HAARLEM'S DAGBLAD BUITENLANDSCH OVERZICHT H. D. VERTELLINGEN GEMENGD NIEUWS MAANDAG 23 JAN. 1928 TWEEDE BLAD EEN OPROEP VAN DE VERBANNEN OPPOSITIE Onderteekend door Trotzky en zijn aanhangers. WAT ZAL STALIN DOEN? T BELANGRIJKSTE NIEUWS. De Russische uitgestootenen hebben ▼oor hun vertrek naar het ballings oord een oproep samengesteld die in Rusland natuurlijk niet mocht worden verspreid, die echter alle voorzorgs maatregelen ten spijt, over de Russische grens is gekomen en tenslotte via tie Vorwarts publiciteit heeft verworven. Trotski. Rakofski, Radek, Sniilga en vele andere der bekendste oppositioneele uitgebannen ex-leiders zijn er de on derteekenaren van. In den oproep wordt natuurlijk geprotesteerd tegen de maat regelen der regeering. Terecht, wordt de verbanning oen evenement genoemd in de historie van Sovjet Rusland, daar de regeering door haar daad als 't ware officieel haar houding ten aanzien van de dictatuur van het proletariaat (een wonderlijke paradox, deze Russische qualificatie!) heeft bepaald. De oppositie doet er haar oproep uit komen dat het volk zijn dictatuur bezig is te verliezen (alsof het die ooit beze ten had). Toch is er waarheid in deze woorden daar de bolsjewistische theo rie omtrent de dictatuur van het prole tariaat (en ook op 't punt van de wereld revolutie) op 't oogenblik officieel ver- hanseld wordt. Het doet er weinig toe of af, dat die theorie feitelijk nooit practljk is geworden. Het merkwaardige is daarbij dat de secretaris van den uitvoerenden Raad. Stalin, gedwongen wordt om ieder com munistisch principe overboord te gooien. Wil hij de positie blijven innemen die hij bekleedt, dan zal hij zich moeien blijven kunnen verweren tegen de op positie, die nog steeds de verwezenlij king zoekt van Lenin's, wellicht zeer schoone onbereikbare idealen. Stalin wordt dus ondanks zich zeiven. den vicieuzen cirkel rondgedreven. Bij iede- ren stap voorwaarts der oppositie, zul len Stalin en zijn kameraden een stap terug moeten doen op den weg die leidt naar den voor Rusland klassieken re- geeringsvormdie van den knoet en der terreur. Men zal opmerken dat die vorm in de periode van het Communisme zich wellicht het sterkst heeft gedemon streerd. Goed, doch dan is dat toch al tijd geweest uit naam van de vrijheid, gelijkheid en broederschap (l'histolre se repète). Nu is daarentegen een keerpunt be reikt. Het dictatoriaal gezag is om het lijfsbehoud bittere noodzake lijkheid geworden. En men zal gaan op merken dat het communisme, zich gaat ontwikkelen tot een soort van gedroch telijk caricatuur van het fascisme. F. A. De aanval op Von Keudell. Men meldt uit Berlijn aan de N. R- Ct.: Kort na de rede van Hermann Müller. die den heer von Keudell. rijks minister van binnenlandsche zaken, had beschuldigd in zijn te Stettin gehouden houden rede het bewijs te hebben ge geven van zijn minachting voor het par lement, verscheen de rijkskanselier in de zaal. Men zag hoe hij door dsn rijks minister op de hoogte werd gebracht van hetgeen was geschied. Von Guerard heeft voorts nog in zijn rede gezegd, dat hü de wrijving betreurt die vaak tusschen het rijk en Pruisen voorkomt. Hij vindt, dat Braun de Pruisische minister-president, vaak al te radicaal tegenover de rijksfegecring is opgetreden. Hij vindt het echter on begrijpelijk. waarom aan het billijk ver langen van Pruisen tot het verkrijger, van een zetel in den raad van beheer van de spoorwegmaatschappij nog steeds niet is voldaan. Heeft de rijkskanselier in deze aangelegenheid wel voldoende bewijzen gegeven van zijn goeden wil? Rijkskanselier Marx, die vervolgens op het spreekgestoelte verscheen, ze.de. da- het rijk alle moeite had gedaan om voor Pruisen een zetel in den raad van be heer bij de spoorwegmaatschappij te ver krijgen. Het was echter onmogelijk ge weest, daar geen van de vertegenwoordi gers van het rijk in den raad var. beheer zich bereid had verklaard, afstand te doen van zijn mandaat. Spreker had zich persoonlijk gewend tot deze verte genwoordigers en dus ook tot oud-rijks kanselier dr. Luther, wiens benoeming in den raad van beheer aanleiding tot de moeilijkheden met Pruisen heeft pee-e ven. Het staatsgerechïshcf heef: zich bij het standpunt van Pruisen aangesloten maar het rijk beschikt niet over de noodige middelen om den wil van 'net staatsgerechtshof door te zetten. Toer. de r&skanselier naar zijn plaats wilde terugkeeren werd van alle zijden geroe pen: En hoe denkt gU over de houding van von Keudell? De rijkskanselier: ..De heer von Keudell Is thans in de zaal aanwezig en zal zelf het woord voeren. Hij wenscht echter eerst r.og de verklarin gen der overige ingeschreven spreker- af te wachten". Luide protesten! Geroep: ..Waarom, hij weet toch waar het 0:11 gaaf'. Ver. Keudell bleef echter op zijn plaats zitten, waarop de president het voord wiedes aan den democraat Dietrich. Deze kan moeilijk gelooven, dat von Keudell de hem ten laste ge legde woorden heert gesproken, daar hU zelf ook lid van den Rijksdag is. Spreker hekelt vervolgens in een uit voerige rede de tegenwoordige finan- cieele politiek en hoopt dat de volks partij getrouw zal blijven aan haar principe en dientengevolge tegen de schoolwet zal stemmen. Na er op te hebben gewezen dat de conferentie met de vertegenwoordigers der bondsstaten geen positief resultaat heeft opgeleverd, zet spreker nog uiteen waarom z.i. de tegenwoordige regeeringscoalitie onmo gelijk is geworden. Von Keudell's ver dediging. Het woord is thans aan rijksminister von Keudell. zegt de N.R.Ct., verder. In een oogwenk vult zich de zaal. De mi nister zegt: Er zijn oogenblikken, waarop een verantwoordelijk leider van een de partement niet in den Rijksdag maar ergens in de provincie noodig is. Zyn aanwezigheid te Stettin was noodzake lijk. Hij heeft aldaar gezegd, dat hU als lid van het kabinet volkomen inziet met welke moeilijkheden de landbouw te kampen heeft. Dit blijkt reeds hieruit, dat ik er de voorkeur aan heb gegeven de bijeenkomst te Stettin bij te wonen. In plaats van mij naar den Rijksdag te begeven, waar ik toch maar op aan vallen. die tegen mij zouden worden ge richt. zou moeten antwoorden. Geroep: ..Zoo hebt ge dat niet gezegd. Minister von Keudell". Ge beroept u waarschijnlijk: op onjuiste verslagen: op de Deutsche Tageszeitung, uw eigen or gaan". ,Von Keudell: Dan heeft de Tages zeitung ook een onjuist verslag gepu bliceerd. Ik sta trouwens ook thans nog op hetzelfde standpunt, als ik te Stettin heb ontwikkeld. Ik heb natuurlijk niet in het allerminst er aan gedacht den Rijksdag, waarvan ik zelf deel uitmaakt te vernederen. Een dergelijke gedachte is nimmer bij mij opgekomen. Ik be weer overigens nog steeds dat mijn aan wezigheid te Stettin dringend noodzake lijk was. Conflict Zuid- Af rikaAngola Het conflict tusschen Zuid-Afrika en Angola over de slechte bescherming der in die Portugeesche kolonie wonende Afrikaners, spitst zich meer en meer toe. aldus de Telegraaf. Waar ook de opzegging der Transvaal-Mozambique- conventie tegen 1 Juni a.s. door Mozam bique evenmin zal bijdragen tot een verbetering der betrekkingen, is de ver houding fcusschejn Zr.!d-Afrika en Por tugal op het oogenblik van zeer on vriendschappelijke:?. aard. Een brief in ..Die Burger" van de- hand van een dor meest vooraanstaan de in Angola wonende Afrikaners, heeft deze groo'.e verkoeling der relaties nog meer in dc hand gewerkt en word: door de Holl/mdsch - A f rik aansohe b'.a- den gebruikt om met felheid tegen Portugal var 1, r te trekken. In dien brief wordt verteld, dat de Afrikaners bloot staan aan een direct vijandige behandeling. Door de Afrika ners aldaar opgerichte Afrikaansche scholen, waar in het Holkinasch wordt onderwezen, zijn op last der overheid gesloten en de kinderen blijven aldus verstoken van onderwijs, omdat de Afrikaners de Portugeesche scholen ver foeien -n boycotten. Licenties om in het bezit van een geweer te mogen zijn worden niet vernieuwd. zoodat menig boer hulpeloos op zijn boerde rij zit en zich niet verdedigen kan tegen rooftochten van wilde dieren of zich Nog een acheenrd toren. Door het gemeente bestuur is een prijs van 10.000 francs uitgeloofd voor hem, die den bekenden scheeven toren van St. Moritz weet te redden. Na Pisa en den Eiffel, toren het derde geval van bedreigde torens. eën middel van bestaan, de Jacht ont nomen ziet. Een bekroond boek over Angola schetst de Afrukaansche Boeren als ..barbaren, die onbeschaafd. vuH en smerig rondloopen. in stinkende krot ten wonen en verrot vleesch eten". Vandaar dan ook dat het thans zoo ver is gekomen, dat de geheeie Afri- fcaansche bevolking in Angola. ver spreid over de plaatsen Mombojo. B.C. Nasha, Koe cn Humpata, gereed staat. oen. bij hef eerste teeken uit 7k£A- Afrika. Zuidwaarts te trekken on het land te verlaten, waarin als par»* worden behandeld. Hun - rend een zij uit naar de komst van den Zutó-Afrl- kaanschen minister Grobier en den gouverneur van Zuid-West. die os-er oenige maanden gezamenlijk naar Aa- rul.o:'. ro--. iL ter... .r.de over spoe dige maaja-eudgraüe te onderhui»» delen. Qeel vrij naar het Russisch van F. KOBOFSK1J. Moeder De bekende firma Wed. van Nelle laat een kolossaal, modern fabriekspand van 7 verdiepingen bouwen aan de Delfsbavensche Scbie. Het is geheel opgetrokken in gewapend beton. Alleen aan de voorzijde bevinden zich circa 2500 ruiten. Gugulsky verliet den trein en slen terde bedaard naar den uitgang vau het station, toen hij zich plots genood zaakt zag den trein die reeds op het punt stond te vertrekken, weer binnen te stuiven, terwijl hü zich afvroeg hoe dat nu moest met zyn werk; want hij was handelsreiziger en had het druk vandaag. Omzichtig wandelde hij de gang van den D-treln door en vond zonder moeite de reden van zün onverwacht doorrei zen In "het vierde compartiment. Zü was bland en slank, kleedde zich met smaak en was een wonder van een vrouw: Waarover Gugulsky oordeelei. kon. om dat hü zich nooit met iets anders had bezig gehouden. Zü had een boek op haar knieën en deelde het comparti ment met een jongen van een Jaar of zes. een ongelikte beer van een dorps jongen die. met beide voeten op de zit bank zat en zün schoenen poetste met zün zakdoek. Gugulsky hield van kinderen. Maar dit jog haatte hü. omdat het een on gelikte beer was en omdat het voor hem de zaak niet eenvoudiger maakte. Hij ging het compartiment binnen. ..U permitteert, mevrouw?" Hü nam zün hoed af. boog en wrong zün gezicht in den lach die gcwoonlük wel succes had. Maar zü zag niet op uit haar lectuur en zoo ging Gugulsky zit ten. tegenover haar en naast den jongen Die schopte dadelijk naar hem en dreinde: ..Ga weg!" Maar Gugulsky ging niet weg en overlegde in tegendeel hoe het het jog kon weg werken: minstens hoe hü zich op hem wreken kon zon der zün moeder tegen zich In het hornas te jagen. Tot het volgende station, een reis van anderhalf uur. bleef het stil. „Zü heeft mü nauwelüks opgemerkt", dacht Gugulsky: ..Misschien zelfs heeft zü mü heelcmaal niet opgemerkt. Ik moet iets doen. Iets heldhaftigs zou wel het beste zün. maar daar is hier geen gelegenheid voor. Dan iets galants, maar wat? Ik zou niet weten welke galante rie ik haar kon bewüzen". Het Jog vond in zün schoenen geen afleiding meer en was begonnen met zyn zakdoek de ruiten to bevuilen. Toen hem ook dat verveelde, knielde hü voor de dame. spuwde in zün zakdoek en zeide grof. „Nou Jouw schoenen!" Zü trok echter haar voeten terug en zag op. voor het eerst, naar den Jongen. Ze zeide geen woord. Gugulsky verloor zich ln haar oogen. ..Dit is mün kans", dacht hij: ..De toegang tot hbt moederhart is het kind, ook al is dat een ongelikte beer. Ik walg van hem. maar misschien vindt zü het lief van mü. dat ik mü met hem be moei. En ik kan ook probeeren hem ln slaap te krügen". Een spreekgestoelte in I den Zwitserschen Natio- nalen Raad. Het Zwitsersche parlement, de Natio nale Raad. bezit geen spreekgestoelte. Ieder redenaar spreekt vanaf zijn plaats. De parlementsleden, die zich voor de rede interesseeren. kunnen zich. even als de leden der Bondsregeering. er om heen scharen, terwijl de andere afge vaardigden in groepjes gemocdelük staan te praten. Hierdoor vertoont een zitting van den Zwitserschen Nationalen Raad uit den aard der zaak een onordelyk beeld en kunnen de persvertegenwoordigers en het publiek de debatten slechts met moeite volgen. Teneinde deze misstanden uit den weg te ruimen, diende de regeerlng een voorstel in om een spreekgestoelte op te richten. Na lange debatten, waarin de oprich ting door de oppositie als ..ondemocra tisch" werd gekwalificeerd, werd het voorstel echter met 70 tegen 67 stemmen verworpen, zoodat alles by het oude blijft Engelsche artsen als ver dedigers van den alcohol Association" plaats gevonden. Verschil- In Londen heeft kort geleden de jaar vergadering van de ..True Temperance lende der aanwezige artsen bleken aan hangers van eea matig alcoholgebruik te zyn. Dr. Hutchinson verklaarde, dat het meerendeel der Engelsche artsen vast gesteld had. dat eèn matig alcoholge bruik geer. nadeeligen invloed op dp gezondheid uitoefent I11 den loop hunner Jarenlange nauw keurige ervaringen waren deze artsen tot de conclusie gekomen, dat personen, die degelijks kleine hoeveelheden wijn of bier drinken niet vaker of zwaarder ziek worden dan -geheelonthouders. De zoo sterk verbreide meenïng, cat zelfs matig alcoholgebruik het ontstaan van chro nische ziekten begunstigt en een bena deel! ng van het nageslacht veroorzaakt. Is onjuist. Dr Hutchinson deelde voorts mede dat de Amerikaansche arts Dr. Rëarl te Baltimore proeven genomen heeft met ongeveer 5'-00 arbeiders. Hij was to: de conclusie gekomen, da: matige drinkers even lang. zoo niet langer leven, dan geheelonthouders. Aan het einde zyner rede die bü de Engelscbe doctoren groot opzien verwek te verklaarde Dr. Hutchinson zelfs, dat alcohol wanneer het slechts matig ge bruikt wordt, positief gezond is, daar het de spijsvertering bevordert er. cp de zenuwen kalmeerend werkt. Russische studenten honden opgeheven. De Pruisische minister van Onderwijs dr Becker, heeft volgens den officiee- len Pruisisohen persdienst, in ant woord op een vraag van het Centrum verklaard, dat de Pruisische studenten ontbonden zün en dus niet meer be staan. Ook de bureaux en commissies die hun behulpzaam waren zijn opge heven. terwül met de liquidatie der bezittingen begonnen is. Enkele instel lingen voor verleenen van sociale hulp zün blijven bestaan, voor zoover zij rechtspersoonlijkheid bezitten. (Tel.) De vrome Arabier en zijn haan. Een derwLsh ging naar Mekka. Zooals het aan zoo'n man betaamt, had hy geen piaster op zak. maar leefde op kosten van hen. die hü onderweg aan trof. De weg was moeilük begaanbaar en onze pelgrim begon langzamerhand vermoeid te worden. Toen hy eenige mülen had afgelegd, waren zyn krachten verbruikt. Het was nog zeer ver to: Mekka, de zon brandde onbarmhartig, de leege maag verlangde naar voedsel. Dan bereikte hi) tenslotte gelukkig een kleine oase. waar slanke palmen groeiden, waaronder eer zuivere bron met kristalhelder water borrelde. Hü nam de boorr.en ln oogenschouw, keek naar den weg. richtte den blik naar de zon en herinnerde zich dan. dat hü sedert gisteren nog niets had gegeten. Dan keerde hü zich van den weg af en liep op een kleine hut toe. die door een armen Arabier bewoond werd. die den derwich tegemoet ging. Een gast Is een Godsgezant in het bijzonder, van- neer hij dienaar van Allah ia. De Arabier noodigde den derwish bü hem uit, gaf hem te eten en te drinken en liet hem in zijn bed slapen Drie dagen gingen voorbü- De arme man spande zich naar vermogen tn om het zün vromen gast zoo aangenaam mogelijk te maken. Deze dacht er echter niet aan hel huis te verlaten. Een week ging voorbü- Vier maal per dag kwam de derwish precies op tijd aan tafel en 's avonds legde hü zioh te slapen in het bed van zün gastheer. „O. heer," sprak de vrouw van den Arabier tot haar man. „is het voor dh- zen gast geen tüd zün weg naar de hei lige plaatsen te vervolgen? Hü eet alles by ons op. wü zün arme menschen. onze kinderen huilen van den honger." „Het is een groote zonde een -'romen pelgrim uit huis weg te jaren." Er ver liep nog een week. Opnieuw, maar nog dringender sprak de vrouw van ien Ara bier „O. heer. het mag zün, zoo ge wilt, doch nu moeten we den vromen man kwüt raken. Spoedig zullen we zelf niets meer te eten hebben en zün eetlust neemt nog eiken dag toe." „Er moet iets gebeuren," viel haar man haar bü. Hü liet zijn werk ln den steek en ging naar den derwish. Deze zat onder de palmen met zün voeten ln de murmelende beek. knagende aan een schapenbout en peinzende over den loop der sterren. De Arabier naderde deemoedig en begon met schuchtere stemt .Hoogeerwaarde vader, ik zegen Uwe komst duizend maal en dank U, dat U mün armoedige hut met Uw komst ge lukkig hebt gemaakt. Maar tot mün schande Allah weet. dat Ik waarheid spreek moet ik U mededeelen. dat ik heden mün laatste ram geslacht en mün laatste voorraad dadels verbruuct heb." De derwish schudde gewichtig met zijn hoofd. ..Moge het zoo zün Wek me morgen, zoodra de zon opkomt, opdat lk bü het ochtendgloren mijn eerste gebed uit spreek en dan mün pelgrimstocht voortzet." Nauwelijks waren den volgenden och tend de sterren verbleekt, of de Ara bier wekte zün gast en riep: „Word wakker, afgezant van God. het is tüd om te vertrekken, de haan heeft reeds gekraaid!" „Je hebt dus nog een haan." mompel de de derwish, draaide ycö om on sliep verde» Zoebkof in een gesticht voor zenuwlijders? De „Neue Berliner Ztg." geeft 't vol gende sensationeele bericht, dat onder voorbehoud gelezen moet worden. De zwager van exkeizer Wühelm. de. naar men weet met prinses Victoria van Scliaumburg-Lippe gehuwde Rus Alexander Zoebkow, is zooeven op ver zoek van zün gemalin in het zenuwlü- dersgesticht ..Ahrweiler" opgenomen. Hü is cooalniest geweest en ze! zü» gewoonte, om ln allerlei nachtcalés rond te zwerven, ook na zün huwelijk met de prinses voort. In een der localiteit te Bonn heeft hü in beschon ken toestand zün revolver afgeschoten op den zolder en de muren van de k3mer. waardoor onder de andere gas ten een paniek ontstond. Na dit voorval Is hü naar het heet „op eigen verzoek", in het gesticht opgenomen. Men neemt aan, dat de prinses voor haar huwelijk van de gewoonten van haar echtgenoot niet op de hoogte is geweest. Het aantal vreemdelin gen in Frankrijk in 1927. In een rapport, gepubliceerd door den heer Emlle Massard, lid van den gemecr. teraad van Parüs. komt een Interessant» statistiek voor over het aantal vreemde lingen, dat ln den loop van 1927 Frank- rük binnengekomen Ls. Het totaal aantal bedraagt 61.876. On der hen zün de Italianen he: -.'rijks: er waren cr 11.420: don komen de Polen met 5-884: de Russen met 5 542: Belgen 5.035: Spanjaarden 4 >2Zwitsers 5 S1 J Engelschen 3.495: Amerikanen 3.42»: Turken 3.143; Duitschers 1.420 en dan nog ln mindere mate Grieken, Tsjechen. Roemenen enz Tenslotte telt men or.der de in Frank - rük gevestigde vreemd el :r.gr-r. 7 Marok kanen en 7 Tuncsiërs, terwül 699 perso nen zonder bepaalde nationaliteit zün. Deze cüfers hebben natuurlek geen betrekking op touristen maar op her., die een verklaring afleggen, dat zü langer dan twee maanden in Frankrük verblijf wenschen te houden. Tenslotte kan neg worden medege deeld, dat in den loop van het a.'-1 -- loopen jaar 2-212 vreemdelingen over de grens zün gezet en dat er 14-925 natu:u- Usattcvcrzockcc zijn binnengekomen. „Ventje, kom eens hier", zeide hü riendelük. De jongen zag hem wantrouwend aan uit zün hard-groene oogen. HU stak zün tong uit. Gugulsky greep hem vast en dwong hem op zün knie. Het Jog sloeg wild om zich heen en trapte met eon kracht die voor zijn jeugd verbazing wekte. Razend smeerde liü Gugulsky zün zakdoek door zyn gezicht. Die slikte cn probeerde te lachen. De hakken van lust jog hadden het voornamelijk op zün schenen gemunt. HU kreunde: „Ik houd van Jongens zooals Jü!" „Zoo? Dan ben Je dc eenige", zekte het jog. „Waar ga Je heen?" „Wat gaat Jou dat aan?" „Nou. dat mag ik toch wel weten?" „O. Jawel! Wy gaan naar Karvöc!" „Wie la wü?" „Ik en moeder". „Dus toch!" dacht Gugulsky. terwijl hü het Jog met de dame vergeleek. De Jongen werd rustiger en de dame s. Al mina drie uren reisden ze samen en nog geen blik had ze voor hem over gehad. „Enfin", dacht Gugulsky: „over twee uren valt de avond. Men treft meer vrouwen die overdag schijndood zün en alleen des avonds leven". Toen de trein weer stopte, zeide het jog: „Ik heb honger". „O, dat is niets. Kom mee en eet!" Er was een restaurant op het station en de jongen at teren broodjes met vleesch. Gugulsky kocht hem ook nog een pak chocolade. Weer ln den trein had het Jog een zeer delicate behoefte en hü stond er op dat Gugulsky hem zou helpen. De dame las. Gugulsky vroeg zich mismoedig af of zü wel ooit zou ophouden met lezen. ,Je chocolade was goed!" wide het Jog een station verder: „Maar ze Is op". ..Dan zullen we andere moeten koo- penprobeerde Gugulsky te grappen. HU kocht andere en toen het Jog ar dadelük zün tanden inzeten. zeide WJ: „Zou Je Je moeder nu ook niet een» laten proeven?" „Moeder?" Weineen! Die kan ze zeit wel koopen!" Haastig blikte Gugulsky naar de dame. Ook zün laatste goede bedoeling vterd'' met geen blik beloond. Zoo viel de nacht. De Jongen sliep in. OuvuLsky* wang geperst. Zün smoezelige knuisten kramden om zün das, Zün droomen moesten niet heel rustig zün. want. lifl schopte aanhoudend en probeerde to bijten. Gugulsky zuchtte. Twee malen schraapte hü zijn keeL Dan zeide hü tot de dame: „Lief is hü zoonu hü slaapt Maar hü kreeg geen antwoord. Ook cta dame sliep. Toen sloot Gugulsky eveneens zün oogen en bedacht dat hü dezen dag verloren had en dat de terugreis ook nog een dag zou vorderen. En een warm zclf-medelüden doorgloeide hem.... Hoe lang hü geslapen had wist hfj niet. maar het was nacht toen hü wak ker schrok en dadelük met ontsteltenis constateerde dat de dame verdwenen was en dat de Jongen nog sliep op zijn schoot. „Word wakker!" riep hü: „Moeder 1a weg!" „Moeder? Maar dat kan niet!" Toch sprong het Jog van zün knie cn liep slaapdronken de gang tn naar het volgende compartiment. ..Je bent gek! Daar zit ze!" Hü wees naar een dikke, knikkebol lende volksvrouw. Toen sprong Gugulsky uit den trein die reeds in beweging was en vergat zelfs het Jog een dnv-n om zün ooren tc cevcn. (Nadnik verboden.) KORT EN BONDIG. Te Oenève heeft een geweldige brand gewoed in de opslagplaatsen der ook ln het buitenland zeer bakende uitgevers firma en boekhandel Payot. De brand, waarvan de oorzaak onbekend is, vernie tigde bü Payot meer dan 20 000 boeken ter waarde van zeker 200 000 francs, terwül aar. d* belendende perceelen voor m!n«'ens 100 000 frar.cs schade is aange richt. In een klein plaatsje in Bret acne heeft zich een verschrikkelijk drama afge speeld. Daar was eer. kapitein van ren visschcrsvaartu'.g. die over het feit, dat hij dc bemanning voor zün boot niet büeen kon krügen. zoozeer in woede ont stak. dat hü eerst zün zoontje van zes Jaar doodschoot, vervolgers het wapen tegen ztjn vrouw en tenslotte tegen r.ch Stlf kvrde. De man en de vrouw ver- keoren belden ln hopcloozen toestand. De -he Landdag, der rtcbs weer bijeen kwam. n« *e:i de oppositie ingediende motte van trouwen ontbonden. De 60-Jarige soc -dem. senator Hoff •e Luoock. voorzitter van het bureaa - i en weivaart, heeft zichzelf gisteren doodgeschoten. In een achter- s,:.. cn bric.' hü als .cd,;: voor zyn daad op. dat hü bevreesd was vooc een volkomen aenuwuilpuUlng.

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 5