DOOR OE INTERNATIONALE VOETBALWERELD APROPOS ZEILEN 1 het bladeren in oude tijdschriften en verslagen. Hij was een van de pioniers voor de internationale wedstrijden. Een ieder steeds voor zich innemende figuur is met hem heengegaan en de aanwezigen toonden door op te staan, hoezeer zij zijn nagedachtenis in eere wenschten te houden. Daarna werden de wedstrijddata voor het seizoen 1928 definitief als volgt vast gesteld: 56 Mei: Openingstocht O.Z.R.V. Zesmeterwedstrijd. 19 en 20 MeiHaarlemse he Jacht club. 26 Mei: Loosdrecht. 3 Juni: HoUandia. 10 Juni: Westend. 16 en 17 Juni: Het IJ. 23 en 24 Juni: Rotterdamsche Zeil- vereeniging. (Kampioenschap Rotter dam.) 1 Juli: Aegir. 15 Juli: Braassemermeer. 2024 Juli. Kaagweek. 23 en 29 Juli: Rotterdamsche Zeilver- eeniging. 30—31 Juli: Kon. Z. en R. Ver. 29 Augustus: Olympische wedstrij den. 1113 Augustus: 8-meterwedstrijden om den Coppa d' Italia. 1113 Augustus: Loosdrecht. 1416 Augustus: Internationale 12-v. jollenwedstrijden. 22 en 23 Augustus: Sneek. 25 en 26 Augustus: Zaanlandsohe Zeilvereeniging. 31 Augustus: Het IJ. 8 en 9 September: Ilaarleinsche Jacht club. 15 en 16 September: De Maas. 7 October: Zaanlandsche Zeilvereeni ging. Zooals men ziet een rijk programma, dat vooral door de Olympische Spelen een internationaal karakter zal dragen. Als Nederlandsohe deelnemer aan de Olympische Spelen in de 12-voetsjollen- klase werd aangewezen de heer Willem de Vries Lentsch. Op de vergadering werd gemompeld, dat hij de eerste was die door een Ne- derlandsche sportorganisatie officieel daartoe was benoemd. Het zou ons niet verwonderen dat hij ook de beste zou blijken te zij.!. In elk geval heeft hij o.i. zeer veel kans om de Nederlandsohe driekleur hoog boven alle andere vlag gen te doen wapperen. Het was dan ook geen toeval dat als volgende, punt op de agenda daarna de vaststelling van het Reglement voor den Willem de Vries Lentsch-beker aan de orde was, een prijs die door vrijwil lige bijdragen was gesticht ter eere van den grooten jollenzeiler, om verzeild te worden in de wedstrijden in de 12- voetsjollenklasse. Alle eerste open wed strijden (desgewenscht een andere) van de bij de K.V.N.W.V. aangesloten ver- eenigingen, zullen in aanmerking wor den gebracht, zoodat de prijs tevens een aanmoediging wordt tot deelname aan wedstrijden. De fraaie prijs wordt t-_endom, wan neer men hem driemaal achtereen of viermaal in het geheel wint. En daarmede was de agenda afge werkt. De Voorzitter deelde nog mede, dat aan de Vereeniging zal worden gevraagd wie hunner leden zich als baancommlssarisen bij de Olympische wedstrijden beschikbaar willen stellen en wie verder aan de bultenlandsche zeilers de hulpzame hand willen bie den tijdens hun verblijf in Nederland. Omtrent de deelneming aan de Olym pische Spelen valt nog niets te zeggen. Monaco en Tsjecho Slowakije hebben reeds officieel ingeschreven voor de 12- voets jollen, Argentinië, Zwitserland en Italië hebben officieus medege deeld dat ze zouden komen, terwijl Frankrijk, Portugal. Duitschland, Ame rika. Estland en de Skardinavische landen verschil lende inlichtingen heb ben gevraagd over ligplaatsen ctc waaruit dus mag worden afgeleid, dat ze ook komen. Het zal in elk geval een tournooi worden, zooals we hier nog niet hebben gehad. Daarna werd neg langen tijd gespro ken over collectieve verzekering van jachten, terwijl tenslotte een voorstel weid aangenomen om te protesteeren tegen de voorgenomen yerhocging voor dë liggelden op Groenendaal. Inderdaad een goed plan, want het is onbegrijpelijk waarom men het bezoek aan dit mooie wandelpark voor watersportliefhebbers zoo zeer wil belemmeren. Uitbreiding Jachthaven. De Jachthaven aan het Noorder Buiten Spaarne zal eindelijk de zoo lang gewenschte en noodzakelijk geworden uitbreiding ondergaan. Reeds lang wa ren daartoe plannen, doch afgeschei den van de financiën waren er tal van moeilijkheden te overwinnen. Zoo maak te, toen de geheele voorbereiding klaar was. de gemeente weer bezwaar om dat de schoonheid van het Spaarne zou bederven. Daargelaten dat dit een kwestie van smaak is, mag men zich af - vragen of daar soms de verschillende fabrieksgebouwen en nog sterker: de vuilnisbelt, verderop in den Mooien Hel zooveel tot de schoonheid van het landschap bijdragen. Maar enfin, het is nu zoover, dat de palen, waarop de nieuwe gebouwen zul len verrijzen, geheid zijn en toen wij er dezer dagen een kijkje kwamen ne men bleek dat men ook verder van plan is om vlug op te schieten. Links van den ingang komt eerst een groote zeilenbergplaats van 10 M. lengte, zocdat ock de grootste zeilen bij slecht weer geheel kunnen worden uitgehan gen. Op deze bergplaats komen de dames- en heeren kleedkamers, douches enz zoodat de accomoca-tie, die op dit punt wel wat te wenschen overliet, thans aan alle eischen des tijds zal kunnen voldoen. Verderop Noordwaarts keent een loods, waarin voorloopig zes Jol len kunnen worden geborgen. De inrich ting daarvan is zoodanig, dat de huur ders desgewenscht hun ligplaats ge heel van de andere ligplaatsen kunnen afscheiden. Verder worden er nog een 10-tal niet overdekte ligplaatsen gebouwd, van verschillen ie grootte, doch hoofdzake lijk voor de Treubjes en dergelijke scheepjes. Naar aanleiding daarvan zul len zij flink voor de golven enz. worden afgeschut. Het spreekt vanzelf, dat door deze nieuwe haventjes een fraaie lange-steiger wordt verkregen, die voor al bij wedstrijden wanneer vele jollen telkens moeten aanleggen, van grcc:e waarde is. Zoo vormt deze uitbreiding een groote verbetering en de zeilers zul len het initiatief van het bestuur van de Jachthaven ongetwijfeld op hoogen prijs stellen, waardoor wederom meer waarborgen voor den bloei der water sport zijn verkregen. ZWEMMEN. Mej. Baron verbetert haar wereldrecord Het is mejuffrouw Baron Zon dagmiddag volgens een bericht aan ..De Courant", te 's-Gravenhage gelukt, haar wereldrecord over de 200 M. schoolslag te verbeteren. Z:j deed er 3 minuten 12,8 sec. over. De Duitsche zwemster mej. Kühr zwom dien afstand eenige weken geleden in 3 min. 15.8 sec., zoodat mej. Baron dezen tijd met drie seconden verbeterde. Daar het bestuur van den Ned. Zwembond aanwezig was om officieel tijd op to nemen, bestaat er alle kans. dat het nieuwe wereldrecord van de Rotterdam sche zwemster erkend wordt. NIEUW NEDERLANDSCH RECORD. H. van Essen verbeterde het Neder- landsch record 1C0 M. vrije slag, dat sinds 1920 ten name van Korsten stond en won dien afstand in 1 min 3.6 sec. BILJARTEN Robijns weer driebanden kampioen Uit Den Haag wordt aan Crt." gemeld, dat Robijns ook dit jaar beslag heeft gelegd op het Nes dcrlandsoh driebandcnikainpioen* schap. Geen zijner tegenstanders, ons der wie dc Rotterdammer Sengers door zijn vast spel zeer opviel, mocht er in slagen hem tc slaan. Zijn alge; meen gemiddelde, zijnde 0.754, is buitengewoon fraai. Dc eindstand luidt: gew.p pt. brt. h.s. alg.g. Robijns 7 280 371 5 0.754 Scngcrs 5 240 519 5 0.462 Koopman 3 242 513 5 0.417 Smit 3 236 517 4 0 456 Vink 3 244 546 4 0.446 Turk 3 241 585 5 0.411 v. Bever 2 230 548 4 0.419 Pool 2 242 582 6 0.415 Dr. Bauwen» over den wedstrijd Italië tegen Hongarije in Rome. De Italiacnsche Spoorwegen geven hem vrij vervoer- Bijzondere voorkomendheid, waarmede hij op reis wordt behandeld. Bezoekers der internationale wedstrijden krjjgen 50 reductie op de spoorwegen. Mussolini te midden der voetballers. Itaiiaansche geestdrift. Een sportieve wedstrijd. Het gevaar van klokken op voetbalvelden. De Duitsche overwinning op Zwitserland. Tegenstrijdige pers- critieken. Pöttingcr weer in vorm. Voetbal in Engeland. Zooala wij Zaterdagmiddag een kwartier nadat het eindsignaal in het Londensche stadion geklonken had, reeds op ons nieuwsbord ver meldden, heeft Blackburn Rovers (dat vechten moet tegen een kwaden degradatiekans In den eindstrijd om den Voetbalbeker Huddersfield Town (dat gedoodverfd wordt als de a a kampioenen) met 31 geslagen. De achterhoede van Blackburn is in hoofdzaak verantwoordelijk voor deze zege, Huddersfield, blijkbaar te zeer onder den indruk van het oogenblik. vertoonde geen moment haar spel van de groote dagen. Het begin van dezen strijd met 93000 toeschouwers, waaronder zich de koning en de ko ningin van Engeland bevonden was in hooge mate sensationeel, want, na een minuut spelen liep de Blackbum centeivoor Rose amp doelverdediger Mercer reeds met bal en al in het net. Voor de rust wist Blaokburn nop eens te doelpunten en met 20 werd wisselcL Op het onverwachtst ver kleinde Jackson in de tweede helft den achterstand voor Huddersfield en er kwam nog eenige spanning, waar aan Roscamo echter. 8 minuten voor tijd een einde maakte. De dubbele glorie van Beker- en kampioenschap Ls dus voor Hudders field verkeken. Trouwens het kam pioenschap is voor haar ook lang nog niet zeker, want Everton won Zater dag in een competitiewedstrijd en heeft nu 50 punten uit 40 wedstrijden tegen Huddersfield 47, weliswaar uit 37. Voor de eerste divisie werden nog gespeeld: Tottenham H.Bury 14 Newcastle U.Arsenal 11 Bolton W.West Ham U. 40 EvertonAston Villa 32 WednesdayPortsmouth 20 Manchester U.Sheffield IJ. 23 Cardiff C.bunderland 31 MiddlesbroughLeicester C. 11 Birmingham—Liverpool 20 Manchester U. is door deze resul taten naar de laatste plaats gedaald, Wednesday staat er vlak boven en dan Blacburn Rovers en Liverpool. Leeds United verzekerde zich door een 32 overwinning op Chelsea van de promotie en verkleinde daardoor zeer belangrijk de kansen van de Londensche club die nu op de derde plaats staat met 52 punten uit 40 wedstrijden van Manchester City met 55 uit 40 wedstrijden. Chelsea's pro motiekans is dus uiterst gering. Openingswedstrijden Haarl. Jachtclub. De Haarlemsche Jachtclub zal Za terdagmiddag a.s. te half drie ter ope ning van het zeilseizoen onderlinge wedstrijden organlseeren voor alle klas sen, waarvoor voldoende deelneming bestaat. Tevens zal dien middag de Ine- ke-prijs voor 1928 verzeild worden. Zoo als bekend krijgt den winnaar var- dezen prijs gedurende het komende seizoen de beschikking over de in dertijd voor dit doel aan de H. J. C. ■ten geschenke gegeven 12-voets stan- daardjol Ineke. Wanneer het weer wat wil medewer ken, kunnen het interessante wedstrij den worden. Het behoeft geen betoog, dat na dezen datum de gewone Zater dagmiddagwedstrijden geregeld zul len worden gehouden. De groote voorjaarswedstrijden vin den 19 en 20 Mei plaats. Voorjaarsvergadering K. V. N. W. V. Zaterdagmiddag werd te Amster dam onder leiding van den heer P. L. Lucassen, de gewone voorjaarsver gadering gehouden van de Kon. Ver bonden Ned. Watersporfcvereenigingen. Op de agenda stonden eigenlijk slechts twee punten van lx-lang. zoodat de be langstelling dan ook niet al te groot was en slechts de oude getrouwen der zeil- sport aanwezig waren. Een dezer was er eohter helaas niet aneer. En aan hem, misschien wel den oudste der garde, den heer C. Jurrjens, wijdde de voorzitter voor den aan vang der agenda dan ook eenige ge voelvolle woorden. Wat Jurrjens voor dc watersport is geweest, weten de jonge ren slechts van hooren zeggen en door Van Dr. Bauwens, den welbekenden Duitschen scheidsrechter, die gisteren d: wedstrijd Nederland Denemarken heeft geleid ontving ik dezer dagen een uitvoerig verhaal over zijn ervarin gen bij den wedstrijd Italië—Hongarije in het begin van dlze maand in Rome gespeeld. Over dezen wedstrijd schreef ik zelf reeds eerder doch het schrijven van Dr. Bauwens geeft zooveel aardige bijzonderheden, dat ik niet kan nalaten er enkele grepen uit te deen Men zal daaruit zien welk een bijzondere waarde men in Italië aan internationale wed strijden hecht en hoe daar de regee ring meewerkt om dergelijke wedstrijden in alle opzichten te deen slagen en ze tot gebeurtenissen van beteekenis te ken. De eerste merkwaardigheid is wel, dat Dr. Bauwens voor zich zelf en voor zijn echtgenoote van de Itaiiaansche regee ring een vrijbiïjet voor de reis van de Itaiiaansche grens naar Rome had ont vangen Men had de biljetten zelfs gel dig gemaakt tto Napels om hem in staat te stellen ook verder Italië te be zoeken Kom daar eens om in ons land? Toch staan de Itaiiaansche spoorwegen in dezelfde verhouding tot de regeenng als die in Nederland. De spoorwegauto riteiten gaan in Italië zelfs nog verder. Zooals Dr. Bouwens mededeelt, werd op alle spoorwegen in Italië een korting van 50 pCt verleend voor de bezoekers van den internationalen wedstrijd. Dat is werkelijk een voortreffelijk middel om internationale wedstrijden te maken tot groote nationale gebeurtenissen, iets wat natuurlijk alleen mogelijk is. indien men beschikt over een Stadion, dat voldoen de plaatsruimte heeft om alle liefheb bers te bergen. Dat is in ons land he laas niet het geval en zal ook wel nooit het geval worden, zoolang men bij den bouw van een stadion meer op architectonische schoonheid dan op practisch nut let. Op het vrijbiïjet van Dr. Bauwens stond zijn naam vermeld dat was oor zaak. dat hü op zijn reis naar Rome overal door het Itaiiaansche treinper soneel met groote onderscheiding en voorkomendheid werd behandeld daar iedereen wist, dat hij kwam om den wedstrijd in Rome te leiden In Milaan stond de bekende Itaiiaansche voetbal- leider Mauro met zijn secretaris aan den trein on- den heer Bauwens welkom te heeten in Italië. Aan mevr. Bau wens werden daarbij namens, den Ita- iiaanschen VB prachtige rozen aan geboden. In Genua werd Dr. Bauwens ontvangen door vertegenwoordigers van de plaatselijke scheidsrechtersvereeni- ging welke heeren al liet mogelijke ge daan hebben om zijn kortstondig verblijf aldaar zoo aangenaam mogelijk te doen zijn. In Rome was weer de- heer Mauro op het perron, omringd van Ro- meinsche scheidsrechters en sportvrien den. Ook hier werden bloemen aangebo den. In den loop van den dag had Mus solini de beide elftallen reeds ontvan gen en zich midden tusschen de spelers in een groep laten fotografeeren. Des avonds werd er door een der groote Ro- meinsche sportvereenigingen een recep tie gehouden, waarbij ook de regeering officieel was vertegenwoordigd. Volgens Dr. Bauwens werd dat een onvergetelij ke avond, col: door dc schitterende geestdriftige redevoeringen welke hier werden gehouden. Op Zondagmorgen feestelijke ont vangst door de stad Rome. Ook hier eer. stroom van welsprekendheid. Voor den Italiaanschen V. B werd hier het woord gevoerd door den voorzitter Arpinati die tevens burgemeester van Bologna is. De Hongaren hadden hun woordvoerder in Ing. Fischer, die in voortreffelijk Ita liaanse ii een luid toegejuichte rede hield Hierbij bood de gemeente Rome aan den Hongaarschen V. B. en aan Dr. Bauwens ais herinnering een prachtig gouden medaille aan. Teruggekomen in zijn hotel kreeg Dr Bauwens bezoek van dc Romeinseht scheidsrechters, die hem een prachtige bronsgroep, voorstellende Romulus en Rem us met de leeuwin, kwamen aan bieden, waarbij de woordvoerder er op wees. dat men juist deze groep had uit gekozen omdat ze bestemd was voor den drager van het recht en dc onpartijdig heid bij den komenden landenwedstrijd In het Stadion had men alles gedaan om het den scheidsrechter zoo aange naam mogelijk te maken. Zoo had men in de kleedkamer vlaggen in de Duit sche kleuren aangebracht en op de deur liet Itaiiaansche woord voor ..Scheids rechter" bedekt met een bordje met het opschrift: .Der Schledsrichter". De Hongaren werden bij hun komst in het Stadion met een geweldige geest drift begroet. Men bood him en ook den scheidsrechter schitterende bloe men aan. Over de geestdrift van het publiek merkt Dr. Bauwens op. dat de gen daarop blijkbaar niet van merk baren invloed geweest schijnt te zijn Het publiek juichte beter is het mis schien te zeggen: brulde zoo gewel dig. dat het zelfs met een stoom-sirer.' niet te overstemmen geweest zou zijn Onder den wedstrijd kwam het dan ook meermalen voor dat de spelers de fluit van den scheidsrechter niet kon den hooren. zoodat de leider tot gebaren zijn toevlucht moest nemen. Wat de heer Bauwens verder over het spel schrijft komt vrijwel overeen met hetgeen ik destijds reeds mededeelde. Wat echter pret':g ac.r.doet, dat is de mededeeling Europeeschje zwemrecords. De Europeesche Zwem Liga heeft dezer dagen een interessant document gepubliceerd, namelijk de lijst van Europeesche zwemrecords. Waarom er Europeesche records noodlg zijn, is ons nooit erg duidelijk geweest, na de na tionale records moeten volgens ons ldoe dadelijk de wereldrecords volgen, zonder een tusschenklasse die al te dui delijke erkenning is van dc Araerikaan- sche superioriteit. Maar als men wil, dat de Europeesche kampioenschappen tevens een recordlijst noodzakelijk ma ken, vooruit dan niaar. Hier zijn ze, met de bemerking dat ze allen per 31 December 1927 gelden: Heeren. Vrije slag. 100 M. Arae Borg (Zw.) 60 sec. 200 M. Ame Borg 2.16.6 min. 300 M. Ame Borg 3.28.1 min. 400 M. Arae Borg 4.50.3 mni. 500 M. Ame Borg 6.08.4 min. 1000 M. Ame Borg 13.04.2 min. 1500 M. Arae Borg 19.07.2 min. Heeren. Schoolslag. 100 M. E. Rademacher (D.) 1.15 min. 200 M. E. Rademacher (D.) 2.50.4 m. 400 M. E. Rademacher (D.) 6.05 min. 500 M. E. Rademacher (O.) 7.40.3 m. Heeren, Rugzwemmen 100 M. E. Küppers (D.) 1.12 min. 200 M. A. Scliumburg (D.) 2.46.6 min. 400 M. E. Günther (D.) 6.03. 9 min. Dames Vrije slag. 100 M. L. Lehmann (D.) 1.14.2 min. 200M. L. Lehmann (D.) 2.50.4 rn'xi. 220 Y. H. M. James (E.) 2.56.6 min. 300 M. L. Lehmann (D). 4.40 min. 300 Y. H. M. James E.) 3.53.4 min. 400 M. M. Braun (Ned.) 6. 11.8 min. 440 Y. H. M. James (E.) 8.01.6 min. 500 M. M. Ledaux (Fr.) 7.44.2 min. 500 Y. H. M. James (E.) 6.57.6 min. 1000 M. E. M. Mayne (E.) 15.49.6 min. 1500 M. E. M. Mayne (E.) 24.00.2 min. Dames. Schoolslag. 100 M. E. Jacobsen (Denem.) 1,22 min. 200 Meter E. Jacobsen 3.16,6 min. 400 M. B. Haselrus (Zw.) 6.55.9 min. Dames. Rugslag. 100 M. W. den Turk (Ned.) 1.22 min. 200 M. H. Wunzam, (D.) 3.18 min. 400 M. H. Wunzam (D.) 7.00.8 min. Men ziet. dus dat Arne Borg onge naakbaar is in de vrije-slag nummers, dat Duitschland het leeuwenaandeel van de andere plaatsen bezet, dat de dames Braun en den Turk beiden op de lijst voorkomen en mej. Baron's jongste prestatie op 200 Meter school slag naturlijk nog niet is opgenomen. En nu wij toch op het snelzwem- chaplter zijn kan volledigheidshalve nog genoteerd worden het allernieuw ste wereldrecord van Weismuller tij dens de Amerikaansche kampioen schappen gevestigdjiamciyk 100 Yards (91.24 Meter) in den phenomenalen tijd van 50,8 seconden. Een gerekt bad. In Amerika heeft Miss LotUe Schoem- mel het werelduithoudingsrecord voor vrouwelijk zwemmen verbeterd door 32 uur lang onafgebroken in het water te blijven. In Duitschland heeft op dit gebied Otto Kemmerich de superioriteit van het mannelijk geslacht hooggehouden door 46 uur lang ondergedompeld te blijven. Het een en het ander is. wat wij zouden willen noemen een gerekt bad. Maar wanneer komt er een eind aan die dwaasheid? Wie ter wereld heefter iets aan? Wie hecht waarde aan zulk een record? Wie gaat er naar kijken? Neen, dan is de man die een slipper tje maakt en een week lang, figuurlijk gesproken onder water blijf*, ons nog sympathieker. De mensch is tenslotte geen haring! Hoogspringers. Wanneer er straks op de Olympische Spelen een springer van cte kracht van den Amerikaan Osborne naar voren komt en ouder ademlooze span- van Dr. Bauwens. dat het spel volkomen fair was en dat hij derhalve den strijd slechts zeer zeider. behoefde te onder breken. De spelers gedroegen zich tegen over hem en tegenover elkander uiterst correct. Dit is een verklaring van bij zondere beteekenis. Men Ls bij wedstrij den van ons nationaal elftal gewoonlijk niet anders gewend doch met de Honga ren en de Italianen heb ik wei geheel andere ervaringen opgedaan. Ik herinner me nog zeer goed een door mij geleiden wedstrijd Hongarije—Oostenrijk in Boe dapest in 1920 waarbij de atmosfeer reeds voor den aanvang zoo geladen was dat elk oogenblik de spelers met gebalde vuisten op elkaar los stormden, zooda: ik ten slotte blij was den strijd nog tot een goed einde gebracht te hebben. Er. eenige jaren geleden was ik nog getuige van een wedstrijd DuitschlandItalië in Keulen, waarbij de stemming ook lang niet vriendelijk was. Ook bij de Olympi- sche Spelen was de verbroederend- stemming niet steeds aanwezig. Wat Parys betreft, denk ik b.v. aan den wedstrijd van de Zwitsers tegen de Tsje chen om nog maar niet van den door het onsportief optreden der Uruguayers geheel verknoeiden wedstrijd Uruguay— Nederland te spreken Elke verbetering op dit gebied moet men dan ook van harte welkom heeten. De heer Bauwens maakt nog een aar dige opmerking, die mogelijk ook voor Nederland van belang kan zijn. Hij wijst er op. dat in Duitschland en in enkel', andere landen in den laatster. üJd veel propaganda gemaakt wordt voor het aanbrengen van groote klokken op voet balterreinen. waardoor publiek en spe lers gemakkelijk kunnen zier., hoelang er nog gespeeld moet worden. Indiër, in het Stadion te Rome dergelijke klokken geweest waren aldus Dr. Bauwens, zou het publiek zich ongetwijfeld leger, den scheidsrechter gekeerd hebben. Im mers een doelpunt der Hongaren werd gemaakt 10 seconden voor het einde van de verlenging, die voor allerlei klei ne onderbrekingen noodlg was Het punt werd dus gemaakt bijna 3 minuten na het verstrijken van don officieeier nlng. met Inspanning van aïle kachten een fractie meer dan twee meter hoog springt, dan staat de heele sportwereld overeind en juicht. Maar een reziger die in Oost-Afrika en aan het hof van den grooten sultan Insinga van Ruanda als gast vertoefd heeft, vertelt, hoe deze zwarte vorst er een soort garde op nahoudt, welke is samengesteld uit de rijzigs te Jongelin gen van zijn stam. Deze worden niet alleen in de krijgskunst onderwezen, maar volgen ook zeer grondige cursus sen in lichaamsoefeningen. En de ge zegde reiziger verhaalt, hoe de sultan hem op een dag eerde, door een sprir.g- demonstratie van deze knapen vcor zijn amusement te gelasten. Met buitenge wone gratie en evenveel gemak spron gen deze natuurkinderen meer dan 2 Meter hoog. En niet een enkele, maar allemaal zonder uitzondering, die tot de garde des sultans behoorden. Er zijn foto's van genomen cn bewaard, die thans nog de beweringen van dea?n reiziger kunnen staven. Waar blijven wij blanken wanneer het Afrikaansche oerwoud, de Mongool- ache woestijnvlakte, de Australische bos- schen him afgevaardigden van don kerder huidskleur naar onze Olympi sche onder-onsjes gaan afvaardigen? T ennis- professionalisme. Toen Suzanne Lengleu, Paul Féret, Howard Kinsey, Harvey Snodg»ass, Vincent Richards cn Mary Browne zich onder de vanen van den promotor Pyle vereenigden tot wat de Ameri kanen oneerbiediglijk Pyle's Tennls- circus gingen noemen, besloten zij gel delijke belooning voor hun optreden te aanvaarden. Zij werden beroepsspelers en -speelsters maar niet van de reeds bestaande categorie die optreedt als oefenmeesters. O nee. veel gekleeder. zij zouden slechts exhibities geven. Wek de aardigheid was er gauw af. Amerika hield er niet lang belangstel ling voor. Europa wilde er in het ge heel niet aan en de situatie is nu zoo dat Suzanne een postzegelverzameling is begonnen en zegt, dat ze binnenkort gaat trouwen, dat Richards tennis- racquets verkoopt in een New Yorksch warenhuis, Paul Féret tevergeefs smeekt bij den Franschen Lawntennls- bond om weder installatie als amateur. Kinsey een proces voert tegen Pyle om betaling van 1000 dollar, die hij zegt nog tegoed te hebben en Snodgrass en Miss Brown tot de eerst gesmade ge lederen der oefenmeesters zijn overge gaan. Een roemloos einde. Maar in England broeit er nog wat ten opzichte van dit professionalisme. Men stelt niet meer of minder voor dan Wimbledon te reorganiseeren, tot een ..open" kampioenschap, d. w. z. een kampioenschap zooals in het golf spel bestaat, waarnaar zoowel profs als amateurs kunnen dingen. Dit jaar komt er nog' niets van en misschien het volgend Jaar ook niet, want En- gelsche reglementen zijn van een be ruchte taaiheid. Maar daarna? De be weging is in ieder geval zeer sterk, om spelers als Karei Kozeluh. Vincent. Ri chards e. a., speelsters als Suzanne Lenglen weer naar de groote wedstrij den te krijgen. Windhondenrennen. De windhonden rage in Engeland i wel wat gestabiliseerd en wij lezen nic: moer wekelijks van nleuw« renbanen, die geopend zijn of zullen worden, maar niettemin is do belangstelling voor deze sport nog zoer groot. Hoofd zakelijk om het wedden, ds.t trouwens steeds meer sporten in Engeland be dreigt. De windhonden rage is echter zoo snel gegaan en zoo geheel op het wedden ingesteld, dat het niet behoeft tc verwcr.deren dat er nu reeds be richten komen over bedenkelijke trucs en gemeene practUken, om der wille van geldelijk gewin begaan. Natuurlijk hebben dezen niet de sanctie van het leidend lichaam, dat integendeel alles doet om te trachten het begrip sport ook hier hoog te houden, maar het kwaad breidt zich steeds uit. Er worden honden gestolen, anderen vergiftigd weer anderen op lngenleuse wijze ver momd, om hun ware hoedanigheid te verbergen en bijv. erkende sterren in handicapwedstrijden te doen starten en winnen. Maar de gemeenste vorm dien deze bedriegerij aanneemt, is wel gedemonstreerd door liet geval van een speeltijd. Men kan zich wel cenigs- zjns voorstel!on, hoe de Italianen te keer gegaan zouden zijn, indien ze den tijd op een klok hadden kunnen contro leer en. De heer Bauwens zegt dan ook te recht, dat dergelijke klokken uit den booze zijn; ze kunnen slechts onheil stichten. De heer Bauwens is na afloop van den wedstrijd nog eenige dagen ln Ro me gebleven, waarbij men hem ook ver der met de grootst mogelijke oplettend heid heeft omringd. Hij kreeg tenmin ste uitnoodigingen voor opera's enz in 't kort. men heeft alles gedaan om het verblijf in Rome voor hem onvergetelijk te maken. De Duitschcrs kunnen eindelijk wee: eens een internationaal succes op dc Zwitsers op vreemden grond noteeren Ze zijn er in geslaagd in Bern met 3—2 van de Zwitsers te winnen. Ik heb van dezen wedstrijd uitvoerige verslagen gc- lezen in Zwitsersche. Duitsche en Fran se he bladen doch het is mü niet gelukt mij een eenigszins duidelijk beeld van den strijd te vormen. Het eenige punt, waarover de verschillende schrijvers het icns zijn. is. dat Duitschland de over winning volkomen lioeft verdiend cn da', het met een weinig geluk zelfs een voel grootere overwinning zou hebben kunnen worden. Maar waar aan den eenen kan* er op wordt gewezen, dat de Zwitser sche doelpunten eigenlijk toevalspuntcr. waren, die meer aan slordigheid van d< Duitsche verdediging dan aar. de kracht van den Zwitsersche» aanval waren te danken, wordt ran Zwitsersche zijde be weerd, dat tegen het eind. toen Duitsch land een 30 leiding had. de Duitsche ploeg volkomen was uitgespeeld, terwij! de Zwitsers toen juist in volle kracht waren. Ze maakten toen 2 doelpunten, indien de wedstrijd slechts een paar minuten langer geduurd zou hebben, zou Duitschland zich zelfs met een gelijk spel hebben moeten tevreden stellen Wat nu dc juiste lezing van liet geval is, kar. ik niet nagaan, doch zeker is het, dat onze spelers in het begin van ïekere mevrouw Florence T!ch. een bè* kend kweekster van honden voor deze rennen, die dezer dagen, kort voor een wedstrijd, waarin verscheidene barer honden prachtige overwinningskansen hadden, een telegram ontving, waarin haar werd gemeld, dat haar soon door een ongeluk plotseling om het leven was gekomen. Toen zij haar honden uit den wedstrijd had teruggetrokken cn de race eenmaal geloopen was. bleek spoedig, dat het bericht geheel valsch was. Deze minderwaardige truc heeft men zelfs een paar maal herhaald. Zoo brengt de windhondensport zichzelf snel cn zeker om zeep. Olympisch nieuws. Italië zal toch tenslotte aan het Olympisch voetbaltoumool deelnemen. Het was te verwachten, want had niet Mussolini zelf gezegd, dat het moest? In Frankrijk is men zeer ontevreden over de Olympische athletiekvoorberel- cLr.g Er wordt over gebrek aan belang stelling onder de athleten zelf ge klaagd, vooral die uit Parijs. De Zweden daarentegen zijn zeer op timistisch. ZU hopen vooral op succes sen op de middelgroots afstanden en hebben zelfs illusies voor de 4 maal 400 Meter estafette, waarin zij met Eng- dahl, "etterson, Llndqulst en Bylohn zullen uitkomen. Inderdaad een zeer sterke ploeg, maar wij gelooven dat Duitschland met Peltzer, Neumann. En- gelhardt en Büchner op dit nummer toch nog sterker is. De vermaarde Schotscho hardloo- per Eric Liddell. die te Parijs in 1924 de 400 Meter won cn thans in China woont, zal. ln tegenspraak met de eerder hieromtrent verspreide be richten. niet overkomen otn aan de Olympische Spelen te Amsterdam deel te nemen. j Het Olympisch voetbaltoumool zal geheel te Amsterdam worden ver speeld, uitgezonderd de troostwed- strijden. Hiervoor zijn velden ln een achttal andere steden aangewezen o.a. H. P. C. te Haarlem. H. B. S. te den Haag., 't Gooi te Hilversum. Sparta te Rotterdam enz. Te Haar lem zullem dus nog wel een of meer Olympische voetbalwedstrijden plaats vinden, maar alleen het H. F. C.- terrein is hiervoor uitgekozen. Intermezzo. Het was een spannende voetbalwed- stUd met groote verdeeldheid van mee- ning onder de toeschouwers. Zei een toeschouwer: Wie heeft daar den scheidsrechter een stommer. idooU egnoemd? Antwoordde een ander: Dat weet ik niet. Maar wie hoeft dien stommen idioot een scheidsrechter genoemd? HONKBAL De Uitslagen. Tegen de verwachting wan Quick dezen keer van AJnx met 10—7. Het feit, dat de Quick-leden uitstekend aan slag op dreef waren, heeft him de overwinning bezorgd. Dank zij een aantal fouten van Concordia in de vijfde inning, maakte Blauw Wit in die beurt acht runs, waardoor dc kans keerde en Blauw Wit ten slotte met 20—14 won. De wedstrijd Haarlem—Z. R. C. ging wegens c r.bespeeibaarheid van het terrein niet door. GYMNASTIEK Bato. Het dagelijksch bestuur van Bato weid als volgt samengesteld: C. Th. Smal. voorzitter; J. Ranzijn, penningmeester, en mej. A. Corneltsse. secretaresse (Saenre- damstraat 51 rood). Voor leden en Introducés zal op Hemel vaartsdag een fietstocht worden gehoudne vermoedelijk naar het vliegveld Schip hol. de volgende maand bi) hun wedstrijd te Bazel tegen Zwitserland, hun tegen standers niet sullen mogen onderschat ten. Dc heeren zijn tn staat in de laatste minuten een eigenlijk reeds verloren wedstrijd nog te redden. Men z\i dt«i gewaarschuwd! Aan dc bcoordeellng der spelers ls echter verder geen touw vast tc knoo- pcn. Zoo schrijft b.v. Bensemann in Der Kicker, dat dc Hofmaim vleugel een zeer slechten dag had. In datzelfde blad vertelt, echter de Zwitsersche corres pondent. dat die vleugel zeer goed was cloch dat Juist de andere vleugel zwak was! Pöttinger, die in Keulen tegen ons elftal zoo"n goeden wedstrijd heeft ge speeld doch die daarna wegens een ernstige verwonding eenige maanden niet meer heeft kunnen spelen, was weer op de midden voorplaat*, waar hij, volgens Duitsche beoordeelingen ten minste, zeer qoed moet hebben ge speeld. Man kan dus wel aannemen, dat Pöttinger ook in Amsterdam als mid denvoor van het Duitsche Olympische elftal zal optreden. Een merkwaardige opmerking las ik ln L'Echo des Sports, het bekende Fran se he blad. De Zwitsersche correspon dent van dat blad deelde nj. mede. dat de Engelschc scheidsrechter Rous zeer partijdig tegenover de Duitse hers was opgetreden en al het mogelijke had ge daan om hen te benadeeler.. Ik ken den heer Rous te goed om niet te weten, da: een dergelijke bewering vólkomen onjuist moet zijn. Eigenaardig is het dar. ook. dat Bensemann ln der Kicker schrijft, dat dc leider zeer goed was. De Duitschers zelf hebben dus blijkbaar van die onvriendelijkheid van den scheids rechter tegenover hen niets bemerkt, zoodat men dat verhaal gerust naar het rijk der fabelen kan verwijzen. O. J. GROOTIIOFF. Bllthoven 21 April ]928.

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 11