AAN ONZE WEEK-ABONNÉS DATUMSTUKJES Lees H.D. Vertellingen Tijd voor Geluk 45e Jaargang No. 13684 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Zaterdag 28 Januari 1928 HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN per week f 0.27H, met geïllustreerd Zondagsblad f 0.32; per 3 maanden: Voor Haarlem III AD VERTE NTIENVan 1 tot 5 regels 11.75; iedere regel meer 35 cents Reclames 60 cents per regel. Bi} en de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente) f 3.57H- Franco per post door Nederland I abonnement aanzienlijk rabat Twaalfstuivers-advcrtcntiün van Vraag en Aanbod van 1 tot 4 regels 60 Cents 3.87H- Afzonderlijke nummers 10-15. Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem en Omstreken f0.57H. franco per post f 0-65 per plaatsing, elke regel meer 15 Cents h contant, buiten het Arrondissement dubbele prijs. Directie, Redactie en Administratie: Gr. Houtstraat 93, Post-Giro 38810 UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER Drukkerij: Z.B. Spaarne 12, Teloloon 10122, 12713 Telefoonnummers: Directie 13082, Hoofdredactie 15054, Redactie 10600 Directeuren :J. C. PEEREBOOM en P. W. PEEREBOOM Bijkantoor voor Santpoort, Velsen, Velson-Noord, IJmuiden, IJmuldon-Oost, en Administratie 10724 en 14825. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Beverwijk, enz., enz. Driehui zerkerk weg 2, Velsen, Telefoon 3521 DIT NUMMER BESTAAT UIT TWINTIG BLADZIJDEN. EERSTE BLAD Wij vestigen er de aandacht op dat de courantenbezorgers ver plicht zijn op Woensaag de abon nementsgelden af te redenen, ook van die abonnementen waarvoor zij het abonnements geld nogniethebbenontvangen. De bezorgers zijn niet verplicht abonnementsgeld tegoedte hou den. Wij roepen daarom gaarne de welwillende medewerking in van hen die per week geabon neerd zijn, om door betaling op Maandag of Dinsdag vloite af rekening mogelijk te maken. OE ADMINISTRATIE AGENDA. Heden: ZATERDAG 28 JANUARI Stadsschouwburg: Het Schouwtooneel (Adr. v. d. Horst en Jan Musch) ..Zijne Hoogheid De Prins", 8 uur. Gem. Concertgebouw: Groot Bal-mas- tpié G. J. de Lange, 9 uur. Bioscoopvoorstellingen. Cabaret Modern: Dancing. Cabaret, Jazzband. ZONDAG 29 JANUARI Stadsschouwburg: Vereenigd Tooneel '(Verkade en Verbeek) „Wij zijn geen kinderen meer." 8 uur. Schouwburg Jansweg: Groote succes revue „Hallo-Eatavia". Gem. Concertzaal: Concert H. O. V. onder leiding van Marinus Adam. Solist Arn. Martens (piano) 3-30 uur. Geb. H. K. B.: De Dageraad. B. Reyn- dorp: „De vrije gedachte cn de revolu tionaire cultuur". 10.30 uur v.m. Cinema Palace, Croote Houtstraat, Bioscoopvoorstelling 2.30 en 8 uur. Luxor-Theater: Bioscoopvoorstelling 6.30 en 8 uur. Scala-Theater. Kleine Houtstraat: Bioscoopvoorstelling 2.30 en 8 uur. Rembrandt-Theater. Groote Markt: Doorloopende Bioscoopvoorstelling 2—4-15. 4.30—G 45; 7—9. 9—15—11.15 uur. Cabaret Modern. Dancing Cabaret, Jazzband, 8 uur. Raamsingel 30: Thé Dansant. 36 u Dancing en Cabaret 810 uur. MAANDAG 30 JANUARI Stadsschouwburg: 7e Gemeente-volks voorstelling. Het Nieuw Nederl. Tooneel (Louis Saalborn) ,Kent U mijn vrouw?" 8 uur. Schouwburg Jansweg: Groote succes revue „Hallo Batavia". Cinema Palace, Grcote Houtstraat, Bioscoopvoorstelling 8 uur. Luxor Theater, Groote Houtstraat: Bioscoopvoorstelling 8 uur. Scala Theater, Kleine Houtstraat: Bioscoopvoorstelling 8 uur. Rembrandt Theater, Groote Markt: Doorloopende bioscoop- en variété-voor stelling: 7—9, 9.1511.15 uur. Cabaret Modern: Dancing, Cabaret. Jazzband. EEN BEGRAFENIS- QUAESTIE. GEEN TOESTEMMING VOOR VERVOER NAAR ELDERS. ïn ons vorig nummer werd ln een ad vertentie medegedeeld, dat een begrale- nis die eerst was aangekondigd te Heemstede „wegens wettelijke bepalin gen" thans zou plaats hebben te Haar lem. Die aankondiging zal wellicht eenige verwondering gewekt hebben. Daarom hebben wij naar deze begrafenis-quaes- tie een nader onderzoek ingesteld. Ons werd daarbij medegedeeld, dat een meis je van een echtpaar te Heemstede wo nend aan een besmettelijke ziekte leed en daarom naar een der Haarlemsche ziekenhuizen gebracht werd. Daar over leed het kind. Nu dachten de ouders dat er geen bezwaar bestond om de be grafenis te Heemstede te doen plaats hebben. Zij hadden daarbij evenwel niet ge rekend met artikel 11 der wet op de besmettelijke ziekten en met artikel 11 en 12 der Begrafeniswet, die eischen, dat een lijk van iemand die aan een be smettelijke ziekte gestorven is begraven moet worden in de gemeente waar hij overleden is. tenzij dat de bunremee-'^r toestemming geeft voor het vervoer naar elders. Die toestemming was door den burge meester van Haarlem niet gegeven, zoo dat de begrafenis alleen te Haarlem kon plaats hebben. Voor de ouders was dit wel een teleur stelling. omdat het te begrijpen Is. da: men het graf zijner nabestaanden het liefst, in de gemeente der Inwon ng ivrc" Nu kan zoo werd ons medegedeeld door de ouders wel gevraagd worden om alsnog het lijkje weer naar Heem stede te laten overbrengen. Haarlem28 Januari. 'n Mooie vangst! Delest, de administrateur van de Action Frangaise, die zeven maanden geleden met zijn hoofdredacteur-en- partyleider Léon Daudet uit de Pa- rysche gevangenis La Santé ont snapte, is in het plaatsje Mont-de- Marsan in Zuid-Frankrijk gearresteerd. Daudet, die zich te Barcelona in Spanje schijnt te willen vestigen, is nog steeds op vrije voeten. Voor de Fransche politie mag deze vangst geen succes heeten. Of het er een zal zijn voor Delest, die zich op zettelijk liet inrekenen, staat nog :e bezien maar is niet onmogelijk. Want volgens berichten uit Parijs zal zijn advocaat hem trachten vrij te krijgen op grond van de theorie dat hij niet ontsnapt is, maar door de autoriteiten op volkomen wettige wijze in vrijheid gesteld, zoodat zijn straftijd er rest ten nog zes weken van toen hy ver dween inmiddels sinds lang ver streken is. Lukt dat opzetje, dan kan Daudet er ook van profiteeren. Een aardig idée. Men mag van de Fransche royalisten denken wat men wil, en weinig sympathie koesteren voor den lawaaiïgen poseur Daudet, maar het is niet te ontkennen dat er schrandere vondsten door de heeren worden gedaan. De verawyning van het tweetal uit La Santé, waarin zy als politieke boos doeners voor eenigen tyd waren opge sloten. was op zichzelf een zeldzame trouvaille. De heele wereld heeft erom gelachen, in de eerste plaats wel de Franschen, die zooiets altyd buitenge woon weten te waardeeren. En nu behoeft men geen rechtsge leerde te zyn om te beseffen dat de bo venbedoelde advocaten-redeneering kans van slagen heeft. Immers. Daudet en Delest hebben zelf geen werkzaam aan deel in hun bevryding genomen. Alles is ui'gedacht en uitgevoerd door hun partygenooten, buiten de gevangenis, meer in het byzonder door den man die van het ministerie telefoneerde naar den directeur der gevangenis en hem namens den minister opdroeg om het edele paar vry te laten, waarna hij later zyn eigen opdracht bevestigde, toen de directeur het ministerie op belde. Daudet en Delest gingen heen toen de directeur hen vrijliet. De officieele man liet hem officieel gaan. voorzien van den vormelijken ontslagbrief met een handdruk en een gelukwensch en in een bestelde taxi. Opzet was er hun- nerijds heelemaal niet. Is dit een ontsnapping? Het ligt voor de hand dat een Jurist juridisch Tedeneerend. zegt: Neen. Een gewoon mensch zou natuurlijk bevesti gend antwoorden, en de heele theorie woordenziftery vinden, maar een ge woon mer.sch heeft niets over deze za ken te zeggen. Als het geval zich in ons land had voorgedaan, zouden er hier ook wel advocaten zyn te vinden om deze stelling te verdedigen. En ook bij ons schynt de kans niet uitgesloten dat zij slagen zouden. Als de beide royalis ten slagen zullen zij een tweede lach succes by het publiek behalen. En deze oplossing zou hun zeker ir. alle opzichten welkom zijn. want er is geen twijfel aan dat zij langzamer hand aardig genoeg hebben gekregen van hun vrijwillige verbanning uit Frankrijk. Tenslotte kun je een dag blad riet redigeeren en admir.istreeren als Je in het buitenland zit. En met lezingen houden, zooals Daudet heeft gedaan, kan een actief partyleider en journalist zich op den duur moeilijk tevreden stellen. Ook begonnen de Franschen het tweetal te vergeten. Er was niets opwindends meer aan. wan' het buitenland levert niet uit wegens politieke misdryven. zoodat zy aan gene zijde der grenzen niet het minste ge vaar voor arrestatie hebben geloopen. Er komt by dat de Fransche verkie zingen naderen, waarby de heeren na tuurlijk weer op hun post moeten zyn. bit alles verklaart de arrestatie var. Delest. Hij vertoefde al een paar weker, in Zuid-Frankrijk, was er zelfs officieel ontvangen door plaatselijke partijbe sturen. bezocht nu te Moni-de-Marsan openlijk zyn moeder, die ziek was. en heeft dus op alle manieren de politie gelegenheid gegeven om hem in tc rekenen. Tenslotte heeft zy het gedaan met veel omhaal en beleefdheid, na hem vooruit gewan-^chuwd te hebben Kei is niet gebruikelijk dat de politie ontsnapte misdadigers vooruit waar schuwt dat zy hen zal arresteeren in ieder ander geval zou deze over dreven courtoisie het plannetje grondig in de war sturen maar in de politieke comedie is alles mogelijk. De prefect van het departement heeft er waar- schynl'.jk siapelooze r.-.ch:er. van ge had. en ongetwijfeld heel wat getele foneerd met Parijs om zijn ambtelijke verantwoordelijkheid afdoende te dek ken achter die van een hoogere auto riteit. eer hy de hand op Delest dorst leggen. Tegen de verkiezingen word' o'e officieele beleefdheid Jegens poli tieke tegenstanders groot, en wat zou d? publekc opinie gezegd hebban al-- Delcst plotseling door \v:eeda ilard v.w weggerukt van zyn moeders ziekbed? Neen. die kans heeft men zorgvuldig vermeden. Ahe égards zyn keurig ln acht genomen, en Delest heeft dan ook den prefect gecomplimenteerd voor zyn hoffelijk optreden. Zij zullen bij hun uitwisseling van beleefdheden beiden wel ironisch geglimlacht hebben, maar dat vermelden de Fransche kranten niet en dat komen de Fransche kiezers dus niet te weten. Beide partyen. die van regeeringszyde en die der royalis ten, kunnen zich beroemen op hun courtoisie, purement frar.gaise Het geval wordt nu weer aardig, en wij kur.ner. met belangstelling het laat ste bedryf van dit politieke blijspel tegemoetzier.. Zal die advocaat succes hebben of niet? Ik ben geneigd het op hem te houden. R. P. Hefc is ongeveer anderhalf jaar gele den. dat wy een serie artikelen gaven over „Parasieten der samenleving", waaruit bleek, dat ze-er velen in de han den van woekeraars gevallen zyn. Dit kwaad heeft zoo'n omvang gekregen, dat het zou zyn toe te juichen als krach tige maatregelen tot bestryding geno men konden worden. De gemeente heeft intusschen met de Haarlemsche Hulpbank een regeling ge troffen voor het gemeente personeel, ter wijl van de tafel van B. en W. de toe zegging gedaan is. dat alsnog zou wor den overwogen of het mogelyk is iets te doen voor de overige ingezetenen. Wij kunnen thans mededeelen, dat er reeds uitgewerkte plannen bestaan om te komen tot oprichting van een bank ter bestryding van den woeker, die zou werken voor alle bewoners van Haar lem en omliggende gemeenten. Het is de Naamlooze Vennootschap voor Maatschappelyk Hulpbetoon voor Haarlem en omstreken. Voor het tot sle.nd komen beyvert zich o.a. de heer T. Verschoor Jzn., di recteur van de Nederiandsche Handels- en Landbouwbank. die ons daarover het volgende mededeelde: De op te richten bank heeft, volgens artikel 3 der ontwerp-statuten ten doel: „het sparen te bevorderen, het crediet- misbruik en den woeker te bestrijden en in het crediet van behoeftigen op bil- Ujkc wijze te voorzien, door het ter leen verstrekken van gelden in kleine bedra gen op gemakkelyke afbetalingsvoor- waarden". In een ontwerp prospectus worden de artikelen die Haarlem's Dagblad over het kwaad van den woeker schreef af gedrukt Opgemerkt wordt, dat nadat die artikelen verschenen waren er plannen rypten om hier ter stede een instelling op te richten die in de bestaande be hoefte eenigermate zou kunnen voor zien. Die plannen werden weer opge schort, toen vernomen wercl, dat by het gemeentebestuur plannen aanhangig waren om te komen tot oprichting van een gemeenteiyke bank tot bestryding van den woeker. Nadat evenwel geble ken was. dat B. en W. alleen een rege ling voor het gemeentepersoneel getrof fen hadden, zyn de plannen weer op nieuw opgenomen- De werkwijze van de Bank voor Maat schappelyk Hulpbetoon zal zich zooveel mogelijk aanpassen by de beginselen van de Nationale vereeniging tot be stryding van den woeker. Het is de bedoeling om in het alge meen geen hoogere credieten dan 200 te geven. De mogeiykheid zal evenwel open gelaten worden om in enkele spe ciale gevallen hooger te gaan. omdat er omstandigheden kunnen zyn. dat men- schen. die voor hulp in aanmerking ko men. met een crediet van 200 gulden niet uit de moeilijkheden komen. De rente zal niet meer dan 6 pet. be dragen. waarby dan nog hoogstens 2 pet. komt voor onkosten. Te zamen dus 8 pet Dat Is inderdaad zeer billijk, woekeraars berekenen soms 50 pet. of nog meer. Nu wordt zuiver genomen de rente we" iets meer dan 6 pet., war.t als iemand 100 opneemt en hy betaalt die som in een jaar terug, staat het gehecle ka pitaal geen vol Jaar uit. terwyi de man toch 6 gulden voor rente moet betalen. Daarentegen zal evenwel een compensa tie staan, dat leeners die steeds hur. verplichtingen zUn nagekomen bi) de laatste afbetaling een premie zullen ontvangen. De bank zal zonder boden werken. De menschen moeten naar het kantoor ko men om hun a Lossingen te storten. Als het geld opgehaald moet worden, komen er te veel incassokosten op en zou met een rente van 6 pet. niet volstaan kun nen worden. Volgens ei" statuten zal liet kapitaal der N.V. f 100.000 bedragen, verdeeld in 5 seriën elk van 20000. weer onderver deeld in stukken van 200. De plaatsing van een gedeelte van het aandeelenkapitaal :s al verzekerd. Voor de verkrijging van verder be drijfskapitaal zal de NV. obligaties uit geven. rirnt: pc'. Er za! evenwel nie" meer aan obligaties worden uitgegeven, dan het uitgeleende kapitaal. Natuurlijk zal eerst bescheiden bezon nen worden, maar de statuten zyn zoo PROFESSOR LORENTZ' TOESTAND. GOED NIEUWS. De eenigszins gunstige wending in het beloop der ziekte, waarvan wy in ons bericht van gisteren melding mochten maken, is in liet verioopen etmaal biy- \én aanhouden. DE TOONKUNSTUITVOERING. Ons muziekverslag van de Toonkunst - uitvoering is tot het volgende nummer uitgesteld. gesteld, dat als de bank loopt steeds naar behoefte geld opgenomen zal kun nen worden door het uitgeven van obli gaties Het is zoo zei de heer Verschoor niet onmogelyk. dat in de toekomst wel een kapitaal van een half millioen gul den noodig zal zyn om den woeker in een stad als Haarlem, de omgeving mc- degcrekend te bestryden. Als er winst gemaakt wordt zal die als volgt verdeeld worden: 10 reserve" fonds, aandeelhouders eerst 4 r? over het aandelenkapitaal, van het dan nog overbiyvende zal 60 aan de aandeel houders ten goede komen, 10 r'c aan de directie. 10 aan de commissarissen. 10 aan den Raad van Toezicht cn 10 aan het personeel. De N. V. zal bestuurd worden door een of meer directeuren, onder toezicht van ten minste 5 commissarissen. Bovendien komt er een Raad van Toezicht. Het is de bedoeling dat de Bank voor maatschappelijk hulpbetoon zal komen staan onder leiding van den heer A F. Boilerman. die thans-de voorschotbank der vereeniging .Burgerbelangen" te Haarlem bestuurt. Het is de bedoeling dat die vereeniging dan geliquideerd wordt. De liquidatie staat evenwel ge heel buiten de nieuwe Naamlooze Ven nootschap, alleen zal er kapitaal door vrykomen. dat aangewend kan worden om de nieuwe bank te financieren. De heer Bollerman zoo zei de heer Ver schoor ls door zijn werk voor de ver eeniging .Burgerbelangen", die soms 100.000 aan kleine credieten had uit staan, volkomen toegerust met kennis en practische ervaring, die noodig zyn voor de leiding van zoo'n bedryf. De plannen voor de bank ter bestrij ding van den woeker zyn reeds mede gedeeld aan het gemeentebestuur. Reeds mocht de heer Verschoor van den bur gemeester als antwoord ontvangen, dat hy met zeer veel belangstelling van de plannen kennis genomen had. Het zou voor de betrokkenen natuur- lyk aangenaam zyn als de gemeente Haarlem de nieuwe bank zou willen steunen door deelneming in het aan- doelenkapitaal of door het nemen van obligaties. wy kunnen nog wel zeggen, dat de veronderstelling dat het gemeentcperso- neel thans g;en geld meer opneemt als door middel van de Haarlemsche Hulp bank. onjuist is Er zyn zoo werd ons verzekerd nog vele ambtenaren cn werklieden die credieten elders opne men. in de zekerheid, dat men op het Stadhuis daarvan alleen Iets te weten komt als het met de afbetaling spaak loopt. In dat geval zou bes.ag op loon gelegd worden. Men weet. dat B. en W. aan het ge meente-personeel medegedeeld hebber, dat het personeel reen cessie op loon mag geven voor het opnemen van cre dieten. Wat de zekerheid betreft, die de Bank voor maatschappelyk hulpbetoon zal eischen deelde de heer Verschoor ons nog mede. dat het in de meeste ge vallen wel niet mogelijk zal zyn. om borgstelling te verkrijgen Er za! dus op de omstandigheden van den crcdict- vrager gelet moeten worden, op zijn po sitie. zyn gedrag, zijn gezin, enzoovoort Als iemand in loondienst Ls zal. daaraan is natuuriyk niet te ontkomen, in de leen-acte wel cessie op loon gegeven moeten worden. Tot zoover deze voor Haarlem en om geving belangrijke mededeelingen. J. TH. BORNWATER. Op ru'm 87-jarigen leeftyd ls overle den de heer J. Th. Bomwater. te Acr- denhout. Tot voor kort woonde de over ledene in het Westerhoutpark; na de annexatie verhuisde hy naar Aerdcn- hout. De heer Bomwater woonde vroeger by Leiden, waar hy een graar.har.de! had. Sedert jaren was hy rustend. De teraardefcrstellirg zal plaat' heb ben op de begraafplaats Rhynhof. Haagsche Schouw naby Leiden, op Maandag 30 Januari, des namiddags tc half drie. NIEUW BEZIT. (By het eiland Krakatau in Straat Soenda is een nieuw eiland ontstaan). O Nederland, myn vaderland. Weer is uw macht vergroot. Sinds uit den wUden oceaan, Een gloednieuw eiland is ontstaan; Plant er nu onverwijld de vlag. Opdat de wereld bulgen mag. Vuor het symbool van ons gezag. En niet winzuchtig Engeland. Er straks zyn vanen poot. O Nederland, myn vaderland. Wat doen w' er verder mee: Dit nieuw koloniaal gebied. Dal onverwacht het daglicht tiet. Dat Neerlands mach:terrein verwijdt. Ons nationaal gevoel verblijdt. Als byna groot» mogendheid. Zoo echt naar Nederlandschen trant. Ontwoekerd aan de zee. O Nederland, myn vaderland. Maak er een ban-oord van, Omspoeld door water overal. Zoodat er niets ontsnappen za! Waar al wat slecht is en gehaat Met enkle reizen henen gaat. En nooit en nimmer meer verlaat; Bestem daartoe dat verre strand. Dan hebben w' er wat an. O Nederland, myn vaderland. Zend er den oorlog heen, Myn wrak gebit, het slechte weer. Mijn buurman's kat en nog veel meer. De woeker en de werkloosheid. Belasting, concurrentlenyd. Dan zyn we al die rampen kwyt. En houden wy tenslotte van 't Bestaan het schoons alleen. O Nederland, myn vaderland. Hoe wordt ons lot verlicht. Als gU or 't onheil henenstuurt, Dat 't menschclijk bestaan verzuurt. De storing ln myn radio. Zooals die hond (uit Mexico). Cyclonen, watersnood en zoo. En dan speciaal nog van myn hand. Dit rammelend gedicht. O, Nederland, myn vaderland, Dat eiland wordt te klein. Voor al wat ik er zenden wou. Wel, neem dan tevens Krakatau. Voor Charleston en voor jazzmuziek. Voor al het slechts in politiek. Alle verdeeldheid en gekliek. Wat zou. aLs gij dit al verbant, Ons wik gelukkig zyn. P. GASUS. EEN MOOIE GIFT. f 7000.— VOOR DE GEREFOR MEERDE KERK. By den Kerkeraad der Gereformeerde Kerk is een gift van N. N. van f 7000 voor de kerk ontvangen. Bovendien is nog een gift van f 260 binnengekomen. T. B. C.-BESTRIJDING. MEER GELD VOOR VER- PLEGING De provincie Noord-Holland doet veel om de tuberculosebestrijding te bevor deren. Het gaf reeds voor elke gemeente 5 cent per inwoner voor dit doel. mits het gemeentebestuur daar ook 5 cent by deed. Nu is evenwel door de provincie be sloten om van die 5 cent 7 1/2 cent te maken, mits de gemeentebesturen dit voorbeeld volgen. Dit is voor de Haarlemsche vereeni ging tot bestryding der tuberculose een belangrijk bericht. Nu was de sub sidie van provincie en gemeente to za men 10 cent por inwoner. Voor UOOOO inwoners dus 11000 gulden. Wordt dit evenwel 15 cent per inwoner, dan be treken: dit oen verhooging der subsidie van 5500 gulden. De vereeniging die zoover! doet voor dc bestrijding dezer vreesciyke vo'.lts- idekte en die door het opcr.cn van haar stichtingen op het Brederodeduin groote uitgaven moet doen. kan die boogere subsidie uitstekend gebruiken. Vandaar dat het bestuur onmlddeliyk een brief aan het gemeentebestuur van Haarlem gezonden heeft, om aan te dringen cm de gemeentelijke bijdrage van 5 op 7 1/2 cent te brengen, want als de gemeente dit niet zou doen. ver valt de toezegging van de provincie. Ged. Staten hebben in een circulaire aan de gemeentebesturen aangedrongen op het toekennen der verhoogde subsi die. Zy wyzen op den ernst der volks ziekte en op de noodzakelijkheid, dat de overheid krachttgcn steun verleent voor dc bestryding daarvan. BAL MASQUé HAARLEM'S TOONEEL Om aan de vele aanvragen tc vol doen. wanneer het jaarlijksche M> Carème. half vasten Ba! Masqué. plaats vindt, verzoekt het bestuur van boven7T.g:mtfe vereeniging ons. mede tc dfelen, da: dit costuumfeest zal j plaats vinden op Zatedrag 17 Maart a.s. in alle zalen van het Gemeentelijk Concertgebouw OPEN BRIEF VAN KEES DE MOPPERAAR AA: de directie der N. Z. H. T. M. Neen ik wil niet by vernieuwing mop peren over de hiaten die af en toe in de dienstregeling der trams ontstaan. Niet omdat die onvolkomenheden ver minderd zijn. maar omdat de droeve er varing van Jaren my geleerd heeft, dat... alle klachten niets helpen! Om dc paar dagen Ls dc dienst een poosje in do war. Nu eens omdat er een aanrijding is ge weest. dan weer omdat een motorwagen een kuur heeft Het Is my evenwel ook eenige keeren overkomen, dat ik een vrij rms' f vertraging constateerde en dat geen tram mar., hoog of laag. kon vertellen waardoor die ontstaan was. Dat is natuuriyk het aller fataalste! Maar ik zei reeds, dat ik het opgege ven heb om te sputteren tegen de on regelmatigheden in den dienst. Dat kast wel ls waar zelfoverwinning, want aLs je een kwartier of half uur. ln regen, keu en wind. heb staan wach ten op een tram en er komt dan einde lijk zoo'n instrument aan. dat evenwel d o o r r U d t. omdat er tUd gewonnen moet worden en er later later nog wel een tram zal komen die zich over Je ontfermt, dan Neen geen krachttermen. Zacht ge stemd blitven. Je hebt een vriendelijk verzoek aan de tramdirectie en dus be scheiden aankloppen, met den hoed in de hand. Uit de kinderjaren van het trambe drijf zijn nog overgebleven de kleine volgwagens. die nog steeds dienst doen op de lijn Schoten—Heemstede. Dat zijn misbaksels. De balcons zijn zoo klein, dat er eenige dikke conducteurs zyn die alleen reeds alle beschikbare plants in nemen. Als or passagiers komen de meeste gaan liever naar den motorwa gen. niettegenstaande het lastige ern- manasystecm! moeten die conduc teurs eerst afstappen. Bovendien rijden deze kleine wagentjes ook slecht, het is of ze nog uit het veer-looze tijdperk zyn. Het wagenpark der N. Z. H- T. M. is de laatste jaren veel uitgebreid. Zijn wij cr nu nog niet aan toe. dat die lilliput ters afgedankt kunnen worden? Mbwchlen kunm n ze nog dienst doen op de stoomtrainiyn van Lutjebroek, maar Haarlem. Groot-Haarlem, heeft recht op beter materieel. in dit nummer ons dngelijksch verhaal in de rubriek getiteld: EEN FF.rHT^CFDING TEGEN VELSEN? OVER EEN UITBREIDINGS PLAN. Ruim 2 jaar geleden diende de. heer J. L. Min, aannemer te Driehuls by het gemeentebestuur van Velsen een plan in tot het bouwen van een aantal dubbele villa's aan den Driehuiaer- kerkweg. achter het landgoed Water land. Dit terrein was oorspronkelijk eigendom van Jhr. J. W. G. Borccl van Hogelandcn. Het plan verkreeg na een herziening dc goedkeuring der Schoon heidscommissie. doch B. en W. van Velsen verlengden overeenkomstig het bepaalde in art 121 der bouw- en woningvercrdenir.g den termyn der be schikking. terwijl eenige maanden ge leden met goedkeuring van den ge meenteraad de termyn met één Jaar werd verlengd. Naar wij vernemen ls de heer Min de meening toegedaan, dat de gemeente heef' gehandeld in strijd me*, de wo ningwet. cm welke reden hij de zank in handen heeft gegeven van een ad vocaat. Dientengevolge zal binnenkort een procedure tegen de gemeente Vel sen aanhangig worden gemaakt. Indien de gemeente dit proces zou verliezen is te verwachten, dat de be bouwing zal geschieden overeenkom*".» den becaanden toestand, dus zonder vrUlating van een terrein, r.oodig voor verbreeding van den Driehulzerkerk- weg. waaromtrent reeds overeenstem ming tussehen het gemeentebestuur en den bouwondernemer was verkregen. Immers het voor d d*e! der gemeen te vastgestelde nltbr '.d r.trrolan :s nog niet door Gedeputeerde Staten goedge keurd. In dc kringen van de bouwonderne mers ziet men met brlar.gsteülng dc gerechtelijke uitsj in deze aange legenheid tegemoet. BESTRIJDING VAN DEN WOEKER. Een plan om een algemeene bank op te richten. RENTE 6%. ONKOSTEN 2%. BIJ PROMPTE BETALING ZELFS MINDER. EEN HALF MILLIOEN VOOR KLEINE CREDIETEN?

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 1