BUITENLANDSCH OVERZICHT ENGELAND'S DUIKBOOTENPROGRAMMA. GROOTERE MOEILIJKHEDEN IN DE DUITSCHE COALITIE. LETTEREN EN KUNST Het reiniêend schuim HAARLEM'S DAGBLAD VRIJDAG 10 FEBR. 1928 Een belangrijke bestelling. T BELANGRIJKSTE NIEUWS. Kenworthy beeft in het Lagerhuis een overbodige vraag gesteld inzake de min of meer eigenaardige duikbooten- quaestie. Kenworthy wilde weten of Brittanniê op 't oogenblik directe onder handelingen hierover met Kellogg veer de. Locker Lamps on antwoordde schijn baar langs den neus weg dat Amerika wel wist hoe Engeland over deze zaak dacht. De conferenties in Washington en Gcnève hebben te dien aanzien im mers voldoende klaarheid verschaft. Maar voegde Locker Lampson er schijnbaar voor den vorm alleen, aan toe Enge land blijft gaarne bereid tot afschaf fing over te gaan. als die afschaffing algemeen wordt. Zoolang daarop geen kans was ware het nutteloos aparte be sprekingen met de V. S. te houden. Met andere woorden, de kans is er niet. En hoe paradox Kcllogg's voorstel eigenlijk is, merken wij weer eens dub bel cn dwars aan hetgeen thans uit Londen wordt gemeld: De nieuwe Vickers-Armstrong- maatschappij te Barrow in Furness meldt, dat ze Donderdag van de Britsche admiraliteit een bestelling van vier duikbooten van de O-klasse heeft ontvangen. Een vijfde is toe gewezen aan de firma Cammell Laird te Birkenhead en een zesde zal worden gebouwd op de marinewerf te Chattam. Het zijn de best be wapende duikbooten van de wereld. Bijzonderheden erover zijn zorgvul dig geheim gehouden, maar het is bekend, dat ze een vier inch kanon voeren. Het eenigste schip van deze klasse, dat thans klaar is, is de „Oberon", die in 1B24 op stapel is gezet, maar er zijn thans reeds 6 booten van de O-klasse in aanbouw drie bij Vickers. twee bij Bcardmore cn één in Chattam. De zes booten, waarvan heden sprake was, behooren tot het nieuwe bouwplan der marine, waarop 17 duikbooten van dit type zijn aangegeven, die tusschcn nu en 1030 op stapel moeten worden gc zet. Dit zijn woordenen daden. Belangrijk is tenslotte wat ten aan zien van de bezetting van Rijnland is gezegd; daaruit bleek dat de Britsche regeering een vervroegde ontruiming zou toejuichen, doch tegen het terugroepen der afzonderlijke Engelsche troepen Is. Een ontruiming voor afloop van de bij het verdrag van Versailles bepaalde periode zou slechts met goedvinden der 3 betrokken bezettingsmachten, plaats kunnen vinden. F. A. Hef vrtronwen in Poincaré. PARIJS. 9 Febr. (V.) De debatten over de interpellaties inzake de finan- cieele politiek der regcerLng ziin heden beëindigd, nadat nog een stemming was gehouden over de voorgestelde agenda. Het eerst werd in stemming gebracht een radicaal-socialistische resolutie, waarby werd voorgesteld tot de orde van den dag over to gaan, die met 273 tegen 212 st. werd verworpen. Ook de socialisten brachten hun stem voor deze resolutie uit. De socialistische resolutie, waarin eveneens wordt voorgesteld, tot de orde van den dag over te gaan, werd even eens verworpen doch nu met 370 tegen 120 stemmen. Nadat nog een voorstel der links-radi calen in stemming was gebracht, werd met 370 tegen 131 stemmen vertrouwen uitgesproken in het beleid van Poincaré. Poincaré stelde 2 maal de kwestie van vertrouwen. Pariis. - Het 25-jarig bestaan van de Ned. Kamer van Koop handel. PARIJS, 9 Februari <V.DHeden werd ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de Nederlandsche Kamer van Koophandel te Parijs een banket aangeboden, waaraan o.m. aanzaten de ministers Bokanowski, Leygues en Queuille. Bij het dessert hebben de heeren Joseph Asscher, de president der Kamer, voorts de heer W. de Vlugfc, burgemeester van Amsterdam en de heeren Heldring, Treub en Jhr. Loudon het woord gevoerd. Ook minister Bokanowski hield een toe spraak; alle sprekers bepleitten een nog nauwere economische toenadering tus- schen Holland en Frankrijk. In het bij zonder heeft de heer Heldring hulde gebracht aan Poincaré voor diens arbeid verricht in dienst van den economischen wederopbouw van Frankrijk. Het einde der Duit- sche coalitie? Men meldt uit Berlijn aan de N.R.Ct.: In alle politieke en parlementaire krin gen werd druk gediscussieerd over de moeilijkheden in de regeeringscoalitie. De bladen van links rekenen niet meer op de mogelijkheid van een minnelijke schikking tusschen centrum en Duitsche volkspartij. De Duitseh nationalen po gen een breuk in de coalitie te voorko men en Graaf Wesfcarp, hun leider, heeft aangekondigd, dat op zijn iniatief nog in den loop van deze week de ge mengde commissie dei- regeeringspartlfen zal worden bijeengeroepen om over den toestand te beraadslagen. De vergade ring van de parlementaire groep van het centrum is tot vandaag uitgesteld, daar entegen is het bestuur opnieuw bijeen gekomen en heeft met voUe instemming van de ministers Brauns en Kohier, die aan de vergadering deelnamen, besloten aan de groep voor te stellen, zich uit de coalitie terug te trekken als er hij de interfractioneele besprekingen geen com promis inzake de schoolwet tot stand komt. Er valt niet aan te twijfelen, dat de centrumgroep zich met dit besluit van zijn bestuur zal vereenigen en daar het zoo good als zeker is, dat de interfrac tioneele besprekingen over de schoolwet ook weder een negatief resultaat zullen opleveren, moet men rekening houden met de mogelijkheid, dat de sedert we ken dreigende crisis in de coalitie van daag of morgen uitbreekt. Indien het centrum zich inderdaad uit de coalitie terugtrekt en haar drie ministers hun portefeuille neerleggen, zullen waar schijnlijk ook de andere kabinetsleden ontslag nemen. Men verwacht echter, dat de rijkspresident het kabinet zal verzoeken voorlooplg als zakenkabinet voor de behandeling der begrooting aan te blijven. HET TOONEEL. VADERTJE LANGBEEN DOOR TONEVO. „Vadertje Langbeen" heeft nadat hij door Het Schouwtooneel op pensioen ls gesteld zijn diensten' aangeboden bij het dilettanten-tooneel. dat hem ze ker met gulle hartelijkheid zal binnen halen. Hij kan daar nog dankbaar werk verrichten, want wij weten nu eenmaal, dat het publiek bij de dilettantenvoor stellingen over het algemeen niet het gewone schouwburgpubliek is, zoo- ad t men kan verwachten, dat dit af gespeelde stuk in de wereld van het lief- hebbeTijtooneel nog gloed-nieuw zal zijn. Tonevo is de eerste vereeniging te Haarlem, die Jerusha Abott in de dilet tantenwereld heeft geïntroduceerd en het bleek gisteren wel overtuigend, hoe veel succes zij de spelers waarborgt. Het publiek heeft van ganscher harte mee leef d met de avonturen van Judy, de vondeling, die op zoo sprookjes-achtige manier de rijke mevrouw Pendleton wordt. En men heeft zich aan beide zij den van het voetlicht met Vadertje Langbeen heel den avond blijkbaar kos telijk geamuseerd. Dit was zeker wel in de eerste plaats te danken aan mevrouw Pollé, 'die met haar pittig, levendig, jo lig en nu en dan ook zooals het in dit zoetige stuk behoort ietwat senti- menteele spel de voorstelling heeft ge dragen. Mevrouw Pollé, die voor derge lijke jonge meisjes-rollen haar figuur meebrengt., gaf werkelijk op het tooneel de illusie van frissche jeugd. Zij speelde met geen oogenblik verslappende leven digheid en maakte van dit Ainerikaan- schc roman-heldinnctje iets vroolijks en liefs. Haar gebrek van niet al te gesoig neerde uitspraak hinderde in dit stuk minder, omdat men dat van het vonde lingetje uit een gesticht verwachten ken. cn dat min of meer stedelijk accent contrasteerde zelfs wel goed tegen de beschaafdere uitspraak van Sally en Julia, welke 2 meisjes in natuurlijken toon werden gespeeld, al had Julia nog wel wat meer teekenmg desnoods in het overdrevene kunnen verdragen. Tonevo heeft als altijd veel werk van deze voorstelling gemaakt, wat ook bleek uit de uitspraak der Engelsche en Fransche woorden. Men ging zelfs zoo ver Maeterlinck op zijn Engelsoh uit te spreken. Het best „in stijl" was het eer ste bedrijf, dat in het gesticht speelde. Hier was de sfeer, welke verlangd werd, ën door het natuurlijke, realistische spel van het arme vondelingetje en door de uitbeelding der regenten en de directrice, die aan Dickens-figuren deden denken. De caricatuur in de typeering van Mr. Wycoff en Mr Codman was volkomen verantwoord. Ja, behoorde zelfs geheel en al in dit stuk! En de typeering was vermakelijk. De volgende bedrijven, die in een zoo heel ander milieu spelen het milieu van Amerikaansche milliardairs, waarin onze dilettanten zich niet zoo gemakke lijk thuis voelen, bood meer moeilijkhe den, maar Tonevo heeft er zich kranig door heen geslagen. Ik zou niet durven beweren, dat J er vis en Jimmy volkomen de jonge Amerikanen waren die zij moesten zijn, maar er viel toch veel in hun spel te waardeeren. Jervis had mis schien wat minder „uitgestreken" kun nen zijn zijn combinatie van smokin- vest, Jacquet en zwart ouderlingen-dasje werkte niet mee om hem tot den adonis voor jonge meisjes te maken, doch hij was hartelijk en sympathiek in zijn spel. Ook Jimmy had met al zijn sport-en- thousiasme van aristocratischer allure kunnen zijn, doch op het plan, waarop hij en Jervis de omgeving brachten, vol deed ook hij. Het tooneeLtje met de bou- quetten speelden zij heel aardig, zonder te overdrijven. Mej. Busquet gaf haar door Tonevo ongetwijfeld zeer gewaardeerde gerou tineerde kracht aan Mrs. Pendleton en ook in de bijrollen zooals die van moeder Semple, Jack en Carrie en aan de geheele aankleeding bleek, hoe ern stig deze voorstelling als altijd bij Tonevo was voorbereid. Wij hadden nog hoop ook Grover, de oude merrie, die bii de eerste voorstellingen van Va dertje Langbeen altijd met een hoeraa tje werd binnengehaald, te zullen zien verschijnen, maar men liet jammer genoeg het afgeleefde beestje achter de schennen. In dit dilettanten-milieu i"V Onze vrouwelijke lezers zullen met belangstelling aanschouwen hoe, bij de opening van het Britsche parlement, de vrouw van den eersten minister gekleed was- Ziehier mrs. Baldwin, op weg naar de plechtig heid. Achter haar, haar dochter Mrs, Munro. zou Grover waarschijnlijk nog meer suc ces gehad hebben dan in zijn vroegere omgeving. De heer Pollé had zich dit '-eer als speler bescheiden op den achtergrond gehouden. Hij toonde, hoe consciëntieus hij ook in het kleine is. wat hem tot eer strekt. En wij zagen zijn hand als leider voortdurend in de wel verzorgde vertoo ning, die bij het publiek uitbundigen bijval vond. Tonevo kan met groote vol doening op deze introductie van Vader tje Langbeen in de dilettanten-wereld terugzien. J. B. SCHUIL. MUZIEK. EERSTE VOORDRACHTAVOND DER LEERLINGEN VAN DE MUZIEK SCHOOL DER MIJ TOT BEV. DER TOONKUNST. In den Stadsschouwburg werd de eerste der jaarlijksche leerlingenuitvoe ringen gegeven die wederom 'n duidelijk beeld van de bloei en belangrijkheid van onze muziekschool gaf. die onder ener gieke leiding van den directeur, den heer A. de Vogel zich snel uitbreidde en in beteekenis toenam, naarmate steeds het aantal vakken, door hoogst bekwame leeraren gedoceerd, en het aantal vakstudeerende en met succes afgeleverde leerlingen steeg. Naast dezen vruchtbaren arbeid vindt de heer de Vo gel nog tijd tot lesgeven voor piano en samenspel. Critiek is hier overigens evenmin als propaganda op haar plaats. Er viel dezen avond veel te respectee ren; behalve het „rammelende" pro gramma, dat een leerlingenuitvoering onvermijdelijk met zich meebrengt, wis selden 'kleine en groote paedagogische prestaties zich af. Ik kon sleohts het ge deelte van de pauze bijwonen en laat mij verleiden tot een extra „pluimpje", dat men vooral niet door een vergrootglas moet bezien, voor de vertolking door een leerling van de Fantasie Apassionato (g. kl. t.) van H. Vieuxtemps, en de door een leerlinge gespeelde piano-wer ken van Cl. Debussy, nl. „Ce qu'a vu le vent d'Ouest en .Minstrels". Treedt b.v. bij deze leerlingen reeds een per soonlijke artisticiteit naar voren, bij an deren bleef het weer bij schoolwerk. Ik hoorde voorts een koortje „Biblische Lieder" No. 6 en 7 van Anton Dvorék, en „Sonate op. 100," het eerste deel, van J. Brahms, uit de samenspelklasse van den directeur. PIET MÖKEINGER. R. K. MANDOLINE-CLUB SANTA LUCIA". Dit mandolinegezelschap gaf in de concertzaal een op de aanplakbiljetten als kunstavond vermelde uitvoering' met medewerking' van den voordrachtkun stenaar Albert Vogel. Wederom bewees „Santa Lucia" tot een der beste tokkel- ensembles te behooren. De directeur, de heer A J. P. Hakkenberg van Gaasbeek heeft m.i. vrijwel het hoog ste wat met tokkelinstrumenten te ge ven is, bereikt. Op enkele ongelukjes na werden de eerste drie nummers van het programma technisch zeer accuraat, muzikaal uiterst verzorgd en in de mooiste tinten die deze speciale in strumentengroep kan vormen, uitge voerd. „Muguette", een ouverture van F. Andrieu werd zeer beschaafd, met soe pele nuance^ vertolkt. De voordracht van „Serenade des Roses" van Alfred Windt was niet zonder gratie, het sa menspel ook hier voortreffelijk. Alle respect verdient deze mandolineclub voorts, omdat zij zich bij muzikaal een voudige nummers houdt. In de „Sinfo- nia Originale" van Luigi Casa-zza viel puntig rhythme op, afgewisseld met meer melodieuze gedeelten, waarin de „eerste mandolinisten" menigmaal ver rassend goed van klank speelden. Over het algemeen zou een grooter contrast in de tempi een de aandacht gaande houdende vertolking ten goede komen, doch overigens heb ik dan ook niets dan lof voor de prestatie van „Santa Lu cia", Het gul applaus kwam de waar deering van. het publiek bewijzen. Na- INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cents per regel. Indien men wil overgaan tot eene alge- heele reiniging van liet lichaam, en niet tot eene eenvoudige verfrissching, is het noodig eene zeep te gebruiken die een overvloedig schuim geeft, zooals de be roemde Fransche Cadumzeep. Dit schuim dringt tot in 't diepst der poriën door en neemt volkomen alle stoffen weg, die. er zich dagelijks in verzamelen. Zij ver schaft de huid een nieuw leven eri geeft de gelaatskleur opnieuw een fraaien glans. dat de voorzitter een kort welkomst woord en eenige mededeelingen verkon digd had, was de beurt van optreden, aan den heer Albert Vogel, die op fris sche, imponeerende wijze, met duidelijke uitspraak twee gedichten voordroeg n.L het bekende „Schipper Mouring" van Ruys(?), een mooi rhythmisch vers en „Het Landjuweel" van Jan Prins. Hier na droeg de heer Vogel „Balthasar", een drama in een bedrijf van George Gonggrijp, aan Albert, Vogel, opgedra gen, voor. Het gedeelte van het pro gramma na de pauze kon ik niet bywo- nen.De belangstelling voor dezen kunst avond was groot. PIET MöHRINGER. KINDERVOORSTELLING „JANTJE IN MODDERSTAD" Wederop'voering op 15 FebruaiU Naar aanleiding van het groote succes Zondag 5 Februari behaald, met de Kin dervoorstelling van „Jantje in Modder- stadi" onder leiding van Mevr. R. van Edenv. Eden ten bate van „Maatschap pelijk werk" in den Schouwburg aan den Jansweg, heeft de commissie besloten een wederopvoering te geven op Woensdag 15 Februari in genoemden schouwburg. Ook deze voorstelling is geheel ten bate van Maatschappelijk Werk". De persbeoov- deelingen over de eerste opvoering wa ren unaniem schitterend. Onze muziekverslaggever schreef: Het werd een model-uitvoering, zoo wel keurige onverbeterlijke costuums, vlot, geestig spel, als muzikale, beschaaf de zang, maakten de zoo serieus verzorg de voorstelling tot een geweldig succes. VERKEERSONGELUKKEN Tc Heemstede, Donderdagmiddag omstreeks drie uur heeft op het Schuine Pad te Heemstede een aanrijding-plaats gehad-, die gelukkig goed is afgeloopen. Een auto,- eigenaar de heer v. L. te Heemstede, komende van de richting' Camplaan. wijde uitwijken voor een fietsende dame, toen juist van. de tegenovergestelde riching een tram aankwam. Door snel naar links uit te wijken voorkwam de chauffeur een aaai- rijding met de dame, doch nu botste hij even tegen het achterste gedeelte van den volgwagen van de tram. De auto reed het trottoir op en de haag in. Een auto band sprong, hetgeen een hevige knal ver oorzaakte. De dame kwam met eenige ontvellingen en den sctirik vrij. Volgens ooggetuigen treft den chauffeur geen söhuld. iiiiiiiiiiiiiiiiiinniiiiKioHiiiiniiinnKnniuiininiiiiiiiiHiiiiiiRiiiiiRiiiiiiiiiHiniiffiUHtiu Molorgebruik in de toekomst. (Van onzen Londenschcn correspon dent). Sir Herbert Austin, de bekende fabri kant van automobielen, heeft ons dezer dagen een wat beangstigend beeld voor gespiegeld van het motortijdperk der toekomst. Hij is in Amerika geweest en Ss daa.r zeer getroffen geworden door de ontwikkeling van het, mtorverkeer In dat land. Sir Herbert, die uiteraard in njjn eigen belang spreekt en de dingen graag ziet, in de toekomst, zooals hij ze zou willen hebben, zeide dat de motor de laatste jaren aanzienlijk meer dan an dere invloeden nationale welvaart had bevorderd. De Amerikanen zagen den auto veel meer als welvaartbrenger dan de Europeanen en zij handelden dien overeenkomstig. Zij stelden alles in het werk goedkoop en doeltreffend transport door middel van den motor tot ontwik keling te brengen en zij waren op dat gebied nog geenszins aan het einde, hoe wel het enorme verkeer in steden als Philadelphia, New-York en Detroit zulks aou doen vermoeden. De Amerikanen vinden dat zij pas aan het begin staan van het motorverkeer der menscheid. Door uitbreiding van transport van pas sagiers en goederen verwachten zij dat de welvaart van de groote republiek nog aanzienlijk zal toenemen. Er zijn in de Veroenigde Staten zes auto's per hoofd der bevolking. Do Amerikanen achten dit lang niet genoeg. Een automobiel per gezin b.v. achten zij niet billiik. wanneer de heer des huizes met zijn auto naar zijn zaken gaat en de andere leden van het gezin „als gevangenen" thuis laat. Die andere leden van het gezin moeten ook een auto hebben. Deze Amerikaansche inzichten en auto-toestanden wil Sir Herbert Austin idle duizenden goedkoope wagentjes voor het Engelsche publiek maakt) in Europa gereproduceerd zien. Hij heeft dan ook reeds langs het publiek in zijn land willen overtuigen van de noodzake lijkheid zich kleine auto's, zelfs voor hun kinderen, aan te schaffen. Men kan zirh wel begrijpen dat een fabrikant van kleine auto's aldus spreekt. Maar waar zal men de ruimte moeten vinden in dit land en in andere dioht bevolkte gebieden va.n Europa al die wagens te laten rijden en ze op te bergen wanneer ze niet. in gebruik zijn? Vacantie voor allen. (Van onzen Londenschen correspon dent) Men is hier bezig met plannen, die ten doel hebben alle klassen der samenle ving haar jaarlijksche vacantie te ver zekeren Verscheidene vooraanstaande mannen van het openbare en financieele leven van Londen hebben zich er voor gespannen. Een club, de „Holiday Gua rantee Club", is er voor opgericht. Lid maatschap is open voor iedereen. Dc Club verschaft haar leden, afhankelijk van do to storten contributies, vacantles in alle declen van Engeland. Europa en de wereld. De contributies varieeren van een shilling tot twee pond sterling per week. De contributie-heffing ls dus niets anders dan het innen van vacantie- snaargclden. Voor den gemiddelden va- cantieganger is het een aantrekkelijk plan. De fondsen voor ziin vacantie ko men bijna ongemerkt tot stand. MaaT aantrekkelijker is nog dat de Club groote voordcelen verschaft in den vorm van reisdienstcn en goedkoope tarieven die mogelijk worden wanneer men op groote schaal contracten afsluit met vervoer maatschappijen hotels enz. De leden be hoeven slechts te zeggen waar zij hun vacantie willen doorbrengen, welke ont spanning on welk comfort zij wenschen. De Club zorgt dan voor de rest. De ver wachting is dat vacantles, op deze wijze georganiseerd, twintig percent goedkoo- per zullen zijn dan wanneer men alles op eigen houtje doet. De boeren naar Berlijn. Op verschillende protestvergaderin gen, die door duizenden boeren, uit Noord- en Neder-Silezië werden bezocht werd een motie aangenomen waarin o.a. wordt aangedrongen op bijzondere steunmaatregelen voor den boerenstand het beschikbaar stellen van voldoende middelen voor verbeteringen, het sluiten der grenzen voor den invoer van Pool- schc varkens en aardappelen. De staats regeering wordt uiterlijk op 20 Febr. om antwoord verzocht. Later werd op het marktplein in Neu- salz een groote demonstratie gehouden, gedurende welke de voornaamste leider den aanwezigen een pledhtigen eed af nam, om vast te houden aan de motie en den vastgestedlen datum en om als laatste redmiddel een opmarsch dei- boeren naar Berlijn te overwegen. Nieuw pandjeshuis schandaal in Berlijn. Terwijl de affaires Bergmann, Keil en Winter de justitie en politie handen vo! werk geven, wordt thans een nieuwe af faire bekend. Het betreft ditmaal den pandhuishouder Wilhelm Friedl&nder te gen wlen bij de politie tal van aangiften binnenkomen. FriedlSnder wordt ervan beschuldigd goederen in depot te heb ben genomen, doch de hiervoor verschul digde gelden niet te hebben uitbetaald Het onderzoek heeft zooveel bezwarend materiaal aan het licht gebracht, dat de politie besloten heeft, het geheele ma teriaal in handen van den officier van justitie te stellen. Het onderzoek tegen Winter heeft in- tusschen aangetoond, dat deze zaak van nog grooter omvang is dan men had ver wacht. Winter heeft den erfgenaam van 't groote majoraatslandgoed Spülshagen Gerd von Knebel te Doeberitz, bewogen, hem een door een notaris te Berlijn ge legaliseerden schuldbrief ten bedrage ran een inililoen mark ter hand te stel len. In dit schuldbewijs was bovendien de bepaling opgenomen, dat von Knebel deze fictieve schuld na aanvaarding van zijn erfenis als hypotheek op het land goed zou doen inschrijven. Van dit schuldbewijs, welks geldigheid twijfel achtig is daar tegen von Knebel een pro cedure aanhangig ls gemaakt om hem onder curateele te doen stellen, maakte Winter gebruik om van verschillende personen bedragen van 5000 tot 20-000 mark te leenen. De eigenaar van een hoenderpark, die Winter 25.000 mark had geleend, dreigde verscheidene malen op de eigendommen van zijn schuldenaar beslag te doen leg gen. Bij een dergelijke gelegenheid gaf Winter hem te verstaan, dat dit optre den hem toch niet zou baten, daar Win ter te voren door den deurwaarder ge waarschuwd zou worden. Toen de man weer mot een deurwaarder bij Winter verscheen, zeide deze tot den deurwaar der; „Ik weet niet, wat u eigenlijk wilt. Eerst waarschuwt u mij en deelt u mij mede, dat er een bevel tot arrestatie tegen mij is uitgevaardigd en dan komt u bij mij beslag op mijn inboedel leg gen". De eigenaar van het hoenderpark beschuldigt thans den deurwaarder er van, dat hii Winter gewaarschuwd heeft, dat op diens banksaldo beslag zou wor den gelegd. Inderdaad is dit saldo den volgenden dag van de bank teruggetrok ken. De Russische graan- levering. De Russische volkscommissaris van Handel Mikojan. heeft verklaard, dat de terughoudendheid van de boeren bij de levering van graan, o.a. een gevolg is van het feit, dat het aanbod van industrie-waren onvoldoende is. Mikolan deelde mede, dat volgens de voorloopige opgaven de eerste vijf da gen van do maand Februari, weliswaar een geringe vermindering van de leve ring aantoonden, maar dat men des niettegenstaande uit de moeilijkheden begon te geraken. Siberië, da» totnuloe te kort was ge schoten in zijn verplichtingen en slechts 137.000 ton inplaats van de geraamde 2i)0.000 ton had geleverd, arbeidde, naar hij mededeelde thans intensiever.' Drama aan boord. Naar ..Aftenposten" meldt, hebben zich aan boord van het Duitsche vis- schersvaartuig Senator Sander" uit Cuxhaven sensationeele tooneelen afge speeld. De tweede machinist sloeg in een aanval van delirium tremens den gezagvoerder neer en stortte zich ver volgens op den eersten machinist, die eveneens neerviel. Daarna zette hij de machine stop en opende een klep om het schip te laten zinken. De equipage trachtte hem tegen te houden, terwijl een der mannen erin slaagde het anker uit te werpen en de hulp van andere schepen in te roepen. Het schip werd tenslotte een haven binnengebracht, waar het eindelijk gelukte den machi nist te overweldigen. Aanslag op een Chineesch oud-minister. Op C. C. Woe, een vooraanstaand lid van de Kwomintang en voormalig mi nister van Buitenlandsche Zaken in de regeering van Nanking, die zich met andere nationalistische leiders in Singa pore bevindt, werd een schot gelost toen hij de Chineesche Kamer van Koophan del verliet. Hij werd niet gedeerd. Li Boon Meng, vroeger hoogleeraar aan de universiteit van Amoy. werd niet ernstig gewond. De dader is gearresteerd. De dader van den aanslag, een Chi nees uit Kanton, heeft bekend dat hy Woe, alsmede twee andere leden der nationalistische missie, die een wereld reis maakt, heeft willen dooden. Een hnfelbrand in Salzburg. In het ..Grand Hotel dc TEurope" in Salzburg liceft een hevige brand ge woed. Door onbekende oorzaak ontstond in een der bovenverdiepingen van het ho tel. het grootste hotel van Salzburg, brand. Het vuur greep snel om zich heen en woedde spoedig over de geheele breedte van het gebouw. Toen de brand weer van Salzburg en omgeving aan kwam, stond het bovengedeelte van het hotel in lichte laaie. Een uur latei- stortte het grootste gedeelte van het dak in. Tegen den middag' was het vuur nog niet gebluscht, doch gevaar voor uitbreiding was geweken. KORT EN BONDIG. De „Messagero" meldt uit Treviso, dat in 't munitiedepot ran Castagnola circa duizend granaten zijn ontploft. Drie personen zijn hierbij gedood en vier doodëlijk gewond. Aan boord van het stoomschip ..New York" is Max Reinhardt uit New York vertrokken voor de terugreis naar Duitschland. Sir Alan Cobham maakt geregeld vorderingen op zijn vlucht rond Afrika. Hij bereikte gisteren Fort Kampala. Het telefoonverkeer tusschen Duitsch land en Amerika zal vandaag worden geopend. In Duitschland kan van Berlijn, Ham burg en Frankfort uit met alle plaat sen in Amerika en op Cuba worden ge sproken. Het plan van vier Fransche vrouwen om te paard van Parijs naav Cannes te rijden, neemt rasteren vorm aan. De ontwerpster van dezen stouten tocht was keizerin Mary Féraud. De drie anderen zijn Martha la Coorse, de dierenfcrainster. France Rir-tory een be kend paardrijdster en een meisje van 20 jaar, bekend onder het pseudoniem „Eddy Wedd".

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 10