nabijheid van het Rent Palace Hotel is gelegen, zal ln Maart as. worden geopend. Ofsohoon nog ln het geheel niet bekend is, welke „mu sical comedy" de openingsvoorstelling zal vormen. zUn nu reeds alle plaatsen voor den eersten avond uitverkocht! Het theater zal een garage krijgen, die zeven verdiepingen telt. Er kunnen 500 auto's in worden „geparkeerd". Storm in Amerika. Meer dan vijftig personen zijn om het leven gekomen bij den storm by een temperatuur onder het nulpunt en de sneeuwjacht welke Vrijdag hei geheele vasteland van Amerika teisterden De sneeuw werd door den feilen wind zoo hoog opgejaagd dat in Minnesota, Wis consin en Iowa de treinen vertraging ondervonden, de wegen geblokkeerd wer den en over de groote meren de redding- booten zich moesten spoeden om hulp te kunnen verleenen aan de bemanning van ettelijke ln nood verkeerende sche pen. De meteorologische dienst verwacht geen spoedige verbetering in de weers omstandigheden. Verder meldt de Tel.: Te Chicago zijn negen personen ten gevolge van de koude gestorven, in de rest van den staat Illinois vier personen. In Kansas bedraagt het aantal dood er. acht; heden werden de ïyken gevonden van twee schaapherders, die nog niet geïdentificeerd konden worden. In Wis consin kwamen drie, in Minnesota twee personen om het leven Ook Canada bleef niet gespaard. Op het Huron-meer vcrkceren ten gevolge van den hevigen storm verscheidene schepen in nood. Het Canadeesche vrachtschip ..Agawa", is nabU het Mani toulin-eiland gestrand en slaat wrak Eenentwintig opvarenden zijn om het leven gekomen. NabU de haven Iiuron is een graanschip gestrand, eveneens met 25 opvarenden, terwijl ook het vracht schip „Altadoc" met 35 opvarenden in nood verkeert. Londen in den nacht. Voor de Londensche rechtbank is het geding behandeld tegen den eigenaar van „Chez Victor Club" in de Grafton Street te Londen, beschuldigd van het in strijd met de wet verstrekken van sterken drank. Eenige weken geleden deed de politie "s nachts een inval ln de club. waarbij 70 gasten werden gearres teerd. Er bevonden zich verschillende personen uit de uitgaande wereld onder, zooals Lady Mary Tameron, die in het gastenboek bescheldeniyk Mary Ann Tameron teekende. Victor Pcrcr-ino. de eigenaar van de Club, werd tot een boete van 260 pnd. st. veroordeeld, de Club zelf tot De gasten kregen boeten, die tusschen de vUf en tien pr. st. varieerden. „Er is absoluut geen verontschuldiging voor lieden van uw standing", zeide de rechter, „om naar deze gelegenheid te gaan". KORT EN BONDIG. De Amerikaansche Senaat lieeffc tP^chH—ng verleend tot het besteden van 25-000 dollar voor een onderzoek, in uj scoren door een speciale commissie, naar dc beschuldiging, dat Mexico 1.200.000 dollar zou hebben uitgetrokken voor vier Amerikaansche senatoren. Draadloos wordt gemeld, dat kolonel Garcia van Brussel naar Montevideo is vertrokken. HU Is voornemens een pro- pagandar is door Zuid-Amerika te mak ken voor de Catalaansche onafhankelijk heid. In Estland is door de vier burgcriyke partUen een coalitie-kabinet gevormd. Premier is Toenmsscn. terwUl Rebane de portefeuille van Buitenlandsche Z3ken heeft aanvaard. De nieuwe regoermg beschikt over 6, van de o zetels :n het parlement, dat met 53 tegen 33 stemmen een motie van vertrouwen in haar heeft aangenomen. Men neemt hier aan. dat Mussolini bereid zou zUn eenige van zUn aans x- ken in de westelijke Middellandse he o laten varen in ruil voor de vrije hand in de wateren en gebieden ten oosten van It&Lë^

Haarlem's Dagblad | 1927 | | pagina 5