G HUISVLIJT. POSTZEGELRUBRIEK RAADSELS Een heel nuttig voorwerp aan den Wand is een brievenbakje, waarin die spullen worden bewaard, die niet da delijk naar de prullemand verhulzen. Dit werkstuk is niet zoo moeilijk. Het overbrengen der teekeningen ver- eischt eenlge toelichting, daar ze slechts voor de helft zijn weergege ven. We nemen een velletje dun pa pier, dat we in tweeën vouwen. De vouw komt precies op de stippellijn, waarna we de halve teekening over nemen- nu vouwen we 't velletje dicht en teekenen dezelfde helft weer op de achterzijde. Deze teekening schijnt door, waarna we haar op de voorzijde overbrengen en onze teekening vol ledig is. We beginnen met 't achterblad, dat 20 c.M. breed en 16 c.M. hoog is. (zie fig. 1) In 't middelste figuurtje za gen we 't gat om 't bakje op te han gen. Het voorblad (fig. 2) is 11 c.M. hoog. De figuren op deze bladen kun nen we naar verkiezing geheel kleu ren of de punten uitzagen. Vergeet niet de zaagkanten te schuren. Het model, dat in de Tijdingzaal staat, is BLOEMENBAKJE. DE OUDSTE door W. B.—Z. 31) Zouden ze nu bcusch hier alle maal denken, dat ik mijn Kerst\a- cantie er aan geven zou om hier de dienstbode te spelen? Ieder was even vriendelijk en voorkomend tegen over me en juist dat prikkelde me. Er werd nog wat muziek gemaakt en gezongen. Onze assistente v as de eerste, die afscheid nam. Toen ze mev rouw Verbrug de hand gaf, hoor de ik mevrouw zeggen: „Werkelijk, ik von het meer dan vriendelijk van U, maar Suze is hier beter met alles op de hoogte." „Ik wist niet. dat Suze het doen wou,", zei de juffrouw. Ons goeie as- sistentje zag er nu heusch uit om mezelf had ik het allermeeste mede lijden. Ik droomde dien nacht na de ver jaardag-viering zooals ik nog nooit gedroomd heb. Dan zag ik moeder voor mij, die beladen was met bos sen van de mooiste bloemen. En op mijn vraag: voor wie die waren, ant woordde ze: „Voor Ilse". Dan weer zag ik een groote huis kamer vol vreemde gezichten. Toch hadden sommigen iets bekends. Ik prakkizeerde erover, waar had ik al die menschen eerder gezien? Opeens wist ik het. In een portret-Album. En wel in t portret-album van Ilse. Het waren haar ouders, haar broers en zusters. Daar was het een opgeprikt stelletje en in mijn droom keken ze me aan met blijde, glundere gezich ten. Dan zat Bram weer naast me en hij vertelde van den kerstboom en ik moest hem helpen om een doos te be plakken. 't Moest een zakdoekendoos worclcn voor Ilse. Altijd maar weer: Ilse. En terwijl zijn groote, lieve oogen naar me opgeslagen waren, zei hij: „Op Kerstmis moet je iets van jezelf geven." Ik schrok wakker, toen ik boven een wekker hoorde afgaan. Gelukkig kon ik nog een uurtje blijven :iggcn. 't Was voor Ilse tijd om op te staan. Eigenlijk wel een leuk gevoel lekker uitgeslapen wakker te liggen. Thuis vond ik dat ook altijd, als lk den wek ker hoorde rikketikken. Den laatsten tijd stond Marie t eerst op. Moeder kreeg dan thee op bed. Gek, dat ik er nooit aan gedacht had 't eerst op te willen staan. Ik was toch de oudste. Maar Marie hield nu eenmaal van 't huishouden. Dat was om zoo te zeggen haar vak. Marie zou thuis ook niet gemist kunnen worden. Niemand miste mij. Hier zouden ze me toch wel een beetje missen. Dat beetje, dat '.k hier deed, had ik thuis nooit gedaan. Op eens vond ik mezelf een spook, een egoïst schepsel. En ik dacht aan moe ders hoofdpijndagen. Hoe onhandig en met hoeveel tegenzin had ik haar werk verricht. Ik sprong uit bed. Ik wou niet langer luisteren naar die verwijtende stem van binnen. Toon ik aangekleed was, liep ik vlug naar beneden. In den salon lag een mooi boek, dat ik van Francine geleend had. 't Heette: Aan de Zonzy. Ik kon nog bijna een half uur lezen voor 't ontbijt. Maar toen ik den salon binnen ging was Ilse daar bezig om de meubels te wrijven. „Goeie morgen," zei ik min of meer teleurgesteld. .Hen jij het?" riep ze vroolijk. Fn toen stoof ze op me af, drukte mijn hand tussehen haar beide handen en koeterde Hollandsch en Duitsch door elkaar. - AWordt vervolgd). 'geheel gekleurd, de figuren zwart en oranje, terwijl de rest in twee kleu ren groen gebeitst is. Hiermee moet Je echter erg oppassen, daar de beits veel meer in het hout doortrekt dan verf. Een kerfje in 't hout voorkomt dit. De zijwanden zijn 4,5 c.M. breed en 9 c.M. hoog en worden aangebracht tegen den achterwand, tussehen de stippellijnen pl.m. 1 c.M. van den buitenrand (zie fig. 1). Wil je de spijkertjes, die van achter worden in- getimmerd er goed inkrijgen, priem dan eerst vanaf de voorzijde een paar gaatjes. Je loopt dan de minste kans dat de spijkertjes er naast komen. De bodem is natuurlijk even breed en wordt tussehen de zijwanden aan gebracht, waarna 't voorblad er wordt opgetimmerd. Om de spijkertjes zoo veel mogelijk weg te werken, slaan we eerst de koppen plat. Met lak of vernis werken we ons bakje af. Ik heb nog wat plankjes voor dit werkstuk beschikbaar, mils je een voorwerp meeneemt, dat je reeds ge maakt hebt. Zijn jullie reeds druk bezig voor de tentoonstelling? In de 1 aaschvacantie zullen we jullie werk in de Tijdingzaal eens tentoonste,Ic n. Voor de beste inzendingen worden prijzen beschikbaar gesteld. Zorg jullie, dat de Tijdingzaal haast te klein is om alle inzendingen te ber gen. Bloemhofstr. 29rd. S. HET VERGROCTEN EN VERKLEINEN VAN PLAATJES. Niet ieder onzer heeft bij zijn ge boorte de schoone gave van het tee kenen ontvangen en toch zijn er ge noeg, die graag zouden willen teeke nen. als zij het maar zouden kunnen. Men weet soms zeer precies, hoe men het moet doen maar als men het. dan probeert, wil het soms met den besten wil niet lukken. Nu zullen wij jullie eens verraden, hoe op een betrekkelijk eenvoudige wijze een klein plaatje op grooter for maat nageteekend kan worden of een grooter in kleiner formaat. Op onze teekening ziet ge een aantal lood rechte lijnen op gelijke afstand van elkaar en een aantal horizontale op dezelfde wijze aangebracht, waardoor de geheele teekening met een net van ruitjes overdekt is. Nu nummert ge de loodrechte en de horizontale lijnen. Als dit ge beurd is, teekent ge op een ander vel papier hetzelfde vierkant met de ruitjes, maar grooter. Nemen wij aan. dat wij het beeld driemaal willen ver- grooten, dan moeten de loodrechte en de horizontale lijnen alle driemaal zoo lang zijn als die van de kleine teekening. Nu nummert ge ook de lij nen van het groote net. Als dit gebeurd is, gaat ge beginnen met teekenen. Ruitje voor ruitje ver groot ge het beeld, dat juist door de indeeling van de ruitjes zeer zuiver op groot formaat te voorschijn komt. Dezelfde methode kan worden aange wend voor het verkleinen, doch dan moeten natuurlijk alle lijnen in ver houding korter worden geteekend. ZWITSERLAND vm Sc ÓC /*C /3 c /Sc. Qit-'S Sjfi /j /3 <f>0 rr V Ac ./Je /JtC yoc Sc /0C JC Sc /oc. In 1913 verscheen de eerste welda digheidszegel, de zgn. „Pro Juventu- te" zegel, ten bate der verwaarloosde jeugd. Deze zegels, die evenals tegen woordig in ons land elk jaar in de maand December worden uitgegeven, worden met een toeslag verkocht. De eerste Zwi.sersche Pro Juventute- ze gel vertoont de bekende vrouwenfi guur (buste), met op den achtergrond een berglandschap. Op een band on deraan staat de landsnaam; in den linkerbovenhoek het waardecijfer. In een wit randje boven de eigenlijke teekening staat: „Pro Juventute"; in een zelfde randje er onder: Pr. 10 cent. 1. XII. 13—28 II 14. Het zegel werd dus verkocht voor 10 centimes en was verkrijgbaar van 1 Dec. '13 to: 28 Febr. '14. We krijgen dus 5 centi mes (groen). Grootte van het vakje 3.3 bij 2.3 c.M. Gedurende 191415 werden eeiüge lage waarden en de hooge '.vaarden in een nieuwe teekening uitgegeven. De lage waarden vertoonen de buste van Wilhelm Teil; in een rand on deraan staat de landsnaam, terwijl het waardecijfer rechtsboven voor komt. De waarden zijn 10 centimes (vermiljoen), 12 centimes (bruin), 13 centimes (olijf), 15 centimes (violet). Het papier van deze zegels is lichtgeel gekleur. Grootte van de vakjes 2,8 bij 2.3 c.M. De hooge vaar den zijn in groot formaat en stellen Zwitsersche landschappen voor. Dit zijn 3 franc (groen), 5 franc (ultra marijn) en 10 franc (violet). Grootte van de vakjes 2.8 bij 4.2 c.M. In 1915 werden eenige zegels van een opdruk voorzien, n.l. 1 op 2 cen times «geelolijf, het boogschuttertje van de serie 1910) 13 op 12 centimes (lichtbruin, van de serie 1909), 13 op 12 centimes (bruin op lichtgeel, W. Teil serie 1914—15) cn SO op 70 cen times (bruin en geel, serie 190717). Grootte van de vakjes 2.8 bij 2.3 c_M. In 1915 krijgen we weer een paar „Pro Juventute" zegels. Tot op heden zijn dit soort weldadigheidszcgels elk jaar in December verkrijgbaar gesteld. Deze zegels hebben boven en beneden een gekleurde band, waarin met witte letters resp. .Pro Juventute" en „Hel vetia". De 5 centimes (groen op licht geel) vertoont een buste van een jon gentje met 't gezicht naar rechts ge keerd, terwijl het waardecijfer in den rechterbovenhoek staat. De 10 centi mes (rood op lichtgeel) stelt voor een jong meisje met lange haarvlechten op den rue. Het waardecijfer staat in den linkerbovenhoek. Grootte yan de vakjes 2.8 bij 2.3 c.M. In 1916 zagen drie weldadigheldsze- geis het licht, nJ. 3 centimes (violet) 5 centimes (groen) en 10 centimes (rood). Het papier van deze zegels is evenals de vorige serie lichtgeel ge tint. Overigens komt deze serie veel overeen met de vorige, alleen de ban den boven en beneden zijn nu wit met gekleurde letters. Alle drie stellen ze verschillende kindertj-pen voor. Groot te van de vakjes 2,8 bij 2.3 cM. Zie voor de indeeling *t schetsje. Bloemhofstr. 29rd. S. De raadselprijze* voor de maand Januari zijn bij loting ten deel ge vallen aan: ZEEUWINNETJE, GOLIATH, HET GROENTJE en KLEIN NAAISTERTJE die ze Woensdag 8 Februari bij mij mogen afhalen. (Deze raadsels zijn ingezonden door Jongens en Meisjes die Onze Jeugd lezen.) Iedere maand worden onder de beste oplossers vier boeken verloot. AFDEELING I (9 jaar en jonger) 1. (Ingez. door Pinksterbloempje). Welk beroep oefent Aart Lesem uit? 2. (Ingez. door Dierenvriend). Wie kent den naam van een plaatsje in N. Brabant, dat tevens den naam is van een viervoetig dier? 3. (Ingez. door Goliath). Twee woorden van samen 14 let ters noemen een heerlijke bezigheid, waar we van den winter wel van ge noten hebben,. 9 8 7 8 is het huis van een vogel. Met onze 3 8 10 7 13 14 7 den ken we. 1 2 3 8 13 14 is een lichaamsdeel. 3 4 9 8 14 en 3 13 9 14 8 9 zijn dieren. Een 3 4 5 7 is een vlug dier. 10 11 7 6 is goed voedsel Door 1 2 3 4 12 13 en 1 2 3 5 9 12 13 wordt men wijs. Aan den 3 4 5 10 12 is 't nu goed zitten. Een 1 2 3 4 5 10 en 12 10 4 12 13 14 gebruikt de kleermaker. Velen zouden gaarne een 12 3 4 6 bezitten. 3 4 10 6 is een lichaamsdeel. 4. (Ingez. door Leeuwerik.) Ik ben een jongensnaam van 4 let ters. Geef me een ander hoofd »-n ik word een zangvogeltje. 5. (Ingez. door Duinroosje.) In ben een mooie streek, dicht bij Haarlem en besta uit 10 letters. 4 5 6 is een boom, die daar welig tiert. 1 9 roep je, als je pijn hebt. 1 3 wordt 's winters wel eens ge- bruikt. 7 1 6 4 is een lichaamsdeel. 6 1 3 is een grappenmaker. 10 1 6 4 maalt ons voedsel. 10 8 3 ls een insect. 3 2 6 is bij een kippenhok. 6 (Ingez. door Bruinoogje.) Mijn 1ste is een drank, mijn 2de is een mooie bloem, mijn 3de is een verkleinwoordje en mijn geheel is een Rubrlekertjesnaam. AFDEEL ING II. (Leeftijd 10 jaar en ouder) 3. (Ingez. door Miep) Welk visschersplaatsje leest ge hieruit? 2. (Ingez. door den Kleinen Koe rier) Kruicraadsel. x X X X X X X X X X X X X Een medeklinker. Een bloeiwijze. Jongensnaam. Een stad in Afrika. Vindt men op huizen. Een zij-rivier v. d. Wolga. Een klinker. 3. (Ingez. door Condor). Ik ben een stad in Frankrijk van 5 letters. Zet tussehen m'jn 2de en 3de letter een medeklinker en ge «rijgt een watervogel. 4. (Ingez. door den kleinen Vo gelvriend). Wie kan dit potjeslatijn ontleden? Enkserp si revliz. ijwzneg si ougd. 5. (Ingez. door Joost van den Von del Mijn geheel is een spreekwoord van 38 letters. 4 5 6 js een koppelwerkwoord. 22 35 24 36 ls niet kort. 1 11 13 3 2 is een stopplaats 27 21 31 24 is een water. 27 2 3 9 34 is een lengtemaat. 7 26 36 2 38 is een getal. 12 14 2 13 5 17 ls niet mooi. 15 11 13 is de schrik der muizen. 16 30 is een tweehoevig dier. 19 35 17 is op elk huis. 24 31 25 2 34 is donker van huid 29 20 27 16 32 is een jongensnaam. 33 37 28 32 is een Europeaan. 10 8 23 38 is een getal. 15 16 17 18 koken de spijzen. 23 24 24 35 is een meisjesnaam. 6. (Ingez. door Rembrandt v. Rijn Zet achter een muzieknoot een knecht. Raadseloplossingen De raadseloplossingen der vorige week zijn: AFDEELING I. 1. Schoorsteenveger. 2. Melkboer. 3. Borst, korst vorst, worst. 4. Nachtegaal. 5. Smedestraat. 6. Oost-West thuis best. AFDEELING II. 1. Seinhuiswachter. 2. De kruik gaat zoo lang te water, tot zij breekt. 3. Snuffelgraag. 4. Rozentakje. 5. Winterswijk. 6. a. Op 't water. b. Basalt, c. Een weg. d. Een tol. e. dichtbij omdat ze de lappen hebben, f. een vingerhoed. Goede oplossingen ontvangen van Speurneus 6 Melattie 5 Kembang Sepatoe 5 De Ingenieur 4 Wilgen roosje 6 Snelvoetje 3 Berliner Bol G •Duinroosje 3 Pinksterbloemetje 3 Anemoontje 3 Viooltje 5 Juttepeertje 6 De kleine Violist. De kleine Vogel vriend 6 Ruut Nova 3 Woudelfjc 6 Vadershulp 5. Rijstepikkertje 6 Dikkie 6 Rozen knopje G Wim Neuteboom 6 Prinses Pariapatje 6 Heibloempje G De kleine tuinman 4 Zeeuwinnetje 5 Goudkopjc 5 Schilderesje 6 Goudsbloempje 5 Bart zonder barst 6 Sneeuwklokje 6 De Schippcrin 6 Elzekatje 6 Puck 6 Goliath 6 Boerinnetje 6 Zilverklokje 6 Michicl Adriaansz. de Ruyter 0 Sier.- tje v. d. A. 6 Meerkoet 6 Het Groentje 6 Appelsnoetje 6 Mopperpot 6 Or- moesz 6 Friezinnetje G Drentenaar 5 De Peun 5 Zwartkopje 6 Roza Flu weeltje G Ranonkeltie 6 Regendropje: 0 Padde'tje 6 Leesgraag 6 Krullemie 5 Appelsteeltje 6 3 Herderinnetje 6 Het Schildertje 6 Onze Jongste 5 Pinoccio 5 Bloemenmeisje 5 Rompel- steeltje 5 Krielkip 6 Snelvoetje 2 Ap pelmootje 8 3 Meibloempje 5 Juni- bloempje 6 Ramboetan 4 Bougainvilla 4 3 Amazone 6 Distelvink 8 Dui- zenöschoontje 5 Zonnekindje 6 Ver springer 6 Sneeuwballetje 5 De Kleine Journalist 2 3 Appeltje 6 Bosch wachter 5 Goudhaantje 6 Ventje Pig- gelmec 5 Kikkie 6 Prinses Sterreglans 4 Boschviooltje 4 Tom Mix 5 Zang vogeltje 5 Amico 6 De jonge Pianist 6 Wim Brakel 6 Eekhoorntje 6 De Woudlooper 6 Snibbelaartje 6 H. Bou- dewijn G Herder 6 Klein Naaistertje G Denappeltje 5 Dennetakje 5 Breeroo 6 Dulvcnvriend 6 Hazelaar 6 Brünn- hilde 6 Robinson Crusoë 0 Boerinne tje van Voorheen 5 Boschanemoontje 5 Speurneus 6 Korstjesknager 5 Moe ders Hulp 5 Kleine Ulbo 6 De drie Zusjes 6 Zeekoet 6 Meeuwtje 6 Thee roosje 6 Anemoon 5 Goudsprietje 5 Borduurstcrtje 0 Hebatje 0 Woudelfje 5 De kleine Bakker 6 Hansje Teddy beer 6 Baby Peggy 6. RU1LRUBR1EK NACHTEGAAL, Frankenstraat 47. heeft 19 Kwatta-sterretjes. Deze wil ze ruilen voor Sickesz-wapens 1 tegen l. RuUtljd tussehen 1 en half 2, uit gezonderd Woensdag en Zaterdag. H. v. d. HOLST, Reitsstraat 95 heeft Hill es bonnen en wil die ruilen voor Texel-bonnen. TH. JANSEN, Harmen Jansstrrat 50 zou zoo dolgraag een lief, klein hondje willen hebben. Maar liefst een, die klein blijft. M. AUKES, Bosch en Hovenstraat 30. heeft 21 Karnemelkzeepplaaties vogels), 17 Miin aquarium, 22 Bk* - men in onzen Tuin. 1 Sunlightstrook Pelikar.cn. 1 TexelpL, Wennex- bleekpoederletiers, 9 Haaspl., 1 v m .Nelles-merk. Dit alles wil ze ruilen tegen Bensdorp omsl. 1 tegen 2. BRIEVENBUS Brieven aan de Redactie van do Klnder-Afdeeling moet.cn gezonden worden aan Mevrouw BLOMBERG ZEEMAN, v. d. Vinnestraat 21 rood. (In de bus grooicn zonder aan-* bellen). VADERS HULP. Zing je al lang mee op het jongenskoor? Flink van je dat je alleen een versje durfde zin gen. Dezen schuiinaatn mag je hou den. WOUDELFJE. Je raadsels zijn goed. RUUT NOVA. Ik hoop, dat wo nu kennis hebben gemankt Jo schrijft keurig hoor. Schrijven is ze ker een van je beste vakken. DE KLEINE VOGELVRIEND. Je raadsel ls goed. DE KLEINE VIOLIST. Ik heb al eens meer gezegd, dat een cijïer- fout in de raadsels zoo heel gemakke lijk gemaakt kan worden. Daar kun nen drie menschen schuld aan heb ben. lo. De inzender van he,, raad sel. 2o. Ondergeteckende, 3o. De zet ter. In den regel brengen de Rubrle- kertjes er toch iets goeds van terecht. Er zijn heele kraanvogels bij. Heb je het boek al uitgelezen? LATHYRUS. - - Die arme zus. hoo gaat het er nu mee? Ze moet zeker onder de dekens blijven. Is de doof heid al wat minder? Wat gelukkig dat moeder nu thu's is. Als je een maal een letter hebt gebruikt. :s ti:e uitgeschakeld. Jullie zult ze ker nog lang plezier hebben van die lz< - katjes. VIOOLTJE. Zit je nog vol vlek jes? Gauw beter worden, hoor. Strak-: wordt het violentljd. Je mag cok n.— - loten. Dat boekje van Met Kerstmis bij Oma, ken ik wel. Ik geloof, cat ji.i nu lekkertjes verwend wordi. Maar daarvoor heb Je ook de max. '.en. JUTTEPEERTJE. In duin :noeC je ook niet naar katjes zoeken. Daar voor moet Je de bosschen in. In de buurt van Kraantjelek weet ik wel elzen te staan. Ik geloof, dat jij meer naar dien hollen boom hebt gekeken. Een tippelaarster ben Je zeker. Ik heb nooit geweten, dat Juttepeertjes cr zoo ver van door konden gaan. BERLINER BOL. Blijft het goed gaan met vader? Gelukkig dat hét> weer ook zachter wordt. Dia arme moeder, dat ze zich zoo bezeerd heeft. Ze moet nu zeker rust houden. Wie doet er nu het huiswerk? KOEKOEK mag zijn schuilnaam houden. ROZEKOONTJE. Gezellig voor je, dat de buurtjes nu ook meedoen. Als ze Iets niet begrijpen, wil j«j zo zeker wel op weg helpen. ROODBORSTJE mag haar schuil naam houden. DUINROOSJE mag haar schuil naam houden. PINKSTERBLOEMPJE mag haar schuilnaam houden. ANEMOONTJE mag haar schuil naam houden. SNELVOETJE. Je raadsels zijn goed. NACHTEGAAL. Ik hoop, da' je nu succes zult hebben met ;e ruil- aanvraag. Leuk, dat Je met Junl- bloempje en M. N. al aan 't ruilen bent geweest. GOUDEN REGEN. Als je krantje weer eens weg is, kom bij mij dan maar, om een ander Je hebt deze maand mee mogen loten. Was de die— ren-film mooi? Als je eens een prijs verdient, vraag Je maar om het Ge lukskind. Kan broer niet goed loe ren? Als hij nog niet schrijven» kan, kan hij nog niet met de Rubriek mee doen. Zus is zeker heel blij met haan zilveren horloge. Je raadsel is goed. SPEURNEUS. Is de prijs naar je zin? Eerst je huiswerk en dan de Ru- lriek. Denk daar maar altijd om. WILLEM VAN DER L. Je bent goed op de hoogte met de Slaat - Huishoudkunde. Hartelijk dank voof je kaarten uit IJ. en Je padvinders- kaart. Dat Koningsplein is zeker cc-n nieuwe wijk. Heb je er goede zaken, gedaan? INGENIEUR mag zijn schui'nsam louden. Kranig, dat je zelf al een I jot hebt gemaakt. Hebben jullie cr 1 mee gevaren? Ileeft ie ook een i aam? Je raadsels zijn goed. KEMBANG SEPATOE. Een je al kens uit bed gev est? 't Is vervelend dat je in on^ oede kikkerland ie zoo aan 't sukkelen bent geraakt. Je mag ,je naam best veranderen. Zet do

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 14