UIT DE OMSTREKEN SPORT EN SPEL, DE OLYMPIADE 1928. SCHAATSENRIJDEN. HAARLEM'S DAGBLAD DE MOORD OP KAPITEIN QUECK. HET HAAGSCHE VERGIFTIGINGSPROCES. BIJ de des middags voortgezette ver- hooren voor hert Hoog Militair Gerechts hof zegt Prof. Dr. D. H. Wester, apo theker te 's Gravenhage, dat ki het spierweefsel van het slachtoffer een reactie is aangetroffen, wijzende op cyaankali. Er is gevonden „een hocvel- heid blauwzuur" waarop in de conclusie van het deskundig verslag is gespro ken van cyaankali. Uit proeven op ko nijnen en katten is gebleken dat spoedig na het toedienen van cyaankali, dit reeds niet meer in het bloed is aan te tref fen. De president: U hebt na dien dus ver schillende proeven genomen. Was er ver schil tusschen de eerste wijze van vin den van cyaankali en bij de latere proe ven? Getuige Wester antwoordt dat er geen verschil was. Spr. acht geen verdere toe lichting aan het rapport noodig. De president: Er is gezegd dat er uit den mond van het slachtoffer geen amandel geur was te constateerenHad d.t hier het geval moeten zijn? Getuige zou dit niet met zekerheid kunnen zeggen. De werking van cyaan kali is zeer verschillend. Bij enkele proef dieren is na inspuiting de reuk wel ge- c: n-tateerd. b\j andere niet. Als getuige-doskundige aan de zijde van den beklaagde werd voorts gehoord dr. J. W. Hesseling, arts te Arnhem. Deze zegt dat bij het vinden van blauw zuur moet worden gezocht naar cyaan- verbindingen. Op grond van het rapport is spr. van oordeel, dat de toegediende hoeveelheid scopolamine zeer kleiin is geweest. Bij het nemen van proeven moet rekening worden gehouden met factoren die de omzetting der toege diende stof ongunstig hebben beïnvloed. Dit, nader toelichtend, zegt spr., dat men met het beoordeelen van proeven voor zichtig moet zijn als niet rekening is gehouden met dergelijke ongunstige fac toren. Dc president: dus hebben we aan de proeven hier niets? Getuige herhaalt dat men met de conclusie voorzichtig moet zijn. Een andere doodsoorzaak? Op een derde vraag verklaart spr. de mogelijkheid der omzetting van cyaankali voor 40% in kaliumcarbonaat. Na hieromtrent een verdere wetenschap pelijke verklaring te hebben gegeven, wijst spr. op de mogelijkheid dat cyaan kali slechts sporadisch is opgenomen in het bloed. Het scheikundig onderzoek mr.r.kt niet dat het uitgesloten is, dart er een andere doodsoorzaak is dan het toedienen van cyaankali of scopolamine. Een andere doodsoorzaak acht spr. dus niet uitgesloten. Op een vraag van den verdediger ver klaart get. dat niet kan worden volge houden dat er in "t geheel geen inspui ting heeft plaats gehad; op grond van het rapport kan get. niet zeggen dat er geen cyaankali is toegediend. Desgevraagd verklaart de reeds eerder gehoorde deskundige prof. Wester, dat er geen fout kan zyn begaan bij het onderzoek. Op enkele détails bestrijdt spr. getuige dr. Hesselink. Er is cyaan kali in de spierweefsels aangetroffen, en volgens wetenschappelijke beschou wingen doet het eT minder tos, hoe groot de hoeveelheid is. Het is uitgesloten dat bij het onderzoek complexen cyanide zijn aangetroffen, niet afkomstig van cyaankali. Als derde getuige-deskundige aan de zijde van den beklaagde wordt gehoord de heer W. J. Louws, arts te 's Graven hage. Get. geeft bijzonderheden over het resorptie-proces. Hoe de resorptie gekomen is, weten we niet, en we kun nen daaruit dus ook niets afleiden. Hoe veel sbof of er hier ingespoten is en hoeveel er gewerkt heeft, zou spr. niet kunnen verklaren. Prof. dr. L. van Itallie, hoogleeraar te Leiden, getuige-deskundige, verklaart dat een hoeveelheid van 150 mg. cyaan kali zeker doodelijk is by een volwas sen persoon, maar dat ook een kleinere hoeveelheid den dood kan veroorzaken. Spr. citeert vervolgens verschillende we tenschappelijke werken, waarbij spr. voorts „per analogie" verder redeneer de. De president vraagt den heer Louws of we dus aan dezen getuige als des kundige weinig hebben. De heer Louws is ook wel getuige- deskundige geweest in een andere zaak en is van oordeel dat men in die functie vooral niet meer mag zeggen dan men zelf verantwoorden kan. Verdere getuigenverklaringen. De vijfde getuige-deskundige dr. H. G. Bijlsma, pharmacoloog aan het Centraal Laboratorium v, d. Volksgezondheid te Utrecht, verwijst naar verschillende proeven om te betoogen, dat blauwzuur snel in het spierweefsel kan worden op genomen. Spreekt men van een doode- lijkc dosis dan is er gerekend op een z.g.n. dépdt dat aan de doodelijke wer king niet medewerkt. Wat betreft den amandelreuk uit den mond bij cyaan- kallvergiftlging. is er weer meer dan één geval mogelijk. Na den dood kan men ingespoten blauwzuur, omdat dan de ademhaling heeft opgehouden, nooit meer stellig constateeren. De pres.: Meent u dat in deze zaak scopolamine heeft medegewerkt als doodsoorzaak? Dr. Bijlsma zou dit niet kunnen zeg gen, en zet dit op wetenschappelijke gronden uiteen. De pres.: Kan er een dosis worden gegeven, zoo weinig boven de doodelijke. dat de dood pas na een uur of vijf kwartier na de toediening Intreedt, zoo als bU den heer Queck het geval zou eUn? Dr. Bijlsma: Ongetwijfeld; wel zes tt'ir. De vierde deskundige, gedagvaard van wege den beklaagde, dr. J. Koopman, arts te *s Gravenhage. zegt dat de doode lijke hoeveelheid scopolamine gesteld 13 DEC. 1927 wordt op 100 mg., doch ook minder kan voldoende zijn en getuige citeert een geval van doodelijken afloop na ge bruik van 1 mg. Wat cyaankali betreft, dit kan zelfs, bewaard in een flesch met goed gesloten stop, achteruitgaanin sipr.'s kamer is het wel in eenige uren achteruitgegaan tot 45%. Wanneer noch klinische verschijnselen er op wijzen, noch cyaankali Is geconstateerd, is het zeer gevaarlijk om cyaankali vergiftiging aan te nemen. De getuigen prof. v. Itallie en dr. Bijlsma worden nog eens gehoord naar aanleiding der verklaringen van dr. Koopman; dr. Bijlsma zegt o.m. aan gaande de genoemde hoeveelheid van 1 mg., waaromtrent slechts één geval bekend is, In alle literatuur trouwens hetzelfde geval, dat er niets met zeker heid uit af te leiden is. Mr. Bourlier, verdediger; U weet er dus ook niets van! Het verhoor van de getuigen en de deskundigen was hiermede geëindigd. De zitting werd ge:.loten tot heden Dinsdag zou de advocaat fiscaal aan het woord komen. (Zie verder 1ste Blad.) BEVERWIJK. VERGADERING GEMEENTERAAD. Maandagavond kwam de gemeenteraad bijeen. Aanwezig waren alle leden. Tot lid der Commissie van Overleg voor de Ambtenaren wor den gekozen de heeren W. de Groot, W. Maters en J. F. Braun en tot leden der Commissie van Overleg vcor de werklieden, de heeren K. Steüjn, J. Groot en G. Welagen. Het voorstel tot uitbreiding van het personeel der school voor Buitengewoon Lager Onderwijs wordt goedgekeurd, tevens is het benoodigds crediet toege staan voor uitbreiding der leermidde len. Goedgekeurd wordt ook de opheffing der zekerheidsstelling van den waarne mend gemeente-ontvanger, den heer A. Post. Daarna komt aan de orde; Wijziging van het reglement van orde voor den Raad. De hiervoor benoemde commissie, ad viseert de voorgestelde wijziging niet te aanvaarden, waarover de Voorzitter zijn teleurstelling uitspreekt. De com missie schijnt niet te hébben begrepen, zegt de burgemeester, wat lk hiermee be doel; het Is In geen geval het geven van meer bevoegdheid aan den leider der vergadering, daar de Voorzitter macht genoeg heeft om de orde te hand haven. De heer Eyklng begrijpt niet de houding van den Voorzitter; deze heeft zelf de commissie aangewezen en nu deze niet met hem meegaat, tracht hij ze weer om te praten. Als wij hier hadden een bezadigd Voorzitter die de besluiten van den raad uitvoerde, zou spr. zijn stem aan de wij ziging geven, doch daar spr. steeds dooi den Voorzitter wordt beleed!gd, meent hy dat deze meer dan genoeg macht heeft. De Voorzitter zegt, dat als de heer Eyking dergelijke taal tegen een mede-lid uitsloeg, hij hem tot de orde zou roepen, nu laat het hem koud. De heer Groot meent dat het veel beter was geweest, als over dit voorstel niet meer was gesproken. De heer Eyking schijnt niet anders dan onhebbelijk tegen den Voorzitter te kunnen optreden. Een enkel bewijs aanvoeren voor alles wat de heer Eyking tegen den voorzitter zegt te hebben, moet nog worden over gelegd. De heer S t e y n is van oordeel dat het reglement geen wijziging behoeft, daar de heer Eyking, tegen wien het vol gens spreker toch gaat, in gemoedelijk optreden wel tot rede is te brengen. Spreker heeft de overtuiging, dat bij een wijziging als de Voorzitter wenscht, deze toch zeer moeilijk zou zijn uit te voeren, daar bij een eventueele stemming de leden de vergadering zouden verla ten. - De heer Braun heeft eerst op het standpunt gestaan de voorgestelde wlj- zLging te aanvaarden, doch na bespre king in de commissie, meent hij, dat het toch te ver zou gaan, om een raadslid door den sterken arm te doen verwijderen. De heer Tromp is van meening, dat de voorzitter de consequentie van zijn eigen voorstel niet durft aanvaarden. Het advies der commissie, afwijzend op de wijziging te beschikken, wordt met op 2 na algemeene stemmen, aan genomen. Tegen de beide Wethouders. De voorgestelde wy'ziging der motov en rijwielverordening wordt na eenige discussie. op voorstel van den heer Groot aangehouden. Daarna is aan de orde het voorstel tot uitbreiding der publieke tribune van de Raadszaal. Het is niet gemakkelijk om de trlbnune te grooten, doch waar een wil is. is een weg. met een weinig goeden wil is het mogelijk om er vijf en twintig plaatsen bij te maken. Spr. is van meen'.ng, dat de verslagen in een der plaatselijke bladen niet goed worden weergegeven, zoodat de tribune de eenige gelegenheid voor die abonnés is. om te hooren wat hier gezegd wordt. De heer Eyking mei-kt op. dat nu reeds voor een plaats op de tribune een groot bedrag wordt geboden. De heer Braun vraagt den heer Tromp, hoe hij de tribune wenscht uit te breiden, hij als bouwkundige ziet er geen kans toe. Het afwijzend prae-advles van B. en W. wordt met 11 tegen 2 stemmen aan genomen. In verband met het gegeven antwoord op de door den heer Eyking gestelde vragen omtrent het optreden der po litie, zegt de heer Eyking overtuigd te zijn. dat de voorzitter hem reeds lan ge jaren tegenwerkt. De politie is opge treden op last van het hoofd der politie, die de haat, welke hij tegen spreker heeft, overdraagt op zijn vrouw en kin deren. De heer Visser had gehoopt, dat omtrent deze zaak klaren wijn was ge schonken. De Voorzitter zegt, dat het uiterst lastig is om den heer Eyking te ant woorden, daar deze er een geheel per soonlijke zaak van maakt. Het is voor spreker moeilijker over deze kwestie te zwijgen, dan te spreken, dit zou heel gemakkelijk zijn, maar spr. laat zich in dit opzicht niet in den raad ter verantwoording roepen. De mededeeling van den Voorzitter wordt voor kennisgeving aangenomen. De begrootingen voor 1928 worden in handen gesteld van een commissie, bestaande uit de heeren Braun, Groot Aardenburg en Welagen. B. en W. stellen voor, het schrijven van den heer J. A. Kettenes, inzake zijn van den heer Pruys gekochte woning, voor kennisgeving aan te nemen. De heer Visser heeft bedoelde wo ning bezocht en zegt verbaasd te zyn over de schandelijke afwerking en het bedrag van f 700, door den heer de Bie genoemd als noodig voor de aan te bren gen herstellingen, is n;:1 te hoog. Spr. hoopte, dat de raad zijn misnoe gen zou uitspreken over de houding van den heer de Bie. die zijn be voegdheid ver te buiten is gegaan. De Voorzitter deelt mede dat het college reeds aan den gemeente-archi tect de opdracht heeft gegeven, zich van dusdanige dingen te onthouden. De heer Eyking zegt dat het ge meente bestuur niet vrij uitgaat, daal de huizen onder gemeentelijk toezicht zijn gebouwd, de schuld ligt niet bij den arcliitect, doch bij den dagelijkschen opzichter. Spr. stelt aanhouding van dit punt en een nader onderzoek voor. De Voorzitter ontraadt aanhou ding. daar dit bij den betrokken persoon verwachtingen zou wekken die nimmer in vervulling kunnen komen. Het ge meentelijk toezicht ging niet verder dan het uitwendige. Na langdurige discus sie, wordt het schrijven van Kettenes voor kennisgeving aangenomen. z Op voorstel van B. en V/. wordt be sloten. aan de uitgetrokken werkloozen en ondersteunden van het Armbestuur, als Kerstgave een dubbele uitkeering te verstrekken. B. en W. adviseeren, aan de politie geen extra uitkeering te verstrekken, voor meerdere diensten gedurende de herdenkingsfeesten. De heer Groot is door dit advies te leurgesteld. De Voorzitter heeft den schijn gewekt, dat een extra vergoeding zou worden gegeven. De verhoogde jaarwedde is geen motief om de extra belooning niet te geven. De heer Eyking voelt niets voor fooien, doch wil de meer gemaakte uren uitbetalen, of als vrije dagen terug ge ven. Na een langdurig debat wordt het afwijzend prae-advies verworpen, even zoo het voorstel Groot tot het geven van een gratificatie. Hierna sluiting. SCHENKING AAN DE GEMEENTE. Door Mevr. de wed. A. A. van Hat- tum—Dekker, is aan de gemeente aan geboden een schilderij van den kunst schilder J. A. B. Stroebei, voorstel lende het praalgraf van Prins Willem I in de Nieuwe Kerk te Delft. Het schil derij zal een plaats krijgen in de raads zaal. GEVONDEN VOORWERPEN Pakje inh. broek, damestaschje, ry- wielmerk in etui, stalenboek. BLOEMENDAAL. GEMEENTEBEGROOTING. BEHANDELING UITGESTELD. De Burgemeester van Bloemendaal heeft den gemeenteraad medegedeeld dat de behandeling van de gemeente- begrooting die aanvankelijk zou plaats hebben op Donderdag aanstaande is uit gesteld tot Donderdag 22 December des voormiddags 10 uur op verzoek van vele leden. Openbare vergadering van den Raad der gemeente Bloemendaal. te houden op Donderdag 15 December 1927 te 14 uur in het raadhuis te Overveen. De agenda luidt; 1. Ingekomen stukken. 2. Aangaan eener geldleening. 3. Overname grond voor verbreeding van den Kennemerweg. 4. Overname van den ondergrond van den Rustenburgherweg. 5. Aankoop van grond voor verbree ding van den Bloemendaalschen weg. 6. Verhuur van Zeewegterreintjes aan Backhuys en Van Maren. 7. Vaststelling tekst van het raadsbe sluit tot aanleg van wegen in het Naal den veld. 8. Toekenning vergoeding ex. art. 101 der Lager Onderwijswet 1920 aan de schoolvereeniging .Aerdenhout-Bent- veld". 9. Beschikbaarstelling gelden ex art. 72 e.v. der Lager Onderwijswet 1920 aan de Christelijke School voor Gewoon La ger Onderwijs en Uitgebreid Lager On derwijs. 10. Beslissing inzake het verzoek om vacantietoeslag aan het politiepersoneel. 11. Ontheffing bepalingen der Bouw verordening. 12. Wijziging Algemeene Politieveror dening. CHR. NAT. WERKMANSBOND. Uit het bestuur van de afd. Bloemen daal van den Chr. Nat. Werkmansbond is een commissie gekozen, bestaande uit de heeren G. Hoffschlag, H. Huizinga en K. L. IJzerman, om plannen uit te werken tot stichting van een aantal werkmanswoningen ten behoeve van leden van vorengenoemde afdeeling. HILLEGOM. AFGESLOTEN WEG. Krachtens verleende vergunning is 3e Doodweg of Nieuwe weg. loopende van den Rijksstraatweg af tot de Margrieten laan. tot 7 Maart 1928 voor doorgaand verkeer afgesloten. VELSEN. DE GEMEENTE. BEGROOTING. NIEUWE VOORSTELLEN. De stroom van nieuwe voorstellen voor de gemeentebegrooting houdt aan. Na de reeds door ons gepubliceerde voor stellen van de soc.-democratische raads fractie is ingekomen een voorstel van de vrijz.-democratische fractie de hee ren Jac. de Nobel en P. Bosman om den prijs van het muntgas te brengen van 9 op 8 ets. per M3. van van het meter- gas van 8 op 7 ets. per M3. Verder hebben dezelfde heeren voor gesteld art. 1 al. 2 der bestaande veror dening regelende het heffen van opcen ten op de hoofdsom der personeele be lasting zoodanig te wijzigen dat 50 op centen zullen gelieven worden van hen voor wie de belastbare huurwaarde in de 3e klasse bedraagt f 200 tot 250 en in de 5e klasse 150 tot 200. Door den heer F. P. Vermeulen is ingediend een voorstel strekkende tot wijziging van de verordening inzake op centen personeele belasting, welke wijzi ging bedoelt, de gemeentelijke verorde ning in overeenstemming te brengen met het door den Raad genomen besluit cm voor het jaar 1928 de bestaande op- center. te handhaven.. BENOEMING VAN TWEE ONDER WIJZERESSEN. Ter benoeming van een onderwijzeres aan school H en een onderwijzeres aan school A 1 hebben B. en W. de volgende vcor dr ach opgemaakt: School H: 1 Mej. A. J. Backer van Ommeren, Arnhem. 2. Mej. S. P Lang, te 's-Gravenhage. 3 Mej. J. M. A. C. Baekers te Den Haag. School A 1. 1 Mej. Baekers. 2 mej. Lang. 3 mej. Backer van Ommeren. Het spreekt vanzelf, dat bovenge noemde onderwijzeressen allen „wacht- geldsters" zijn- ONGEVAL AAN DE PAPIERFABRIEK. Maandagavond heeft de arbeider A. L., werkman aan de papierfabriek en wonende te Heemskerk, het ongeluk ge had met zijn rechterhand tusschen een machine te geraken waardoor hem twee vingers geheel werden afgekneld, terwijl het niet onmogelijk is, dat nog een derde vinger moet worden geamputeerd. Na aan de fabriek door Dr. Barentsen te zijn verbonden, is L. per auto naar het Roode Kruis Ziekenhuis te Bever wijk overgebracht. GEVONDEN VOORWERPEN Taschje inh. sleutels van motorrij wiel. dynamo van een motor, slang, hamer, twee vijlen en schroeven draaier, springtouw. HEEMSTEDE. JAARWEDDEREGELING AMBTENAREN. B. en W. stellen den Raad voor te besluiten aan het raadsbesluit van 9 September 1920 in zake wijziging jaar- wedderegeling van de Ambtenaren een bepaling toe te voegen, luidende: Burgemeester en Wethouders zijn be voegd aan een ambtenaar, die belast is met de leiding eener afdeeling, een toelage toe te kennen van f io0 per jaar, wanneer de werkzaamheden aan die afdeeling verbonden naar hun mee ning van zoodanigen aard zijn, dat daar voor bijzondere eischen kunnen worden ^psteld. Voorgesteld wordt dit besluit in wer king te doen treden op 1 Januari 1928. BELEGGING GELDEN. B. en W. stellen den Raad voor hen te machtigen de gelden welke iin de ge meentekas zijn of worden gestort voor afkoop van onderhoudsrecht van ge- denkteekenen enz. op, of bij graven en voor onderhoud van grafkelders be- hoorende tot de Algemeene Begraaf plaats dezer gemeente te beleggen door aankoop van obligatiën van gemeente-, provinciale- of Staatsleeningen of van inschrijvingen op het Groothoek der Nationale Schuld. BADHUIS HEEMSTEDE In het badhuis aan de Postlaan wer- de week van 5 tot en met 10 Dec. ge nomen 438 douchebaden, 45 kuipba den. Aan 32 kinderen werd een gratis schoolbad verstrekt op Woensdagmid dag van 2 tot 4 uur. Van de gelegenheid tot kosteloos ba den op Woensdagavond tusschen 5 en 8 uur werd door 3 volwassenen gebruik gemaakt. HAARLEMMERMEER. DE KONIJNEN- EN KIPPEN DIEFSTALLEN. De politie is er weder in geslaagd de hand te leggen op een drietal personen, als verdacht van ln Haarlemmermeer bij verschillende bewoners gepleegde konijnen- en kippendiefstallen Een aan tal in een zak geborgen konijnen werd in beslag genomen. De nog jonge man nen werden eerst naar Hoofddorp over gebracht en na verhoord te zyn. ter be schikking van de Justitie gesteld. GEMEENTERAAD. De Raad van deze gemeente komt in openbare vergadering bijeen, op Don derdag 15 December 1927 des namid dags één uur ten Raadhuize, zoo noodig voort te zetten op Vrijdag 16 December d.a.v. des namiddags half twee uur. Agenda: 1. Verzoek van het bestuur van de vereeniging tot stichting en instandhou ding van een school met den bijbel te Vijfhulzen en omstreken om gelden be schikbaar te stellen voor het aanschaf fen van nieuwe schoolbanken. 2. Voortzetting der behandeling van de begrootingen van de gemeente, die der bedrijven en van het burgerlijk arm bestuur, dienst 1928. OVERVEEN. ONS HUIS. In de laatst gehouden ledenvergade ring van de Woningbouw vereeniging „Ons Huls", werd de voorzitter G. Hoff schlag, die periodiek moest aftreden, her kozen. De heer H. A. Tweehuizen, die wegens vertrek had moeten bedanken als commissaris, kreeg een plaatsvervan ger door de verkiezing van den heer P. Priester. Het bestuursvoorstel, om aan de leden een uitkeering te geven van 1 week huur, werd met algemeene stemmen en ap plaus aangenomen. In beginsel werd be sloten, het eerste lustrum der vereeniging (30 Jan. 1923 werd de vereeniging opge richt) eemgszins feestelijk te herdenken. IJMUIDEN Lijst van onbestelbare brieven enz. over de tweede helft der maand No vember 1927. Brieven binnenland: F den Dunnen, Spekholzerheide; Fijnhouthandel te Haarlem; Haperscheidt, Amsterdam; G. Jansen, Amsterdam; A. Kievit. Ter- apelkanaal; C. Kuyper, Amsterdam; G. Lubbers, Maastricht; Middendorp, Aalten; Waanders, Haag; Weerstand Pasterkamp. Urk. Briefkaarten binnenlandOoster- "nuis, Amsterdam; C. Oudijk. Haag; 2 stuks zonder adres. Brieven buitenland: Prinré, Cleet- horpes. LADE GELICHT. Door den winkelier R. wonende aan den Zeeweg is bij de politie aangifte ge daan. dat onbekcv ten zyn winkellade hebben gelicht met medeneming van den inhoud, ongeveer 14 gulden. De po litie stelt een onderzoek in. GEVONDEN VOORWERPEN IJmuiden (Willemsplein)Kinder- liandschoen, portemonnaie met inhoud, rywielmerk, hond, dameshandschoen, pakje dameskousen. kinderportemon- naie, nagelgarnituur, legprentjes, bank biljet. IJmuiden (Engelmundusweg)trom melstok, rijwielmerk, pakje winkelbon- nen, rijwielmerk, envelop met bankpa pier, paar jongenshandschoenen, huis sleutel. ZANDVOORT. UITVOERING STEM DES VOLKS. Zaterdagavond gaf deze gemengde zangvereeniging een uitvoering in de groote zaal van Zomerlust. In zijn openingswoord herdacht voor zitter Van Rijnberk het sterven van den Heer A. Koper, dat een belangrijk verlies voor de tenoren beteekende. Hij herinnerde eraan dat op het graf naast Ecce quo modo moritur het lied Morgenrood gezongen werd. Het koor zong onder leiding van Di recteur J. Post enkele liederen waarin het van ernstige studie blijk gaf. Voor al het vertolken van het moeilijke lied „Ochtend" vormde een verdienstelijke prestatie. Door de vereeniging „Kunst aan het Volk" werd een tweetal tooneelstukjes opgevoerd, die met veel verve gespeeld werden. Medewerking verleenden nog Mej. Presser (viool), de Heer Bos (piano) en Mevr. Dees (zang). Zij hadden veel succes. Daar het Rad van Avontuur tot stij ving der kas draaide begon het bal pas na 12 uur. Dit verliep echter met me dewerking der harmonicaspelers en cn- der leiding van den heer Post zeer ge- annimcerd. Deze avond mag dus als zeer geslaagd beschouwd worden. GEEN ENGELSCHE VOETBALPLOEG. Uit Londen wordt aan het Hbld. ge meld: Op de Maandag gehouden ver gadering van de Football Association werd besloten, geen ploeg te zenden om deel te nemen aan de Olympische Spe len. BILJARTEN. MASSAKAMP D. E. S.—V. O. G. Bij de voortzetting van deze wedstrij den ln het clublokaal van D. E S. wer den wederom 8 partijen gespeeld en de afgebroken party uitgemaakt. Thans was de totale uitslag: V. O. G. 947 en D. E. S. 1029 caramboles. Er zijn nu de helft der partijen gespeeld, n.l. 16 met als uitslag V O. G. 1620 en D. E. S. 1627 caramboles. De volgende 16 partyen worden a.s. Vrijdagavond te Amsterdam gespeeld, waarna de prijsuitreiking zal plaats hebben. MASSAKAMP D. E. S.—HAARLEM NOORD. Van deze ontmoeting zijn nu 14 par tijen gemaakt. De B V. D. E. S. heeft van het begin af de leiding gehad en heeft die nog steeds weten te behou den, De stand is op het oogenblik: D E. S. 1494 en Haarlem-Noord 1435. Het merkwaardige in dezen wedstrijd is. dat den laatsten avond 4 partijen werden ge speeld, welke voor beide vereenigingen evenveel caramboles opleverden, n.l. 274. De wedstrijd zal op nader te bepalen data worden voortgezet. SéANCE PROF. KOEHOF Deze bekende prof. gaf Maandag avond in Vollenhovens Bierbottelarij in de Dubbele Buurt alhier een biljartséan ce op klein biljart cadrc. Er werd een partij van 500 caramboles gespeeld met een voorgift van 400 tegen een bekend liefhebber. Ofschoon deze prof. niet doorloopend het moyenne maakt van b.v. prof. Drost, ziet men in dit spel de professorale kunst. Zijn kunst is vol elegance. Men krijgt, uit dat oogpunt bekeken, pracht- stooten te zien In deze partij maakte hij series van 97, 102 en 147. Dit bewijst reeds genoeg. Het was voor de biljartliefhebbsrs, die in grooten getale aanwezig waren, een genotvolle avond, IJSBOND .HOLLANDS NOOR* DERKWARTIER". Bovengenoemde bond houdt Wocns» dag 2i December te Alkmaar zijn 43ste algemeene vergadering. Op de agenda staan o.a. de volgende pun* ten: Jaarverslag van den tweeden secretaris; Bestuursverkiezing; ver» slag Financiën en Begrooting De rekening en verantwoording over 1926—'27 sluiten met een eind» cijfer van f 2406 40. De bcgr r '-ig wordt voor inkomsten en urtgaven geraamd op een bedrag van f z, In het jaarverslag van den twee» den secretaris, den heer P. C- Akker» man staat o.a. het portret van den heer T. Schouten, het oudste eere»lid van den bond, die o p 7 November in den ouderdom van 85 jaar over» leed. Bij de teraardebestelling werd o.a. het woord gevoerd door den heer D. Stam, burgemeester van Ouden* dijk en door den heer S. Th. Minne» ma. voorzitter van den bond. DAMMEN. MEDAILLEWED STRIJD Zondag h2d te Rotterdam een me daille-wedstrijd plaats tusschen de Haarlemsche Damclub I (kampioen Noordelijke Hoofdklasse Groep B). en de Damvereeniging „Rotterdam F* (kampioen der Zuidelijke hoofdklasse). Hoewel de Haarlemmers met een zeer onvolledig tiental den strijd moes ten aanbinden (zij misten H. G. Teu- nisse, P. G. van Engelen, _L J. J. van Santen en S. M. Mens) wisten zij toch 11a een zeer spannenden strijd de Zui delijke kampioenen te slaan. De gedetailleerde uitslag luidt als volgt: Haarl. Damclub IDamv. Rotterdam I Haarlem Rotterdam Bord Nr. 1. P. J. v. DartelenD. H. Möl- lenkamp 0—a 2. A. de Jong—Ph. H. Kets de Vries 1—1 3. F. A. BerkemeierR. Idserda 1—1 4. J. W. vDartelenM. de Boer 2—0 5. J. B. Sluiter Jr.—W. de Jong 1—1 6. J. v. Looy—J. H. Möllenkamj 1—1 7. J. Poppen—A. Hagenaars 0—2 8. P. H. MeureJ. de Jongh 2—0 9. J. Bijster Jr.—W. de Warle 2—0 10. N N.—„Schijf" 1—1 Totaal voor Haarlem 11—9 OM DEN MEESTERTITEL Maandagavond speelden te Haarlem voor den wedstrijd om den meestertitel P. G van Engelen (Clubkampioen der Haarlemsche Damclub tegen J. Kwie- ser CD. O. S., Amsterdam). Na een aanvankelijk gelijk opgaan de partij behaalde Kwieser door subliem spel in het middenspel eenig voordeel, welk voordeel hij later wist uit te bui ten door het formeeren van een zeer voordeellge hekstelling. Door een fou tieve uitruil van den Haarlemmer wrist Kwieser schyfwrinst te forceeren. doch van dit oogenblik af speelde Van En gelen zeer sterk, zoodat tenslotte de Amsterdammer zijn gewonnen schijf weder moest teruggeven. De stand was toen zoodanig dat Van Engelen alleen door het spelen van de sterkste zetten nog eenige kans kon behouden. In het nu volgende eindspel kreeg Kwieser echter geen gelegenheid meer om te winnen en in een stand van 3 tegeen 1 werden de punten gedeeld. t COMPETITIE 2de KLASSE. Maandagavond jJ. speelden te Haar lem in „De Korenbeurs" voor bovenge noemde competitie de Haarlemsche Damclub II tegen Amsterda I uit Amsterdam. De Haarlemmers bleken in dezen wedstrijd hun ouden vorm weder te hebben teruggevonden en behaalden dan ook een stevige overwinning. De gedetailleerde uitslag was: Haarl. Damclub n Amsterda I. Haarlem Amsterdam Bord Nr. 1. J. Poppen—B. J. Verbruggen 20 2. J. P. v. EijkM. Hoksbergen 11 3. W. v. DaalenP. E. Berghuis 02 4. H. GreeuwP. Rademaker 11 5. J. v. d. GiessenH. Kortlevers 20 6. R. HartgerinkB. v. 't Root 20 7. P. H. MeureO. P. Amsen 20 8. K. LeibbrandtL. ten Kroode 20 9. Ph. F. AmelungA. J. M. Nolte x—x -0. J. v. WaardJ. Marsman 20 Vooruitslag voor Haarlem 144 De partij aan het 9de bord werd af gebroken; die wordt arbitrair beslist. Vermoedelijke uitslag 164 voor de Haarlemsche Damclub II. UITGAAN. KAMERMU5UFK-AVOND „TOON KUNST". De 2e Kamermuziekavond van de Mij, tot bevordering der toonkunst zal Vrijdagavond a.s. plaats vinden in den Stadsschouwburg. Het Berliner Trio bestaande uit de heeren Kreutzer. Wolfsthal en Piati- gorsky, zal zich doen hooren. f DE H. O. V. Het ledenconcert van Donderdag Het ledenconcert der H.O.V. van Donderdag as. zal gewijd zyn aan com posities van drie onzer meest bekende Nederlar.dscbe componisten, terwijl het geheel zal gedirigeerd worden door Jan van Gilse, welbekend als voormalig di rigent der Groningsche Orkestvereeni- ging. Zijn ..Drie Dansschetsen" voor piano en klein orkest, zijn onder zyn persoon lijke leiding ingestudeerd en er mag dus een volmaakte vertolking van verwacht worden te meer daar de heer Ed. van Beinum de pianopartij zal vervullen en concertmeester Hlnze de moeilijke viool cadans zal spelen. De H.O.V. zal voor dien avond door bevriende hulp verrijkt zyn met een heusche Celesta, welke zal bespeeld wor den door het orkestlid, den heer Rose-, krans.

Haarlem's Dagblad | 1927 | | pagina 8