DATUMSTUKJES HAARLEM ALS VESTINGSTAD Lees H.D. Vertellingen Het geheim van Pierrot 45e Jaargang No. 13693 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Woensdag 8 Februari 1928 ABONNEMENTEN per week f 0271/j, met geïllustreerd Zondagsblad 0.32; per 3 maanden: Vcor Haarlem en dc dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente) 3.57Franco per post door Nederland /3-87}^- Afzonderlijke nummers ƒ0.15. Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem en Omstreken /0-57J4franco p. post ƒ0.65 Directie, Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 93, Post-Giro 3SS10 Telefoonnummers: Directie 13082, Hoofdredactie 15054. Redactie 10600 en Administratie 10724 en 14825. ADVERTENTIENVan 1 tot 5 regels ƒ1.75; iedere regel meer 35 cent-*. Reclames 60 cents per regel. Bij abonnement aanzienlijk rabat. Twaalfstuivers-advertenticn van Vraag en Aanbod van 1 tot 4 regels 60 Cents per plaatsing, elke regel meer 15 Cents a contantbuiten het Arrondissement dubbele prijs. UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER Directeuren: J. C. PEEREBOOM en P. W. PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Drukkerij: Z. B. Spaarne 12. Telefoon 10122, 12713. Bijkantoor voor Santpoort, Velsen, Vclsen-Noord, IJmuiden, Beverwijk enz. Driehuizerkerkweg 2, Velsen, Telef. 521. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN. EERSTE BLAD AGENDA WOENSDAG 8 FEBRUARI Stadsschouwburg: Mij tot bev. der Toonkunst, lste Voordrachtavond leerlin gen Muziekschool. 7.15 uur. Statenzaal, Prinsenhof: Gemeenteraad J.30 en 8 uur. Bioscoopvoorstellingen. Cabaret Modern: Dancing, Cabaret, Jazzband. DONDERDAG 9 FEBRUARI Stadsschouwburg: Mij tot bev. der Toonkunst, Beethoven cyclus. 3e concert Capet Kwartet. 8 uur. Gem. Concertzaal: H O. V. Ledencon cert. Soliste: Elisa Nolthenius, piano. 8.15 uur. Het Blauwe Kruis: Lezing W Holwerda Cinema Palace, Groote Houtstraat: Bioscoopvoorstelling 8 uur. Luxor Theater, Groote Houtstraat: Bioscoopvoorstelling 8 uur. Scala Theater, Kleine Houtstraat: B'oscoop voorstelling 8 uur. Rembrandt Theater, Groote Markt: Doorloopende bioscoop- en variété-voor stelling: 7—9. 9,15—11.15 uur. Cabaret Modern: Dancing, Cabaret, Jazzband. ONJUISTE VOOR- STELLING. In een volle pagina berichtte de Nieuwe Haarlemsche Courant Zaterdag jl., dat zij met ingang van Maandag 6 dezer een nieuw soort letter zou gaan gebruiken, de Ionic no. 5 genaamd, die, naar honderden oogen-specialiteiten eenparig uitmaakten, een weldaad voor de oogen genoemd worden. Het blad kondigt deze mededeeüng aan met een zeer vetten kop over de ge- heele breedte der pagina, luidende: Do Nieuwe Haarlemsche Courant gaat voor aan. Maar de redactie k-m weten cn weet cok ongetwijfeld dat Haarlems Dagblad met ditzelfde lettertype reeds sinds 13 Juli 1927 wordt gedrukt, dat Haar lem's Dagblad de eerste courant in Ne derland was die de Ionic no. 5 ging ge bruiken. waarna verscheidene navolgers kwamen, van wie de Nieuwe Rotterdam- sche Courant de eerste was en de Nieu we Haarlemsche Courant de meest re cente is. Haarlem's Dagblad ging dus. Ook in dit opzicht weer, verre vooraan. PRINS HENDRIK TE HAARLEM. BIJ „TROU MOET BLYCKEN". Z. K, H. Prins Hendrik heeft het voor nemen een bezoek te brengen aan de sociëteit „Trou moet blycken" in de Groote Houtstraat, waar hij vermoedelijk van 3 uur tot 3 1 2 uur zal vertoeven. KINDERLIJKJE GEVONDEN. TUSSCHEN HET BELTVUIL. Dinsdagmiddag waren werklieden be zig met het lossen van vuil nabij de tim merfabriek van de firma Kaub onder Halfweg. Achter c'.eze fabriek vonden zij tusschen beltvull het lijkje van een vol dragen kind van het vrouwelijk geslacht, ongeveer een week oud. De politie stelt een onderzoek in. HET EIGEN GEBOUW VOOR BLOEMBOLLEN CULTUUR. DE OPENING. Het hoofdbestuur van de Algemeene vereeniging voor Bloembollencultuur kan thans mededeclen. dat naar alle waar schijnlijkheid het nieuwe gebouw aan dc Leidschevaart te Haarlem aan het einde der volgende maand gereed zal zijn. Slechts onvoorziene omstandigheden die een ernstige stagnatie in den bouw zou den veroorzaken, kunnen nog wijziging brengen in de beslaande plannen, die inhouden, dat de officieele opening zal plaats vinden op Zaterdag 31 Maart a.s. Hieraan zal een eenigszins feestelijk ka rakter worden gegeven. Verschillen de autoriteiten zullen worden ultgenoo- digci. terwül de leden zullen worden ver- B0:ht zooveel raogeüik aanwezig te zijn. Het ligt o.m. in de bedoeling om op dien datum een Bloemenkeuring uit te schrijven die als kleine tentoonstelling aan de ooeningsolechtigheid luister za! bijzetten en die in de zaal der Bloemen- k«-r-'nge- blijft or.yesteld tot na de:: v' gerden Maandag 2 April) op weïken dac. als dc plannen voortgar.z kunnen hei/ben, de Arrste Beurs in het nieuw Beursgebouw zal plaats vinden. Haarlem, S Februari. Jules Verne. Vandaag is het honderd jaar geleden dat Jules Verne te Nantes geboren werd. Wü hebben onlangs in een Zaterdag- avondnummer een heele pagina aan hem gewijd aan zijn merkwaardige boeken en aan zijn profetischen blik. die er op zoo wonderbaarlijke wyze in tot uiting kwam. Er is dus geen reden meer om vandaag neg biografische beschouwin gen te houden, maar de herdenking van dszen genialen man is toch wel zoo be langrijk dat er vandaag nog even op terug moet worden gekomen. Jules Verne was zonder twijfel een geniaal man. Niet als auteur, want hem ontbraken daartoe eenige eigenschappen. Hij was geen groot letterkundige; naar den vorm beoordeeld kunnen zijn wer ken den toets der litteraire critiek slecht doorstaan. Maar de inhoud bevatte vele gedachten die in zijn tyd wilde fanta sieën schenen, en die toch in hoofdza ken later werden bewaaüieid. Hij had zooiets als een zesde zintuig, een zieners gave. En hij was buitendien in elk ge val een knap en boeiend verteller. Tal- looze schrijvers na hem hebben hem verre overtroffen in den vorm. maar wie heeft hem in 1 et genre waarin hij arbeidde ooit maar kunnen benade ren ten aanzien van den inhoud? Wie is er die zijn merkwaardige gave heeft ontwikkeld? Trouwens, hij was de eenige niet die boeiende jongensboeken wist te schrij venavontuurlijke en fantastische verhalen. Gustave Aimard. Karl May. later Paul d'Ivoy waren maar klein in vergelijking met den reus Jules Verne. maar ook zij voorzagen een vorige gene ratie toch van een schat van lectuur waarvan millioenen in de geheele be schaafde wereld genoten hebben. Waar vinden wij op dit oogenblik den schrij ver van een jongensboek dat interna tionale vermaardheid verwerft, dat in alle talen wordt overgezet zooals hun boeken, en algemeen erkenning vindt? Er is er geen. ofschoon het aantal auteurs voor de jeugd zoo geweldig is toegenomen, en de boekenproductie naar evenredigheid. Aimard en Karl May worden niet meer gelezen, maar Jules Verne zelfs nu nog, ofschoon de fantastische bekoring van zijn boeken sterk verminderd is door dat. de meeste van zijn wonderen der techniek praetisclie werkelijkheid zijn geworden, en een „Reis om de wereld in tachtig dagen" zoo traag is geworden dat zij heclemaal tot het verleden be hoort. De boeiende verteller, al is hij ouderwetsch geworden, leeft nog steeds al is de groote populariteit van vroeger verdwenen, en ik neb gemerkt, dat er onder de J-twintigjarigen heel wat zijn, die nog al zijn boeken hebben gelezen. Wij kunnen voor onze zonen slechts hopen d«it er spoedig weer eens zoo'n merkwaardige voorspellende geest zal verschijnen, en hen voorzien van de ge zonde avontuurlijkheid en rijke fantaisie die een Jules Verne bezielden. De Tijd heeft zijn droomen ingehaald en ver wezenlijkt. Er moet nu een nieuwe Verne komen. De zucht naar avonturen, de dorst naar fantaisie leeft in eiken ech ten jongen. De schrijver die deze goede eigenschappen weet te s'-imuleeren en :e ontwikkelen zal altijd een groot en dankbaar publiek vinden. Onze tyd is te dezen opzichte arm. Het moderne jongensboek reikt niet veel verder dan de nuchtere werkelijkheid om ons heen. Maar het zal niet zoo blijven. De ro mantiek is niet dood, de teekenen van herleving zijn vele. en het zal een ge lukkiger jeugd zijn dan die der huidige periode die weer met het werk van wereldschrijvers zooals een Jules Verne wordt grootgebracht. De hoop dat zijn geest, in nieuwen vorm natuurlijk. spoedig tot ons zal terugkecren, meende ik op dezen herden kingsdag te moeten uitspreken. R. P. 75 jaar geleden werd begonnen de vestmuren te slaopen. SCHOOL- EN WERKTUINEN. EEN MOOI AANBOD VAN DE HOOGOVENS. In de Dinsdagavond gehouden ver gadering van den gemeenteraad van Velsen deelde de heer J. A. Dalmeljer. secretaris van de afdeeling Velsen van de Vereeniging van School- cn Wcrk- tuinen. mede. dat de directie der ..Hoog ovens" de vereeniging een terrein van 1 H.A. ter beschikking heeft gesteld en aangeboden heeft verder een bedrag var. ten hoogste 1200 voor een op het terrein te bouwen schuur, alsmede ccn vergoeding van 5 voor elk kind van employés, dat aan het werk deelneemt. GEDENKTEEKEN P. H. VAN DER LEY Zooals wij indertijd reeds mededeelden ls onder voorzitterschap van den heer A. G. Boes een commissie gevormd tot het stlch:?r ven een mcr.ument op het graf van wijlen den heer P. H. var. der Ley, oud-directeur der Rijkskweekschool voor onderwijzers. Zaterdagmiddag 18 Februari te 2.30 uur zal de onthulling plaats hebben op de algemeene begraafplaats. Het ontwerp voor den gedenksteen vc.n den architect den heer A. M. J. Sevenhuysen. dc uitvoering word; ver zorgd door den beeldhouwer den heer Theo van F-eya. De Kleine Houtpoort die den strijd om het bestaan het langst heeft volgehouden. Het is aan elk bekend, dat Haarlem als een oude stad indertijd omringd is geweest door muren en poorten. Alleen de Amsterdamsehe poort ls als een herinnr.'ng blijven stam. Minder bekend is evenwel, dat het nog slechts 75 jaar geleden is, dat be sloten werd een begin te maken met hét sloopen van de vestmuren. In het midden der 14e eeuw waren de muren der stad te vinden langs het Spaarne, Ged. Oude Gracht. Kraayen- horstergracht (nu Nassaulaan) Nassau- straat. Ridderstraat, Korte Jansstraat en Bakenessergracht, Daarna werd de vesting uitgebreid aan den overkant van het Spaarne en de Bakenessergracht. In de 15e eeuw volgde de uitbreiding aan den Zuid- en Westkant van de Ged. Oude Gracht en in de 17e eeuw de vergrooting aan den Noordkant. Toen liep de grens van de vesting dus: Schotersingel. Kloppersingel, Pa- petorensLngel, Kamper-, Gasthuis- en Raamsingel en Leidsche vaart. Het eerst zijn de Groote Houtpoort en de Zijlpoort gesloopt. Dat gebeurde in 1824, toen hier ter stede een tentoon stelling gehouden zou worden van voorwerpen van nationale nijverheid. De gemeenteraad besloot toen dat die poorten moesten worden afgebroken als een offer voor de versieringen die men op het oog had. Er verliepen evenwel weer bijna 30 jaren voor aan de verdere afbraak der vesting werd gedacht. In den gemeenteraad van 1853 kwam een voorstel van B. en W. aan de orde om de vestmuren tusschen het Groote Houthek en den Papetoren te sloopen en de gronden tot openbaar gebruik aan te wenden. De gemeenteraad besloot met 15 tegen 5 stemmen het aantal raadsleden was toen veel kleiner! deze vestmuren te sloopen, waaronder ook begrepen werd de Waterpoort (bij het Klein Heiligland) op to ruimen. Het al of niet behouden van de Schalk- wijkerponrt cn van den Papetoren (bij de Pa petoren vest) werd tot latere over weging aangehouden. In 1854 werd door de stad begonnen om in eigen beheer de vestmuren te sloopen tusschen de Kleine Houtpoort en de Eendjespoort (bij het Spaarne) gelegen. Daarna zijn de walmuren tusschen de Schalkw ijker- en Spaarnwouder- poort gesloopt. In 1854 werd door den raad beslist, dat het gedeelte van den vestmuur tus- :chen de Spaarnwouder- of Amster- damschc poort en den Papetoren voor alsnog niet gesloopt zou worden. Het was in 1855 dat de walmuur tus schen het Groote Houthek en de Kleine Houtpoort afgebroken werd. Toen kwam de kruittoren aan de Kleine Houtpoort aan de beurt. Het gedeelte van dc vest muur ten Westen van dc Groote Hout poort werd in 1856 gesloopt. Op dit ge deelte van de wallen was een touw- of lijnbaan gevestigd, die toon werd over geplaatst naar de Lange Hccrenvest, waar grond vrijgekomen was door het afbreken van de vestmuren tusschen de ^naamwouder- en Schalkwijkerpoort. Hij moest voor dezen grond een huur van2 cent per vierk. Meter betalen. Nu berekent het gemeentebestuur voor den erfpachtscanon wel wat meer! Door 3 raadsleden werd in 1856 het voorstel ingediend om ook de overige vestmuren ten Noorden van het Groote Houlhek te sloopen. De raad besloot dat de vestmuren van de Infirmerie (het voormalig Diaconie- en Aalmoeze niershuis) tot de Raaks aan den meest biedende zouden worden verkocht. Er waren voor verschillende gedeelten koo- pers. maar meer dan 1500 gulden bracht het geheel niet op. Aan het Raam hek stond toen nog een molen. De gemeente moest f W uitgeven voor het maken van een oprit naar dezen molen, die „de Hoop" ge doopt was, want door het sloopen van dc vestmuren had de molenaar geen toegangsweg meer tot zijn bezit. Geregeld werd meer van den vestmuur gesloopt, in 1858 werd nog eens door den raad beslist, dat de Papetoren voorloopig nog gespaard moest worden. In dat Jaar werd ook beslist, dat de Amsterdamsche-, de Schalkw ijker- en de Kleine Houtpoort, behouden zouden blijven. Voorloopig zou ook nog de Eendjespoort blijven bestaan, evenzoo de Kenncmcr- of Nieuwpoort. In de raadszitting van 1868 kwam het voorstel aan de orde van den heer Zocher. om de bolwerken aan te leggen. Hij stelde voor om den grond die aan het noorden der stad vrijkwam door het sloopen der vestmuren, af te wisselen met hoogten en laagten cn tot plant soen aan te leggen, Zijn denkbeeld vond instemming bij den raad en B. en W. ontvingen machtiging om den heer Zccher te belasten met ,.de beplanting en verzfraaiïng der Vesten". Het gemeentebestuur kreeg in 1858 verlof van den minister van oorlog om de Papetoren te gebruiken als opslag plaats der munitie voor de schutterij. Omstreeks 1860 was het laatste ge deelte van den vestmuur gesloopt. Al leen een deel der poorten was dus nog spaard gebleven. Toen ging men do doodsklok over die poorten luiden. Eerst werd in 1559, 1860 en 1861 heel wat ge twist over de vraag of de Kleine Hout poort gesloopt moest worden. Eenlge omwonenden vroegen den raad te be sluiten om „die oude droefgeestige poort" te sloopen, daar de oude bouw kunst te Haarlem toch een uitstekend model overhield in de Amsterdamsche poort. Andere adressanten pleitten even wel voor het behoud van de poort. Ten slotte werd in 18G1 met 12 tegen 5 stemmen het voorstel van B. en W. aangenomen om de Kleine Houtpoort te restaurceren. Dit herstellingswerk kostte ƒ4180.58. In 1866 stelden B. en W. aan den raad voor om de Eendjespoort, alsook de Schalkwijkerpoort en dc Kennemer- of Nieuwpoort te sloopen. De raad ging daarmede accoord. De Kennemer- of Nieuwpoort was in 1677 en 1678 gebouwd. Dus juist 250 jaar geleden. In 1366 dat jaar is er dus heel wat afgebroken werd ook tot sloo ping van den Papetoren besloten. Alleen de Kleine Houtpoort en de Amsterdamsche poort waren dus nog blijven staan. Pas In 1873 werd ook het vonnis over de Kleine Houtpoort geveld. Voor af braak werd zU verkocht voor ƒ2075. DE GROND-AANKOOP IN HAARLEM-NOORD. EEN VOORSTEL OM DIEN ONGEDAAN TE MAKEN. Naar wy vernemen is door de heeren Van Iicmt es. bij den gemeenteraad een voorstel Ingediend om den raad te laten uitspreken dat het gewenscht is, dat het raadsbesluit van Augustus inzake den aankoop van twee stukken grond by do Jan G ijzen vaart voor 63000 cn 184-574. ongedaan gemaakt wordt. Dit raadsbesluit ls nog steeds niet door Gedeputeerde Staten goedgekeurd Dc heeren Miezérus, Heidstra cn Wolff, leden van den raad. hebben reeds d.i- deiyk nadat het raadsbesluit gevallen was, bezwaren by Ged. Staten inge diend. ZIJ vonden dc koopsommen te hoog. omdat dezelfde stukken grond indertijd aan het gemeentebestuur van Schoten waren aangeboden voor 2 gul den. terwyi Haaiicm nu 2 70 per vierk. meter betaalt. In de raadszitting van 2S December is door den heer de Breuk de opmerking gemaakt, dat de gemeente by dien grondaankoop ren schade van 54 WO geleden heeft cmtfat cr nog huurjaren op d?a grond rusten. Wy vernemen, dat de quaestie van dl! raadsbesluit Woensdag 22 Februari in een openbare zitting van Ged. Staten behandeld tal worden. In verband met die behandeling zal dien dag dan geen raadszitting plaats hebben. D~ bede ling van het voorstel van de hïcren Van Liemt Cs. Ls om den raad te laten uitspreken, dat het in het be lang der gemeente is om den koop oc- gedaan te maken, LOOPING THE LOOP. (Een AmerJca.ar.sch student heef: tydens een vlucht 515 loopings gemaakt in 4 uur 18 min. en daarmee een nieuw wereldrecord ge vestigd). vyfmaal honderd keeren looping. Zonder pause, welk 'n roeping. Welk 'n glans geeft dit record. Aan de viiegery als sport. Wie ter wereld had voordien, Ooit zoo'n duikelaar gezien: Wie heeft dat voor hem gedaan. Zoo vaak over den kop gegaan. V:er uur lang en nog wat, zwaaiend. Om zOn eigen as heen draaiend. Kopje buitelend en tollend. Stijgend, dalend, zwenkend, rollend. Tot je niet meer weet wat wonder Wat er boven is, wat onder. Meer dan vier uur op de vlucht. Met je beenen in de lucht. Wat 'n geniaal piloot. Wat *n wat 'n idioot.... Maar de man. die op den grond. Vier uur lang te kUken stond, Die, official van ce sport, En ter staving van 't record. A! die loopings heeft geteld En nog leeft dat is een held. MR. J. H. MONNIK. Na een ongesteldheid van eenige weken is te Somerset (West) Zuid- Afrika overleden Mr. J H. Monnik. De overledene die in 1878 te Vordcn is geboren, liep het Chr. Gymnasium te Zetten af en studeerde daarna aan de Vrije Universiteit te Amsterdam waar hy 19 December 1907 in de faculteit der rechtsgeleerdheid promoveerde. Hy was na zijn promotie eerst eenigen tijd op een advocatenkantoor te Amsterdam werkzaam, daarna Tesügde hy zich 1908 te Haarlem. Al spoedig werd hy Recht skundig adviseur der Zandvoort- sche Handelsvereeniging, hetgeen hy is gebleven tot aan zijn vertrek naar Afrika. Voorts was Mr. Monnik Rechtskundig adviseur van den Bond van mineraal- waterfabrikanten. Op het in 1923 te Breda gehouden congres van den Ned Middenstandsbond was hy prae-advi- seur over de Faüüsscmentswct. Eenige Jaren ls de overledene voor zitter der anti-rev. kiesvereeniging „Ne derland en Oranje", te Haarlem geweest Hij heeft de Gereformeerde Kerk C van Haarlem gediend als diaken en later, r.a zijn vestiging te Bloemendaal. dien de hij de Gereformeerde Kerk aldaar als diaken. Aan zyn toedoen vooral is het dank te weten est de Gereformeerde Kerk van Bloemendaal werd geconrt.- tueerd en ccn radiouitzer.der heeft ge kregen. Toen <e Bloemendaal een anti-an nexatie comité werd opgericht, werd Mr Monnik een der leiders var. dat comité Van de annexatie was hy een tegen- stander. Mr. Monnik die zich !n een drukk- advocaatsprak'.yk mocht verheugen as socieerde zich eerst met Mr. Bruch cn daarna met Mr. Simons. In September 1924 ging Mr. Monnik naar Afrika om zich daar aan der. land bouw te wijden waartoe hy zich aan getrokken gevoelde. In verscheidene kringen was de over ledene een bekende persoonlijkheid. Met groot leedwezen wordt zyn over lijden vernomen. in dit nymmer ons dagelijkstvS verhaal in de rubriek getiteld: PROF. DR. H. A. LORENTZt Groote deelneming in binnen- en buitenland. DE WEG DIEN DE STOET VOLGT. In het college van B. en W. Iveef: de gedachte geleefd, de begrafenis van Prof. Lorentz te doen plaats hebben uit het Stadhuis. Er is echter geen uitvoering aan dit plan gegeven, omdat het niet in den geest van de familie was en ook niet in den geest van prof. Lorentz zou zyn. Op dezelfde gronden is geen gevolg gegeven aan het voornemen een lijk dienst te houden :n het gebouw van de Hollandsche My. van Wetenschap pen, waarvan prof. Lorentc secretaris was. In het gemeentelijk lyceum te Haar lem heeft het l>d van het directorium, Ir. W. O. C. H. van Mourik Broekman, prof. Lorentz in een toespraak tot de leerlingen als geleerde cn als mensch herdacht. De weg dien dc stoet zal nemen. Hoewel de gister door ons medege deelde weg van den begrafenisstoet reeds officieel vastgesteld was. is daar in (in overleg met het ge meen u-bestuur) nog wijziging gebracht. Nu is dc weg als volgt bepaald: Ju- lianastrnat. Plein. Groote Houtstraat, Groote Markt. Smedestraat. Kruisstraat, Kruisweg. viaduct. Kcnnemerpleln. Schoterweg. Klevcrlaan. Langs den weg. dien de stoet volgt, zullen de lantaarns ontstoken worden en met rouwkrip omfloerst. Het ls de bedoeling dat het geheele college van B. en W. de begrafenis by- woont. Of door het gemeentebestuur by het passeeren van den stoet aan bet Stadhuis iets zal gedaan worden stond hedenmorgen nog niet vast. De vlag zal aan het stadhuis half stok geheschcn worden. Deelneming van den Franschcn gezant. In opdracht van den Franschcn Oe- zant te 's-Hage heeft de waarnemende consulair agent :an Frankrijk te Haar lem Maandag 11. de familie Lorents na mens Z Excel! en tic de hartelijkste deel neming betuigd. De Onderwijsraad zal zich by de be grafenis van prof. Lorentz doen verte genwoordigen door den voorzitter, prof. dr. B. Symons, te Groningen, en het lid van de le afdeeling van d« :i raad prof. ir. J. C. Dyxhoom. te Delft. Van den secretaris-generaal van den Volkenbond werd een telegram van rouwbeklag ontvangen, waarin sir Eric Drummond uiting geelt aan de innige deelneming van allen, die in den Bond het voorrecht hadden, met prof. Lorents samen te werken. Mevrouw de weduwe Lorentz heeft telegrammen ontvangen van den koning van België, ook namens de Koningin en van tal van universiteiten en geleerde genootschappen in binnen- cn buiten land. De Pranschc gezant heeft aan den minister van buitenlandsche zaken de diepe deelneming van de Franse lie re geering betuigd met het ovcriyden van prof. Lorentz. De heer Marc illy wijst in zyn brief op de schitterende loopbaan van den over ledene die niet alleen aan de tradities op wetenschappelijk gebied van zijn va derland nieuwen luister heeft bijgezet, maar ook zUn groote gaven in dienst heeft gesteld van het algemeen nut.. De gezant herinnert In dit verbond aan de leiding van prof. Lorentz von de com missie voor intellectuele samenwer king van den Volkenbond en schrijft, dat zyn heengaan in alle landen, die zich tot deze taak voreer.igd hadden, diep zal worden betreurd. Een telegram van Koning Albert aan de Koningin. De Komngln heeft van den koning van Belglé een tdagram ontvangen, dat in vertaling aldus luidt: ..Ik verneem met groot leedwezen het ovcriyden van prof. Lorentz. Ik ver zoek Uwe Majesteit tc gcJoovcn in mijn zeer groote deelneming ln den rouw van Nederland by het verlies van een ver maard er. wereldbekend en gewaardeerd geleerde." Telegrafisch heeft H. M. hiervoor dank betuigd. Dc Zwltsersche correspondent van de N.R.Ct. meldt: By de begrafenis van prof. Lorentz zal de commissie voer Intellectueels sa menwerking van d. n Volkenbond, waar van prof I rcr.tx voort:ter wu. verte genwoordigd zyn door den Belgischen oud-m!n!.v:er Dectrcc, die lid van deze commissie 1*. De correspondent van de N.R.Ct. te Parijs m?Wt: In dr Academie des Sciences beeft Homy, de vergadering openend. Lo rentz herdacht en van de bciconng yiq diens woord en gedachten gewaagd.

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 1