BUITENLANDSCH OVERZICHT 'Hiaiii iEïflflf HET STAALCONFLICT IN DUITSCHLAND, ZULLEN DE UITZONDERINGSBEPALINGEN HET GOED MOETEN MAKEN? RECHTSZAKEN. "MIATEvthiel giiiiiiiii GEMENGD NIEUWS ïSiiiiisiiiiiiiissii RADIO-PROGRAMMA. SCHEEPSBERICHTEN HAARLEM'S DAGBI.AD WOENSDAG 14 DEC. 1927 t De moreele overwinning der vak- vereenigingen. T BELANGRIJKSTE NIEUWS. Minister Brauns is niet gezwicht voor den aandrang en dreigementen der in- dustrieclen om de verordening betreffen de den 8-tuigen arbeidsdag uit te stel len. Onlangs hebben wij al verklaard waarom de kans niet groot was dat Brauns anderszins zou besluiten. Het werd tUd dat Duitschland zijn verplich tingen tegenover de conferentie van Washington ging vervullen. Minister Brauns had toezeggingen in die richting gedaan en uitstel was nu niet goed meer mogelijk. Gelukkig was er een achter deurtje: de uitzonderingsbepalingen voor bepaalde bedrijven. Enkelen industrieelen is het zeer kwa lijk genomen dat zij reeds met uitslui tingen (dreigementen) begonnen toen de onderhandelingen in het eerste sta dium waren. Krupp heeft zijn arbeiders formulieren laten teekenen waarin zij zich verbonden op oude voorwaarden door te werken; -> niet, dan volgde ontslag. Is deze drastische methode niet een vorm van chantage? Hoewel de houding der ryksregeering liu wel heeft bewezen dat er aan den achturlgcn arbeidsdag in de yzerindus- trie niet meer te ontkomen is wordt de propagandistische actie er tegen toch nog heftig voortgezet. De oude argumen ten doen opgeld. Het steekhoudendste is nog steeds dat, 't geen beweert dat de tijd voor den 8-urigen arbeidsdag nog niet is aangebroken, daar de nationall- seering van de industrie millioenen heeft gekost, en de vruchten er van nog niet kunnen worden geplukt. Er is natuurlijk aanleiding genoeg van de zijde der industrieelen om zich met hand en tand te blyven verzetten. De uitzonderingsbepalingen in de loongren zen toch zullen bij de onderhandelingen vastgesteld worden. En al hebben de vakvereenigingen principieel den strijd gewonnen, de regeering is goeddeels wat den loonstrijd aangaat op de hand van de industrieelen. Zoodat het nog de vraag zal zijn wie aan 't langste eind zal trekken. u A. De communistische staatsgreep in China. Nader wordt ons nog geseind: Antl-roode troepen te Kanton zouden gisteren het bureau voor het bewaren van de openbare orde hebben hernomen, doch spoedig daarop daaruit weer zijn verdreven en zich op den anderen oever der rivier hebben teruggetrokken. Uitgewekenen deelen mede, dat de communisten overal plunderden, waarbij zij zich van de politieposten als basis bedienen. Chineesche kranten zeggen, dat vier Russen werkzaam zijn in het hoofdkwartier van het roode leger. Uit betrouwbare bron wordt medege deeld, dat de communisten te Kanton in een proclamatie uit naam der „Sovjet van Hongkong" bevel hebben gegeven tot de uitroeiing van de grondbezitters, de vernietiging van alle documenten betreffende den eigendom en de confis catie van alle grondbezit. De Britsche kanonneerboot ..Moorhen" werd gisteren krachtig door de commu nisten te Kanton beschoten, toen zij hulp bood aan de Britten. Amerikanen en Duitschers, die zij veilig naar de Europecsche wijk bracht. Het Hbld. meldt: Uit Honkong wordt gemeld, dat gene raal Li Tsjai, de vroegere bevelhebber van Kanton, het westelijk deel der stad heeft heroverd en de communisten uit belangrijke posities heeft verdreven, Er is reden te verwachten, dat de stad thans vrijwel geheel weer ln zijn handen ls. Draadloos wordt gemeld dat de leden der regeering van Kanton naar den Zuidelijken oever van de rivier zijn uit geweken, dien zU nog in bezit hebben. Daar zij de marinestrijdmacht hebben behouden, behcerschen zij de rivier. Tsjang Kai Sjek. generalissimus var het nationalistische leger, heeft mede gedeeld dat hij tijdens de conferentie van de Koeomlntang op 10 December den minister van buitenlandsche zaken van Nanking en den commissaris voor de verdediging van Sjanghai order had gegeven de noodige maatregelen te ne men om de Sovjetconsulaten in de na tionalistische gebieden van China te sluiten. HU voegde er aan toe dat de communistische staatsgreep te Kanton het noodig maakt dat de regeering van Nanking haar houding tegenover de Sovjets duidelijk maakt. De vloot der VS. De Tel. verneemt dat de Amerikaan- sche minister van Marine een aantal le den van het Congres geconsulteerd heeft over een program, dat zich uit strekt over vyf Jaar en een credlet van meer dan een milliard dollar zou ver- eischen. voor den bouw van 26 kruisers van 10000 ton. drie vliegtulgmoeder- schepen. vier duikbooten en achttien torpedojagers. Bovendien zullen vier nieuwe pantserkruisers ter vervanging van verouderde schepen gebouwd wor den. Coolldge zou voorstander zijn van dit program, waarvoor in het volgende begrootlngsjaat een crediet van 200 mll- Jioen dollar zou worden gevraagd. KORT EN BONDIG. De sociaal-democratische Landdag fractie van Brunswijk heeft besloten, de nieuwe regeering alleen te vormen. Van de 48 zetels in den Landdag beschikt de partij er over 24. Het congres der communistische partij heeft met algemeene stemmen het op treden van het bestuur der Sovjet-Rus sische communistische party en van het bestuur der communistische internatio nale goedgekeurd. Door haar aanvallen op Joego-Slavië heeft de Joego-Slavische minister van Binnenlandsche Zaken den invoer van verscheidene Italiaansche bladen verbo den, nJ. van de „Giornale d'Italia", de „Lavore d'Italia", de „Secoio" en de „Popoio d'Italia". De Belgische Senaat heeft na de voorlezing der regeeringsverklaring met 85 tegen 53 stemmen een motie van vertrouwen aangenomen. HET DRAMA TE ROERMOND. MOORD EN BRANDSTICHTING Dinsdag is voor de reohtbank te Roer mond behandeld de zaak van den kap per G. M. aldaar, beschuldigd dat hy in den nacht van 29 op 30 Augustus in de slaapkamer van zijn woning zyn vrouw heeft vermoord en daarna in de wo ning brand heeft gesticht. Aan het ver slag van de Tel. ontleenen wij het vol gende omtrent het verhoor van verdachte: Pres.: Wat hebt gU tot den dood van uw vrouw bijgedragen? Hebt gU haar bij het strottenhoofd gegrepen? Verdachte antwoordt onverstaanbaar Pres.: Hebt gy haar geruimen tyd bij de keel gehouden? Verdachte: Ik kan het niet zeggen. Pres. Hadt gij uw vrouw geheel in bedwang? Vendaohte: Ja. Pres.: Hebt gU haar eenigen tijd met de handen by de keel gehouden? Verdachte: Met beide handen by de keel. Pres: Hoe lang hebt gy haar vastge houden? Verdachte: Tot ik geen beweging meer heb gevoeld. Verdachte wordt nu een glas water gebracht. Pres.: Was uw vrouw gezond? Verdachte antwoordt bevestigend. Pies.: Hadt gy van te voren het op gezette plan uw vrouw te willen doo- den? Verdachte ontkent beslist. Pres. Wlldet gfl u van uw vrouw ont doen? Verdachte: Neen. Pres.: Stondt gij niet in een ver standhouding tot een andere vrouw? Verdachte Dat nooit. Pres.: In een koffer van u zyn toch brieven van een andere vrouw ge vonden. Verdachte antwoordt bevestigend. Pres.: Kent gy den inhoud van deze brieven? Verdachte: Ja. Pres. Enkele brieven geven den indruk, dat tusschen u en een andere vrouw overleg bestond om er tusschen uit te trekken. Hoe zyt ge tot dit misdryf ge komen? Verdachte antwoordt dat hy driftig is geworden en daarna zyn vrouw heefi vastgegrepen. Pres.: Wat verweet uw vrouw u dan? Verweet zy u omvang met een andere vrouw? Daar had zy het recht toe. Die drift was ongepast. De president vraagt vervolgens uit legging van verschillende dingen, die by den rechtercommissaris niet zyn op gehelderd. Pres.: In de slaapkamer is wit zand gevonden. Weet gij ook. dat het zand nog onder uw nagels zat? Uw vrouw had zand in de oogen, dat moet er in gebracht zyn by haar leven. Ik wilde wel eens uitleg van u hebben, hoe dat zand in de oogen van uw vrouw is tereoht gekomen. Verdachte antwoordt, dat, toen zyn vrouw nog leefde, hy geen zand in haar oogen heeft gegooid. Pres. Hebt gy dit dan gedaan, nadat uw vrouw dood was? Verdachte antwoordt, dat hy dit niet weet. Pres.: Hebt gy op die kamer niet met zand gestrooid? Verdachte kan hierover geen uitleg geven. Hy ontkent vervolgens het zand gebruikt te hebben om zyn vrouw te dooden. Pres. Hobt gij geen bloedingen aan den hals uwer vrouw gezien? Verdachte antwoord ontkennend. Hoe is die brand ontstaan? Om iets te verbergen? Verdachte aarzelt eerst met antwoor den. Pres.: Jong, sprek dien hert oet, het is nee den tied. Daarna zegt hy dat hij zyn misdaad wilde verbergen. Hy wist niet wat hij deed op dat ocgenblik. Pres.: U was afstootend kalm toen u gearresteeerd werd, dus u moet vooraf plannen hebben gelhad. Dacht by dat uw huls zou afbranden en wist u wel dat er levende personen in huis waren, vier of vyf, behalve uw doode vrouw? Verd.: Ik heb er niet over nagedacht. Pres.: U had ook de gaskraan open gezet en met een mes de gasleiding door gesneden. Verd. erkent dat. Dus, zeide de pres., gy wist dan dat hierdoor een ontploffing zou kunnen ontstaan. Verd. zegt dat hy voor den brand de kranen van het gas heeft opengezet. Pres.: Een van die kranen kon slechts met groote kracht worden opgedraaid. Verd., die thans vry kalm is, ant woordt bevestigend. Na de brandstichting. De Pres. vraagt dan, waar het eerst de brand ls gesticht. Verd. licht toe en zegt desgevraagd over verschillende doozen benzine ge gooid te hebben. Wanneer hebt gy uw koffertje naar beneden gebracht, voor den brand en voor de worging? Verd., weder hevig schrikkend: Neen. daarna. Verd. erkent dan zyn vrouw ge dood te hebben en toen de straat op- geloopen te zyn, uit schrik. De brand was toen nog niet gesticht. Daarna heb ik aldus verd. in den koffer ver schillende zaken gedaan, het kasregister leeggemaakt en my'n kind genomen. Pres.: Kon u onder zulke omstandig heden een kassa leegmaken? Wat dat geen vooropgezet plan? Uw plan was te vluchten en daarin zijt gy verhinderd door de toeloopende personen en do brandweer. Later hebt gy den schijn willen wekken, dat uw vrouw zichzelf opgehangen heeft. GU hebt haar ge wurgd. Van waar hadt gU dat touw? Hadt gij dit vooraf reeds? Verd.: Neen. het was een pak touw, dat ik later gegrepen heb. Pres. Had uw vrouw nog gelegenheid zich te verweren? Verd.: Neen. Pres. Hoe zUn aan u die kleine verwon dingen toegebracht? Verd. Ik ben uit wanhoop met mijn hoofd tegen de deur geloopen, toen mUn kindje mij riep. De pres. brengt daarop verdaohte's ouden vader en kind in herinnering. En dat alles is gedaan voor een vreemde vrouw. Verd. toont zich zeer ontroerd. Had ik haar maar nooit gezien, roept hij uit. MUn eigen vrouw was zoo goed. De getuigen-deskundigen verklaarden dat de dood der vrouw aan wurging is toe te sohrijven. Dit is evenwel niet met een snoer gebeurd, maar met de hand. Er heeft een worsteling plaats ge had, die enkele minuten moet hebben geduurd. Het zand op de kamer gevon den, moet opzettelUk in het oog van de vrouw zyn gegooid. Jurissen, een buurman van verdachte, was ook naar buiten geloopen en op de slaapkamer komende had hU de doode zien liggen. Ten huize van den heer Trautman had verdachte direct na het gebeurde een paar koppen koffie ge bruikt en koekjes gegeten. HU had ge vraagd om een auto te bestellen, omdat hU naar Venlo wilde gaan, naar familie. Dooh de heer en mevrouw Trautman, die eveneens als getuige gehoord werden verklaarden daarop gezegd te hebben, dat dit nu niet ging. Verdachte had ge geeuwd, zeide dat de slaap hem over mande en beide getuigen hebben zich over zyn onverschillige houding geër gerd. De heer Trautman heeft meerma len verdachte met de andere vrouw zien wandelen. Efsch levenslang. Des middags was het O.M. aan het woord. Spr. was van meening dat ver dachte zijn daad met opzet heeft be dreven. HU eischte wegens moord en brandstichting waardoor gevaar voor goederen en personen was te duchten geweest, levenslange gevangenisstraf tegen verdachte. Na den eisch barstte verdachte Sn snikken uit. Het publiek schreeuwde „bravo", welke stemmen dadelijk door den President werden onderdrukt. De verdediger Mr. Trippels pleitte clementie. Verdachte zeide nogmaals niet het opzet gehad te hebben zyn vrouw te dooden- ARBEIDER DOOR ZWAVELZUUR GEWOND. BLIND GEWORDEN? Uit Goor wordt aan Het Volk ge schreven: Maandagmorgen omstreeks half 10 be kwam de ruim 20-jarige arbeider H., uit Enter, werkzaam aan de Twentsche Stoombleekerij te Goor een ernstig on geluk. Het springen van een bus zwavel zuur had het noodlottig gevolg, dat dit vocht in zijn aangezicht kwam. Met he vige pynen werd hy onmiddeliyk op advies van den plaatselyken arts, dr. Lieneman naar Oldenzaal vervoerd. Men vreest, dat de ongelukkige voor zUn le ven blind is geworden. WAARSCHUWING. ieder (in het byzonder de arbeidende bevolking) in overweging, alvorens in relatie te treden of bestaande relaties te bestendigen met het „Administratie kantoor voor uitlootbare fondsen", ge vestigd te 's-Gravenhage, waarvan ex ploitant is Hessel de Jong, alias Henry Th. de Jong. wonende Adelheidstraat 250 aldaar, of met diens vertegenwoor digers met name E. Brand, wonende Groote Kruisstraat 9 te Groningen, in lichtingen in te winnen by den chef van politie in zyn gemeente te Sexbie- rum. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 60 CENTS PER REGEL. GR.HOUTSTR. IOI-103 PERZISCHE TAPIJTEN 0®ORT DUITSCHLAND - SPECIALE CONDITIES POSTERIJEN EN TELEGRAFIE. REGELING VAN DEN DIENST OP NIEUWJAARSDAG. Naar aanleiding van vragen gedaan door den heer Duymaer van Twist heeft de minister van Waterstaat geantwoord, dat het in de bedoeling ligt den dienst by de Poster yen en Telegrafie op den Nieuwjaarsdag te doen uitvoeren als op andere Zondagen. Voor den postdienst zal voor die ge vallen, waarin zulks met het oog op het verwerken van de groote hoeveelheid te verwachten correspondentie onvermUde- lyk is. het treffen van byzondere maat regelen niet geheel achterwege kunnen blyven. De bestelling, welke op Zondagen nog enkel te Amsterdam, 's-Gravenhage, Groningen, Rotterdam. Scheveningen en Utrecht wordt uitgevoerd, zal beperkt blyven tot de correspondentie, welke ook op andere Zondagen wordt uitgereikt. Het voornemen bestaat, om aan de af zenders niet meer de gelegenheid te ge ven, door het aanbrengen van twee schulngekruiste strepen op de adreszijde der stukken, den wenseh te kennen te geven deze zooveel mogelijk op 1 Jan. te doen bestellen. Het publiek zal wor den uitgenoodigd de correspondentie ty- dig ter post te bezorgen en daarmede niet tot het uiterste te wachten. Aangezien het telegraafverlceer op 1 Jan. in den regel levendiger is dan op andere dagen, zal wellicht op de groot ste centraalkantoren en op zeer e:-kele provinciale kantoren, eenige, zij het ge ringe, dienstuitbreiding (geen verlenging van openstelling) onvermijdeiyk zUn. Naar de verkeerscyfers van de op 1 Jan. 1927 behandelde elegrammen wordt verwacht, dat geen dienstuitbreiding noo dig zal zyn op de ongeveer 150 kantoren welke op gewone Zondagen alleen van 89 open zyn, alsmede op de kantoren met openstelling op Zondagen van 89 en van 1314; behoudens dat een iets ruimere tUd voor het behandelen van door het correspondeerende kantoor aan gekondigde telegrammen zal moeten worden genomen. De regeling van de aan het personeel op te dragen diensten moet overigens aan de hoofden van dienst worden over gelaten. Aangezien de eischen welke aan den dienst worden gesteld, voor onder scheidene plaatsen verschillend zijn, is een uniforme regeling niet wel mogelyk. Aan de hoofden van dienst zal echter worden opgedragen op Zondag 1 Jan. 1928, niet meer dienst op te leggen dan strikt noodzakelyk is. GEDENKTEEKEN VOOR PISUISSE. VOORLOOPIG COMITé IN WORDING. Mevrouw Dora Schramade uit Rot terdam heeft het initiatief genomen tot het vormen van een voorloopig comité om gelden byeen te brengen voor een gedenksteen van Jean Louis Pisuisse. In het voorloopige comité hebben reeds zitting genomen mevrouw Antoi nette van Dijk, J. H. Speenhoff, Max Louis Blitz en J. M. Bach. Mochten anderen ook reeds met plannen rond- loopen dan is het comité gaarne bereid tot fusioneering. Daarom noemt het zich slechts een voorloopig comité. Men stelt zich voor een boekje uit te geven met portretten en herinneringen van Jean Louis Pisuisse. De opbrengst van die uitgave zou dan bestemd kun nen worden voor een herinneringssteen, die, zoo mogelijk op het Rembrandtplein in Amsterdam zal worden geplaatst. Ontsnapt. Uit het tuchthuis te Sonnenburg zyn vyf wegens ernstige vergrypen veroor deelde misdadigers ontsnapt. Gedurende den nacht bevonden zU zich in een ge- meenschappeUjke oei. Op tot dusver on opgehelderde wUze waren zU in het bezit gekomen van zaagjes, waarmee zU de tralies uit de vensters verwijderden, zoo dat zU op de binnenplaats konden ko men. De duisternis en de schaarschte aan bewakers begunstigden de ontsnap ping. Allen wisten over den 4 M. hoo- gen muur te komen. Eerst in de morgen uren werd hun verdwijning ontdekt. De nasporingen waren tot nu toe ver- geefsch. 't Parlement op straat. Reuter seint ons: De troepen van den staat Oklahoma hebben de leden van het Huis van Af gevaardigden verhinderd byeen te ko men in het Kamergebouw. De voorzit ter heeft daarop de afgevaardigden op straat doen bUeen komen, opdat de in diening zou kunnen plaats hebben van het voorstel, gouverneur Johnston in staat van beschuldiging te stellen we gens machtsmisbruik. Vijf en twintic mVlioen voor invaliden. Naar de bladen meldden, heeft het Dultsche rykskabinet op voorstel van den ryksminister van Financiën besloten een bedrag van 25.000 mark Als Kerst- gave ter beschikking te stellen van de in validen, bedeelden, enz- Siberië vroeger en nu. WU lezen in het Hbld.: Een Russische socialist, die na een ja renlange gevangenschap uit Siberië is ontvlucht, heeft aan de „Vorwarts" een en ander medegedeeld omtrent zUn we derwaardigheden. HU vertelt: Alle politieke gevangenen komen eerst in de z.g. binnengevangenis der Gpoe te Móskou, een voormalig hotel, dat by voorkeur aan de buitenlandsche dele gaties wordt getoond, daar het er nog als hotel uitziet en dus een gunstigen in druk maakt. Tiaar van het eigeniyke regime, een streng isolement zooals zelfs het tsarisme niet kende, bespeurt de buitenwereld neits. De gevangenen krij gen geen bezoek, zy mogen niet op de binnenplaats wandelen. De opzichters zUn gewoorüyk Letten, die geen woord spreken en als automaten hun werk doen. Gedurende het transport naar Siberië moeten de gevangenen languit in de wagons liggen, zitten of opstaan mogen zy niet. Deze maatregel heeft ten doel vluchtpogingen te ver'-lnderen, welke nu en dan zUn voorgekomen. De ballingen in Siberië bestana uit de volgende categorieën: lo. leden van so cialistische groepen, die ook in de bal lingschap georganiseerd zyn; 2o. op ruiers tot staking: 3o, studenten, die voor zelfbestuur hunner academie zyn opgekomen; 4o. geestelijken (vooral in den tUd der confiscatie van kerkeiyke goederen); 5o. witte-gardisten; 6o. Nep- mannen. speculanten enz. In ds behandeling der gevangenen in Siberië is de laatste jaren, in vergeiy- king met den tsarenUd, volstrekt geen verbetering gekomen. Integendeel, de toestanden zyn ernstiger. Wanneer biykt, dat de ballingen op een plaats beginnen te wennen, worden zy vaak opnieuw naar nog afgelegener plaatsen gedeponeerd. Na afloop van den straf- tUd duurt het soms nog eenige maan den voor de gevangenen worden vrijge- laten. Voor hun levensonderhoud ont vangen zy zóó weinig dat zy ternauwer nood het allernoodzakelijkste kunnen aanschaffen. Na zyn terugkeer in zijn woonplaats staat de ontslagen politieke gevangene nog onder een zoo scherp po- tietoezicht, dat zUn „vryheid" meer op een voortzetting van den straf tyd ge- lUkt. De stormen in Canada. Reuter meldt dat in de stormen der afgeloopen week op de Canadeesche meren ten minste drie vrachtschepen verloren zyn gegaan. Omtrent het lot van een vierde schip heerscht ernstige ongerustheid, doch misschien heeft het een schuilplaats gevonden. By de schipbreuk van het vracht schip „Lampton" zUn twee mannen ver dronken, doch verder zUn'er geen slacht offers. De overlevenden leden echter hevig, alvorens te worden gered nadat het schip op een rots te pletter was ge loopen op 17 K.M. afstand van de kust van het Bovenmeer, De Deensche kroonprins Draadloos wordt bericht, dat de kroon prins van Denemarken een particulier bezoek aan Londen brengt. Hi! gebruik te de lunch in de Deensche legatie, waar Baldwin. Sir Samuel Hoare, de minister voor de luchtvaart, en MacDonald mede aanzaten. Gisteravond dineerde de prins van Wales rr.et hem. De charmante inbreker. Te Chicago heeft de politie een negen tienjarig jongmensch gearresteerd, dat in de wandeling de „kissing burglar" heet, schryft het Hbld. Dit heerschap heeft volgens zUn eigen bekentenis twee maanden lang de huisvrouwen van Chicago geterroriseerd. Hij drang by klaarlichten dag de huizen binnen, roof de wat bem van waarde toescheen en als hij het huis weer verliet gaf hij de huisvrouw, zeer hoffelijk, een kus tot af scheid. Een dezer verraste vrouwen sloeg de schrik by zUn verschijning en op treden zoo in de beenen, dat zy op slag doodbleef. De jeugdige inbreker zal zich deswege voor den rechter te ver antwoorden hebben wegens doodslag. De Reizende Prins. Onder dezen titel vineden we de vol gende ironische commentaar op den prins van Wales ln het Parljsche dag blad Le Petit Journal: „Men verzekert dat hU in 1929 naar Britsch Oost-Afrika zal gaan. Het reizen voedt de jeugd op. Maar vraagt u nu eens plotseling in een vriendenkring - „Waar is de prins van Wales?" Weinig menschen zullen daarop ant woord weten te geven. Men meent dat hy in Londen is: hij blykt in Canada te zijn. Men veronderstelt zyn aanwezig heid in_Canada, en hy is juist te Parijs aangekómen! Men denkt dat hU op zUn paard zit.en hy ligt eronder. Nie mand weet ooit precies waar deze be minnelijke. charmante en zoo algemeen beminde prins eigenlijk is" DONDERDAG 15 DECEMBER HILVERSUM 1050 ML 12.00 Politieber. 12.352.00 Lunchmuziek door het ANRO-trio. 3.004.00 Uurtje voor de wees- en ziekenhuizen door Mevr. Ant. v. Dyk. 4.004.30 Huishoudpraatje door Mevr. Loeff—Bokma: Efficiency in de huis houding. 6.30—7.15 Concert door het ANRO- orkest. Hr. Manders, bas. Egb. Veen a. d. vleugel. 7.45 Engelsche les voor meergevorder den. 7.45 Politieber. 8.10 Aansluiting van het Concertge bouw. Het Concertgebouw-orkest o. 1. v. Pierre Monteux. 10.30 Persber. HUIZEN 1840 M. (na 6 uur 1950 MJ 12.30—1.30 NCRV. Concert. A. F. Muy- sers viool, Mej. H. Kop, piano. 6.007.00 NCRV. Cursus Paedagogiek (Cursus B., daarna C.) Les 6, door Prof. Waterink. 7.007.30 Lessen. 7.308.00 Cursus Paedagogiek (Cur* sus A) door Prof. Waterink. 8.00 NCRV. Concert in de Schouw burgzaal te Deventer. Uitvoering van t oratorium „Die Schöpfung", van Haydn o. 1. v. A. J. Mooy, dir. Het Deventer Chr. Gem. Koor. Mevr. Jo v. Yzer Vin cent, sopraan. Marcys Plooyer, tenor. Jac. Ph. Caro, bas. Begel. van het De venter strykje. Jan Brugge a. d. vleu gel. Opening en sluiting door den voorz. v. h. koor C. Koebrugge. DAVENTRY, 1600 M. 11.20 Daventrykwartet en solisten (so praan alt,, bariton), 1.202.20 Gramofoonmuziek. 2.50 Lezing. 3.20 Vesper in d. Westminster Abbey. 4.05 Mr. Paterson: The growing gene ration. 4.20 Orkestconcert. 4.35 Lezing. 4.50 Orkestconcert. 5.20 Concert-orgel-bespeling 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Concert. 6.35 Landbouwber. 6.40 Concert. 6.50 Nieuwsber. 7.05 Berichten. 7.20 Mrs. Hamilton New: novels., 7.35 Mendelssohn's pianomuziek. 7.45 Lezing: Electrical engineering. 8.05 Plantageprogramma. O. Kavann, alt. R. Nevell, bariton. Koor en stryk- orkest. 8.35 Gedichtenvoorlezing. 8.50 Pianoconcert van Cyr. Scott. 9.20 Nieuwsber. 9.35 Causerie. 9.50 Nieuwsber. 9.55 „Dropped from heaven", schets en „Shadows", schets. 10.5012.20 Dansmuziek. PARIJS „RADIO-PARIS" 1750 M. 10.5011.00 Concert. 12.502.10 Orkestconcert. 5.055.55 Kinderuurtje. 8.5011.20 Concert. Populaire avond. Orkest en solisten. LANGENBERG, 469 M. 12.251.50 Orkestccncert, 5.206.20 Orkestconcert. 7.45 Jack London-avond. O. Ludw. Brandt, spreker. Uit het leven en de werken van Jack London. Daarna tot 11.20 Dansmuziek. KöNIGSWUSTERHAUSEN,. 1250. ML 1.40—7.05 Lezingen en lessen. 7.35 Werken van Dvorak. Dresdener strijkkwartet. K. Schiffner, sopraan. L. Wechsler, alt. 9.5011.50 Dansmuziek. HAMBURG 395 M. 4.20 De Florida-band. 5.20 Dansmuziek. 6.15 „De Rosenkavalier", muz. comedte in 3 acten van Rich. Strauss. 10.1011.50 Dansmuziek. BRUSSEL, 509 ML 5.206.20 Kinderuurtje. 8.35 Orkestconcert. 8.45 Voorlezing „Uilenspiegel en Lam me Goedzak". 9.2011.001 Solistenconcert. BI iter p. 13 13 Dec. Perim, Rotterdam n. Batavia. Heck tor p. 12 Dec. Lands End, Hous ton n. Aarhuus. Krakatau 12 Dec. te Sabang, Am sterdam n. Java. Maasdam 13 Dec. v.m. vazi New Orleans n. Rotterdam. Modjokerio 13 Dec. van Gibraltar, Ba tavia n. Rotterdam. Narer.ita 13 Dec. 14 u. 30 m. te Londen van de Pacifickust. Sommelsdiik n. 13 Dec. 17 u. Ouessant Bombay n. Rotterdam. Snaaradam 13 Dec. n.m. van Bilbao Rotterdam n. New Orleans.. Schickerk 13 Dec. van Port Soedan, Rotterdam n. Calcutta. T.iikini 13 Dec. te Sjanghai van Ba tavia. Vlieland 13 Dec. van Amsterdam n. Hamburg. Waaldiik 13 Dec. 17 u. van Bremen Amsterdam.

Haarlem's Dagblad | 1927 | | pagina 10