HAARLEM'S DAGBLAD V!C :toria-wat ER PUROL FLITSEN VERMIST WOENSDAG 14 DEC. 1927DERDE BLAD DE ZORGWEKKENDE FlNANClëELE TOESTAND VAN DE GEMEENTE HAARLEMMERMEER. Wethouder Knaap is er zeker van een debacle te kunnen vermijden. DE EIGEN BELASTINGHEFFING DE EENIGE UITWEG geeft „één steek meer of minder op een dood paard?" Toen het bij mij vast stond dat de gemeente Haarlemmermeer slechts op één manier op het goede fl- nancieele spoor gebracht kon worden, stelde ik my in verbinding met die N.- Hollandsche gemeenten die ook een eigen heffing hebben ingesteld namelijk Enkhulzen en Edam (en eenige Friesche gemeenten). Ik kreeg van die gemeenten op de welwillendste wijze alle schrifte lijke Inlichtingen die Ik gevraagd had maar ben op een goeden dag toch met een collega en met den gemeente-ont vanger en den gemeente-secretaris naar Edam getogen waar burgemeester Kolf schoten ons op de lofwaardigste manier met raad en daad heeft geholpen. Hy was één en al enthousiasme en kwam met de verbluffende verklaring dat Edam haar aanzienlijk percentage on inbare posten had weten terug te bren gen dank zy de eigen heffing tot slech ts 5 pet.! De heer Knaap zette ons in korte trekken uiteen dat Haarlemmermeer dit doel ook kan bereiken, ondanks het feit dat zy de begrooting moet openen met als eersten post 50.000 nadeellg saldo van het vorig Jaar. (Het verlies kan namelijk over drie jaren verdeeld wor den. Dit Jaar begon de begrooting met een winstcUfer van 7000. Het verschil is dus 57000. En nogmaals, ondanks die handicap zelde de heer Knaap heb ik kans gezien om, als de raad my volgt (en daaraan behoef Ik geloof ik niet te twyfelen) een evenwichtige reëele begrooting samen te stellen, waarin ik de inkomsten zoo pessimistisch mogelijk heb geraamd, en de uitgaven zoo groot mogeiyk heb gesteld. Het ongunstigste geval dus". Loco burgemeester O. A. A. Knaap Dezer dagen berichtten wy dat het college van B. en W. van de gemeente Haarlemmermeer den raad zal voorstel len over te gaan tot het heffen van een eigen belasting. Naar aanleiding van dit eenigszins alarmeerende wat den fi- nanciëelen toestand betreft bericht wendden wy ons tot wethouder (loco- burgemeester) G. A. A. Knaap om in lichtingen, die liy ons met de meeste bereidwilligheid verstrekte. De zaak komt op het volgende neer: De gemeenterekening over dit Jaar sluit met een nadeelig saldo van maar liefst 103000—. Ik heb my afgevraagd aldus de heer Knaap wat is de oor zaak van het ontstaan van dit gTOote tekort? Ik kwam toen in de eerste plaats tot de conclusie dat er geen sprake was van een té royale leefwyze. By de uit gaven waren de posten over het alge meen zelfs lager dan de oorspronkeiyke ramingen. Dus de oorzaak moest by de inkomsten zitten. En by eenig naden ken kwam ik al spoedig tot de volgende üotsom: Op het budget van 320-000 inkomstenbelasting bleek114.000 oninbaar. Buiten de oorspronkelijk als oninbaar geraamde posten, die ge zamenlijk een bedrag van 30.000 be droegen. Het totaal bedrag der oninbare posten is dus honderd vier en veertig duizend gulden. Voorwaar geen kleinigheid op een bud get van 320.000! By een verder onder zoek bemerkte de heer Knaap dat het euvel ook zyn oorzaak vond in het aan- merkeiyk groote bedrag der kasgeldlee- ningen. Het ryk betaalt telkenmale aan de gemeente 10 pCt. uit van de na in ning ontvangen belastinggelden. De aan slagen van het ryk zUn echter veel te laat binnengekomen. Nameiyk op een tijdstip dat de heffing der oude biljet ten nog niet eens geschied is. Het aan tal der biljetten dat op 't oogenblik nog niet eens geschreven is is zelfs legio! Wat is daar het gevolg van? Dat de belastingplichtigen betalen moeten in dien tijd van het jaar dat zy niet betalen kunnen. Als zy in Mei of Juni waren gekomen, op het platteland de tyd der inkomsten, zou er wel be taald kunnen worden. Maar in November of December is de kans buitengewoon klein, zooals gebleken is. dat men het grootste deel van de belastingpenningen binnen krygt. Nu begryp ik heel goed dat men de opmerking zal maken: „Maar spaart men dan niet in het voorjaar om zyn belastingschuld in het najaar te kun nen voldoen? Neen dat doet men niet. Theoretisch kan men dezen regel als eisch heel goed aanvaarden, maar in de practyk is hy. een leugen. Dit Iff de psychologische reden van het ontstaan van het tekort. Na dit oordeel vroeg ik my af, aldus de heer Knaap, wat er gedaan moest worden om een evenwichtige begrooting samen te stellen. Ik heb alle schynbare uitwegen bewandeld, en kwam tot de gevolgtrekking dat er maar één oplos sing ls: De eigen belastingheffing. Na- tuuriyk. ik zie in dat dit het eerste jaar moeilijkheden zal brengen. De menschen krijgen nu twee biljetten. Maar op al die oninbare posten zal dit geen nadee- ligen invloed uitoefenen. Niet waar, wat .Aan het tot stand komen dier be grooting is heel wat voorafe—raam. Ik mag u wel zeggen dait er dagen en nachten aan gewerkt is. en dat de laat ste begrooting ontstaan is uit 6 of 7 voorafgaande ontwerpen. Ik heb geluk kig yverige medewerking van ontvanger en secretaris genoten en in het college van B. en W. is na vele discussies eeensluidend de begrooting goedgekeurd. De heer Knaap zette ons nog uit voerig uiteen een bijkomstige omstan digheid die van groot gewicht is. Be halve dat door het te laat komen der aanslagen de belastingplichtigen als *t ware van hoogerhand tot niet betalen gedwongen worden, moet de ryks fiscus zyn schattingen maken over inkomsten die dikwyis in het geheel niet bekend zijn Het ryk kent nu nog niet by schatting het belastbaar inkomen over dit Jaar. De hoogere hand schrijft voor dat de belasting-inspecteur een schatting maakt van onmisbare posten, welk bedrag de gemeenten moeten stor ten alvorens het rijk begint met de uit betaling van de voorgeschreven 10% der inkomstenbelasting. Ik bezocht al dus de heer Knaap den belasting inspecteur te Amsterdam die my zeer vriendelijk te woord stond. Op myn vraag hoe hy toch die raming van dat bewuste bedrag samenstelt antwoordde hy dat hy het voorschrift volgen moet. Doch daar hy over te weinig authen tieke gegevens beschikt is hy verplicht er maar een gat in te slaan. Over 1927 te dit f 69.000 groot. De heer Knaap antwoordde op het betoog van den inspecteur dat dit systeem voor een gemeente als Haar lemmermeer op den duur zeer funeste gevolgen zou kunnen hebben. Namelijk als de tyd aangebroken is datdie te betalen schatting het bedrag dat de gemeente van het ryk uit de respeotieve- lyk te betalen tiende deelen ontvangt, overtreft. In dat geval zou de gemeente dus een bepaalde som aan het ryk moe ten restitueeren. Om deze en nog vele andere redenen van plaatselijken aard (byvoorbeeld dat de gemeente beter dan het ryk de afzonderlijke belasting gevallen uit den boeren- en boeren - arbeidersstand kan beoor deelen, op 't oogenblik toch geschiedt de geheele behandeling absoluut buiten de gemeen te om) achtte de heer Knaap, de eigen heffing de eenige uitkomst. Al deze beschouwingen liggen dus ten grondslag aan de begrooting het werk van den heer Knaap die deze week by den raad In behandeling komt. i De héér Knaap b steTTlg van meenfng, dat als B. en de begrooting niet al leen met ernst voorstellen, maar haar ook met ernst willen bandhaven, zoo dat geen cent wordt uitgegeven die niet op de posten is verantwoord, een débaclc vermeden zal worden. Doch hy zon dan ook geen enkele principieele wijziging in de begrooting kannen dulden. Zij zal, principieel gesproken, onveranderd aangenomen moeten worden. Wordt zy dat niet, dan zal de heer Knaap de door hem ontworpen begrooting terug trekken. Dan moet een oommissie uit den raad maar een andere samenstellen. De loco burgemeester is zich tenslotte bewust, dat er nu veel zaken van gemeentebe lang. die hy zelf ook gaarne spoediger had uitgevoerd gezien, moeten wachten. Doch dat is, in het belang der ge meente on verm Udell jk. Dat belang is in de eerste plaats: een normale gezonde financteele toestand. VAN HAARLEM'S DAGBLAD No. 1077 DE PET STADSNIEUWS HET VIERDE GEMEENTE LIJK ORGELCONCERT. Mevrouw NoordewierReddingtas Voor het vierde gemeentelijk Orgel concert dat VrUdag as. gegeven wordt heeft de heer George Robert zich de medewerking weten te verzekeren van Nederland's eerste sopraanzangeres: me vrouw Noordewier-Reddinglus. Er is voor dit concert een buitenge woon aantrekkelijk programma samen gesteld: een Kerstprogram ma. De zangeres zingt vóór de pauze twee liederen van An toon v. d. Horst: „Er viel een hemeldauwe", „Welk vreugde klonk", het Driekoningenlied van Wil lem PUper, benevens een „Geistllches Conzert" van H. Sütz, den genialen voorlooper van J. S. Bach. Na de pauze de cyclus „Weihnachts- Iieder" van Peter Cornelius. Het concert wordt geopend met de Pastorale-Suite van Bach voor orgel, terwijl tevens diens Toccate en Fuga d moil op het programma voorkomt. César Franck's blanke Fantalsie C ma jeur besluit het programma. PROF. DR. H. OORT. t Een bekend Theoloog is heengegaan In den ouderdom van bijna 91 Jaar is te Leiden overleden prof dr. H. Oori, oud-hoogleeraar ln de faculteit der god geleerdheid, aan de RUks-unlverslteit aldaar, H. Oort werd 27 December 1836 te Eemnes geboren en ging na het gymna sium te 's-Gravenhage te hebben door- loopen. aan de Universiteit te Leiden in de godgeleerdheid studeeren. Hy promoveerde aldaar 1 October 1860 op een proefschrift, getiteld: De periscope Num. XXII 2—XXIV his to ri am Bileami continenta. Achtereenvolgens was hy predikant by de Ned. Herv. Gemeente te Sant poort en Harlingen. In 1873 werd hy be noemd tot hoogleeraar in de Seinle- tische letteren aan het Athenaeum te Amsterdam en in 1875 tot hoogleeraar in de Hebree uwsche taal en letterkunde en de Israëüetische oudheden aan de Leidsche Universiteit. Een groot aantal werken is van zyn hand verschenen. Vooral blijft zyn naam onafscheidelijk verbonden aan de be kende Leidsche Bijbelvertaling. In we tenschappelijke kringen stond Prof. Oort zeer hoog aangeschreven. De crematie van het stoffelijk over schot zal plaatshebben in het crema torium op de begraafplaats Wester- veld. VrUdag na aankomst van den trein van 1J5 uur. Moeder adviseert Jantje Jantje informeert of hy zijn pet op te zetten als I heusch moet hy buiten gaat spelen I het is koud en tracht uit te leggen I bovendien hoeft Kees dat het niet koud is, al- I Kommer nooit een pet op leen maar zoo lijkt en zyn pet is te klein, overigens doet 'm pyn aan zUn I waar ie is hoofd, heusch waar be- waarna hy verdwijnt en op het veld zyn pet af staat om dienst tc doen als goal paal. (Nadruk verboden). I. O. G. T. EEN CAUSERIE VAN MR. P. TIDEMAN. In een „Open Loge-zitting" hield Dinsdagavond Mr. P. Tideman een ge- nocgeiyke vertelling over het onderwerp „Na den val van Antwerpen 4 dagen in België". Ter inleiding sprak de voorzit ter, de heer Jac. van Dam, eenige woor den van propaganda, die hy vooral van beteekenis achtte met het oog op de naderende feestdagen, welke naar hy hoopte, ieder prettig zou vieren, maar zonder sterken drank. Mr. Tideman vertelde van een auto tocht, dien hy van Holland uit. in de oorlogsdagen door België maakte met eenige andere heeren. Hy deed daarby tal van psychologische indrukken op, o a. hoe een stemming de waarnemin gen van den mensch by voorbaat kan beïnvloeden, iets waarmee een rechter terdege rekening moet houden. De gedachte aan dood en angst had spr. en de andere reizigers zóó te pak ken, dat zy in alles gevaar en stryd vermoedden. Mr. Tideman vertelde van zyn erva ringen in Turnhout. Lier en Mechelen, en gaf een goed beeld van de vernieti ging van kapitaal, die een oorlog teweeg brengt. Het trof sprdat vele Bel gen. die er den kans toe zagen, hun landgenooten bestalen. Dit was wellicht een gevolg van de oorlogspsyche. Van Mechelen ging de reis naar Antwerpen, dat juist gevallen was. Van verwoestingen was daar niet veel te zien, toch heeft zich daar ty- dens een bombardement van 20 uur een tragedie afgespeeld. De angst had alle zorg voor de dagelyksche behoeften weggenomen. Tenslotte was de gerezen argwaan van de Duitschers oorzaak, dat de reis ge ëindigd moest worden. Men had den ge- heelen tocht op de auto de Hollandsche vlag voorop gevoerd, waardoor de rei zigers weinig tegenstand ondervonden. Spr. had den zeer sterken Indruk, dat oorlog den mensch verwildert tot hy een roofdier gelyk is, wat voor hem een aanwyzing is, dat de mensch wer- keiyk afstamt van het dier. Spr. wekte op. de anti-oorlogpropaganda onver moeid te biyven voeren, want niets is zoo'n groote teruggang in beschaving als het stelselmatig elkaar bestryden der volkeren. Aan de vluchtellngenkaravanen had Mr. Tideman gemerkt, hoe de oor logs- INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 CENTS PER REGEL. OBERLAMNSTEIN Uitstekend te vermengen met wijn of vruchtensappen 16 angst de menschen schier waanzinnig maakte. Dat waren waardevolle in drukken. Aan het slot van zyn vertelling legde Mr. Tideman hier nog eens den na druk op: Laat ieder toch van den geest bezield biyven, dat nooit en nooit meer oorlog mogeiyk mag zyn, om welke reden ook, al wordt men er ook laf om genoemd T# amusante en geestige vertelling werd door alle aanwezigen met plezier aangehoord. De voorzitter bedankte Mr Tideman voor zUn groote welwillend heid, om deze causerie te houden. HAARLEM'S GEMENGD KOOR. WEIHNACHTS-ORATORIUM. Haarlem's Gemengd Koor. dirigent Jan Booda, zal op jen Kerstdag (des middags) in het Gemeenteiyk Concert gebouw wederom een uitvoering van het „WeihMichts-Oratorium" van Bach ge ven. De begeleiding is in handen van de Haart ernsche Orkestvereeniglng, mej. Bets Nederkoorn, Cembalo en den beer Piet Halsema, orgel. FAILLISSEMENTEN. Door de Haarlemsche rechtbank zyn in staat van faillissement verklaard: 1. G. W. van IJsseldyk, kruidenier, wonende te Haarlem. Schoterweg 59. curator Mr. W. A. J. Stortenbeker te Haarlem. 2. P. D. Margadant. handelaar in ver lichtingsartikelen, wonende te Haarlem. Parklaan 75 (pension mevr. van der Zon) curator Mr. L. G. van Dam alhier. Opgeheven werden de faillissementen van: 1. E. J. de Vries, koopman in groente en fruit. Kleine Houtstraat 123; cura tor Mr. H. Ph. Visser 't Hooft alhier. 2, A. van Smeerdyk, groentehandelaar te Haarlemmermeer. Lynderdijk 6 A. curator Mr. dr. A. F. H. Schreurs al hier. Geëindigd zijn de faillissementen door het verbindend worden der ultdeelings- iyst van: 1. Th. Veerman, eendenhouder te Vo- lendara, curator Mr. H. H. Riepma te Edam. 2. G. van Nlcl, commissionair in effec ten. vroeger te Haarlem thans te Am sterdam; curator Mr. S. Goen alhier. 3 W, VessJes, vr ach try der en sleeper te Haarlem; curator Mr. P. Tideman. 4 J. J. Th. Kodde, te Heemstede; curator Mr. T. A. M. A. van Löben Seis. alhier, LEZING DS. J. C. A ALDERS. Hedenavond zal voor het Comité voor winterlezingen Ds. J. C. Aaldere uit Amsterdam in het kerkgebouw in de Zuiderstraat een lezing houden over .Babel's val of de ondergang der cul tuur". INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 60 Cents per regel. winterhanden-wintervoeten schrale lippen-ruwe huid verzacht en geneest- TUBERCULOSE- BESTRIJDING. Verschenen is het verslag der com- mi ;e uit de Provinciale Staten die had te onderzoeken de voordracht van Ged. Staten ter zake van de tuberculosebe- stryding, Blijkens dat verslag werd de voordracht ln de commissie gekarakte riseerd als een stap vooruit op een lan gen en moeilijken weg. Het verslag meldt: Het einddoel, aldus betoogde een der leden, ls er echter geenszins mede be reikt. Belangryke groepen van ïyder* aan tuberculose vinden nog niet de voor hen geëigende verpleging, omdat het daarvoor noodlg© geld ontbreekt. Dit geldt vooral voor de grootere steden cn met name voor Amsterdam. Voor de toekomst mag men niet met verminde ring van het aantal patiënten, voor wie verpleging gevraagd wordt, rekenen. Eer ls het tegendeel het gevaL Want zoowel by de medici als by het volk is belang stelling voor de tuberculose-bestrijding groeiende. Bovendien moet een krachtige bestri ding der z.g. chirurgische tuberculose nog begonnen worden. Juist een dezer dagen is opgericht do Nederlandsche vereeniging ter behartiging van de belan gen van ïyders aan been- en gewrichta- tuberculose. die een groot terrein van werkzaamheid voor zich heeft liggen. Zoo zal de behoefte aan behandeling en verpleging nog grooter worden dan zy reeds Is en by de voorziening in die stUgcnde behoefte zal de steun ook van het provinciaal bestuur niet kunnen worden gemist. Vertrouwd werd, dat die steun, ook als hU grooter zal moeten zyn dan thans wordt voorgesteld, niet zal worden geweigerd. De Commissie beveelt eenstemmig goedkeuring van de voordracht aan. GEEN BADIOPOLEMTFK. Op 8 Dec. 1.L heeft de directeur- generaal der P.T.T. in een brief aan de omroepende vereenigingen nog eens na drukkelijk herinnerd aan het verbod am ..by radiouitzendingen de beginselen cm gedragingen van (andere) omroep organisaties" voce den microfoon te be handelen. FEUILLETON Naar hetDuitsch van F. ARNEFELDT. Vertaald door JAC. VAN EMDEN. 8) Kummer vond de beide chefs in het privé-kantoor ln een belangrijke confe rentie en biykbar onaangenaam ge troffen door het feit, dat de kassier Juist Ln het drukste uur zijn verantwoor delijke plaats verlaten had. De bood schap die hy bracht, droeg er niet toe by. hun stemming te verbeteren. Wat zegt u. Forberg nog niet te rug? riep Julius Graupner, terwyi hy van zijn plaats aan het groote bureau opsurong en zijn gouden horloge uit den zak haalde: het is nu bUna twee uur. En wanneer hebt u hem wegge stuurd? vroeg Eduard Graupner. die op de met Toen leer bekleed e canapé zat die een deel van den achtermuur var het ruime vertrek, dat uitzag op eer groote met schaduwrijke noteboomer beplante binnenplaats, besloeg. Even vóór elven, luidde het bedees de antwoord. Drie uur! Waarheen hebt u hem dan gestuurd? riepen de beide heeren tegeiyk. Kummer bekende dat hU Forberg naar de Ryksbank en naar de Nationale Bank gestuurd had en nu sprong ook Eduard Graupner op en trad naderby. U hebt hem in éénzelfden loop de chèques, die ik vandaag heb uitgeschre ven, laten innen en de aandeelen bU de Nationale Bank laten afhalen? riep hy uit. De kassier antwoordde bevestigend. Maar dat is bUna 300.000 Mark! Hoe kon u zooiets doen? riep Julius Graupner en trad eveneens naar voren. Forberg heeft al zoo dikwyis nog groofcere bedragen in handen gehad, ant woordde Kummer. Maar wy hebben u uitdrukkelijk gezegd, dat wy dit niet meer willen hebben. Nu riet u het zelf! Forberg ls een eeriyk man, ik ben zoo zeker van hem als van myzelf, ver dedigde de kassier zich. U begrypt toch zelf wel. dat dat lange wegblyven niet in den haak kar. zyn, gaf Julius Graupner ten antwoord Ik vrees, dat hem eea ongeluk overkomen is. Het resultaat zou voor ons hetzelfde biyven, ons geld te in ieder geval in gevaar. hernam Eduard Graupner barsch. Lieve hemel, er komen van daag wissels, die ieder oogenblik aange boden kunnen worden; hebt u daarvoor dan nog geld genoeg ln kas? De oude kassier schudde het hoofd. Men zal van be talingsmoe liykhe- den spreken; onze naam staat op het spel! riep Julius Graupner uit, terwyi hy naar de telefoon ging en zich met een bevriende bankzaak verbinden liet. Metzier heeft het bedrag in kas. zei hy na een paar minuten, terwyi hy door een nydigen druk op de bel Schmidt naar binnne riep. Welke maatregelen hebt u genomen? vroeg hy tegelijkertijd der. kassier. Ik heb Schmidt naar de RUksbank en de Nationale Bank gestuurd En? vroegen de twee heeren. Forberg heeft het geld en de aan deelen in ontvangst genomen. En verder hebt u niets gedaan, riep Eduard Graupner. Hy liep naar de te lefoon en vroeg het hoofdbureau van po litie. Hy gaf het wegbiyven van zyn banklooper aan en noemde de som, wel ke deze by zich had. Onmlddeliyk kwam het antwoord, dat dadeiyk alle politic- bureaux van de stad gewaarschuwd zou den worden en dat een commissaris van de recherche al onderweg was om zich op de hoogte te stellen. Op dat c jenblik kwam Schmidt bin nen en kreeg opdracht, by de firma Metzier het geld te halen, dat deze be schikbaar had gesteld om Graupner uit de oogenblikkeiyke verlegenheid te hel pen. Maar kom vooral vlug weer en neem een taxi heen en terug, gelastte de bankier, Er is haast by. Gaat u weer naar uw kas en zie de aanbieders der wissels een oogenblik aan de praat te houden: als de commis saris van politie komt, laten wy u roe pen, zei Julius Graupner tegen den kas sier en zyn neef voegde er boos aan toe: Een mooie toestand als Graupner <Sc Zonen de wissels niet uit eigen kas kun nen betelen! Heel spoedig verscheen de commissa ris van politie en telefoneerde dadc- iyk het signalement van den banklooper naar alle richtingen. Daarna liet hy zich de nadere bijzonderheden van het raadselachtig wegblijven van Forberg vertellen. Veel viel daaromtrent niet te zeggen. Forberg was dien ochtend als gewoon- lyk precies om acht uur present ge weest, had zijn werk op kantoor verricht en daarna verscheidene boodschappen gedaan, tot hy om elf uur me: de chè ques en de reoepisscn der aandeelen op weg was gegaan. Gottsohalk. die evenals Kummer werd verhoord, ver klaarde dat zy iiem de stukken hadden ter hand gesteld en dat hy die voor him oogen ln zyn tasch had gesloten. Schmidt, die Intusachen was teruggeko men. vertelde nog. dat hy tegeiyk met Forberg was weggegaan en een eindje met hem was opgeloopen. En heeft u niets bUzondere aan hem gemerkt? vroeg de commissaris. Ik zou niet weten wat. Was hy niet zenuwachtig en voelde hy rich ook niet onwel? Hy was heel gewoon, verzekerde Kummer en Schmidt voegde er met een knipoogje naar Gottsohalk by: Hy scheen me ook volkomen nuchter toe. De beide heeren Graupner keken vreemd op en de commissaris vroeg: Nuohter? Was hy dat dan niet altyd? Had hy neiging tot drinken? In het geheel niet, hy was zoo ma tig als men zich maar denken kan. haastte Kummer zich te verzekeren. Hoe komt ge er dan toe om dat te zeggen? vroeg de heer Graupner den loopcr. Schmidt keek beteuterd en zei, dat hel hem ontvallen was. HU had er niet b'j gedacht. Toen kwam hy echter met de verklaring voor den dag. dat Forberg vroeger wel altyd matig was geweest en hy zou voor geen geld ter we reld hem een dronkaard willen noemen maar in den laats ten tyd had hy toch wel eens „een glaasje voor den dorst" gebruikt. Waarom heb Jt dat stilgehouden? voegde de bankier hem toe. Schmidt trok dc schouders op. Je verklikt je kameraden niet graag. Dc dacht dat de heeren en mijnheer Kum mer ook het zelf wel hadden gemerkt. Ik heb er nooit iets van gemerkt en het ls ook niet waar. v... klaarde de kassier. Heb JU er ooit leks van gemerkt, Gottschalk? De boekhouder antwoordde ontken nend, maar het kwam er aarzelend uit cn tenslotte gaf hy toe, dat de loopcr een paar maal een wat vreomden in druk op hem gemaakt had. Kan het zyn, dat dc man uit wan hoop r.aar de fkech heeft gegrepen, vroeg de commissaris en nu antwoord de de bankier zelf, dat dit onmogeiyk het geval kon zyn. In Forberg's gezin ging alles naar wensch, hy had er be hoorlijk kunnen komen en had zelfs een eigen huls te Friedenau laten, bou wen. Kon hy zich dat dan veroorloven vroeg de commissaris, thans een en al aandacht. Nu een deftige villa zal het we! niet zyn; ik heb het huls nooit gezien, zei de bankier goedig. Toch wel. riep Schmidt; hy rweeg echter direct, verschrikt en zei klein tjes: Neemt u my niet kwal Uk. het viel me zoo uit den mond. (Wordt vervolgd.).

Haarlem's Dagblad | 1927 | | pagina 9