DATUMSTUKJES HET SPOORWEGONGELUK TE ZANDVOORT 45e Jaargang No. 13668 Verscfiïjnï dagelijks, BeEalve op Zoh- en Feestdagen Dinsdag 10 Januari 1928 HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN per week f 0.27H, met geïllustreerd Zondagsblad f 0.32; per 3 maanden: Voor Haarlem en de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente) f 3.57H- Franco per post door Nederland 3.87Afzonderlijke nummers f0.15. Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem en Omstreken f0.57H; franco per post f 0.65 AD VERTE NTI EN Van 1 tot 5 regels 11.75-, iedere regel meer 35 cents Reclames 60 cents per regel. Bij abonnement aanzienlijk rabat Twaalfstuivers-advcrtcntiCn van Vraag en Aanbod van 1 tot 4 regels 60 Cents per plaatsing, elke regel meer 15 Cents h contant; buiten het Arrondissement dubbele prijs. Directie, Redactie en Administratie: Gr. Houtstraat 93, Post-Giro 38810 UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER Telefoonnummers: Directie 13082. Hoofdredactie 15054, Redactie 10600 Directeuren J. C. peereboom en P. w. peereboom en Administratie 10724 en 14825. HoofdredacteurROBERT PEEREBOOM Drukkerij: Z.B. Spaarne 12, Telefoon 10122, 12713 Bijkantoor voor Santpoort, Volsen Velson-Noord, ijmuiden, I Jmuidon-Oost, Beverwijk, enz., enz. Driehuizerkerk w eg 2, Velsen, Telefoon 3521 DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN. EERSTE BLAD AGENDA. Heden: DINSDAG 10 JANUARI Stadsschouwburg: Het Schouwtooneel <Jan Musch) „De Vrek", 8 uur. Geb. Ned. Protestantenbond: Evange lische Mij. Prof. Dr. A, A. de Har tog, 8.15 uur. Bioscoopvoorstellingen. Cabaret Modern: Dancing, Cabaret, Jazzband. WOENSDAG 11 JANUARI Stadsschouwburg: Ver. Tooneel (Ver. kade en Verbeek) „John Marlay". Else Mauhs. 8 uur. Gem. ConcertzaalVolksuniversiteit voor H. en O. Lezing L. J. Jordaan; „De ontwikkeling van de Kunstfilm", 8 uur. Statenzaal, Prinsenhof: Gemeenteraad 1.30 en 8 uur. Cinema Palace, Groote Houtstraat. Bioscoopvoorstelling 2|^ en 8 uur. Luxor Theater, Groote Houtstraat Bioscoopvoorstelling 2)4 en 8 uur. Scala Theater, Kleine Houtstraat. Bioscoopvoorstelling 2.30 en 8 uur. Rembrandt Theater, Groote Markt. Doorloopende bioscoopvoorstelling: 79, 9.1511.15 uur. Matinée 230 uur. Cabaret Modern: Dancing, Cabaret, Jazzband. DE JAARWEDDE VAN DEN BURGEMEESTER. EEN VOORSTEL VOOR VER HOOG ING TOT 13.000.—. Door B. en W. is bij de begrooting voorgesteld om de jaarwedde van den burgemeester van f 10.000 op f 12.000 te brengen. In de le afdeeling van den gemeen teraad is over dezen post opgemerkt: „Diverse leden achten het salaris van den burgemeester te laag, Leiden be taalt f 12.000, eveneens Dordrecht en Groningen; Utrecht zelfs f 14.000; het salaris zou minstens f 13000 moeten be dragen; zou hiervoor geen meerderheid zijn te vinden, dan zou met een geringe verhooging boven f 12000 moeten worden volstaan". In de 3de afdeeling; „Een lid vindt de jaarwedde van den burgemeester van een stad als Haarlem ook na de verhooging nog te laag. Een ander lid vindt deze jaarwedde te hoog. Verschillende leden vinden de voorgestel de jaarwedde noch te hoog, noch te laag, doch juist voldoende". Nu stellen de heeren Vincent Loosjes G. Wolzak," W. A. J. van de Kamp en H. J, L. Klein Schiphorst voor om den post 287 te verhoogen met f 1000. Die post zou dus van f 12000 op f 13000 gebracht worden als dit voorstel wordt aangenomen. TEGEN OVERLAST VAN HONDEN. EEN AANVULLING DER POLITIEVERORDENING. De heeren Ch. C. Wolff, A. J. Loerak ker en J. G. van Kessel stellen den raad voor artikel 68 der Algemeene politie verordening als volgt te lezen: „Een ieder is verplicht door het ne men der noodige vocvzorgsmaatregelen te voorkomen, dat honden die onder zijn toezicht staan: a. aanhoudend janken of blaffen of op andere wijze voor de omwonenden hinderlijk zijn: b. op eens anders terrein onbeheerd losloopen. Het bepaalde sub a is niet van toe passing voor zoover enz," Naar wij van de voorstellers verne men is het geenszins de bedoeling om te verbieden dat honden op den open baren weg los loopen. „Op eens anders terrein" wordt verstaan van particulie ren. In de bu:inwijken heeft men veel last van honden die tuinen vernielen. Daartegen wil men waken. Bezitters van honden moeten er voor zorgen, dat hun dieren niet op particuliere ter reinen komer. waar zij nadeel kunnen toebrengen. CENTRALE BOND VAN TRANSPORTARBEIDERS. EEN GIFT VAN ƒ25.000. Zaterdag werd door den Centralen bond van transportarbeiders herdacht dat voor 10 jaar overgegaan werd tot tot fusie van 5 organisaties van tran sportarbeiders. Tevens herdacht de heer Bratigam het feit dat hij 25 jaar geleden als be zoldigd bestuurder werd aangesteld. Er is besloten, een bedrag van f 25000 beschikbaar te stellen voor bestrijding van tuberculose onder de leden en hun huisgenooten. Dit bedrag zal de grond slag vormen van een fonds om een sa natorium te doen bouwen. Haarlem, 10 fanuan De Man-Mannequin. Een groote Nederlandsche heerenklee- ding-firma heeft een ietwat ontstel lende nieuwigheid gewaagd, Zij laat een mannelijken mannequin optreden. Het schijnt dat hij de eerste in Europa is. Hij heet Kareltje Plagge en was tot voor korten tijd filmacteur bij de Paramount, maar heeft dit beroep opgegeven. Hij wandelt nu door de étalages van de bewuste firma, in de Leidschestraat te Amsterdam, en de hoofdstedelingen verdringen elkaar om te zien hoe je winterjassen, regenjassen, gewone kan toorpakjes. ietwat Zondagscher pakken, jaquette, smoking en rok opde ware wijze moet dragen. Blijkbaar is het plan van de firma om haar man-mannequin ook naar haar filialen in ,,de provincie" te zenden, en wij hebben dus kans dat ook Haarlem er binnenkort op vergast wordt. De Haarlemsche afdeeling wacht nog op eventueel bericht van haar hoofdkantoor. Het schijnt schoon om te ervaren dat er eens iets op modegebied is waarin ons land in Europa de leiding neemt. Tot. dusver zijn wij op dit gebied nim mer zeer toonaangevend geweest, en onze internationale vermaardheid in de Mode heeft zioh vrijwel bepaald tot de juiste coupe in zeer wijde heeren-pan- talons met bijbehoorende jekkers, klompen en zijden petten. Behalve op bals masquës hebben wij er in het bui tenland nooit school mee kunnen ma ken. Nu laten wij ineens den eersten man mannequin op het menschdom los! Het is verrassend, maar mij spijt het dat de oorspronkelijkheid niet in wat an ders is gezocht. Een Engelsch schrijver, die onder lafaardig pseudoniem een boek vol aphorismen tegen de Vrouw heeft ge schreven, onder den onvriendelijken ti tel „Cats", zegt daarin o.a. dat het cen man hindert en geneert om zijn eigen sexegenooten in een vernederende rol te zien, maar dat het een vrouw amu seert om de hare aldus te aanschou wen. Ik zou dit laatste niet gaarne be amen, maar het eerste is ongetwijfeld waar. Het hindert ons allen om die be klagenswaardige sukkels te zien die met borden op rug en borst als „sandwich - men" moeten rondzeulen om een of an der poetsmiddel, of een jenevermerk ot zooiets aan te bevelen. Zij zijn in een droevige onwaardige positie, en al heeft maatschappelijke mislukking him ge voelens misschien ook al heel ver afge stompt. zij moeten het toch r.og beseffen. Kijkt u, in Amsterdam bij voorbeeld, er de zielige, geslagen fa cies maar eens op aan. Het beroep van man-mannequin is misschien minder opvallend vernede rend, maar het is toch een man onwaar dig. Dit ambt van betaalden beroepsfat moet een droevigen indruk maken. De historie heeft vermaarde amateur- dandies gekend, zooals Beau Nash, aan het hof van den Engelschen Prins- Regent te Bath in de 18e eeuw. En het Heden kent er ook nog. Te Parijs ge niet monsieur André de Fouquières. chef van het Protocol in het Elysée, groote faam als de best-gekleede man van de Fransche hoofdstad. En alle kleine pro vinciesteden bezitten naast hun stads- idioot- wel een of meer stadsfatten, min of meer als zoodanig erkend. Maar die heeren zijn zuivere amateurs, en dat maakt al het verschil. De man-mannequin, beroeps-parade paard in mooie pakkies, is heel wat an ders. Ik beklaag „KareUJe" Plagge, en wensch hem toe dat hij maar gauw weer een baantje bij de film krijgt al is het dan in een costuum zooals dat van den heer Charles Chaplin, dat men bezwaar lijk als een toonaangevend mode-succes kan aanmerken. Het is niet zeer waardig, maar het vernedert tenminste niet zijn man-zijn. Wel kan het ons benieuwen of de be wuste firma-in-heerenkleeding succes zal hebben niet haar mannelijken leven den modepop, zoodat de man-manne quin binnenkort even algemeen zal worden als de vrouw-dito. Voorloopig betwijfel ik het sterk. R. P- HET ONDERWIJS. DE GELIJKSTELLING. In het afdelingsverslag van den ge meenteraad over de gemeentebegrootlr.g lezen wij: „Meerdere leden merken op. dat de verlichting op openbare scholen volgens zeer voordeellge tarieven wordt geleverd; gevraagd wordt om eenzelfde regeling voor de bijzondere scholen". B. en W. antwoorden: ..Ce verlichting va*, openbare 'ge meentelijke) gebouwen, dus ook van de ipenb. scholen, geschiedt inderdaad vol gens verminderde tarieven. Het beginsel der gelijkstelling vordert inderdaad, dat de bijzondere scholen voor lager cn uitgebreid lager onderwijs op dezelfde wijze worden behandeld. Voorstellen zullen u hieromtrent spoedig bereiken". Het onderzoek door de Justitie. Maandagmiddag heeft aan het station te Zandvoort het onderzoek door de Jus titie plaats gehad inzake het daar Za terdagavond plaats gehad hebbende spoorwegongeluk. Aanwezig waren de subst. Officier van Justitie Mr. H. R. Andringa en Mr. Dr. W. F. M. Schutte. Rechter-Commissaris en de Rijksin specteur der Ned. Spoorwegen in het zesde district Ir. J. C. Loman. Een nauwkeurig onderzoek werd in gesteld. Ook de personenrijtuigen wer den onderzocht. Gebleken is dat de Westinghouse-rera op de rijtuigen wel heeft kunnen wer ken, maar niet op de machine. Er zal dus vermoedelijk een defect zijn geweest aan de machine. Waarschijnlijk zal een commissie van onderzoek worden ingesteld. Hedenmiddag zouden de locomotief en de tender uit het station gehaald wor den. hetgeen waarschijnlijk geen ge makkelijk werk zal zijn. In ons blad van Maandag maakten wij reeds melding van de verklaring, die de leerling-machinist, de heer P. Bak ker, wonende aan het Meidoornplein te Haarlem, gegeven had over de aanlei ding tot het ongeluk. Onmiddellijk na dat hü door twee ingenieurs der spoor wegen gehoord was, hadden wij Maan dagmiddag nog een kort onderhoud met hem. Een mecning over de oorzaak van het ongeluk had de heer Bakker niet, hij weet slechts, dat al het mogelijke gedaan is, om den trein tot stilstand te brengen. Gewoonlijk deden de machi nist. en hij op een ander type locomotief dienst, zooc.it zij deze machine niet door en door kenden. In O verveen werkten de remmen echter nog uitstekend, en werd niets vreemds aan de machine gecon stateerd. Gewoonlijk begint de machi nist te Zandvoort te remmen ter hoogte van den spoorwegoverweg, eenige hon derden meters van het station. Zoo ook nu maar de Westinghouserem, die anders b.v. bij een ongeval, zelfs automatisch remt, deed het niet. Bakker heeft toen noodsignalen met de fluit gegeven, en den regulateur open gedraaid, zoodat stoom ontsnappen kon. De Beer heeft uit alle macht de rem aangehaald en tegenstoom gegeven zooals men weet zonder resultaat. Wat verder gebeurd Is. herinnert Bakker zich niet meer. f lij heeft verschrikkelijke oogenblikken doei gemaakt, toen De Beer en hij de macht over de machine verloren hadden, en deze haar verderf tegemoet snelde. Tenslotte is de heer Bakker van de machine gesprongen, maar wat de ma chinist gedaan heeft, weet hij niet. La ter heeft hij hpm in een plas bloed terug gevonden. De heer Bakker betreurt het. dat hij niet het vuur onder den ketel gedoofd heeft, maar hij was te vee! overstuur om iets te doen. In een huis, waar hij binnengehold was, heeft men hem wat bijgebracht, daar is hij zeer dankbaar voor. Zooals wij reeds meldden moet hij nog het bed houden. Maandagmiddag klaag de hü nog over pijn in den rug cn het hoofd. Begrafenis van den machinist. Het stoffelük overschot van den ma chinist De Beer zal Woensdag op de be graafplaats Nieuw Eik en Duinen te s-Gravenhage ter aarde worden besteld. De stoet verlaat het St. Elisabeths Gast huis om kwartier over 10. de trein naar Den Haag vertrekt om 11.31. Wij vernemen dat het de bedoeling is, dat zooveel mogelijk leden van de Ned. Vereeniging van Spoor- en Tramweg personeel de teraardebestelling van het stoffelijk overschot van den heer De Beer zullen büwonen. Het vaandel der afdeeling Haarlem zal worden meege dragen. Begrafenis mcj. Kcnr. Wij vernemen, dat het stoffelijk over schot van mej. Keur, die bij het onge luk het leven verloor. Woensdagmiddag te 2 uur op de Begraafplaats te Zand voort ter aarde besteld zal worden. GOEDERENTREIN OP PERSONENTREIN GELOOPEN. Wéér bij Leiden. GEEN PERSOONLIJKE ONGELUKKEN. Hedenmorgen ongeveer half zetfen heeft naby het station te Leiden een ernstige botsing tusschen twee treinen plaats gehad, waarvan de gevolgen zeer ernstig hadden kunnen zijn. Er hadden gelukkig geen persoonlijke ongelukken plaats. Als door een wonder bleef het tot materieelc schade beperkt. Toen de 'rste personentrein utt Utrecht (zooals gewoonlyk bestaande uit locomotief, pakwagen. drie personen rijtuigen en eenige roederenwagens) het station te Leiden wilde binnenrijden, naderde uit de richting Den Haag een lange goederentrein, die voor een on veilig signaal had moeten stoppen. D2 machinist stopte evenwel niet. waar door de trein met een tamelük groote snelheid op den Utrechtschen trein in reed. Deze laatste trein was den wissel evenwel reeds zóóver gepasseerd, dat de rijtuigen met passagiers geen gevaar meer liepen. De locomotief uit Den Haag kwam nu alleen in aanraking met de achter den personentrein gehaakte goe derenwagens. Deze werden licht bescha digd en ontspoorden, terwyl ook de lo comotief van den goederentrein uit c" rails liep; zij k m met de linkerwie- len scheef in den grond terecht. Van den langen goederentrein bleven de meeste wagens onbeschadigd. Dc vlak achter de locomotief gekoppelde wagens, waarin ook de hoofdgeleider van den trein zat, werden echter totaal in elkaar gedrukt. Het mag dus een groot wonder heeten, dat de hoofdgeleider slechts een lichte wond aan den voet bekwam. Hoogst gelukkig was, dat de personen rijtuigen reeds gepasseerd waren, anders zouden de gevolgen niet te overzien ge weest zijn. Het verkeer op de IUn Leiden— Utrecht was geheel ontwricht. De reizi gers voor Utrecht moesten onder leiding van spoorwegambtenaren naar de trei nen (die eenige honderden meters bui ten het stall m arriveerden en vertrok ken) worden geleid. Zoo werd de dienst op Utrecht onderhouden. De lijn Leiden—Amsterdam, die lr igs het eerste perron te Leiden loopt, is buiten dienst gesteld en de treinen voor de richting Haarlem <óie het eerste uur na de botsing vertraging ondervonden) heeft men langs het tweede perron moe ten voeren. Het treinverkeer in beide richtingen was evenwel na een uur weer normaal. Terstod is men met het oprulmlngs- werk begonnen. Gehoopt wordt de lijn Den Haag—Haarlem weer geheel vrij to hebben. NOG MEER TRAM STORINGEN. RAILSVERZAKKING. Op den Bronstecweg. Tengevolge van het verzakken der rails derailleerde Maandagavond 5.30 uur naJbü de Blauwe brug op den Bron- steeweg, richting Heemstede, een nieuwe motorwagen der N.Z.H.T. Spoedig was de reparatie-auto van de E. S. M. met personeel aanwezig. Dade lijk werd de straat opgebroken zoodat de rails vrijkwam en de tram vervolgens weer in de rails werd. gebracht. Dit werk duurde zoowat een half uur zoodat een heele rij trams stond te wachten. Men trachtte nog zooveel mogelijk op de linkerlijn te vervoeren. Het was een heele consternatie en de dienst was zoo goed als geheel in de war. Er was veel belangstelling van het publiek. Op den S^hoterweg. Het vele water, dat den laatsten rijd in den vorm van regen, sneeuw of hagel is gevallen, heeft ook de tram banen op der1 Schoterwcg en gedeelte lijk op het Soendaplein, in desolaten toestand gebracht. Op verschillende plaatsen zijn een- of beide tramrails soms zelfs alle vier een decimeter beneden het wegdek verzakt en hangen in wat slappe modder. De steenen langs de rails staan op die plaatsen op don kop. Onnoodig te zeggen, dat deze toe stand voor het verkeer zeer gevaariijk ïs. Ook op het Soendaplein, vlak op het kruispunt SoendastraatJuliar.apark en Rijksstraatweg is de weg onbegaan baar en gevaarlijk. Rails en wissels drijven in water en modder. Tramper soneel van weg- en werken is bezig met reparaties op enkele plekken. De- rails worden blootgelegd en het zand wordt met wat asch vermengd; dit mengsel blijft langer droog dan zand alleen. Z|jn dwarsliggers noodig? De heer A. V. sc'nryrt ons dat hij Zondagmorgen op het Raadhuisplein te Heemstede zag, toen een tram gepas seerd was, dat de baanschuiver over de straatsteenen heen was geschoven, daar de rails minstens 15 cM. gezakt waren. Het eenig afdoend middel zal zijn volgens inzender, dat dwarsliggers wor den gelegd, zooals bij de spoorwegen. Wij brachten dit denkbeeld over aan den chef van weg en werken der N. Z. H. T. Deze deelde ons mede dat dwars liggers onnocdig zijn. ,.D? lijn near Heemstede lig' 10 Jaar", zoo zclde hij ons, „en in al dien tüd hebben wij geen railsverzakking gehad. Op den Zijlweg hebben wij het ééns gehad maar dat is ook al weer cen jaar of zeven, acht ge leden. Bovendien: de verzakkingen plaatselijk. Men zou dus hier en daar dwarsliggers moeten leggen cm op de an dere gedeelten van de baan weer niet". BEGROOTING. Morgen begint de begrooting In onzen Haarlemschen raad. Morgen begint weer dat machtig Jaarlljksch festijn van den praat. Morgen weer vliegen de cüfers. Door de thans zwamvrije zaal. Tot het begrooteüjk einde. Van het begrootingstotaal. Ik zou bij tyden wel wenschcn, 'Als een wat zwaarbelast mensch) Dat het eens werd tot bekleining. Maar ach. dat blijft toch een wensch. Posten van tonnen van guldens. Hamert men door met een slag, Over de kleintjes verpraat men, Dikwijls een stuk van een dag. Raadsleden, 'k heb voor den arbeid, Dien een begrooting verwekt. Voor uw inspannende studie. Werküjk het grootste respect. Morgen, dan gaan de discussies. Vol goeden moed aan den gang. Moge de uitkomst verblijden In uw en ons aller belang, i Lijkt nu niet al te rooskleurig. Maar mlschien loopt het nog mee. Moge 't een hard gelach worden. Met een ch. niet met g. P. GASUS. NIEUWE SCHOOL GEBOUWEN. VERSCHILLENDE PLANNEN. Aan de behoefte voor openbaar onder - wüs wordt door B. en W. zoo verze keren zij in de memorie van antwoord op het afdelingsverslag speciaal in verband met snelle uitbreiding van en kele buitcnwyken bijzondere aandacht geschonken. Ingevolge raadsbesluit van 3 Augus tus Jl. zijn plannen tot schoolbouw in het Noorden der gemeente In bewerking. Overigens kan nog steeds aan alle aanvragen tot plaatsing van leerlingen op naby gelegen scholen worden voldaan en zulks in de meeste gevallen met in achtneming van de door den Raad ge stelde maxima per klasse. Uiteraard dient zoo merken B. en W. op met het oog op de financiëele gevolgen, vermeerdering van scholen met zorgvuldig beleid te geschieden. Niette min zullen, zoo noodig. voorstellen daar toe aan den raad worden aangeboden. Ook het voorbereidend lager onderwijs komt hierbij geleidelijk in betere condi ties. Reeds thans zijn in min of meer gevorderd stadium van wording drie zoo danige inrichtingen, te weten aan de Saracenenstraat, aan de Ceramstraat en aan het Leidsclieplein. De gebouwen aan het Prinsen Bol werk zullen na voltooiing van dc nieuwe H. B. School in het Kleverpark, spoe dig in gereedheid gebracht worden voor het buitengewoon onderwijs. Aan den directeur van ojjenbare werken is reeds opdracht verstrekt daarvoor plannen te doen ontwerpen. Opheffing van scholen, zoo noodig. zal zich allereerst bepalen tot de In het centrum der stad gelegen oude gebou wen. Aan de vrijkomende lokalen van school No. 29 aan de Bakkerstraat Is nog geene bepaalde bestemming gegeven. Wel is te verwachten dat mettertijd voor dc daar in gehuisveste Montessorischool nog eenige ruimte voor uitbreiding noodig zal blijken. BRUG OVER DE CRAIJENESTERVAART. DE NIEUWE VERBINDING HAARLEM—HEEMSTEDE. Er is reeds een begin gemaakt met den bouw van de nieuwe brug over de Crayernestervaart. tegenover de Prins Mauritslaan te Heemstede, Voor de beide landhoofden. waarvan de opritten reeds lang geheel klaar en zelfs bestraat waren, zijn kistdammen gemaakt voor het met selwerk van de brughoofden. Er Is cen smalle doorvaart gelaten. Het werk. dat door de gemeente Heemstede is aanbe steed. wordt flink aangepakt. Door deze brug wordt een nieuwe ver binding verkregen tusschen Haarlem cn Heemstede, waardoor gemeenschap ver kregen wordt tusschen het Haariemmer- houtpark onder Haarlem en het park Leeuw en Hooft onder Heemstede. HET VOORBEREIDEND L. O. DE BARBARASCHOOL. De voorbereidende ..Barbarasehoo!" Ö!C ge.estigd ts :n het P'rceel Jansstraat 83 in 'net voormalige Barbara-gast- huls is thans een particuliere school. In den raad Is aangedrongen op een beteren vorm van beheer van deze school. Naar wi.' vernemen zu'len B t w. b.i.r.c:-;..y.: aan don gemeenteraad voor steller. deze school door de gemeente te doen overnemen. DE GEMEENTE. BEGROOTING. HET STANDPUNT DER PARTIJEN. Ons werd medegedeeld, dat de R -K. en A.-R. in den gemeenteraad van plan zijn om voor de gemcmtebcgrooting tc stemmen en den wethouder van finan ciën Mr. M. Sltr.genberg te .steunen. Dit is zco werd ons verklaard - een uit vloeisel van de samenwerking by de wet- houdersverkiezmgen die in September hebben plaats gehad. Dcor het overleg tusschen de Reehtschc partijen en den Vvljz. Democratischer Bond was het toen mogelijk, dat Mr Ikerkens Thijs- sen (R.-K.i. Mr. Bruch tA.-K. i en Mr. Slingenberg (V.-D.) als wethouders her kozen werden. Wy hebben by de Christelijk Histori sche raadsfractie onderzocht hoe die partij tegenover de gemcentobegrooting staat. Ons werd medegedeeld, dat niet is deelgenomen aan de vergadering der Reehtschc raadsfractie over de gemeen- tobegrooting. wel hebben lndividucelc besprekingen met eenige leden onderling plaats gehad. Dc Christ. Historische raadsfractie heeft zelfstandig dc be grooting bestudeerd. In voel kan de Christ. Historische raadsfractie - zoo werd ons verzekerd met de voorsta len van B. en W. in deze bcgrootlng belichaamd meegaan maar zij heeft zich niet gebonden om haar stom daaraan te geven. Naar wjj vernemen is de Vrijheids- bonds-fractie voornemens om voor dc bcgrootlng te stemmen. Bij den Vrij heidsbond bestaat geen neiging om do vooriielien van de S. D. A. P. tol verla ging van bcdrijfstarleven te ondersteu nen. De ernstige bezwaren die van meer dan éen zijde togen de begrooting zul len worden Ingebracht zullen dus naar alle waarschijnlijkheid niet lelden tot een zoo drastische» maatregel als een ver werping bü dc eindstemming. DE SCHOOLBIOSCOOP. EEN VOORSTEL TE VER WACHTEN. De quaestie van het oprichten van een schoolbioscoop is reeds ecnlgen tüd bij het gemeentebestuur in voorbereiding. B. en W. willen den raad voorstellen daartoe over te gaan omdat het als een hulpmiddel bij het onderwijs aan te be velen is. Binnenkort is een uitgewerkt voorstel van B. en W. bü den raad te verwach ten. Het moet zoo vernemen wü in de bedoeling liggen dc schoolbioscoop in de bovenzaal van het Gcm. Concert gebouw te vestigen. DE SCHOOLGELDEN. VERORDENING NOG NIET GOEDGEKEURD. Eenige maanden geleden heeft de ge meenteraad de verordening op de hef fing van schoolgelden bü het middel baar onderwijs gewijzigd. Tot heden is evenwel de verelschtc koninklijke goedkeuring op die verorde ning niet ontvangen. Het gevolg ls dat de heffing der schoolgelden tot heden nog plaats 1 t volgens de oude verordening. HET HOOGOVENBEDRIJF. VOORUITGANG. De aanvoer van erts voor het Hoog- ovenbedrijf te IJmuiden over het Jaar 1927 bedroeg ruim 395000 ton, tegen ruim 200 000 ton over 1926. Alzoo een belangrijke vermeerdering, die wijst op uitbreiding van het hoog oven bedrijf. JAN TOOROP ZIEK. GEEN DIRECT GEVAAR. Naar de Tel. verneemt ls de kunst schilder Jan Toorop zeer ernstig onge steld. Gisteren was zijn toestand van dien aard, dat hem de Sacramenten der stervenden zijn toegediend, gisteravond was de toestand nog ernstig, maar er was geen direct levensgevaar. Het Haagseh Corr. bureau seint ons. dat de kunstschilder Jan Toorop reeds geruimen rijd lijdende was aan zenuw aandoeningen. In December ls hij door cen attaque getroffen, ten gevolge: waar van Instorting plaats had. Er bestaat weinig hoop op herstel. ADVISEUR N. O. G. He* hoofdbestuur van het N'. O. G benoemde tot rechtskundig adviseur de heer Mr. J. B. dc Hes, thans reeds aan het gepoo toehap verbonden

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 1