HAARLEM'S DAGBLAD UIT DEN RAAD. EEN SCHOONHEIDSCOMMISSIE? d. VLERK'S FOTO KLEINE HOUTSTRAAT 112 VRIJDAG 13 JAN. 1928 DERDE BLAD Voortzetting van de algemeene beschouwingen. De vergelijkingsmode. Diverse politieke attracties. De rede van den wethouder van Financiën. Wet houder Reinalda legt interessante verklaringen af. Behalve door politiek wordt deze serie begrootingszittingen in sterke mate be- heerscht door de zucht tot vergelijking met andere gemeenten. Tot voor korten tijd vergeleek men slechts zelden, maar het is nu volkomen in de mode gekomen. Wij zouden hier geneigd zijn om de schuld ervan te geven aan wethouder Slingenberg en den heer Joosten, die el kaar reeds dergelijke staatjes en statis tieken naar de vroede hoofden wierpen toen niemand anders er nog over dacht, ware het niet dat ook in andere ge meenteraden dit verschijnsel zich voor doet. De misstand schijnt geweten te moeten worden aan zekere compilators van belasting-statistieken en aan uit gevers van al te volledige gidsen, die hun stedenbeschrijvingen voorzien van opgaven omtrent belastingen, bedrijfs- tarieven en soms nog meer. Het voordeel en het nadeel van deze vergelijkingen zit in alle statistiek: je kunt er net zooveel mee bewijzen en niet bewijzen als je wilt. Dit wordt dan ook van alle zijden met geestdrift gedaan. Een complete vergelijkende studie van de begrootingen en rekeningen van de gemeente Amsterdam, plus de speciale levensvoorwaarden van de hoofdstad, met dezelfde factoren in Haarlem, zou misschien tot eenige afdoende conclusie kunnen leiden. Maar niemand heeft daar tijd voor. Het is de moeite ook niet waard. Je neemt een bedrijfstarief, en een belastingcijfer, en een rc/trves- totaal, en kogelt die op den tegenstan der los als debat-argument Wil je het erg mooi doen dan breng Je ze naar vo ren in onderlinge verhouding, percents gewijze. De tegenpartij is dan min of meer overrompeld. Maar den volgen den dag neemt hij dezelfde of eenige andere cijfers, haalt er wat grootste ge- meene deelers en kleinste gemeene veel vouden uit. bewijst daarmee het tegen deel en mitrailleert dit met kracht te rug. Het openbare bestuurslichaam ge niet, en we zijn weer wat verder gevor derd. D.wi.: de klok is weer wat ver- dr gevorderd. Ik hoop dat deze mode niet lang zal' duren, maar op het moment ziet het ei vrij somber uit. De politiek bij deze begrooting is on afzienbaar uitgebreid Vooral als de heer Peper begint met de principes van zijn internationale partij, en als mr. Gerritsz gaat betoogen dat zijn fractie geen „een heidsfront" met den Communist kan vormen omdat diens party destructief is, en de S.D.AP. constructief. O: als de heer Joosten uitweidt over ,.de vele staatsrechts-geleerden in den Raad", en mr. Slingenberg vraagt of hü in straf recht, in burgerlijk recht of in staats recht heeft gestudeerd. Een zeer zonder linge vraag. Het kost ons op zulke mo menten ook moeite om de prin cipieel© geschilpunten tusschen de ge achte strijders alsnog uit het debat op te visschen. Maar de groote attracties van het po litieke debat zün de partijwinsten en -verliezen by de jongste verkiezingen, de wethoudersverkiezing met vóórhistorie compleet en de homogeniteit in het col lege van B. en W. wy hebben den eer sten dag genoten van deze trits, en gingen er op den tweede blijmoedig mee door. De kwestie van de partywinsten lykt u misschien vry eenvoudig, want de cyfers staan immers vast en liegen niet. U vergist u zeer. Als u vier begrootings- zittingen in twee dagen tijds had mee gemaakt zoudt u beseffen dat niets een voudig is, en dat niets vaststaat We zijn nu pas zoover dat de heeren Johan Visser cn Joosten hopeloos van meening verschillen omtrent de vraag of men de percentsgewüzc toe- of afneming in kre- zerss temmen of de percentsgewijze zetel- winst in den Raad (in verhouding tol de veranderde totalen Raadsleden) als bclangryker moet beschouwen. Als u dit conflict of deszelfs moeilykheid niet doorziet, geachte lezer, komt dat door dat u geen veertien uur geluisterd hebt naar deze debatten. Ik heiaas wel, en myn partypolitiek-vrije ziel is natuur lijk veel te blank om ooit de oplossing van het raadsel te kunnenlaat ons zeggen: bevroeden. Ah, dat woord! Voor de wethoudersverkiezing met voorhistorie compleet verwys ik u naar de raadsverslagen van deze twee dagen, in totaal drie pagina's. De homogeniteit van het college van B. en W. is ongetwijfeld ruim zoo goed als men verwachten kan van vyf leden van vyf verschillende politieke partyen, die het voorrecht hebben reeds 4Yt jaar lang vereend te zyn vier van de vyf zelfs langer. Het heeft my getroffen dat niemand dit langdurig samenzUn te berde heeft gebracht. Het moet noch tans van belang zyn. Men went aan el kaar en het zou interessant zyn om „de stelling te poneeren" om in Raadstaal te spreken dat de practiscbe homo geniteit van vyf leden van één en dezelf de partij, pas in College vereenigd minder innig zou wezen dan die van deze vyf politieke tegenstanders. Ik beweer niet. Ik poneer slechts. De mlddagsitting begon met voortgezette rede van den wethouder van Financiën. Den vorigen avond had hy twintig minuten gesproken De voort zetting duurde twee uur minus vyf mi nuten. Totaal-generaal: twee uur er een kwartier. Het zij mij veroorloofd te veronderstellen dat de wethouder een afmat tings tactiek toepaste en daarin volkomen slaagde. Mr. Slingenberg was r.iet levendig, niet agressief zooals an ders. maar zeer monotoon Het sterkste punt van zyn rede zat in de verklaringen van de Ryks-belasting- inspectle betreffende het plaatseiyke be lastingkohier, dat zal lelden tot een be taling naar een schatting van 863.000. Dit valt inderdaad zeer mee. De wet houder zei dat de inspecteur nog nim mer te hoog geraamd heeft Dat nemen wy grif aan. maar heeft hU ooit met zu'k een annexatie te doen gehad? Laat ons intusschen hopen dat de uitkomsten op dit punt de verwachtin gen zoozeer zullen overtreffen, als mr. Slingenberg's mededeel in gen in uitzicht stellen. Mr. M. Slingenberg De wethouder vond de aanvallen van D. A. P.-zyde op zyn beleid niet zoo scherp als hy na de Memorie van Ant woord had gedacht, en meende dat de socialisten de verantwoordeiykheid voor deze begrooting wel mede zullen willen aanvaarden. Maar laten bleek, uit de redevoeringen van die zyde. dat dit neg zeer onzeker is. Volkomen obja:- tief de zaak beschouwend de bezwa ren van de S.DA.P. tegen de begroe ting zyn deels van zuiver politieken aard, en strekken zich derhalve over een gansch ander gebied uit dan de onze kan ik mij niet goed voorstellen hoe met name de heer Joosten vóór deze begrooting zou kunnen stemmen. Zeer handiglyk bracht mr. Slingen berg zelf op den voorgrond dat deze be grooting in opeet al drie ton minder ontvangsten heeft uit de opcenten op het Personeel. Zeer handiglyk, want de Raad heeft zelf voor ae belastingver mindering gestemd, behalve de S. D. P. Verder is er twee ton minder op hoofdstuk I, wordt er minder gesteund op overschot ten uit vorige jaren. Totaal een half millioen minder op de ontvang sten. Wy hebben in dit blad betoogd: gy had juist in dit jaar niet die ton per jaar cadeau moeten geven, en dat om een belastingvoordeel te geven dat zeer twyfelachtig belang heeft, en waarvan de kleine inkomens het minst profiteeren, want een progres sieve opcenten-heffing van 30 tot 140 is veranderd in een algemeene heffing van 50. De wethouder zegt: wy hebben een niet onbelangryke belastingverla ging gegeven, en als wy straks de even redige heffing van 11/2 tot 2 moesten verhoogen zou alleen de vorige toe stand hersteld zijn. Ons antwoord daar op is: Neen, want dan zoudt 8y weer een verhooging toepassen die op de kleine inkomens even zwaar zou druk ken als op de hoogere. Dat de annexatie op den duur een voordeel voor Haarlem zal biyken te zyn vertrouwt de wethouder natuuriyk. Hy deed vrij interessan ie mededee- lingen over de bijzondere schadeloosstel ling aan Heemstede, die z.i. volgens het accountants-rapport-Limperg. van de gemeente Heemstede zelf uitgegaan, al uitkomt op een totaal van slechts f 1.800.000 terwyi Heemstede eerst zon der specificatie de volle twee millioen had gevraagd. Haarlem zal verder nog heel wat af te dingen hebben op de cij fers van het rapport-Limperg. En de afwikkeling van de diverse schadever goedingen kan nooit zoo nadeelig wor den dat meer op de rekening moet wor den gebracht dan op de begrooting ge raamd is. Niettemin zyn er by deze begrooting groote onzekerheden, omtrent de scha deloosstellingen. slag om den arm, en tevens mooi argument voor den wet houder, wiens medestanders dit ook al betoogd hebben. Voor de voorstellen tot verlaging van de bedryfstarieven, door de S. D. A. P. ingediend, voelt mr. Slin genberg daarom niets. Wy begrypen dit maar men zou kunnen vragen: Hadden deze tariefsverlagingen dia hoogstens een ton kosten niet kunnen worden uit gevoerd als die drie ton aan opcenten op het Personeel waren bespaard? Had men niet reeds eerder besloten tot een verlaging van de electrlciteitstarieven, weer ingeslikt is? Merkwaardig sch'ynt het dus dat de woordvoerders van de S. D. A. P.-fractie tegen die drie ton niet meer hebben geprotesteerd. Omtrent de bedryvenpoiitiek zei de wethouder: „wy moeten wel volgen als de sociaal-democraten overal het voor beeld geren olh de winsten uit de bedry- ven te halen. In Rotterdam staken de winkeliers omdat de tarieven te hoog zyn. In Arnhem heeft de sociaal-demo cratische wethouder ach verbaasd ge toond dat iemand de tarieven wou ver lagen." In zijn weerlegging van sommige zui- ver-financieele beswaren, tegen zijn be leid van de laatste jaren geopperd, was mr. Slingenberg niet zeer overtuigend, en aangaande de havenplannen bleef hy vaag, maar hy kon niet ongunstig denken over de financieele toekomst van Haarlem. HU beval een voorzichtige fi nancieele politiek gedurende de eerst komende jaren aan. qualificecrde hand having van de evenredige heffing op 11 2 als een sociale maatregel van te- lang en sprak hoopvolle woorden over een eindelijke nieuwe regeling van de financieele verhouding tusschen Rijk en gemeenten, die volgens de voorstel len Haarlem 2 1,2 ton per jaar zou kun nen opleveren. Er was eenlg applaus toen hy eindigde. Tot dusver heeft het debat niet den indruk gegeven dat de wethouder als monopolist van kennis inzake het fi nancieele beleid veel concurrentie in den Raad verwachten heeft. Ik vond het zeer teleurstellend. Zelfs de heer Roodenburg, die 's avonds by de replie ken voor het eerst aan het woord kwam en die financier is, bracht de groote lijn vrijwel niet in zyn betoog. Wel vond mr. Slingenberg ln dit op zicht een tegenstander in het college van B. en W. Wethouder Reinalda hield een merkwaardige rede waarin hy ver scheidene dingen van belang zei. Tot het voornaamste behoorde zyn verkla ring dat Haarlem deze annexatie alleen heeft moeten aanvaarden omdat de oude toestand onhoudbaar was, maar dat zy z.l. de voorlooper van een groo- tere annexatie moest zijn, wilde men ontkomen aan de groote lasten die al tijd op een centrum-gemeente gelegd worden ten behoeve van de omringende kleine luxe-gemeenten. Verder betoogde hy dat er nu al veel geld noodlg is om Haarlem aan zyn toekomst-taak te doen beantwoorden. Een onderhoud met den heer Jan Gratama, B. I. »,,VeeI, dat in Haarlem nieuw gebouwd is is niet alleen een beetje stijlloos, vervelend of suf, maar het is opdringerig leelijk!" Een schoonheidscommissie of niet? Dit is de quaestie waarover door B. en W. prae-advles is uitgebracht, naar aanleiding van het voorstel van de hee ren Loosjes ca om B. en W. uit te noo- digen de instelling van zulk een com missie voor te bereiden. Wy hebben van dit prae-advies in ons nummer van Woensdag uitvoerig mel ding gemaakt en 0112e lezers weten dus dat de meerderheid van B. en W. tegen De havenplannen werden daarby door een schoonheidscommissie is en een den wethouder naar voren gebracht. Hy vindt dat vasthouden aan 1 1/2 pot. evenredige heffing en steeds maar van alles zeggen: „Het kan niet want het kost geld" overdreven en gevaariyk ook. want als wy te lang blyven concentree- ren op 1 1/2 pet. teren wy in, evenals indertijd gebleken is toen de belasting te lang kunstmatig laag was gehouden, en een plotselingen sprong naar een heffing van 6 pot. noodig bleek. Tegen het wegnemen van reserves, eenmaal in de bedrijven gestort, had de wethouder groote bedenkingen. Hy kwam daarna met een verklaring omtrent zijn positie in het college, die beweging verwekte. Hy zei in 't kort: ,wy S. D. A. P.'ers zyn bereid in het college vertegenwoordigd te blijven zoo lang wy nuttige resultaten erin kunnen bereiken. Als telkens biykt dat wy by markante punten in de minderheid zyn zal ik aftreden als wethouder moeten overwegen. De S. D. A. P. zal haar hou ding bepalen naar aanleiding van het verloop der behandeling van deze be grooting". Dit was wel de merkwaardigste rede van den dag. De heer M. A. Reinalda Voor de wethouders mr. Heerkens Thyssen en mr. Bruch, die volgden, was er niet veel te beantwoorden, maar mr. Thyssen hield een korte en scherp-gc- stelde rede waarin hy sprak over arm bezoekers die politieken invloed of po litieke overwegingen zouden doen gel den, hetgeen hevige opschudding by de S. D. A. P. tengevolge had en mr. Ger ritsz ln zyn repliek deed eischen dat mr. Thyssen man en paard zou noemen als hy iemand te beschuldigen had. De S. D. A. P.'ers keurden aergeiyke din gen principieel even scherp af als mr. Thyssen het gedaan had. De wethouder van Onderwijs gaf een zeer welsprekende en levendige causerie over de politiek van zyn partij (de A.R.) ten beste en weidde uit over de school gelden, waarvan de heer Peper had ge zegd dat zij maar 10 pCl. van de onder wijskosten dekken en ..dus" wel afge schaft kunnen worden Mr Bruch ver klaarde. dat liet 13 14 pCt. was. elk geval een klein deel. maar dat dit geenszins bewijst dat afschaffing nuttig en mogeiyk is. In het algemeen is de schoolgeldregeiing goed. en er is nie mand ir. Haarlem die zijn kinderen nle: het L.O. en M.U.L.O. kan laten volgen en (by meer dan middelmatige begaaf- heid) ook het prc-universitair onder- wys. waarvoor verscheidene beurzen be staan. De burgemeester voerde niet hei woord. 's Avonds replieken, lang en vol po litiek. Politiek und kein Fr.de. Mr. Ger ritsz. in beteren vorm dan de eerste maal. had het er nu over dat in een stad met zulke partyverhoudingen al Haarlem heelt, de burgemeester nie' C.H. moest zyn maar behooren tot de grootste party, de SDAP. Hy uitte opnieuw bezwaren tegen de rechtsche meerderheid van 3 tegen 2 in het colle ge, tcrwyl de rechterzyde maar 17 van de 39 zetels in den Raad bezet. Hij deed een scherpen aanval op het z.i. ondemo cratische gedrag van de V. D. fractie, en werd daarin later deels gevolgd .xdoor den heer Loosjes (V.B.), die de veronderstelling uitte dat mr. Slingen berg wel met de S.D A.P. had willen sa menwerken voor de wethoudersverkie zing als hy er een meerderheid mee had gehad. Voorts de heeren Johan Visser. Roo denburg. Joosten (weer vyf kwartier lang), Peper >met een zonderlinge theo rie over de bedryfskosten die op groot- en kleinverbruikers drukken) En toen we om elf uur naar huis gingen zaten wy nog steeds midden in de algemeene beschouwingen. Het duurt wel zeer lang. Er zit heel weinig schot in. R. P. minderheid (de voorzitter cn wethouder Reinalda) er vóór. .Bent u vóór of tegen een schoon heidscommissie?" hebben wy naar aan leiding van dit praeadvies gevraagd aan den bekenden Amsterdam«chen architect den heer Jan Gratama. B. I.. voorzitter der schoonheidscommissie van archi tecten in de hoofdstad, wiens belang wekkende lezing over stedenbouwkunde, eenige maanden geleden in het Ge- meenteiyk Concertgebouw alhier gehou den. velen zich nog zullen herinneren. En het antwoord van den levendigen en zoo warm voor zyn vak en voor schoonheid ln 't algemeen gevoelenden heer Gratama. luidde zooals trouwens te verwachten was: ,Er vóór! Onvoorwaardelijk er voor! In de eerste plaats voor Haarlem dat zoo'n mooie stadgeweest is. Want aan de zoogenaamde welstandsbepaling in de bouwverordening, daar houdt men zich by u te Haarlem al bijzonder slecht. Veel dat in Haarlem nieuw gebouwd is. is niet alleen een beetje styUoos, vervelend of suf. maar het is opdringerig leeiyk. volko men valsch op zichzelf zoowel als ten opzichte van dc omgeving waarin het staat. En Haarlem was toch zoo mooi. Niet de Groote Houtstraat, waar maar allerlei gevels naast elkaar geplakt staan, maar de meer achteraf gelegen straatjes, het Groot Heiligland by voor beeld! En de Groote Markt. Uit oude teekeningen zien wy nog vol bewonde ring, hoe prachtig die was uit stede bouwkundig oogpunt. Maar, zoo vervolgde de heer Grata ma, laat ik het praeadvies van B. cn W., zooals het in uw blad voorkomt, eens op den voet volgen. E11 laat ik dan eerst zeggen dat het niet aanbeve lenswaardig. sterker: absoluut verkeerd is. de beslissing in aesthetlsche zaken aan B. en W. over te laten. Die zyn im mers niet deskundig en in alle plaat sen is toch het oordeel van deskundigen in te winnen! De schoonheidscommissie kan niet anders dan een adviseerende taak heb ben, zeggen B. en W. Natuuriyk. Dat is juist. Ook juist is het dat B en W. alle factoren moeten overwegen, dat zy alleen voor de uitvoering verant- woordelyk zyn. Maar toch behoeft dit niet, zooals B. en W. vrcezen, tot con flicten aanleiding te geven. Bij heel groote vraagstukken zyn Intusschen conflicten m o g e 1 y k. In twee van zul ke gevallen heeft de commissie te Am sterdam zich by het oordeel van B. en W. neergelegd. Eén van die gevallen had betrekking op het Hotel Atlanta. De Schoonheidscommissie vond het plan voor dit hotel architectonisch zwak. maar B. en W.. die zooals ik reeds - i- de volkomen het recht hebben alle an dere dan aesthetische overwegingen te doen gelden, vonden dat het plan toch maar moest worden uitgevoerd, omdat in Amsterdam een nieuw hotel zoo broodnoodig was. De commissie zag dit :n en heeft toegegeven. Geen conflict dus! Maar weet u. wanneer er wèl een conflict komt? Als B. en W„ om het zoo eens te zeggen, eigenwijs zyn. als zy op aestheti s c h gebied hun zin willen doordrijven. Dit is in Amsterdam intusschen nog nooit voorgekomen en uit andere plaatsen is mij ook geen ge val van moeiiykheden tusschen B. cn W. en de schoonheidscommissie be kend. Daarom is het ook zoo noodlg dat de commissie bestaat uit tactvolle eri ervaren mannen: verschillende rich tlngen moeten er in vertegenwoordigd zijn maar geen „uitersten", met wys heid moeten de leden der commissie den gulden middenweg weten te kiezen; zy moeten een wys en bezonken oordeel kunnen uitspreken, gesteund door hun ervaring. Wanneer B. en W. zeggen dat de com missie ,.ls samengesteld, vóórdat men weet over welke onderwerpen zal moe ten worden geadviseerd", moet ik dat bestrijden. Dat weet men Immers wèl. B. en W. dienen zóóver te gaan als hier te Amsterdam geschiedt. Hier wordt het advies der Schoonheidscommissie gevraagd over alles, óók over alle stadsuitbreidingen, plantsoenaanleg. kleine verbouwingen, over kabelhuisjes, over lantaarns. Het is mogelijk dat B. en W. zeggen: geef dit of dat ln han den van een bepaalden ambtenaar. En daar verzetten wy ons dan ook niet te gen. maar eerst hebben wU het gezien! Er behoort dus niet ge vraagd te worden: over welke onder werpen zal worden geadviseerd? De commissie moet advisee ren over alle onderwerpen". „Wat zegt u van de ongunstige mee ning van het Amsterdamsche raadslid Gulden over de Schoonheidscommissie?" „Dat was een oordeel uit het jaar 1915. De heer Gulden zou thans niet meer zóó oord celen. Daarvan ben ik overtuigd. De Schoonheidscommissie te Amsterdam heeft zeer goed werk ver richt. ZU heeft niet alles maar doorge laten en het leeiykc geweerd met het INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 CENTS PER REGEL. V. Foto-Schetsen iets aparts. Ziet de Etalage Wij brengen steeds het nieuwste. GROOTSTE EN GOEDKOOPSTE ATELIER TER STEDE gunstig gevolg dat wy nu geen werke- ïyk-slechte ontwerpen meer onder de 00gen krijgen, 't Gchecle niveau der pro jecten is verbeterd. De heer Gulden had gelijk al over dreef hU wat met wat hl) in 1915 zei over het Starlngplcln. Inderdaad heeft de commissie daar „gevel voor geve! goedgekeurd" en de resultaten waren niet schitterend. Maar alweer: dat was 1915. Dc commissie heeft n u een veel ruimere bevoegdheid. Toen beoordeelde zy huls voor huls. Nu vragen wy: geef ons een foto van de heele omgeving cn teeken daar uw huis ln. De zaken wor den nu dus door de commissie veel meer bekeken uit een stedebouwkundig oog punt. Zeker, daar hebben B. en W. van Haarlem geiyk ln: de Amsterdamsche commissie is uitgebreid met leeken en met deskundiger, op beeldhouwkundig. oudheidkundig en ander gebied, maar dat was niet. zooals B. en W. van uw stad schynen te meenen: om gunstiger resultaten te verkrUgen. De commissie te Amsterdam is uitgebreid met leeken ten einde hun oordeel te vernemen over groote vraagstukken van algemeenen aard. vraagstukken van bebouwing en stadswyziging. demping van grachten, quaesties die beroemde historische pun ten raken en dergeiyke". „Maar wat is dan clgeniyk de werk- wyze der commissie?" „Kykt u eens: De commissie bestaat uit 9 leeken en 9 architecten. Die 18 ver gaderen een keer of vier per jaar ln pleno ter behandeling van de-zoo Juist geschetste algemeene vraagstukken. En tk acht het uitmuntend dat over deze zaken het oordeel van den kunstzlnnl- Tcn of voor kunst gevoellgen en voor zyn stad gevoelenden leek wordt ge hoord. Maar vergeet u niet dat het Mgeniyke werk, de gevelbeoordeeling en wat daarby behoort, gedaan wordt door de subcommissie van» 9 architecten, waarvan ik voorzitter ben. Want dat is niet het werk van lee ken. De leek mist het vermogen om uit drie projecties precies te zien hoe die massa's zullen werken, hoe de belich ting zal zyn en de stemming. Hy heeft geen idee en de heer Gratama tecken de, als een schilder, snel met eyn rech terduim een serie puntgevels in de lucht van het rhythme van een straat. Dat krijg Je eerst door lange ervaring als ar chitect Iets anders wordt 't wanneer een stuk architectuur st&ót. Dón hecht ik nog meer waarde aan het oordeel van den ontwikkelden leek dan aan dat van een architect Ook vind ik het geen bezwaar dat er nlct-Haarlemmers in de commissie zou den zitten; zoo'n enkele outsider kan geen kwaad, mits hy de plaats maar goed kent. B. en W. zyn bang dat, als er een Schoonheidscommissie komt er meer tyd zal verloopen tusschen het aanvra gen der vergunning en het verleenen daarvan dan nu het geval is. Maar die vrees is ongegrond. Het is ook te Am sterdam wel zoo geweest, maar nu is de wcrkwyze der commissie zóo dat geen vertraging meer plaats heeft. WU ver gaderen (de sub-commissie van archi tecten n.l.) ééns per week van half twee tot half zes en werken in dien tijd 25 30 ontwerpen af. Dienzelfden middag nog worden alle belanghebbenden ge hoord en zy vernemen van de commis sie meteen haar beslissing, 't Is hard werken maar het voldoe) uitstekend. Natuuriyk staat nltUd beroep op B. en W. open. Dat plannen van een als hoogst be kwaam bekend staand architect aan het oordeel van een commissie zouden wor den onderworpen achten B. en W. een bezwaar. Maar lk hcelemaal nie: WU zyn allen geiyk voor de wet en ook een zeer bekwaam architect kan toch wel eens een zwak oogenblik hebben en een minder geslaagd ontwerp maken? Zulk een ontwerp moet dan ook radicaal wor den afgekeurd. want de commissie werkt in 't algemeen belang. Ik heb er dan ook hier weten door te krygen dat de teekeningen anoniem in onze ver gadering komen. Dat is het eenlg zui vere en eeriyke standpunt, wy beoor- deelen het ontwerp en weten niet wie de maker is. Verder kan ik u mededeelen dat te Amsterdam het principe, dat de ontwer pen van dc afdeellng Gemeentewerken óók door de Schoonheidscommissie wor den behandeld. Is aanvaard en het heeft zeer goede resultaten opgeleverd. Voor de uitbreidingen Noord. Oost en West, waarin tientallen scholen voorkomen bestaan n.l. zeer speciale commissies, die aan B. en W. verantwoording moe ten doen en direct samenwerken met de technische hoofdambtenaren: de direc teuren van den Woningdienst. Bouw- en Woningtoezicht en Publieke Werken. In deze commissies wordt snel gewerkt en conflicten met hoofdambtenaren, welke conflicten B. en W. van Haarlem zoo vrcezen. worden zoo vermeden. In tusschen acht'ik zulke commissies voor Haarlem nog niet dadelijk noodig. Als daar maar eerst een gewone Schoon heidscommissie Ls..„.r „U bent het dus geheel eens met de minderheid van B. en W.?" „Absoluut. Die minderheid zegt zeer goede dingen. Heel Juist Is by voorbeeld de opmerking dat een Schoonheids commissie het bouwen niet duurder maakt. Zoo is het. Wij werken als een schaaf, al het onr.oodlge gaat er af! En daardoor worden de ontwerpen Juist goedkoopcr van uitvoering. Ik zou dat kunnen bewijzen. Laat men by u te Haarlem, zoo ein digde de heer Gratama, toch spoedig overgaan tot de instelling van een Schoonheidscommissie, zy is voor uwe stad meer noodig dan brood. Niet alleen voor de oude stad. maar ook voor de nieuwe cn vooral ook voor den overgang van stad naar land en de verkaveling van bouwterreinen. Een zéér belangrijk ding dit laatste! t Verkavelingsplan Ir, te vergelijken ra« het geraamte van bet lichaam Ik zeg u: een „prachtgevaT Is Haarlem voor een Scboonheidscommls- sie! wy te Amsterdam hebber, met die com missie zeer goede ervaringen opgedaan cn men zal ons dankbaar zyn voor de re sultaten door ons bereikt. Trouwens: ook tallooze vreemdelingen komen het werk der Schoonheidscommissies hier van ons afkyken!" J. C. E. HET TOONEEL Kent 1' myn vrouw? Blijspel In bedrijven van Lyxm Starling. Het Nieuw Ncderlandsch Too it cel. Het moet met de Hollandschc tooneel- schrijfkuns*. tegenwoordig wel heel droe vig gesteld zijn. dat toonealdlrecttes stukken als ..Kent U mUn vrouw?" in ons land meenen te moeten Importeeren, Wanneer Magdn Janssens niet de hoofd rol had gespeeld, sou het mij mooi te hebben gekost deze kinderachtige. 011- noozclc dwaasheid tot het eind toe aan te zien. Het is werkelijk van het publiek wat veel gevergd om een heelen avond naar rucnschen te kijken, die allen mm of meer ^gaga" *Un. Ik heb my tijdens dc voorstelling afgevraagd, of het stuk. door enkden der hoofdpersonen meer als biyspcl dan als klucht gespeeld, wellicht een anderen beteren In druk zou hebben genaakt. Maar dan zou er mis.-chicn nog minder zyn over gebleven. Het was waariyk al te simpel en het lust m|) dan ook ntet den in houd van dit stuk waarin warempel al weer evenals den vorigen avond een „levend ïyk" ten tooneele verscheen hier weer te geven. 0. men denke nu vooral niet dat ik niet meer in staat zou *Un een klucht te waardeeren. Ik kan nog smakelijk lachen cn hartelijk pleizlcr hebben om een gc- aonde, goed gespeelde kluclit. Maar JSent 1 m|jn vrouw?" is noch klucht r.och biyspel. Het is hcelemaal niets, het geeft enkel een verzameling van onnoo- zelc „getikte" mensehen te zien. WanrschUnlUk heeft men dit stuk op het repertoire genomen om de rol van Gertrude I^-nnox. maar dit ïykt my toch een vergissing toe. Want Gertrude biyft zich van het eerste tot het laatste too- ncel gelijk, dat wil zeggen ..van lotje ge tikt". Dc rol biedt weinig variatie. Aan het slot van den avond Is Gertrude nog precies de zelfde, geëxalteerde ..gaga' vrouw als in het eerste tooneel. Voor een byrol is het type zoo'n dwaas, ge ëxalteerd schepsel misschien vermake lijk. maar als hoofdpersoon wordt zij vermoeiend, rJ te onnoozei en lrriteercr.d. Nu was het een troost, dat Magdn Jansscns de hoofdrol vervulde. Het wen de ras-actrice, die wy heel den avond op het tooneel zagen. Zy speelde mevrouw Lennox met haar uitbundige natuur cn haar temperament sterk in het kluchtige, maar zU deed dat aldoor rnet aoo'n levendigheid, éléganc© ca geest, dat het volgen van dit spel ons schadeloos stelde voor veel wat de schrij vers ons 0:1 Ui lelden. Van „styl" kon men by dc voorstel ling van gisteren overigens moeilUk spreken. Het geheel rammelde nog al door het verschil van opvoeding der spelers. John Ciobau stond midden ln de klucht en dan nog wel in een oude Duitschc. Erg lyn kon tk zyn spel niet vinden. Bart Kreeft daarentegen speel de den man van Gertrude sober, gceotlg en ingehouden ofschoon wat al to oud alsof Kent U m|)n Vrouw? wor- keulfc een blijspel was. Oscar Tbur- nlairc wist met zijn al zeer slecht ge schreven rel hcelemaal geen raad. Men had dezen acteur, die in het komi sche genre cn vooral als Shakespoare- spcler zoo veel voortrelfeiyks heeft ge geven geen diens bewezen met he® deze rol. welke hem absoluut niet lag, op te dragen. Miep van den Berg was ln dezen kring van geheel of half ori- noosekn een aardig, frisch ding en vond een goeden partner in Lucius, een jonge kracht wien ik den raad geef voor- iooplg ic spelen m een pak zonder zak ken. J. B. SCHUIL. ARR.-RECHTBANK. UITSPRAKEN j 1. A. Blos werkman, wonende te Haarlem, thans gedetineerd. Art. 432 en 434 W, v. S. acht dagen hechtenis en vyf maanden rijkswerkinrichting. 2. J. J. H., landbouwer, wonende te Haarlem, thans gedetineerd, oplichting, vier maanden gevangenisstraf met af trek preventieve hechtenis. 3. J. W.. huisvrouw J. L.. wonende te Haarlem, stukken veder in handen ge steld van den rechter-oommissaris. 4. H. P., voermansknecht, wonende be Haarlem, verduistering. I 25 boete subs 10 dagen hechtenis. 5. M. P. A. B.. kappersbediende, wo nende re Haarlem, thans gedetineerd, vrygesproken. 6. H. W. O., schilder, wonende te Haarlem, thans gedetineerd, diefstal, zes maanden gevangenisstraf met af trek der preventieve hechtenis. 7. P. J. A. V.. schilder, wonende te Haar]'111. thans gedetineerd, vrijgespro ken. 3. J. L kok. wonende te Haarlem, thans gedetineerd, heling, zes maanden gcvangrniv traf met aftrek der preven tieve hechtenis. 3. p. O. v. d. Blos werkman, wonen de te Haarlem, thans gedetineerd, vrij gesproken. 10. P. v. d. H„ schipper, wonende te Heemstede, art, 239 W. v. S. 50 boe te subs. 25 dagen hechtenis. RYN A G OG EDIENSTEN. Ned. Israël. Gemeente. Van 13 Jar. af. Sabbath: VrUdagavonddlenst bU den Ingang tc 3 30 uur. OehTixtdlcrv;'. te 8.15 uur. M'ddagdienst te 1 uur. Avonddienst te 5.5 uur. Werkdagen: Ochtenddiensten te 7 uur Zondag te 7.30 uur. Avonddiensten te 7.45 uur. Talmoed Torah: Sabbath te 12 uur. Werkdagen: des avonds te 7.15 uur. Zondagavond te 7 uur. De diensten op Sabbat h vinden plaats ter Synagoge Lange Begynestrttt 1L De overige diensten, alsmede Talmoed Torah worden verricht in het Gemeentes gebouw Lange Wi.tojaarife'.raal 14.

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 9