BUITENLANDSCH OVERZICHT IVlackïnfosh's DE CRISIS IN HET DUITSCHE STAALCONFLICT DE ONTSLAGBRIEVEN LIGGEN KLAAR. Toffee deluxe STADSNIEUWS GEMENGD NIEUWS HAARLEM'S DAGBLAD DONDERDAG 15 DEC. 1927 Nog geen overeenstemming. Weer oneenigheid in Litauen. T BELANGRIJKSTE NIEUWS. De besprekingen onder leiding van den arbiter Dr. Jötten inzake het West- Duitsche staalconflict, vlotten in het geheel niet. Daar het conflict inmiddels een zeer critiek stadium begint te be reiken (de industrieelen moeten morgen over al of niet ontslag" van arbeiders beslissen) is deze tijding in alle opzich ten verontrusbend. Nu het eenmaal vast staat dat mi nister Braums ondanks zich zelve niet van zUn voornemen zal afwijken om den 8-urigcn arbeidsdag ln te voeren, wordt de strijd alleen nog gestreden om de uitzonderingsbepalingen op dien werktijd en om de looneischen der ar beiders. Beide factoren kunnen pracüsch het voorloopig theoretische succes der vakverecniglngen te niet doen, de mo- reele overwinning door het verkrijgen van den 8-urigcn arbeidsdag. Deze strijd fnisschen werkgever en werknemer zal te feller zijn omdat de vakverecniglngen beseffen dat de re geering inzake de looneischen meer aan den kant der Industrieelen staat. En niet geheel ten onrechte. Het is onge twijfeld ln dezen tijd van rational!- - --ing der bedrijven een moeilijk te c gen strop voor de Industrieelen dat de 8-uritre arbeidsdag ingevoerd wordt. Het confliot zal dan ook zeker tot ern stige economische uitbarstingen lelden als de vak vereen'.ringen niet een deel hunner looneischen na de overwin ning. de 8-urendag laten vallen. Het ls bekend dat de nntslagfornuilie- ren gereed liggen Als vóór morgenavond geen oplossing wordt gevonden, zullen zll verzonden worden. Niemand trekt het in bwilfel dat de Im'h'strieclcn dan solidair zullen zijn. Overigens zlin de berichten u!<t het Roergebied uiterst schaars. Er Ls be sloten van de zijde der vakvereenl- glngen nan do pers geen inlichtingen te verstrekken, op'at de onderhandelin gen ongestoord kunnen plaats vin den. Dit ls natuurlijk geen be'etsel voor de bladen die gesteund worden door de industrieelen om de gelegenheid aan te grijpen ln groote artikelen campagne te voeren tegen de vakvereenigingen. De Inzichten omtrent het ocnflict zijn dan ooi: zeor eenzijdig en steeds tegen de vakvereenlg'ngen gericht wier houding fel gehekeld wordt. F. A Een en zeventig nieuwe scheven. De minister van Marine. Wilbur, heeft bij het Congres het marir.e-bouwpro- gram ingediend, dat vQorziet in den bouw van 71 nieuwe schepen, waaronder 25 lichte kruisers. 9 groote torpedojagers. 30 duikbooten en vijf vliegtuig-moeder schepen. De kosten bedragen, aldus de Tel., totaal bijna achthonderdmillioen dollar. Voor den bcuw wordt geen tijd limiet aangegeven. Daar echter de types lichte kruisers en vliegtuig-moeder schepen onderworpen zijn aan de con ventie van Washington, krijgt president Coolidgc de volmacht om het program geheel of gedeeltelijk op te schorten. In een brief aan den voorzitter van het Congres. Longworth, zegt minister Wilburg, van den directeur der begroo- tdngsafdeellng te hebben vernomen, dat de „voorgestelde wetgeving niet in strijd is met het financieele program van den president". Wilbur raamt de kosten van de verschillende eenheden als volgt: lichte kruisers 17 millioen dollar elk, groote torpedojagers en duikbooten 5 millioen dollar elk, vliegtuigmoedersche pen 19 millioen elk. Woldemaras moet boeten voor Genève. Wij lezen ln de Tel.: Uit Kowno wordt gemeld: De binnenlandsche toestand in Li tauen Ls opnieuw uiterst gespannen, na dat tijdelijk een zekere mate van ont spanning was ingetreden. Dit is een gevolg van het feit. dat de premier Woldemaras zich met hand having der formeele Litausche reserves ten aanzien van het Wllnagebied be reid heeft verklaard, den tusschen Po len en Litauen bestaan hebbenden oorlogstoestand als geëindigd te be schouwen en zich tevreden heeft ge steld met de door den Poolschen gede legeerde afgelegde verklaring, dat Polen de politieke onafhankelijkheid van Li tauen ntet zal aantasten. Men is te Kowno van oordeel, dat Li tauen door de beëindiging van den oorlogstoestand practisch afstand van het Wllnagebied heeft gedaan en dat nu geleidelijk ook Polen's wenschen INGEZONDEN MEDEDEELINGEN n 60 Cents per regel. In de U bekende roode verpakking naar een herstel der consulaire en di plomatieke betrekkingen tusschen de twee landen vervuld zullen worden. Woldemaras heeft, naar de in b- ie kringen heersohende meening, ondanks zijn tegemoetkomende houding niet die concessies van Polen kunnen loskrijgen, die een minder rechtsstaande Litausohe regeering ten deel gevallen zouden zijn. De opwinding ls te grooter. aangezien het juLst de nationalist Woldemaras is geweest, die de stelling: „Zonder oplos sing der Wilnakwestie geen opheffing van den oorlogstoestand" heeft prijsge geven. De hoop, door een rigoureuze handhaving van den oorlogstoestand, het Wilnagebied in economisch opzicht te ruïneeren en Polen ais gevolg daar van te dwingen, het aan Litauen terug te geven, is thans definitief in Litauen begraven. Zoowel het groote rechtsche blok der christelijk- democraten als de linksohe oppositie loopen thans gemeenschappe- Hjk tegen de „pro-Poolsche politiek" van Woldemaras storm en zij willen den pre mier dwingen, een regeering der groote coalitie te vormen. Het streven om Wol demaras op zy te zetten, vindt steun bij het leger, dat Woldemaras tot dus ver als een der hechtste pijlers van zijn bewind heeft beschouwd. Bij de weer macht heeft Woldemaras door zijn ver zoenende houding te Genève eveneens een groot deel zijner populariteit inge boet. KORT EN BONDIG. De Italiaansche bladen melden uit Moskou, dat Loenatsjarski als opvol ger van Kamenef tot Russisch gezant te Rome zal worden benoemd. De Oostenrü-ksohe Nationale Raad heeft zonder debat de bepalingen uit het Geneefsche protocol van 1923 aanvaard, betreffende de onderteekenlng der fa cultatieve clausule m zake de verplichte arbitrage voor het Permanent Hof van Internationale Justitie in Den Haag. Het Italiaansche ministerie maakt be kend. dat de ministerraad de versprei ding van de te Parijs verschijnende anti-fascistische „Corriere degli Italiani" verboden heeft. In dit blad kwam de volgende zinsnede voor: „Het is nood zakelijk dat een man sterft, opdat het vaderland gered worde". Naar Ita- liaansch oordeel is dit ophitsing tot moord. Pllsoedskl. die naar gemeld bij zijn terugkeer uit Genève met groote plech tigheid zou worden ontvangen, heeft den wensch uitgesproken, dat de plech tigheden niet den omvang zouden aan nemen. als de bedoeling der Poolsche autoriteiten is geweest. Dientengevolge waren slechts weinig militairen en ver- eenigingen bij zijn aankomst ln de Pool- sohe hoofdstad aanwezig. SHANKARA'S OPTREDEN Een veelbewogen avond. VRIJDAG 30 DECEMBER VOORTZETTING Zoo is dan Shankara Woensdagavond in de geheel gevulde kleine Gemeente lijke Concertzaal (eenige belangstellen den moesten zelfs de zaal verlaten om dat er geen zitplaats voor hen was) van leer getrokken tegen het occultisme. Eerst werd namens hem in het Hol- landsoh medegedeeld, dat nadat Shan kara onlangs te Amsterdam een voor dracht had gehouden over materialisa tie. de Spiritistische Vereeniging „Har- monia" aldaar den volgenden avond ook een bijeenkomst organiseerde in een ander gebouw. Shankara vroeg verlof, op die bijeenkomst één vraag te mogen doen. Het werd geweigerd. De spiritis ten molesteerden Shankara. Een deel van het publiek eischte nu. dat Shan kara de gelegenheid zou krijgen een vraag te stellen. Toen liet het bestuur van „Harmonia" de zaal ontruimen. Buiten deelde Shankara mede dat hij alleen maar had willen vragen aan de spreekster van dien avond, of het haar bekend was dat een zeker door haar ge noemd medium herhaaldelijk ontmas kerd is. Na deze korte inleiding was het woord aan Shankara zelf. die mededeelde dat 20 pet. van de opbrengst van dezen avond zou zijn voor arme kinderen van Haarlem. Om geld te maken, zooals van hem gezegd ls, is het hem niet te doen; hij heeft zijn vermogen in zijn strijd voor wat hij als een goede zaak be schouwt, verloren en er veel voor ge reisd en geleden- Togen de hydra van het bijgeloof strijd ik, aldus ging spr., die tot nu toe gebroken Hollandsch gesproken had, nu in het Duitsch verder. De oorlog heeft veel groots, maar ook veel slechts ge wekt. Na den oorlog zUn de menschen onrustig geworden en zij hebben heil ge zocht bij allerlei lokkende systemen. Vreeselijke verliezen aan goed en bloed zijn geleden en de mensch heeft tot el!, n prijs een blik willen werpen ln het „Jenseits". En zoo zijn velen ge drongen naar het occultisme, dat zijn gevaarlijke polypenarmen naar hen uit strekt. Door alle tijden heeft het verlangen geleefd, met de geesten van afgestorve nen ln aanraking te komen en zoo kwa men bedriegers op het denkbeeld van een geesten alphabet. Elke letter werd voorgesteld door een bepaald aantal kloppen in een zeker rhybhme. De gezusters Fox Ln Amerika hebben met dit alphabet ge werkt en later bekend dat zij de mensch- held bedrogen hadden. Tal van profes soren en doktoren hun aantal loopt in de honderden geloofden in he' spiritisme. Prof. Lombroso verzwijgt de ontmaskering van de gezusters Fox en van Prof. Zöllner, een ander aanhanger der spiritisten, is vastgesteld dat hij ge durende zijn laatste levensjaren niet normaal meer was. Maar de spiritisten verzwijgen dit. Spr. noemde hierna eenige bekende vrouwelijke media: het bloemenmedium Anna Rothe werd tweemaal ontmaskerd en kreeg gevan genisstraf. BiJ haar optreden vlogen bloemen op haar toe „uit de vierde de- mensie". Het bleek dat deze bloemen vóór haar optreden tusschen haar klee- ren verborgen waren. Eusabia Palladino, m Italië, werd meermalen ontmaskerd, zy was een minderwaardige vrouw en een alcoholiste. Haar bedrog werd ein- deiyk ontdekt doordat iemand zich ver borg onder de tafel waaraan zij zat. Eva Seh; zfl werd ontmaskerd en bekende dat zy bedrog gepleegd had. Naar aan leiding van lichtbeelden van séances (dezelfde plaatjes gebruiken ook de spi ritisten by hun lezingen, maar met een doel Juist tegenovergesteld aan dat van Shankara) besprak spr. het teleplasma, dat volgens de spiritisten een oerstof ls, die leder by zioh heeft en waaruit de beenderen, nagels en haren gevormd worden en die sommige media in trance uit den mond of uit mond en neus af geven. Eva Sell, geholpen bij haar be driegerijen door madame Bisson, gaf dit teleplasma, waaruit dan heele geesten of stukken van geesten, (als vingers of handen) ontstonden, uit den mond af, maar het tedeplasma lijkt, zeide spr., op dit lichtbeeld buitengewoon op mousse line of een andere gazen stof, die zy eerst inslikte, om het daarna door een spierwerking weer terug te geven en d;: geesten waren geschilderd op uiterst fijn Japansch karton dat gemakkeiyk in klein formaat kon worden opgerold. Weer een ander lichtbeeld toonde Eva Soh, met een witte doek voor zich; in het donker leek deze doek op een v"nd en ln tusschen deed Eva met vrij geko men hand wat voor haar bedrog noodig was. Een dokter, die Eva „door" had, was er in geslaagd haar voor een séance zwarte bessen te doen eten, zonder dat zy het wist. Op de séance verscheen toen 't teleplasma weer uit haar mond; het zat vol met zwarte bessen vlekken De ontmaskering van Eva ln 1922 door zeven professoren wordt zorgvuldig door de spiritisten verzwegen. Spr. zeide nog dat niet alleen de be driegers, maar ook hun medewerkers behoorden gestraft te worden. „Harmo nia" te Amsterdam geeft geestenfoto grafie en wanneer mevrouw Göbel daaraan medewerkt is zy eveneens tot de bedriegers te rekenen", aldus Shan kara. Na we pauze was er eerst gelegen heid voor debat; nadat Shankara er eerst nog de aandacht op gevestigd had, dat de bekende spiritist, mr. van Ros- sem, nu voor den derden keer een debat met hem had vermeden en de aanwe zigen had opgewekt een „Vereeniging van logisch denkende menschen" op te richten, zooals door hem ook om. ge sticht is in Roemenië, Duitschland, Tsjecho-Slowakije en Amsterdam (die afdeeling telt thans 40 leden) met het doel al het zoogenaamd bovennatuur- lyke" te verklaren of te onderzoeken en bijgeloof, helderziendheid en spiritis me te bestrijden. Shankara herinnerde er aan dat In Amerika 5000 dollar was uitgeloofd als er een spiritistisch experiment werd uit gevoerd dat hy niet kon ontmaskeren. Niemand heeft die 5000 dollar ver diend! Nu loofde hij f 500 uit voor zulk een experiment, zelfs al zou het negen keer niet gelukken enden tienden keer wel! (Applaus). Er kwam nu langzamerhand wat meer leven en beweging in de vergadering. (In de pauze hadden eenigen al druk onder ling zitten debatteeren) De heer Hoving wilde éen vraag stellen: „Geef ons bewyzen. Die hebt u nog niet geleverd!" De heer J. P. Smit, voorzitter der Haarlemsche Spiritistenvereeniging „Harmonia" kwam in debat en zeide dat Shankara met zyn beweringen 50 jaar te laat was. Spr. merkte verder op dat de resultaten van de met Eva Seh aan de Sorbonne genomen proeven negatief waren. Zij verkeerde daar in omstan digheden waaronder zy niet kon werken, zoo zegt de secretaris der Ned. Vereen, van Psychical Researsch. Eva zou verder in Algiers zy'n ontmaskerd, is er gezesgd en zy zou schriftelUk hebben verklaard, dat zij bedrog had gepleegd, maar deze verklaring is nooit getoond. Shankara zou den onderwijzer Drost ln Bernburg hebben ontmaskerd, maar spr. hield een drukwerk ln de hoogte en INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a SJ CENTS PER REGEL. FOTOGRAFISCH ATELIER „R1CHE" KERST- EN NIEUWJAARSGESCHENKEN zeide dat Drost daarin glansrijk werd gerehabiliteerd. Er zyn altijd nog menschen die gen dat telepathie misschien mogelijk is; de resultaten zonder contact zijn soms nog beter dan die van proeven met contact Tegen bedrog waken de spiritisten zelf al voldoende. Als al die experimenten met geesten en gecstenfotografieën bedrog zyn dan moet Shankara maar eens zoo iets na doen. Dan moet hy maar eens een geest te voorschijn roepen, hem met iemand laten spreken en dan langzaam ln de lucht doen oplossen, zooals gebeurd is. Zoo ls ook op een séance de .directe stem" van den Oiiineeschen wijsgeer Confucius gehoord. Over Mr. van Rossem kon spr. dit zeggen: Spr. heeft geschreven: Harmo nia is bereid een bijeenkomst te beleg gen, waarin iemand het spiritisme zou verdedigen. Dit zou bijvoorbeeld Mr. van Rossem kunnen zyn. Spreker heeft in zyn vroegere be trekking aan het Provinciaal Gesticht bij Santpoort de gelegenheid gehad 1200 rapporten betreffende ziektegevallen van daar verpleegd wordende of zynde patiënten te lezen en slechts één van die gevallen stond slechts zydelings met het spiritisme in verband. Men kan door de studie van iedere wetenschap krankzinnig worden. Shankara plaatste tegenover de be wering van den heer Smit, dat Drost volkomen was gerehabiliteerd berichten betreffende de ontmaskering ln verschil lende groote Duitsehe bladen. Drost is als onderwijzer na de ontmaskering ont slagen. „Ben ik 50 jaar te laat?" vroeg spreker. „Wel, als ik 50 jaar eerder met mijn actie had kunnen beginnen, be stond n u misschien het spiritisme niet meer!" (gelach en applaus). Niet ik moet iets doen of iets bewij zen, aldus Shankara, ik beweer immers niet dat ik op spiritistisch gebied iets kan. Maar myn tegenstanders moeten iets doen en dan neem ik op my, het te ontmaskeren. Laat mevr. Göbel b.v. zeggen: „Kom dan en dan by mij. dan zal ik een geestenfotografie maken!" Dat is heel iets anders dan van spr. te eischen: :„Bewys my dat ik het niet kan!" De heer van Rossem zal Donderdag avond spreken Ln Odeon te Amsterdam. Spr. zal daar ook zijn. Het spiritisme, betoogde spr. verder, is een vergift in "net lichaam ran het volk. Waakt er voor dat het uw fa milie, uw kinderen niet aantast! Wat de heer Smit moge beweren: 30 pet der ziektegevallen in zenuwinrichtingen is te wyten aan de beoefening van het spiritisme. Shankara wilde nu door zes neutrale personen doen demonstreeren dat de tafeldans berust op spierwerking. De zes personen boden zioh met bekwamen spoed aan. Er kwam evenwel dezen avond nog niets van, want toen iets over telepathie werd gezegd, zeide Shankara een telepathisch experiment te zullen doen. De telepathie berust eenvoudig op spiergevoeligheid en heeft met ge dachten overbrenging niets te maken. Shankara verliet de zaal onder con trole van drie neutrale personen. Een horloge werd nu in den zak van een der aanwezigen verborgen. De heer Smit warschuwde nu de men schen in de zaal om als Shankara bin nenkwam, niet in de richting te kijken van den heer die tydelyk het horloge in zyn bezit had. Een der zes neutralen cp het podium MÉ»* 'tiülft' !Hlil|iilljli!iËlJ Demonstratief ontsnapt. wy maakten al melding van het ont- ontsnappen van vyf gevangenen uit het tuchthuis te Sonnenburg by Küstrin aan de Oder. Thans hebben volgens de „Voss. Ztg." opnieuw vyf misdadigers, die nog lange tuchthuisstraffen voor den boeg hadden, kans gezien uit te breken, en wel uit de gevangenis Wartenburg bij Koningsbergen in Oost-Pruisen. Dit is hetzelfde tuchthuis waar in September van verleden Jaar een opstand onder de gevangenen uitbrak dien de bewaarders niet konden onderdrukken, zoodat de ichupo er aan te pas moest komen, zegt het Hbld. By het onderzoek, dat de mi nister van Justitie naar het gebeurde deed instellen, bleek, dat de gevangenen met hun multery alleen het doel hadden gehad den minister attent te maken op de onhoudbare toestanden in deze in richting: waar nog voorwereldiyke toe standen heerschen. Men brengt het uitbreken der vyf ge- angenen ook thans weer Ln verbard met deze toestanden waarin dus biyk- baar nog geen verandering is gekomen. De Weensche Juni- onlusten. De Weensche Arbelterzeitung merkt dat de processen wegens de Juli-on- 1 us ten voor de gezworenen thans ten einde zijn en dat in alle zeven gevallen vrijspraak is gevolgd terwyi toch vroe ger voor mindere overtredingen, dan waarvoor deze beklaagden terecht ston den. vaak veroordeelingen gevolgd zyn. Het blad elscht daarom opnieuw, dat alle processen inzake de onlusten, die nu nog voor andere rcchteriyke instanties 'langende zyn worden gestaakt en dat alle reeds veroordeelden gratie zullen krijgen. De Neue Freie Presse wees onlangs ook op de vrijspraken voor de gezwore nen en ^aalde toen ironisch aan: „Een Jury? Goed! Wanneer die onzen zin maar doet!'j Daarby doelende op het plotse ling verstommen van de klachten over de Juryrechtspraak in zekere kringen nu de uitspraken toevallig in de politiek dier kringen van pas komen. MünchenMilaan. Dezer dagen is gewag gemaakt van onderhandelingen, die Balbo. de Italiaan sche onderminister van luchtvaart, te Eeriyn heeft gevoerd over een luchtver- blnding MünchenMilaan met aanslui ting naar Venetië en Rome. De Duitsehe pers meldt dat men het nog niet eens is geworden, omdat er naast politieke, ook technische en me teorologische moeiiykheden zyn, aldus de N. R. Ct. Het vorige Jaar heeft de Duitsehe Lufthansa in overleg met de Italiaan sche regeering proefvluchten boven de Alpen gedaan, die dit jaar zyn herhaald, ten einde de gunstigste route te vinden. De Zwitsersche en Italiaansche passen zUn in verschillende richtingen verkend en daarby is gebleken dat een vliegtuig pas op zeer groote hoogte onder gun stige omstandigheden den tocht kan doen. Het moet nog een heel eind bo ven de bergtoppen koersen, teneinde de uit de dalen opkomende wervelwinden te ontgaan. Verder is nagegaan welke route de beste landingsplaatsen biedt ln gevallen van nood. Italië geeft om strategische redenen de voorkeur aan het traject München— Brenner—Bozen—Trente. Rusland en Zweden. De Russische spionnagezaak is afge- loopen. aldus meldt de correspondent van het Hbld. te Stockholm. Het mi nisterie van bulten la ndsche zaken ver klaart in een communiqué, dat de re serve-luitenant Norberg geen militaire geheimen heeft verraden of willen ver raden. De sovjetlegatie geeft in een tezelfder tyd gepubliceerd communiqué toe. dat de „vorm van haar opdracht" incorrect is geweest en dat het protest van Zweed - sche zijde hiertegen gerechtvaardigd was. Met het oog op de .handhaving der goede betrekkingen trekt de sovjet'.ega- tie de consequenties uit het geval in dezen zin. dat de betrokken militaire attaché zoo spoedig mogelijk vervangen zal worden. Een nutt'je samenwer king tusschen Staten. In verband met de aansluiting van Waldeck bij Truisen wordt medegedeeld, dat de Pruisische staat 4100 hectare bosch krijgt. Aan de te vormen gemeenschap Wal deck-Pruisen biyven 18000 hectare bosch en enkele domeinen. Aan de zuivere winst van Bad-Wildungen zal de ge meenschap voor 25 pet. deel hebben. Pruisen neemt alle ambtenaren van Waldeck over. Otto. Lazovicz, de directeur van het Bene- dictijnsch gymnasium te Boedapest, die belast ls met de opvoeding van aarts hertog Otto, den legitimistischen preten dent voor den Hongaarschen troon, heeft Zondag in de hoofdstad een le zing over zyn pupil gehouden. Hy zeide. dat Otto voor zyn 15 Jaar een buiten gewone geesteiyke rijpheid bezit. Het zal, aldus besloot hy zyn rede, een mee- sloepende gebeurtenis zyn als over en kele jaren de prins-bisschop den jongen koning kronen zal! Graaf Albert Apponyi, graaf Johann Zichy en leden van het Fransche ge zantschap behoorden tot Lazovicz' toe hoorders. (N.R.Ot.) „Redder des Vader lands". De Albaneesche Senaat heeft by ac clamatie een wet aangenomen, waarby aan Achmed Zogoe, den president van de republiek, den titel wordt toegekend van Redder des Vaderlands, schryft de N. R. Ct. Dit geschiedt om den presi dent de diepe dankbaarheid des lands te tconen voor het vaderlandslievende werk door hem verricht hy is 33 Jaar oud ir. de drie jaar, dat hy thans aai: 't bewind is. Zijn werkzaamheid ligt op tweeërlei gebied. Hy zorgt voor de ontsluiting van zijn land door den aan leg van wegen en spoorwegen en hy heeft leger en politie tot ordeiyke corp sen weten te organLseeren. De president die aanvankelijk de min of meer Servischgezinde conservatieve volksparty leidde steunt de laatste ja ren geheel op Italië, dat met groote graagte de rol van beschermer van Al banië op zich genomen heeft en ook door financieelen steun aan Zogoe's plannen zich daar een vaste plaats tracht te verzekeren. De Berlynsche wacht. Naar de „Deutsche Allgemeine Zei- tung" van bevoegde zyde verneemt, worden op het oogenblik besprekingen gevoerd, om de wacht voor het Berlyn- sche Rijksministerie weder langs de Lin den te doen optrekken. Voorts wordt overwogen, de manschappen een lange- ren weg te doen nemen, ten einde het Beriynsohe publiek wat meer van het schouwspel te doen genieten. De nieuwe regeling zal -eventueel reeds op 1 Januari in werking treden. (Tel.) Spoorwegongeluk. In West-Dultschland gingen geruch ten omtrent een spoorwegongeluk. Daaromtrent wordt vernomen, dat de D-trein no. 1. die op de lyn Keulen— Beriyn rijdt, op het station Essen-West op een locomotief is gereden, doch niet ontspoorde. Een reiziger werd licht gekwetst. Na verwisseling van locomotief kon de trein verder gaan. Ernstig verkeers ongeluk. BeriynSchöneberg reed een autobus tegen een taxi, welke tegen .een lantaarn geworpen en totaal vernield werd. De drie inzittenden en twee voorbygangers geraakten onder de overbiyfselen van de taxi. waarover de autobus in volle vaart heenreed. De brandweer moest worden gealarmeerd, die de vyf min of meer zwaar gewonden uit hun moeiiyice posi tie verloste en naar het ziekenhuis bracht. De bestuurder van de bus zakte op straat van schrik bewusteloos ineen. toornde daarop heftig tegen den heer Smit en zeide o.m. dat hy met deze waarschuwing zyn zwakheid be wees. Waarop de zes neutralen drie maal juichten. Shankara kwam terug, toonde zich ook zeer boos op den heer Smit en waar schuwde hem dat hij uit de zaal verwij derd zou worde» als hy nog één keer zou trachten den goeden gang van zaken te verstoren of wantrouwen te zaaien. Het „telepathisch" experiment liep dar. a verder, behoudens een kleine aarzeling, goed van stapel (luid ap plaus). Shankara wees er nogmaals op dat het welslagen uitsluitend een ge volg was van zijn gevoeligheid voor de onwillekeurige spierbewegingen. van zyn geleider. Shankara wilde nog iets zeggen over helderziendheid, maar daar door het late uur velen de zaal verlieten besloot hy een nieuwen avond te geven op Vry- dag 30 December in dezelfde zaal. Hij zou dan trachten zoo goed mogeiyk Hol- lar.öseh te spreken, zooals hy trouwens nu in het laatste deel der bijeenkomst ook al gedaan had. T. O. N. E. V. O. Baron von Habernfks. Een stampvolle schouwburg, een ge animeerd publiek, een klucht die als alle dwaze Duitsehe kluchten, in moet slaan, wat wilt u nog meer! Het succes ls gegarandeerd, als zooals hier het ge val is. de dilettanten geroutineerd zijn en voor 'n Duitsch niemandalletje de hand niet behoeven om te draaien. Als bovendien de hoofdrol in handen ls van een beproefde kracht als de heer Pollé, die in dit caricaturale spel een carica- tuur van 'n aristocraat moet zyn. dan is het alleen nog maar een kwestie van vlot tempo, en van dragel tjke bijrollen om by het uitgelaten publiek een enorm succes te behalen. En daar T.O.N.E.V.O. juist aan al die principieele eischen voldeed, een leder by machte was iets te maken van zijn rol, en Pollé zelfs meer deed dan dit, kunnen wy critiek achterwege laten. Als men een stuk als „Baron von Haber- niks" vertoont wil men ook alleen amu seeren niet waar. Met streng artistleken maat behoeft men dan niet meer te meten. Daar zyn de grappen te goed koop voor. de successen te gemakkelijk voor behaald. Natuurlijk werd „Baron von Haber- niks" zooals zoo goed als al die Duitsehe hevig gecompliceerde en weinig geva rieerde kluchten, gecomponeerd door twee heeren. Ditmaal zijn Otto Schwarz en G. Lengbach de schuldigen. Eén voor de intrigue, één voor de moppen. Men kent hst resultaat van dergelijke gees telijke vrijage van twee Duitsehe klucb- tendichters! Maar "t is maar gelukkig dat ook die kluchten geschreven worden. Dat bleek Woensdagavond weer eens. Welk een byval oogstten de werkende leden van T.O.N.E.V.O.. terecht. Want het tempo werd van begin tot eind uit stekend volgehouden, Pollé wist zich als dat bijzonder malle gedistingeerde heer tje buitengewoon goed te handhaven. Ons compliment! (Wat ook val! Pollé staat pal!) Wy zullen alle namen der medewerkende niet noemen. Want wij zouden in onzen lof eentoonig worder- INSTITUUT VOOR ARBEIDERSONT WIKKELING. Door de afdeeling Haarlem van het Instituut voor Arbeidersontwikkeling is het volgend programma aan de leden toegezonden: 16 Dec. Cursusavond voor de leden van den Ned. Lito-, Foto- en Ghemigra- fenbor.d waar de heer Nieuwland uit Leiden zal spreken over „Het Diepdruk procédé". 16. Dec.: Gemeentelijk Orgelconcert. 20 Dec.: Vertooning door Ir. Oh. G. Cramer van rntwikkelingsfilms over In- dië in het Blauwe Kruis. 27 Dec.: Concert van Betha Seroen en Willem Pijper *voor Kunst aan het Volk. 3 Jan: Gemeentelijke Volksvoorstel ling. 6 Jan.: Gemeentelijk Orgelconcert 8 Jan.: Zóndagochtendbijeenkomst, waarop de heer Mr. G. W. Sannes zal spreken over „Ideaal en Werkelijkheid". 13 Jan.: Cursusavond voor spoor- en tramwegpersoneel. De heer P. Lands- kroon zal spreken over: „Productie en Welvaart en het boek van Henry Ford. CORRUPTIE BIJ LIET GASBEDRIJF. Vele gemeenteraden houden zich nog steeds bezig met de quaestle of al dan niet corruptie by het gasbedrijf plaats had. In den Raad van Amersfoort deelden B. en W. mede. dat naar hun meening geen reden bestaat voor hot instellen van een commissie van onderzoek. Him was gebleken dat zich by de gasfabriek aldaar één geval heeft voorgedaan, waar by een onbeduidend bedrag aan geld als fooi ln ontvangst is genomen, waar tegenover echter nog stond het ver richten van eenige diensten voor de be trokkene firma. De betrokkene ls daar over berispt. Dit geval van minder belang daarge laten, waren B. en W. van oordeel, dat er niet de minste ongerustheid behoeft te bestaan over min gewenschbe toestan den by de easfabriek. B. en W. vonden geen aanleiding voor te stellen het sub sidie aan de vereeniging van gasfabri- kanten in te trekken. Naar aanleiding van het laatste had eenige discussie plaats. Een voorstel van een der raadsleden over voorlooplge stopzetting van de subsidie werd met 13 tegen 9 stemmen aangenomen. In den Raad van Almelo doelde wet houder Sybrand! mede. ter zake van corruptie ln het gasbedrijf, dat B en W. voortgaan met onderzoek en het ver zamelen van gegevens, die te zUner tijd den Raad zullen worden overgelegd. Echter kan nu reeds worden medege deeld. dat de naam van den toge»- wooraigen directeur onbesmet uit het onderzoek zai te voorschijn konten.

Haarlem's Dagblad | 1927 | | pagina 10