LETTEREN EN KUNST. FLORES-FILM HAARLEM'S DAGBLAD ^UZIEK. NEDERL. OPERA: „La BOHèME". „Scènes de la Vie de Bohème" ware Juister titel van dit nu 30 jaren oude werk, een der meest succesrijke schep pingen uit de „veristische" school, die de onwezenlijkheden en overdrevenhe den zoowel van de groote, als van de ko mische opera versmadend haar onder werpen in het werkelijke leven zoekt en vindt. „Carmen" is wel het eerste voor beeld dezer richting, en tevens een hoog tepunt, dat tot dusver nog niet geëven aard is, en waarschijnlijk ook niet licht zal worden. In melodische kracht en geslotenheid, ln scherpe karakteristiek evenaart Puccini's „Bohème" het mees terwerk van Bizet niet en het zal dan ook wel nooit de po; ulariteit van „Car men" verwerven, doch Puccini bezat voldoenden rijkdom aan kleuren op zijn orkestraal palet, aan Italiaansche melo- diek en dramatisch uitbeeldingsvermo gen om met zijn werk de ooren te stree- len, de harten te roeren en liet verstand aangenaam bt-ig te houden en zóó aan de klassieke elschcn van goede muziek te voldoen, wat hem denkelijk wel on verschillig gelaten zal hebben, en om zUnopera tot een der bestgeslaagde van den nleuweren tijd te verheffen, wat nog wat anders is. We mogen den ondernemingsgeest en activiteit van de directie onzer Haar- lemsche (ik had wel „stedelijke" willen schrijven, doch dit is in ons vaderland nog een utopie) opera prijzen, die in den korten tijd van haar bestaan nu reeds het vierde werk durfde vc te bereiden, met alle kosten en moeite daaraan ver bonden. Dat zij tot neg toe binnen het kader van beproefde succeswerken bleef en geen gewaagde experimenten met no viteiten deed, getuigt van wys beleid. De gelegenheid, zelfs om opera's van het bekende en beproefde repertoire te zien opvoeren, wordt aan diegenen van ons die niet elk oogenblik een plezierreisje naar Brussel of Parijs kunnen onderne men te zelden geboden, dat men de be schaafde en van ernstig streven getui gende opvoeringen van onze Haarlem- sche onderneming niet op prijs zou moe ten stellen. Toch zal een grootere blij vende belangstelling, althans voor de stallesplaatsen. noodig blijken, wil die onderneming voldoende baten afwerpen om zich verder en hooger te ontwikke len. De heeren Kaart en Pauwels heb ben genoeg artistieke voornemens als ze maar ultv rbaar zijn! Als altijd was ook bij de première van gisteren de zang der hoofdpersonen over 't geheel zeer goed. Een jeugdige dé butante mochten we begroeten: mej. Jeanne Bacilek, die de rol van Mimi op bevredigende, en hier en daar meer dan bevredigende, ja gelukkige wijze uit beeldde. Haar tenger postuur leent zich voor dergelijke rollen bij uitstek. De so- praanstem klonk in den aanvang wat dun, wellicht door eenige bevangenheid: later op den avond werd het hoe langer hoe beter en in het derde en vierde be drijf kon zU zich geheel geven en be halve fraalen zang ook ontroerende ac centen treffen. Uit een zuiver logisch oogpunt is deze stemclimax eigenlijk niet als Juist te aanvaarden: de steeds zwakker wordende borstlljdster Mimi kan niet aan stemvolume winnen, doch we zijn in de opera wel aan erger in consequenties en onwaarschijnlijkheden gewend geraakt; in elk geval gaf zy in de slotscène een mooi en treffend mezza voce. Truus de Bruin (Musette) was vocaal aanvakelijk haar meerdere, la ter haaf gelijke; gaf goed spel. dat mis schien in 't tweede bedrijf nog een tikje canallleuzer kon zijn. Mat den eeuwig- Jeugdigen tenor Jules Moes (Rodolphe) en den eveneens steeds verdienstelliken bariton Ed. van der Ploeg (Marcel) vormden de belde dames ln de derde acte een kwartet dat werkelijk voortref felijk klonk en dan ook zóóveel bijval uitlokte, dat het herhaald werd. We gunnen dit succes den artisten van har te, doch kunnen de opmerking niet weerhouden, dat de uitvoering, die toch al door zeer langdurige tooneelwisselin- gen onderbroken werd. nog meer ver lengd werd. en dat het bovendien niet verstandig was de teere en ziekelijke Mimi nog langer zonder hoed of mantel ln de sneeuw en vrieskoude te laten staan, te meer waar een herberg vlakbU was, waar een onderdak zeker niet ge weigerd zou zijn- De heeren Van Reen (Chaunard), Blocmgarten (Colline), Monasch (Be- noit) en De Vries (St. Phar) gaven al len een goede vertolking hunner rollen. De fijne, nerveus-bewegelijke partitie te verklanken was de taak onzer H. O. V. Zij maakte, onder de beproefde leiding van den heer J. van Amerom ervan wat er na enkele uren repeteeren (of Juister „doornomen") van te maken is. Maar een volkomen uitvoering stelt hoogere eischcn dan waaraan nu voldaan kon worden. „La Bohème" Is in dit opzicht heel wat moeilijker dan „Faust" of „Troubadour". Décors en regie waren veelszins te prijzen; dat de tooneelruimte voor het tweede bedrijf te klein is. behoeft geen betoog. De wrange humor in het vierde bedrlif (een bijzonder compliment aan Colline om zijn ode aan de Jas en aan de beide duellisten) werd tot een schrij nend stukje levenswaarheid. Het koor had dezen avond gelukkig maar weinig te doen. De schouwburg was grootendeels goed bezet; we merk ten tot ons genoegen een onzer eerste musici in een der loges op. En de bijval was groot en verdiend. KAREL DE JONG. HET SCHOUWTOONEEL. Het Schouwtooneel. Adr, van der Horst en Jan Musch. heeft het opvoc- ringsrecht verworven van „Höhensonne" een nieuw blijspel van Ludwig Fulda. ge- inspireerd op de avonturen van den pseudo-prlns Domela. De première kan in den loop dezer maand worden tegemoet gezien. DINSDAG 13 DEC. 1927 GEM. ARBEIDERS ZANGVEREEN. „MORGENROOD". De afdeel Lng Bloemen daal-Santpoort van den Bond van ArbeideTszangver- eenigingen in Nederland gaf in hotel „Velsexend" een concert. Dit koor be staat voor een groot deel uit personeel van het Provinciaal Ziekenhuis, hetgeen oen ongeregelde opkomst veroorzaakt. Vele moeilijkheden heeft „Morgenrood" achter den rug. De heer Brosksma, loofde echter in zijn tot grootere animo opwekkend woord den vruchtbaren ar beid van den voorzitter, den heer Zager, die het koor voor ondergang heeft be hoed. Toen het koor op het podium had plaats genomen zakte dit plotseling in, waarna de heer Broeksma dit geestig verklaarde als symbool van de socialis tische levensbeschouwing die cp den bo dem der werkelijkheid staat! De kort geleden benoemde directeur, de heer A. Aletrino, heeft naar de omstandig heden te oordeelen reeds veel bereikt. Te loven is vooral zijn Streven naar zuiverheid, hetgeen echter ln „Tenebrae factae sunt", van Mich. Haydn en .Jtegina Coeli" van A. Lotti nog wel te wenschen overliet. „Ontwapening" van Herre de Vos en „Eéns" van Otto W. de Nobel, werden zuiver en frisch voorgedragen. Een greote verdienste was voorts de pittige muzikaliteit waarmede vezor.gen werd. Mooi van klank waren de bassen en sopranen, de laatsten in het hoove register alleen wat hard. De middenstemmen kunnen nog aan sono riteit winnen vooral de schaars boette tenoren. De acoustiek kwam de koor klank niet ten goede. Als de l*de,n medewerken vooral in dien zin dat zij trouw de repetities bezoeken, zal onder de le'dlng van don heer AleMno onge twijfeld veel bereikt worden. Gesoarmen wsren onze verw.-",v^'r",en van den vlolist, de hoer Jae van dor Woudo, daar het geen klein;gv,o'd is als men werken p.ls het Cone°rt in D gr. t. van N. Pa- garn'ni op zün nrovramma ploatst. De longe vie'!ct vT^ste m°t zijn d"™- lijk en s'erk on'w'kkelde techniek. Het "enoemd concert warvan de violist al leen het eerste deel spe°!do. was toch wel wat te hoog gegrepen, hoewel ln dit werk, dat-, alle technische moge lijkheden en kleurschakeringen va.n de viool in toepassing brer-h veel knappe momenten voorkwamen. Zijn zuiver spel ook in dubbelgrepen en ri'n soepele stok- voering vielen o.a. op. Zijn groots be- drevenhrd in pizzicati en flageoletspel toonde hij in „Spaansche Dans" van Mowskowski en het grappige „Le Canari" van Poliakin. Al deze bekende proofs teenen. voor vlolisten verlangden echter meer be zieling; als succesnummers waren zij wel op hun plaats en de veelbelovende vlolist oogstte dan ook dankbaar applaus. De pianobegeleiding was even correct als droog. Bovendien had de heer Ah. Fonteyn een ongeschikt instrument tot zlin beschikking. Na de uitvoering van ..Morgenrood" van Otto W. de Nobel, werd het concertgedeelte van dezer. avond afgewisseld met een bal. PIET MÖHRINGER. NED. FILMLIGA. DERDE VERTOONING. James Cruze is een Amerikaan die in Jazz een schier volmaakte parodie gele verd heeft op het Amerikanisme! Dit feit alleen al is interessant. De voortref felijke en zeer geestige bespotting van een aantal specifiek Amerikaansche eigenschappen, voorbereid in een vrij onbenullige voorgeschiedenis die nu eenmaal onmisbaar was vindt haar hoogtepunt in de tweede helft der film. De droom; waarin de hoofdpersoon, de componist Mc. Rae, in zijn slaap, in let terlijken zin bezeten wordt van den Jazz-duivel. In dezen droom komen alle echt Amerikaansche karaktertrek jes die in de voorafgaande drie bedrij ven worden aangekondigd in die obse- deerende afmetingen' en vormen, die de nachtmerrie tot zoo'n alleronaange naamste nachtelijke tljdpasseerlng ma ken, terug. WH kunnen hier citeeren wat het programma der Liga zegt: Merkwaardig is het hoe James Cruze, zelf Amerikaan (in dezen droom) alle echt-Amerikaanschc dwaasheden aan de kaak stelt: geldhonger, danswoede, vormelijkheid, snobisme worden e.'er onubarmhartig gehekeld als de senti- menteele romantiek, die zich een uitweg baant in de tallooze love-, cradle-, home- en farewell songs; voorts krijgt de Amerikaansche zakeiyke nuchter heid een beurt, pers. rechtspraak, gevan geniswezen, zakenleven, alle jaagt hy er door In steeds sneller vaart der Jazz muziek. En hierin ligt ook de groote verdien ster der film „Jazz" dat de inhoud van aen droom ln de eerste pla.ics, psycho logisch verantwoord is, en in de tweede plaats, en dat moet buitengewoon moei- lyk geweest zijn pasklaar werd ge maakt voor de parodie op het Amerika nisme. Met de film. welwillend ter beschik king gesteld door de directie van het Provinciaal Waterleidingbedrüf van Noord-Holland, en vervaardigd door den heer J. C. Mol „Hot. leven in een druppel water" voldeed de Liga nog maals aan de belofte ook zuiver weten- schappeiyk werk te vertoonen. Den heer Mol komt voor zUn schepping zeer veel lof toe. Wat hij ons door middel van het microscoop en een druppel water op het witte doek voor oogen toovert is verba zingwekkend. wy mogen hem dank baar zUn omdat hy ons een blik heeft doen slaan in het leven van die honder den en duizenden onzichtbare organis men, die eenige kubieke centimeters slootwater bevolken. Tot slot werden de films van Rutt- mann vertoond. Zoogenaamde absolute films, waarin alleen licht en donker, en de bewegende (sobere) figuur (rechthoe ken en arabesken in zwart en wit) optre den. Het is onmogelijk om die cinema tografie te beschrijven. Men vond de kennismaking met dit experiment over het algemeen wel interessant, de me ningen over de werkelyke waarde van deze probeersels (die voor*,-udies zijn voor een grootere film „Berlin") liepen echter zeer uiteen. Wat ons be'reft, wj zovcer» ons oordeel nog op willen schor ten tot wy „Berlin" gezien hebben. En toch.... ons vertrouwen in dergelijk geëx- pertmenteer, dat zoo weinig houvast biedt en eigenlyk in het geheel geen zintuigelljk waarneembare schoonheid... is n i e t groot. Bovendien welke werke lijke artistieke prestatie ligt aan dit soort arbeid ten grondslag? De „moder nen" filosofeeren zoo gaarne over ab stracte schoonheid; zij praaten zóó lang over dat, te pas en te onpas gebruikte, begrip rvthme tot zy in een zwarten rechthoek die over een witten achter grond schuift en zich tenslotte vieren deelt in smalle strookjes, om einde'.yk uiteen te vallen in tienmaal 'zooveel vierkantjes, de voltrekking van 'n „dra matisch conflict" zien geschieden. Is dat geen critieklooze fantastery en een rich willoos overgeven aan een idee, waarby men het moderne kunstpro duct als springplank gebruikt voor een redeneering „ins blaue hinein" die niets meer te maken heeft met dat kunst product? Ons rest de musici, vormende „The White Star band" hulde te brengen voor hun Degeleidmg van Jazz. die inderdaad voortreffeiyk was. In de eerste plaats, dank zy den steun van den Saxophonist den heer Stinis en in de tweede plaats dank zy de leiding van den heer M. La Chapclle, A. VERBINDING VAN TOONEEL EN FILM. PROEVE BIJ HET VEREENIGD ROTT. HOFSTAD TOONEEL De directie van het Vereenïgd Rotter- damsch Hofstadtooneel schvyft: Sinds eenige jaren houden vooraan staande bultenlandsche tooneelregisseurs als Meijerhold in Rusland en Piscator te Bcriyn zich bezig met experimenten. d:e een wending willen geven aan den strijd tusschen tooneel en film. door de film techniek in dienst te stellen van de too neel kunst. De eerste schrede op dat ge bied zette Meyerhold die in 1924 te S' Petersburg by de vertooning van Ehren- berg's Storm op Europa boven de too- neelopening een filmdoek hing, waarop allerlei teksten en landkaarten versche nen ter verduidelijking van de hande ling. Dit was een begin, dat de princi pes van de filmkunst nog weinig erken de. Meer in de richting van de bioscoop film werkt Erwin Piscator te BerlUn, die aan al zyn vertooningen een pro loog op het filmdoek laat voorafgaan (zoodoende het kader van de voorstel lingen vergrootend) en de handeling van de stukken af en toe onderbreekt om het gebeuren dan op de film voort te zetten. Op dezen weg verder gaand, zoekt men voortdurend naar een 'oplos sing om de film geheel in de tooneel- voorstelling op te nemen, en inderdaad zyn de mogelijkheden die daarby te voorschijn komen, onafzienbaar. Als het tooneel de elementen van de film voor eigen doeleinden gaat gebruiken kan het resultaten bereiken, die in de bios coop, waar men over niets anders dar. het onbeweeglijke witte doek beschikt en in de eerste plaats de menschelyke stem moet missen, onmogelyk zyn. Esn nieuwe schrede op dezen weg is sinds korten tijd gezet door Simon Koster, die de laatste jaren in Berlyn woont en daar aan de filmindustrie ver bonden is. Koster is er namelijk in ge slaagd een verbinding van tooneel en film tot stand te brengen, waarin deze twee elementen niet naast elkaar (zoo als tot dusverre steeds gebeurde) maar door elkaar heen worden vertoond, en zelfs nu en dan ongemerkt in elkaar overgaan. De proeven, die daarmee in Berlijn zijn genomen, hebben verrassen de resultaten opgeleverd. De eerste aan wending van deze nieuwe techniek in het openbaar zal echter in Nederland plaats hebben, en wel bij de vertooning van Simon Koster's nieuwe stuk: Nul Uur Nul. een gebeurtenis dat Cor van der Lugt Melsert ter vertooning by het Vereenigd Rotterdamsch-Hofstad-Too- neel heeft aangenomen. Nul Uur Nul is een moderne fantasie, waarin parodisti sche, ernstige en komische tafreelen af wisselen met scènes in revue-stijl, terwijl den acteur af en toe ook gelegenheid is gegeven om zichzelf op het tooneel te brengen en hun rollen improviseerend uit te werken. Cor van der Lugt Melsert zal zelf de regie van de vertooning op zich nemen en Annie van der Lugt Melsertvan Ees zal er de hoofdrol (een A.K.O.- jongen) in vervullen. De film die in het stuk voorkomt, wordt gedeeltelijk in Den Haag. gedeeltelyk in een groot Berlynsch film-atelier onder leiding van den opera teur C. Oertel vervaardigd; meer dan tienduizend meter filmmateriaal wordt ervoor gebruikt. Voor de vertooning van het filmgedeelte der voorstelling wordt een bijzonder apparaat geconstrueerd Speciaal hiervoor gecomponeerde muziek zal de uitvoering begeleiden. De première van Nul Uur Nul zal op Nieuwjaarsdag in den Konlnkiyken Schouwburg in Den Haag plaats hebben. NIEUWE UITGAVEN. „Dante's Goddelijke Komedie" vertaald door Pater Fr, C. Kops O. F, M. Het eerste deel van een werk van on- getwyfeld groote beteekenis is in den Nederlandschen boekhandel. ..N.V. Uit gever y Joost van den Vondel", versche nen. Een Hollandsche vertaling van Dante's Goddelyke Comedie door Pater Fr. Chr. Kops. O.FJM. De groote ver dienste van deze vertaling ïykt ons in de oerste plaats hierin gelegen dat het de Divina Comedia veel dichter zal bren gen tot de massa die er nog ver van verwyderd is. Deze Goddelijke Comedie is in zuivere eenvoudige taal (proza) weergegeven, die toch magistraal en grootsch van klank en compositie ons zeer dicht brengt by de hoogte waarop het meesterwerk van Dante staat. De bekende kunstenaar Charles Eyck zal de geheele vertaling illustreeren. Van de 20 Illustraties zullen eenige ln 4- 1 kleurendruk worden opgenomen. De eerste aflevering toont ons reeds een dergelijk exemplaar. Dante in het be kende roode gewaad wyst met een in getogen en toch majestueus gebaar de aardsche zonden af die hem belagen in het „donkere woud, midden op de reis tocht van zyn leven": de panter, de leeuw en de wolvin (zinnebeelden van wellust, hoogmoed en hebzucht). De illustratie is vol van het zwoele diepwortelende oerleven in het woud. Het exotisch tafereel doet, afgezien van de religieuze gestyleerde gedaante van Dante. denken aan de grillige uitbeel ding in Rousseau's (le douanier) fan tasie van het Oerwoud. Typografisch is de uitgave goed ver zorgd. Op fraai papier is het werk in Oud-Fransche letter gezet. De kunste naar van Krimpen ontwierp beginlet ters. wy hopen te zyner tyd by de volgende afleveringen op deze nieuwe vertaling der Goddelijke Comedie terug te komen. A. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cent» per regel. VAN 18 - 21 DECEMBER GROOTE ZAAL VAN HET 5 GEMEENTELIJK CONCERTGEBOUW. MIJ. TOT NUT VAN 'T ALGEMEEN Departementsvergadering Maandagavond vergaderde het De partement Haarlem van de My tot Nut van 't Algemeen. Aanwezig waren 4 le den. De voorzitter. Mr J. W. v d. Vlugt, stelde voor, den heer J. H. Daam van Tubsrgen, die zich genoodzaakt zag als bestuurslid te bedanken, den dank van het departement over te brengen voor het vele werk. dat hy voor het departe ment heeft verricht. Dit vond algemeen instemming. In de plaats van den neer Daam van Tubergen werd gekozen de heer N. J. van den Brandhof. De vier aftredende commissarissen voor de Nuts-Spaarbank, de heeren J. Willcms, J. W. Stoutjcsdyk. W. H. "an Tyen en Mr. L V. Hoog werden herko zen. Tot nieuwen commissaris werd be noemd de heer N. J. Hoeflake. Tot leden in het Bestuur van de Nuts Kweekschool werden herbenoemd de aftredende leden mej M. C. Berdenis van Berlekom en de heer R. Zuidema. Daar de agenda slechts deze benoe mingen bevatte, werd de vergadering hierop gesloten. PROPAGANDA-AVOND JONGE LIBERALEN In een gezellig zaaltje van Hotel ..Den Hout" gaf de vereeniging van Jonge Liberalen te Haarlem Zaterdagavond haar jaarlyksche feestavond. De voorzitter, de heer A. J Tom, opende met ee° inleiding waarin hy de liberale beginselen nog eens toelichtte. Een spontaan gezongen clublied gaf uiting aan het gevoel van saamhoorlg- heid van leden genoodigden en intro ducés. Iets zeer byzonders was de uitvoering quatre mains" en „a deux pianos" door de dames mevrouw B. van Kempen v. Goethem en mej.W. Hiesyerus. Eerste nummer was Carl Relnecke's „La belle Grisélidis", een fantasie geïnspireerd op een Fransch volkslied uit de 17e eeuw. Een door de dames uitgevoerde wals van Brahms had een verdiend succes. De propagandarede werd ditmaal uit gesproken door mevrouw B. Boonvan der Starp, die als onderwerp had geko zen: „De waarheid in de politiek". Me vrouw Boon wenschte haar toehoorders er van te overtuigen, dat de VrUheids- bond in de politiek steeds de waarheid betracht, en geen beloften doet, die hy niet kan nakomen, zy meende, dat dit wel verschilde met de gedragsiy'n van andere partyen, van rechts zoowel «Is van links en staafde dat met eenige voorbeelden. Politiek noemde zy iets schoons, mits men het beschouwt als een middel om iets tot stand te bren gen, dat van nut kan zyn in de toe komst. De spreekster critiseerde vooral de houding der socialisten, die zich al- tUd richten tegen de kapitalisten, en volgens haar alleen waarde hechten aan geld. Spr. noemde de socialisten daar om kortzichtig en onpractisch, en meen de. dat zy haat kweeken. zy zou willen dat ontwapening toegepast werd op den klassenstryd. Overtuigd was mevrouw Boon. dat de schoone beloften van de socialisten wel nooit in vervulling zou den gaan. De liberalen doen nooit be loften, maar zetten alleen op hun pro gramma, wat zy weten, dat verwezeniykt kan worden. Willens en wetens onop recht zyn ze niet. Gestreden hebben zy voor wat ZÏ5 wisten, dat hun nadeel zou brengen, zooals de gelykstelling van het openbaar en byzonder onderwys. en de invoering van algemeen kiesrecht, omdat rechtvaardigheid en billykheid het geboden. De jongelieden in den Vryheidsbond maken een moeiiyken tyd door, maar het idealisme is er nog, ondanks het verwarde van de tyden. Spr. is van mee ning. dat het liberalisme nog leeft, om dat de waarheid er nog is, en de nuch tere beschouwing. Propaganda achtte rij noodig om hen, die besluiteloos zyn, te overwinnen. Deze stryd voor het ideaal is by uitstek het werk voor de jeugd, en de ouderen kunnen daarby steunen. De causerie van mevr. Boon werd ge volgd door zang van men. N. Böhm, die eenige „Zigeunerlieder" van Brahms vertolkte. De Engelsche liedjes van een cabaret clubje, onder leiding van den heer C. Sorgdrager Jr., werden zeer geappre cieerd. De voorzitter bracht hem en de drie dames dank voor het geschon ken amusement. Het Kamerlid Mr. G. A. Boon, hield nog een korte toespraak, waarin hy on derstreepte hetgeen zijn vrouw gezegd had. Het laatste gedeelte van den avond was gereserveerd voor dansen. „The Moonlight Band" zorgde voor rhythmi- sche en vroolijke muziek, zoodat velen eenige uren prettig gedanst hebben. VROUWENGROEP IN DEN VRIJHEIDSBOND. Voor de Haarlemsche en Heemsteed- sche Vrouwengroepen in den Vrijheids bond hield mevrouw Sorgdrager—van Thiel, lid van de Studieclub van de Vrouwengroep, Maandagmiddag in „De Nyverheid" een bespreking over het onderwerp: „Het Staatspensioen". Dsze eerste winter-byeenkomst was flink bezet. De presidente, mevr. De Veer—Blok Wy brandt, sprak er in haar openings woord voldoening over uit dat mej. Berdenis van Berlekom na de verkie zingen in den gemeenteraad is terugge keerd. Voorts adviseerde spr. den aan wezigen dames de begrooting eens in te zien. om te ontdekken in hoeverre het verzoek van de Vrouwengroep om een vrouwelijke inspecteur bij de politie aan te stellen, succes heeft gehad. Hierna was het woord aan mevr. Sorgdrager, die de toestanden onder de behoeftige ouden van dagen schetste vóór de Bond van Staatspensionneering gesticht werd. Er zyn verschillende wetsontwerpen geweest: van de ministers Lely en Tal ma. De wet Talma-Aalberse werd ten slotte aangenomen: zy koppelde invali diteit aan ouderdom. Een begin van Staatspensioen was de uitkeering van f 2 aan 70-jarlgen en ouderen, in 1919 werd dit f 3 aan 65- jarigen die een inkomen van minder dan f 1200 hadden gehad: SOOO menschen werden nu gelukkig gemaakt; zy ge noten een pensioentje zonder daarvoor een premie betaald te hebben. Dit geldt intusschen nog lang niet voor allen: de jongeren moeten een premie betalen. Velen kunnen door de economische omstandigheden de premiebetaling niet volhouden. De Bondstaak ls dus nog wiet afge- loopen. Spr. gaf vervolgens een overzicht van den toestand ln andere landen: Enge land. Duitschland. België en Denemar ken. Het laatste land wordt vaak als voorbeeld aangehaald. Mooi zyn daar de Ouderdomstehuizen. Hierna volgde een overzicht van het raderwerk, dat door onze wet in werking is gezet: de Raden van Arbeid. Ryks- verzekeringsbank enz., waarna een over- richt volgde van de Invaliditeitswet. De reorganisatie van deze wetten is nu aan de orde. Eén ding zal daarbij moeten worden uitgemaakt: moet de sociale verzekering opgevat worden als verzekering of als sociale voorzorg? Er zullen weer hoe langer hoe meer on verzorgde ouden komen. Hoe belachelyk is by voorbeeld de som die aan weduwen wórdt toegekend. Spr. heeft onlangs gehoord van een weduwe die.... f 8 per jaar pensioen kreeg! Spr. critiseerde voorts den admini stratieven rompslomp. De onkosten zyn nog per maand 1/2 millioen. Eerst wa ren er 3000 ambtenaren, nu zijn er nog 2000. De vrijwillige verzekering heeft abso luut fiasco geleden, niettegenstaande de dure reclame. Er is voor den Bond nog werk genoeg Hij moet het zoo ver brengen, dat er Staatspensioen is voor allen, die er voor in aanmerking komen, zonder uit zondering. Tot slot van den middag droeg mevr. J. van Mee terNegryn eenige gedichten voor van Felix Timmermans, Alice Nahon, Hélène Swarth, Margot Vos en Jan Prins. Met een hartelijk woord van dank bood mevr. De Veer beide spreeksters bloemen aan. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN Terug tc bekomen bij: Kennel Fau» na. Parklaan: grijze trekhond gebracht door J. in 't Veld. Slachthuïsstraat 7ó. hazewindhond, gebracht door A. Bah tus. Vooruitgangstraat 15. bruine handschoen cn bruin lederen hand» beschermer; C. Klooster. Koralen» slccg 8. bruine vilthocd; H. Boelens. Rijwielstalling Diaconcssenhuis. arm» bandhorlogc; J. Kampman. Klaren» beekstraat 53. bruine kinderhand» schoen; J. v. Waveren. Lombardstecg 2, bruine kinderhandschoen; P- v. Ton geren, Klevcrparkwcg 36, kerkboek; D. Stam, Nic. Beetsstr. 5. 3 kaarten voor een vermakelijkheid; L, Boo» gaard. Lange Boogaardstr. 16. ge» dceltc van carbidlantaarn; P. Dege» ling. Overtonstraat 19, groote olie» spuit; J. Meier, Oostvest 26. kinder» portcmonnaic met inhoud; T. Veen» hof. Pcpijnstraat 21, portcmonnaic m. inhoud: A- Viergever, Assendclvcr» straat 38. kinderportcmonnaie met inhoud; J. Gerritsen, woonschip in de Lcidschevaart, blauwe pet; P. Ver dun. Raamstccg 12, rijwielhel.mcrk in etui; H. Hoenderdos. Leidscheplcin 43, heerenschoenen; J, Bakker, Bal» juwslaan 3a. scheermes in etui met riem; B. W. Haarbeck, Scheepersstr. 1 rood. sleutelbos; Filiaal Dc Gruij» ter, Zijlweg 7U, zilverbon. HOE HET AUTODIEVEN VERGING. Zaterdag begaf de wed. A. en familie uit Leiden zich met een zoo goed als nieuwen Studebaker naar Den Haag om een familiebezoek af te leggen. In Den Haag aangekomen, plaatste men den auto aan het Buitenhof en liet haar onbeheerd staan. Toen de familie terug keerde. vond men de Studebaker ver dwenen en een oude Ford er voor in de plaats gezet. Van het geval werd aan gifte gedaan by de Haagsche politie, die op haar beurt het merk en het nummer van den verruilden auto aan de politie in omliggende gemeenten mededeelde. Door een toeval kwam de vermiste wagen terecht. Bij den ingang van het dorp Oegstgeest nam de bestuurder van 'n uit de richting Den Haag komenden auto een te korte bocht met liet gevolg, dat het voertuig te water geraakte. Toen de politie er zich heen spoedde om de inzittenden de behulpzame hand te bie den, bleken dezen reeds verdwenen. Na dat de auto op het droge was gehaald bleek, dat het de vermiste Studebaker was Het voertuig was eenigszins bescha digd. Het signalement van de verdwenen in zittenden ls bekend, zoodat men alle hoop heeft ze spoedig te vinden. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. Zwakke tanden en tandbederf zijn W jl onmiskenbare teekenen van kalk- ra |j tekort in Uw lichaam. Vul dit tekort gj fe Kalzan zal Uw tanden in korten tijd S B hard en sterk maken, in staat tand- {N bederf tegen te gaan. Begin nog vandaag Kalzan te gebruiken. Verkrijgbaar in alle Apoth. en Drog. a 1.25 en ƒ2,25 per verpakking (45 en 90 tabletten). CONTRACT-ACTIE IN DE BOUWVAKKEN. VOORSTELLEN TOT LOONS- VERLAGING. In de Vrydag te Amsterdam gehouden eerste conferentie ter vernieuwing van hot collectief contract in het bouwbe- drUf hebben de werkgevers hun voor stellen tot herriening der looncyfers nader aangegeven. Het bleken zeer ingrijpende voorstel len tot loonsverlaging te zUn. Voorgesteld werd: voor Haarlem en Den Haag een loonsverlaging van 5 cent per uur. voor Rotterdam van 10 cent per uur. Verder voor de geheele eerste tweede, derde, vierde en vyfde klasse een verla ging van respectievelijk 5. 4, 2, 2 en 2 cent per uur. Zooals bekend, was van de zyde der arbeiders een verhooging van loon tot een maximum van 3 cent per uur voor gesteld voor de drie laagste klassen van het contract, ten einde het loonverschil van pl.m. 15 gulden per week tusschen hoofd- en laagste klasse wat kleiner te maken. Naast deze algemeene voorstellen zijn door beide partijen nog enkele gemeen ten voor klasse-verplaatsing voorgedra gen. Naar aanleiding van de voorstellen van de patroons had De Telegraaf een on derhoud met den heer L. v. d. Wal, voorzitter van den Alg. Bouwvakarbei dersbond. Deze verklaarde, dat, als de patroons aan hun voorstellen vasthou den, verwacht kan worden, dat het hord tegen hard zal gaan en dat van een vernieuwing van de collectieve arbeids overeenkomst niets zal komen. DE OLYMPISCHE SPELEN WAT WIJ DEN VREEMDELIN GEN MOETEN LATEN ZIEN. Wat wU den vreemdelingen moeten laten zien die tydens de Olympische spelen in ons land komen. Dit was de vraag, die Prof. Mr M. W F. Treub be handelde in een te Amsterdam gehou den vergadering van de commissie voor cultureele en economische propaganda ter gelegenheid van de Olympische spelen. Spr. deed opmerken dat tochten moe ten worden georganiseerd om den vreem delingen te laten zien wat er in ons land hetzy op cultureel, hetzij op econo misch gebied bezienswaardig is. Met name kunnen wy de vreemdelingen la ten zien. aldus spr.. dat wy volstrekt niet zyn een land, dat zich enkel met den landbouw bemoeit, maar dat wy, al zyn wy een klein land, ook hebben een industrie, die er zyn mag. en dat wij met open grenzen tot een grooter wel vaart zyn geraakt dan byv. Zwitserland en Denemarken, die met den algemee- nen stroom der grensafsluiting zyn mee gegaan. 't Moet om te doen zijn, niet om ln 1928 een zoo groot mogelyk aantal vreemdelingen hier te krygen, maar om de vreemdelingen, die hier komen, zóó te ontvangen, dat zy naar aanleiding vanwat zy op cultureel en economisch gebied te zien krijgen, het volgende jaar terugkomen en aan vrienden en kennis sen zeggen, dat Nederland geen land is waar men zich enkel bezighoudt met landbouw en visscherij en waar men met pofbroeken rondloopt. wy moeten laten zien dat wij onder de kleine landen van Europa een eer ste plaats innemen; dat WÜ °P hefc §e" bied van den landbouw groote vorderin gen hebben gemaakt en op het gebied der industrie ondanks groote moeilijk heden niet alleen het hoofd boven wa ter hebben kunnen houden, maar dat er zelfs vooruitgang is. Als wy in staat zyn onder goede lei ding te laten zien wat wy presteeren op het gebied der metaalindustrie, der fa bricage van kunstzijde en van gloeilam pen en op het gebied van kleine indus trieën, die niet zoo bekend zyn, dan zullen wy een grooten dienst bewyzen niet alleen aan het vreemdelingenver keer, maar ook aan ons land, dat er in de toekomst een grootere bekendheid door krUgen zal. HANDELSIIOOGESCHOOL TE ROT TERDAM. By besluit van den raad van beheer van de Nederlandsche Handelshooge- school is mr. G. A. van Poelje, admi nistrateur ter gemeentesecretarie van 's-Gravenhage. benoemd tot buitenge woon hoogleeraar in de bestuursweten schappen aan de Handelshoogeschool te Rotterdam. Behalve het theoretisch on derwys is aan den nieuwen hoogleeraar mede de leiding opgedragen van het practisch onderricht in de bestuurswe tenschap. waartoe ae studenten, die aan de Handelshoogeschool de staatkundlg- economische richting volgen, kunnen worden toegelaten. AAP ALS BRANDSTICHTER. In een perceel aan de Carpentier- scraat te Den Haag speelde een aap met een pop. die op een gegeven oogen blik op een brandende kachel terecht kwam. Het ruige voorwerp vatte dade- lUk vlam. De aap trok het Sn zyn angst weder van de kachel af. maar nu kwam het brandende poppetje op het kleed terecht. Er ontstond een begin van brand, dat de brandweer spoedig blusch- Se.

Haarlem's Dagblad | 1927 | | pagina 10