RUBRIEK VOOR VRAGEN. HAARLEM'S DAGBLAD WOENSDAG 28 DEC. 1927 DE ECONOMISCHE PARADOX. De warenhonger in Rusland EN DE De warenhonger in Rusland heeft een der paradoxen van het sovjet-regime blootgelegd. Dezen zomer werd, zooals bekend. Sn Rusland op bevel van de regeering een prijsverlaging van alle fabrikaten doorgevoerd. Van 1 Januari tot 1 September 1927 werden de detail prijzen in de coöperatieve en ryks-wln- kels verlaagd. In de coöperatieve win kels is de index van fabrikaten ge daald met 8,6 en van landbouwpro ducten met 5,5 in de riJkswinkels bedroeg de daling: 7,9 en 6,7 Natuur lijk moeten deze cijfers onder reserve aangenomen worden. In de sovjet-bla den werd vaak geklaagd dat de prijs verlaging comedie was, dat het grooten- deels hierop neerkwam, dat de goederen van het derde soort als tweede soort, tweede soort als eerste enz worden verkocht. In die klachten zullen wel, als steeds waarheid en phantaslc door- eengemengd zijn. wy kunnen dan ook gerust aannemen, dat de detailprijzen in de coöperatieve en rijks-winkels ver laagd zijn. Tegelijkertijd zijn echter de pry- by den particulieren handel niet alleen niet gedaald, maar zelfs ge stegen (voor fabrikaten met 6,4 en voor landbouwproducten met 8 De lezer vraagt zich natuurlijk verbaasd af: Hoe kan de particuliere handel onder dergeiyke omstandigheden bestaan? Nog grooter wordt de verbazing van den lezer, wanneer hy verneemt, dat de prijzen der particuliere winkels steeds 2030 hooger zijn dan die van de coöperatieve en rijks-winkels. Het be staan van twee soorten winkels met zulk een verschil in prUzen is in strijd met het gezond verstand en met alle wetten van de staathuishoudkunde. Be denkt men nog daarby. dat die duur dere particuliere winkels tegelijkertijd door den staat onderdrukt worden, dat de staat al het mogelijke doet om handelaars het leven zuur te maken, dan wordt het feit een raadsel. De zaak is in werkelijkheid veel een voudiger dan ze lykt. De verlaging der pryzen werd een goudmyntje voor den particulieren handel. De „tsjastnik" (zoo worden deze paria's de particuliere handelaars, van de Sovjet-Unie ge noemd) heeft reeds dadelijk bij de af kondiging van het besluit van de regee ring, de detail-prijzen te verlagen, be grepen, dat dit tot een warenhonger zal moeten leiden. Uit vroegere dergelijke pogingen wist hij, dat de coöperatieve winkels door dat bevel in een moeilijke positie zullen geplaatst worden en dat zij niet in staat zullen zUn vele goede ren te leveren tegen de prijzen, welke de regering om politieke redenen noo- dig heeft gevonden vast te stellen. In zulke gevallen bergen de coöperatieve winkels hun voorraden op of beperken den verkoop van die waren tot het uiterste. Er blijft voor den sovjetburger in dezen toestand niets anders over dan zich tot den tsjarinik te wenden. De tsjastnik heeft zijn prijzen niet ver laagd, integendeel hy heeft ze zelfs verhoogd. De verbruiker zal alles beta len, wat de tsjastnik van hem zal vragen, daar hij anders in het geheel niets zal krijgen. Deze prijsverlaging maakte het den tsjastnik zelfs moge- lUk zyn zaken, die ten gevolge van de maatregelen van de sovjet-regeering den laatsten tyd zeer slecht waren, uit te breiden. In plaats van een be perking van den particulieren handel aanschouwen wij dan ook nu in Rus land een ongekend*: ontplooiing er van. Op het congres van de arbeiders- coöperatie heeft een gedelegeerde onder anderen het volgende gezegd: ..De tsjastnik weet op handige wUze de voor hem gunstige conjuctuur uit te bulten. Hy weet, dat vele goederen op de markt niet te vinden zijn. In de coöperatieve winkels koopen nu alleen de leden, die niet anders kuiuien. De waren komen langs omwegen bU den tsjastnik terecht en hU verkoopt ze te gen den dubbelen prUs van hetgeen wy er voor mngon nemen. De overheid kan den particulieren handel natuur- lyn niet regelen. De overheid kan oits op barschen toon bevelen: Verlaag de pryzen! „en daarbij met de vuist op de tafel slaan. Met den tsjastnik kan zy dit niet doen. Daarom maakt de par ticuliere handel gebruik van de tegen woordige prijsverlaging om groote wins ten te maken." 4 Deze gedelegeerde van de coöperatie ve beweging heef don toestand natuurlijk te veel door zijn eigen bril gezien. Hij vergat te vertellen, dat indien de tsjast nik gebruik maakt van den warenhoger om zich te verrijken, het bestaan van den warenhoger het gevolg is van den onwil de coöperatie, die goederen te ver- koopen, waarop de winstmarge te klein is. De rechtvaardigheid gebiedt ons echter te erkennen, dat de coöperatie ook niet anders kan handelen. Dc coö peratie kan alleen dan met eenige kans op succes met den tsjastnik concurree- ren. wanneer haar pryzen lager ziin dan die van den tsjastnikbij geiyke prijzen zal niemand in de caöperaticvc winkels koopen. De regeering verlaagde de prij zen Juist in de hoop, dat hierdoor dc positie van de coöperatieve winkels vee! sterker zal worden en dat zij den tsjast nik zullen doodconcurrneren. Het hleek echter, dat bij een dorgeiykc prijsver laging de winstmarge te gering wordt en de coöperatie niet in staat is met der. tsjastnik te concurreercn. Het is dus een vis leuze cirkelgang. D- lezer zal zich wellicht afvragen waarom de regeering den tsjastnik niet dwingt de prijzen op hetzelfde niveau te brengen als voor de coöperatieve en rykswinkels geldt. Het antwoord is heel eenvoudig. Een dergelijk bevel zou ge- ïyk staan met een volkomen verbod van den particulieren handel. De tsjastnik kan de goederen niet bij den producent de genationaliseerde Industrie, koopen. omdat de fabriek hem niets levert. Dc tsjastnik geniet geen credtet bij de ban ken (ook genationaliseerde instellingen) TSJASTNIK. en moet zeer hooge belastingen opbren gen. Indien de staat den tsjastnik zou ver plichten tegen dezelfde prijzen te ver- koopen als de coöperatieve winkels, dan zou dit beteekenen, dat de tsjastnik met aanzienlijk verlies zou moeten verkoo- pen. Een dergelijk bevel zou dus gelijk staan met een volkomen verdwijnen van den tsjastnik. Dat zou echter tot een catastrophe leiden en de sovjet- regeer in g voor veel moeilijkheden plaat sen. Naast deze ccor.omisclie overwegin gen zijn er ook andere, van meer poli tieke n aard. Het voortbestaan van het verschil tusschen de prijzen der parti culiere en coöperatieve winkels is voor de bolsjewlki voordeelig. omdat het tot op zekere hoogte de vervolgingen, waar aan dc tsjastnik bloot staat, in de oogen van de massa rechtvaardigt. Bovendien, en dat is voor de bolsjewlki van nog meer belang, is dc tsjastnik een bliksem afleider. De bolsjewistische propagan disten en de regeringsambtenaren wij ten den tsjastnik de schuld ran alle economische moeilijkheden in het laid. De genationaliseerde industrie werkt slecht en duur; dat is tie schuld van den tsjastnik, die z.g. dcor zijn manipulaties den kostprijs opdryft.. Er is gebrek aan de noodzakelykste artikelen; het is de schuld van den tsjastnik, die, naar tic bolsjewlki dan het volk wys maken, dc goederen hamstert en opstapelt. Kort om, de tsjastnik Is het hoofd var. Jut en is als zoodanig voor de bolsjewlki on misbaar. Evenals de tsaristische regee ring de Joden en Armeniërs tot zonde bok voor alle haar misdaden en avon turen maakte, zoo gebruiken tie bolsje- wiki den tsjastnik als een zondebok en leiden de woede van de massa /ar. zich af. door de massa tegen den tsjastnik op te hitsen. Maar hoe komt de tsjastnik aan de noodige goederen? Die verkrijgt hij langs ver schillende omwegen. Wij zullen ter il lustratie van de verhoudingen in de Sovjet-Unie een paar van die omwegen beschrijven. Vóór alles natuuriyk door de sovjét-ambtenaren om te koopen. De administratie is r.u in Rusland om koopbaarder dan ooit te voren. Door een ambtenaar van een der rUkstrusts, die de industrie behccrsch.cn. om te koopen, kan de tsjastnik raak groote partijen goederen erkrijgen. natuuriyk tegen hooge prijzen. De sov jet-regeering kent deze practyken, maar zij is machte loos ze uit te roeien. Nu en dan laat de regeering een of meer ambtenaren terechtstellen, maar de uitwerking van deze executies is gering. De salarissen van de ambtenaren ziin te laag en daar door is de verleiding te sterk. De twee de wyze is nog eigenaardiger. Het komt vaak voor, dat een tsjastnik eenige menschen omkoopt en dan met hun hulp een coöperatie" opricht. De loden van die coöperatie kiezen den tsjastnik tot directeur en leider van de zaak. Als leider van zulk een coöperatie geoiet zulk een tsjastnik crediet en kan hij de nocdige goederen krijgen en daarby te gen engrospryzen. De derde weg is: dc organisatie van ambachtslieden. De tsjastnik verschaft don ambachtslieden grondstoffen en werktuigen en zij pro- duceeren voor hem de noodige glede ren. De kleine ambachtsman is nu eer. gevaarlijk concurrent voor de genationa liseerde fabriek geworden. In sommige plaatsen hebben de tsjastnik's veel men schen in dienst, die voor hen in de rfj staan en goederen opkoopen. Vaak doen dat vrouwen van arbeiders, die op deze wyze eenige roebels verdienen en in staat worden gesteld kleertjes voor de k-.nderen te koopen. Nood leer; bidden De onderdrukking heeft den tsjastnik vindingrijk gemaakt: hoe meer i ij ver volgd wordt hoe handiger hij wordt. DR, BORIS RAPTSCH2NSKY. BURGERLIJKE STAND HAARLEMMERMEER Bevallen: J. M. van Groenveld Spaargaren, d.; M. ArcnsmanRoos. d.; C. Terdolage—Harding, d A. Colijn— Post, d.: M. A. van der HelmWest- dyk, levenl. z, Overleden: Aagje Derlagen, 85 j., wed. van J. Metz; Cornelia Maria Enge- lina Slingerland. 21 mnd., dochter van J. SlingerlandTheresia Cornelia Ma ria Janssens, 25 j., gehuwd met G. Smid: Antje Schouten, 77 j„ gehuwd met L. Tanis; Cornelia Pennc, 74 j gehuwd met A. de Vries; Katharina Middelkoop, 19 j., ongehdochter van P. Middelkoop: Klaas Slderius, 69 J., gehuwd met A Blootshoofd; Gijsbert de K waas teniet, 75 j., gehuwd met M. v. d. Spruit; Adolf Salomon van Nierop, 50 j., gehuwd met J. P. Daniels: Julia Polak Daniels, 45 j., wed. van A. S. van Nierop; Marianne van Nierop. 21 j., ongehuwd. HEEMSTEDE Ondertrouwd: F. Sluijter en M. G. Uvenhoven. Getrouwd: P Meijer en C, Planijc. Bevallen: F. Kroh- Krausc T. M. Leuvenv. d. Linden z. K. J. Lage# wegWallekcrs d. Overleden: J. C. Korthof. A. J d. Putten: L. Sleutel, J. Costcr. VELSEN Geboorten: C- ZwartKcrstcns d. A. van der SchackZwanenburg d. W. M. dc Jongv. d. Steeg z. E. M. J. J. v. d. MaalLedoux z. E. Jon» gejanKrab d. Overleden: Klaas Egner. 76 j.. wedr. van J. Toepocl; Adrianus J. W. van Riet, 4.5 j., cchtgen. van J. C. Binkhorst: Jacobus dc Boer, 5 jaar, zoon van K. dc Boer, BELASTINGZAKEN. VRAAG: Door mij is een aanmaning ontvangen tot het betalen van i 10 achterstallige belasting over 1922 1923. In myn bezit is het behoorlyk voldaan beteekende biljet, vermeldende dat de laatste afbetaling als restant geschiedt, tcrwyl de optelling der betalingen klopt met het totaal verschuldigd be drag. Ik heb dit biljet aan het belasting kantoor getoond, doch men zei mij: wij hebben met dit biljet niets tc ma ken: in de boeken stond f 10 open, dus die moeten betaald worden. Ben ik ver plicht nu weer die f 10 te betalen? Zelfs indien ik ze schuldig was, zou dc post dan niet verjaard zijn? Ik heb daar voor nimmer een aanmaning ontvan gen. ANTWOORD: Belasting, die 3 jaar na dagteekenLng vair het aanslagbiljet of van een later opgemaakt vervolgings stuk niet ingevorderd is, is verjaard. Overigens kunnen wij de kwestie over de betalingen, op het aanslagbiljet ver meld. niet beoordeelcn. Wel vinden wij het vreemd, dat die kwestie na be spreking en aanlooning op het kantoor niet is opgelost. VRAAG: Inkomen f 2791.50; gehuwd; twee minderjarige kinderen. Ik bracht in mindering op het invullingsbiljet f 100 voor levensverzekering, enz. De aanslag luidt: Vastgesteld inkomen f 2800; kinderaftrek R.I.B. f 380, levens onderhoud G. I. B. f 1100. Hoofdsom f 47. Opcenten f 49.35. Verdedigingsbelasting f 9. Gem. Inkomstenbelasting f 25.50. 1. Is deze aanslag juist 2. Mcgen uitgaven voor levensverze kering. enz. niet in mindering worden gebracht? 3. Waarom is het bedrag naar boven tot f 2800 afgarond terwijl op een vo rig aanslagbiljet een zuiver bedrag van f 2580 onveranderd aangehouden werd? ANTWOORD: 1 Gerekend naar een Inkomen van f 2800 is de berekening juist. 2. Ja, tot een bedrag van hoogstens f 100, maar niet meer, dan in werkelijk heid werd betaald. 3. De bedragen worden niet afgerond. Er moet dus een reden geweest zijn o:n van uw aangifte af te wijken. VRAAG: Ik ben gehuwd, doch heb geen kinderen. Inkomen f 2350, huis huur f 43.75 per maand; voor meubilair betaal ik f 6, belasting; geen dienstbo den. motorrijtuigen, enz 1. Hoeveel Rijks-inkomstenbelasting enz. moet ik betalen? 2. Hoeveel wordt voor noodzakelijk levensonderhoud afgetrokken? 3. Hoeveel personeele belasting moet ik betalen? ANTWOORD: 1. Rijksinkcmster.be- lasting f 43.50. Opcenten f 45.67. Verdedigingsbelasting f 8.25.- Gem. Inkomstenbelasting .1. 2.1,75, 2. Aftrek, alleen voor dc gemeente belasting f 900. 3. Huurwaarde f 40.50. Meubilair f 6. 125 Opcenten (1927) f 58.12. VRAAG. Ik ben gehuwd en heb een kind van drie Jaar. Mijn inkomen is- f 1410. De aanslag voor Rijksinkomsten belasting bedraagt f 33 met aftrek van f 1000 veer levensonderhoud en f 110 voor het kind. Is dat goed? ANTWOORD: Ja, de aanslag is juist. VRAAG: Ik ben gehuwd, doch heb geen kinderen. Inkomen f 4350, Hoeveel Rijks inkomsten belasting, enz. moet ik over 1927 betalen? ANTWOORD: Rijksinkomsten belas ting f 115. Opcenten f 120.75. Verdedigingsbelasting f 24. Gem. inkomstenbelasting f 51. VRAAG: Ik woon te Haarlem en werk te Amsterdam; Ik heb twee kinderen be neden IS jaar; inkomsten f 1964-—-- 1 Hoeveel RUfcs- Inkomstenbelasting enz. en forensenbcl. moet ik betalen? 2. Hoe komt het dat de aftrek voor levensonderhoud voor de inkomstenbe lasting 1100 is en voor de forensen- belasting 900.—? ANTWOORD: h Rijks-inkoinster.be- lasting 21. Opcenten f 15.08. Verde digingsbelasting 4. 2-'3 Gem. inkom stenbelasting S 50. Forensenbelasting 28. 2. De aftrek voor de forensenbelas ting moet geiyk zijn aan die voor de in komstenbelasting. Is uw aanslag als fo rens zooals bovenvermeld, dan is het bedrag van 900.— vermoedelijk een schrijffout. Zoo niet, dan zoudt ge o.i. met grond tegen den aanslag kunnen re- clamecren. VRAAG- 1. Hoeveel Ryks-inkoinston- bclasting moet iemand betalen, die een inkomen heeft van f 1500; 2 kinderen onder de jaren en een koeaganger. die f 10 per week betaalt? 2. En hove el iemand onder dezelfde omstandigheden, maar met een week loon van f 31,20? ANTWOORD: 1- Aangenomen, dat aan het kostgeld f 100 per jaar verdiend wordt, zou hc'. Inkomen bedragen f 1600 en de belasting: Rijksinkomstenbelasting f 12. Opcenten f 12.60. Verdedigingsbelasting f 2.40. Gem. Inkomstenbelasting f 7.50. 2. inkomen f 1722. Rijks-inkomstenbelasting f 15. Opcenten f 15.75 Verdoe.gingsbelasting f 3.30. Gem. Inkomstenbelasting f 9. VRAAG: Op 1 Mei werd mijn gezin vermeerderd. Myn invullingsbiljet van de belasting was toen al weg en bij den aanslag is er met den kinderaftrek ook geen rekening mede gehouden. Is dat volgens de wet? ANTWOORD" Neen. ge hebt recht op aftrek, ook voor dit kind. Zie voor reclame de achterzijde van uw aanslagbiljet. VRAAG: Ik verdien f 25 per week, ben gehuwd doch heb geen kinderen. Ik verwoon f 5.25 per week. Mijn meubilair is aangeslagen voor f 3. 1. Hoeveel Rijks-inkomstenbelasting, enz. moet ik te Heemstede betalen? 2. En hoeveel personeele belasting? ANTWOORD: 1. Rijksinkomstenbe lasting f 12.— Opcenten f 0.60. Verdedigingsbelasting f 2.40 Gem. Inkomstenbelasting f 12. 2. Aangenomen d3t het perceel ge legen is in het gedeelte der gemeente, behoorende tot de 5e klasre. Huurwaarde f 16.75. Meubilair f 3. Opcenten f 5.92. VRAAG: Ik woon te Zanrivoort in een woning van 5 25 p. w. cn ontving 13 December een aanslag van 23-57 over 9 maanden in de pers. bel. Mijn meubila.r is vrü van belasting. Is deze aanslag niet veel te hoog? 2. Ik ben gehuwd, zonder kinderen, inkomen f $00.— p. j. De aanslag in komstenbelasting bedroeg 1.05 Kan Ik geen vrUstelling van belasting krij gen? ANTWOORD: Neen, do aanslag is, naar de huurwaarde gerekend, niet te hoog. 2. Zoolang ge geregelde inkomsten hebt. al zijn zy niet hoog, zult ge moe ten betalen. Alleen by byzondere geval len, zooals ziekte en dergeiyke, zou er kans op kwijtschelding zijn. VRAAG: Ik woon te Heemstede, ben gehuwd, en heb 2 kinderen van 2 en 5 jaar. Inkomen 2000 benevens 75 van een uitstaande hypotheek. Het huis, dat ik bewoon (eigendom) heeft 8000- gekost, waarop 4000— hypotheek. Op myn belastingformulier vulde ik in: In komen 2000. Rente 75- 4 pCt. van SOOO 320. samen 2395. Dit bedrag, verminderd mat rente van schuld, 4 pCt. van 4(100. of 160. blijft alzco 2235. Nu wordt ik aangeslagen naar een inko men van 25C0. 1. Is dat juist? 2. Hoeveel moet ik dan betalen? ANTWOORD: Ge moet als op brengst van uw huis opgeven de huur waarde voor de personeele belasting na aftrek van hypotheekrente, grondlasten cn onderhoud. Blijft er dan 425 over dan is de aanslag juist. 2- De belasting naar 2500— be draagt: Rijks-inkomstenbelasting .56-50. Opcenten i.,sj. Verdedigingsbelasting 6.75. Gem. inkomstenbelasting 36 21- RECHTSZAKEN. VRAAG: Myn ouders wonen by mij in, maar hebber, onderstand noodig, waartoe de anderen niet bereid zyn. Mijn vader is daarom met een bewijs van onvermogen naar een advokaat ge gaan. die de aanvrage hééft doorgezon den. Hy zegt er verder niets aan te kun nen doen, maar liet duurt zoo lang. Ik ,kanhot alleen niet volhouden. 1. Hoe kan ik deze zaak bespoedigen? 2. Wordt ei; uitbetaald vanaf den da tum van bekendmaking? ANTWOORD: I. Als uwe advokaat u is toegevoegd kunt gij u wenden tot het Bureau van Consultatie, Vrijdags om 1-30 uur in het Paleis van Justitie, Jan straat 81. Deze procedures duren echter uit haren aard by tegenspraak zeer lang. 2. Gewoonlyk vanaf den dag van het vonnis. VRAAG: Mijn commensaal is 3 dagen afwezig geweest. Mag hij deze dagen in mindering brengen van hot te betalen kostgeld? ANTWOORD: Neen. VRAAGIk heb mijn piano voor f 7.50 voor één avond aan een vereeni- ging verhuurd, onder conditie, dat het transport voor rekening van de vereeni ging kwam. By het terugbezorgen is de piano gevallen en beschadigd. Ik ben toen met den voorzitter der vereeniging overeengekomen, dat ik dc piano zou la ten herstellen en dat de vereeniging de kosten zou betalen. De her. telling heeft plaats gehad en kost 265.—. wat de vereeniging te hoog vindt. De fabrikant wii de piano niet afgeven, alvorens be taald is. Heeft hij daartoe het recht? 2, Alvorens ik een proces begin kan ik wel een stuk var. onvermogen krij gen. maar is het noodig dat ik zelf be gin? 3. Ben ik aansprakelyk tegenover den fabrikant of de vereeniging? ANTWOORD: J. Ja 2. Ja. 3. Tegenover den fabrikant voor de betaling der reparatiekosten. De veree niging weer tegenover U. MILITAIRE ZAKEN. VRAAG: Mijn zoon wordt 23 Maart 1928 ingedeeld bij de Genie te Utrecht. Hoe lang moet hij dienen? ANTWOORD: Eerste oefening der ge nietroepen duurt 5; maand, behalve voor luchtvaartafdeehng-handlanger. voor wie<n deze oefening 12 maanden duurt. PLANTEN. VRAAG: Ik heb een Clivia van 3 jaar. Van het voorjaar heb ik haar nieuwe blada-arde gegeven en daarna af en toe wat verdunde koemest. Nu gaat zij voor het eerst bloeien. mar.r er vertoonen zich veel roeslspikkels op de bladeren en de pun ten worden geel. Wat is daartegen te doen? ANTWOORD: Niettegenstaande uwe goede behandeling van de plant ver toont deze toch teekenen van armoede Wees dus wat overvloediger met het. geven van water en mest. VRAAG: Ik heb twee handperen- boomen. De eene geeft haast geen vruchten en var. de andere waren byna alle vruchten wormstekig. Wat ksn ik hiertegen doen? ANTWOORD: Waarom de eene boom geen vruchten geeft, is zonder nadere gegevens niet tc zeggen. Tegen wormstefclgheld kunt ge in Juni. Juli vangbanden aanleggen. Daar onder verbergen de rupsen zich er. kun nen dan gevangen en verbrand wor- den. VRAAG: 1. Wat kan men in iedere maand van het jaar zaaien? 2. Kan men in den winter ook aard appelen pooten? ANTWOORD1. Het wordt voor deze rubriek veel te uitvoerig om dat van die honderden zaadplan ten op te geven. Ge kunt by iederen zaadhandelaar gratis een catalogus krUgen, waarin onder meer ook de zaaityd van ieder gewas is opgegeven 2. Neen, tenzy in een bak, maar daar voor is veel kennis noodig. PERSONEEL. VRAAGMUn dochter wordt per weck betaald, zy is ziek geworden en nu heeft mevrouw haar met een week opge zegd. zy stuurde echter in de loopende week al het geld met de boodschap, da: mijn dochter niet meer behoefde te ko men. Het geld voor de week, die zij nog had moeten werken kreeg ik c-chter niet. 1. Moet mevrouw die laatste week niet betalen? 2. Tot wien moet ik my wenden om recht te krygen? ANTWOORD: 1. Ja zeker. 2. Met een bewijs van onvermogen des VrUdagsmiddags half twee aan het Bu reau van Consultatie, Paleis van Justitie Jansstraat 81. VRAAG: Mijn dienstmeisje is 1 De cember in betrekking gekomen. Zij is per maand gehuurd en ontvangt haar loon dus ook per maand, zy zegt 12 December haar betrekking op. Wanneer kan zij vertrekken? ANTWOORD: In tegenstelling met vroeger wordt tegenwoordig algemeen aangenomen, dat het meisje in dit geval 12 Januari kan vertrekken. DIEREN. VRAAG: Een kuiken van 6:/: maand reeds aan den leg, kreeg deze week een ongemak aan een der pooten, zoodat het daarop bijna niet staan kon cn de tee- ney krampachtig optrekt. Overigens ge zond, eet goed en legt nog. Wat moet ik daartegen doen? ANTWOORD: Geef uw kuiken een warme, droge verblijfplaats, licht ver teerbaar voedsel, zooals gekookte rijst, wat ochtendvoer met een weir.igje lever traan vermengd en volop groen voer. RECEPTEN. VRAAG: 1. Hoe verwydert men verf- vlekken (grondverf) uit schoenleder? 2. Hoe zwarte lak uit een regenjas? ANTWOORD: 1. Doop een stevige doek in witte terpentyn en wryf daar mede de vlekken flink af. Indien noodig herhalen. 2. Doop een schoon doekje in brand spiritus en wrijf daar de vlekken mee af VRAAG: Hoe zijn roestvlekken te ver- wyderen uit een lap zwarte zyde, die over zee gestuurd is? ANTWOORD: Met een goede roest- stift. De gebruiksaanwyzing staat er op. Ge moet er. omdat het zyde is, zeer voorzichtig mee zijn. VRAAG: Op een beige moquette stoel 2yti witte vlekken gekomen, doordat er kokend water op gevallen is, Hoe kan ik die er uit krygen? ANTWOORD: Alleen van kokend wa ter kon de moquette toch geen witte vlekken krijgen? Was er misschien soda of een ander bijtmiddel in het water? Dan zal er niet veel aar. te doen zyn. Misschien kunt ge een pakje koud water klcedingverf in de kleur der moquette krygen en dit na zeer serieus gezien te hebben, dat de kleur precies dezelfde is, er heel voorzichtig met een klein pen seeltje opstrijken. VRAAG: Hoe verwijdert men een pe troleum vlek uit een nieuwen cocosloo- per? ANTWOORD: Roer pijpaarde met koud water tot een dikke pap. Leg hier van een dikke laag op de vlek en laat, minstens 12 uur, stil drogen. Haal dan de hard geworden pijpaarde er af en schuier na. Zoo noodig herha len. VRAAG: 1. Heeft u een recept voor koffiepudding? 2. Heeft u een recept voor Oeuf Po- ché? ANTWOORD: 1. Benoodiga: 1 2 liter slagroom: on geveer 1 dli. koffie-extract; 100 gram suiker en 10 gram gelatine. Week de gelatine 10 a 15 min. in koud water. Los ze daarna met de suiker in het warme koffie-extract op. Klop de room stijf en rcer er het afgekoelde kof fie-extract door. Laat de massa af en toe roerend, gelei-achtig worden en doe die dan in een met eiwit besmeerden vorm. Laat koud en stijf worden en stort op een vochtige schotel. 2. Neem zoo versch mogelijke eieren. Zet in een wyde pan water op en breng dit aan de, kook. Voeg er wat zout en een klein scheutje azyn by. Breek de eieren vlak boven het water. Sla het wit vlug met een lepel om den dooier cn laat de eieren 3 minuten koken. Neem ze met een schuimspaan uit de pan en snijdt er de losse vlokjes eiwit af. Leg dc eieren op stykjes geroosterd of in boter lichtbruin gebakken brood. DIVERSEN. VRAAGKunt u mU titel, prijs es uitgever noemen ran een blad, waarin geregeld de uitlotingen voorkomen van Congoloton. Paleis voor Volksvlyt, Weer- baarheidsloten, enz? ANTWOORD: De uitslag van deze trekkingen worden door alle dagbladen opgenomen. Indien u ons serie en nummer opgeeft willen wy het wel voor u nazien. VRAAG: Zijn de navolgende Witte Kruisloten reeds uitgeloot? series 4304. 4305 en 5721. alle no. 50. ANTWOORD: Niet Uitgeloot. VRAAG: Waar kan ik trekkingslijs- ten bekomen van de trekkingen der Rotterdamsche Sehotrwburglofen en de Palels voor Volksvlijt:.:ter.? ANTWOORD: Deze trekkingen wor den door alle dagbladen opgencmen. Indien u ons serie en nummer opgeeft willen wy het wel voor u nazien. VRAAG: ZUn de navolgende loten al uitgekomen? Witte Kruis, serie 4638 r.o. 47 en serie 5531 no. 29; Rctterdamschc schouw burg. serie 1239 no. 36. Zoo ja, waar moet ik my dan ver voegen? ANTWOORD: Niet uitgeloot. VRAAG: Zijn de navolgende loten al uitgekomen? Pa'.els voor Volksvlyt. serie 696, no. 11 Weerbaarheid, serie 352 no. 9 en serie 6039 no. IS: Rctterdamsche Schouw burg serie 2651 no. 96. ANTWOORDUitlotingen va.il d? Holl. Credietbank worden niet officieel genoteerd, wy kunnen u daaromtrent niet Inlichten. De bovenstaande loten zyn niet uit geloot. VRAAG: Is Rotterdamsche Schouw burg serie 3198 no. 77, al uitgeloot? ANTWOORD: Niet uitgeloot. VRAAG Zijn dc navolgende loten al uitgeloot? Weerbaarheid, serie 3428 no 2 en serie 3429 no. 2: Paleis voor Volksvlyt serie 28 no. 22. ANTWOORD: Niet uitgeloot. VRAAG: Zijn de navolgende loten al uitgeloot? Witte Kruis, serie 3856 no. 7: serie 3857 no. 7; serie 3358 no. 7. Paleis \oov Volksvlyt, serie 1760, no. 3; Rotterdamse lie Schouwburg, serie 1229 no. 8; Prestito a premi Riorddinato serie 7745 no. 57 en serie 6071 no. 4. ANTWOORD: Witte Kruislot niet uit geloot. Paleis voor Volksvlijt: uitgeloot Mei 1918; Rotterdamsche Schouwburg- lot: niet uitgeloot. Serie 7745, no. 57 uitgeloot Juni 1926 en serie 6071 no. 4 uitgeloot December 1925. VRAAG: Zjjn de navolgende loten al uitgeloot? Witte Kruis, serie 4688, no. 47; serie 5531 no. 29. Rotterdamsche Schouwburg, serie 1280, no. 35. ANTWOORD: Niet uitgeloot. VRAAG: Is Paleis voor Volksvlijt, sé rie 1758, no. 31 al uitgeloot? ANTWOORD: Niet uitgeloot. VRAAG: Is Rotterdamsche Schouw burg, serie 3173, no. 63, al uitgeloot? ANTWOORD: Niet uitgeloot. VRAAG: 1 Is het Weerbaarheidslot. serie 3129, no. 35 al uitgeloot? 2. Waar moet ik mij. indien het niet uitgeloot is, vervoegen voor de afstem peling. die naar ik las, vóór 31 Dec. as. moet geschieden? ANTWOORD: 1. Niet uitgeloot, 2. Ge kunt dit laten doen bij de firma C. Blatt te Amsterdam. De kosten, ran alstempeling zyn 1 per lot. Aangezien de loten waardeloos zyn. kunnen wy u de afstempeling niet aanraden. VRAAG: In myn huis is ten gevolge van de vorst de waterleiding gespron gen. Voor wiens rekening komen de kosten? ANTWOORD: Indien daaromtrent In het huurcontract r.iets is bepaald, komen deze kosten voor den huurder. VRAAG: Kunt u my ook het adres geven van Dr. van der Sleen, den heken- den scheikundige? ANTWOORD: Dr. W. G. N. van der Sleen, laboratorium Stoofsteeg 1, woon plaats Leeghwaierstraat 14. VRAAG: Is het jaarboekje van de Ned. Ver. tot bescherming van vogels al verschenen? ANTWOORD: Nog niet. VRAAG: Bestaat er in Haarlem een bakkerscursus? Kunt u mij daaromtrent eenige inlichtingen verschaffen? ANTWOORD: Wel een banketbakkers- cursus, doch geen bakkerscursus. VRAAG: 1. Beteckent het woord Ca petown Kaapstad? Ligt "dat in Zuid- of in Oost-Afrika? 2. Waar ligt Duinkerque? ANTWOORD: 1. Ja. Het ligt geheel in het zuiden van Afrika. 2. Dunkerque (Duinkerken) ligt in het noordeiykstc deel van Frankryk, dicht by België, aan het Kanaal tus schen Frankryk en Engeland. VRAAG: Waar moet ik mij vervoe gen voor een bewijs van emigratie naar Amerika? ANTWOORD: Bij liet Amerikaansche Consulaat te Amsterdam. VRAAG: Kunt u mij een en andei over Biedermayer tyd en stijl vertellen? ANTWOORD: Biedermayer is de naam van een komische figuur ter aan duiding van een trouwhartig, eenvoudig persoon. De Biedermayertijd is omstreeks het midden der 19e eeuw. De Bieder- ma yerstyl is de stijl aan dezen tJjd ont leend. In de Stads-Bibliotheek kunt p meerdere werken gratis ter lezing kry gen, waarin u nadere omschrijving zult aantreffen. VRAAG: Welke plaatsen liggen op het cirkel vlak met Venlo als middelpunt en een straal van 5.2 K.M.? Waar liggen die plaatsen? ANTWOORD: De op uw teekening aangegeven plaatsen Blerick 1.1 KJ.!.; Tegeien 3.3. K M. cn Steil. 5.2 K.M.. be nevens in krt. Noorden Velden op 52 X.M. afstand. VRAAG: Bestaat er te Haarlem ook een herhalingscursus voor Latijn en Grieksch voor het Staatsexamen? Waar moet men zich vervoegen om inlichtingen? ANTWOORD: Om dit te weten te ko men doet ge het best een advertentie te plaatsen. Particuliere adressen kunnen wy in deze rubriek niet aanbevelen. CORRESPONDENTIE. N. de J. Wy kunr.en uw vrarr r.' -6 te?ntwoorden, als cy ons niet opgeeft, of ge gehuwd zijt en of py kinderen heb: die voor aftrek in aanmerking ko men.

Haarlem's Dagblad | 1927 | | pagina 12