BERLIJNSCHE BRIEVEN HA'"'.EM'S DAGBLAD ZATERDAG Z8 JAN. 1928 „VEELSTATERIJ". De eenheidsstaat. (Van onzen correspondent). Berlijn, 17 Januari. Men maakt zich In deze dagen erg druk over de vraag, of Dultschland een eenheidsstaat zal worden, dan wel een samenvoeging blijft van heterogeene deelen, gelijk Otto von Bismarck in 1871 ze aaneengesmeed heeft. Tientallen staatspresidenten, minis terpresidenten, ministers van financiën, staatssecretarissen en andere hooge mannen zijn daartoe uit alle deelen van het Duitsche Rijk naar Berlijn overge komen, en zij vergaderden in de groote Congreszaal van de Rijkskanselarij, waar sinds het Berlijnsch Congres van 50 ja ren geleden en de bijeenkomst der jonge republikeinsche heerschers onder Ebert, juist tien jaren geleden, eigenlijk geen gebeurtenissen van belang meer hebben plaats gehad. De brave Rijkskanselier Dr. Marx presideerde het zaakje. En de woorden, waarmee hij zonder zich naar welke zij de dan ook vast te leggen, de debatten opende, demonstreerden zoo typisch deze politieke figuur, die in de geschiedenis stellig niet zal blijven voortleven, hetzij dan als klassiek voorbeeld van aanpas singsvermogen naar alle kanten en op alle oogenblikken Zelfs in zijn eigen partij, het overwegend Katholieke Cen trum, zal men waarschijnlijk geen tra nen weenen, wanneer de heer Marx het noodig vindt zich uit het politieke leven terug te trekken Hoogstens weent men ze op dit oogernblik, omdat hij nog niet tot een afscheid heeft kunnen besluiten. Onder die tientallen heeren met hooge posities rondom de groene tafel in de Wllhelmstrasse zijn er maar heel wei nig die getoond hebben, die positie waard te zijn De meeste zijn werkelijk niet meer dan middelmatigheden, en in zooverre heeft de republiek al bewezen, dat haar trotsehe beginsel van „freie Bahn dem Tüchtigen" in de practijk al even weinig waardq heeft als elke an dere utopie. Er is in Duitschland sedert de „revolutie" bitter weinig ten goede veranderd, en maken we voor enkele mannen van karakter en kennis als den Pruisischen Minister-president Braun, zijn oud-collega Severing en 'n paar an deren een uitzondering, dan blijven er heusch niet veel figuren over, die aan de revolutie hun kansen niet alleen te danken gehad hebben, maar ook toon den. de buitengewone gelegenheid waard te zijn. Men debatteerde enMaar het re sultaat is nu reeds vast te stellen: er zal voorloopig in Duitschland niets ge schieden. Men zal het wellicht eens worden over de een of andere slappe formuleering. en dan zullen eenige com missies benoemd worden, die in opdracht krijgen, de vragen „nader te bestudee- ren". De Duitschers zijn specialisten in zulk commissiewerk. Het gebeurt „gron dig", duurt lang. en geeft als eindresul taat een zeer lijvig en zeer duur rap port dat er keurig uitziet, aan tal van Instanties rondgezonden wordt, en dan weer in de een of andere landelijke bi bliotheek wordt bijgezet. Zoo zal het ook gaan met de resultaten van de bespre kingen over de vraag: ,3ismarckryk of eenheidsstaat". En toch zou het opper vlakkig zijn, te willen beweren, dat deze quaestie slechts theoretische beteekenis heeft! Het gaat In Duitschland al net zooals ln de meeste andere staten ter wereld. Men pleegt van „het Duitsche volk" te spreken, en bedoelt dan een betrekke lijk zeer kleine minderheid, die zich met politieke en economische vragen wer- lijk bezighoudt. Vragen, die inderdaad de massa's interesseeren, zijn er slechts zeer weinige. Groote schandalen, opzien barende moorden, de dood van een staatshoofd, oorlog en vrede, zeer ver hoogde belastingen.... Ik ben, geloof ik, al aan het einde van mijn lijstje. De waag: „Bismarckrijk of eenheidsstaat" verkeert, wat de publieke belangstelling in Duitschland betreft, zoo ongeveer in het overgangsstadium Men trok er zich een jaar of twee geleden nog zoo goed als niets van aan. Sindsdien heeft de pers voor inlichting en stemming ge zorgd. En ziedaar: de Duitscher is niet onverschillig gebleken. En nu hebben zich natuurlijk twee partijen gevormd (want hoe is anders de behandeling van e enige quaestie in 's lands belang i' Duitschland denkbaar?), de eene, die naar Bismarck terugwil, en de andere, die aan al die Duitsche landen voorgoed een einde wil maken. Naar ruwe schat ting zijn ongeveer 70 pet. der Duitschers voorstanders van den zoogenaamden eenheidsstaat. Nu zou men zoo zeggen, dat het dan voor de rijksregeering eenvoudig genoeg moet zijn om een wijziging van de grondwet voor te bereiden, die tenslotte op dien door een groote meerderheid des volles thans reeds gewenschten staatsvorm moet uitloopen. In dit geval moet de zaak immers nog al voor de hand liggen. Hier wenscht het volk zelf een bepaalde wijziging en de regeering en volksvertegenwoordiging hebben die Slechts door te voeren. Maar wie zoo denkt, kent de toestan den in Duitschland niet! Niemand minder dan de groote Bis marck zelf heeft indertijd tegen het zoo genaamde „particularisme" in Duitsche landen de vlag moeten strijken, en ten slotte een Rijk tot stand moeten bren gen, waarin elk land op zich zelf zijn eigen koning of groot-hertog behield, zijn eigen parlament kreeg, zelfs een staat als Beieren in Berlijn zijn eigen gezant mocht aanstellen, en al die on verkwikkelijke eigen rechten der landen bleven voortduren, die helaas door de revolutie van 1918 niet uit den weg geruimd werden. Bovendien bleven al ide jaren de zoogenaamde enclave's en exclave's bestaan, die- honderden stukjes grondgebied, die aan alle zijden door een anderen staat ingesloten wa ren. waartoe ze niet behoorden, en die het gevolg waren van prutserige en ka li arideldrijverij met grond en menschen (de volgorde is niet wille keurig maar houdt verband met de geestesgesteldheid van de potentaten uit die dagen!) De Duitscher van tegenwoordig voelt ln het algemeen de dwaasheid van deze veel-staterij. Maar er zijn er ook anderen, en die zijn in de eerste plaats in het gemoedelijke zuiden, in Beieren en Wilrtemberg, te zoeken, die integen deel niets van de afschaffing der af zonderlijke staten willen weten. In de eerste plaats is daar de elementaire haat tegen Berlijn en Pruisen, die even oud is als de Duitsche geschiedenis. Deze haat moet men toch vooral niet on derschatten. Waarop de afkeer tegen Berlijn en Pruisen eigenlijk gebaseerd is (omgekeerd ls die volstrekt niet of hoogstens als een soort afweerstem- ming aanwezig) is moeilijk na te gaan. Misschien was het de neiging van Pruisen om zich in Duitschland steeds een leidende rol te verzekeren, mis schien was het de omstandigheid, dat het in de nieuwere geschiedenis ook In derdaad gelegenheid kreeg, die rol te spelen. Stellig heeft ook de animositeit, die tusschen de landelijke vorsten en den plots tot Keizer gepromoveerden collega in Potsdam steeds is blijven bestaan, het hare bijgedragen. In elk geval is de -tegenstelling tus schen den Beier en de „Saupreiss" (dat „varken van een Pruis") tegenwoor dig onder de republiek nog even heftig als tusschen den Pruis en den Saks, den Rijnlander en den Pommerom het bij deze enkele voorbeelden te la ten. En de vertegenwoordigers van deze menschen hebben nu rond de groene tafel gezeten en geleerde woorden ge zegd over de mogelijkheid om nader tot elkaar te komen en ten bate van het geheel de voorbeelden van den enke len staat op te heffen. Het is zoo geloopen als verwacht werd. Pruisen, het groote Pruisen, dat steeds alleen reeds een meerderheid in het Duitsche Rijk beteekend heeft, verklaarde zich bereid in den Duit- schen eenheidsstaat op te gaan. Beieren stelde zich aan het hoofd van de be weging, die tegen dit streven lijnrecht ingaat. En toch zal het er ten slotte op uit moeten loopen, dat de onzin van 2o en meer parlementen, van al die grootere en kleinere republieken met haar eigen ministers en staatspresiden ten en alles wat daar bijhoort, voorgoed wordt afgeschaft. Alleen reeds de om standigheid, dat vele tientallen mil- lioenen door die neiging om staatje te spelen worden opgegeten, en dat in een tijd, waarin Duitschland ook tegen over het buitenland steen en been klaagt over zijn armoede, en geen leeningen genoeg gesloten kunnen worden, behoorde de menschen hier tot inkeer te brengen. Hun eigen dialecten, hun dierbare stamgewoontes kunne*, ze immers ook behouden zonder dat er ln elke hoofdstad een eigen tweede Ka mer en een eigen ministerraad is! Wij hebben in Nederland toch ook geen minister-president van Friesland en evenmin een parlement van den staat Zeeland. En toch klagen die volksdeelen niet over gevaar voor hun oorspronke lijkheid. H. v. B. DRAMA VAN CARDIFF. Driscoll en Rowlands terechtgesteld. ONTROERENDE SCÈNES. Wij lezen ln de Telegraaf: De protesten en petities zijn zondeT uitwerking gebleven: Vrijdagmorgen om acht uur is aan Daniel Driscoll en Edward Rowlands, veroordeeld wegens moord op den voetballer Lewis het von nis van de doodstraf voltrokken. Buiten de gevangenismuren had zich al vroeg een groote menschenmenigte verzameld, die door driedubbele stevige barricaden bewaakt door een sterke po litiemacht op veiligen afstand van de ge vangenispoort werd gehouden. Gebeden werden gezegd, psalmen gezongen; beur telings ging een Roomsch-Katholiek geestelijke en een officier van het Leger des Heils de menigte ln gebed voor. Te gen acht uur maakte zich een diepe ontroering van de menigte meester. Vrouwen knielden op de modderige straat, mannen ontblootten het hoofd: velen snikten en een aantal vrouwen en een man werden bewusteloos weg gebracht. Op slag van achten, toen de gevan- genisklok begon te luiden, viel een dood- sche stilte onder de aanwezigen, gevolgd door verontwaardigde uitroepen Vuisten werden naar de gevangenis gebald en een deel van de menigte hief een Iersch rebellenlied aan. Het aanplakken van de officieele mededeeling op de gevan genisdeuren, dat het vonnis ten uitvoer was gebracht en de wet haar loop had gehad, verwekte nieuwe opwinding. Ernstige demonstraties hadden even wel niet plaats en langzaam verspreidde zich de menigte. De beide ter dood veroordeelden hiel den zich goed tot het einde en toonden zich absoluut niet onder den indruk. Nadat zij gisteravond een flinken maal tijd hadden genuttigd werd hun ge vraagd of zij nog een glas port zouden lusten. Driscoll zelde meer voor een volle flesch port te gevoelen; dan zou hij ten minste goed slapen. Aan zijn ver zoek werd voldaan. Voor hij zich ter ruste begaf, bracht hij nog met opgehe ven glas een toast uit op den beul. Van morgen speelde hy nog een spelletje kaart met zijn bewakers, tot de tijd voor de terechtstelling gekomen was. Geen der belde mannen, die nog bij het laatste bezoek van him familieleden hun onschuld hadden staande gehou den. legde eenige verklaring of beken tenis af. Toen zij naar het schavot ge bracht werden, vroeg Driscoll nog even Rowlands de hand te mogen schudden. Dit werd toegestaan en de mannen zel den elkaar vaarwel. „Welke is de mijne?" vroeg hij daar na, doelende op de twee stroppen. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 CENTS PER REGEL. MANNENKOOR „CAECILIA". Men schrijft ons: De repetitieavond van het mannen koor „Oaecilia" droeg Donderdag een bijzonder karakter. Na de pauze werd de directeur, de heer Nico Hoogerwerf, op hartelijke wijze en met zeer waar- dêerende woorden toegesproken door het lid den heer J. Smit, die memoreerde, dat een sinds eenige jaren door den heer Hoogerwerf gekoesterde wensch, nl. de oprichting van een knapenkoor, ein delijk in vervulling is gegaan. Op het concert van het mannenkoor „Oaecilia" op 16 Januari j.I is het knapenkoor „Klein-CaeciliaV, 'dat in September van het vorig jaar is opgericht, voor de eerste maal opgetreden. Ter herdenking van dit feit bood de heer J. Smit namens „Oaecilia" den di recteur een boekwerk aan, bestaande uit drie lijvige deelen plus een register, getiteld„Het Oude Nederlandsche Lied" Wereldlijke en geestelijke liederen uit vroegeren tijd. Teksten en melodieën verzameld en toegelicht door Fl. van Duyse. De met sierletters geteekende op dracht luidt: .Door het mannenkoor „Oaecilia" te Haarlem, opgedragen aan zijn hoog- geachten directeur Nico Hoogerwerf, ter gelegenheid van het e eiste optreden van het Knapenkoor „Klein Oaecilia", op 16 Januari 1923. Dit kostbare werk, voor een knapen koor van onschatbare waarde, is niet in den handel. Na veel moeite is het echter den heer J. Smit gelukt, dit boekwerk in handen te krijgen. Deze eenvoudige, intieme huldiging was voor de leden van „Oaecilia" en den directeur een onvergetelijk moment. Vereenigings-Drukwerk Handels-Drukwerk Familie-Drukwerk Massa-Oplagen Periodieken IDRUK K E RIJ1 LOURENS COSTER IHAARLEM Uitsluitend goed verzorgd druk werk. Op den tijd die wij beloven. Tegen billijke prijzen. "P;T IJMUIDEN LEDENVERGADERING „IJMUIDEN'S BLOEI." Vrijdagavond vond in hotel „Willem Barendsz" een algemeene ledenvergade ring plaats van de Vereeniging „IJinui- dens Bloei" welke niet druk bezocht was. De heer W. A. Dolleman, voorzitter, releveerde eenige voor de gemeente be langrijke gebeurtenissen, o.a. het besluie van den raad tot het aanleggen van den weg naar het strand; hoewel het niet de beste oplossing van het vraag stuk van de verbinding met het strand is, zegt spr. is een half ei beter dan een leege dop. Verder herinnert de voorzitter aan de electrifdcatie van de spoorverbinding. De tconomische toestand achtte spre ker gunstig gezien de vermeerdering van den omzet in de vischhallen. Gewe zen werd op de zware erfpachtsvoor- waarden van hel Rijk, die nadeelig wer ken op het vestigen van nieuwe in dustrieën aan de Z.Z. der Vissohersha- ven. Het havenbedrijf nam belangrijk toe. Het aantal stoomschepen das de ha ven der Hoogovens bezocht nam toe van 36 op 100 schepen, het aantal stoomschepen voor de papierfabriek steeg met 15. Spreker eindigde met den wensch uit te spreken, dat IJmuiden zich in een toenemenden bloei mag ver heugen. Uit het jaarverslag van den secretaris blijkt, dat aan het einde van het ver- eeuigingsjaar de vereeniging 249 leden te-de. In het verslag wordt hulde ga- bracht aan de nagedachtenis van den heer J. Kostelijk. Gewezen werd op het nuttige werk van het informatiebu reau, terwijl herinnerd werd aan de reizen van de Ned. Reisvereeniglng met het stoomschip „Monte Olivia". Aan gedrongen werd op een krachtige propa ganda voor het bevorderen van de los- en laadgelegenheid te IJmuiden. Het totstandkomen van een spoorwegver binding over den afsluitdijk der Zui derzee wordt van veel belang geacht voor de ontwikkeling van IJmuiden's haven, aangezien hierdoor een korte verbinding met N.W. Duitschland tot stand kan worden gebracht. De rekening van den penningmeester sluit met een saldo van f 430.62. De ingediende begrooting wordt goed gekeurd. Tot bestuursleden worden gekozen de heeren G. Carst (vacature dr. de Vries Robles), W. A. Dolleman, E. Brader, H. Lastdrager, G. Voet (aftr.) en A. Vriends. Het voorstel inzake wijziging huis houdelijk reglement wordt goedgekeurd. Bij de rondvraag werd o.a. nog be sproken de wenschelijkheid van 't aan leggen van een boulevard langs het strand naar den Bloemendaalschen zee weg. BEVERWIJK, GEMEENTERAAD VERGADERING VAN DEN GEMEENTERAAD. Gemeentebegrooting. zweminrichting verdwijnt. Herziening jaarwedden bur gemeester en secretaris. Vrijdagavond werd de Donderdag avond geschorste vergadering van den gemeenteraad voortgezet. Gemeentebegrooting. Naar aanleiding van een bij de alge meene beschouwingen gestelde vraag, deelde de Voorzitter mede, dat B. en W. bezwaren hebben tegen den ver koop van het bouwterrein aan de Aikerendamlaan, Vondellaan en Beeck- sanghlaan door makelaars in de ge meente, temeer omdat de verkoop zou moeten gaan over één makelaar. B. en W. zijn intusschen ibereid, om met de makelaars overeen te komen, dat voor de gronden, door bemiddeling van een makelaar verkocht, de gebruikelijke pro visie wordt gegeven. Inzake de procedure-Rijken.deelde de voorzitter mede, dat de Officier van Justitie geconcludeerd heeft tot niet- ontvankelykverklaring van den eisch. De uitspraak is bepaald op 21 Februari a.s. Aan schoolvoeding is, zegt de voor zitter, volgens zijn meening gee a behoefte. De procedure tegen den aan nemer Pruys zal voortgang vinden, zoo dra Gedeputeerde Staten het besluit hebben goedgekeurd. Tijdens de behandeling van het voor stel der begrootmgscommissie, om Ge deputeerde Staten be verzoeken, dez; gemeente op te nemen bij de niet-geclas sificeerde gemeenten en mitsdien de jaarwedden van den burgemeester en den secretaris te bepalen op resp. f 4500 tot f 5500 en f 4000 tot f 5000 verlaten de voorzitter en de secretaris de vergadering. Het voorstel wordt na eenige discus sie met algemeene stemmen aangeno men. 'De heer Zwager deelt dit besluit aan den voorzitter mede, die inmiddels in de vergadering is gekomen, voorzitter dankt den raad, mede na mens den secretaris, voor het genomen besluit. De heer Eyking vraagt, meerdere radsvea-gadcringen te houden, omdat de agenda's dikwijls te overladen zijn. De Voorzitter zegt zijn medewer king toe. De lieer Visser vraagt naar het uit breidingsplan voor deze gemeente. De Voorzitter deelt mede, dat van de „Gewestelijke Commissie" spoe dig een beslissing kan worden verwacht. In verband met het besluit van B. en W. dd. 6 December 1927, waarbij o.m. het water van de Ringvaart waarin de Beverwijksohe Zweminrichting is geves tigd, ongeschikt is verklaard om daarin groenten enz. te behandelen, stelde de begrootmgscommissie voor. B. en W. uit te noodigen een onderzoek te doen in stellen, of het water van genoemde Ringvaart wel geschikt is om daarin te zwemmen of te baden. De Voorzitter zegt, dat in ver band met de plannen tot het verleggen van de rioleering in de Bloksteeg, deze zweminrichting van haar tegenwoordige plaats zal moeten verdwijnen. Verschillende leden bepleiten verbe tering van diverse straten. De heer Visser klaagt over de slechte resultaten van het UJj.O.-onder wijs. De Voorzitter zegt een onder zoek toe. Het voorstel van B. en W. tot vaststel ling van de verordening op het heffen van opcenten op de personeele belasting wordt goedgekeurd. B. en W. hadden voorgesteld de op centen op de vermogensbelasting te ver lagen van 75 op 50. De heer Groot stelt voor het- aan tal opcenten te bepalen op 100, de heer Eyking stelt voor het aantal op 75 te handhaven. Na langdurige discussie wordt het voorstel Groot verworpen met 10-2 stemmen. Over het voorstel Eyking staken de stemmen, zoodat hierover in een volgende vergadering opnieuw moet worden gestemd- Gaslevering aan Heemskerk. De Voorzitter deelt mede, dat de onderhandelingen met den hoofd ingenieur van den Rijkswaterstaat be treffende het leggen van gasbuizen naar Heemskerk een gunstig verloop hebben gehad. A.s. Maandag zal het werk voortgang vinden. De begrooting wordt hierna goedge keurd. Het aantal opcenten wordt voor loopig op 75 gehandhaafd. ZANDVOORT. HULP IN DE HUISHOUDING. Door de afdeelóng van de Ned. Ver. van Huisvrouwen is een bemiddelings bureau opgericht voor hulp in de huis houding. Doel is werkgeefster en werkneemster tot elkaar te brengen, ook voor huishou delijke hulp korter dan een dag. De ver goeding is gebaseerd op een uurloon van f 0.50. ARBEIDERSONTWIKKELING. Voor de commissie voor Arb. Ont wikkeling komt a.s. Dinsdagavond 31 Januari de natuurkenner C. Sipkes uit Overveen een lezing met lichtbeelden houden over het onderwerp: „Het Zwit- sersche Nationaal-Park en zijn na tuurschoon", in „Zomerlust". Deze commissie verzorgt de 500ste opvoering van „De Meid", tooneelstuk van Herman Heyermans, op 18 Feb. as. in Zomerlust. De hoofdrol wordt vervuld dor mevr. Esther de Boer van Ryk. Nadere mededeelingen vol gen. PREDIKBEURTEN ZONDAG 29 JANUARI OUD-KATHOLIEKE KERK (Kokstraat 13) V.m. 10 uur: H. Dienst. VRIJE KATHOLIEKE KERK Popellaan, Kinheimpark. V.m. 10 uur: H. Mis. EGLISE WALLONNB Dimanche 29 Janvier: Conférence de M. Codson de Sedan. Was aanvankelijk vermeld Vendredi 27 Janvier. DEUTSCHE EVANG. BRÜDER- GEMEINDE Sonntag 29 Jan. Vorm. 10 uhr: Pfarrer P. Holland, Deutsche Predigt. Nam. 8 uur: Evangelisatiesamenkomst Spr. de heer Rensen, van Amsterdam. Donderdag nam. 8,15 uur: Ds. Beker, Bijbellezing. GEREFORMEERDE KERK KLOPPERSINGELKERK (Kloppersingel) V.m. 10 uur: Dr. J. H. Bavinck,van Heemstede. V.m. 10 uur: Ds. J. W. Siertsema. WILHELMINAKERK Ged. Oude Gracht V.m. 10 uur: Ds. J. W. Siertesema. Nam. 5 uur: de heer M. den Boer, Hulpprediker Hulpkerk Jacob Geelstraat 9 Vin. 10 uur: de heer M. den Boer. Nam. 5 uur: Dr. J, H. Bavinck CHR. GEREF. KERK (Raaks) V.m. 10 uur: Stud. Holtrichter, Am sterdam-Noord. Nam. 5.30 uur: Ds. Bijleveld. Donderdag 2 Febr. Nam. 8 uur: Ds. Bijleveld. NOORDERKERK (Velserstraat) Vm. 10.30 uur: Ds. H. E. Beker. Nam. 6 uur: Ds. C. J. van Paassen. Beide beurten collecte voor de be waarscholen. GEREFORMEERDE KERK Zuiderstraat ,Vm. 10 uur: Ds. P. A. E. Sillevis Smitt Nam. 6 uur: Ds. P. A. E. Sillevis Smitt Radio-preek REM. GEREF. GEMEENTE V.m. 10.30 uur: Dr. A. H. Haentjens. Jeugd-Zondag. V.m. 9.30 uur: Zondagsschool. EVANG. LUTHERSCHE GEMEENTE V.m. 10.30 uur-: Ds. D. Drijver. VRIJE EVANG. GEMEENTE Jacobynestraat 20 V.m. 10 en nam. 5.30 uur: de heer F. den Adel. 12 uur: Zondagsschool. Woensdagavond 8 uur: Bidstond en Bijbellezing. Donderdagavond 8 uur: Naaikrans. KERK DER VEREEN. DOOPS GEZINDEN V.m. 10.30 uur: Ds. J. M. Leendertz. Nam. geen dienst. BAPTISTEN-GEMEENTE Bakenessergracht 65 Van. 10 uur: Ds. J. v. d. Schors. On derwerp: „Wat ontvangt Hij uit uw hand?" Job 35:7. Nam. 6 uur: Ds. J. v. d. Schors, On derwerp: „De zuurdeesem van Herodes en het hedendaagsche Christendom" Mark. 8:15. Dinsdagavond 8 uur: Ds. J. v. d. Schors, Bijbellezing over de Openb. van Johannes. Onderwerp: „De weenende Apostel en de juichende Ouderlingen." Openb. 5. BAPTISTEN-GEMEENTE Parklaan 21 Nam. 5 uur: de heer P. Buining, van 's-Giavenhage. Met medewerking van het Zangkoor. Dinsdagavond 8 uur: Bidstond. LEGER DES HEILS Schagchelstraat 26. V.m. 7 uur: Bidstond. V.m. 10 uur: Heiligingsmeeting. Nam. 3.30 uur: Verblijdingssamen- komst. Nam. 8 uur: Verlossingssamenkomst. Maandag nam. 3 uur: Gezinsbondsa menkomst. Nam. 8 uur: Verlossingssamenkomst. Woensdag nam. 8 uur: Verlossings samenkomst. Donderdag nam. 8 uur: Evangelieschip Zaterdag 28 Januari nam. 8 uur spreekt le heer K. Rozendal in het lokaal van de 3evende dag Adventisten, Parklaan 21 Onderwerp „De verloren Zoon." SCHOTEN NED. HERV. GEMEENTE Julianakerk (telefoon voor bard- hoorenden). V.m. 10 uur:Ds. G. Henneman, Pred. te Oegstgeest. Nam. 6 uur: Ds. Blauw. Collecte voor de Uitw. Zending. Nam. 12.301.30 uw: Zondagsschool in de Openbare school in de Overton- straat; in de Fröbelschool in de Colen- sostraat; in de Catechisatiekamer in de Kloosterstraat. AFD. HAARLEM-NOORD NED, PROT. BOND. Gebouw Geko, Spaarndammerweg hoek Floresstraat. V.m. 10.30 uur: Mej. L. C. Dufour, Luth. cand. te Haarlem. Nam 12.151.1-5 uur: Vrfjz. Zondags school O. L. school Overtonstraat. CHR. GEREF. KERK V.m. 10 uur: Ds. Bijleveld. Nam. 5.30 uur: Stud. Holtrichter, Ata» sterdam-Noord. BLOEMEND AAL NED. HERV. GEMEENTE Zaterdag 28 Jan. Nam. 9 uur: Bindstond in de Consis toriekamer. V.m. 10 uur: Ds. J. C. van Dijk. Nam. 5 uur: Ds. J. C. van Dijk. JEUGDDIENST IN MARANATHA V.m. 10 uw: de heer K. Koopman Nam. 8 uw: Ds. J. C. van Dijk, Bijbel lezing. NED. PROTESTANTENBOND V.m. 10.30 uw: Ds. W. Mackenzie, tö Amsterdam. Dinsdag 31 Januari: nam. 12.30 uur: Huwelijksinzegening van Anna Suzan na Broekman en Carel Leonard de Roo van Aldewerelt, door Ds. W. Mackenzie, van Amsterdam. OVERVEEN (Kej-k Ramplaan) V.m. 10 uw: Ds. M. G. Blauw, van Schoten. HEEMSTEDE NED. HERV. KERK V.m. 10 uur: Ds. Korff. KAPEL NIEUW VREDENHOF Joh. v. Oldenbarneveldslaan V.m. 10.30 uur: Ds. Briët Oollecte in beide diensten. GEREFORMEERDE KERK V.m. 10 uw: Ds. D. Sikkel van Am sterdam. Nam. 5.30 uw: Ds. B. A. Bos van Haarlemmermeer O. Z. NEDERL. PROTESTANTENBOND Afd. HeemstedeBennebroek V.m. 10.30 uw: Ds. A. Trouw uit Heem stede. (Met medewerking van het dameskoor) SANTPOORT NED. HERV. KERK V.m. 10 uur: Prof. Dr. G. A. van den Bergh van Eysinga. Jeugddagviering. Maandag 30 Jan. nam. 8 uur: spreekt Ds. Westmijse uit Drachten voor de Vrij zinnig Hervormden in de Santpoortsche kerk. Toegang vrij. Onderwerp: de groote vraag en haar oplossing. NED. HERV. EVANGELISATIE V.m. 10 uur: Ds. Posthuma, IJmuiden. GEREFORMEERDE KERK Lokaal Bethel. V.m. 9.45 en nam. 5.30 uw: Ds. B. v. Schelven. AERDENHOUT RELIGIEUZE KRING V.m. 10.30 uw: Ds F Kleyn, Rem. Pred. te 's-Gravenhage. BENNEBROEK NED. HERV. KERK V.m. 10 uur: Ds. Lekkerkerker. Bediening van het H. Avondmaal Nam, 5 uur: Ds. Lekkerkerker. Dankzegging. SPAARNDAM NED. HERV. KERK V.m. 10 uur: Ds. A. Snelhlage. EVANGELISATIE Vm. 10 uw: de heer H. de Wachter. HILLEGOM NED. HERV. KERK Vm. 10 uur: Ds. Grolle. Nam. 5 uw: Ds. Grolle. GEREFORMEERDE KERK V.m. 10 uw: Ds. van Herksen H. Avondmaal. Nam. 5 uw: Ds. van Herksen. CHR. GEREF. KERK V.m. 10 en nam. 5 uur: Ds. van der Schuit. Donderdagavond 7 uur: Ds. van des Ven, van Arnhem. NEDERL. PROTESTANTENBOND ZANDVOORT NED. HERV. KERK V.m. 10 uw: Ds. A. K. Straatsma. GEREFORMEERDE K'KR.K; Brederodestraat Vm. 10 uw: Ds. H. C. van den Brink. Nam. 7 uw: Ds. H. C. van den Brink Bediening v Heilig Avondmaal, ZANDVOORTSCHE KRING GODSDIENSTIG LEVEN Vm. 10.30 uw: Ds. N. Padt. 9 en 12 uw: Kinderdiensten, In School D (Heerenstraat). V.m. 10.30 uw: Jeugddienst (1418 jaar) de heer Biem Visser. GEREF. TTFUK Vm. 10 uw: Dr. H. W. v. d- Vaart Smit van Zuid-Beyerland. H. Avondmaal. Nam 5 uur: Dezelfde De samenkomst vindt plaats in het „Zonnehuis", Zandvoortschelaan hoek Kostverlorenstraat BEVERWIJK DOOPSGEZ. GEMEENTE V.m. 10 uw: Ds J. D. v. Calcar. IJMUIDEN DOOPSGEZ. GEM. AFD. PROT. BOND Nam. 7.30 uur: Ds. H. G. van Wijn gaarden, Voorg. der Vrije Gem. Amster dam. HAARLEMMERMEER NED. HERV. KBKK. Hoofddorp: Vm. 9.30 uw: Ds. D. Bak. Lijnden: V.m. 9.30 uur: de heer P. v. d. Berg, Aalsmcerderweg V.m. 9.30 uw: de heer J Kroon. Vijfhuizen: V-m. 9.30 uw: de heer A. C. Brörens. Nam. 2.30 uur: Ds. D. Bax (H. Doop) Nieuw-'Vennep: Geen opgave ontvangen,

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 20