RUBRIEK VOOR VRAGEN. TWEEDE KAMER. HAARLEM'S DAGBL.AD WOENSDAG 14 DEC. 1927 BELASTINGZAKEN. VRAAG- Ik ben in betrekking en ver dien 30— per maand. Hoeveel belas- ving moet ik betalen? ANTWOORD: V/y hebben aangeno men dat rij tevens kost en inwoning ge niet. De belasting zal vermoedelijk wor den berekend naar een inkomen van 850.— PU bedraagt dan: Rijks-inkom stenbelasting 2-Opcenten 2-10. Ge.m. inkomstenbelasting 5,25. VRAAG: Ik ben in de precariobelas- tang aangeslagen wegens het hebben van een reclame aan de deur. bedoelde recla me is een naamplaat van 29V- bij 19 1 2 c.M., waarop behalve mijn naam staat: Behanger ij. Stof teerder ij. Beddenmake- rij? Is dit billijk en bestaat daartegen orhooger beroep? ANTWOORD: Ge zijt aangeslagen volger.- de daaromtrent bestaande ver ordening, zoodat het indienen van een reclame daartegen wel geen resultaat zal opleveren. Vraag ten overvloede nog eens inlichtingen aan het bureau Ko ningstraat 2- VRAAG: Ik ben ongehuwd en woon en werk te Haarlem. Mijn inkomen is 900.Nu ben ik aangeslagen bij af trek van 500. —voor levensonderhoud voor 12 15. Is dat goed? ANTWOORD: Ja. de berekening is juist. VRAAG: Een Hollandsch meisje is reeds 3 jaar in Indië en verdient daar J 25.— P- m. Voor zij wegging heeft zü haar belasting betaald. Nu krijgt zij nog ieder jaar een belastingbiljet. Moet zij daar nog belasting aan Holland betalen en hoeveel? ANTWOORD: Vermoedelijk zal dit toch nog wel een vergeten belasting schuld betreffen. Vraagt u ec-ns inlich tingen bij den Inspecteur der belastin gen Klein Heiligland. VRAAG: Ik woon te Bloemendaal en werk te Amsterdam, heb drie minder jarige kinderen en een inkemen van j 6150- De huishuur is j 660. De aansla gen luiden: Rijks-inkomstenbelasting 163.—. Opcenten 8.15. Verdedigings- belasting 36-—. Gem Inkomstenbelas ting 102 - Forensenbelasting 210—- ï'crsoneelc belasting: Huurwaarde 53.10 Meubilair 9. 20 opcenten lee- Tiingfonds 51.08. Totaal 115.58- Af trek kinderen 7 71. Blijft 107-84. 1. Zijn deze aanslagen juist? 2. Hoe hoog zouden deze bedragen zijn, indien ik in Haarlem in een huls van 700. huur woonde? ANTWOORD1- Er is eenig verschil met onze berekening; vermoedelijk zijn de opgegeven cijfers niet alle juist. De inkomstenbelasting en de forensenbelas- ting schijnen tot verschillende jaren te behcoren. Ook had de leeftijd der kin deren opgegeven moeten worden omdat zij te Bloemendaal alleen beneden 16 jaar vcor aftrek in aanmerking komen. 2 Rijks-inkomstenbelasting 163-. Op centen 171.15. Verdedigingsbelasting 36.2/3 Gem. inkomstenbelasting 49 Forensenbelasting .205.20. Per- soneèie belasting: Huurwaarde 58. Meubilair f 9. Totaal 67 Kinderaftrek 12-06. Blijft-54 94. Opcenten 8516. Tc taal 140-10. VRAAG: Hoeveel opcenten heft de Gem. Bloemendaal op de inkomsten-, vermogens- en persomeele belasting? ANTWOORD: Op de inkomsten- en vermogensbelasting geen en op de per soneels belasting 50 opcenten. RECEPTEN. VRAAG: Weet u ook een middel om vlekjes uit nieuwe nappa handschoenen te verwijderen? Ze zijn ontstaan, door dat de handschoenen op speculaas ge legen hebben. ANTWOORD: Wrijf do handschoenen af met een schoonen, in benzine gedoop- ten doek. maar niet te nat. VRAAG: Kan ik een wit rieten stoel tje ook bruin verven? Hoe en waarmede? ANTWOORD: Met goede bruine verf kunt ge ze heel goed verven. Ook kunt ge zc goed beitsen. In beide gevallen meet ge de stoeltjes van te voren goed schoonmaken. VRAAG: Hoe verwijdert men vet- en botervlekken uit een japon van bijgaan de stof? Een doek, in water gedoopt, helpt niet. ANTWOORD: Doop een schoone witte doek in petroleumaether, doch niet te nat, en wrijf hiermede de vlekken goed af. VRAAG: Hoe verwijdert men een le- vertraanvlek uit een wollen zwart- met wit gestreepte fantasiebroek? ANTWOORD: Maak de vlek nat met koud water en wrijf dan stevig in met een stukje galzeep. Laat dit een kwartier inwerken en maak dan met een stevig handenborsteltje en koud water de zeep cr door goed boenen uit. Is de vlek nog niet geheel verdwenen, want levertraan is vreeselijk moeilijk te verwijderen herhaal dan de gehcele be werking nog eens. VRAAGHoe maakt men gom weg uit een vilten hoed? ANTWOORDFlink afwrijven met lauw water. Als de vlek er uit is, de hoed nat maken, opdat er geen kringen in komen by het opdrogen. VRAAG: Weet u ook een middel tegen het kraken der traptreden? ANTWOORDGe moet alle mogelijke n~den en openingen dichtmaken, z.g. breeuwen. Ge kunt dit het beste doen mee harde was. VRAAG: Hoe krijg ik wollen baby kleertjes, die door het liggen geel ge worden ztjn, weer helder? ANTWOORD: Zet de kleertjes in evenlauw vet ammoniakzeepsop een uur tje dichtgedekt. Spoel na in ruim koud water, waann ge een flinke scheut azijn-essence van 30 pCt. hebt gedaan. Laat uit de zon drogen. VRAAG: 1. Hoe verwijdert men ijzer roest uit een lila satinet rokje? 3. En hoe groene verf uit een gabar dine regenmantel? ANTWOORD: 1. Koop bij den dro gist een goede weststift. De gebruiksaan wijzing staat er op, maar wees voorzich tig. want lila is een teere kleur. 2. Drenk een m vieren gevouwen stuk fiitreerpapier in terpentijn en leg dit op een schoone, in viéïen gevouwen hand doek, Op dit terpentijnpapier legt ge de vlekken en op de vlekken weer een in vieren gevouwen wit fiitreerpapier. doch nu droog. Druk hierop met een koude strijkbout. Zoo noodig eenige kee- ren herhalen. VRAAG: 1 Een bruine, halfzijden tempouse is by den slager op den tui gen grond gevallen. Hoe kan ik die weer schoonmaken? 2. De glazen van een huis, dat lang onbewoond is geweest hebben stofdrup- pels, die met spons en lap en ook met spiritus niet te verwijderen zijn. Weet U een middel? 3. Hoe kryg ik schimmel (vochtvlek ken) var. kleedingstukken? Ik heb nog niet afgeborsteld, omdat ik vreesde het er in te werken. ANTWOORD: 1 Doop een schoone witte doek in petroleum-aether, doch niet te nat, en wrijf daarmede de vlek ken stevig af. 2. Als ze met terpentijn of met spiri tus stevig afgewreven zijn, zit het weer er in. Daartegen is niets te doen. 3. Schuier de kleederen stevig af en hang ze. indien ze er tegen kunnen, een poosje in de zon. Daarna weer uit- schuieren. Is alles er dan nog niet uit, dan stevig afschuieren met een harde borstel, lauwwarm water en ammoniak. Laat buiten drogen. VRAAG: 1. Hoe kan ik een wit wol len heerentrui wasschen? 2. Hoe kan ik een paar donkerbruine nappa handschoenen schoonmaken? ANTWOORD: 1. Zet de trui in even lauw, vet ammoniak, zeepsop en laat een uurtje dichtgedekt staan. Wasch dan de trui goed uit en zie of ze goed helder is. Spoel daarna eenige keeren in lauw of koud schoon water na. Is de trui met eenmaal wasschen niet goed helder, dan vóór 't spoelen nog eens precies als den eersten keer. Neem voor witte wol vooral geen andere dan ammoniakzeep 2. Leg de handschoenen in een diep bord met benzine zoodat ze er goed on der staan. Laat ze dichtgedekt een half uur staan, wrijf dan de vuile plekken in de benzine en druk ze er uit. Laat ze tusschen een handdoek drogen. Deze behandeling moet geschieden in een kamer zonder vuur of licht! DIVERSEN. VRAAG: Mijn schoonzusters zijn in Bloemendaal in betrekking en verdienen, resp. 45<J.en 375 per jaar. Hoe veel belasting moet ieder betalen? ANTWOORDAlvorens wij uw vraag kunnen beantwoorden zult ge ons even moeten opgeven of beiden cok kost en inwoning genieten, of wel of zy bvb. in Haarlem wonen en in huil betrekking halve kost genieten. VRAAG: Elké kwitantie beven de tien gulden moet gezegeld zijn. Geldt dit ook voor girobiljetten? ANTWOORD: Neen, girobujetten zijn vrij van zegel. VRAAG: Het gerucht circuleert hier, dat de plannen betreffende de halte Zandvoortschelaan thans zoover zijn. dat de gemeenten Bloemendaal en Heemstede in de gevraagde bijdrage in de kosten hebben toegestemd, zoodat slechts op dc toestemming der Regeering gewacht zou worden. Is het u misschien mogelijk daaromtrent inlichtingen te geven? ANTWOORD: Er is geen quaesüe van dat ..de gemeenten Bloemendaal cm Heemstede in de gevraagde bijdrage in de kosten hebben toegestemd". De di rectie der Spoorwegen moet nog altijd doen weten, of zij genoegen neemt met de door bedoelde gemeenten aangebo den bijdragen. Dit antwoord laat nog op zien wachten. VRAAG: Ik heb een premievrije polis van de begrafenisbos „De Vrijwillige Liefdecompagnie", die al eenige jaren geleden opgeheven is. Kimt u mij ook zeggen, waar mijn erfgenamen zich na mijn overlijden moeten vervoegen om de gelden in ontvangst te nemen? ANTWOORD: De verplichtingen van deze bos zijn overgegaan op „De oude Haegsche", vertegenwoordiger de heer J. Th. Betz, Teylerstraat 36, alhier. VRAAG: Zijn de volgende Weerbaa. heldsloten al uitgekomen? Serie 7059. no. 28, en serie 5007, no. 7. ANTWOORD. Niet uitgeloot. VRAAG: Is Rotterdamsche Schouw burg. serie 1409 no. 9 al uitgeloot? ANTWOORD: Uw lot is nog niet mt- geloot. VRAAG: 1. Is de N.V. ..Het Witte Kruis" niet failliet? Ik meende, dat in 1925 de betalingen werden gestaakt. 2. Geschieden de uitlotingen der pre mie-obligaties nog steeds? 3. Is serie 133. no. 488 al uitgeloot? ANTWOORD: Die obligaties zijn waardeloos en worden niet officieel ge noteerd. VRAAG. We'.k zuur en welk wat'sr moet ik gebruiken voor het vullen van een auto-accu en in welke verhouding? ANTWOORD: Men gebruikt daar voor zwavelzuur en gedistilleerd viiter. De verhouding is niet voor alle accus hetzelfde. Zij staat echter op de accu aangegeven. VRAAG: Kunt U mü ook .fiet adres opgeven van Mani Marits, die tijdens den Transvaalschen oorlog aanvejferder of ge neraal der Rebellen was en, die in 1904 voor bet Duitsche Gouvernement naar Zuid-West Afrika is gegA&n? ANTWOORD: Het adres is ons niet bekend VRAAG: Kunt u m'vi een recept geven voor he; tooedig reinigen der tanden, die bruin geworden zijn? Poetsen me: pasta is niet voldoende. ANTWOORD: Er zijn heel wat ver schillende oorzaken voor het bruin wor den der tanden. Ge zult daarvoor raad moeten vragen aan een tandarts. VRAAG: In welk jaar heeft in Am sterdam de paardetram voor het eerst gereden? ANTWOORD: De opening van de eerste lijn van de Amsterdamsche Om nibus Maatschappij vond piaats op 3 Juni 1875. VRAAGKunt u mij ook een gemengd of dameskoor opgeven, dat niet op Woensdag of Vrijdagavond repeteert? ANTWOORD: Dat is een heele lijst, zoowel neutrale als Christelijke, Ka'ho. lieke, enz.: het !s moeilijk hieruit een keuze te doen. te meer daar ook de con tributies r.og al uiteen loopen. In onze tijdingzaal vindt se Sn het jaarboekje van de Gemeente Haarlem te beginnen met Toonkunst op pag. 313 eenige bladzijde vol, met opgave van oefeningsavond, contributie, Bestuur, enz. VRAAG: Is het Congolot, serie 3757*7 no. 10 al uitgeloot? ANTWOORD: Niet uitgeloot. VRAAG: Zün de navolgende loten al uitgekomen? Palels voor Volksvlijt serie 4485 en 4435, beide no. 46. Witte Kruis, se/ie 6323. no. 17. ANTWOORD: 4485 is uitgeloot in Mei 1918. De andere loten zijn niet uitge loot. 13 December. Regeling van werkzaamheden- De Oorlogsbegroo- ting. - Lof en blaam. Ontwapening. Na eenig gekibbel tusschen „links" en rechts" over het tijdstip van behande ling der Ziektewet in de afdeelinsen. van het nieuwe ontwerp dus van Mi nister Slotemaker de een wilde het afdeeiingsonderzoek na het recés doen plaats hebben, omdat thans de tijd voor studie ontbrak, de ander wilde nu het afdeelingsondeTzoek, omdat de Ziekte wet volledig moet afgehandeld zijn vóór dp verkiezingen van 1929 na dit ge kibbel kwam de oude parlementariër Schaper met een vredestichtend tus schen voorstel, nl. om het afdeeiingson derzoek niet a.s. Woensdag maar Woens dag 21 Dec. te doen plaats hebben. Een verschuiving van één week. Zoo werd dan ook besloten. De heer van Rappard opende de discus sies over de Oorlogsbegrooting. Van eenzijdige ontwapening is de heer van Rappard geen vriend, hij gelooft niet. dat dit iets kan uitwerken cn niets anders dan geweldige onrust onder het volk. In 't algemeen heeft de heer van Rap pard waardrermg voor den huldigen minister, htj vertrouwt hem. al heeft Mi dan critiek op enkele punten. Waardeering heeft de Vrijheidsbond - voor de heele fractie sprak de heer van Rappard voor de wijze, waarop de minister het Instituut der voorge- oefenden en dat van de buitengewone dienstplichtigen wil uitbuitenen uitwer ken tot iets goeds. Waardeering ook voor de meerdere efficiency en verdedigings kracht, die het brengen van verschillen de legeronderdeelen onder het veldleger met zich brengen zal. Waardeering ten slotte voor het goed verloop der herha lingsoefeningen van dit jaar. Waardeering dus voor veel. Maar critiek. waar bezuiniging schade bracht, schade aan de kracht- van de cavalerie, schade aan de kracht van het luchtwapen. schade door vermindering van het aantal herhalingsoefeningen. De v.-b.-spreker klaagde over de nadef- Tlge gevolgen, die zi. aan het huidige stelsel der bevordering by keuze zijn verbonden een kapitein wordt bU keuze majoor, doet dienst als kapitein en krijgt het majoorssalaris, een ander kapitein. twee jaar ouder krygt den majoorsrang als dubbelrang. doet dienst ais majeor en krijgt het kapiteinssala ris. Dit werd door Mm afgekeurd. Bij wjjze van scherpe tegenstelling sprak de heer van Zadelhoff, de soc.- dem. afgevaardigde. De heer van Za delhoff moest opnieuw hoe vervelend het ook was. zeid? hy, voor ontwapening opkomen, de regeering werkt voort aan de versterking van het leger, all doet mee aan bewapening, aan den wedstrijd voor bewapening en maakt, dat andere landen zich beroepen op onze bewape ning. Die wedstrijd maakt een oorlog onvermijdelijk. Van moreele ontwape ning. waarop de heer Beelaerts van Blokland zoo aandrong bij „Buitenland- sche Zaken" zag de heer van Zadelhoff nog weinig aanwezig, anders was Neder- land reeds ontwapend. Ons land zei hij wekt wantrou wen. En toch. bei kan niet wachten, geen dag en geen r.acht. op ontwape ning. Het kan niet wachten, omdat ons le ger geen goed leger is. liet is verworden de hier van Zadelhoff haalde hier over verschillende leger-deskundigen aan het moet falen. En wee dan ons volk in oorlogstijd! zyn we ontwapend in den komenden oorlog, dan is er groo- te kans. dat wij boiten den strijd blij ven zoo besloot de heer van Zadel hoff, zijn herhaaldelijk door den Mi nister en den heer Duymaer van Twist onderbroken redevoering. De lieer van Zadelhoff eindigde met een initiatief-ontwerp aan te kondigen, waarvan d$ bedoeling is hen, die eerst bij de herhalingsoefeningen voor een gewetens/conflict, komen te staan, dat hen tot» dienstweigering voert, van ver deren dienstplicht vrij te stellen. De -derde spreker, de heer Arts. de volksyar tegen woord iger namens de R.-K. Volkspartij, bracht verschillende klach ten, op het tapijt, die de onderofficieren br/treffen. Hij achtte de opleiding der Onderofficieren Met juist, bepleitte ver betering van de opleiding der administra teurs-onderofficieren. noemde de bevor dering der onderofficieren te traag, voerde het pleit voor een betere rege ling van het wachtgeld en zag ook ver beteringen in de afvloeiing-regeling als zeer noodzakelijk. Tenslotte achtte hij het noodig bij de komende herziening van de salarissen de inkomsten van de sergeanten bij de genie en de sergean- ten-vl'cger te herzien, welke achter staan bij die van andere sergeants-vak lieden. Daarna voerde de oud-mln'ster vnrt Oorlog. J. J. C. van Dijk des huldi gen ministers ambtsvoorganger hst woord, cm ee-rt met den heer van Za delhoff te polemiseeren. Hy bleek niet te begrijpen, dat thans weer. na slechts er.- koje maanden te hebber, laten voorbij gaan. opnieuw over de ontwapening wordt gesproken, omdat er van nieuwe argumenten geen sprake was. Enkele maanden geleden namelijk was het ont- w3peningsontwerp van den heer K. ter Laan in beh'anöeling geweest zooals onze lezers weten. De heeren Deckers en Duymaer van Twist stemden met hem in. In het kort gaven deze drie heeren te kenner, dat zij voor eenzijdige ontwapening niet ge voelen. omdat ontwapening h.i. alleen komen kan. wanneer zij algemeen plaats heeft. De heer Deckers merkte nog op. dat eenzijdige ontwapening, en fee: strij den daarvoor, de algemecne ontwape ning tegenhoudt. Dc heer van Dijk herhaalde dc be zwaren tegen het huidig legerbeheer van verleden jaar omdat deze bezwaren ge bleven zijn. De omzetting van twee schoolcompagnieën uit vredestijd tot drie oorlcgsbataljons het stelsel-van Dijk kent één schoolcompagnie' als voor bereiding tot één oorlogsbataljon laakte hij nog eens en de paardenver- mindering bij de cavalerie en de artil lerie laakte hy evenzeer. HU had voorts blijvend bezwaar tegen het vooruitloo- pen op een antwoord op de vraag, wie in tijd V3n oorlog opperbevelhebber moet zijn: de veldleger-commandant of de chef van den generalen staf, door het rangschikken thans reeds van steeds meer onderdeelen van het leger onder den veldlegei-commandant, nu weer de onbereden artillerie, de kustverdediging etc. De dubbelrangen tegen welker in stelling de heer van Rappard bezwaar had werden door oud-minister v. Dijk verdedigd. Deze had blijkbaar ook als minister, de dubbelrangen overwogen als middel om aan het probleem van het bevÓTderfngsvraagstuk een einde te ma ken. Welnu met den minister zeide zijn ambtsvoorganger, dat aan dit vraag stuk geen andere oplossing te geven viel. dan door de dubbelrangen. al brengt dit dan ook nadeelen mede. Vele nadeelcn konden, naar de heer van Dijk. en later ook naar de heer Duymaer van Twist, betoogde weggenomen worden, door aan den rang het daarvoor geldende r-alarls toe te kennen. De voornemens van den minister, om de beroepsofficieren allereerst uit de verlofsofficieren te recruteeren die verlofsofficieren. die getoond hebben geschikt te zijn voor militair had wel de instemming van de heeren var. Dijk. Deckers en Duymaer van Twist. Zeker die van den R.-K. afgevaardigde Dec kers. De beide anti-revolutionnairen wilden de Kon. Mil. Academie niet zoo ver uitschakelen als de minister wel het plan heeft: zy geloofden, dat de mi nister uit de reserve-rangen niet altyd het voldoende materiaal kan halen en c'at daarom de K. M A noodig zal biyven. wil de officiersencarireering niet in het gedrang komen. Had reeds de heer van Rappard cri tiek gehad over den vliegdienst, scherp was de heer van Dijk op dit punt. Deze maakte zich hierover ongerust en drong er daarom ook bU den Minister op aan. spoedig met een suppletoir ontwerp van wet te komen tot verhooging van het peil van den vliegdienst. De heer Deckers wij vermeldden reeds de hoofdzaken van diens betoog bracht behalve deze, nog enkele per- soneels-aangelegenhcden ter sprake. Hy bleek zich niet te kunnen begrijpen, waarom in de centrale commissie van j Georganiseerd Overleg geen vertegen woordigers van het militair personeel worden opgenomen. Voorts vroeg hij vermeerdering der bevoröerir.gskacsen voor de muzikanten ran de Kon. Mü. Kapel en een toelage voor die reserve- officieren, die na jaren beroeps-dienst zich voor den reserve-dienst vrijwillig hebben gegeven. De heer Duymaer van Twist klaagde nog over de encadreering door het be roepskader. waarvoor hy het ergste vreesde: de afvloeiing was zi. te ver ge gaan en ook over de geoefendheid der infanterie zag hU donkere wolken trek ken. Vermelden we tenslotte nog. dat de minister, bliiken» een interruptie, spoe dig by de Kamer denkt te komen met een wetsontwerp to; wijziging van de wet op liet militaire onderwijs. En dat mej. Westerman er bij den Minister op aandrong, dat de militairen steeds ge waarborgd zijn. dat zy ir. droge kleeren kunnen uittrekken, dan hebben we dc hoofdzaken vermeld var. een discussie, die heel weinig markants had. AVONDVERGADERING. Onderwijs-be grooting Vliegensvlugge behandeling door afwerigheid ran minis- stcr Waszink. liet initia- tief-ontwerpje Albarda over j den 7-jarigen leerplicht. Door de ziekte van minister Waszink was minister Kan geroepen tot de ver dediging ran de begrooting van „On- derwys". Moeilijk heeft de plaatsver vanger 't niet gehad, wam mede door de ziekte van minister Waszink hebben over de begroeting van Onderwijs al lereerst geen alge me ene beschouwingen plaats gehad, maar daarenboven heeft de heer Kan slechts enkele formeele op merkingen bij een drietal artikeltjes te beantwoordcr. gehad: de begreofing was in één kwartier doorgehamerd. De alge- j meene beschouwingen over ..Onderwijs" gu'.len later gehouden worden in het volgend jaar. wanneer do minister van Onderwijs weer Is herstel De avond is verder gewijd aan de be handeling van het initiaüef-oniwerp- Albarda ter doorvoering van de zeven jarige leerverplichting met ingang van 31 Januari 1928. Onze lezers weten, dat by de Kamer een ontwerp der regeering ligt het voorloopig verslag verscheen reeds cm de zevenjarige leerverplich ting met ingang van 1 Juïi 1928 door te voeren. Over het initiatief-ontwerp je is alleen in korte redevoeringen gesproken Het eerst door den heer Suring. Deze J wees het ontwerpje af. Hoewel hij er j wel eenigszins mee zat. dat in November 1926 een motie van hem was aangeno men, waarin om onverwijlde invoering van da 7-jarige leerverplichting werd ge- vraagd. De heer Surlng was tegen het ont werp. HU wenschte, nu de regeering de Kamer een eind was tegemoetgetreden. als vrucht van haar overleg met de Kamer en nu de regeering reeds met de Kamer over haar eigen ontwerp in schriftelijke voorbereiding was. nu acht te hU 't verkeerd op dat overleg in breuk te maken. Daarenboven noemde hy het ont werp-Albarda een slag in de lucht, om dat de regeering een e.v. amendement, dat de herinvoering der zevenjarige leer verplichting op 1 Januari a.s. zou stel len reeds van t« voren onaannemelijk heeft verklaard. En ten slotte wees de heer Suring op het bezwaar, dat aanvaarding van het ontwerp-Albarda groote ongeregeldhe den zou kunnen deen ontstaan, waar het allerminst zeker is. dat de Eerste Kamer het ontwerp zal aannemen vóór 1 Januari, noch dat de Kroon het ont werp zal goedkeuren De heer Tllanus was al heel kort. Hij wenschte, vooral vaar flnanciecle conse quenties aan het ontwerp verbonden zyn bij de regeering de leiding te laten, bo venal waar reëds door de regeering de materie aan de orde is gesteld, om haar met 1 Juli 1923 werkelijkheid te doen worden. Grootere urgentie achtte de hoer Tilanus niet noodig, nu op 1 Dec. 1927 de wet in werking is getreden, die het zevende leerjaar in alle gemeenten ver plichtend stelde, dus de ouders de moge lijkheid opende om hun kinderen de 7de klasse te doen door loopen Dé heer Zijlstra was als anti-revolu tionair tegen het ontwerpje. omdat hy tegen leerplicht als zoodanig is. Ook de heer Zijlstra wenschte aan de re geering de leiding te laten wat hem later van den heer Albarda het verwyt deed toevoegen, dat hU toch wel aan de regeering dc leiding wilde ontnemen, waar het betreft de grocte der klasse. De heer ZUlstra wees er ook op. dut de kwestie voor de regeertrg niet dispu tabel is; zy wilde immers niet tot In- voering van de 7-jarige leerverplichting overgaan met ingang van 1 Januari Mej. Westerman was nog korter in haar rede. ZU verklaarde het ontwerp sprekende r.ameus haar fractie aan te zullen nemen. De Vrijheidsbond heeft steeds ce zevenjarige leerver plichting verdedigd, als een ding van groote beteekenis voor de Jeusd. die niet rondloopen mag. Bovendien meende zij. dat het ontwerp liecl veel geld Mei vragen zal. omdat Immers wachtgelders kunnen worden in dienst gesteld. De heer Ketelaar was geheel ei al vóór het ontwerp het verheugde hem de heer Van WUnbergen had gaarne gewild, da' de opschorting van de leer- verpliehting tot 1 Jan. 1930 had voortge duurd. maar hij zou nimmer kunnen medewerken aan een vervroeging ran 't eind van de opschorting door de Kamer. Ds. Kersten wcnscht geen leerplicht, dus was zeker niet voor het on'werp. De heer Albarda heeft men moge dan denken over den nhoud zijner rede voering. zooaLs men wil zyn ontwerp met vuur. mot welsprekendheid en met overtuiging verdedigd De initial lef-wet voorsteller begreep niet. waarom men betoogen kon. dat dc leiding aan de regeerin? moest blijven. Door langdurig vragen er. betoogen bij dc regeer:r*g. was het gebleken, dat de regeering de leiding niet wilde nemen 'om de zevenjarige leerverpllchtin.? vroeg In te voeren. Daarom moest de Kamer, moest de heer Albarda de leiding wel nemen. De Kamer mocht zich steen de de heer Albarda niet slaafsch on derwerpen aan de regeering. zli moest waardig en mannelijk gebruik maken var. haar beste rechten, van haar rechten volgens de Grondwet om een initiatief ontwerp in te dienen De Eerste Kamer aldus de heer Albarda heeft nog tyd genoeg om het ontwerpje te behandelen. Wanneer daarvoor geen tyd zou zyn, had de voor steller liet ontwerpje niet Ingediend zoo deelde hU mede. De heer Albarda begreep niet, waarom D-. de Visser niet voorgegaan was met een inititiatief-ontwerp. Immers, hij was *t die de bezuinigingsmaatregelen door voerde. dus hij had nu nu de be groeting sluitend was gemaakt met de voorstellen moeten komen, die ik nu zeide de heer Albarda neb inge diend. En rechts ging hij voort moet geen kwaad doen aan de pacifi catie, dat mag zü niet. Hy zxiidc dit in het algemeen. Het is treurig, zei de de Initiatief - voorsteller, dat er nog zoo gevochten moet werden om een half jaar eerd-w de volledige leerplicht aan de kinderen te geven. De kinderen moeten beschermd worden telgen de ouders, die. donk rij hst slechte onderwijs, dat dere genoten, niet weten, welk een groote beteekenis aan hét zevende leerjaar moet worden toegekend. Het gaat om 40.000 kinde ren. Groote beteekenis ook voor het plat teland. Deze heeft het zevende leerjaar zeer noodig. Ten slotte richtte de heer Albarda zich tegen den heer Suring. wien hU verweet, omdat hU nu tegen het ini tiatief-ontwerp wilde stemmen, terwijl hy vroeger zelf de onverwijlde motie voorstelde, dat hl! aan dc soc.-demo- cratcn de eer niet gunde. En daarom vroeg de heer Albarda of de lieer Suring dan rnintsterslakei en regeeringsknecht wilde worden. In zijn rede had de heer Albarda ge zegd, dat de onderwUshouding van rechte den schijn had als of voor de rechterzijde de pacificatie beteekent, ..geld. geld. geld". Hiertegen kwam bU de repliek de heer V3n wynbergen op. met een rede. die even welsprekend was. als de rede van den initiatief-voor steller. HU vond. dat de heer Albarda derelfde hooghartige houding aannam als wel ingenomen werd door de bestrij ders van de rechtse he groepen tijdens den schoolstrijd. In zijn antwoord merkte de heer Al barda op, dat dc heer van Wijnbergen hem verkeerd begrepen had. HU had bedoeld te zeggen, dat de pacificatie tot grondslag had de wcdcrzijdsche samen werking. En nu heeft „rechts" door mede te werken aan de verschillende bezuinigingsmaatregelen veel afgedaan van 'n samenwerking om 't onderwijs in den opgang te brengen Morgen om 1 uur ze! over het ont werp worden gestemd. INTIMUS. NIEUWE AVONTUREN VAN SNUFFELGRAAG EN KNAGELIJNTJE VOOR DE KINDEREN. iSnuffclgraag en Knagelijntj'e nemen hun kans waar. Ze sluipen onhoorbaar naar de poort. Heeft niemand hen opgemerkt? Wor» "..•11 ze achtervolgd" Neen, gelukkig niet. Daar zijn ze buiten.... En één, twee, drie, beginnen zc te rennen alsof honderd katten hen op dc hielen zaten» 'Bij het aanbreken van den morgen, als de Oosterkim zacht-rood gekleurd wordt, vliegen •uit een der vensters van het paleis tal van zwaluwen luid kwetterend naar buiten. Het zijn de Sultan, Suleika en hun gevolg. Allen nebben der. tooverdrank tot zich genomen.. het booze plan is gelukt.

Haarlem's Dagblad | 1927 | | pagina 7