PO WO L HAARLEM'S DAGBLAD Ijsvermaak STADSNIEUWS. FLITSEN FEUILLETON VERMIST DINSDAG 20 DEC. 1927 VIERDE BLAD ERNSTIG ONGELUK TE HEEMSTEDE. Paard op hol geslagen. DE VOERMAN GEDOOD Hedenmiddag te ongeveer kwartier vóór één uur sloeg een voor een tilbury ge spannen paard op den Bronsteeweg bij de Koediefslaan plotseling op hol, door dat het schrok. De bestuurder van de tilbury viel uit het rijtuig en kreeg een ■wiel over zich heen. Het hollend paard werd door een burger op den Binnenweg tot staan gebracht. De landbouwer Kortho£ wonende aan den Meerweg tc Heemstede, was op slag dood. RETOURCOMMISSIES TE BAARN. DIRECTEUR GEMEENTE WERKEN TERUGGESTELD IN RANG. Nadat eerst een zitting met gesloten deuren was gehouden, deelde in de daarna volgende openbare zitting van den gemeenteraad van Baarn de voor zitter mede dat de directeur van ge meentewerken zich schuldig had ge maakt aan overtreding van art, 14 zij ner instructie en art. 16 van het ambte naren reglement (aannemen van retour commissies) en dat de raad van meening ■was dat deze functionaris niet in een leidende functie in gemeentedienst ge handhaafd kon blijven en met algemee- ne stemmen besloten had genoemden heer te ontheffen van zijn ambt van di recteur van gemeentewerken. De houding door den functionaris aan genomen had den raad echter aanlei ding gegeven in dit geval niet de zwaar ste straf toe te passen door zonder meer entslag te verleenen uit gemeentedienst. Daarom had de raad besloten hem terug te plaatsen in den rang van tijdelijk hoofdopzichter met een salarisverminde ring van duizend gulden per jaar terwijl aan B en W. werd opgedragen te zijner tijd voorstellen aan den raad te doen omtrent de benoeming van een directeur van gemeentewerken. de GASDIRECTEUItEN. Te Vlaardlngen. Het Persbureau Vaz Dias meldt ons uit Vlaardingen: In de raadsvergadering is een verzoek ingekomen van den directeur der gas fabriek, die onlangs op verzoek ontslagen is, om dit ontslag te willen terugnemen en zijn ontslagaanvrage als niet gedaan te beschouwen. De Raad besloot om het verzoek voor kennisgeving aan te nemen, zoodat het ontslag gehandhaafd blijft. SCHAAP VERSCHEURD. Bij den heer H. E. veehouder aan de Zcmervaart is een schaap gedood door bloeddorstige honden. LANTAARN GESTOLEN. Op de Amsterdamsche Vaart is een stormlantaarn, die bij de openbare wer ken van de gemeente geplaatst was, ge stolen. DEBUUT BIJ DE OPERA. Het orgaan van de Koninkl. Lieder tafel „Zang en Vriendschap" deelt mede, dat het lid van het koor de tenor de heer Hensen binnenkort zal debuteeren in de rol van „Faust" in de Ned. Opera INBRAKEN IN AERDEN- HOUT. OP DRIE PLAATSEN. Hedenmorgen werd de politie te Bloe- mendaal er van in kennis gesteld dat in het prak Rijnegom te Aerdenhout bij drie verschillende personen was ingebro ken: in twee villa's in de Distellaan bij de heeren B en H. en bij den heer E. in de Rijnegomlaan. Door uitsnijden van een ruit aan de achterzijde der villa's in de keuken zijn de inbrekers binnengekomen. Geen der bewoners heeft van de inbraak iets ge hoord. Toen de bewoners hedenmorgen in de huiskamer kwamen bemerkten zij den diefstal. Voorzoover tot heden werd opgegeven is er alleen eenig tafelzilver en een weinig geld ontvreemd. De politie was spoedig ter plaatse om een onderzoek in te stellen. Tot heden van de Inbrekers geen spoor. OUDERCOMMISSIES. HOE ZIJ GOED KUNNEN WERKEN. Het vorig jaar werd in het Neder- landsch Onderwijzers-Genootschap een onderzoek ingesteld naar de werking, de rechten en verplichtingen der ouder commissies. Door een daartoe benoemde commissie werd uit de ingekomen gege vens een uitvoerig rapport opgesteld. Zij kwam resumeerende tot de volgen de conclusies, die in de afdeelingsverga- deringen van het N. O. G. moeten be handeld worden. 1. Oudercommissies kunnen zeer stel lig in het belang van de school en het onderwfjs zijn; het is daarom noodig dat dit instituut blijve bestaan. 2. Tot hun allereerste en voornaamste taak behoort het aankweeken van een geest van saamhoorigheid en weder- zijdsche welwillendheid tusschen ouders en onderwijzend personeel. 3. De oudercommissies dienen meer dan tot dusver in contact te blijven met het onderwijzend personeel. Het is daar toe noodig, dat in elke oudercommis sie een vertegenwoordiger van het on derwijzend personeel ambtshalve zitting heeft. 4. Alleen ouders van leerlingen kun nen overigens lid zijn van de ouder commissies. Zccdra een lid geen kind meer op school heeft houdt hij op lid te zijn van de oudercommissie dier school. 5. De agenda voor den te houden Ouderavond wordt vastgesteld in over leg met het onderwijzend personeel. 6. De gemeenten zijn verplicht ter vergoeding van gemaakte onkosten een vast bedrag per jaar en per kind voor de oudercomimissies beschikbaar te stellen. Hieruit mogen echter geen salarissen of persoonlijke toelagen, hoe dan ook wor den gekweten. WINTERCOGRES N.B.A.S. Door den Ned. Bond van Abstinent Studeerenden wordt op Dinsdag 27 en Woensdag 28 December a.s. een ge westelijke Winterbij eenkomst belegd in de Aula van het Kennemer Lyceum. De jongelui zullen in gem. lokalen over nachten. Het programma vermeldt: Dinsdag middag vergadering, 's avonds wijdings- bijeenkemst met ds. Trouw als spre ker. Den volgenden morgen een wan deltocht met 's middags een lezing met films van Prof. van Rees. WAAROM DE KLOKKEN LUIDDEN. Zaterdagavond toen de kerk te Reu ver. meldt de „N. K.", sinds eenigen tijd gesloten was, begonnen plotseling- de kerkklokken te luiden, eerst de kleine en daarna de groote. Spoedig liep er in den kouden avond een aantal menschen te hoop. Men vrees de brand. Het bleek, dat een jongédochter bij het sluiten Uer kerk daar was achtergebleven. Toen het licht uitging, was zij niet meer in staat geweest, tijdig den koster te be reiken om insluiting te voorkomen. Spoedig werd zij nu uit het donkere kerkgebouw bevrijd. „TOONEEL VOORUIT". Huldiging regisseur v. Olleffen. 't Was Zaterdagavond een bijzondere avond voor de vereeuiging „Tooneel Vooruit" die in het Brongebouw een vertooning gaf van het tooneelspel Mot tige Janus, ter gelegenheid van het ju bileum als tooneeldilettant van den heer J. W v. Olleffen die zich gedurende 25 jaar aan het dilettanten-tooneelspel heeft gewijd. In het stuk Janus de Mot tige speelde de heer v. Olleffen voor de stampvolle zaal de hoofdrol op zeer vlotte wijze, goed bijgestaan door de overige leden van het gezelschap. De voorzitter, de heer J. van Dijk die de bijeenkomst ook geopend had. huldig de na de opvoering van Mottige Janus den jubileerenden regisseur, die nu se dert 11/2 Jaar de leiding aan „Tooneel Vooruit" geeft. eD heer v. Dijk somde des heeren v. Olleffen's deugden op en eindigde zijn speech met. de overhandi ging namens donateurs, kunstlievende en werkende leden van een prachtige schemerlamp. De heer v. Olleffen toonde zich uiter mate dankbaar. Deze avond zal hem lang in het geheugen blijven, als een waardige en hartelijke hulde aan zijn prestaties. Nadat het officieele deel van het pro gramma was afgewerkt begon het bal dat tot lang na middernacht duurde. Binnen afzienbaren tijd zal „Tooneel Vooruit" haar leden een bal-masqué aanbieden. TOONEELVEREENIGING „HERMAN HEYERMANS". KAARTEN VOOR WERK LOOZEN. Voor den tooneelavond welke door bovengenoemde vereeniging in den schouwburg aan den Jansweg wordt ge geven en waarbij opgevoerd zal worden „Eerloos" werden door het bestuur 100 kaarten disponibel gesteld voor de werk- looze leden der bij den H. B. B. aange sloten bonden. Vrouw verbrand. Te Nijmegen is een 75-jarige alléén wonende vrouw te dicht bi] een gloeien de kachel gekomen waardoor haar kleeren vlam vatten Toen de buren hulp verleenden, was het bovenlijf der vrouw reeds deerlijk verbrand. De vrouw werd ter verpleging in een ziekenhuis opgenomen, waar ze aan de bekomen brandwonden reeds is over leden. BLOEMBOLLENCULTUUR (Vervolg) Na de rede werden de overleden leden en eereleden herdacht. Een bijzonder woord van hulde werd gebracht aan het overleden eerelid mevrouw Boreel van Hogelanden. Daarna werd begonnen met de behan deling der Agenda Benoemd tot het nazien der rekening en verantwoording van den penning meester over 1927 werden de afdeelingen Uitgeest, Haarlem en Nooröwtjk, die ieder één lid zullen aanwijzen. Het Hoofdbestuur had een mededee- ling ter zake van de financiën van den bouw van het eigen gebouw gedaan. Medegedeeld was dat gebleken was dat f 30.000 meer beschikbaar moest worden gesteld dan oorspronkelijk was gedacht wegens de hooge eischen die aan een af doend stelsel van ventilatie verbonden met centrale verwarming gesteld moes ten worden, en wegens eenige noodzake lijke wijzigingen in het oorspronkelijke plan. Dit bedrag is tegen 5 pet. rente door eenige belangstellende leden aan de vereeniging geleend, ientengevolge be hoeft geen beroep te worden gedaan op grooter credietverleening en werden hoogere kosten vermeden Evenwel heeft in verband hiermede het Hoofd bestuur gemeend de opbrengst van de beursentree in de eerste plaats te moe ten bestemmen voor aflossing dezer ge leende gelden. Hieruit volgt dus, aldus het H. B. ver der, dat het in effecten belegde bezit der vereeniging voor den bouw moet worden besteed. Hierdoor wordt uitvoe ring gegeven aan een besluit der 121e aigemeene vergadering dat inhield da: f 60GO uit de kas der vereeniging moet worden beschikbaar gehouden voor de Kreiage Stichting, ter de plannén voor éen eigen gebouw. Dit - bedrag was tot heden *nog niet uitge keerd. Het H. B. acht zich echter nog aan dat besluit gebonden, nu het over eenkomstig de bedoelingen der aige meene vergadering die het genomen heeft, in toepassing kan worden gebracht De afd. Sassenheim had verwacht dat het H. B. de besturen der afd. had ge raadpleegd over de overschrijding met f 30,000 van het eerstgenraamde be drag. Echter zal de afd. medegaan met het H. B. Verder zou de afd. wenschen dat er meer kamertjes kwamen in het Beursgebouw, zoodat dan iedere firma een kamertje kan krUgen. De afgevaardigde van Heemstede las een motie voor die is aangenomen op de vergadering dier afdeeling om afkeu ring uit te spreken over de handelwijze van het H. B. De afgevaardigde van Hillegom zeide dat de afd. ontstemd was, dat het H B. slechts een mededeeling had gedaan en meer niet. Op de vergadering der afd is dienaangaande een motie van afkeu ring aangenomen. De voorzitter betoogde dat het H. B. zich heeft gehouden aan de be sluiten van de aigemeene vergadering. Het H. B. had het 'recht omaan te gaan een hypothecaire leening van meer dan 100.000, maar ging nu aan een leening by eenige leden omdat dat voor- deeliger was. Daar is.toch geen aanmer king op te maken, concludeerde spr. Wat aangaat de bcurs-entrée, de las ten zullen voor de leden niet worden verhoogd; alleen zal ze nu worden ge bruikt om de geleende gelden af te los sen. Het H.B. meende dienaangaande niet een afzonderlijke beslissing der ai gemeene vergadering te moeten uitlok ken. Het H.B. meende gedekt te zijn door VAN HAARLEM'S DAGBLAD No. I0S2 DE EERSTE TRAPPFNTOCHT babv begint een onderzoekings tocht en bereikt den bovenkan: van de trap heeft een vaag vermoeden dat I moeder niet zou willen dat hij I hier afging maar beseft, dat hi] I eens moet beginnen het lijkt eenvoudig genoeg, Je gaat gewoon recht en vastberaden vooruit besluit voort te gaan, maar nu In omgekeerde richting komt tot de conclusie dat het zoo heel makkelijk ls en versnelt de beweging waarop er iets mis gaat en de I laatste drie treden a Is een geno- men worden. ziet in. dat het in de box met een flesch cn een bezorgde moeder, nog zoo kwaad niet is. (Nadruk verboden). onderscheidenee besluiten der aigemee ne vergadering. Het neemt voor zijn handelingen de volle verantwoordelijk heid op zich. Aan de afd. Sassenheim antwoordt spr. nog dat er nog eenige kamertjes zullen komen in het gebouw der ver eeniging. Daarna werd de mededeeling van het "ï.3. aangaande het gebouw voor ken nisgeving aangenomen. Maatregelen van verweer. Aan de orde is daarna een belangrijk voorstel van het hoofdbestuur. Het hoofdbestuur stelt voor, dat het door de Aigemeene vergadering ge machtigd wordt zich tot de Regeering te wenden met een adres waarin wordt aangedrongen op het nemen van maat regelen ten einde zich te kunnen ver weren tegen landen, die aan den in voer van Nederlandsche bloembollen belemmeringen in den weg leggen. De steeds vermeerderende belemme ringen die het buitenland in de laat ste jajen aan den invoer .van bloembol- lenl—beeft in den weg gelegd en de /vrees, dat deze in de naaste toekomst nög rullen toenemen-heeft het hoofd bestuur tot dit voorstel geleid. Een kleine minderheid uit het hoofd bestuur kan zoch met het voorstel niet vereenigen en adviseert derhalve het niet aan te nemen. De afgevaardigde van Haarlem meen de dat B. C. niet alleen de aangewezen organisatie is om in dezen een adres aan de regeering te richten. Zal een adres verzonden worden dan dient dat te gebeuren in samenwerking met den Bond van Bloembollenhandelaren. De afd. kan verder medegaan met de meening van de minderheid van het II. B. Spr. vreest dat anders alles duur der zal worden. De afd. Westland kan ook niet me degaan met de meerderheid van het H. B. Volgens de afd. verkeert de ex port in den bollenhandel nog niet in zulk een noodtoestand, dat maatregelen als de meerderheid van het H. B. noo dig vindt, gewenscht zijn. De afd Hillegom gaat mede met de meerderheid van het H. B. Het te noo dig dat de Regeering een stok in de handen heeft, om indien dat noodig is, zich te kunnen verweren 'tegen maatre gelen van andere landen. Het gaat er alleen om iets te kunnen doen, indien dat noodig is en dat in het belang van hét vak. Spr., die een vrijhandelaar is, gaat toch mede met de meerderheid van het II. B. Indien andere landen maatrege len tegen ons nemen, dan moeten wij ons gaan verweren, meent de afd. De afdeeling Sassenheim doet opmer ken. dat de afdeeling ook voor vrijhan del is. maar dat het hier alléén gaat om een middel te hebben om met het Bui tenland te kunnen praten. Het gaat niet om de zaak van vrijhandel of protectie. Maar nu dient iets gedaan te worden. De heer H y 1 k e m a van Hillegom, zegt, dat een uitspraak van de aige meene vergadering gewenscht is, om dat men in den Haag de aigemeene ver eeniging voor Bloembollencultuur als d e organisatie van het vak beschouwd. De heer M. Veldhuyzen van Zan ten zou nu geen beslissing wenschen te nemen. De heer W a r n a ar Jr. meent dat de vereeniging alléén op de belangen van het eigen vak heeft te letten en dat zij bij de regeering heeft aan te dringen op het nemen van maatregelen. Er kan niet langer gewacht worden. De regec- ring neeft dan te rekenen met het natio naal belang. De heer E. H. Kreiage verdedigde de meening van de minderheid van liet H. B. Hij meende te moeten waar schuwen in het belang van het vak. In het export-bedrijf is niet een nood toestand, die voorziening vereischt, oor deelde spr. maar om dan te nemen een besluit als de meerderheid wil. Met een dubbeltarief zal Amerika niet ge opend worden voor den Invoer van de bollen en ten aanzien van den invoer ln andere landen is geen noodtoestand Neemt de vereeniging aan het voor stel van de meerderheid van het H. B dan zal een juichtoon opgaan ln alie protectionistische kringen. Een dubbel tarief Is retorsie en met retorsie gaat men in de richting van protectie. Spr. is daar niet voor en meent dat met een dubbel tarief niet veel is te be reiken voor het vak. Gaat men dien kant op dien de meer derheid van het H. B. wil, dan zal Nederland een zeer gevaarlijke proef neming gaan nemen concludeert spr. Spr. adviseert: dat het niet aanneemt het voorstel van de meerderheid van het H B. De heer Van Til, onder-voorzit ter, verdedigt de meening van de meerder heid van het H. B. Volgens hem heeft deze vereeniging alléén te letten op het belang van het vak. De handeraren dienen zich te kunnen verweren. Een dreigement zal kunnen baten. De re geering dient een middel in handen te hebben. Het Bestuur van den Bond van Bloembollenhandelaars is het eens met de meerderheid van het H. B. Die meer derheid handelt in overeenstemming met het Bestuur van den Bond. Spr hoopt dat de vergadering zal mede-gaan met' de meerderheid van het H.B. De Voorzitter deelt mede dat In dien 't voorstel mocht worden aangeno men en er iets van komt dan overleg met den Bond van Bloembollenhande- leren zal worden gepleegd. Dit naar aan leiding van een vraag der afd. Voorhout. Het voorstel van de meerderheid van het H.B. komt in stemming en wordt aangenomen met ]44 tegen 46 stemmen. Als leden van het Hoofdbestuur ter vervulling van de vacaturen die op 31 December 1927 in dit college zullen ont staan door de aftreding der heeren C. II. Kramer en S. Schoneveld Johjtn., die die niet herkiesbaar zijn, werden ge kozen de heeren Jac. W. Bijvoet van Overveen en Chr. Eggink van Voorscho ten. Nadat de Begrootlng voor 1928 was vastgesteld, werd de vergadering geslo ten. COÖPERATIE „VOORUITGANG". EEN AARDIGE ATTENTIE. Naar aanleiding van de opening der nieuwe bakkerij van de coöperatie „Vooruitgang" werd aan het personeel met him dames een genoegelijke dag aangeboden. Zondag vcrecnigde zich het bestuur en personeel met de dames aan een gemeenschappelUken maaltijd te Amsterdam, waarna een bezoek aan den schouwburg werd gebracht. Tijdens dit uitstapje werd bij verschil lende gelegenheden van belde zijden de onderlinge samenwerking geprezen en do wensch uitgesproken dat dit steeds zoo zal mogen blijven. BLOEMEND AAL. SUBSIDIE BEWAARSCHOLEN Naar aanleiding van een adres van de besturen der drie ln deze gemeente bestaande bijzondere bewaarscholen stellen B. en W. den Raad voor te be sluiten voorloopig voor het jaar 1928 aan deze bewaarscholen toe te kennen een subsidie ten bedrage van van f 30 1XT leerling cn per Jaar. berekend over het gemiddeld aantal leerlingen dat in Bloemendaal wettige woonplaats heeft en dat op den eersten van Iedere maand als werkelijk schoolgaand be kend staat. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN n 60 Cents per regel. geeft ruwe huid verzachtiiiiiiii geneest Naar het Duitsch van F. ARNEFELDT. Vertaald door JAC. VAN EMDEN. 8) Daar is de jonge Forberg. fluisterde Schmidt. Een plotselinge stilte trad in, alle blikken wendden zich met een niet bepaald welwillende nieuwsgierigheid naar den jongen man. Het scheen Gustaaf een verlossing toen de oude kas sier, die hem als kind al gekend had. met uitgestrekte armen op hem toe kwam en hem toevoegde: Beste Gustaaf, ik bedoel mijnheer Forberg. bent u daar! Hebt u bericht van uw vader? Neen, meneer Kummer. antwoord de Forberg, de hand van den ouden man grijpend en die krachtig drukkend. ik kom juist informceren, of u hier iets naders weet. We hebbtn he'.ars r.'ets van hem gehoord, en Kummer barstte in tran;n uit. Och, och, wat is dat verschrikkelijk! Maar u u gelooft toch n:«i ik zcu nog eerder aan. mijzelf twij felen, dan aan uw vader, viel Kummer hem in de rede. Hy is ruet meer ir 't leven, anders zou hij hie- zijn Dat zegt moeder ook! antwoordde de jonge man diep ontroerd. en ik vrees dat de arme vrouw het niet over leeft Maar we mogen niet da.lelhk het ergste vreezen. Kan ik de heeren Graup- ner spreken? Ik zal u bü ze brengen. Kummer ging met hem naar het privé-kantoor. Hoe denken de heeren Graupner er over? vroeg Gustaaf aan zijn geleider. Kummer bleef het antwoord op deze vraag schuldig en opende na even ge klopt te hebben de deur van het privé- kantonr. De jonge meneer Forberg, kondig de hij san Beide patroons hadden den zoon van hun banklooper vroeger wel by hun va ders thuis gezien, maar sedert jaren was ieder contact tusschen hen verbroken. De ontvangst, welke den jongen mar. ten deel viel. was zóó Uskcud. dat het niet moeilijk was te concludeeren. dat de beide heeren tegenover zUn vader en misschien ook tegenover hem de som berste verdenking koesterden. Al was het geldelijk verlies aanzienlijk, toch zou dit bij hun in de millioenen loopend vermogen niet zulk een gewicht Ln de schaal hebben gelegd, dat zy daardoor het ^ne del ij den ccuöen vergeten, indien zU geloofd hadden, dat den banklooper een ongeluk overkomen was. U vindt ons in de grootste opwin ding, meneer, begon Julius Graupner. Uw vader is met een belangryk be drag niet teruggekomen; afgezien van het verlies, had onze naam gevaar kun nen loopen. Het was zeker niet zUn schuld, ant woordde Gustaaf, zich met moeite be- heerschend. Julius Graupner haalde de schouders op en zUn neef voegde erbij: Hoe verklaart u het gebeurde dan. meneer? Ik denk, dat myn vader een onge luk overkomen is. of dat hy het slacht offer van een misdaad geworden ls. Gelooft u, dat uw vader zich in de een of andere obscure gelegenheid heeft laten lokken? vroeg Graupner. Neen, was het antwoord, dat zon der aarzelen gegeven werd, in zulke lokalen zou myn vader nooit binnen gaan en zeker niet. wanneer hy geld van anderen by zich had. Maar alleen wanneer men dit aan neemt. is het mogelijk, dat er van eer. misdaad sprake is. vervolgde de ander met onbarmhartige logica. U zult moeten toegeven, dat men in Beriyn niet iemand op klaarlichten dar in oer. drukke straat aanvallen en fcerooven kan, bovendien zijn alle verdachte plaat sen doorzocht, dus als u niet wilt aan nemen, dat hij de hand aan zich zelf geslagen O neen, dat zou myn vader nooit gedaan hebben en bovendiendan zou hy uw geld toch niet meegenomen hebben! Volkomen juist; u ziet dus zelf, er rest maar één veronderstelling: uw va der is er van door. Om u van uw eigendom te beroo- ven! viel Forberg hem verontwaardigd in de rede. U zegt het, antwoordde Eduard Graupner op yskouden toon. En u denkt het! U legt my met geraffineerde wreedheid deze woorden in den mond! riep Gustaaf Forberg, trillend van smart en verontwaardi ging, U beschuldigt een man. die u en uw vader jarenlang trouw en eeriyk ge diend heeft, van de brutaalste schen ding van vertrouwen, van den meest or.teerenden diefstal, zonder daarvoor ook xr.aar eenig houvast te hebben! MUn houvast is Juist hst brutale feit, dat niet te loochenen ls. viel Ju lius Graupner hem ln de rede. maar Forberg sprak in toenemende opwinding verder: U ontziet zich niet, uw wantrou wen ook uit te strekken tot mUn arme moeder cn ons; u hebt toegelaten, dat dc politie een inval gedaan heeft in ons huis. U hebt er geen cogenblik aan gedacht, dat dat de ongelukkige vrouw, aar. wie op deze delicate wijze het ver- dwynen van haar echtgenoot meegedeeld werd, wel eens het leven had kunnen kosten! wy hadden aan andere dingen te denken, antwoordde Graupner koud, ofschoon hy voelde, dat Forberg ge- lyk had. Zeker, aan uw ellendigen Mammon, die u meer waard is dan menschenle- vens en menscheiyk geluk. Het is heel gemakkeiyk om ver- achteiyk over den Mammon te spreken, wanneer men zelf het verlies niet hoeft te lyden, antwoordde de bankier scherp. Weet u, hoeveel uw vader by zich had? De commissaris van politie sprak van 300.000 Mark, zeide Forberg een wei nig kalmer 200.000 Mark in contant en 65 000 Mark in aandeelen van de Nationale Bank, die hy daar tegen recepissen af gehaald heeft, mengde de kassier zich in het gesprek. Gustaaf Forberg draalde zich snel om: Heeft hy die aandeelen werke- lUk gehaald? Zeker, we hebben de verklaring van de bedienden van de Nationale Bark. Dan bewijst dat toch da» mijn va der niet met het ge'.d gevlucht kan zyn! De drie heeren keken elkaar verrast aan. Het zou toch de grootste dwaasheid geweest zyn om deze effecten mede t« nemen, die hy niet zou kunnen verzilve ren daar dit noodzakeltkerwys tot zyn ontdekking zou moeten leiden. Het was toch veel eenvoudiger geweest, als hy de rccipissen vernietigd had en zich met de 200.000 Mark contant uit de voeten zou hebben gemaakt. Je hebt volkomen gelyk. Gustaaf. riep Kummer en hy keek de beide pa troons aan. In zijn verwachting dat hy op hun gezichten Instemming zou le zen. werd hy echter bitter teleurgesteld. U bezit voor een li t'. rkundige een opvaller.de zakenkenn's en een groote dialectiek, zeide Julius Graupner op spottenden toon en zyn neef voegde er aan toe: Men zou uw bewys haast spitsvondig kunnen noemen. Forberg werd doodsbleek, zijn adem ging hUscnd, zijn hand omklemde de leuning van den stoel, waarachter hy stond. Meer nog dan dc woorden hield d? uitdrukking van de gezichten t^-en- over hem een doodeUJke belcediging ln. Eer. oogenbl'lc hee-r-hte 'n diep zwygea in het vertrek dc stilte, die d-n storm voorafgaat toen barstte Forberg uit: Dat is onwaardig, dat is onmen- schelijk var. u! Het is niet genoeg, dat u myn vader meedoocenlocs verdacht maakt, u cr.tziet u ook ni't. mij van de ellendigste in tri ces te beschuldigen; dat zouden uw beide vaders nooit gedaan hebber*. (Wordt vcrvolgdJ.

Haarlem's Dagblad | 1927 | | pagina 13