DE WIJZIGING DER ALG. POLITIEVERORDENING DATUMSTUKJES De Theems buiten de oevers SPAAR EN HOUT VOOR DE AGENDA 45e Jaargang No. 13666 Verschijnt dagelijks, Behalve op Zon- en Feestdagen Zaterdag 7 Januari 1928 ABONNEMENTEN per week I 0.Z7M, met geïllustreerd Zondagsblad f 0.32: per 3 maanden: Voor Haarlem Ijl AO VERTE NTIENVan 1 tot 5 regels 11.75: iedere regel meer 35 cents Reclames 60 cents per tegel. Itg en de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente) f3-57H- Franco per post door Nederland I abonnement aanzienlijk rabat Twaalfstuivers-advertcntifn van Vraag cn Aanbod van 1 tot 4 regels öc Cents 3.87H- Afzonderlijke nummers 10.15. Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem enOmstreken f0.57H; franco per post f 0.65 per plaatsing, elke regel meer 15 Cents i contant, buiten het Arrondissement dubbele prijs. Directie, Redactie en Administratie: Gr. Houtstraat 93, Post-Giro 38810 UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER Drukkerij: 2.B. Spaarne 12, Telefoon 10122, 12713 Telefoonnummers: Directie 13082, Hoofdredactie 15054, Redactie 10600 Directeuren J. c. peereboom en p. W. peereboom Bijkantoor voor Santport, Veisen Velsen-Noord, IJmulden, IJmuidon Oost, en Administratie 10724 en 14825. Hoofdredacteur: robert peereboom Beverwijk, enz., enz. Driehulzerkerk w op 2, Veisen, Teletoor 3521 DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN BLADZIJDEN. EERSTE BLAD De maximum-snelheid voor motorrijtuigen. VERSCHILLENDE NIEUWE ARTIKELEN. Onder de strafverordeningen, welke tot dusverre nog niet van kracht waren in het geannexeerde gebied, behoorde ook de Algem. Politieverordening voor Haarlem. Deze verordening vereischte alvorens in het nieuwe gebied van toe passing te kunnen worden verklaard, hier en daar herziening en aanvulling in verband met de veranderde indeeling en het eenigszins gewijzigde karakter der vergroote gemeente. B. en W. hebben Zich, in samenwerking met de Rechts geleerde Commissie, aan deze taak ge wijd, waarbij tevens aandacht is ge schonken aan de veranderingen, welke door de op 1 November jL in werking getreden nieuwe Motor- en Rijwielwet in de gemeentelijke voorschriften dienen te worden aangebracht. Bovendien is van deze gelegenheid gebruik gemaakt om in de bestaande artikelen enkele punten, welke in de praktijk der laat ste jaren tot moeilijkheden aanleiding gaven of niet afdoende bleken te zijn ge regeld, nader te omschrijven. Nieuw zijn de artt. 178 en 179, ont leend aan de verordening der gemeente Heemstede, welke uitgaan van de over weging, dat in het belang der openbare gezondheid dc verdelging van malaria muggen niet alleen door de overheid maar tevens door de inwoners dient te worden ter hand genomen. Deze artikelen luiden: „Ieder die voor zich zeiven of voor èen ander het beheer voert over eenig openbaar of niet openbaar water is ver plicht op eerste aanschrijving van Bur gemeester en Wethouders binnen een daarbij bepaalden tijd, dit water te rei nigen van zich daarin bevindende voor werpen of stoffen, welke stank versprei den of voor de openbare gezondheid schadelijk zijn. De eigenaars öf gebruikers van pak huizen, bergplaatsen, stallen en derge lijke gebouwen of gedeelten van gebou wen zijn verplicht op eerste aanschrij ving van Burgemeester en Wethouders binnen een daarbij bepaalden tijd te zorgen voor het dooden der zich in die ruimten bevindende muggen". De omschrijving van het begrip ..be bouwde kom" moest eveneens worden herzien. De grenswijziging heeft niet al leen de aangebouwde kern der gemeente belangrijk vergroot, doch bovendien ten gevolge gehad dat er binnen de gren zen nog enkele, zü het dan ook kleine, bebouwde kommen zijn bijgekomen (nl. voorm. Spaarndam en omgeving Ramp laan). Een behoorlijke omschrijving is niet eenvoudig en bovendien bij de steeds voortschrijdende bebouwing spoedig ver ouderd. Daarbij komt. dat een omschrij ving van het begrip bebouwde kom in de A. P. V. blijkens de jurisprudentie niet door den rechter behoeft te worden aanvaard, wanneer die omschrijving naar zijn meening niet of niet meer overeen komst met den feitelijken toestand. Al deze omstandigheden maakten het dus gewenscht van eenige verdere aandui ding in de verordening af te zien en art. 19 zonder meer te doen vervallen, te meer nu Gedeputeerde Staten volgens art. 8 der Motor- en Rijwielwet ook de bevoegdheid hebben voor de gemeenten die grens der bebouwde kom vast te stellen. Burgemeester en Wethouders kunnen zich o.m. bij de plaatsing der waarschuwingsborden regelende het snel verkeer binnen de bebouwde kom steeds gemakkelijk bij dien feitelijken toestand aanpassen. De maximum-snelheid in acht te ne men door motorrijtuigen binnen de be bouwde kom der gemeente mag volgens de nieuwe Motor- en Rijwielwet (art. 7) voortaan in 't algemeen niet beneden 20 K.M. per uur worden gesteld. De tot dusverre hier geldende regeling luidde, maximum 10 K.M. per uur in de binnen stad en 15 K.M. r*r uur daarbuiten. Het verkeer van tegenwoordig is evenwel in hoofdzaak snelverkeer en kan bij een strenge doorvoering van een dergelijk voorschrift niet regelmatig plaats vin den. Aangezien dan ook de bestaande re geling in de praktijk vrijwel niet was te handhaven, behoeft er naar B. en W. schrijven voor Haarlem in navolging van andere groote gemeenten geen bezwaar te bestaan tegen verhooging dezer maxi ma. B. en W. hadden voorgesteld een maximum snelheid van 20 K.M. per uur voor de eigenlijke binnenstad en een maximum van 30 K.M. per uur daar buiten. De aandacht wordt er op ge vestigd, dat daarnevens ook zonder over treding dezer snelheidsbepaling steeds nog veroordeeling mogelijk is terzake overtreding van art. 25 Motor- en RU wiel wet. indien wordt gereden op zoo danige wijze of met zoodanige snelheid, dat de vrijreid of de veiligheid ran het verkeer :er plaatse wordt belemmerd of lr. gevaar gebracht. Indien iu de praktijk onverhoopt mocht blijken, dot met die voorschriften bet verkeer in de gemeente niet voldoen de kan worden beheerscht, is met toe passingvan art. 7 lid 2 der wet de Raad nog bevoegd, zij het onder goedkeuring van Gedeputeerde Staten, een maximum snelheid vast te stellen van 12 K.M. per uur voor wegen, waarop in 't algemeen een zeer groote verkeersdrukte heerscht. Voorshands meenen B. en W. echter, dat met het gewijzigde art. 120 der A. P. V. kan worden volstaan. Nieuw is onder de verkeersbepalingen art. 97; met het oog op de veiligheid ook van andere weggebruikers dient vooral de wielrijdende jeugd op dit punt eenigszins aan banden te worden gelegd. Dit bepaalt Het is den bestuurder van een motor rijwiel of rijwiel verboden binnen de be bouwde kommen der gemeente over den openbaren weg te rijden beide handen los van de stuurinrichting houdend". In hoofdstuk I zijn ingevoegd de artt. 26 en 27; ontleend aan de algemeene politieverordening der gemeente 's-Gra- venhage. Art. 46 (oud art. 49) is zoodanig om schreven, dat in 't bijzonder nabij kerk gebouwen en tijdens muziekuitvoeringen in den Hout of elders hinderlijk lawaai kan worden voorkomen. Dat artikel luidt: „Het is verboden op den openbaren weg in 't bijzonder nabij kerkgebou wen onder kerktijd en bij een in de open lucht gegeven openbare mziek- of zanguitvoering noodeloos te schreeu wen, rumoer te maken, onnoodig op te dringen of op eenigerlei wijze de orde te verstoren". Blijkens art. 59 zal het kleedjes klop pen op of aan den openbaren weg voort aan ook nog in de avonduren mogelijk zijn tusschen 10 en 11 uur. Artikel 69 luidt in de nieuwe veror dening: Het is verboden door middel van een toestel bestemd tot het hoorbaar maken van muziek of van de menschelijke stem, hetzij in de buitenlucht, hetzij binnens huis met ongesloten ramen en deuren, voor de omgeving hinderlijk geluid te maken". B. en W. sJhrUven daarover: Met art. 69 wordt in navolging van Den Haag en Rotterdam betoogd te on dervangen de soms ernstige klachten omtrent hinder, welke buren of anderen van niet al te bescheiden muziekliefheb bers ondervinden. Het is de bedoeling alleen mechanische muziek onder deze verbodsbepaling te doen vallen. Vandaar dat gesproken wordt van een „toestel bestemd tot enz." Onder deze muziek dient te worden verstaan alle muziek, welke anders dan uitsluitend door de stem of door bespeling van een instru ment wordt voortgebracht. Het artikel zal preventief nuttig werken zoo meenen B. en W. Art. 86 is ontleend aan de strafbepa lingen der gemeente Utrecht. Sedert de wettelijke vereischten voor en de ijk van weegwerktuigen werden afgeschaft, zijn er gaandeweg weeginstrumenten van de meest verschillende constructies en vor men in gebruik gekomen, weegbruggen, veerweegwerktuigen. snelwegers, enz. Het gevaar, dat men, niet zijn rechtmatig gewicht verkrijgt is daardoor zeer toe genomen. Voor zoover dergelijk bedrog niet wordt gepleegd ..door het aanwen den van listige kunstgrepen" (art. 329 Wetboek van Strafrecht) kan daartegen niet met goed gevolg worden opgetre den. Met het oog hierop is art-, 86 A.P.V. ingevoegd, hetwelk den winkelier na drukkelijk verantwoordelijk stelt voor de deugdelijkheid van het door hem gebe zigde instrument. Haarlem, 7 Januari Presentie Het heeft anderen met mij wel eens verwonderd dat de Raad erin slaagt om in de afdeelingen de gansche gemeente- begrooting in één enkelen middag af te werken. Je zoudt geneigd zijn om er conclusies uit te trekken. Zooals bijvoor beeld die Amsterdamsche collega deed, die met gloed en overtuiging betoogde dat gemeentel-aden altijd afdeellngsge- wijs moesten beraadslagen. De journalis ten. het publiek, de rechercheurs en de boden zouden dan natuurlijk ook ver deeld moeten worden. En de stemmen- cijfers want er zou toch gestemd moeten zouden kunnen worden sa mengeteld. Het zou alles veel vlugger gaan, tenminste als men voor iedere vergadering de afdeelingen weer opnieuw liet loten, zoodat zü telkens anders sa mengesteld zouden zijn. en geen enkel lid ooit wist „waar-le-was". ,De fout van onze bestuurslichamen is" aldus deze oorspronkelijke man. ..dat ieder lid zich teveel bewust is waar-ie is, to welke fractie hij behoort, en zoo. E: ge loof dat mijn middel uitstekend zou werken tegen de verpolitieking. Het frac tiewezen zou er als het ware door uit eengerukt worden". Enfin, het is een idéé, en ik vermeld het als zoodanig. Zonder meer, zou Cha rivari us niet zeggen. Mijn verbazing over de snelheid waar mee de Raad een begrooting in de af deelingen afwerkt is weer eens gestegen bij het lezen van pag. 15 van het boek deel van 86 pagina's, aan dezen histo- rischen middag gewijd. Op pag. 14 vindt u, om precies te wezen: volgnummer 291, le afdeeling van Hoofdstuk n, Uit gaven. Algemeen Beheer. En ik lees: „Onjuist wordt het door meerdere le den geacht dat, zoo een lid te vroeg de raadsvergadering verlaat hij in het ge heel geen presentiegeld ontvangt; ge klaagd wordt, dat een soepeler toepas sing der desbetreffende bepaling wel toegezegd, doch niet plaats gevonden heeft; temeer wordt deze houding klein geacht, wijl de wethouders, die bezwaar maken een iets te vroeg vertrekkend raadslid presentiegeld uit te keeren, self meermalen te laat komen. Met verwon dering vernemen vele leden, dat de wet houders naast hun salaris ook nog pre sentiegeld ontvangen; dit wordt onjuist geacht". B. en W. antwoorden hierop: ,Het reglement van orde wordt voor de uitbetaling der presentiegelden soepel toegepast; het zou echter volkomen in strijd zijn met het reglement van orde om een raadslid presentiegeld toe te ken nen. wanneer hü, om een voorbeeld te gebruiken, ten 3.30 ure een raadsverga dering verlaat, die tot ruim 6 uur voort duurt. Wil men in een zoodanig geval hetzij vol, hetzij gedeeltelijk presentiegeld toe kennen, dan dient het desbetreffende ar tikel. luidende: „De leden genieten voor elke vergade ring. welke door hen ten volle wordt bij gewoond, een presentiegeld van S.— te worden veranderd. Van ons college is echter een voorstel tot een dergelüke wüziging niet te ver wachten. Dat de tegenwoordig in functie zijn de wethouders meermalen te laat in de raadsvergadering komen is in stTÜd met de feiten. Uit de presentielüst blijkt, dat sedert 1923 in bijna alle raadsvergaderingen na den laatsten wethouder nog meerde- ré raadsleden de lUst hebben geteekend, aan wie het presentiegeld is uitgekeerd. Dat wethouders behalve een jaarwedde als zoodanig presentiegeld ontvangen voor het bijwonen van raadsvergaderin gen vloeit voort uit de omstandigheid, dat zü, behalve wethouder, ook raadslid zün". Dus is er nog tüd over geweest voor de bespreking van zulke détails! Hoe is het mogelijk dat gemeenteraden, die bij andere gelegenheden zoo vaak den in druk wekken dat zü tüd teveel hebben, op een dergelüke wijze met één middag kunnen woekeren! Het dwingt ontzag af. Maar ik geef B. en W. gelijk. Zij zijn tegenwoordig erg soepel In de dagen van burgemeester Borecl en burgemees ter Sand berg verbeurde een raadslid zün presentiegeld al als hü tien minuten verdween om bü Maas op de Groote Markt watsigaren tc koopen. Tegen woordig wordt daar niet meer op gelet HU krügt zün acht pop Is het onredelijk dat B. en W. vergen dat hy niet om half vier wegloopt als er tot zeven uur vergaderd wordt? En dat zün geen nieu we afdeeling willen instellen om uit te rekenen hoeveel 43/87 van acht gulden is en dat uit te keeren. als de geachte afgevaardigde van den volkswil büna de halve zitting heeft bijgewoond? Neen nietwaar. Ook spreekt het vanzelf dat de wet houders van wie ik mede getuigen kan dat zü zeer trouwe comparanten zyn óok presentiegeld krijgen, als cr niet in het reglement van orde staat: .Alle raadsleden krijgen presentiegeld, behalve de wethouders". Hoe kan de Raad zich erover verbazen? De Raad, die zelf het reglement heeft vastgesteld en het dus moet kennen ran haver tot gort.... eigenlük nog beter dan een voetballer zün spelregels, want die zijn door anderen, door vreemdelingen nog wel. voor hem gemaakt. Het is geen gelukkig moment geweest van de afdeelir.gen. En wat dc waardigheid van den Raad betreftenfin, laat ons hier besluiten. De aanwezigen hebben nu eenmaal al tijd ongelyk. R. P. HANDS UP! (President Coolidge heeft bü zün nieuwjaarsreceptie meer dan 3000 henden moeten drukken en moet thans dientenge volge zün hand in een doek dragen). Velen komen handjes geven. Dat is u wel reeds bekend. Tijdens de Nieuwjaarsreceptie. Van den Yankee-president.; Coolidge heeft die pret al jaren, Eerder bü de hand gehad. Dat de büdehandsche Yankee, Stevig bü de hand hem vat: Maar die handdruk-drukte neemt toch. Steeds hand over hand nog toe. Ditmaal werd de hand van Coolidge. Ondershands wel lam en moe. Het presidentieele handwerk. Is niet zonder pün geschied. Driemaal duizend handen druk Je In een handomdraaien niet: Dat het voor de hand fataal was. Ligt natuurlijk voor de hand. Maar een president moet zwichten, Voor den handaard van zün land; Driemaal duizend landgenooten. Zijn met Coolidge hand geëerd. Maar zü hebben toch zijn arme Armen te hard gehanteerd. Want toen Coolidge 's avonds thuiskwam Zei mevrouw: mijn arme man, Tc Zie al wat er aan de hand is, J' hebt er ook zoon handje van. Ja zei Coolidge een prestatie. Vind* »je niet? en op mün woord, 't Ging niet machinaal, het bleef steeds. Handwerk van de beste soort.... Hoe men over Coolidge denke. Stellig treft hem geen verwüt, Dat hü handigheid zou missen. Of zich schaamt voor handarbeid. UITGAAN. SPEENHOFP. Morgen, Zondagavond zal onze be kende stadgenoot en dichterzanger Koo6 Speenhoff Sr. en familie in den schouwburg Jansweg een populaire ca baret-avond geren. Zij zullen de nieuw ste nummers van hun repertoire ten ge- hoore brengen. Londen gedeeltelijk onder water 11 personen verdronken Reuter telegrafeert ons: De Theems ls bulten de oevers ge treden in Londen, waardoor het tram verkeer gestoord ls en het water bin nenstroomt in de parlementsgebouwen LONDEN 7 Jan. (Reuter.) Een merk waardig gezicht leverde het op, langs den geheelen oever van de rivier, toen kort na middernacht de rivier over stroomde waardoor het geheele tram verkeer werd verstoord, en een aanzlen- lük gedeelte ren de kaden en wegen weldra tot op verscheidene duimen diepte blank stond, vooral nabü de Waterloo-bruggen. LONDEN 7 Jan. (Reuter). Aan dc be. richten over de overstrooming van de Theems kan nog worden toegevoegd, dat In Westminster een aantal straten tot op verscheidene voeten diepte on der water staan. Tot de gebouwen, die loor het water bedreigd worden, be- :ooren ook de Tower van Londen en iet Palels van den Aartsbisschop van .Canterbury. Uit Battersfleld (Poplar) en Grcen- vich en andere plaatsen In het London- district van de Theems komen berichten van overstrooming binnen. Verscheide ne personen in beneden verdiepingen der hulzen zün reeds verdronken. Politie te paard en te voet ls naar de overstroomde gebieden gesneld om de mcnschen te waarschuwen hun hulzen te verlaten en anderen te redden. LONDEN 7 Jan. (Repter). Bü de overstrooming van de Theems in Lon den zün ln Westminster 11 personen verdronken De Ifken zün vanmorgen naar het lijkenhuis overgebracht. De politie doet nasporingen naar 4 personen, die nog vermist worden. Verbouwing en Uitbreiding opgc" dragen aan de architecten Jonkheid en Springer Naar wdj vernemen zijn de verbou wing en uitbreiding van het Huis Spaar en Hout door de koopers opgedragen aan den architect K. Jonkheid te Heemstede, die reeds een aanvang met dc opmetingen heeft gemaakt. Voor de uitvoering van de tuin architectuur ls opdracht gegeven aan den tuinarchitect den heer L. A. Sprin- UIT HET TAXIBEDRIJF. GEEN ROULEERSYSTEEM. Zooals reeds eerder werd medegedeeld was door de directie van de Amsterd Rijtuig Maatschappü en de besturen van de werknemersorganisaties aan B. en W. het versoek gericht om hier ter stede te komen tot een roulecrregeling voor het taxibcdrüf. Tevens was verzocht over te gaan tot het plaatsen van telefoon zuilen op de standplaatsen. Die zouden op het gewone telefoonnet verbonden worden, zoodat elk üIq een taxi noodig heeft deze rechtstreeks van de stand plaats kan opbellen. Over dit verzoek is eenige dagen te rug een conferentie ten stadhuize ge houden. waaraan deelnamen de werk gevers uit het taxibedrüf en de verte genwoordigers der werknemersorganisa ties. Er werd uitvoerig over het inge diende verzoek gediscussieerd. Naar wü thans vernemen zün door B. en W. aan de vergunninghouders van taxi-standplaatsen de vergunnlngsbewü- zen voor het Jaar 1928 bekend gemaakt. Hierin wordt niet gesproken van een rouleerregeling, zoodat aangenomen mag worden dat B. en W. afwijzend op het verzoek van de A. R. M. en dc werk nemersorganisaties hebben beschikt. Bü de aanvragers heeft dit groote be vreemding opgewekt daar de verzoekers ter conferentie betoogd hebben, dat de regeling in het belang van het publiek en van het bedrüf zou zün. Daar even wel aan de verzoekers nog niet de beslis sing van B. cn W. officieel bekend is ge maakt. kon thans nog niet worden me degedeeld welke stappen men in ver band met deze afwijzing zal nemen. erwijien wij naar de tweede pagina van <ut btad. D£ VREESEUJKE ONTPLOFFINUSRAMP TE BERLIJN, bleef er van bet halt over. dan één groote puinmassa. Het Zuidelijke gedeelte van Het huis, waar door den ontzettenden luchtdruk groote schade werd aangericht. OPENBARE WERKEN. OPDRACHTEN AAN PARTICU LIERE ARCHITECTEN? Door verschillende raadsleden Ls in de afdeelingen aangedrongen, dat door de gemeente meer werk aan particuliere architecten zal worden opgedragen; te weinig werk komt uit handen van Open bare Werken, ofschoon door particuliere architecten meermalen voordeellger wordt gebouwd. In dit verband werd gewezen op een in de Velserstraat gebouwde school. Op een destijds in den Raad hiertoe gedane vraag is een toezegging door B. en W. gedaan; gevraagd werd nu wanneer de Inlossing dezer belofte kan worden te gemoet gezien. B. cn W. antwoorden: ..Het gevoelen, dat te weinig werk komt uit handen van Openbare Werken en dat door particuliere architecten meermalen voordeeüger wordt gebouwd, wordt door ons voorshands niet gedeeld. Om die redenen is er dan ook voor ons geen aanleiding om meer werk aan par ticuliere architecten op te dragen. De destüds aan den Raad gedane toezeg ging zal natuurlijk worden Ingelost. Het bouwen van een badhuis ln het noor delijk deel der gemeente zal aan een particulieren architect worden opgedra gen; de noodige stappen ln die richting werden reeds gedaan". HET SCHIP „E'AVENIR" GESTRAND. In de Golf van Mexico. GEEN ONMIDDELLIJK GEVAAR? Een Reuter-tclegram uit Palm Beach meldt, dat de identiteit van het schip, waarvan S. O. S.-selnen zün op gevangen. niet definitief is vartgesteld. maar dat men gelooft, dat het de J'Ave- nlr" is. Het is blijkbaar ontredderd, maar er zou geen onmiddellijk gevaar voor vernieling zün. Een stoomschip is vertrokken orn bijstand te verlccncn. Verder seinde Reuter: De berichten, hedenochtend ontvan gen. over het Belgische opleidingsschip J'Avenir". dat gestrand is, zün gunsti ger. dan men dacht. Een sleepboot bevindt zich dlchtbü het opleidingsschip om het naar dc haven te sleepen voor geval men er niet ln zou slagen de noodige herstellingen te verrichten cn het niet met eigen midde len zün weg zou kunnen vervolgen. De adelborsten zün aan boord van het opleidingsschip gebleven. Het Hbld. meldt Het bericht wordt bevestigd, dat het Belgische schoolschlp J'Avenir" ln de Golf van Mexico, nabü de Baliama- ellanden is gestrand, al zou de toestand voor de bemanning niet gcvaarlük z'Jn. Sleepbooten zün ter plaatse aangeko men. Het zeilschip J'Avenir", dat op zün tiende vaart sedert den wapenstilstand is, staat onder gezag van kapitein Vandesande Het vertrok 28 December. De bemanning bestaat uit 90 man. on der wie 64 adelborsten.

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 1