HET OUDE JAAR. KERSTPLANTEN. De rijke diepte, welke er in velours •chuilt, wordt wel zeer duidelijk ge» illustrcerd in dit charmante toilet. Het wordt vervaardigd van zwart velours met een halsfront van ccru» kant Het spreekt van zelf, dat het toilet eveneens gemaakt kan worn Zoo staan we dan weer aan het einde van het Jaar 1927. Het zal iedereen wel hetzelfde gaan: wanneer het jaar afge- loopen is. en men gaat nadenken over de maanden die achter ons liggen, dan ïykt het nauwelijks een enkele maand geleden dat het nieuwe Jaar begon en mi is het alweer voorbij. Nauwelijks schrijven wij 19117 boven onze brieven en zijn wit begonnen aan den nieuwen scheurkalender, of we kun nen weer aan het Jaar 1923 beginnen en de scheurkalender heeft afgedaan. Het denkbeeld van het nieuwe jaar heeft iets kils; misschien ligt het aan de maand Januari, die bij uitstek de ttjc ir. van vorst en felle koude: misschien ligt het ook aan het gloednieuwe van dit onbekende 1928 dat wij nu tegemoet gaan. Het jaar dat verloopen is. was ons zoo goed vertrouwd geworden lang zamerhand en nu komt daar weer een nieuw jaar dat allerlei verborgen houdt voor ons allemaal. Men behoeft nog niet behoudend van aard te zijn om dat zoo tc voelen: door de meesten wordt een iaeuw jaar met vreugde begroet, maar den van andere kleuren velours.' In elk gevsi zal het een rijken in» druk maken. Knippatronen zijn verkrijgbaar on» der opgave van No. Hl, in de maten 42. 44, 46, 48. Prijs: 0.75. EEN SNOEZIG JURKJE. Een buitengewoon snoezig jurkje is hierbij afgebeeld. Het wordt gemaakt van mais»kleurige crêpe»dc»chinc en la geschikt voor meisjes van 8 tot 10 jaar. Het rokje is gefestonneerd met zilver lame en geborduurd met bloe» men en het wordt gezet aan een glad lijfje, dat met een naar boven ge» richte punt geknipt is. Het roosje op den rechterschouder is een keurige afwerking en geeft aan het geheel een fleurige, vlotte uitdrukking. Knippatronen zijn verkrijgbaar aan het bureau van dit blad voor meis< jes van 810 jaar. onder opgave van No. 112 en den leeftijd. Prijs 0.55. RECEPT. Nog wat amandelen ovorgeh judeu? Maak dan een heerlijk broodscboteltje. Op 18 dunne sneed jes brood, oud en zonder korst: 1/2 L melk, en 1 1/2 ons amandelen, 3/4 ons suiker, kaneel, Brood In lauwe melk weeken, fün wrij ven en er de eierdooier, suiker en ge malen amandelen en het laatst luchtig het stijfgeklopte el er bij doen. Dit alles in een vuurvast schoteltje doen, den bovenkant glad strijken en er wat fijne kaneel en suiker over strooien. Het schoteltje in 'n matig warmen oven bruin laten worden en rijzen. daarbij voegt zich dan toch ook de wee moed om het verlies ran het afgeloopen Jaar. Nuchter beredeneerd berust het heele oude en het nieuwe jaar op een denk beeld van de menschen; onze zooge naamde Juliaansclie tijdrekening heeft onze verdeelingen in uren. dagen, we ken. maanden en jaren nu eenmaal zoo gemaakt, en wij stappen enkel voor ons gevoel ieder Jaar maar weer uit het oude in het nieuwe jaar. Het begin van het jaar zou evengoed op 1 Juni kunnen vallen bijvoorbeeld, of waarom niet op 23 Augustus om nu maar eens Iets te noemen. Of anders op 21 Maart bij het begin van de lente. Zoo zijn er wel eens stemmen opgegaan, die deze laatste datum de beste vonden om een nieuw jaar mee te beginnen. Alles goed en wel, maar moest men dan bijvoorbeeld in Zuid-Afrika het nieuwe Jaar vieren bij het begin van het najaar, in dat land waar onze zomer hun winter is. En vcor ieder land apart een regeling treffen, sou toch ook wel wat al te exclusief en zeker voor onzen U)d zeer on-cosmopo- ^Da's nu nét lots voor een vrouw!", lioor ik een eigenwijzen pa of een nog eigenwijzer heer gemaal uitroepen: „We zitten midden in den winter, en rru gaat zij al over de lente praten!" Ja, meneer tje, het is nu eenmaal zoo en niet anders Wij vrouwen houden van .vooruit" zor gen, vooruit zien. Overigens is dit niets bijzonders, alleen maar een gevolg van het feit, dat thans de zeer met aardsche goederen bedeelden de lentewarmte gaan opzoeken van Zuid-Frankrijk en daar voor duslentecostumes noodig heb ben. Daar houden de groote modehui zen rekening mee. En daarom kan men in deze eerste nieuwe costumes een voor proefje zien van hetgeen ons in dc aan staande lente te wachten staat. Al bekij ken we dus de eerste van die lente-mo dellen niet met het doel er zóó een uit te kiezen, of zóó een te laten maken toch is het voor ons heel interessant ze eens te zien, omdat we hiermee een voor proefje krijgen van hetgeen over enkele maanden in ons koude landje als.... de nieuwste voorjaarsmodellen zal worden aangekondigd. Om dan van links naar rechts de cjrie figuurtjes eens te be schouwen, hebben we allereerst een „reisoostume", een ensemble van grijs en amandelgrocn. De rok is van aman- delgroene kasha, in het tot nieuwe glorie gewekteklokmodel. Onder het man teltje van dezelfde stof wordt een ge- IETS OVER LICHAME LIJKE OPVOEDING. Velen der geaohte lezers zuil on de Juiste definitie van „alle opzettelijk uit te voeren lichaamsbewegingen, welke dienen om den lichameiijken welstand te verbeteren, te bestendigen of te be vorderen". We weten allen dat 't school kind in zijn beste en schoonste ont wikkelingsperiode een tekort aan vrije natuurlijke beweging heeft en dat dit op het lichaam en op het geheele we zen een zeer nadeeligen invloed uit oefent. We weten, dat- het gezonde le- vefi<n&e" kind. evéh'aïs" het veuTerf4?n dè weide, behoefte heeft naar hartelu&t en natuurlijken drang te rennen en te springen, doch dat de school dit nu eenmaal niet geheel kan geven. Het schoolleven is geforceerd en kunstma tig; dat hebben we allen in meet of mindere mate ondervonden. Een on derwijzer kan nü eenmaal geen vrucht dragend onderwijs geven, wanneer de leerlingen niet stil zitten. Voor de gym nastiek is dit echter een aanwijzing om bij het lichamelijk onderwijs met die behoefte aan beweging zooveel mogelijk rekening te houden. Nu komt de groote vraag: „Wat is het doel van de licha melijke oefeningen". En het antwoord luidt; a. het bevorderen van de ge zondheid in algemeenen zin door oefe ningen welke een gunstigen invloed heb ben op de levensverrichtingen en door alle hygiënische maatregelen, welke onder ons bereik liggen; b. het doen gewennen aan een goede en aestheti- sche houding; c. het ontwikkelen en bevorderen van wilskracht en zelf be - heersching; d. het aankweeken van moed, zelfvertrouwen en tegenwoordig heid van geest; e. het aanbrengen van slagvaardigheid, behendigheid en vol hardingsvermogen. Men is overtuigd dat de opvoeding van het jonge individu en zijn ontwikkeling niet aan toeval overgelaten mag worden, maar door aan het doel beantwoordende maatre gelen moet worden geleld. Wanneer de menschen verplicht waren om zich door lichamelijke kracht en bedrevenheid in 't leven te houden, zou ook hun eer ste opvoedingszorg op de vorming daar van gericht z!Jn. Zoo was het bij alle volken dit aan 't begin van de beschaving stonden. Zoo is het echter niet in onze hedendaagsche beschaafde wereld. Men is langzamerhand tot de overtuiging ge komen, dat het schoolleven der jeugd een vorm moest Jcrijgei», waardoor de litisch zijn. Behalve de practlsche beteekenls van onze tijdrekening heeft het begin van een nieuwjaar echter in zooverre nog meer tot ons te zeggen, omdat het een begin vormt van het lengen der dagen. Wie de moeite nemen wil er op te letten, zal bemerken, dat de laatste tien da gen van December, die na den kortsten dag dus, niet veel verandering brengen. Maar zoodra het Januari is, beginnen wij te zien hoe het daglicht langer blijft, dc eerste voorbode van het naderende voorjaar. En als zoodanig heeft het be gin van het jaar in ons land en onze tijdrekening zeker beteekenls. Altijd zijn cr nog weer menschen, die het bespottelijk vinden om den oude jaarsavond tc vieren: het is oen avond als een andere, meenen zij en of wü nu 31 December schrijven of 15 October bijvoorbeeld, dat doet er toch niets toe. Maar behalve dan dat op Oudejaars avond in menig gezm een allergezel ligste samenkomst plaats heeft, werkt het denkbeeld van een nieuwjaar voor velen wel ietwat als de stok achter de deur. Hoe vaak Is er niet gespot met de goede voornemens, waarmee veler, het nieuwe Jaar beginnen; goede voorne mens over vroeger opstaan, minder hu meurig zijn, geduldiger zijn, op tijd breide jumper van mauve met grijs ge dragen. De groote cape, die aan twee kanten gedragen kan worden is van grijs ..molloton", gevoerd met amandelgroe- ne kasha. Daarnaast een heel sportief ensemble van wit flanel, met een rek met klok-plooien en een gebreide „swea ter", mot gele en zwarte motieven erin. Het manteltje is heelemaal afgezet met een strook van hetzelfde goed, maar dan schuingeknipt. En daarnaast een japon van fletsgele crêpe marocain. waarvan de onderkant van den rok heelemaal geplisseerd is en trapsgewijs is aangezet. Datzelfde trappon-figuur vinden we boven in de blouse terug, aangegeven door stiksels. En hetzelfde aan den on derkant van de langen mouwen. De hoedjes? Veel eenvoudiger dan tot nog toe, af en toe weer zoo'n aardig vilt- dopje met het randje van voren omhoog tegen den bol aan. Minder mismaakte, gedeukte bollen dus. Schoenen? Steeds lagere hakken, maar daarentegen veel combinaties van twee kleuren, twee tinben blauw, twee tinton grijs, twee tin ten bruin bij elkaar. Maar laten we onze voeten niet te kleurig maken. Vooral de wat grootere maten mogen dat niet doen. Bij groote voeten geen lichte of veelkleurige schoenen, doch zwarte, don- derbruine of zoo iets. M AT"VT<TT.HII Ntc gezondheid zoo weinig mogelijk nadeel kon ondervinden. Veel zorg wordt nu besteed aan de hygiënische inrichting der schoollokalen en de doelmatigheid der schoolmeubelen. In 1913 is zelfs een inspectie ingesteld voor lichamelijke op voeding. Zeker is de geestelijke ontwikkeling van veel meer belang dan de lichame lijke. wat waarde en nut betreft voor het maatschappelijk leven en verkeer maar het is ook waar, dat de vereeni- ging van belden weder van veel grooter belang is, dan ieder op zich zelf. Met grond mag beweerd worden dat de geestelijke vorming der massa een hoogeren graad zal bereiken als haar de lichamelijke ter zyde staat en om gekeerd. Wat het eene ten goede komt, baat het andere. Het juiste 'doel is ech ter noch met uitsluitend vrije oefe ningen noch met uitsluitend openlucht spel te bereiken. Willen we het doel. dan moeten we ook de middelen wil len n.l. de volkomen verecnigiaig van vrfje oefeningen, toesteloefen In gen en openluchtspel. Als dus de school er voor zorgt den jongen mensoh door vrije oefeningen niet alleen gezondheid, op gewektheid en kracht aan te brengen, doch ook door toesteloefeningen het doelmatig gebruik van zjjn krachter. aan te kweeken en hem te gewennen aan ondergeschiktheid bij het oefenen in gemeenschap met anderen, dan zal een zoo opgevoed mensch zich beter dan anderen door het leven slaan en zijn rol in dit leven met lust en opge wektheid kunnen vervullen. VAN DEN V/INTER DRAAGT MEN jumpers met breede strepen op effen rokjes, die glad of in groepen geplis» scerd zijn verschillende stoffen* en verschillend kleurervmelange. op avondtoiletten bij voorkeur strass, in plaats van andere paarlcn. kragen en manchetten van crêpe» dewChine, gegarneerd met kleine kraaltjes of fijne kant. kousen van een gedekte tint voor het slechte weer. japonnetjes met heel kleine figuurtjes op effen ondergond- naar bed gaan, en al dergelijke. Heel veel wordt cr ondernomen, doch meest al komt er maar weinig van, terecht. Aan den anderen kant echter wijst de jaarswisseling ons op tekortkomingen, die noodig verbetering behoeven, en al zijn die verbeteringen dan ook niet zoo radicaal, als wü dat zelf weieens zou den wenschen, hun invloed doen zij toch wel degelijk op ons gelden. En eigenaardig Is het intusschen wel. dat, wanneer straks de Oudejaarsavond aangebroken is, menigeen die er van te voren r.iots voor veelde o:n er „iets aan te doen", op het laatste oogenbfik nog van gedachte verandert, cn zich rnrc laat nemen door den sfeer van herin nering en die ran vernieuwing welke op dien avond over de aarde komt. Want daarin ligt juist de groote bekoring van den laatsten avond van het jaar. dat hü de gedachten vasthoudt op de afgeloopen maanden, en daardoor een sfeer van weemoed om het voorbijge gane schept; maar dat hy daartegen over het frissche van het nieuwe Jaar als een belofte meebrengt, een vooruit zicht dat den meesten van ons weer vroolijk stemt. Er. wie het geluk heeft ait Ln de intimiteit van het eigen ge zin to mogen overdenken, heeft de fces'.- Oudejaarsavond-viering die men kan voorstellen. Al hebben wij. na bet Kerstfeest reeds achter den rug en staat het „Nieuwe Jaar" met al zijn verborgenhe den voor de deur, toch willen wij met een enkel woord een artikeltje inleiden over „Kerstpianten", waarvoor ons he laas in ons vorig nummer de plaats ruimte ontbrak. Het zal vele onzer le zeressen zeer zeker interesseeren iets meer te vernemen over het verband tus- schen planten en Kerstmisreden, waar om wü thans het woord laten aan onzen speclalen medewerker: Kerstmis, het feest des lichtst Uït overoude-heidensche voorstellin gen, waaraan later christelüke voorstel lingen gegerven werden, stammen de verhalen over de wonderen der planten, welke omstreeks Kerstmis door hun bloeien, symbolen zün van hét was sende licht, van de overwinning der zon, na korte donkere dagen, en van de gees telijke verlichting der menschheid door Christus. Zoo is, van eeuwen her een lieflijke krans der natuur em het Kerstfeest ge vlochten, en vermelden zelfs oude ver halen uit de Middeleeuwen reeds van Kerstfeestvieren met bloeiende boo- men. Een der meest bekende bloemen van het Kerstfeest is wel de kerstroos. Hoe wel haar bloeitüö eigenlük wat later valt, bloeit deze plant meestal wel reeds omstreeks Kerstmis, waaraan zii dan ook haar naam heeft te danken. Haar rein-witte bloem is als een liefelyke groet der lente midden in den win ter. Is het te verwonderen, dat deze merkwaardige bloem menigmaal door den dichter werd bezongen? Vooral in Engeland is de kerstroos zeer geliefd, en neemt zij naast de mist letoe, onder de Kerstversieringen een voorname plaats in. Een tweede bekende plant ls de mist letoe, welke ook vooral weer in Enge land gebruikt wordt, doch ook hier de laatste jaren meer en meer. bü het maken van Kerstversieringen wordt toe gepast. Gelük men wellicht weet, is de mistletoe oi maretak een woekerplant, en groeit zy vooraamelyk op appelboo- men en populieren. Zy die wel eens in Limburg waren, zullen den maretak daar allicht wel eens op een appelboom hebben zien groeien. De mistletoe komt daar vrü veel voor. De eigenaardige groeiwüza van deze plant, is wel mede oorzaak geweest, dat iD den loop der tüden tal van sagen aan den maretak verbonden werden. In de Noorsche my thologie wordt de mistletoe zelfs een heilige plant genoemd, en wordt er ver haald, dat men geloofde, dat zü uit den hemel op de takken der boomen geval len was. en daar op bovennatuurlijke wüze verder gegroeid zou zün. Bü de oude Galliërs werd de maretak als tooverstaf beschouwd, die door den Druïden-priester met een gouden sik kel van den heiligen eik, waarop hü groeide, werd gesneden en opgevangen in een wit laken, hetwelk onder den boom werd uitgespreid. De afgesneden Elegance is een zeer op den voor» grond tredende noot in deze aardige jumper van effen kasha, hoewel de eenvoud er van terstond in het oog springt. Hier blijkt alweer terstond, dat eenvoud inderdaad het kenmerk is van het ware! MENU. Rolpens. Aardappelen, Appelmoes, C-rême Javanaise. De rolpens wordt tn dikke plakken ge sneden, deze worden ln bloem gewen teld en in heet vet mooi bruin en gaar gebakken. Als jus wordt hierbij gesmolten of ge braden boter gepresenteerd. De appelmoes wordt bereid van appels, die met den schil gekookt worden, wan neer dit bellefleurs zün, terwü'l goudrel- netten vooruit geschild worden. Do ap pelmoes wordt gezeefd door een paar- deharen zeef of door een vergiet Tenslotte het dessert. 1/4 Liter melk, 1/4 Liter room. Vanille. Marasquin, 4 blaadjes witte gelatine, 75 gram suiker, 2 eierdooiers, 1/2 ons bitterkoekjes. De eierdooiers worden met de suiker geroerd, totdat zc wit en schuimig zijn. ■erwljl in dier. tyd de melk me', de va nille langzaam moet trekken. De melk wordt onder voortdurend roeven bü dc eidooiers gegoten, waarna dit samen plant werd daarna in het laken gewü> keld, opdat het slük der aarde de» niet zou bezoedelen Nadat een paar dieren geofferd waren, en door de priesters gebeden waren gezegd, om den goden te vragen deze hemelsche gaven, gelük zy de mistletoe beschouwden, tot heil der menschheid te doen strekken, werd aan ieder der aanwezigen een takje uitgereikt. Geluk, rykdom en ze gen zou dit takje den bezitter doen ge worden! Elders verbond men aan de mistletoe groote tooverkracht. en ook genees kracht werd de plant toegeschreven. Die toovcrkracht bewijst wel de naam Ges- pensterrute of Spokenroede, in Noord- Duitschland er aan gegeven waarbü men dacht, dat boo ze geesten en spoken voor den maretak de vlucht zouden nemen. Ook als geneesmiddel tegen velerlei kwalen vond de mistletoe menigmaal toepassing. Gelijk reeds opgemerkt b de mistle toe vooral in Engeland met Kerstmis ln iedere woning te vinden. De kus on der de mistletoe is ook specifiek En gel sch, en schijnt weer ontleend te zijn aan de boven aangehaalde Druïden sage. Eveneens vele sagen bestaan er om trent de hulst, welker donkergroene scherppuntige bladeren en fraaie roode bessen vooral tot de meest gezochte kerstversiering in ons land behooren. In de Oud-Germaansche mythologie bestaan er heel wat sagen aangaande de hulst. Naar het schünt werd de hulst in Zuld-Duitschland in vervlogen tüden zelfs als Kerstboom gebruikt. In oude kronieken lezen wij van bloeiende bocmcn welke bij het Kerst feest werden gebruikt vuil. appel- en andere vruchtboomen. Het schynt, dat men op kunstmatige wüze deze boomen omstreeks Kerstmis tot bloei wist te brengen. De oude vereering van den vruchtboom is weer terug te vinden in de versiering van den Kerstboom met appels en noten, hetwelk heden ten dage nog veelvuldig toepassing vindt. Voor ons is en blijft de spar de aan gewezen kerstboom. Met zijn blijvend groen is hü het zinnebeeld der altyd vruchtbare natuur welken indruk men nog door verlichting tracht te verhoo- gen. Dit verlichten van den boom doet ons weer duidelijk worden hetgeen we aan het begin schreven nl dat het kerstfeest is het feest des lichts, waar van von Wildenbrueh zegt in zijn ge dicht „Weihnacht": „Da gehen TQr und Tore suf Da kommt der Kinder Jubelhauf, Aus Türen und a us Fenstem bricht Des Keraen warmes Lebenslieht. Bezwungen 1st die to te Nacht Zum Leben 1st die Lieb' erwachi, Der alte Gott blickt lachelnd dretn Des lasst uns froh und fröhllch sein! Weihnacht 1 Weihnacht!" Langs hals; en heuplijn rijn twee strooken van andere, liefst contras» toerende kleuren kasha aangebracht Knippatronen rijn verkrijgbaar in de maten 42. 44, 45, 48 onder opgave van No. 113. Prijs 0.75- op een zacht vuur, steeds roerende, moet binden, niet koken. Intusschen is de gelatine in koud water geweekt; deze wordt nu uitgeknepen en er van de kachel af doorgeroerd. Dan wordt de room zeer 6tüf geklopt, desgewenscht samen met een der beide overgeschoten eiwitten, en nu de wat afgekoelde melk er voorzichtig bij geroerd. De marasquin wordt er naar smaak aan toegevoegd, waarna er af en toe in de pudding geroerd moet worden, opdat de gelatine niet naar onderen kan zakken. De bitterkoekjes worden in den oven of op de kachel droog geroosterd en in een vüsel fün gestampt. Met het andere eiwit wordt dc puddingvorm ("ongeveer 3/4 liter voor deze hoeveelheid) omge spoeld, waarna laag cm laag pudding cn bitterkoekjeskruimels in gaan; on der- en bovenlaag moeten uit pudding bestaan. Van die kruimels wordt wat bewaard om later na het storten over de pudding te strooien. Er wordt bü deze pudding een abri kozensaus gepresenteerd, gemaakt van 1 ons gedroogde abrikezen die een paar uur geweekt zün in water, met ditzelfde water worden gekookt, door een zeef gewreven er. r.aar smaak mei suiker afgemaakt. De saus moet dan vrü dik zijn. E E. J.—B, O cr de Jaarwisseling, het Oude en het Nieuwe.

Haarlem's Dagblad | 1927 | | pagina 14