FLORES-FILM DATUMSTUKJES ï(00t= Piano's INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cent* per regel. Denk er om! Het zal itorm loopen! Koopt Uw kaartjes van de Dames-Zelatricen MUZIEK. DERDE CONCERT DER HAARLEftT SCIIE BACIIVEREEMGING. Cherubinl Brahms Strawinsky: in chronologische volgorde. Men zou ook kunnen zeggen: een viertal kristal len met een kristallijn agglomeraat ter eenc. een amorphe massa met enkele kristalfragmentjes ter andere zijde. Eigenaardig. die Anacreon-Ouverture van den strengen meester Chcrublni: opgebouwd uit bekend en beproefd ma teriaal dat ook Haydn en Mozart niet versmaadden, neemt zy telkens de al lures van den gewonen vorm aan. maar de hoorder wordt even vaak om den tuin geleid als hU meent den draad gevon den te hebben: de modulaties misleiden evenzeer als de opvolging der motieven. Solistische trekjes gaven den blazers weer eens gelegenheid te toonen dat het Residentie-orkest over een pneuma tisch ensemble beschikt zooals er mis schien geen tweede te vinden is- toon- schoonheid. techniek en zuiverheid van stemming zijn alle van den hoogsten graad. Wat niet wegneemt dat Cheru binl zijn Ouverture evengoed met een kleiner aantal D maj. accoorden had kunnen besluiten, zonder dat we cr rouwig om geweer' zouden zijn. Brahms Klavierconcert op. 83 vond in Elly Ney en Van Anrooy beproefde en gelijkwaardige interpreten. Elly Ney is reeds sinds vele Jaren als een der uit verkoren Brahms-priesteressen gewaar deerd en gevierd; zy is een der weinige pianistes, die voldoende temperament- schakeering en kracht bezit om dit bij uitstek manlijke werk, dat wel fijnheid doch geen vrouwelijke verweekeüjking verdraagt, juist te kunen aanvoelen en glorieus ten einde te brengen. Frau En- gelmann-Brandes, (de gade van Prof. Th. W. Engelmann. destijds te trecht, later te Berlijn), persoonlijk evenals haar man met Brahms bevriend en zelve een pianiste van buitengewone be- teekenis. durfde Brahms' tweede con cert niet te spelen: „dat is geen stuk voor eer. vrouw" was haar meening. Maar Elly Ney bewijst dat er toch ook wel vrouwen bestaan voor dit stuk. Zelfs ging zij mU in de eerste beide deelen wat krachtsontwikkeling en aplomb be treft. wel eens te ver. en helde haar spel daardoor tot ruwheid over. Dit was vooral in het Allegro non troppo merk baar en onnoodig. want Brahms zelf vond dit hoofddeel „gar zu simpel" om terstond daarop het eveneens eenvou dige Andante te doen volgen: „er brauchte etwas kriiftlges, leidenschaft- liches" daaitusschen. Nu heeft Bill roth. de groote chirurg en ook een ver trouwde vriend en bewonderaar van Brahms, reeds opgemerkt, dat men zich van de „simpliciteit" van het eerste deel nu niet zoo heel -.eel moest voorstellen: „zwar ist der Anfailg einfach, aber was wird daraus! es baumt sich zu einem Gebirge auf' schreef hU aan een vriend (na de eerste voordracht in kleinen kring door Brahms zelf). De vertolking door 'EUy Ney was, althans In de eerste beide hoofddoelen volkomen het tegen deel van die door Edwin Fischer, en kele jaren geloden op een Bachconcert: de pianist speelde ze langzaam, haast sentimenteel, de pianiste in stevig tem po, manlijk-krachtig. Naar mijn smaak ligt de waarheid ook hier tusschen beide, maar dichter bij Ney's dan by Fischer's opvatting. Van het Andante en het Rondo gaf Elly Ney daarentegen een interpretatie, die in poëzie, door zichtigheid. fijnheid en gratie onover trefbaar mocht heeten. Van Anrooy her innerde mij er nog aan, hoe hij. een kleine 30 Jaren geleden, door mij dit conoert leerde bennen en het volkomen in zich kon opnemen; ik had toen de solopartij in studie, hij nam het arran gement der orkestpartij voor zijn reke ning en we trokken van tijd tot tUd *s avonds naar een pianomagazijn in Utrecht, welks eigenaar ons welwillend een paar vleugels ter beschikking stel de. omdat we geen van bolden twee klavieren rfk waren. Het. werk was toen nog tamelijk nieuw en werd weinig gespeeld. Julius Röntgen was een der eersten die het hier te lande speelde, ik volgde hem spoedig na. in Utrecht met Hutschenrtiytcr. dan in Amsterdam met Mengelberg. Het gold toen als een schrik der pianisten: we zijn slndsdlens wel aan andere verschrikkingen gewend ge raakt! Toch kan men niet zeggen dat Brahms' concert geestelijk eigendom van het publiek geworden is; daan-oor hoort men het nog te weinig. En zoo scheen mij gisteren een dee! der hoorders er ook nbg eenigszins gereserveerd tegen over te staan. Men applaudisseerde en riep terug: eenmaal, tweemaal: bij de tweede maal stond een deel van het pu bliek plichtmatig op. maar van een spontane ovatie had dit vertoon niet veel. ondanks de superieure vertolking door de beide Brahms-vereerders, Elly Ney en Peter van Anrooy. Een extra compliment wil ik nog bren gen aan den solo-cellist Oh. van Ister- dael. voor zijn mooie weergave der solo gedeelten in het Andante. Ook na de „Scènes burlesques" uit „Petrouchka" van Strawinsky was de bjjval zeer matig. En toch verdient deze rasechte, van humor tintelende, fel ka rakter'.roerende muziek beter, al was het alleen om de kostelijke instrumen tale vondsten en geestige parodieer. Men neemt Rich Strauss toch voor lief; waarom dan Strawinsky niet. zoo lang hU echt is en zich geeft, zooals hU is? Zijn latere styiasslmllatles kunnen mij maar matig bekoren, maar zijn Petrouchka is zoo vol leven en zoo dras tisch als een kermistafereel van Rubens of van Jan Steen, wlen men toch ook enkele platheden niet euvel duidt. Vorm is in deze muziek niet te ontdek ken: doch laat ons over bezwaren van lnrnv.elcn aard heen stappan en waar- deeren wat waar en echt en gerond en geestig is. Sentimenteel© nahootserij. on echt gedoe is er toch al genoeg. Ja. veel te veel. Daarom hulde aan Van Anrooy en zijn orkest voor de vertoning van deze hoogst moeilijke partituur. KAREL DE JONG. Haarlem, 14 December Vóór den Raad. De Amsterdamsche gemeenteraad is nu in de vijfde week van zijn begroo- tingsdlscussics, en heeft hoofdstuk VI bereikt. Het einde is nog verre, maar de hoofdstad is in elk geval een heel stuk verder dan wij. De Haarlemschc begrooting verkeert pas in het stadium der afdeelingsrapporten. B. en W. pein zen over hun Memorie van Antwoord, en eerst omstreeks half Januari kan het begin der openbare behandeling worden vervracht. Als onze redactie-statisticus mij nu met een veelzeggend gebaar een lijstje data uit vorige jaren aanbiedt, waaruit blijkt dat in 191 I de bcgrooting werd goedgekeurd op 25 October, in 1912 op ;>0 October en in 1916 op 25 October, zou dat aanleiding kunnen ge ven tot sombere vergelijkingen, ware het niet dat de annexatie ditmaal zooveel nieuwe financicele raadselen en derhal ve vertraging heeft veroorzaakt. Breed is de rug der annexatie, want het duurt wel een beetje erg lang, vooral omdat de ontwerp-begrootlng ons allesbehalve voldaan heeft. En als journalist zie ik den begroo- tingstljd altijd met zeker genoegen te gemoet, Dit jaarlijksch festijn moge niet op een lijn tc stellen zijn met zulke andere als Sinterklaas en Oudejaars avond. en 't heeft het bezwaar van een ietwat-overdreven lengte, maar het is en blijft toch maar het culminatiepunt van de gemeentepolitiek, en er zit een zekere sportieve bekoring in om dezen woordenstorm al schrijvende bij te hou den. De verslaggers doen dat tijdens de zitting. De overzicht-schrijvende hoofd redacteur maakt alleen wat aanteeke- ningen; voor hem komt het schrijven pas na de vergadering. En als je zoo'n dag van algemeene beschouwingen ach ter den rug hebt, van halftwec tot zes sen en van achten tot elvendan is er wel eenige gedachten-concentratie noodig om tot halftwee 's nachts al die debatten weer opnieuw te gaan door maken en naarstig je commentaren op schrift te stellen. Zoodat de mensch er cenigo satisfactie uit haalt, hetgeen een belangrijk ding is in dit leven. En er zich ieder jaar weer met geestdrift op werpt, indachtig het schoone en zoo ware woord van den Franschen dichter Ed- mond Rostand: ,.Et la seule vertu c' est V enthousiasme". Het zal ditmaal een bizonder interes sante en waarschijnlijk ook wel extra- lange begroolingsbehandeling worden In afwachting beleven wij de stilte die den storm voorafgaat. Voor vanmiddag is de Raad bijeengeroepen in de oude Raadszaal, want ten Prinsenhove ver wijderen nijvere werkers thans de ge accumuleerde zwammen van vele jaren ter behandeling van het kinderach tigste agendaatje dat wij ooit voor een raadszitting hebben ontvangen. Nor maal telt de agenda een dikke twintig punten. Deze vermeldt er precies zes. En wat voor onderwerpen! 1. Ingeko men stukken, 2. Verordening inzake het leggen en hebben van buizen in parti culiere eigendommen, 3. Aanschaffing van schoolmeubelen voor de bijzondere school in het Frcderikspnrk, 4. Verkoop van grond in de Peperstraat, 5. Intrek king van de regeling inzake toekenning van bijdragen in de studiekosten voor leerlingen uit het geannexeerd gebied, 6. Benoeming van een onderwijzeres in Lichamelijke Oefening. Het is te geef. zou de burgemeester kunnen zeggen, als deze zes punten in een agenda van 24 stuks zaten. Want dan zouden zij glad onder den hamer doorgaan. Nu natuurlijk niet. Willen B. en W. met deze agenda weer eens bewyzen dat het heusch niet noo dig is om elke 14 dagen te vergaderen? Slaan zij de verzenen Legen de prikkels van nu-. J. Gerritsz? Dan zal deze wel niet -berusten, en in elk geval heeft hij de kwestie van den aankoop van ma chinerieën voor het Slachthuis om de belangrijkheid zelfs van deze zitting aan te toonen. Zoodat ik er niet aan twijfel dat wij met gemak het eerste kopje gemeentelijke thee zullen halen, en waarschijnlijk nog wel het tweede cok. Maar de bijvoeging: „zoo noodig des avonds om uur voort te zetten", die anders steevast op de agenda voorkomt, ontbreekt toch ditmaal. R. P. KINDERPOSTZEGELS EN KINDERBRIEFKAARTJES. VOOR HET MISDEELDE KIND Nu wU onnieuw staan aan den voor avond van den verkoop van weldadig heidspostzegels voor het misdeelde kind, willen wij nogmaals dezen verkoop aan bevelen. Gelijk bekend wordt deze verkoop ge organiseerd in navolging van andere landen, waar zij ook omstreek» dezen tijd van het jaar wordt gehouden en waar hij een volledig succes is geworden. Dc winst wordt verkregen doordat de frankeerwaande met eer. paar centen wordt verhoogd. Van het viertal postzegels dat dit Jaar weer wordt aangeboden, komt die van 2 op 4 cent. die van 5 op 8 cent, die van 7 1 2 op 11 cent en die van 15 op 18 cent. Ook dit laar zijn, gelijk wij reeds eerder ver meldden. door den ontwerper. A. H. J, Moikenboer. vier provinciewapens in de zegels verwerkt, van Drente, Gronin gen, Limburg cn Zeeland. Wie deze postzegels koopt, geeft dus op eiken zegel 2 of 3 cent voor een uitne mend doel en de landelijke organisatie die dezen verkoop behartigt, zorgt niet alleen voor een zoo zuinig mogelijk be heer van de verkregen winst, maar ook voor een zoo eerlijk mogelijke verdee ling onder de vereenlgtngen die zich de verzorging van de misdeelde Jeugd in den orccdsten zin des woords tot taak hebben gesteld. Vereenigingen. die zor gen voor de opvoeding van verwaar loosde en misdadige kinderen, vereeni gingen. die de zwakke en ziekelijke Jeugd verplegen en tenslotte die vereeni gingen. die de oplading van achterlijk.' blinde, doove of doofstomme kinderen zich ten doel stellen, van welke gods dienstige gezindheid zij ook zijn, van welke politieke kleur, zij allen deelen in dc opbrengst. De opbrengst ts sinds 1924. in ons land belangrijk gestegen. In het Tijdschrift voor Armwezen. Maatschappelijk Hulpbetoon en Kinder bescherming van October van dit jaar lezen wU, dat dc totale opbrengst in de drie laEt6te jaren, toen die telkens ten goede kwam aan de Kinderbescherming bedroeg: ln 1924: f 56.723,32 1/2; in 1925: f 77,356.77; in 1926: f 108.721.11 1 2; Als men weet. dat in het eerste jaar. 1923, toen de Tooropsegcls werden uit gegeven, de opbrengst slechts f 18.656.82 was. dan trekt de stijgende lijn nog meel de aandacht. De zegels zijn op alle postkantoren te verkrijgen en in het hoofdpostkan toor zal een kraampje staan waar men zoowel de zegels als de kinderprentbrief- kaartcn kan koopen. D- verkoop duurt van 15 December tot een met 15 Januari. Deze speciale zegels kan men te allen tijde gebruiken, zoowel in het binnen- landsche als in het buitenlandsche post verkeer. Groote belangstelling kan men ook schriftelijk opgeven, waarna zij worden thuisbezorgd. Het adres van het comité is bij Mr. L. G. van Dam. Wilhelmina- straat 49. Haarlem. TE HOOGE ELECTRICI- TEITSTAR1EVEN. Het persbureau Vaz Dias meldt ons uit Rotterdam: Zoowel door de directeuren van bios copen als verschillende wlnkeliersver- eenigingen is reeds meermalen by de gemeente geklaagd over te hooge elec- triciteits tarieven. De winkeliersvereenigïng „De Nieuwe Binnenweg" heeft thans een besluit ge nomen om Donderdag as. van 7 tot 9 uur nam. alle electrische lampen te dooven. Gedurende die twee uur zullen de winkels wel open zijn maar de ver lichting zal dan geschieden door kaar sen. De winkeliers bedoelen hiermee tevens aan te toonen op welke wijze zij door het gebruik van electriciteit tevens bij dragen bij de straatverlichting. RAADSVERGADERING Vergadering van den Raad der ge meente Haarlem op Woensdag 14 Decem ber 1927, des namiddags ten .30 ure in de oude Raadszaal ten stadhuize. Voor zitter de Burgemeester, de heer C. Maarschalk. PUNT 1. Mededcelingen en ingekomen stukken Ingekomen zijn: een verzoekschrift van Mej. A. Brink man om eervol ontslag als onderwUzeres aan School 24 met Ingang van 1 Ja nuari 1928; een brief van de Maatschappij tot bevordering der Bouwkunst, Bond van Nederlandsche Architecten, waarin zy In overweging geeft zoodanige maatre gelen te treffen, dat ieder onnoodige verminking van de oude stad zooveel mogelyk wordt voorkomen en dat de nieuwbouw buiten dit centrum aan re delijke eischen van schoonheid zal vol doen; een schrijven van den heer Mr. J. N J. E. Heerkens Thijssen, houdende me- dedeeling dat hij zijn benoeming tot Curator van het Gymnasium aanvaardt. In verband met eene door den Hoofd ingenieur van den Rijkswaterstaat ontvangen ontwerp-akte met betrek king tot overdracht van den in het ••aadsbesluit van 12 October 1927, No. 2311 bedoelden grond en water van de AniMerdemsche vaart, uit welke akte blijkt dat van Rijkswege prijs wordt ge-.telt* op aankoop, tegen den prUs ven van het hiervoorbedoelde en nog een gedeelte grond en water van gemelde vaart tot aan hectomcterpaal 7. wordt besloten het hiervoorgenoemd besluit dienovereenkomstig te wyzigen. PUNT 2- Voorstel van B. en W. tot vaststelling van een nieuwe verordening ter zake van het leggen en hebben van buizen enz. in particuliere eigendommen. Aldus besloten. y. PUNT 3 Voorstel van B. en W. om medewer king te verieenen voor d1 aanschaffing van schoolmeubelen voor d'.- Mjzcndere school Frederlkspark. Aldus besloten. PUNT 4. Voorstel van B. en W, tot verkoop van grond aan de Peperstraat en om te ver klaren dat de openbare weg genaamd Peperstraat niet meer voor den open baren dienst is bestemd. De lieer Oversteegen zou gaarne de straat willen behouden zien omdat er een raadslid is die Peper heet. Spr. dient een motie in om de Peperstraat te behouden op grond dat uidien die straat verdween een Raadslid zou kunnen wor den gekrenkt. De motie wordt niet voldoende onder steund en kan dus niet in behandeling komen. De heer Heldstra vraagt aan B en W. in overweging te nemen cr niet een hekwerk te plaatsen. De heer Van Llemt wil niet dat er komt een dood'.oopend slop, maar dal er een afsluiting gemaakt wordt. De heer R e I n a 1 d a is mede tegen een doodloopend slop en voor een af sluiting. Het voorstel van B. en W. wordt aan genomen. PUNT 5. Voorstel van B. en W. Inzake intrek king van dc regeling tot toekenning van een bijdrage in studiekosten voer leerlingen uit geannexeerd gebied enz. Aldus besloten. PUNT 6. Benoeming van een onderwijzeres ln lichamsiyke oefening by het openbaar iager onderwijs, Benoemd wordt mej. L. Koning te Bergen. (De zitting duurt voort). (Ongecorrigeerd) i WEERBERICHT naar waarnemingen, verricht in den morgen van 14 December. Medegedeeld door het Kon Ned- Met- Instituut te De Blldt. Hoogste barometerstand 779.0 m.M. te Jan Mayen Laagste 747.0 te Valencia. Verwachting tot den avond van 15 De cember: Matige wind, aanvankelijk uit Zuldelyke richtingen. Nevelig tot zwaar bewolkt tot betrokken. Waarschyniyk eenige regen. Aanvankelijk iets zachter. BAROMETERSTAND TE HAARLEM Woensdagmiddag 1 uur: 755 m.M. Langzaam blijft de barometer achter uitgaan. Stand van gistermiddag 756 m.M. CAREL VAN HUIZEN, Opticien, Kleine Houtstraat 13 THERMOMETERSTAND 14 December Hoogste gisterenF. 41 Laagste hedennacht F. 37 Hoogste heden 12 uur F 38 BURGERLIJKE STAND HAARLEM 15 DECEMBER Bevallen: 10 Dec.: L. Rausch—Bach, d., M. C. Vosv. d. Berg, z„ II Dec.: C. A. RUndersNoordhuizen. d„ R. G. BaarsFolkringa, z., 12 Dec.: B. Bak ker— zyüerveld, d„ 13 Dec.: J. A. M. Wil- mesv. d. Put, z„ S. A. Meier—v. Her waarde. d.. C. M. v. Maris—Ruigrok v. d. Werven, d.. Overleden: 12 Dec: H. E. de Jong. 61 JKennemerstraat. M. J. E. Winter Schouten. 48 j., Z. B. Spaarne, M. E. Blankenstein—v. Dyk, 76 j., Essenstraat VELSEN Geboorten: B. Koehorstden Ouden d. M. Koerts—v. d. Pol d. M. v. Leeu wenSchouten z. M. G. Huybens Nijman z. Overleden: Ohristoffel Glas, 47 j„ uchtgen. van J. Zwart; Leonardus Jo hannes Kuljer, 30 j., ongehuwd. HEEMSTEDE. Ondertrouwd: P. Meyer en C. Pla- nye; Th. Verdonkschot en M. M. Schmid. Bevallen: C. Kulk—Kerkman z.. N. Beerthuizen—Tiggelman d D. Graaff- Kooiman z. Overleden: M. A. Meiman. r. M. Meiman, A. J. G. v. d. Steur. PERSONEEL N. Z. H. T. M. EEN CONFERENTIE. Dinsdagmiddag vond een conferentie plaats tusschen de directie en de vak organisaties namelyk de Nederlandsche Vereeniging van Spoor- cn Tramweg personeel, de R.K. en Prot. Chr. organi saties. Bij den aanvang werd een punt der directie behandeld nl. de regeling van een eertyds gedane toezegging aan het bestuur der Nederl. Vereen.. inzake pensioen eventueel uitkeering aan hen, die te oud waren om in de pensioen- reglementen te worden opgenomen. De vakvereenigingen konden zich in het algemeen met de ontworpen rege ling vereenigen. Een tweetal punten, aanhangig ge maakt door de bestaande ambtenaren vereeniging werden afgewezen, o.a. mede op grond van het feit, dat de directie zoowel als de 3 vakbonden de voorstel len een verslechtering van de positie van het personeel achten. Op verzoek der Nederl. Vereeniging werd na uitvoerige bespreking toegezegd dat in gunstige overweging zullen wor den genomen verbeteringen voor wat het invaliditeits-pensioen, zoowel wat het weduwen- en weezenpensioen be treft. Eveneens kon de directie zich vereen! gen nu. het voorstel der N. V. om z.g. diensttydencommissies in het leven te roepen. De wüze van samenstelling dezer com missie zal nader bezien worden. Na langdurige bespreking gaf de di rectie toe. dat D. O. 77 inzake bestraf fingen wat al te sterk werd toegepast en deelde mede herziening in gunstigen zin ernstig te zullen overwegen. Inzake de diensten van het weg per soneel en bovenleiding zullen nadere voorstellen aan de vakorganisaties wor den toegepast. Een voorstel van den R.K. bond St. Rapbaël inzake het z.g. sneeuwpiket kon niet in behandeling komen, omdat de vertegenwoordigers dezer organisa tie het niet nader konden motiveeren. In de rondvraag werd door de Nederl. Vereen, geklaagd over de h.i. onjuiste uitlegging van de D. O. inzake de z.g. Karenzdagen. De directie zegde toe herziening in ginutlgen zin te overwegen. In de Dinsdagavond gehouden verga dering der Nederl. Vereeniging. welke uitstekend bezocht was, bracht het H. B. lid L. W. Peterse een zeer omstandig verslag uit. hetwelk eenstemmig werd goedgekeurd. VERLAGING RIJWIELBELASTING. AMENDEMENT. Op het wetsontwerp tot wijziging van de Rywielbclasting hebben dc heeren Hiemstra es. een amendement voorge steld, waarvan de bedoeling is, de be lasting niet tot 2 50, doch tot 2 per jaar te verlagen. CONCERT IN DE STRAF GEVANGENIS. Het dameskoor onder leiding van me vrouw Mlen Sybrandi-Halberstadt geeft. Donderdag 15 December een concert in de strafgevangenis alhier In hoofdzaak wordt er een Kerstmisprogramma uit gevoerd, bestaande uit koren en solo liederen De pianobegeleiding is in lian- den van mejuffrouw Teves. De soli worden gezongen door de dames F. Lod der, E. Sybrandi en H. Waller Zeper. HUISVESTING PROVIN CIALE GRIFFIE. AANBESTEDING UITBREIDING PAVILJOEN WELGELEGEN. Het Haagsche Corr. Bureau meldt ons uit Den Haag: Dinsdag is alhier aanbe steed vanwege den Rijksgebouwendienst het uitbreiden van het Paviljoen Wel gelegen te Haarlem ter huisvesting van het provinciaal gouvernement. Laagste inschrUfster was de Aanneming Maat- schappy Noord-Holland te Heemskerk voor f 133.880. BOERDERIJ IN VLAMMEN OPGEGAAN. 34 DIEREN VERBRAND. ENORME SCHADE In den afgeloopen nacht is te Herveld de kapitale boerderij de „Moordakker", bewoond door den landbouwer Lange- dUk eigendom van Dr. Van der Hoeven te Nijmegen totaal afgebrand. 24 bees ten. meest stamboekvee. kwamen in de vlammen om. benevens 3 kalveren, 6 paarden, en een trekbok. Verder gingen verloren vele landbouwgereedschappen, een auto. een groote partij reeds ge- dorschte tarwe en het veldgewas. De bewoners werden toen alles reeds in lichte laaie stond met moeite gered. De oorzaak van den brand is onbekend. Een en ander was slechts zeer laag verze kerd. RUGBY. CAMBRIDGE—OXFORD (2&—14) Volgens een telegram uit Londen aan de Tel. is de rugbywedstryd tusschen Cambridge en Oxford door eerstge noemde met 2214 gewonnen. TELEGRAMMEN AANSLAG OP EEN SPOORTREIN. ELF PERSONEN GEKWETST. CALCUTTA. 14 December (Reuter). Bij Asansol is weer een daad van sa botage gepleegd. Men heeft daar een spoortrein doen ontsporen, tengevolge waarvan elf personen gekwetst werden. DE AANVARING VAN DE VEERBOOT BIJ LOBITH. DE VEERMAN OVERLEDEN. LOBITH, 14 December (VJD.) Op 6 December j.l. werd de veerboot van den 78-jarigen veerman Ludwig Haas. af komstig uit Keken, door de sleepboot ,.Wlllinge.rwaard" aangevaren, met het gevolg dat de twee dames, en de veer man te water geraakten. Zy werden naar het R.K. Zieken huis te Lobith overgebracht, waar de veerman gisteren avond aan de gevolgen is overleden. WEER OPIUMSMOKKELARIJ. BATAVIA 14 December (Aneta). Te Tandjong Priok is aan boord van de Tjimanoek van de Java—China— Japanlijn opnieuw opium aangehaald ter waarde van f 30.000. INBRAAK EN DIEFSTAL OP UUK URK. 14 Dec. (V.D. draadloos.) C;zen nacht werd de echtgenoote van J. v. d. B. wakker door eenig gestommel. Zij dacht, dat zich iemand in dc slaapkamer bevond. Onmiddeliyk sprong zy het bed uit. doch de dief greep haar by de keel waarna een korte worsteling ontstond De indringer slaagde er ten slotte in. zich los te rukken en te ontsnappen Van der B. door het geraas ook wakker geworden kon hem nog Juist zien ver trekken. BU onderzoek bleek hfi een geldkistje met f 110 te hebben medege nomen. Daar hU zyn gelaat zwart had gemaakt. Is omtrent zyn identiteit niets bekend. ONTPLOFFING. REVAL. 13 December (B.T.A Door een ontploffing in een fabriek van chemische producten te Dorpat in Est land werden acht arbeiders gedood. NOORSCH STOOMSCHIP BESCHOTEN. HONGKONG. 14 December (Reuter» Het Noorschc stoomschip „Gran" is door personen, die in kleine booten za ten, beschoten Aan boord werd nie mand gedeerd, hoewel het schip vele malen werd getroffen. WERKLOOSHEID IN ENGELAND. LONDEN. 13 December (Reuter). Het aantal werkloozen bedroeg van 5 December 1.149-600. hetgeen 4-370 meer is dan in de voorafgaande week, doch 356.720 minder dan het vorig jaar. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cents per regel. 'Haarlem Zijluieg 57j JWignon- en Salonvleugel») LINDBERGH OP WEG NAAR MEXICO. HEDEN EEN NATIONALE FEESTDAG. HOUSTON (Texas). 14 December (Reu- ter» Vanochtend te 2.20 is hier een vliegmachine gepasseerd, koersende in de richting van Mexico. Men meent, dat dit de „Spirit of St. Louis" was met Lindbergh aan boord. MEXICO. 14 December (Reuter). Ter eere van Lindbergh's komst is al hier de dag van heden tot een nationa- len feestdag geproclameerd. Te midder nacht waren er reeds drommen men- schen op het vliegveld. ERNSTIG BRANDGEVAAR TE LIVERPOOL. 8000 TON PETROLEUM OP HET WATER. LIVERPOOL. 13 Dec. (Reuter). Liver pool staat op het oogenblik aan een ernstig brandgevaar bloot. De kiel van de olie-tankboot ..Semi nole", groot 6923 ton, is namelyk aan den oever van de Mersey stuk geslagen. Acht duizend ton petroleum verspreid den zich over het water en worden door den stroom naar de stad meegevoerd. De politie is opgeroepen om langs de overs te patrouilleeren om te voorko men. dat er brandende voorwerpen in het water worden geworpen. LIVERPOOL. 14 Dec. (Reuter). Tot nu toe is de olie op de rivier niet in brand gevlogen. Het troepenschip .Cali fornia" is weggesleept als voorzichtig heidsmaatregel ten einde het landen van 1200 soldaten en passagiers uit Bom bay te vergemakkelyken. Er zyn pogingen in het werk gesteld om nog eenige olie uit de Seminole te lossen. NOODLOTTIGE AANVARING. RANGOON. 13 December (Reuter). Een motor barkas van een Chineesche fabriek is op de Rangoon-rivier in bot sing gekomen met een stoombarkas. De motorbarkas met zeventien Chinee sche passagiers aan boord zonk. Slechts zeven werden gered Onder de slachtoffers waren kinderen en ver wanten van den fabriekseigenaar. Amsterdamsche Beurs Opgegeven door de Net Bankvereenigfn^ WOENSDAG 14 DEC. 1927 1.30 uni I45 uur Staalsleeningen 6 Ned. 1923 101K 5% Ned. 1919 101 b. Scheepvaart Onde Vaart 78 b. Seheepy. Unie... 195 194'i' Hall. Lloyd 43H 235 Oade Boot 9fiH 127H Rotterd. Lloyd.. 178 b. 192 Marine Comm.... 5A 41l 8 Industrieën Pled. Kunstzijde. 384</$ 384Hged.f. U7H U6A - 17J* doll. Kunstzijde. 151}|A 156J£— 5e' 510 5l4ged.l. Sew. Jurgens.... 229H 229, 230, 233 Cen'.r. Suiker.... 113l Ind. Cnd. Buitenl. Anaconda copper 103 J-j Steel Comm 145 Bank 272A Indische Bank... 177 178 later Cert. Hand. Mi;. 173 Petro'eum 16H Gec. Ho». Petr. - Kon. Petroleum. 352H-353 35154 -35354 Geld 5% - Cultuur Mij. H.V.A 8C8 806 ged.b.808 435 Cult. Vorsten!... 177 Dito Actions 161 b. Kalirtdjo 119V41. 3oerworedjo 126b Tabak Deli Mij 478 470 b. 500 5001. Deli Batavia 569 563 Dostkust 259H 259ged.b. lubber Amst. Rubber... 321 320H —32154 .aropong Sum... 261 iVai Sumatra..,. 331 >4 206 206 Silau Sumatra... 157 F9 H )e!i Bat Rubber 254 252 ged. b. Srrbadjadi 328 - ntercoBt. Rubb. 20 198t 20*/» Amerika Southern Rails.. 144 66*4

Haarlem's Dagblad | 1927 | | pagina 2