BEURSKRONIEK FLITSEN -OR CHs^— Keiler Macdonald ONTVANGEN BOEKEN FEUILLETON DE LOTGEVALLEN VAN ESMÉE HAARLEM'S DAGBLAD ZATERDAG 14 APRIL 1928 De nieuwe phase, waarin het rubbervraagstuk getre den is. Een periode van geleidelijke verbetering en saneering. Kunstzijde. De beurs. Amsterdam, 12 April. Nu de eerste emotie voorbU Is, ver oorzaakt door de aankondiging van de opheffing der rubberrestrictie per 1 No vember van dit jaar, en de meeningcn wat bezonken zijn, kan men met meer succes zich zetten tot een analyse van den toestand, zooals die thans gewor den is. Hoewel reeds geruimen tijd ver wacht, werden velen toch nog eenigsztns overvallen door de aankondiging, het geen vooral te Londen tot een scherpe daling van product (van 13 d, tot 9 d.) en aandoelen leidde. De Amsterdamsche beurs nam het geval begrijpelijkerwijs veel minder tragisch op, al hebben rub- berwaaröcn hier ook een veer moeten la ten, vooral toen na de Paaschdagcn bleek, dat de rubbermarkt in verband met de heerschcnde onzekerheid betref fende de toekomstige ontwikkeling, zich nog niet herstellen wilde. In groote trekken kan men de gevoelens der toon aangevende lichamen in de rubberwe reld aldus samenvatten, dat men de op heffing als noodzakelijk beschouwt, al had men dit dan reeds op een vroeger tijdstip gewcnscht, bijv. zooals de „Eco nomist" opmerkte, in 1926, toen de uit voer 100 pet. van de standaardproduc tie bedroeg. Men gelooft, dat na verloop van eenigen tijd, waarin een strijd van .survival of the fittest" voor de onder nemingen gestreden zal moeten wor den, de cultuur voor de planters, dlc hun bedrijf economisch hebben inge richt. weer loon end zal worden. Aan deelhouders zouden dus in zooverre hun bezit te hebben herzien, dat zij zich ont doen van aandeelen in ondernemingen, die niet bepaald economisch en modern zijn ingericht. De gevallen beslissing is in zekeren zin een opluchting. Men weet nu, waar men per 1 November aan toe zal zijn. Verwacht word:,, dat vele ondernemingen nu onverwijld to1 volle productie zullen overgaan, zoodat voorraden zullen worden gevormd, die dan per 1 November vrij zullen komen. Dit beschouwt men als een belangrijk argument, om bij de onderhandelingen met de Nederlandsche rubberplanters in het geding te brengen en dat de Hol landers wellicht meer geneigd tot daad werkelijke samenwerking zou kunnen maken. Men heeft nu dus, tot 1 Nov. wanneer de restrictie van den uitvoer uit de Gef. Maleische staten wordt op geheven den tijd, om een plan voor samenwerking w ut werpen. En vrij al gemeen ziet men deze samenwerking in den vorm van coöperatieven verkoop. Ofschoon productie-controle niet uitge sloten wordt, hetgeen o.m. het plan van de heeren Kok (oud-superintendent van de Timbang Dell) en Hoogestegen (oud beheerder van de Tandjoeng Mcrah- esbate) weer actueel doet worden, dat om. inhield, dat het tappen voor een bepaalden tijd (1, 2 of 3 maanden in den z.g. winteringstUd) zou worden ver boden, zoowel voor ondernemings- als inlandscho terreinen; op straffe van zware boetep, In ieder geval verwacht men nu veel eerder overeenstemming tusschen de Engelsche en Nederland sche belangen dan vóór het bekend wor den van de opheffing. De kunstzijde-industrie schijnt zich op het oogenblik nog steeds in op gaande lijn te bewegen, zoowel wat pro ductie als consumptie betreft, alsook wat de verbruiks- en toepassingsmogelijkhe den aangaat. Men té voortdurend bezig met proefnemingen, die aanwijzingen vormen, dat men kunstzijde ook zal kun nen gaan toepassen voor waschbare kleeren. Een bewijs voor de ook thans nog groote toekomstmogelijkheden, die deze industrie-in-opkomst biedt, kan men zien in de gemelde oprichting van een nieuwe kunstzijde-fabriek een dochteronderneming van de Enka bij Nijmegen, die het hier te lande nog niet gebruikte Acetaat-procédé zal toepas sen. en die op volle capaciteit 1500 ar beidskrachten zal gebruiken. Een enkele nieuwe emissie werd aan gekondigd: f 450 000 aandeelen Belg. Nederl. Cultuur Mij. tegen 125 pet. in verhouding van 1 op 2 oude aandeelen. De Ohim plaatste ondershands f 100 000 nieuwe aandeelen. De Amsterdamsche Scheepsverband bank geelt 250 aandee len uit. waarop te storten 10 pet., tegen 115 pet. voor aandeelhouders en 125 pet. voor niet-aandecihouders. De stemming ter beurze was met uitzondering van een enkele afdeellng, als de industrieele weinig opgewekt, onder invloed van de flauwe stemming voor de rubbermarkt. Groot was het aanbod wel niet, doch daartegenover stond, dat er ook weinig lust tot koopen bestond, zoodat de koersen, ook na de Paasch, een dalende richting bleven in slaan. Banken, vooral de cultuurinstel lingen, brokkelden een puntje af. Een gunstig onderscheid maakten in- dustrieelen, die voor verschillende fond sen een vaste houding te zien gaven. Kunstzijde-waarden werden dikwijls voor speculatieve Duitsche rekening, flink gevraagd en monteerden per saldo belangrijk, Enka bijv. ruim 20 pet. tot 4811/4. Mackubee 13 pot. tot 180. Jur- gens vaster en een paar punten hooger, Holl. Draka monteerde flink, terwijl Phi lips andermaal een 171/2 punt wist te verbeteren tot 6571 2. Van Berkels, Machine fabriek Breda, enz, gevraagd en beter. Oliewaarden op weer iets lager niveau tamelijk prijshoudend. Roemeensche soorten soms met een weinig belangstel ling. De Alg, Ind. Mijnbouw en Expl. Mij. keert een dividend van 20 pot. uit en een bonus van 1 aandeel op elke' 5 oude aandeelen. Rubbers lusteloos bij matig aanbod. De koersen reageerden dadelijk na de bekende mededeeling der Engelsche regeering het sterkst, meestal een punt of 20, om later nog geleidelijk een paar punten af te brokkelen. Zoo kwam Am sterdam Rubber een dertig punten on der het vorig peil af, op ca. 235, Deli Batavia ca. 20 pet. op ca. 172, Serbad Jadi ca. 40 pet. op 211 en Sumatra Rub ber ca, 30 pet. op 215 3/4. Scheepvaarten slechts fractioneel la ger, behalve Indische lijnen, die een paar punten hooger golden en vaster waren.. De H. A, L. merkt in haar jaar verslag op. dat in 1927 het uitgaande verkeer niet onbevredigend was. doch dc vrachten daalden tot een peil, dat de kosten van laden en lossen nauwelijks dekte. Het kajuitvervoer naar en van New-York, hoewel iets minder groot, dan in het voorafgaande jaar, gaf niet temin reden tot tevredenheid. Suikerwaarden met weinig belangstel ling, mede in verband met lagere sui kerprijzen te New-York. De koersen brokkelden gemiddeld 5 tot 10 punten af, Dc Landbouw Mij. Temoeloes keer 42 pet. (v. j. 28 pet.) uit, de Mi). Ngoepit 40 pet. (v. j. 18 pet.). Beide maatschap pijen deelen echter mede, dat zij min der gunstige tabaksoogsten 1927"28 verwachten De Cult. Ondern. Moorman keeren uit 32 pet. (26) op de gew. aar.d8.6 pet. (8 pet) op de prefs en f 50 (41.25) op de bew. v. deelger. Tabakken waren voorts ter beurze weinig geanimeerd, onder indruk van de rubbermarkt. Deli Batavia kon zich het best handhaven en kwam op vorige no- teerlng af, terwijl Deli Mij slechts een tiental punten inboette, evenals Senem- ball. Overige 10 tot 15 pet. lager. BEURSMAN. DE RIETVLECHTSCHOOL TE NOORDWOLDE. TENTOONSTELLING IN MEI. Wij onvingen het volgende communi qué van de Middenstandscentrale voor Haarlem en Omliggende gemeenten. Men zal zich herinneren, dat vorig jaar in Mei door de Middenstandscen- t.rale voor Haarlem en omliggende ge meenten met de plaatselijke en geweste lijke organisatie der rietwerkhar.dela- ren een verwoede strijd is gestreden te gen den „vliegenden winkel" van het Rijk, met name tegen de verkoop-ten toonstelling van öe Rüksrietvlechtschool te Noordwolde in Friesland. Aan deze krachtige actie namen deel, de afdee llng Haarlem der Ned. Ver. voor Huls vrouwen en de werknemers in dienst der plaatselijke en gewestelijke rietwerk handelaren. Deze strijd is toen met suc ces bekroond geworden, doordat geen stukje aan particulieren is verkocht, doch het geheel in massa reeds na den eersten dag der tentoonstelling Is ge gund aan een plaatselijke meubel- handel. Voor dit Jaar was wederom Haarlem uitgekozen. De tentoonstelling zal hier in Mei a.s. gehouden worden. Dit had de directie der school in overleg met den Minister gewenscht, omdat het con flict hier, na Hilversum. zyn scherpste vormen had aangenomen. Men verlangde nu ook in Haarlem, op een basis van onderllngen vrede, deze tentoonstelling r wederom te organiseeren, teneinde in het vervolg ook elders nieuwe conflicten en misverstanden te omzeilen. Nadat reeds vroeger een tweetal afgevaardig den van den Middenstandsraad een on derhoud met den directeur der school in Noordwolde zelf over de kwestie had den gehad, verzocht de directie, de heer P. A. Hendriks, een onderhoud met het bestuur der Middenstandscentrale voor Haarlem en Omliggende gemeenten. Deze samenspreking heeft dezer dagen alhier plaats gehad. Op uitnoodiging van het bestuur der Centrale namen aan deze bespreking deel de heeren L. Attema te Hilversum namens de Ver. voor den Chr. Hancel- drljvenden en Industricclen Midden stand in Nederland; A. Ingenool Jr. te 's-Gravenhage namens den Kon. Ned. Middenstandsbond; Mr. J. A. G. van Kollenberg Httbar te Rijswijk nafnens den Ned. R.-K. Middenstandsbond en W. J. B. van Liemt te Haarlem als voorzitter van liet Kleinbedrijf der Ka mer van Koophandel en Fabrieken. De Middenstandscentrale had zich de voorlichting geassumeerd van een verte genwoordiger der Rietwerkhandelaren, den heer E. Terpstra. De bijeenkomst stond onder praesidium van den voorzit ter der Middenstandscentrale, den heer F. H. Smit. Na langdurige besprekingen werd al- geheele overeenstemming verkregen. Alle handelaars in rietwerken door heel Nederland krijgen persoonlijk een uit noodiging om op de 'beide eerste dagen der tentoonstelling te komen inschrij ven. De volledige lijst der minimmno- teeringen. waarvoor de artikelen aan den handel zullen worden gegund en welke zich beneden de fabrieksnoteerin- gen zullen bewegen wordt vooraf in een verzegeld couvert aan den voorzitter van het Kleinbedrijf der Kamer van Koophandel ter hand gesteld, die zich dus bij de inschrijving kan vergewissen of een niet.-gunning eventueel steunt op een werkelijk te lage inschrijving. Verkoop aan particulieren is hierme de tot zoo goed als nul gereduceerd, want de Nederlandsche handel heeft dit thans 2elf jn handen. Het bestuur der Middenstandscentrale voor Haarlem en Omliggende gemeenten, nu zijn hoofd bezwaar: het rechtstreeks verkoopen dcor een Rijksinstelling aan particulie ren. feitelijk is komen te vervallen, kan thans van ganscher harte het bezoek aar. deze tentoonstelling, die ontegen zeggelijk groot nut kan doen en een in tensieve reclame voor de Rietwerkindus trie voor ons vaderland is, warm aan bevelen. De Middenstandscentrale heeft hier van kennis gegeven aan het college van B. en W. te Haarlem, dat aanvankelijk bezwaar had gemaakt het Gem. Con certgebouw voor deze tentoonstelling te verhuren. ALGEMEENE BOND VAN FORENSEN. Het bestuur der onlangs opgerichte af- dccling Haarlem en omstreken van den Algemeenen Bond van Forensen heeft aan de forensen van Haarlem en om streken een circulaire gericht, waarin zij die nog niet als lid der afdeeling toetra den, worden opgewekt, lid der afdeeling te worden. In deze circulaire wordt o.m. de aan dacht gevestigd op hot volgende: De Rijkswetgever is begonnen de mo gelijkheid te scheppen om den forensen een extra belasting op te leggen en de gemeenteraden hebben van deze moge lijkheid gebruik gemaakt. In tal van forensencentra bestaan ern stige klachten over het spoorwegmate riaal en over de dienstregeling, terwijl in het algemeen de tarieven van abonne menten en trajectkaarten te hoog wor den geacht. Laat een forens zijn kinderen school gaan buiten zijn woonplaats dan wordt een schoolgeld geheven, dat in Vele ge vallen onverdedigbaar hoog is. De forens wordt achtergesteld bij in gezetenen in weerwil van de belangrijke sommen, die hij in de huishouding zijner werkgemeente bijdraagt. Immers, wat heeft hij in te brengen in het bestuur zijner werkgemeente over de wyze waarop zijn belastingpenningen worden aangewend? Absoluut niets? De Raad dier gemeente wordt samengesteld, zonder dat hij zelf daarvoor kiezer is. De Bond oefent niet alleen critiek maar tracht ook op te bouwen Hij kan reeds op verschillende resultaten van zijn arbeid wijzen. De Directie der Ned. Spoorwegen er kent den Bond als vertegenwoordiger van een groot aantal forensen De Noor- deruitgang van het Centraal-statior. te Amsterdam is onlangs opengesteld: on derhandelingen over een dergelijke open stelling te Haarlem zijn in vollen gang. Besprekingen worden gehouden over ta rieven, dienstregeling enz. De bestrijding bij Ged. Staten van een gemeentelijk schoolgeldreglement, dat buitensporig hoog schoolgeld voor schreef ten laste van forensen had een gunstig resultaat VAN HAARLEM'S DAGBLAD No. 1179 BOTERH/ M MET JAM Zij smeert haar boterham op I neemt een flinke sappige hap royale wijze met jam en een slok melk als vader roept: pas op, de Jam druipt eraf ^5- informeert, wat vader zei eigenlijk I raakt in de war van de talrijke instructies die op haar losgelaten worden neemt, wanneer de opwinding ge luwd is, de boterham in de an dere hand ziet met belangstelling dat de jam door de boterham heen zakt I draait 'm om. om de andere zijde te inspecleeren legt de boterham op haar bord, veegt haar handen aan haar slab betje en wacht tot moede* de I schade herstelt. CNadruk verboden). INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cents per regel- Haarlem Speciaal door de N. S. F. fabrieken opgeleid radio-personeel. 6 PALMAS IS VAN ONS. NA 22 JAAR WACHTEN. In den Stillen Oceaan, tusschen de Philippljnen en den noordelijken arm van Celebes liggen enkele eilanden groe pen die al van heel weinig beteekenis zijn, de Sangir-eilanden hebben alleen enkele jaren geleden van zich doen spre ken omdat de bewoners een beetje al te erg vrijbuiterden. Bij de Nanoesa- en Salibaboe-eilanden greepen ligt het kleine eilandje Palmas of Miangas, zoo als het meestal genoemd wordt. Het is een stukje land van nog geen half uur gaans breed, met als eenlge begroeide gedeelte een rots in het Zuiden van het eilandje. Er wonen wat menschen in de kam pong Miangas, en Hollandsche zende lingen hebben hen tot het Christendom bekeerd. In het jaar 1906 rees een grensonze- kerheid over dit eilandje, ethnografisch behoorde het tot de Nederlandsche eilandengroepen van Sangir en Paland en daarom was het sedert 1885 bij ons gebied gerekend. Amerika wees er in 1906 echter op. dat het eiland als een deel van de Philippljnen werd aange merkt, door de ruime grensomschrli ving in art. 3 vah het verdrag van Parijs van 10 December 1898, dat vier maanden later werd geratificeerd en dus van Spanje op Amerika was overgegaan. Men is toen in de archieven te Ma drid gaan naspeuren, doch omtrent eenig resultaat werd nooit iets verno men. Later werd tot arbitrage besloten, zocals dc oranjeboeken van 19111912 en 1915—1916 vermelden en bij een op 2? Januari 1925 te Washington getee- kend oompromis werd de beslechting de zer zaak opgedragen aan het Penna- nen Hof van Aibitrage. En nu heeft, gelijk wij reeds meldden de scheidsrechter Max Huber vonnis ge wezen in deze zaak en beslist, dat het eiland in zijn geheel deel uitmaakt van het Nederlandsche grondgebied. Het heeft dus 22 jaren geduurd voor een beslissing viel en In dien tijd heeft de grens-onzekerheid nooit aanleiding gegeven tot ernstige conflicten. Wel vluchtten er zeeroovers van de Sangir- eilaneien soms heen, terwijl de marine- autonteiten niet wisten of de lui daar achtervolgd konden worden, en ook heb ben Nederlandsche bestuursambtenaren er wel eens een Amerikoansche vlag naar beneden gehaald, die door de be manning van een oorlogsschip dat het eiland aandeed was geheschen. Tot slot kunnen wij opmerken, dat dit de laatste moeilijkheid was, die nog uit den weg geruimd moest worden, reeds eerder zijn meeningsverschillen over andere eilandjes in deze buurt opgelost. M. C. v. Zeggelen. „Onze Mei", Baarn, Hollandia Drukkerij. Een alleraardigst boek dat de Hollandia Drukkerij ons zond en dat door een stadgenoote mevr. van Zegelen werd geredigeerd Mevr. van Zeggelen heeft aan een aan tal der bekendste schrijfsters van ons land gevraagd haar een jeugdherinne ring, iets van autobiographisch karak ter. te willen afstaan en die opstellen zijn toen onder den titel „Onze Mei" gebundeld. Daaraan heeft een tiental dames voldaan en mevr. van Zeggelen heeft er eene over zich zelf aan toege voegd. De andere zijn: Jo van Ammers, Ina Boudier Bakker. Carry van Brug gen, Albertine Draayer de Haas, Anna van Gogh-Kauïbach, Top Naeff, Jeanne Reyneke van Stuwe, Annie Salomons, Marie Schmite en Elisabeth Zevnlke. Allemaal mét jeugdportretjes als 'kleuter of bakvisch. Wij denken dat alle leze ressen van deze veel-gelezen vrouwen hun „Mei" wenschen te kennen. Als een breede, gouden band bindt de beschei denheid al deze herinneringen aaneen. Ze zijn het er bijna allen roerend over eens, dat in hun kinderjaren nog niets hun toekomstige grootheid zou doen ver moeden en er zijn er velen die zijn mij het liefst die ook de grootheid van vandaag nog niet als een voldon gen feit accepteeren. Het is voor de lezers van „Onze Mei" een critisch ge not na te gaan, hoe de verschillende dames op mevr. van Zeggelen"s verzoek gereageerd hebben: mij wil het voorko men er een vingerwijzing in te zien naar de stelling dat, in doorsnee, mannen in zulk parket, zich pedanter gedragen dan vrouwen. Maar men leze dit aardige boek zelf en aanvaarde met erkentelijk heid de gelegenheid een weinig te mo gen binnenkomen in de intimiteit van haar die voor ons volk mooien arbeid verricht hebben. Voor figuren van het tweede plan gaat het u, aooals mij gaat men soms ongedachte sympathie voelen en ik kan mij voorstellen dat men na die jeugdvertelsels lust krijgt van. bijvoorbeeld, Marie Schmitz en Elisabeth Zernike eens wat grooter werk nauwkeuriger te bekijken. Sinds een vorige opgaaf ontvingen wy nog van Seyffardt Amsterdam: E. Philips Oppenheim. Geldkoninger. Dezelfde. Samenzweerders. Dezelfde. De wraak van Wuigrave. Edgar Wallace. Valsch geld. en een te Brussel by de Revue Sin cere uitgegeven boekje van C. F. van Dam „Tunis" met teekeningen van Is. van Mens. J. H. DE BOIS. NIEUWE UITGAVEN. D. J. H. O. Reys Lichameiyke Opvoeding, Kracht, Gezondheid en Schoonheid door Lichaamsoefeningen. Uitgave J- M. Meulenhoff, Am sterdam. Het moderne leven is ongetwyfeld vol beweging, ook van het lichaam, maar uit een oogpunt van verstandige lichï- melyke opvoeding bekeken, zyn dit meestal niet bewegingen die het beste resultaat hebber voor het behoud va a de lichameiyke gezondheid. Vandaar dat er, en lang niet zonder succes, steeds meer propaganda wordt gevoerd voor regelmatige lichaamsoefeningen, die gezondheid en daarmee kracht en schoonheid zeer ten goede komen. Tal- rijk zyn de boeken, die over dit on derwerp verschenen zyn, doch zelden hebben wy ze aangetroffen in zulk een beknopten, snel bevattelyken en eenvoudiger! vorm als de drie deeltje1; die nu voor ons liggen en waarvan wij hierboven den titel reeds gaven. In woord en beeld zyn hierin nuttige en eenvoudige lichaamsoefeningen zonder werktuigen verklaard voor den man, i de vrouw en het kind, in afzonderlijke werkjes. De illustraties zyn veelvuldig en afdoende tevens door den eenvoud der afgebeelde oefeningen. Boekskens, die met vertrouwen aanbevolen en door iedereen aangeschaft kunnen worden. PARLEMENTJE SPELEN. In de „Daily News" uit iemand zyn ingenomenheid met het instituut van het „school-parlement en dergeiyke ont spanningen". dat in Engeland veel popu lairder is dan in Nederland. Het school- parlement bereidt de jongens voor op wat hen in 't maatschappeiyk leven te wachten staat. Tegelijk met een raads verkiezing werd onlangs in een school op een Engelsch dorp een verkiezing ge houden voor den Schoolraad Er waren twee vactures en zes candidaten. De candidaten schreven gewichte brieven aan de kiezers, waarin zij hun kwali- teiten in geuren en kleinen schilderden, en hun eischen naar voren brachten. De brieven werden getypt, zy dienden aldus als verkiezingsmanifesten, en circuleer den op een groote vergadering, die door de kiezers belegd was. De aanstaande raadsleden spraken de menigte toe en beantwoordden de vragen die het debat opleverde. De taak van de candidaten zal, als zij eenmaal gekozen zyn. bestaan in het overbrengen van de wenschen hunner kiezers aan de Hoogere Autoriteiten. De grootste politieke kwestie is op 't oogen blik of het speelterrein van asphalt, gras of gravel voorzien moet worden. Dit parlementje-spelenis natuuriyk een goede oefening voor de jongelui en het is niet te verwonderen als uit deze schoolbevolking nog eens groote staats lieden voort komen, of althans goede ge meenteraadsleden, En behalve dat ver maken de Jongens zich er uitstekend mee zegt de schryver. maar dat is wel wat oneerbiedig jegens het echte parlement. (Naar het Engelsch, van C N. en A M. WILLIAMSON.) 11) „Ik geloof geen woord van die beide verhalen!" riep Esmée driftig. „Nu, ga naar zUn huis en tracht het te ontdekken Dat is uw werk. Dit zUn «enige van die complicaties van het ge val. Maar Rlcardo is schrander. Hij geeft ons geen reden tot uitlevering, zie; zelfs als wU zeker van enze zaak wa ren. En dat zyn wy niet. Er is geen sprake van een huiszoeking te Cannon Wood. Van ons Engclsoh standpunt zUn er nog meer complicaties, zooals 't verbergen van kostbaarheden en papie ren van een paar geïnterneerde vreem delingen. Eovcndien is er een invloed d:c heeft belet dat hü werd opgeroepen als Engelsch onderdaan, geschikt tot vechten of als Italiaan, die in Engeland verblijf houdt. Welke invloed dat :s. we ten wy niet. maar ze is te zoeken m de hoogste kringen. Doch u hebt nu genoeg gehoord voor een begin! Nu moet u gaan inpakken!" HOOFDSTUK V. Om drie uur. Weer hieip Em haar by het pakkan van koffer en valies: weer keek zy naar hst portret van Byron; weer vergezelde zll Miss Alton in een taxi. Juist zoo als eon week geleden, behalve dat Rogers afwezig was. Terwijl zy naar Hamp stead reden, dacht Esmée er aan, hoe alles veranderd was sedert dien laateten rit. zy had maar weinig tyd gekregen om Rogers vragen te doen, doch by de deur waagde zy er nog een en ontving een kort antwoord. „Weet u zeker, dat Graaf Rlcardo de Graaf Ricardo, dien ik in Venetië ker.de te Cannon Wood is?" vroeg zy. „Of twyfelt u nog, of hy het is of die andere? Ik moet weten, wat u daarvan denkt, of ik wei ger zelfs nu nog te gaan". „Daaromtrent verkeeren wy ook nog In onzekerheid", antwoordde Rogers. „Dat is de waarheid, en Lk heb u nooit bedrogen. Dat weet u ook wel. Vaarwel en veel geluk. Dc doe beter niet mee te gaan. Hier zyn korte aanteékeningen en nanwyzlnger.. die u moet lezen, als u in uw nieuwe woning komt. Verbrand het papier na het te hebben gelezen.' ..wy gaan Cannon Wood voorbij op weg naar je nieuwe woning", zelde Em. „Vader vond liet beter, dat je wist, waar het huls lag, dan kan je er heengaan zonder te moeten vragen. Gibbs de man. waarover hij wel zal hebben ge sproken heeft zyn meester gezegd, dat hy de jonge dame van het Agent schap tegen drie uur kon verwachten. Je zult dus tyd hebben je huiselijk in te richten by Mrs. Jennings, eer je gaat". Esmée zag Em peinzend aan. Haar oogen zeiden: „Hoeveel weet. je?" en Em was een veel te schrandere jonge vrouw om die vraag niet te begrijpen; maar zy zette een onverschillig gezicht, en Esmée zag, dat zy ongevraagd geen vertrouwelijke mededcclingen zou doen. zy deed altijd, alsof zy niets van haar vaders zaken wist. Het jongere meisje dacht dus, dat het nergens voor zou dienen, Em over Cannon Wood te vra gen; maar zU waagde het toch naar haar nieuw pension te informeeren. Was Mrs. Jennings in Mr. Rogers' dienst? Zoo niet, waarom was haar huis dan gekozen? „Zij is iemand, die Vader lang heeft gekend", antwoordde Em. „Ik meen. dat zy familie is van Gibbs. zy woont nog niet lang in Hampstead. maar Va der zegt. dat zij een aardig huis heeft cn dat zy u goed zal verzorgen Esmée's oefeningen in het maken var. gevolgtrekkingen in de laatste week hadden reeds vrucht gedragen. Zij tastte nog rond in het duister wat Rogers" zonderlinge toespelingen op haar verle den en voorkomen betrof; maar zy be greep terstond, dat Mrs. Jennings en Gibbs. de gewaande hofmeester, beiden in Rogers' dienst waren. Waarschijnlijk waren zy gehuwd, ondar.ks hun ver schillende namen; en zeker was er een huis voor dc vrouw gehuurd te Hamp stead als een geschikte plaats van sa menkomst voor de geheimzinnige wer kers in de „zaak Power", „Daar Ls Cannon Wood!" Met deze woorden stoorde Em de overdenkingen van het meisje, en Esmée schrikte op. Zy reden voorby een hoogen steenen. met mos begroeiden muur. De taxi had haar vaart verminderd, sedert ze in Hampstead waren gekomen, en reed nu heel langzaam, ofschoon Em geen be velen had gegeven. By Charles Rogers' ijverige leerlinge kwam de gedachte op. dat de koetsier ook jn dienst der poli tie was en bevel had ontvangen haar gelegenheid te geven. Canr.on Wood goed op te nemen. In den muur was een mooi oud ijzeren traliehek en daar achter vertoonden zich genoeg boomen. om den naam „Wood" 1) passend ie maken. Er waren denneboomen en eiken, en ceders van der. Libanon, voor al ceders. Oude. brecdgeiakte boomen. welke het romantisch aangelegde meisje geheimzinnig cn raadselachtig voorkwa- 1) Woud. men. De muur moest wel minstens twee morgen grond omsluiten, berekende zy, en er was haast niets van het huls te zien, behalve een stukje van het met mos begroeide dak en hooge schoor- steenen, die door de boomen schemer den'. Langzaam verliet de taxi den bree- den straatweg en sloeg een smalle ren zijweg in. Na een korten afstand te hebben afgelegd, kwamen ze in een aardig straatje met oude, kleine huisjes. Die stonden alle op een ry en leken op elkaar, behalve dat sommige boog vensters hadden en andere niet. en dat de voordeuren alle van verschillende kleur waren. Esmée was niet in een stemming om veel belang te stellen in haar nieuw verblijf; haar gedachten vertoefden nog by Cannon Wood; maar toch was zij aangenaam verrast, toen de koetsier stil hield voor een klein huis met een lichtblauwe deur. een blinkenden koperen klopper, en twee boogvensters, één beneden en één bo ven. De huizen stonden alle met het front naar de straat» meer of minder witte stoepjes leidden naar het trottoir. De stoep van Mrs. Jenning's huis was als pasge vallen sneeuw, Em stapte uit en het den klopper cp de deur vallen, terwyi de koetsier de bagage aflaadde. De deur werd met verwonderiyke vlug heid geopend, en Esmée verdacht do ioensionhoudster ervan, te hebben zitten gluren achter de witte glasgordynen. „Dit is Miss Alton, over wie vader u heeft geschreven", stelde Em haar op den drempel voor, en het meisje kon zich niet iemand denken, die minder geleek op een politiespion dan Mrs. Jen nings. zy was een klein vrouwtje, zacht en teer met vriendelyke manieren en een bril op, welke den glans van haar lichtblauwe oogen verhoogde. Miss Alton zou de beide bovenkamers krygen, een slaapkamer en een zitka mer, het was dus duideiyk, dat zy Mrs. Jennings' een'ge huurster was. Em ver gezelde het meisje naar boven om to zien. of alles in orde was, en scheen oprecht biy te zyn, dat Esmée tevreden was. Het meisje zou echter moeiiyk te voldoen zyn. als dat niet het geval was geweest. De meubels waren goedkoop en eenvoudig en slechts weinig in aantal, maar alles was nieuw en onberispeiyk netjes. Het behangsel vertoonde een weelde van lila rozen, en de sitsen gor- dUnen en stoelbekleeding pasten daar goed by. Zelfs de matten op den vloer vertoonden een rozenpatrccn. Ditmaal bood Pm haar hulp niet aan. De taxi wachtte, en zoodra zy weg was. viel Esmée neer op een kleine sofa ln haar zitkamertje en begon de schrifteiyke aanwijzingen en instructies te bestudee- ren, welke de detective haar had ge geven. SWordt vervoiedJ)

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 12