HAARLEM'S DAGBLAD UIT DEN RAAD. FLITSEN DE FLORESFILM GEM.CONCERTGEBOUW FEUILLETON VERMIST DONDERDAG 15 DEC. 1927 DERDE BLAD Een kwartier agenda, twee uur rondvraag. De parasiet Zwam RIotie-Gerritsz inzake gun ning van machinerieën verwor pen. Internationale politiek. Onvoorbereide vragen. Als B. en W. deze agenda Inderdaad bedoeld hadden als een bewijs, dat veer- tdendaagsche vergaderingen niet als re gel noodig zijn, hebben zij dat bewijs wel geleverd. De zes onnoozele puntjes werden afgehandeld in twintig minuten, waarbij de heer Oversteegen een divertis sement trachtte te leveren door een mo tie in te dienen tot handhaving van den naam Peperstraat, „aangezien anders wellicht een mede-raadslid zich ge krenkt zou gevoelen". Er was in dit blad eenige dagen geleden terloops een luchtig woordje over dit luchtige geval letje gezegd, maar deze zwaar-op-de- handsche voortzetting leek wel zeer overbodig. De heer De Braai, in een aanval von joligheid, wou de motie on dersteunen als de heer Oversteegen be loofde dat hij er zelf vóór zou stemmen. Aangezien niemand anders steun ver leende verdween het ding meteen on der tafel, waar het behoorde. De rondvraag duurde daarop twee uur, en bijna hadden wij zelfs nog het tweede kopje thee gehaald, maar om kwart voor vieren wist niemand meer iets. Eenige der sprekers hadden toen trou wens al onderwerpen aangeroerd, die zij beter hadden kunnen laten rusten. Zij bleken niet op de hoogte te zijn en wer den van de Dagelijksch Bestuurstafel met groote doeltreffendheid midscheeps getorpedeerd. Het is niets voor den Raad, zoo'n klein agendaatje. Hij krijgt te veel tijdsruimte, en ik vrees dat het na deze zitting noodig zou kunnen blijken om ook den vloer van de oude Raads zaal op te breken, want het woeker gewas Zwam moet er zich vast genesteld hebben. Hoofdpunt bij deze langdurige rond vraag was de vermaarde kwestie van den aankoop van machinerieën voor het Openbaar Slachthuis. B en W. wil den ze aanschaffen bij een niet-Haar- lemsche firma, en de heeren Gerritsz, Van Liemt en Klein Schiphorst pleit ten voor de Haar lemsche industrie, maar zonder succes, want een motie- Gerritsz c.s, werd tenslotte met 1915 stemmen verworpen. Wethouder Heer- kens Thyssen stond vrij sterk in zyn verdediging, vooral door zijn verzekc - ring dat bij opdracht aan de Haariem- sche firma nog zóóveel ln het buiten land gemaakt moest worden dat het montagewerk slechts een bedrag van 10-000 uit een totale som van f 60-000 aan aanschaf fingskosten zou vertegenwoordigen. Hij verdedigde voorts den technischen adviseur van de gemeente, wiens onpartijdigheid in het geding was gebracht, en stelde de tech nische zijde van het vraagstuk dermate op den voorgrond dat de Raad zich op glad ijs begon te voelen. Dit is een tra- ditioneele tactiek, die sinds eeuwen haar uitwerking heeft doen gelden. Te vergeefs streed mr. Gerritsz ertegen met een lofrede op de adviezen van het ge zond verstand, die vaak die der des kundigen in waarde overtreffen. Het moge zoo zijn, maar zy missen het ge deponeerde handelsmerk van den pert, en dat doet veel. Voor het overige was het een tamelijk verward debat, waarin de heeren Ger ritsz en Peper, zich geheel buiten de orde begevend, lichtelijk slaags raakten op het terrein der internationale econo mie en politiek. De communist, die het begonnen was, kreeg van mr. Gerritsz te hooren dat de ernstige werkloosheid in vele Europeesche staten het gevolg is van de sterk-nationalistische afslui- tingspolitiek van Rusland, dat haast geen invoer van buiteniandsche produc ten toestaat, en dan nog op zeer bezwa rende voorwaarden. De heer Peper ant woordde met een verhandeling over de devalorisatie van vooroorlogsche schul den, die aan andere landen wèl, aan Rusland niet is toegestaan. En hij dool de dermate af dat ook een aanmanend „Nu keeren we terug tot onze koel machine", van den voorzitter, hem niet meer kon stuiten. Maar tenslotte was het toch uit. Na de stemming over de motie-Ger- ritsz kwam er, zooals gezegd, nog het een en ander. Er is vrijwel niets over te zeggen. Bij de stemming over de motie had de heer Oversteegen zich onthouden met de opmerking: „Ik heb van deze kwestie geen verstand". Er zijn meer yan die kwesties. R, P. DE VIJFTIG SCHERMER MOLENS. Om het voortbestaan. AL OF NIET ELECTRISCHE BEMALING Woensdagmiddag twee uur werden voor Ged. Staten van Noord-Holland ge hoord het bestuur van den polder Scher mer (dat de electrische bemaling van de polders I en III door wil voeren): eenige ingelanden die zich op het standpunt stellen dat de zuinigheid gebiedt, dat de molens behouden zullen blijven, en het bestuur van de Vereeniging „De Hollandsche Molen", dat strijd voert tegen de verdwijning van de windmolens in ons land. Het gmg hier om niet minder dan vijftig windmolens. De zitting werd bijgewoond door den heer P. Couwenhoven, Dijkgraaf 6e Schermer; D. de Boer Dzn., Heemraad te Stompetoren; C. Kramer Glijnis. Heemraad van den Schermer te Stom petoren; Mr. D. Sluis, secretaris van den Schermer; D. A. Vreedenberg, lid der firma W. C. K. de Wit, adviseurs van het Waterschap; Mr. P. G. Van Tienhoven, Middeltoerg en Mr. J. Den Tex namens de Vereeniging „De Hol landsche Molen"; P. Smit. ingeland J. Blom. lid der firma W. C. K. d Wit; C. Groot, landbouwer te Scher mer. Voorzitter was Jhr Mr. Dr. A. Röell, Commissaris der Koningin in Noord- Holland. De Voorzitter las de verschillende stukken, op deze zaak betrekking heb bende, voor. De heer P. Smit kreeg het eerst het woord, om zijn bemaling uiteen te zet ten. Hij meent, dat de proef met Polder n nog niet is afgeloopen en vraagt, waarom men zooveel geld wil besteden voor de electrische bemaling. Men kan volgens hem veel beter de molens ver beteren. De stroomkosten van de elec trische bemaling in Polder n worden blijkbaar striktgeheim gehouden. Spre ker kent ze tenminste niet. Hij wenscht, dat Ged. Staten ook de pachters in Schermer zullen hooren, dan zal him een groeiend verzet tegen electrische be maling blijken. Volgens spreker is de hoofdingenieur van den Prov. Water staat voor het uitbrengen van zijn rap port misleid. Mochten Ged. Staten toch tot electrische bemaling besluiten, dan geeft spreker in overweging, voor pol der III een ander bemalmgssysteem toe te passen. Mr. Van Tienhoven voerde na mens de vereeniging „De Hollandsche Molen" het woord. Hij bepleitte het behoud van deze gToep van windmolens en merkte op, dat er in ons land een stijgende belangstelling voor den strijd om het behoud van de molfens bestaat. Behalve een aesthetische vereeniging is ..De Hollandsche Molen" ook een eco nomische vereeniging. Hij meent, dat een molen veel economischer beheerd kan worden. Deze nieuwe aanvraag tot electrische bemaling van polders I en III had spreker gaarne nog wat uit gesteld gezien. Er waait in dezen polder nog veel wind. die ongebruikt blijft. Met aandrang vraagt spreker aan Ged. Staten, een beslissing op deze aanvrage uit te stellen, om aan de vereeniging „De Hollandsche Molen" niet den pas af te snijden voor het onderzoeken van nieuwe bemalingssystemen, waarbij een groot gedeelte van de windmolens ge spaard kan blijven. De heer Den Tex meent dat het college van Ged. Staten van Noord- Holland zeer sympathiek staat tegen over het behoud van de molens. Spre ker acht het een algemeen belang, dat de molens moeten blijven bestaan. Het betreft hier geen eng provinciaal be lang. Hij zou het dus betreuren, als Ged. Staten het bestuursbesluit van den Schermerpolder goedkeurden. De heer Middel berg sprak even eens namens „De Hollandsche Molen". Electrische hulpbemaling acht hij geen algemeen belang van Nederland. Die is zeer weinig rendabel. Het stelsel-Erik- son bestreed spreker, evenals de hoofd ingenieur dit gedaan had. omdat het niet voldoende is. Het gaat hier vol gens spreker niet om een strijd om gelijk te krijgen, maar om het belang van samenwerken. Het gaat hier om de vraag, of de windkracht, die nu al sinds eeuwen ons land boven water heeft hel pen houden, zoo maar moet worden af geschaft, of dat we onze ziel zoo maar zonder meer aan de electrische bema ling moeten verpanden. Spreker hoopt, dat Ged. Staten deze zaak ernstig zul len onderzoeken, omdat velen in het land naar de beslissing van dtt college uit zien De heer D. A. Vreedenberg deelde mede. dat de stroomprijs voor polder n vijf cent per K.W.U. bedraagt; voor de polders I en m zou dit vier cent worden. Uitstel van een beslissing zal veel geld kosten. Hij bestreed uitvoerig het standpunt van de vereeniging ,J>e Hollandsche Mole®" en meende dat een vergelijking met den W aarder pol der niet gemaakt kan worden, omdat er een te groot verschil bestaat. Sprekers voor naamste bezwaar tegen de windmolens is, dat die zoo dikwijls stilstaan wegens gebrek aan wind. De heer D. de Boer Dzn., vroeg, waarom de ingelanden zich niet om in lichtingen tot hun eigen polderbestuur hebben gewend. Het is waar, dat deze molens neg wel eeuwen mee zouden kunnen, maar men moet niet vergeten, dat er ook jaarlijks een rekening komt. Spreker komt er tegen op. dat de hoofd ingenieur van den Provincialen Water staat misleid zou zijn; hU tart den heer Smit om dit waar te maken. Het be houd van de molens in den Schermer komt volgens spreker op een groot of fer te staan. Een hulpbemaling in de Schermerpolders achtte hij niet ge- wenscht. De landbouwers in den Schermer- polder zullen het ten zeerste betreuren als zij ook niet de zegeningen van de electrische bemaling mogen ontvangen, die hun collega's in andere polders reeds kennen. De Ingelanden van pol ders I en m maken aanspraak op de zelfde rechten als die van polder II. Mr. D. Sluis bestreed de bewe ringen van den heer Smit. Hij meende dat de vereeniging „De Hollandsche Molen" maar moet aansturen op de tot standkoming van een Rijks-Molenwet. De heer C. Groot betwistte de mee ning van den heer Smit, dat er slechte één keer hoog water in den Schermer polder is geweest. Dat is verschillende malen geweest. Spreker heeft daar veel schade van ondervonden, zoo lang hij als landbouwer in Schermer gevestigd is geweest, namelijk sinds 1914. Een sta tionaire lage waterstand is voor de polders gewenscht. Hij meende ook. dat er niet veel tegenstanders van electrische bemaling in den Schermerpolder gevon den zullen worden. Spreker hoopte dan ook, dat ook de landbouwers in polder I en III dezelfde droge landerijen zullen krijgen, als die in polder II. Mr. Van Tienhoven kwam op tegen de bewering van den heer De Boer, als zou spreker twee boerderijen in d'en Schermerpolder hebben gekocht, om het behoud van de molens te bevor deren. Dit noemde spreker onwaar en vond dit geen argument om in dit debat te berde te brengen. De heer De Boer handhaafde bij de repliek zijn beweringen. Hij meen de te mogen concludeeren. dat de Ver eeniging .De Hollandsche Molen" de polderbelangen ondergeschikt heeft ge maakt aan haar schoonheidsinzicht. De heer Reigersman, hoofdingenieur van den Prov. Watersbaat, maakte naar aanleiding van dit debat enkele opmer kingen; hij handhaafde het door hem uitgebrachte rapport. Omdat de resul taten in polder II gunstig zijn geweest, had spreker aan Ged. Staten geadviseerd ook een dergelijk besluit voor de pol ders I en III te nemen. De windbemaling geeft meer last van water in de polders, dan electrische bemaling; dat is zelfs een verschil van 30 cM. Spreker ont raadde ook. in te gaan op het verzoek van de Vereeniging „De Hollandsche Molen", om een beslissing uit te stellen, teneinde eerst af te wachten hoe de resultaten van een nieuw bemalings- systeem in den Waarderpolder zullen zijn. Hij noemde eenige cijfers om aan te toonen, dat de exploitatiekosten van electrische bemaling veel lager zijn, dan die van windmolens, ook al worden die nog zoo goed verbeterd. Ged. Staten zullen later een beslissing nemen. RADIOSTORINGF.N DOOR ELECTRISCHE TREINEN PROEVEN OM DEZE TE VOORKOMEN De Utrechtsche correspondent van de Tel. schrijft: Naar wij vernemen zijn de Ned Spoorwegen heden begonnen met het nemen van proeven, om radiostoringen veroorzaakt door de electrise lie treinen te voorkomen. Voorts vernemen wij dat de proeven om stagnatie door den ijzel te voorko men, tot heden nog geen resultaat heb ben opgeleverd. De oplossing van dit vraagstuk schijnt zeer vele moeilijkhe den met zich te brengen. Thans wordt onderzocht op welke wijze in het bui tenland dergelijke storingen worden voorkomen. VAN HAARLEM'S DAGBLAD No. 1078 NIEUWJAARSV.T.NSCKFN Het is altijd een goed idee om Je nieuwjaars kaarten vroeg te koopen, voor de mooiste weg zijn besluit om ze meteen i brengt den avond door beseft dat di: voldoende maar te adresseeren en I met het opmaken va:. I crk is geweest voor een zoo van het gezeur af te I een lijst van te begun- avond en bergt lUst zijn I stigen vrienden haalt eenige avonden later de kaarten weer voor den dag maar kan de lijst niet terugvinden vindt een week latei- de j lijst in een la maar nie- I mand weet waar de kaar ten gebleven zijn dagen gaan voorYij zon der opheldering I zoodat Je twee dager. I voor nieuwjaar toch weer slag moet leveren om nieuwe te koopen (Nadruk verboden). INGEZONDEN MEDEDEEL1NGEN a 60 Cent* per regel- Vogels lijden honger Voedert ze daarom met mijn Zaadmengel voor wilde vogels 8 per pond f 0.25; per '0 pond f 2 ?5 üeeft geen onkruid. Telefoon 131 1 SLUIS, Zaadhandel, Riviervischmarkt 7 OVER ARMENZORG. HET NIEUWE AMSTER- DAMSCHE SYSTEEM Het bestuur van den Armenraad had Woensdagavond een bijeenkomst belegd in de Turnzaal van Restaurant Brink - mann, waar de Directeur van het Ge meentelijk Bureau voor Maatschappe- Ujken Steun be Amsterdam, de heer J. W. Jurrema, een uiteenzetting gaf over het onderwerp: „Op welke wijze en waarom zijn bij de reorganisatie van Maatschappelijken Steun (Het Burger lijk Armbestuur) in Amsterdam de vrij willige krachten betrokken?" Spr. begon met een terugblik te wer pen op de geschiedenis van de hulp verleening in alle tijden. Die geschied de vanwege de kerk. maar ook reeds zeer vroeg ran overheidswege. Later wordt de zorg verplicht voor gemeente besturen. Vroeger was de wetgeving er op gebaseerd, om de armen van zich af te houden, eigenlijk af te schepen met een gift. In het laatst der vorige eeuw kwam daarin een kentering, het z.g. Elberfelderstelsel, dat de armen wil op heffen. Dit werd liet eerst toegepast door particulieren, later pas nam de Overheid die verbetering in de armen zorg over. Het Particulier Initiatief had echter met zijn pogingen niet veel succes, en opgerichte vereeniglngen als .Liefdadig heid naar Vermogen" enz. gingen spoe dig na de oprichting achteruit Daarom ging men het bU Kerkelijken Steun zoe ken, en werkten de kerkelijke vrijwillige armverzorgers met het Burgerlijk Arm bestuur samen. Deze- vrijwilligers hadden weinig in vloed op het verleenen van den steun, want de Overheid vreesde te veci in vloed van hun zijde. Dat gaf reden tot ontevredenheid hunnerzijds. In Am sterdam heeft spr. dan ook een reorga nisatie voorgesteld. In Duitschland ontstond na het Elber felderstelsel het z.g Straatsburgersys teem. dat- naast de vrijwilligere controle- en bemiddelingsambtenaren kent, en in Duitschland veel opgang maakte. Er is meer ambtelijke invloed bij dat stelsel In Amsterdam kwam men tot een zelfde resultaat als in Duitschland, maar langs geheel anderen weg. De heer Jurrema gaf aan, hoe men tot het vrijwilligerswerk met ambtelijke controle kwam by de reorganisatie in Amsterdam. Po-meel werd het Burger- lyk Armbestuur be Amsterdam opgehe ven. Er kwam een „Bergeriyke Instel ling voor Maatschappeiyken Steun", i die vastlegde de werkwijze, die langza merhand gegroeid was. nl. het behou den van vrywlllige krachten. De hoofd- lünen worden thans vastgesteld door een bestuurscommissie.terwyi voor de meer individueele hulp een tweede orgaan be staat, nl. zes districtscommissies, ver deeld over de stad. Van die arbeidsver- deellng verwacht spr. veel. Er zyn thans ruim 500 vrywilligers, die hun krachten aan het gezinsbezoek wyden. Ook in him werk werd gaandeweg wyziging ge bracht. Meer invloed op de beslissingen werd hun gegeven. De vereeniglngen van vrywilligers kunnen thans over klei ne geldsbedragen beslissingen nemen, zij kunnen voorstellen doen tot verhooging. verlaging of inhouding van steun. Men hoopt daardoor de belangstelling gaan de te houden. Verschillende interne kwesties zette spr. uiteen, o.a. de inrichting der sub commissies, zooals b.v. die voor de Blin den, voor de Werkloozen, voor de Ouden van Dagen en Invaliden. De vrywillige krachten worden ten zeerste gewaardeerd, maar toch hebben B. enW. voldoenden Invloed vooral op de geldmiddelen, wat zeer gewenscht is. Er is een voldoend controlestelsel, en in alle districten wordt met dezelfde maten ge meten. Naast de Burgeriyke Instelling voor Maatschappeiyken Steun, de dis trictscommissies en de huisbezoekers (de vrywilligers dus), staan de ambtenaren, te weten de Directeur van het Bureau voor Maatschappeiyken Steun, de dis trictsdirecteuren, en de overige con trole-ambtenaren. Door het vrywilligers- systeem is vervallen het gebruik, dat de Armen telkens a.h w. demonstratief sa menkomen, om aan het kantoor hun ondersteuning in ontvangst te nemen. Het geld wordt by het huisbezoek uit gereikt. Door dit ambtelijk instituut kunnen B. en W. toezicht houden. Spr. is voor de opheffing van crisiscommissies zooals te Haarlem met de werkloosheiCscom- missie geschiedde. De heer Jurrema zette nu uiteen, waarom de vrywilligers in Amster dam by den Maatschappeiyken Steun betrokken zUn. Ten eerste is dat om het vele werk, dat er te doen Is. Bovendien voorkomt het stelsel verstarring van het maatschap- peiyk werk en ambtenary. De Armen waardeeren het werk der ray willigere. Het huisbezoek heeft groote waarde, vooral voor de kinderen. Het nieuwe stelsel beoogt opheffing der Armen. Nadat de heer Jurrema zyn rede ge ëindigd had was er gelegenheid tot lief stellen van vragen. Mr. J. N. J, E. Heerkens Thyssen. vroeg wie de vrywlllige huisbezoekers zyn, en hoe de uitreiking der onder steuningen geschiedt, de kerkelyke en gemccnteiyke ondersteuningen begeiyk. of ieder afzonderiyk? Ook eenige andere aanwezigen stelden vragen. o.a. of ieder die zich voor het vrij willige werk op geeft daarvoor geschikt geccht wordt. Van andere zijde werd er op aangedron gen de ond.-steunlng in één hand te brengen, en niet bU verschillende orga nen te laten. De heer H J. Klein, oud-wethouder van Schoten vroeg waar de spr. zich de scheiding denkt tusschen werkloozen en andere armlastigen. De heer Van de Kamp wilde weten of de spr. in Am sterdam wel in contact is gekomen met de vrouweiyke politie en wat zyn oor deel daarover is. Over dit laatste wenschte de spreker zich liever niet uit te laten, omdat hU daarvan niet genoeg ervaring heeft. Aan Mr. Heerkens Thyssen antwoordde de spr.. dat aanvankelijk de vrywilligers uit kerkelyke kringen kwamen en tevens zeide de hee.r Jurrema. dat tegenwoordig een onderzoek wordt ingesteld naar ce geschiktheid der vrywilligers. Op de tweede vraag van Mr. Heerkens Th{j.wn luidde het antwoord, dat inderdaad vrij willigers werken voor meer dan éen or gaan. Daardoor kan verbrokkeling ook veranderd worden ln samenwerking, zoo als een der vragers wenschte. Het antwoord op de vraag van den heel Klein was. dat de sch-'idlngsiyn inderdaad moeiiyk te trekken is. De voorzitter van den Armenraad Mr. Dr. W. P. Vis bracht den spreker dank. De belangstelling was zeer groot. ca. merkten wy op behalve den wethouder voor het Armwezen Mr. J. N. J. E. Heer kens Thyssen en den oud-wethouder van Schoten, den heer H. J. Klein, eenige raadsleden en den heer Couzijn. direc teur der strafgevangenis te Haarlem. INGEZONDEN MEDEDEFLINGEN a 60 Cents per regel. Dt BEN-UUR wrrkrlijkkcid. 'a Heer!' k U.k oeriproekelijk leren bij 'n onbrichasld »olk. Vrrtoomngm VAN ZONDAG 18 DEC. TOT EN MET WOENSDAG 21 DECEMBER r, de GROOTE ZAAL W Begijnestraat, te 8 oor a*oné« ENTREE 75 Ct. EN 50 Ct. Plaatibeipr. i 10 d. b gebouw. MATINEES 1 op Zoadag 18 Woensdag 21 Dec. TE 2'; UUR Entree roor vol warrenen 50 c I 30 e. roor kinderen 30 of 15 c. KOOPT TIJDIG UW KAARTJES VAN DE DAMES-ZELATRICEN DIE ZE D KOMEN AAN BIEDEN. 28 Naar het Duitsch van P. ARNEFELDT. Vertaald door JAC. VAN EMDEN. 4) Zeg wat je weet, beval zUn patroon. Nu dan. het huis van Fordberg Ls wel degelijk een villa, met mooie kamers en een grooten, heel goed onderhouden tuin. Dien tuin zal hy zelf wel hebben onderhouden, merkte Kummer op, en zijn kinderen Och wat, die hebben daar geen tyd voor en dan zulke fyne, gestudeerde mensohen.,.. Gestudeerde menschen? herhaalde de commissaris geïnteresseerd. En toen hU hoorde dat de beide kin deren van den looper een uitstekende opvoeding hadden gehad, trad hij op de heeren Graupr.er toe en sprak fluiste rend met hen. Deze zeiden Schmidt en Gottsohalk, weer aan hun werk te gaan; alleen Kummer bleef. Ik wil den man niet beschuldigen, maar de zaak is verdacht en we zullen onze maatregelen dienovereenkomstig moeten nemen, zei de commissaris nu hard op. Het is niet waar, verzekerde Kum mer; Fordberg is een eerlijk man. Er kan hem alleen een ongeluk overkomen zyn of hy ls aangerand. Ik wil dat niet tegenspreken, maar het is toch ook niet onmogelyk dat de zaak zich anders toegedragen heeft, antwoordde de commissaris. En er wordt nu op alle plaatsen, die maar even ver dacht zyn. naar hem gezocht; zijn sig nalement moet alle richtingen ge:o- lografeeid worden en in de eerste plaats is het noodig. huiszoeking by hem te doen. O Heve Hemel, zijn vrouw, zijn kin deren! riep Kummer uit. zyn ze nog niet op de hoogte? vroeg de commissaris. Dat kunnen ze nog niet zijn: hy komt ieder-en ochtend om acht uur uit Friedenau in stad en gaat eerst om 6 uur 's avonds, na kantoortyd weer naar huis. En waar eet hy 's middags? vroeg de commissaris. Hij brengt zyn boterhammen mee en gebruikt zijn hoofdmaaltyd pas des avonds thuis, antwoordde Kommer. Maar dat is toch byzaafc. Neemt u my niet kwalijk, in een ingewikkeld geval, zooals dit hier waar- schynlyk is, is niets bijzaak, hernam de commissaris. Waar is het huis van Forberg in Friedenau? Ik wil er dadelijk heen. Zonder dat de familie iets weet? riep Kummer uit; dat gaat niethet kon voor zijn vrouw wel eens noodlottig worden. Ik denk niet dat zy zoo beer be snaard zal zyn en wie weet, of het haar wel zoo onverwacht komt, gaf de com missaris ten antwoord. U kunt niet veronderstellen Ik veronderstel voorioopig alles en niets. Forberg kan verongelukt, hy kan overvallen en beroofd zyn. maar hy kan er ook vandoor zijn en een deel ran zyn bult thuis verstopt hebben. Het is onze taak. hem te vinden, dood of levend en den heeren Graupr.er hun geld terug te bezorgen. Ik verzoek u, ons daarby niets in den weg te leggen. Integendeel, u kunt op onze volle medewerking en op onze warme dank baarheid rekenen, verzekerden de beide neven en drukten den commissaris de hand ten afscheid. n. Het huis van de familie Forberg in de Saaretrasze in Friedenau. dat door den banklooper Schmidt met den weid- schen naam „villa" betiteld was. was in werkelijkheid een bescheiden, maar zoowel van binnen als van buiten mooi en goed onderhouden huis met één ver dieping en nog een paar zolderkamers onder het tamelijk hooge dak. Aan de voorzyde stonden een paar lindeboomen waaronder zich kleine, goed-verzorgde bloemperken en een paar banken be vonden; aan den achterkant strekte zich een tameiyk groote tuin uit. waarvan het grootste deel als boomgaard en moes tuin in gebruik was. Langs de randen van de groentebedden stonden bloemen en er waren stamrozen, die voor den tweeden keer in het jaar met heerlijke bloemen prijkten in schitterend rood, zacht rose, wit en teer geel. Een jonge man in een grijs pak. tegen de nog warme stralen van de September- zon beschut door een stroohoed. was bezig, met een tuinschaar leder verwelkt blaadje en elk verdroogd takjj ran de rozen te verwijderen. Hy was juist met zyn werk klaar, sneed nog een» paar rozen af en ging daarmee om het huis heen naar den voortuin, waar op een van de banken een Jong meisje in een lichte zomerjurk zat te handwerken. HU ging naar haar toe en gaf haar de rozen. Dank Je wel. Gustatf. zei Juliane Forberg vroolijk. JU bent nog eens 'n lieve broer! Wil je nu ook nog wat peren en een paar perziken plukken, dan zetten we ze voor vader in een mandje op tafel, daar houdt hij zoo reel ran. Gustaaf Forberg knikte en wilde naar den moestuin terugkeeren. maar Juliane hield hem nog even terug. Neem de rozen mee en vraag Moe der of zy ze in mUn vaasje wil zet ten en water geven, ik heb nog maar een paar steken aan mUn werk te doen, dan is het klaar; lk wil het liever niet nog eens uit de hand leggen. De jonge man nam de rozen en ging ermee in huis. Juliane boog zich weer over haar werk cn borduurde zoo Ure- rig. dat zU er een kleur van kreeg. Op de straat, waarlangs de enkele huizen, alle door tuinen omgeven, op eenlgen afstand van elkaar lagen, was geen mensch te zien. Men hoorde af en toe de hooge stemmen van kinderen, die in een naburig en tuin speelden, het kakelen van een kip. die de wereld mededeelde, dat zy Juist een ei had ge legd cn daartusschen heerschte dan voor korten tyd weer een diepe, droomcrlge stilte. Het streepje zonneschUn aan den over kant van de straat werd smaller, een licht windje stak op en speelde ln de blonde krullen van het jonge meisje. Eindelijk was de laatste steek gedaan. Juliane knipte het draadje af en hleli het werk ln de hoogte, om met blijde voldoening het kunstige borduurwerk te bekyfcen; daarop vouwde zy het voor zichtig op. pakte haar naaigereedschap ln een naast haar op de bank staand doosje en maakte aanstalten om naar binnen te gaan. Op den drexnpel bleef zU staan en keek nog eens om. Op straat hoorde zy de voetetappen van een man; hy bleef voor het huis staan en scheen het met studie te bekijken. Dat was niets bij zonders. want er kwamen dikwyis genoeg Beriyners naar Friedenau. om d* snel opgekomen wyk in oogenschouw te ne men en Forbergs mooie kleine bezitting die de heele familie zoo lief was, mocht gezien worden. Ook de persoon van den onbekende had vols'rrkt niets bijzondere: het was een tamelijk groote man met een baar deloos gezicht in eer. eenvoudig donker blauw pak en met een slappen vilt— hoed op. De vreemde stak de straat over en kwam op het meisje toe. HU nam beleefd zUn hoed van hot gryzende haar en vroeg: Neemt u mU niet kwaliik. juffrouw, ls dit de v'lla van m-nieer Forberg? U doet ens huisje te veel oer met deze benaming antwoordde Juliane glimlachend maar dit huls hoort van mUn vader en die heet Forberg. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1927 | | pagina 9