DATUMSTUKJES HET BADHUIS AAN HET LEIDSCHEPLEIN TWEE MINISTERS TE HAARLEM. ONZE GROENTJES ONZE GROENTJES 45s Jaargang No. 13755 Verschijnt dagelijks, behalve öp Zon- en Feestdagen Maandag 23 April 1928 AGBLAD abonnementen per weck f 0.27J4, met geïllustreerd Zondagsblad 0.32; per 3 maanden: Vcor Haarlem en. de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente) 3.57J4- Franco per post door Nederland f3-87j4- Afzonderlijke nummers ƒ0.15. Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem en Omstreken/0»57J4franco p. post ƒ0.65 advertentienVan 1 tot 5 regels ƒ1.75; iedere regel meer 35 cents. Reclames 60 cents per regel. I?:: abonnement aanzienlijk rabat. Twaalfstuivers-advertentièn van Vraag en Aanbod van 1 tot 4 regels 60 Cents per plaatsing, elke regel meer 15 Cents a contantbuiten het Arrondissement dubbele prijs. Directie, Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 93, Post-Giro 38810 Telefoonnummers: Directie 13082, Hoofdredactie 15054. Redactie 10600 en Administratie 10724en 14825. uitgave der n.v. lourens coster Directeuren: J. C. PEEREBOOM en P. W. PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Drukkerij: Z. B. Spaarne 12. Telefoon 10122, 12713. Bijkantoor voor Santpoort, Velsen, Velsen-Noord, IJmuiden, Beverwijk enz. Driehuizerkerkweg 2, Velsen, Tclef. 521. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN. eerste blad AGENDA MAANDAG 23 APRIL öinema Palace: „Opstanding" 8 uur. Luxor Theater: „Regina"; „De Gehei men van het Zwarte Werelddeel", 8 uur. Rembrandt Theater: „De Groote Wel doenster". Tooneel: Meller en Wagner. 7—9; 9.15—11.15. Scala Theater: „De Slet"; Tooneel: „Marie Jeane", 8 uur. La Mascotte, Gr. Markt: Cabaretvoor stelling. Cabaret Modern: Cabaretvoorstelling. DINSDAG 24 APRIL Géb. Protestantenoond: Voordracht avond van den Indischen Declamator Henri Cam pen. 8 uur. Bioscoopvoorstellingen. Cabaret Modern, Raaks: Avondvoor stelling. Cabaret La Mascotte, Groote Markt: Avondvoorstelling. Velsen Raadhuis. Gemeenteraad, 7 tl Haarlem, 23 Aprü. Coachen. D£t ie de tijd des Jaars waarin de roel- ooach op het hoogtepunt van zijn acti viteit komt. Het is tevens het moment en dat mag met oneigenaardig hee- ten waarop hij het water verlaat. In de eerste oefeningsperiode worden de ploegen in tweeën geoefend, in spe ciaal daarvoor bestemde wherries, die wij met een Engelsch-Hollandsch woord als „tubbooten" betitelen. Zij hebben niets van tubs oftewel tobbes; het zijn slanke wherries, maar de traditie heeft re nu eenmaal met dezen naam begif tigd. De tweeën in de tubbooten worden door den coach zelf gestuurd. Later, als de vier geformeerd is en in de giek gaat oefenen, laat hij die taak aan een stuur man bij de stijlroeiende meisjesploe- gen aam. een stuurvrouw over, en verlaat, zooals gezegd, het water. Hij beklimt zijn fiets, verveelvoudigt de kracht van zijn stemorgaan door er een megaphoon aan te koppelen, en snelt al bulderend langs het jaagpad. Hij wordt „stuurman aan wal" in den meest letter lijken zin van het woord, zonder zich iets van den overdrachtelijken zin aan te trekken. Hij acht die niet op zich ran toepassing. Voor de ploeg is hij de man die het weet, en dienovereenkomstig gedraagt hij zich, zonder eenige valsche bescheidenheid en zonder zich te be kommeren om eventueele opinies van onwetende omwonenden. Er zijn vele jaagpaden in ons land, waarlangs gecoached wordt. Zij liggen alle, of bijna alle, aan den overkant. Het noodlot der coaches schijnt te bepa len dat zij altijd over moeten varen om hun taak te kunnen uitoefenen. Dit is ook bij onze roeivereeniging het geval. De vijf coaches, die er nu bezig zijn met hun zorgen te wijden aan twee racevieren, twee stïjlvieren en twee skif- feurs, moeten dag-in-dag-uit hun fiets. hun megaphoon en zichzelf laden in de club-picremegoggel en zich laten over zetten. De club-pieremegoggel is een typisch voorbeeld van de onbeholpen heid, plompheid en traagheid van deze klasse van vaartuigen. Zij heet niette min „Heel Best", aldus genaamd in wee moedige herinnering aan een zeer ge waardeerde wherry der vereeniging. die een jaar geleden door een ijzeren lich ter van een baggerfirma werd geramd, en sneefde. Als de coach zich heeft laten overzet ten, met de „Heel Best" gestrand is op de steenen aan den Schalkwij ker-oever naast den molen De Eenhoorn, en een lastige landing met zijn fiets volbracht heeft, vindt hij een jaag paadje ter breedte van twee decimeter. Hij moet dit eerst afrijden zonder veel op zijn ploeg te kunnen letten, want behalve de moeilijkheid om op het paadje te blijven zijn er de kippen, hanen, katten en (la ter in het seizoen) ook bokken van de omwonenden. Deze dieren gaan, als door éen gedachte bezield, onmiddellijk op het jaagpad staan zoodra de coach na dert. Vaak ook begroet hem een hof hond, met luid gebas. Dit alles is wel aardig. Haastig uit zijn werk, uit de stadsdrukte geko men, voelt hij zich hier ineens en villégiature, midden in het landelijke leven. Maar hij passeert het kroegje in de bocht, krijgt een behoorlijken weg voor zich, en komt in actie. Meerijdend naast de zwoegende ploeg, meestal ietwat er achter, buldert hij door de megaphoon zijn aanwijzingen uit, corrigeert fouten, geeft raad en poogt tactvol te zijn. Het is evenmin raadzaam om te veel lof toe te zwaaien, als het eens een dag heel goed gaat. als om teveel af te kammen als de prestaties slecht zijn. Het is niet aanbevelenswaard om éen roeier een al te groot aandeel in de critiek te geven. En meer van die paedagogische overwe gingen. Dat de terminologie, op meisjesploe- gen toegepast, vrij wat verschilt van de woorden die de mannelijke roeiers te liooren krijgen, spreekt vanzelf. De in spiratie die tot stijl voert is bovendien een andere dan die welke tot racen leidt. Het is wel eens ergens voorgeko men dat een coach, die aan raoeploegen gewend was en plotseling een stijlploeg onder zijn leiding 'kreeg, zich in het vuur van zijn rede versprak, maar het omgekeerde heeft nooit tot moeilijkhe den van dien aard aanleiding gegeven. De coach is vrijwel altijd een man, dus ook bij de stijlploegen. De eenige re den is natuurlijk, dat het gebruik van een megaphoon een vrouw niet flatteert. Eerste voorwaarde voor het welslagen van des coachen werk is, dat zijn ploeg vertrouwen in hem heeft en zijn aanwij zingen precies opvolgt. Wint de ploeg, dan krijgt hij geen prijs nvaar wel een zekere mate van zelfvoldoening. Hetgeen meer waard is. De ploeg krijgt beide, wat het valt nu eenmaal niet te ontkennen nóg meer waard is. Maar de meeste verdienste komt haar dan ook toe, en welke leeraar krijgt een diploma, als zijn jongens door hun eindexamen komen? Er zijn ploegen geweest die zóo slecht waren dat de beste coach ter wereld ze niet had kunnen laten winnen. Er zijn andere geweest die zoo goed waren dat zy zegevierden ondanks zwakke leiding. Net als op school. Maar in de meeste gevallen ook net als op school overweegt de middenmaat. Het mooiste van het werk van den coach is, dat hij het alleen doet omdat hij er plezier in heeft. Niemand is er ooit toe verplicht om deze taak op zich te nemen. Hij doet het als pure liefheb berij, en neemt er de klimaats- en an dere kleine teleurstellingen, die het wel eens meebrengt, op den koop toe bij. Het ergste voor hem is de wedstrijd, die hem, juist omdat hij in volkomen werkeloosheid moet toezien en er niets meer aan doen kar., op veel zwaarder proef stelt dan zijn roeiers of roeisters zelf. Maar daar piekert hij nooit over voor het moment daar is. Coachen is een sportuiting die men als amateurisme in ons land weinig vindt. Alleen bij de roeisport is zij een gewoon en algemeen verschijnsel. By tennis en cricket en andere sporten komt zij slechts sporadisch voor. Zy geeft „veteranen" gelegenheid om een actief aandeel in hun sport te bluven nemen, en om bij wedstrijden reel meer emotie door te maker, dan In den tijd toen zU zelf noj „aan d? riem hingen". R. P. de verbinding met het zeestrand te ijmuiden. EEN AUTOBUSDIENST DER NEDERL. SPOORWEGEN? Voor degenen, die per rijwiel of per spoor een bezoek aan het strand te IJmuiden wenschen te brengen, dat wil zeggen voor allen, die geen gebruik ma ken van de veerbootjes, zal het van het aanstaande zomerseizoen af veel gemak kelijker zyn het strand te bereiken dan voorheen. De wielrijders en natuuTlijk ook de weinige wandelaars die langs de Visschershaven strandwaarts trekken, zullen gebruik kunnen maken van den fraaien weg. die thans door de gemeente van de Haringhaven naar de duinen wordt aangelegd, vanwaar door verbete ring van den weg door de duinen het strand gemakkelijk te bereiken zal zyn. Maar ook voor hen, die per spoor arri- veeren en die voorheen van het station IJmuiden af met een der veerbootjes of van de halte Julianakade af te voet het strand trachtten te bereiken zal vermoedelijk een belangrijke verbetering tot stand komen. Naar ons werd medegedeeld, heeft de directie der Ne- derlandsche Spoorwegen het plan opge vat. om ten gerieve van de reizigers een autobusdienst te openen van de halte Julianakade naar het strand. Zooals men weet zal aan het eind van den nieuwen weg een plein worden aangelegd. De autobussen zullen daar dus gemakkelijk kunnen keeren. Van deze autobussen die vermoedelijk door de A.T.O. ge ëxploiteerd zullen worden, zullen alleen gebruik kunnen maken, degenen die in het bezit zijn van een plaatsbewijs naar of van IJmuiden. Ongetwyfeld zullen deze verbeterin gen niet nalaten het bezoek aan IJmul- den-Bad te bevorderen. detacheering. t Volgende is voorgevallen. Ergens bij een regiment, 'k Zeg niet waar het is gelegen, t Nummer blijve onbekend; Daar ontving men een bevelschrift. Detacheer Smit J.. fourier. Onverwyld, met ingang heden, Van uw bataljon naar hier; *t. Antwoord liet niet op zich wachten, Omgaand werd als volgt gemeld: Smit J. is bacillendrager. Detacheering uitgesteld; Maar dat gaat niet in het leger. Een bevel is een bevel. Dus ontving de bataljonchef, Per expresse een rappel: Vide detacheerïngsorder Smit. blijft onveranderd staar.. Stel een ander ondertusschen Als bacillendrager aan. P. GASUS. inbraak in een amsterdamsche diamantslijperij. DE KLUIS NIET GEOFEND. In den nacht van Vrydag op Zaterdag hebben inbrekers een bezoek gebracht aan een diamantslijperijin de Valken- burgerstraat te Amsterdam. In he; kan toor wisten z\j een kleine brandkas; :e forceeren. maar deze bevatte slechts pa pieren. Nadat zü de deur. die toegang geeft tot de ruimte, waarin zich de kluis bevindt, hadden geopend, hebben zij hun hun krachten op de ijzeren plaat be proefd die de kluis afsluit. Zy boorden een paar gaten, maar slaagden er niet in de kluis met haar waardevollen in houd te openen. Zonder buit zyn zy toen, naar de N, R. C. meldt, maar ver trokken. Hedenmorgen elf uur arriveerden met den trein uit Den Haag aan het Station te Haarlem de ministers van Waterstaat en van Onderwijs Kunsten en Weten schappen. mr. H. v. d. Vegte, en mr. M. A. M. Waszink. Hun komst te Haarlem gold een particulier bezoek aan de Ko- ninkiyke Fabriek van Rytuigen en Spoorwagens fa. J. J. Beynes. In de mor genuren werden zy door de firmanten rondgeleid in de fabriek aan het Sta tionsplein, 's middags werd een bezoek gebracht aan de werkplaatsen aan den Verspronckweg. Onze fotograaf kiekte de becoekers op het Stationsplein voor het fabrieksge bouw. Rechts staat minister Waszink. links mr. van der Vegte. Zooais wij Zaicraag meldden was het deze maand 25 jaar ge.cden dat het Volics- badhuis van „Het Witte Kruis" aan het LcidschcDlcin geslicht werd. Hierbij cc:» afbeelding van het badhui* met het bestuur van de afd. Haarlem van „Het Witte JCrui*"» de beide wijkverpleegster», den badmeester en zyn vrouw. berooving te amsterdam. EEN GECOMPLICEERD GEVAL. Eerst thans wordt bekend, dat een week geleden tusschen Amsterdam en Biissum een berooving is gepleegd. Het geval is zoo gecompliceerd, dat het een moeilijke taak voor de politie is, de da ders op te sporen Maandagavond 16 April ging een ex pediteur uit Bussum te Amsterdam op z n eentje uit. Hy bleef echter niet lang alleen want in de verschillende door hem bezochte gelegenheden maakte hy kennis met onbekende personen, waar mee hij echter spoedig op goeden voet stond. De expediteur trakteerde hier. gaf déar een rondje, tot hy opeens bemerkte dat het reeds te laat was voor den laat- sten trein. De „vrienden" bestelden toen een huur-auto géén stationeerenden wagen en brachten hen: naar huls. Wat verder gebeurde, is den man niet bekend; hij werd Dinsdagmorgen half versuft gevonden in een der lanen te Bussum en is door mensehen, die hem in dien toestand aantroffen, naar zyn woning geleid. Het bleek, dat hU van een belangrijke som geld in bankpapier en voorts van alles, wat eenige waarde had, was be roofd. Het schynt zich flauwtjes te her inneren, dat zijn vrienden hem in de auto nog iets lieten drinken en vermoedt dat dit een slaapdrankje was. De Amsterdamsche politie zoekt nu naar den chauffeur van de huurauto en speurt in de kringen van verdachte kroegen in dc- binnenstad, teneinde na dere inlichtingen te verkrijgen omV. de personen, in dit berooringscomplot betrokken, meldt het inbraak te rotterdam. Zaterdagmorgen Is ontdekt, dat er ls ingebroken in het kantoor van de firma .Purfina". aan de wynstraat te Rotter, dam. Blykbaar hebben de inbrekers zich laten insluiten. Alleen aan een verbin dingsdeur tusschen het bediendenkan toor en een lokaal waar de brandkast staatzyn sporen van braak gevonden. Uit deze deur is een paneel getrapt. De inbrekers hebben een kast voor de brandkast geschoven, waardoor het hun mogeiyk werd ongestoord met licht te werken. In de voorzyde van de brand kast hebben ze twee gaten gebrand. Daardoor kon het slot uit de deur geno men en de kast gemakkehjk geopend worden. Er wordt voor f 12.000 aan klein bank. papier vermist, meldt het Hbld. de „bollen-zondag". WEINIG DRUKTE. Het grillige en daardoor weinig aan trekkelijke weer weerhield ODk dezen Zondag dc uitgaanders om er een „bcl- lendaz" van te maken. Er waren wehv fietsers op het pad. ajleer. nvt autö- rydend publiek seef: het gced aange durfd, zcoaat 's middags menige met de nog altyd bloeiende narcissen omkrans te wagen onze stad binnenreed van de Dreef, daar de Wagenweg nog afgeslo ten is. Indien het weer niet mcerwerkt, zullen de bollcndagen dit jaar in stilt» vcorbUgaan, er. zal het ger.ot van hc kleuren- er. geurcnspcl duizenden onthou den blijven, hoewel het voorspel ine Paschen zooveel deed verwachten. KAPITEIN WILKINS (recht») ontving voor hy zijn tocht naar de Noordpool maakte een Amerikaan*che vlag om die boven de pool te laten vallen. Kapitein Wilkins en luitenant Eyelson, die zes dagen geleden per vliegtuig ran. Kaap Barrow in Alaska waren vertrok ken. zyn vyf dagen geleden op Splts- zerger. in een geheel onbewoond gebied geland. Eerst nadat ze vUf dagen lang hadden gedooid, werden ze door Noor- sche kolonisten ontdekt. De toch van Point Barrow naar Spitsbergen ging over de Noordpool en duurde 21 uur. Wilkins op Spits bergen aangekomen. GREER HARBOUR. fSllltAerg«l>. 21 April. Wilkins is Zaterdagmorgen elf uur van Point Barrow te Green Harbour op Spitsbergen aangekomen, aldus de N.R.C. de vervolging der bioscoop-directeuren WAT TEN LASTE GELEGD ZAL WORDEN. Wij hebben reeds medegedeeld, dat tegen de vier directeuren ran de Haar- lemsche bioscooptheaters door de politie bekeurd zyn wegens het geven van oorstcllingen zonder vergunning. De directeur van ..Scala" omdat hy voor stellingen heeft gegeven op Goeden Vrijdag en op Eersten Paaschdag. De directeuren van Rembrandt Theater, Luxor en Cinema alleen wegens het ge ven van voorstellingen op Eersten Paasohdag. De ambtenaar van het Openbaar Mi nisterie by het Kantongerecht heeft nog geen dagvaarding in deze zaak uitge bracht. wy vernemen evenwel, dat de directeuren gedagvaard zullen worden wegens het geven van een bioscoop voorstelling zonder vergunning. Volgens artikel 1 der Bioscoopwet moeten dc ex ploitanten vergunning van het gemeen tebestuur hebben voor het geven van voorstellingen Nu hadden B en W. ver- kunning gegeven voor voorstellingen uitgezonderd Goeden Vrijdag. len Paasch-, len Pinkster- en len Kerstdag. Nu wordt aangenomen, dat de heeren op bedoelde dagen voorstellingen heb ben gegeven zonder vergunning. De rechter zal hebben uit te maken of dit juist is. wy wijzen er op, dat de directeuren van de bioscooptheaters te Lelden, die ook tegen den wil van het gemeente bestuur op Goeden Vrydag en len Paasch de-.; voorstellingen hadden gege ven, voor het Leidsche kantongerecht gedagvaard zijn wegens overtreding van de (oyde) Zondagswet. Tenslotte kunnen wij nog medcdcelen dat wanneer by rechterlijk vonnis zou worden uitgemaakt. dat do bioscopen op bedoelde dag-m voorstellingen mogen geven, het de bedoeling is, om ook de biliykheid te betrachten ten opzichte van de organiseerders van andere pu blieke vermakeiykhoden. Men weet, dat er thans een algemeen verbod voor pu blieke vermakelijkheden op genoemde dagen bestaat. geweldige brand te krasnojarsk. BERLIJN. 21 April. (V.D.l Na»r nlt Moskou gemeld wordt, zyn door een ge weldigen brand te Krasnojarsk 200 hui zen In de asch gelegd. De brand ont stond door de onvoorzichtigheid van spelende kinderen. Verbinding labrador. haarlem. SIGAREN BESTELD PER RADIO. Een firma hier ter stede die wel meer leveranties zendt naar een nederzetting van Walvischvaarders. ontving uit Mi laan een volgenden brief, gedateerd 18 April 1828. MUne heeren. In verbinding met het Radio Station W. N. P. van de Mac Mlllitn Expeditie welke zich nu op do Noordkust van La brador bevindt, ontving ik voor u de volgende opdracht; 13 April zend., eenige duizenden siga ren, idem sigaretten enz. volgt onderteekentng. Dit bericht is opgenomen door een Radio Amateur, omdat er geen andere verbindingsweg was tusschen Naln- Europa. Hoogachtend. P. P. Operator of Radio Station IFP. Tot zoover deze brief. Het zal wel niet lederen dag voor komen dat op deze wMJze sigaren besteld worden en dan nog wol over zulk een afstand vergiftiging te middelburg. BLINDE MAN DOOR ZIJN VROUW VERGIFTIGD. Donderdag is te Middelburg overleden de 44-jarige blinde werkman S. dc J. Daaj zijn echtgenootc niet gunstig be kend stond en de doktor de doodsoorzaak niet bepaald had kunnen vaststellen, is het iyk hi beslag genomen en is Zater dagochtend een sectic .erridht door den politic-deskundige dr. Hulst uit Lelden meldt dc N. R. C. Daarbij zyn aanwijzin gen gevonden van tweemaal toegediende hoeveelheden Tergif. De vrouw ls aan gehouden en er is huiszoeking gedaan, waarby een doosje met rattenvergif ls gevonden. Na een streng verhoor heeft de 27-Jarlgc vrouw bekend, dat z,y haar man van dit vergif heeft toegediend. Een paar jaar geloden zyn. naar te Middelburg algemeen bekend Ls twee kinderen uit het gezin ook onder ver dachte omstandigheden overleden. MEN DENKE ER AAN: Woensdag a.s. wordt de eerstvolgende rubriek opgenomen. Ieder verstandig mensch bewaart dus rijn kleine ADVERTENTIES van VRAAG EN AANBOD voor HAARLEM'S DAGBLAD van Woensdag. Want geen enkel blad in of bulten Haarlem geeft aan deze advertenties zoo groote publiciteit als

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 1