EEN TRAGEDIE IN HET NOORDEN De luchtvaart Is één dier over winningen van de techniek op de natuur. (Immers is het zich in de lucht verheffende „zwaar der dan de lucht" niet oogen- schynlük een bespotting van een na tuurwet?) die deze eeuw kenmerken en doen onderscheiden van vorige eeuwen. Doch ondanks t feit dat de groote evolu ties der aviatiek, van deze eeuw zijn. is haar geschiedenis bijkans zoo oud als de geschiedenis van de wereld. Want hoewel de mensch er niet vóór 5 Juni 1783 in slaagde om de zwaartekracht te overwinnen, de ideeën hieromtrent zijn eerbiedwaardig oud.... wie kent niet den Griekschen fabel van Daedalus en Icarus die zich uit het onderaardsch doolhof redden, door zich vleugels aan te doen? En deze vlucht zou zeker goed afgeloopen zijn. als Icarus, in blinden overmoed niet naar de zon had willen vliegen en neerstortte, omdat het was HOE DE BALLON „ÖRNEN" IN 1897 VERMOEDELIJK VERGING Frae«Iceï StrincTber!; Pc Orncn, n» bet rertrclc. Wdken weg de boeien naar alle waarichijnlijklieid volgden. De dunne- en da Aijdre- «tippel lijn geven de vermoedelijke route der Ornen aan. DE DOOD VAN ANDRÉE, FRAENKEL EN STRINDBERG HELDENDMOED EN VALSCHE SCHAAMTE De poolboel Een der aangespoelde boeien De loods in by zoon cadaver hoort. Lerende wezens ontdekte hij niet. slechts eenige meeu wen fladderden af en aan. Er zijn tal van gegevens, die de stelling dat Leh- mann de overblijfselen van de Ornen heeft gezien, zeer aannemelijk maken. Helaas heeft de gezagvoerder, toen hij ontdekte dat geen levende wezens op het wrak waren, dc steven gewend. ..Het vliegveld" waaraan wy ook de illustraties ontleenen voor dit artikel, heeft in 1927 nog eens een beschouwing gegeven over de oorznak van dc ramp; Dc Ornen verloor zooals wy al zei den een groot deel der sleepkabels, waardoor van de sleepvaart niets meer komen kon. Dc ballon steeg dadeiyk tot veel te grootc hoogte. Behalve aan het gewone gasverlies heeft de Ornen dus aan buitengewoon gasverlies geleden, door voortdurend stijgen en dalen. N3 twee dagen dreef de ballon terug tot de plaats waar zU vóór twee dagen was. Daaruit biykt dat geen sterveling óók Andréc niet con goede berekening heeft kunnen maken over den waar- schynlijken duur van den Zuidenwind. Hoe zou dat ook mogelijk geweest zijn? Andrée kwam dus geheel bedrogen uit. zoowel in zyn verwachtingen betref fende de sterkte als betreffende de rich ting van den wind. Bij dit artikel is een kaart (uit Vliegveld) gevoegd. waarop de richting is aangegeven. die de Ornen en boeien waarschUniyk heb ben genomen volgens de berekening van Prof. Nathorst. Men neemt aan dal Virgohaven. de berichtlooze boeien, '.egclyk. uit nood overboord zijn geworpen. Zeer vaar- schyniyk heeft ..dc Adelaar'* ook een deel van dc ondergang te danken aan ysafzetting op touwwerk en wand ..Da Norgen" heeft Immer; dezelfde onder vinding moeten opdoen by haar vaart van Spitsbergen naar Alaska? Men kan zich cenigszins den dood voorstellen der drie reizigers, die alles opofferden. instrumenten, leeftocht, kleeren, boeien, om dc ballor, te doen stUgen. Mogeiyk is zeer goed dat r.y ook de mand prijsgaven, en staande in den ring hopende op redding den dood in de Noordelijke IJszee tegemoet gingen Op 1 Juli 1901 mocht Salomon August Andrée's testament geopend worden. Daaruit bleek, dat hU zelf de grootste pessimist was. overtuigd van zyn on dergang. niet terug durfde voor het oordeel der wereld. Hierin was deze held dus klein. Heeft hU zelf niet ge schreven: ..Dit is myn laatste testa ment. gemaakt aan den vooravond van een reis vol gevaren, een reis zooals de wereld nog nooit gekend heeft. Mijn voorgevoel zegt mij dat deze verschrik- keiyke reis voor my betcckent den dood Deze bekentenis bewijst dat dc tra gedie dor Ornen. reeds vóór het ver trek uit Virgohaven. een wreede tra gedie was van tweestryd. hoop. wan hoop en. angst voor wat ..men" zeggen zon In de ziel van den ontwer per van het dol vermetele plan. Salo mon August Andrée. De eenige overlevende. Een postduif, nog in opgczelien toestand in museum in Oslo Dc Kalf afgebroken loods en de waarmee de vleugcis gehecht waren, smolt. Zoo vond deze, zij het legendarische held evenals vele baanbrekers op dit gebied den dood. wy kunnen hier niet. met het oog op de ruimte een overzicht geven van de geschiedenis der lucht vaart maar moeien toch memoreeren. dat de ballon, de groote voorganger was van de vliegende machine, en reeds lang met succes toegepast werd, toen de ge leerden, diegenen, die met plannen voor een machine zwaarder dan de lucht rondliepen, nog voor krankzinnig uit kreten. De tragedie, de rampen, die de zwarte bladzijden vormen in dat gouden histo- rieboek der aviatiek zijn helaas velen! Wli zullen ze u niet allen opnoemen. U hoeft het boekje van W. v. Pottum 'er maar op na te s'.aan (de verovering van het luchtruim) om te weten te ko men hoeveel offers „de lucht" heeft geëlscht. Het is wellicht in dezen tijd van steeds sneller evolutie, goed om met eerbied te denken aan de offers die daarvoor ge- Ornen even vóór bet vertrek. bracht moeten worden. Ook op ander ge bied. Met weemoed denken wij aan den onderzeeër S 4, die deze week in Ameri- kaausche wateren in letterlijksten zin „met man en muis" verging! In dezen tijd van gewapenden vrede! Salomon August Andrée vertrok in 1897 met zyn kameraden Strindberg en Praenkel van Virgohaven in het hooge Noorden, om per ballon, de Ome ("adelaar) over den Noordpool heen te trekken. Ondanks dc waarschuwingen van geleerden uit de geheele beschaafde wereld, die het plan dolzinnig noemde. Veel later, toen de tragedie al weer eenige jaren achter den rug lag. is gebleken dat Salomon August André die meening ook toegedaan was! Het doel der tocht was dus. om ge dreven door den stevigen wind met een vrlie ballon, van Spitsbergen af. via de Noordpool naar Alaska te zwe ven. om zoodoende zeer belargryke wetenschappelijke opnemingen boven de pool te kunnen verrichten. In 'de lectuur die over deze dolle-en koene onderneming bestaat. lezen wij dat Andrée op 18 October in 1854 in Glenna in de Zweedsche provincie Smaland ge boren werd. Hij werd knap techni cus van zijn jeugd af werktuigkun dige. hoogleeraar, hoofdingenieur aan een Staatsbedryf, en nam aan belang rijke expedities deel. Hij had groote belangstelling voor de luchtvaart. En in Februari 1895 ontvouwde hij voor de Koninklijke Zweedsche Academie voor wetenschappen zyn plannen om per ballon, een tocht naar het poolge bied te maken. Dank zij de financieele hulp van den koning van Zweden. No bel en anderen (er werd een nationale inschrijving geopend) waren de be- noodigde 130.000 kronen spoedig bijeen Henri Lachambre een beroemd ballon bouwer die in Vaugirard naby Parys woonde, kreeg opdracht om de Omen te vervaardigen een ballongevaarte dat 4500 M3. inhoud bevatte en 20 en een balven meter doorsnee had. Het omhulsel was van zijde gemaakt en telde 3360 vakken. De stiksels had den in één lijn gedacht een lengte van 14000 meter. Het net behoefde 15000 meter koord en bestond uit 19000 mazen. Den zevenden Juni van het jaar 1896 vertrok een expeditie bestaande uit be langstellenden en uit de bemanning van de Omen uit Gothenburg om naar het Denen-eiland te varen, dat tot de groep Spitsbergen hoort. Twee weken later was het Deneneiland bereikt. In Virgohaven werd een 29 meter hoogen ballonloods gebouwd, en bovendien een installatie opgesteld voor het vullen met ballongas van de Omen. De Omen werd gevuld. En het wachten was op den goeden wind De poolzomers zijn kort. Men wacht te tot half Augustus. De goede wind kwam niet. De groote reis moest een jaar uitge steld worden. De „Adelaar" ging terug naar Parijs om tot 5000 M3 vergroot te worden. In het jaar 1897 (18 Mei) toog men ten tweede male naar Virgohaven. Dr. Nils Ekholm die verbonden was aan het Meteorologisch bureau in Stockholm, zou eerst het tweede lid der bemanning zijn. Na gemaakte becij feringen trok hij zich terug. Hy achtte de kans van slagen zeer gering en de kans op den dood zéér groot. De Zweed sche ingenieur Knut-Fraenkel nam zyn plaats in. Dat de tijden nog niet veran derd zyn in zeker opzicht moge biy- ken uit de feiten, dat' Ekhohn's vrouw veel moeite heeft gedaan om mee te mogen en dat Gordon Bennett (wiens naam nog aan de bekende ballonwed- strijden verbonden is), eigenaar der New-York Herald voor een plaatsje in de mand voor één zijner verslaggevers 50.000 gudden bood. Om technische re denen. was de bemanning met drie kop pen reeds absoluut voltallig. Weer werd in Virgohaven alles gereed gemaakt voor het vertrek. De „Adelaar" had proviand by zich voor 4 maanden. Het was geborgen in 36 zakken die aan koorden van het net boven den draag- cirkel hingen. Bovendien werden sleden meegenomen, sneeuwschoenen en een opvouwbaren sloep. Verder hadden An drée. Strindberg en Fraenkel 12 boeien aan boord, berichtboeien, kurken boeien, half geel, half blauw. 20 c.M in doorsnee omgeven dcor een koperen net, met lood aan de onderzijde verzwaard, van boven afgesloten met een stop om de be richten die men er in kon doen. voor vocht te vrijwaren. Een boei was groo- ter dan alle anderen Die zou by de Noordpool uitgegooid worden 12 postduiven, waarvan enkelen vry langen tijd op het Denen-eiland hadden gehuisd werden eveneens voor bericht geving meegenomen. Doch veel kans op succes was er wat deze arme dieren betrof niet. zy zou den toch afstanden van meer dan 2000 K.M. moeten afleggen over onherberg zame oorden, waar geen voedsel te vin den zou zijn om de til weer te berelken.De duiven droegen de merken „Andrée" en „Aftonbladet. Stockholm". Andrée dacht den afstand van 3700 K.M. naar Alaska in C dagen, (met een gunstigen zuiden wind) te kunnen af leggen. Technici bestreden And rée's plan, vooral op het punt van gasverlies. Doch Andrée was niet te bewegen. La ter zal blyken waarom! 11 Juli 1897, waait een krachtigen Zuiden wind. Andrée gelast de gedeelte lijke slooping van de loods, opdat de bal lon haar kan verlaten. De mand, die 1000 pond weegt, wordt aangehaakt. Strind berg rukt zich uit de armen van zyn jonge vrouw a!s Andrée bevel tot insty- gen geeft Een oogenblik later verheft de Ornen zich in het luchtruim. De Adelaar is voorzien van drie zware sleepkabels die de ballon op gelijke geringe hoogte moesten houden, om onnoodig stijgen en dalen tegen te gaan met weer als gevolg: gasverlies. Doch zie: de eerste ramp: Een deel der sleepkabel breekt af, als zy vast klemmen tusschen zware steenen. De Ornen verdwynt tegen den einder. om nooit terug te keeren. Door het bre ken van deze trossen kon van een sleepvaart niet meer komen. Doch daarin lag niet alleen de oor zaak van de ramp. Wij zullen straks in het kort de beschouwing laten volgen die technici naar aanleiding van den ondergang van de „Ornen" hebben ge geven. 5 weken na Andrée's vertrek kwam het eerste en eenige postduif-be richt binnen: „13 Juli 12 uur 30 min. n.m. 82 gr. 2 min. N. B. 15 gr. 5 min. O. L. Gewenschte koers naar het Noor den. Aan boord al!es wel. Dit is mijn derde postduifbericht. Andrée". Den 15 Juli schoot de kapitein van het Noor- sebe schip Aken van zijn schip af dc postduif, die dit bericht droeg, n.eer. Nog werd in de maand Mei van het jaar 1899 op de Noordkust van IJsiand een boei gevonden met een mededecling van Strindberg: „Boei nr. 7, afgeworpen op 11 Juli 10 uur 44 n.m. op 82 gr N.B. 25 gr. O. L. Wy' zweven op 600 M. hoogte. Alles wel aan boord. 2 andere boeien spoelden by IJsland aan. doch bevatten geen berichten. In 1900 werd een boei bij Finmarken gevonden die ook een mededceling inhield. Deze luid. de: „Boei nr. 4. 't Eerst afgeworpen. Op 11 Juli 10 uur n.m. Reis verloopt tot nu toe goed. Varen op 250 M hoogte. Richting eerst Noordclyk; 10 gr. Ooste lijk. Dan Noordelijk. 45 gr. Oosteiyk. Hebben te 5 uur 40 vier duiven laten vliegen, zyn boven het ijs, dat zeer verspreid is. Prachtig weer. Stemming uitmuntend, Zijn sedert 7 uur 45 bo ven de wolken. Met het bericht van de postduif en de tydingen in de boeien gevonden, kan men vast stellen, dat Andrée na twee dagen over de plek zweefde, die hy acht uur na het vertrek had bereikt. In 1899 werd de Poolboei gevonden op Koning Karelseilar.d. De boei bevat te geen tijding en was gedeeltelyk ver nield. Een zeer belangrijke ontdekking, waar helaas door de betrokken scheeps kapitein niet voldoende acht op werd geslagen, deed de heer Lehmann. Gezag voerder van het stoomschip Dordrecht die op de thuisreis, na aankomst te Archangel waar hy van Andrée's reis hoorde ln de Witte Zee hoogst- waarschynlijk het wrak van de Ornen heeft zien dryven. Hij ontdekte iets dryvends. vreemd van vorm. dat bij windstooten van vorm veranderde. Een doode walvisch kon het niet zyn. daar niemand de stank bemerkte, die altijd

Haarlem's Dagblad | 1927 | | pagina 9